DE DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. Onderwijzeres wegens deviezenzwendel aangehouden Een maand in Wiesbaden in de gevangenis gezeten. Slachtoffer van haar werkgever. Naar thans bekend is geworden is een 23- jarige Amsterdamsche onderwijzeres, die werkloos was op 12 Januari te Wiesbaden we gens overtreding der deviezenvoorschriften gearresteerd. Het meisje bleek het slachoffer te zijn geweest van een deviezenzwendelaar, bij wien zij naar aanleiding van een adver tentie in dienst was gekomen om gedurende een reis door Duitschland en eventueel door andere landen, zijn drie kinderen onderwijs te geven. Aangezien met het onderzoek van deze vreemde geschiedenis ook de afdeeling Am sterdam van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap bemoeiingen heeft gehad, heb ben wij ons tot deze afdeeling gewend. Men deelde ons mede, dat de onderwijzeres was aangesloten bij de lessencentrale van het N. O. G., welke instelling er zich mede be last om jonge werklooze onderwijskrachten werk te helpen, bestaande in het helpen bij het huiswerk van moeilijk leerende kinderen, het bijwerken van leerlingen en andere werk zaamheden van dezen aard In dit verband had het meisje gereflecteerd op een adver tentie, waarin een jonge vrouwelijke onder wijskracht werd gevraagd, welke zich zou moeten belasten om een fami lie door een reis door Duitschland en eventueel door andere landen te vergezellen, teneinde aan drie kinderen onderwijs te ge ven. De vergoeding zou bestaan uit f 25 per maand, terwijl ook de reis- en verblijfkosten voor rekening van de familie zouden komen. Nadat het meisje kennis met de familie had gemaakt, welke aan beide zijden tot tevreden heid was uitgevallen, trad zij bij de familie in dienst en vertrok reeds spoedig naar Duitsch land. Het werk bleek haar, gezien de opge wekte brieven, die zij naar huis schreef, zeer te bevallen. Na 19 Januari echter ontvingen de ouders geen brieven meer. Ruim een week ging voorbij, waarna de ouders een in het Duitsch geschreven brief ontvingen, waar van de inhoud nog al verward was, maar waarvan de laatste zin, luidende: „ik hoop spoedig weer vrij te komen", hen zeer deed ontstellen. De ouders wendden zich tot het N. O. G. waarvan het afdeelingsbestuur on middellijk een onderzoek instelde met het gevolg, dat kwam vast te staan,'dat het meis je op 12 Januari ln een hotel te Wiesbaden was gearresteerd, aangezien zij op haar naam geplaatste chèques had geïnd van bedragen, welke aanmerkelijk hooger waren dan iri Duitschland wettelijk was toegestaan. Toen zij zich na haar arrestatie tot haar werkgever wilde wenden, teneinde diens hulp in te roe pen bleek de geheelé familie, welke geregeld per auto pleegt te reizen, te zijn verdwenen. Het verdere onderzoek wees uit, dat door de Duitsche justitie werd aangenomen, dat het meisje geweten heeft dat zij zich aan straf bare feiten had schuldig gemaakt. Op 8 Februari stond de onderwijzeres we gens medeplichtigheid aan overtreding van de deviezenvoorschriften terecht. De officier van Justitie eisohte één maand gevangenis straf en 150 Mark boete. Bij haar vonnis sprak de rechtbank haar echter vrij, aangezien aangenomen werd dat het meisje het slacht offer was geworden van haar werkgever, die geregeld alle geïnde gelden ontvangen had. Naar verder kwam vast te staan had laatst genoemde reeds in Nederland de chèques op haar naam gekocht. Met dat al is is het wel gebleken, dat het meisje door haar werkgever gebruikt is voor onwettige financieele transacties. De familie is tot nu toe niet in Nederland teruggekeerd: waarschijnlijk bevindt de man zich thans in Rusland. NOORD-HOLLANDSCHE HYPOTHEEK BANK. De houders van 5% en 5 1/2% pandbrieven der Noord-Hollandsche Hypotheekbank zijn tegen Maart a.s. in vergadering bijeengeroe pen om te beraadslagen over voorstellen ter voorkoming van gedwongen liquidatie. Voor gesteld wordt de rentebetaling op de pand brieven en de uitloting der aflossing derzelven op te schorten. De pandbrieven komen onder trustverband te staan, terwijl alle hypothecai re vorderingen zullen worden verpand aan de trusteee tot meerdere zekerheid der pand briefhouders. Aan de aandeelhouders zullen geen uitkeeringen worden gedaan zoolang de pandbriefhouders niet volledig bevredigd zul len zijn. Dit jaar in geen geval een nieuwe tijdregeling. Naar de Rsb. verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat, in dien het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd door de Eerste Kamer mocht worden aangenomen het om technische redenen niettemin onmogelijk zal zijn die nieuwe tijdregeling nog dit jaar in werking te doen treden. DE MINISTERSVACATURE AAN WATERSTAAT. Volgens de Rsb. zou ir. H. W. Sebbelee, dl. recteur van de Geldersche Tramweg Mij. te Doetinchem, aangezocht zijn voor de functie van Minister van Waterstaat. Dezer dagen zou de minister-president met den heer Sebbelee hebben geconfereerd. EEN 102-JARIGE. Zondag 24 Februari a.s. zal de heer Joh. de Koning, wonende te Oude Tonge, zijn 102den geboortedag herdenken. Ofschoon zijn gehoor wel te wenschen over laat en zijn gezichts vermogen weg is, bezit de oude heer nog een buitengewoon helder verstand. Hij heeft dan ook, zoo verzekert hij trotsch, nooit gedron ken of gerookt. P. J. J. JONAS VAN 's HEER ARENDSKERKE OVERLEDEN. In den ouderdom van 61 jaar is te Amster dam overleden de bekende commissionnair in effecten P. J. J. Jonas van 's Heer Arendskerke. CONTINGENTEERTNG VAN BEHANGSEL PAPIER. De bond van grossiers, handelaren en agenten in behangselpapier heeft een adres aan den minister gezonden, waarin verzocht werd de contingenteering van dit papier zoo spoedig mogelijk op te heffen. Dolly Haas in Amsterdam. De rol van geïnterviewde speelt zij vlot. Dolly Haas. de Duitsche filmactrice, die ieder trouw bioscoopbezoeker kent uit de tra- vestierollen, de jongensrollen, die zij speelt, is in Amsterdam aangekomen, en zij hoopt hier eenigen tijd te blijven. In het Carlton Hotel, waar zij haar intrek heeft genomen, hadden wij een interview met haar. Als geroutineerd actrice was zij ook onmiddellijk in de rol van „geïnterviewd wordende", die wij haar voor dezen middag hadden toegedacht. Dolly Haas vertelde ons, dat zij de laat ste jaren weinig nieuwe films heeft gemaakt. „Voor een groot deel is dat te wijten", klaagde zij. „aan de producers, die mij voortdurend een bepaald soort rol wil len opdringen, de jongensrol. Maar ik bedank ervoor, mij te laten dwingen. Het is trouwens een algemeen verschijnsel in de filmwereld: de acteurs worden als het ware geketend aan een zeker type, dat zij moeten uitbeelden en waarvan zij zich bijna niet kunnen bevrijden."' De charmante filmster, gekleed in een grijs mantelpak, verhaalde daarna over een thea ter-tournee, dat zij het vorig jaar heeft ge maakt door Duitschland, Zwitserland, Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije en Hongarije, en drie maanden lang duurde. Daarna verkreeg zij een engagement in En geland, dat op min of meer merkwaardige wijze tot stand kwam. Terwijl zij te Keulen was, werd zij van de overzijde van het Kanaal opgebeld door iemand, die kennis met haar wenschte te maken en die, na eenige opmer kingen over het weer enz. als zijn meening te kennen gaf, dat zij „pretty good English" sprak. En eenige dagen later bood men haar een contract aan, dat zij blijkbaar aan dat „pretty good English" te danken had. Een contract vooreen jongensrol! In Engeland heeft zij gespeeld in de film „Girls will be boys", geregisseerd door den Franschman Varnel. „Engeland", voegde Dolly er aan toe, „is overigens nog altijd een afgesloten geheel op artistiek gebied; men heeft er eenvoudig geen interesse voor buitenlandsche kunstenaars". In deze laatste jaren heeft zij verder een scheepsfotografe gespeeld in de film „Warum lügt Fraulein Kathe". In de naaste toekomst zal Dolly Haas, hetzij te Berlijn of te Weenen, in een operette op treden. „STORMVOGELS" NAAR DEN HELDER. Naar we vernemen heeft „Stormvogels" de uitnoodiging ontvangen in den Helder een wedstrijd te komen spelen tegen een combi natie van Heldersche K.N.V.B.-spelers ten bate van het Dor us Rij kers-fonds. In principe, heeft „Stormvogels" besloten aan het sympathieke doel, dat aan dezen wedstrijd ten grondslag ligt, mede te werken. Provoceerend en niet-provo- ceerend onderscheidings- teeken. Hooge Raad over N. S. B.-insigne en roode tulp. De hooge raad heeft thans arrest gewezen in de zaak van den Officier van Justitie te Roermond, die cassatie had aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij J. J. B. te Eindhoven was ontslagen van rechtsvervolging van het hem ten laste gelegde dragen van een opzichtig politiek onderscheidingsteeken, in casu het insigne van de N.S.B., welk insigne B. had gedragen op een openbare terechtzitting van die recht bank. De hooge raad heeft overwogen dat hij met den kantonrechter en de rechtbank van oordeel is. dat uit de van het schildje gegeven omschrijving niet noodzakelijk het onzichtig karakter van dat schildje voort vloeit. De hooge raad zegt. dat ook de om standigheden, waaronder B. dit onderschei dingsteeken heeft gedragen, niet zonder meer dit onderscheidingsteeken opzichtig doen worden. Dat door den officier zelf is aangevoerd, dat het optreden van een ver dachte tegenover den rechter voor wien hii terecht staat in verband met het standpunt dat de regeering tegenover de N.SB. inneemt, uittartend moet worden genoemd, doch daarbij wordt voorbij gezien dat de regeerin? wel aan haar ambtenaren het lidmaatschan van de N.S.B. heeft verboden, doch de N.S.B. niet is een verboden vereeniging. Oo deze gronden heeft de Hooge Raad het "beroep van den Officier van Justitie verworpen. Roode tulp provoceert. De Raad heeft verder arrest gewezen in zake het cassatieberoep van H. P.. die wegens het dragen van een roode tulp in het open baar in een ontocht der S.D.A.P. door de rechtbank te Utrecht is veroordeeld tot f 0.50 boete. De Hooge Raad heeft overwogen, dat het opzichtige van een onderscheidingstee ken, nameliik het sterk in het oog doen val len van wat men bedoelt te toonen, niet en kel behoeft te ziin gelegen in de eigenschap- oen van dat toeken, maar mede kan zijn ge legen in de wijze waarop of de omstandighe den waaronder dit geschiedt; dat daarom de rechtbank een tulp, in het openbaar in het knoopsgat gedragen, tengevolge van de groot te van de bloem terecht als opzichtig heeft kunnen aanmerken, dat een roode tulp door kleur en grootte zoodanig opvallend is, dat zij. in het bijzonder op 1 Mei. wanneer zij gedragen wordt in een optocht van een uartij die een bepaald staatkundig streven heeft als de S.D.A.P., zoo in het oog vallend is, dat zij op andersdenkenden provoceerend kan werken. Daarom heeft de Hooge Raad het heroën verworpen. De suikerproductie in Nederl.- Indië. Regecring wil haar tot 50 percent terug brengen. BATAVIA, 18 Februari (Aneta). De re- geeringsgemachtigde voor economische zaken deelde in den Volksraad mede, dat het huidige suikerproductieapparaat, thans drie millioen pond groot, tot ongeveer 50 percent moet wor den teruggebracht met een reserve voor een eventueele situatiewijziging. De regeering zal de aanplant in de jaren 1936 tot 1938 bepalen op grond van de afzetcijfers. De centrale verkooporganisatie dient te blijven bestaan. De aanplant voor 1935 is voor- loopig bepaald op 455.000 ton. Clearing met Duitschland. Stand per 15 Februari. 1. Stortingen in Nederland per 15 Febr. f 25,343,900 (per 8 Febr. f 22,144,100), waarvan bestemd voor: a. achterstallige vorderingen f 4.566,400 (f 3,990,400); b. rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer f 4,065,000 (f 2,700,000); c. vrije rekening Reichsbank f 1,010,400 (f 882,400); d. nieuwe onder de clearing vallende vorderoingen f 15.702,100 (f 14,571,300). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (inclusief saldo 1934 ad f 11,501,466) f 36,717,900 (f 32,657,900). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van het bedrag onder 1 d.) f 14,183,800 (f 12.224,400). Een drukke verkeersweg afgekeurd. 60.000 steenen moeten worden vervangen door andere. In de gemeente Nederhorst den Berg doet zich het niet-alledaagsche geval voor, dat de Overmeerscheweg, welke de verbinding vormt tusschen het dorp en de buurtschap Overmeer, voor het verkeer afgesloten is moeten worden, omdat nader gebleken is, dat de klinkers, welke het vorig jaar voor de bestrating van dien weg zijn gebruikt, niet aan de eisohen voldoen. Het polderbestuur kwam vrij spoedig tot de ontdekking, dat op verschillende plaat sen klinkers waren gebruikt, welke den toets der critiek niet konden doorstaan. Zoodra ontdekt werd, dat in plaats van de bestelde steenen, een groot aantal zac/hte roode steen geleverd was, stelde het dagelij ksch bestuur van den polder zich in verbinding met den Provincialen Waterstaat te Haarlem, het geen tot resultaat had, dat de weg gekeurd moest worden door het Proefstation voor bouwmaterialen te Amsterdam, welk station de gebruikte steenen voor een groot deel af keurde. Het afsluiten van den weg voor het open baar verkeer heeft bij belanghebbenden heel wat ontevredenheid gewekt, omdat de Over meerscheweg een onmisbare verkeersweg, ook voor het snelverkeer, vormt. Van ver schillende zijden is de vraag gesteld, waarom niet, evenals op verschillende andere wegen geschiedt, de wijziging van plaveisel telkens over een der helften van den weg wordt uit gevoerd, waardoor het verkeer niet geheel zou behoeven te worden stopgezet. De autobus, welke het verkeer onderhoudt tusschen Weesp en Nederhorst den Berg, kan het dorp niet bereiken; de passagiers rijden nu maar mee, zoover zij kunnen en moeten verder loopen. Ongeveer 60.000 steenen moe ten uit den weg gehaald worden en vervan gen door andere. Naar ons van de zijde van het polderbe stuur werd medegedeeld, was de aannemings som voor 90 pet. betaald. Met de betaling van het restant wordt gewacht, totdat de weg geheel aan de eischen voldoet. GALA-FILMAVOND „ONZE PRINSES". Ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis en het Oran-Nassau-Oord is Maan dagavond in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam een gala-filmavond gehouden, waarop de film „Onze Prinses" is vertoond. In den loop der jaren heeft onze prinses tallooze nationale gebeurtenissen bij gewoond waardoor het toch reeds uitgebreide film materiaal, dat bij genoemde gebeurtenissen kon worden vervaardigd, steeds werd aange vuld. Van dit materiaal, dat door -de N.V. Profilti Filmfabriek te Den Haag, werd op genomen on door de H.A.V.O.-film werd aan gevuld. is deze biografie onzer Prinses sa mengesteld. De film opent met een serie buitengewone opnamen van Prinses Juliana, zooals het Nederlandsche volk haar zag in haar eerste levensjaren, kiekjes uit de oude doos. die aan het meerendeel van het publiek nog onbe kend zijn. Dan vergezellen wij Prinses Ju liana op de vroege tochten door ons land. waarop in chronologische volgorde alle be langrijke gebeurtenissen uit haar leven vol gen. gebeurtenissen niet alleen uit vreugde volle dagen, maar ook uit de droevige, don kere tijden, die een ieder nog versch in het geheugen liggen. De film had de onverdeelde belangstelling van het talrijke publiek KantonrecHter Heeft sympathie voor autobussen. Lage geldboete opgelegd. Aan ondernemer van een dienst zonder concessie. JONGETJE STAK PLOTSELING OVER. In de Hoofdstraat te Velp is Maandagmid dag 't 10-jarig zoontje van de familie Meeuw- sen, wonende aan den Enkweg te Velp, bij het oversteken van den weg door een juist passeerende autobus van de G. T. M. over reden. Het ventje was op slag dood Voor den kantonrechter Mr. Dr. I. A. Höfelt te Amsterdam, heeft zich Maandag wederom een autobusondernemer te verantwoorden ge had. Aan A. P., houder van het reisbureau „Europa Trips" was ten laste gelegd, dat hij zonder daarvoor concessie te bezitten een autobusdienst onderhield tusschen Am sterdam en Den HaagScheveningen. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte bewezen, dat verd. een geregelden dienst onderhield tusschen Amsterdam .en Den Haag, met een voertuig geschikt voor per sonenvervoer. Op verschillende dagen is verd's autobus op dezelfden tijd door de politie aangehouden. Het was de eerste keer. dat verd. voor den kantonrechter te Amsterdam terechtstond; spr. wilde daarom volstaan met het eischen van een geldboete en wel van f 150 subs 50 dagen hechtenis. Mr. de Jong drong aan op vrijspraak, subs, clementie. De kantonrechter verklaarde de tenlaste gelegde feiten bewezen. Uit de vijf dagen waarop proces-verbaal werd opgemaakt, kon worden afgeleid, dat er sprake was van een geregelden dienst. Tot de strafmaat komende, zeide spr. dat hij een liberaal mensch is en sympathiek staat tegenover de busdiensten. De menschen heb- geen geld meer om de dure prijzen van spoor- en tramwegen te betalen. Het publiek is ge baat bij de autobusdiensten en dit geldt als verzachtende omstandigheid voor verdachte. Daarbij komt nog dat de dienst sedert J Januari is stopgezet. Spr. veroordeelde verd. tot een geldboete van f 10 subs 10 dagen. NEEMT DE K.P.M. DE K.N.I.L.M. OVER. Naar de „Java-Bode" mededeelt, koestert de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij plannen om het geheele bedrijf van de K.N.I.L.M. door aankoop van de aandeelen, over te nemen. Reeds eerder wendde de K.P.M. zich tot de re geering met een betoog over de wenschelijk- heid voor samenwerking tusschen K.P.M. en K.NJ.L.M. Publicatie van Uiver-rapport gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan den minister van Waterstaat a.i. de vol gende vragen gesteld; Is de minister niet van meening, dat de zon derlinge geruchten omtrent het droevig onge luk van de „Uiver", waarin de geheele natie heeft gedeeld, welke eerst in tal van kringen in het buitenland de ronde deden en die daar na in de buitenlandsche pers werden gepu bliceerd, het best weerlegd kunnen worden door onmiddellijke publicatie van het rapport van den rijksin vlieger van toestellen, dr. ir. H. J. van der Maas, die door het departement van Waterstaat werd uitgezonden om een onderzoek ter plaatse in te stellen, welke pu blicatie dan later gevolgd dient te wordëh door openbaarmaking van het verslag, uit te brengen door de bijzondere commissie, belast met de bestudeering van het rapport-Van der Maas? Is de minister niet van meening, dat ge heimzinnigheid in dezen allerminst in het be lang van de Nederlandsche luchtvaart kan zijn? Schorsing van C. V. H. te Veghel. Kan onder bepaalde omstandigheden opgeheven worden. Naar van de zijde van het departement van economische zaken wordt meegedeeld, heeft een nader ingesteld onderzoek niet aange toond, dat het hoofdkantoor van de C. H. V. te Veghel de onregelmatigheden heeft bevor derd. De Akkerbouw-Centrale heeft overwogen, of de noodzakelijklieid bestond, de schorsing te doen voortduren, totdat het tuchtcollege uitspraak zou hebben gedaan. Daar het nog geruimen tijd zal duren, voordat het voor onderzoek van de tuchtrechtelijke behandeling zal zijn geëindigd, een zeer groot aantal on schuldige filialen door schorsing ernstig wordt gedupeerd en de goede naleving van de ge troffen bepalingen niet onder alle omstandig heden het voortduren van dé schorsing ver- eischt, heeft- de Akkerbouw-Centrale met goedkeuring van den minister van economi sche zaken beslist, dat tot opheffing van de schorsing zou worden overgegaan, indien de C.H.V. aan een aantal voorwaarden voldoet. Deze voorwaarden houden o.a. in. dat het bij kantoor Breda en de filialen bij de onregel matigheden betrokken, tot- 1 September niet zullen mogen denatureeren, noch hun bemid deling verleenen terzake van het innemen, koopen en afleveren van ongedenatureerde rogge, dat het dienstverband met de leiders van dat bijkantoor en deze filialen direct zal moeten worden beëindigd en dat de kosten van het onderzoek door de C.H.V. zullen wor den gedragen. Voorts is bericht, dat de schorsing onmid dellijk opnieuw zal worden ingesteld, wanneer de naleving van de gestelde voorwaarden of de verdere behandeling van het onderzoek daartoe aanleiding geven. DINSDAG 19 FEBRUARI I935 TUCIF IN J€ &AN&L.. MAAR..» IN DE PIJP. Douwe Egbetts Echte Triesche tieeien-Baal e« -Tabak, Melange van riipe tabakken. (Adv. Inges. Med.) Gil van een dame had ernstige gevolgen. In de Hooge Boomen bij Veenendaal is een auto, bestuurd door den heer J. Wimink uit Enschedé tegen een boom gereden. Bij de botsing werd de heer Wimink ernstig gewond, Hij is per ziekenauto naar het ziekenhuis té Arnhem vervoerd. Twee inzittende dames waren licht gewond. Na verbonden te zijn is het tweetal naar Enschedé overgebracht. Het ongeluk is te wijten aan het feit.' dat een der dames, toen zij plotseling onwel werd een gil gaf, waardoor de heer Wimink ver schrikt omkeek, tengevolge waarvan de wagen aan het slingeren raakte en zooals gemeld tegen een boom botste. Bezwaren tegen toepassing der contingenteering. Aan bezwaren van het bedrijfsleven zal worden tegemoet gekomen. Naar aanleiding van de bezwaren, welke den laatsten tijd zijn gerezen tegen de toepassing van de contingenteering, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede: De klachten, welke zijn geuit tegen de re geling, waarbij,, de eerste contingenteerings- periode op drié maanden'is bepaald en daaruit voortvloeiende,„gerpïge,. toewijzing van con-, - senten aan importeurs hébben den minister van economische zaken aanleiding gegeven na te gaan, op welke wijze aan de bezwaren van de importeurs kan worden tegemoet gekomen, Het is de bedoeling dat het volgende con- tingenteeringstijdvak zich over meer dan drie maanden zal uitstrekken. Tevens zal met de seizoensinvloeden rekening worden gehouden. Verschillende belanghebbenden uit de in dustrie, den importhandel en het winkelbedrijf werden reeds uitgenoodigd voor een bespre king, waarbij aan de hand van de concrete klachten over de technische uitvoering van de contingenteering zal worden nagegaan in hoeverre het mogelijk zal zijn binnen het raam van de contingenteering tegemoet te komen aan de bezwaren van het bedrijfsleven. Nieuw troepentransport naar Somaliland. NAPELS, 18 Febr. (Reuter). Hedenochtend zijn wederom 2000 man scheep gegaan voor Italiaansch Somaliland. ANDERHALVE STUIVER TOCH VOLKOMEN ZUIVER I (Adv. Ingez. Med.) V/ M.. ÏIIF apera niond)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2