DE BILT De Vliegtuigen van de K.L.M. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip verm. aankomst Laatste bericht Alkmaar Altona Arendskerk Ardanbhan Ajax (Ned.) Algenib Aludra Ashlea Attikos Baarn Boschfontein Bodegraven Britsum Bennekom Berenice Balduin Caribia Calypso Cottica Charterhurst Cora Donau Deucalion (Ned.) Daphne Eemla'nd Everolanda Pulda Gaasterkerk Gryfevale Ganymedes Gaasterland Hercules (Ned.).. Hermes (Ned.) Hebe (Ned.) Heemskerk Iciar Inhambane Isar Juno (Ned.) Johan de Witt Jagersfontein Klipfontein Kingsbury Melampus Mapia Menes Merula Malvina Myrmidon Michalis Medon Mamura Midsland Montferland Megara Maasland Me rope Nijkerk Okeania Prometheus Poelau Tello Phoenicia Polydorus Pollux Reggestroom Stentor Saarbrücken Seapool Salland Sveti Vlaho Simaloer Stella (Ned.) Saleier Svenor Tawali Tiberius (Ned.) Theseus (Ned.) Towneley Uckermark Venezuela Wolsum Winterswijk Wolfram Zonnewijk Chill Ned. Indië Japan Rosarlo Danzig Santa Fé Rotterdam West Afrika Huelva Chili Zuid Afrika Chili La Plata Chili West Indië Rouaan West Indië Middell. Zee West Indië Cardiff Cuxhaven lapan Hamburg Caen (v. IJm.) Buenos Aires Santa Fé lapan lapan La Plafa Midd. Lue Buenos Aires Bourgas Bourgas West Indië Bcira Bona (v. IJm. i Buenos Aires Japan Alexandrië Batavia Zuid-Afrika Z. Afrika Salonika Ned. Indië Batavia Ned. Indië Curacao Curacao Batavia Buenos Aires Batavia Curacao New Castle Buenos Aires Curacao Hamburg Danzig Zuid-Afrika Buenos Aires Batavia Batavia. Mexico Hamburg Curasao West Afrika Batavia Oost-Azië Oiamante Buenos Aires Buenos Aires Ned. Indië Alexandrië Tjilatjap Curacao Ned. Indië Midd. Zee Stettin New Castle (v. IJm.) Ned. Indië West Indië Santa Fé Servola Hamburg Rosario 19 Febr. 21 Febr. 23 Febr. 19 Febr. 11 Maart 24 Febr. 10 Maart 27 Febr. heden 10 Maart 19 Febr. 17 Maart 23 Febr. 13 Maart 20 Maart 20 Febr. 5 Maart 28 Febr. 20 Febr. 26 Febr. 13 Maart 19 Febr. 21 Febr. 7 Maart 20 Febr. 25 Maart 4 Maart 9 Maart 26 Febr. 20 Maart 15 Maart 19 Febr. 28 Febr. 27 Febr. 20 Febr. 27 Febr. 23 Febr. 7 Maart 9 Maart 5 Maart 23 Febr. 3 Maart 24 Febr. 19 Febr. 20 Febr. 24 Maart 19 Febr. 2 Maart 20 Febr. 20 Febr. 18 Febr. 5 Febr. 6 Febr. 10 Febr. 16 Febr. 6 Febr. 18 Febr. 16 Febr. 12 Febr. te Rotterdam, te Barcelona, van Colombo, van St. Vincent, vertrokken, vertrokken, te Hamburg, van Hamburg vertrokken. 12 Febr. van Curacao. 14 Febr. te Hamburg 14 Febr. van Callao. 27 Jan. te Rosario. 15 Febr. te Valparaiso. 11 Febr. te San Juan. 13 Febr. vertrokken. 13 Febr. van Barbados. 17 Febr. te Catania. 12 Febr. van Paramaribo, in lading. 16 Febr. vertrokken. 14 Febr. van Penang. in lading. 18 Febr. vertrokken. 14 Febr. vertrokken 15 Febr. van Las Palmas. 15 Febr. van Singapore. 17 Febr. te Singapore. 8 Febr. vertrokken 17 Febr. te Constantza. in lading. 14 Febr. van Gibraltar. 14 Febr. van Izmir. 9 Febr. van Pto Barrios. 18 Febr. vertrokken. 7 Febr. van Venetië. 6 Febr. vertrokken. 17 Febr. te Dairen. 15 Febr. van Patras. 16 Febr. van Gibraltar. 15 Febr. te Kaapstad. 17 Febr. te Marseille. 14 Febr. vertrokken. 17 Febr. van Pt. Said. 15 Febr. van Marseille, pass. 15 Febr. Perim. 30 Jan. vertrokken. 3 Febr. vertrokken, in lading. 3 Febr. vertrokken. 16 Febr. vertrokken, in lading. 18 Febr. verrtokken, in lading. 8 Febr. vertrokken, in lading. in lading. 16 Febr. van Beira. 13 Febr. vertrokken. 15 Febr. van Penang. 14 Febr. van Belawan. 16 Febr. van Pto Barrios. 16 Febr. vertrokken. 8 Febr. vertrokken. 10 Febr. van Takoradi. 13 Febr. Gibraltar gepass. 12 Febr. van Port Said. 20 Jan. vertrokken. 16 Febr. van Bahia. 6 Febr. vertrokken, pass. 15 Febr. Perim. 16 Febr. van Malta, in lading. 2 Febr. vertrokken. 17 Febr. van Pt. Said. 13 Febr. van Palermo. 16 Febr. vertrokken. 18 Febr. vertrokken. 15 Febr. van Padang. 17 Febr. van Plymouth. 12 Febr. van F. Noronha. 16 Febr. te Sfase. vertrekt 19 Febr. 17 Febr. van Ouessant. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Britsch s.s. Greathope Salta Caballo IJMUIDEN AANGEKOMEN 18 Februari: Odysseus s.s. Kopenhagen Grunda m.s. Fowey Vliestroom s.s. Huil Bowling s.s. Leith Orpheus s.s. Hamburg Wea m.s. Londen Amazone s.s. West Indië Burgundia s.s. Gothenburg Brunla s.s. Oslo Greathope s.s. Salta Caballo Uuras s.s. Huelva Lingestroom s.s. Bristol Else Hugo XV s.s. Gdynia Wm. Wüberforce m.s. West Afrika Botilla Russ s.s. Hamburg VERTROKKEN 18 Februari: Robur VI s.s. Gdynia Joma m.s. Ipswich Eridano s.s. Rotterdam Rotterdam m.s. Canstantza Biele s.s. Brussel Regent s.s. Rotterdam Een slecht teeken. Hoe moeilijk het op het oogenblik voor vele reeders is aan hunne verplichtingen te vol doen blijkt wel uit de officieele kennisgeving der direotie van den Kon. Hollandschen Lloyd, dat de huidige omstandigheden haar beletten tot nader order te uitlotingen op de uitstaan de obligatieleening te doen plaats vinden. Gevaarlijk gestrand. De Britsche stoomtrawler Lincolnshire is in gevaarlijke positie bij Reykjavik (IJsland) ge strand. De kans om het schip weer vlot te brengen wordt door assuradeuren zeer gering geacht zoodat het schip reeds met 75 pet. aan de herverzekeringsmarkt staat. Opgelegd. Zaterdag waren te Rotterdam 27 schepen opgelegd, van welke zes onder buitenlandsche vlag. INBRAAK. In den afgeloopen naoht is ingebroken in hot kantoor van de machinefabriek .De Nij- ïÊilieid, aan dè JVliddenliavenstraat alhier. Een loketdeurtje is opengebroken, terwijl getracht is twee brandkasten te forceeren. Er wordt niets vermist. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Christine IJm. 2, vangst: 25 manden schel - visch, 35 manden braadschelvisch, 35 man den radio, 90 manden koolvisch, 30 manden gul, 15 manden wijting, 15 manden varia. Totaal 245 manden, benevens 400 stijve ka beljauwen. Klazina Luther, IJm. 59, vangst: 15 man den schelvisch, 40 manden braadschelvisch, 130 manden gul en koolvisch, 20 manden wijting, 40 manden varia, 15 manden radio, 10 manden haring, 20 manden hake, totaal 290 manden en 390 stijve kabeljauwen. Caroline IJm. 26. vangst: 30 manden schel visch, 90 manden braadschelvisch, 380 man den koolvisch en leng 65 manden wijting, 15 manden haring, 100 manden varia, 70 man den hake. Totaal 750 manden en 350 stijve kabeljauwen. BESOMMINGEN. Trawlers: Antje R. O. 15. 750 manden f 1630. Utrecht IJm. 73, 750 manden f 4090. Condor IJm. 72 75 manden f 1700. Gloria IJm. 37, 65 manden f 640. (afgebroken reis) Azimuth IJm. 195 200 manden f 1800. De Hoop IJm. 46 350 manden f 2340. Isabel IJm. 14, 80 manden f 1830. Eemmond IJm. 76 (niet gelost). Stoombeuger: VI 197 f 1160 Loggers: KW 101 f 990; KW 67 f 500. Kotter: E 541 f 69. MARKTPRIJZEN van Dinsdag 19 Februari. Tarbot per KG. f 1.25—f 1 Griet per 50 K.G. f 26—f 13 Tongen per K.G. f 1.15f 0.65 Groote schol per 50 K.G. f 9—f 7.70 Middelschol per 50 K.G. f 13—f 11.50 Zetschol per 50 K.G. f 21—f 16 Kleine schol per 50 K.G. f 17—f 8.50 Bot per 50 K.G. f 7—f 6.50 Schar per 50 K.G. f 11—f 7 Rog per 20 stuks f 11f 8 Vleet per stuk f 3.50f 1.03 Kleine poon per 50 K.G f 13.50f 10.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 24 Middelschelvisch per 50 K.G. f 24f 21.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 f 19.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 19—f 12 Kabeljauw per 125 K.G. f 38—f 16 Groote gullen per 50 K.G. I- 3 i DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 meldt: Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Muenchen. Laagste barometerstand 730.0 m.M. te Ona in Noorwegen. en voorspelt: Matigen tot krachtigen later tijdelijk af- nemenden Zuidelijken tot Westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien. Wei nig verandering in temperatuur. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden 44 F. 40 F. 44 F. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, Tel. 5460. IJmuiden Waarom is men in dezen tijd buiten, landsche toestellen gaan koopen, terwijl de Nederlandsche industrie uitstekend is? Eenige vragen naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op de begrooting van Waterstaat. Kleine gullen per 50 K.G. f 11f 7 Wijting per 50 K G. f 10—f 3.40 Makreel per 50 K.G. f 12 Heilbot per K.G. f 1.10—f 0.64 Leng per stuk f 1.20f 0.65 Koolvisch per stuk f 0.46f 0.06 Versche haring per kist f 3.80f 3.60 Groote hake per 125 K.G. f 68 Middel hake per 125 K.G f 79 Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 36f 29 Kleine hake per 50 K.G. f 25—f 13 RADION-RECLAME Succesvolle voorstelling in Thalia. Gisteravond heeft in Thalia de eerste Ra dion-reclame-avond plaats gehad, die ge volgd wordt door iederen dag tweemaal een voorstelling, tot en met Zaterdagavond. Deze reclame-voorstelling, gegeven door de Sun light Zeepfabrieken te Vlaardingen is een groot succes geweest. De zaal van Thalia was tot op alle plaatsen bezet en de aanwezigen hebben zich terdege geamuseerd. De voorstel lingen dragen het karakter van een variété, en zij die er in mee werken hebben alle eer van hun werk. Het geheel is een propagan- dat voor de Radionhetgeen echter niet wordt gezocht in een droge opsomming van de hieraan verbonden voordeelen, doch op smakelijke wijze wordt aangeboden. Voor de pauze werden een paar aardige komische films vertoond. De heer Williams wist als uit stekend goochelaar en buikspreker het pu bliek goed te vermaken en mevrouw Van Randwijk, die den avond als conférenciere leidde, deed dit op een dusdanige wijze, dat zij er spoedig in slaagde, een variété-sfeer te scheppen Na de pauze kwam iets voor de dames: een demonstratie met Radion. Nadat eerst me vrouw Van Randwijk op een gezellig onder houdende wijze verteld had hoe men Radion op de juiste manier moet gebruiken, liet ze zien, waartoe dit waschmiddel in staat is. Het leek een toovermiddel: zoo vuil, zoo schoon. Het was terecht, zoo zij zich uitdrukte, „was- schen met een autovaart". Deze demonstratie boeide de aanwezige huismoeders buitenge woon, vooral ook door de aardige wijze, waar op mevrouw Van Randwijk een en ander de monstreerde en uitlegde. Het was een aardige avond en de vele be zoeksters zullen wel voldaan hun echtgenoo- ten, voor zoover ze die niet hadden meegeno men, weer hebben opgezocht. Tot slot werd een gratis verloting van fraaie prijzen gehouden en kreeg ieder nog een aandenken mee naar huis, en dit alles, zonder dat men een portemonnaie noodig had. Reclame is maar alles. RADIOVERBINDING VAN SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Dinsdag 19 Fe bruari 1935 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Alcyone, Alchiba, Alwaki, Chr. Huygens, Costa Rica, Cottica, Crijnssen, Indrapoera, Johan de Witt, Kota Baroe, Kota Gede, Poe lau Bras, Poelau Laut, Poelau Tello, Sibajak. VELSEN Het bezoek van Minister De Wilde. Kan van groot belang zijn voor Velsen. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft Mr. J. A. De Wilde, Minister van Binnenland- sche Zaken, Zaterdag een bezoek aan onze ;emeente gebracht. Wij vernemen hieromtrent nader, dat de Minister op het Gemeentehuis door den heer J. C. Dunnebier. loco-burgemeester, werd ont vangen. Per auto maakte de minister, verge zeld van het dagelijksch bestuur der gemeente, een tocht door de gemeente. Verschillende werken werden bezichtigd, 's Ministers be langstelling ging vooral uit naar den woning bouw in Velsen-Noord en Santpoort. Maar ook de opgelegde trawlers in de haringhaven werden niet vergeten. Verder werden de ge meenteparken bezocht en werd de groote nieuwe wagenloods op het terrein van den Reinigingsdienst bezichtigd. Ongetwijfeld kan dit ministerieel bezoek van groot belang zijn voor de gemeente. Niets toch kan een beteren indruk vestigen dan eigen waraneming. En voorts zijn wen er van overtuigd, dat het gemeentebestuur niet zal hebben nagelaten, aan de hand van hetgeen den minister getoond werd, te wijzen op de vele moeilijkheden, warmede de gemeente te kampen heeft. De tallooze trawlers, opge Iegd in de haringhaven, zullen den minister wel den indruk hebben gegeven, dat het noodig is, dat de regeering de gemeente Velsen moet helpen. De heer P. J. M. Verschure. Treedt af als Statenlid. Naar wij vernemen zullen de heeren P. J. M. Verschure en Dr. N. J. van Spanje bij de aanstaande Statenverkiezingen niet meer ■voorkomen op de candidatenlijst van de R.-K. Staatspartij voor Prov. Staten van Noord-Holland. De heer Verschure zal dus ook na de ver kiezingen niet meer deel uitmaken van het College van .Ged, Staten. (Van onzen Haagschen correspondent.) Er is sinds eemgen tijd in ons land iets aan de hand met de aanschaffing van vliegtui gen, dat eigenlijk wel heel vreemd aandoet. Ik bedoel het feit, dat een door den staat ge subsidieerde onderneming als de K. L. M., on danks de tot dusverre uitstekende ervaringen met Nederlandsche machines opgedaan, be stellingen in het buitenland is gaan doen. Dat begon al met den tenslotte zoo ongelukkig omgekomen Uiver, een Douglas-vliegtuig, en dat is nu voortgezet met de aanschaffing van een veertiental andere Douglas-machines. In een tijd, waarin men dubbel en dwars blij moest wezen als men bij goed Neder- landsch fabrikaat terecht kan gaat het bui tenland strijken met leveranties aan onze nationale luchtvaartonderneming, die zich fi ll antieel door het Rijk gesteund ziet. Daar zit iets kroms in. Dat heeft men blijkbaar ook wel degelijk in ons Parlement gevoeld, met name in de Eerste Kamer. Want het V. V. over de begrooting van Waterstaat vermeldt, dat verscheidene leden het betreurden, dat 14 Douglas-machines in Amerika zijn besteld. Zij (die verscheidene leden) waren van meening dat men hier te lande zeker over voldoend bekwame vliegtuigbouwers beschikt en dat de Nederlandsche industrie dergelijke groote orders zeer wel kan gebruiken. Deze Teden, zoo leest men verder, hadden niet den indruk, dat de K. L. M. in alle opzichten heeft getracht de order voor Nederland te behouden en achtten den gang van zaken te meer onbe vredigend, daar deze maatschappij door den Staat wordt gesubsidieerd. Zaterdag jl. is de Memorie van Antwoord op dat V. V. verschenen. En nu kan men daaruit vernemen, dat, toen het zich liet aanzien, dat de K. L. M. niet tijdig de beschikking zou kun nen verkrijgen over een voldoend aantal vliegtuigen van de door de N.V. Nederland sche vliegtuigenfabriek ontwikkelde typen F 22 en F 36, zij ministerieele goedkeuring heeft verworven op het onvermijdelijk geble ken besluit om in hare onmiddellijke behoefte te voorzien door aanschaffing van Douglas D C. 2 vliegtuigen. Zij (de K.L.M.) heeft er, audus de steller der M. v. A., steeds naar ge streefd de Nederlandsche industrie te bevor deren en het lag dan ook aanvankelijk in de bedoeling de benoodigde Douglas D. C 2 vlieg tuigen door de N.V. Nederl. Vliegtuigenfa- briek hier te lande in licentie te laten ver vaardigen. Maar aangezien nader bleek, dat dan de eerste vliegtuigen in het gunstigste geval eerst tegen het einde van dit jaar zou den kunnen worden geleverd, hoewel de K.L.M. deze reeds binnenkort noodig heeft om de diensten, welke met het aanstaande zomer seizoen eenige uitbreiding moeten ondergaan., naar behooren te kunnen uitvoeren, moest zij besluiten tot bestelling in Noord-Amerika, zij het dat deze bestelling wegens de door Fokker verworven rechten over de N. V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek liep. „Hierdoor is intusschen zoo heet het dan de Fokkerfabriek in staat haar eigen typen verder te ontwikkelen en binnenkort is dan ook de bestelling van een tweede F vliegtuig bij de fabriek te verwachten". Dat doet zoo op het eerste gezicht nog een beetje aan als pleister op de wonde. Niet waar, het is tenminste een troost en tevens een aangename gedachte te weten, dat dank zij dezen vorm van leverantie de Fokkerfa briek straks toch beter in staat zal zijn haar eigen typen verder te ontwikkelen. Wie zich echter door dit fraaie zinnetje niet in slaap laat wiegen, moet wel tot de ontdekking ko men, dat 't slechts de waarde heeft van een... dooddoener. Want de Douglasmachines ge lijk deze thans besteld zijn, hebben niet de minste overeenkomst met het bedoelde Fok kertype en zoo is er in de praktijk g^en kwestie van, dat zij door wat zij als vergelij kend materiaal aan nieuwer en meer inzicht zouden kunnen opleveren, tot de verdere ontwikkeling der Fokkermachines zouden kunnen bijdragen. Maar zelfs wanneer een dergelijke, op zijn zachtst uitgedrukt niet zeer waardevolle zin snede niet in de M. v. A. ware opgenomen, be vat het aan dezen zin voorafgaande al meer dan genoeg, dat aanleiding tot een zeer kri tische beschouwing geeft. Bij het afdeelingsonderzoek is de zaak al gemeen principieel gesteld met de opmerking dat men hier te lande over voldoende be kwame vliegtuigbouwers beschikt om een der gelijke groote order, die de Nederlandsche industrie zeer wel kan gebruiken, aan haar te gunnen. De Minister is zoo verstandig hierop eigen lijk niet in te gaan. Hij beroept er zich op, dat de K. L. M. niet tijdig de beschikking zou kunnen verkrijgen over een voldoend getal vliegtuigen van het type F 22 en F 36 en ver zekert voorts, dat de K. L. M. er steeds naar gestreefd heeft de Nederlandsche industrie te bevorderen. Het spijt mij, doch ik kan de neiging niet onderdrukken hier de vraag te stellen of de Minister zich wel eens vergewist heeft, of de K. L. M. niet reeds in den aanvang van 1934 een aanbod heeft gekregen voor een vliegtuig volgens Nederlandsch ontwerp, in Nederland gebouwd, minstens gelijkwaardig aan de eigenschappen van den vervolgens uit Amerika betrokken (later Uiver gedoopte) Douglas, nog sneller dan deze en bovendien nog enkele tienduizenden guldens goedkooper dan dat Amerikaansche toestel? Zoo ja,, dan zou het ook bijzonder belangwekkend zijn eens te ver nemen om welke gegronde redenen, dus re denen dit niet slechts met eventueele plan nen tot deelneming aan den Melboume-race moesten samenhangen doch met de normale verkeersbehoeften der K. L. M., op het Neder landsche aanbod niet is ingegaan. En al even interessant ware het, wanneer de Regeering zich eens in staat zou kunnen stellen na te gaan, of het nu werkelijk tot de onmogelijkheden behoorde tijdig een voldoend aantal goede en snelle aan de behoeften der K. L. M. geheel en al beantwoordende in Ne derland ontworpen en in Nederland gemaakte vliegtuigen te betrekken. Zelfs wanneer de Fokker-fabrieken om redenen, die ik momen teel niet vermag te bevroeden, niet tijdig ge noeg voor een dergelijke levering zorg had den kunnen dragen, behoefde men toch nog niet onmiddellijk zijn toevlucht tot het bui tenland te nemen. Vergis ik mij niet dan be staat er zeker nog wel een andere betrouwbare vliegtuigenfabriek hier te lande! yandaar dus, dat er op grond van wat ik zooeven vragenderwijze meende te aanroeren, waarlijk wel aanleiding 0m nog eens precies na te gaan hoe de vork^* den steel zit. Dit geldt in de eerste plaats den Minister, wien men misschien niet ai inlinV,ti«fTAr, .TAi.pfvnlrf KnAW Qlft inlichtingen verstrekt heeft, noodi» geval goed te kunnen beoordeelen, en om het in niet mindere mate voor de EersteKaw' leden welke terecht bevreemding kenba hebben gemaakt, dat geen Nederlandsch do? buitenlandsch fabrikaat onze nationale lucht vloot moest komen „versterken". Er is, wellicht mede in verband met h<>« droeve ongeluk den Uiver overkomen, hier en daar eenige twijfel gerezen omtrent de deu? delijkheid van wat men thans uit het laM van Uncle Sam heeft betrokken. Op het eerste gezicht ziet, wat de M. v. A. hieromtrent me dedeelt, er geruststellend uit. „Van de Douglas-vliegtuigen is in Noord- en Zuid-Amerika sedert enkele jaren een »root aantal in geregeld gebruik, zonder dat ziCh een enkel ongeval heeft voorgedaan." Dat klinkt prachtig en s c h ij n t voldoende om allen minder gunstigen gevoelens omtrent de aan de K.L.M. gedane Douglas-leveranties den kop in te drukken. Doch het is niet voldoende. Met de Douglas van het type, dat men hier heeft aangeschaït (en daarop komt het toch aan, daarover al leen hebben wij het) is voor het eerst proef, gevlogen tusschen October en December 1933 Nadat dit type toen in Januari 1934 in pro-' ductie is genomen, ondernam op 19 Februari 1934 het allereerste exemplaar dezer produc tie-machine de groote Oost-Westvlucht en vervolgens kwamen dan eindelijk op 10 Maart 1934, m.a.w. nog geen jaar geleden, de eerste 8 machines in geregeld gebruik. En dat heet dan in de M. v. A, dat er al „sedert enkele jaren een groot aan tal in gebruik is". Dat zulk een opmerking in een M. v. A. terecht kon komen, is helaas weer een bewijs te meer voor de stelling, dat 't pad van Ministers ook niet uitsluitend over rozen loopt en de raadslieden der 'Kroon ten gevolge van hun verschafte niet nauwkeurige inlichtingen soms iets kunnen neerschrijven dat zij zelf daar is m.i. geen twijfel aan -1 nooit op papier gezet of onderteekend zouden hebben als zij hadden kunnen vermoeden, hoe onvoldoende zij tenslotte waren ingelicht! Tot besluit bevat de Memorie van Antwoord nog de mededeeling, dat de Directeur van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en een inspecteur bij den Luchtvaartdienst een stu diereis naar Amerika gemaakt hebben tot nader onderzoek van de qualiteiten van type vliegtuigen, thans aan de K.L.M. geleverd, waarbij hun gebleken is, dat het aldaar goed voldoet. Op het zooeven gespatieerde woordje komt het aan. Het is best* mogelijk, dat men in Amerika met het oog op de wijze waarop daar gevlogen wordt, zeer tevreden is en kan zijn met de bedoelde Douglasmachines. Doch dat heeft voor onze luchtvaart pas volledige beteekenis, indien de omstandighe den en voorwaarden waaronder deze het luchtverkeer verzorgt, gelijk zijn aan die in Amerika. In dit verband zijn dus zeker eenige vragen op haar plaats. Zoo b.v. of de vlieg velden in Amerika niet als regel over een gladde, betonbaan beschikken wat dus bij vertrek en aankomst dit belangrijk verschil met Europa en elders uitmaakt, dat buiten Amerika de machines heel wat op den grond hebben af te hobbelen hetgeen dus van de machines op den duur veel meer eischt - terwijl zijn daar ginds een gladden rit vol brengen zonder eenig stooten. Ten tweede: is het op vele Amerikaansche lijnen niet zoo, dat bijkans op elke 50 mijl een landingssta tion is, waarvan terstond bij eenigermate slecht weer gebruik wordt gemaakt, zoodat dan de „kisten" in de lucht veel minder lijden, dan b.v. de K. L. M. het geval is, aangezien deze ook onder slechte weersomstandigheden - speciaal denk ik hier ook nog aan de Indië- vluchten doorzet. Onze Fokkers kunnen daar best tegen, zijn nl. zoo deugdelijk, dat in dit doorzetten geen enkel bezwaar gelegen is, Doch hoe is het met de bewuste Douglasvlieg- tuigen gesteld? Ten derde: wordt niet in Ame rika zoodra er eenige sterke remous is nauw lettend het daar geldend voorschrift opge volgd, dat men het aantal vlieg-K. M.'s per uur terstond moet doen afnemen, wat ook al weer tengevolge heeft, dat het toestel meer wordt ontzien? Ten vierde: vliegt in Amerika een machine per jaar niet zooveel K.M., dan dikwerf op vluchten op geruimen afstand zon der onderbreking, zooals bij ons het geval is. Het Eerste Kamerlid, dat ook aan deze pun ten nog eens speciale aandacht zou wijden, zou allicht bij de behandeling der afdeeling Luchtvaart van de Waterstaatbegrooting een nieuw licht kunnen werpen op de in vele op zichten zóó uiteenloopende vlieg-toestanden en verhoudingen in Amerika en in Eu">Pa' daaronder begrepen de van Europa uit bedien de overzeesche lijnen, dat het duidelijk zou worden, dat men bij het maken van vergelij kingen wel heel voorzichtig dient te zijn- dit nu wel gezegd kan worden van de betrei- fende passage uit de M. v. A. is misschien wel voor eenigen twijfel vatbaar! Doch genoeg over dit document en over nes verleden. Met betrekking tot de toekomst van er hier nog een woordje in het midden te brengen. Nederland kan, zoo meende ik, prat gaan op zijn knappe ingenieurs, zijn knappe technici en op de uitstekende en degelijke 0Ple!dl°f die zij in Delft, aan de Middelbare Technische Scholen enz. genieten. Nederland bezit eenige goede vliegtuigfabrieken. Is het in het licni hiervan nu waarlijk te veel gevergd, gez'e" ook hoezeer juist het Hollandsch fabrikaat van Fokker, tot dusverre prachtig voldaan heeft, te verlangen, dat de staat of een Qw* den staat gesubsidieerde onderneming voor taan zijn vliegtuigen zal laten maken in Ne derland op een Nederlandsche fabriek en naai een Nederlandsch ontwerp? Bouwen op mu- tenlandsche licenties is waarlijk niet Integendeel, onze vliegtuig-ontwerpers Kun nen met eere hun licenties aan den vreemo verkoopen. Dat men zoo nu en dan eena... buitenlandsch merk koopt om als vergem- kingsmateriaal dienst te doen en zooaoew aan de eigen ontwerpen nog hier "aart beteringen te kunnen aanbrengen, is naiau lijk best. Maar overigens mag zeker, waar m hier dubbel en dwars in staat is de now vliegtuigen zelf te ontwerpen èn te douwu» de eisch gesteld, dat niet noodeloos onze n delsbalans door bestellingen in den vree® (of door het aanmaken van machines op D tenlandsche licenties) wordt benadeeld men voor onze nationale luchtvaart, nation vliegtuigen betrekt,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6