HET TANDHEELKUNDIG INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT 35 Sven Hedin 70 jaar. fowfoWfrfe** "Ode IcicUckmUiH. ran stad is een ding met een wonderlijk eigen £ven en dat eigen leven kan even grillig, iven 'inconsequent, even onberekenbaar zijn ie het leven van de menschen zelf, die nlpestal plegen te denken dat zij hun ?Sn hun wenschen, hun aspiraties zelf Einnen bepalen en aan banden leggen, en A*n slechts aan de touwtjes behoeven te trekken om de zaak te doen marcheeren. zoo •ze het willen. In den grond is misschien SS raadsel van het leven van een stad tot hetzelfde beginsel terug te brengen, want Snliik zijn het ook daar de menschen, die Henken dat ze dat zouden kunnen beheer- cPhen en in de banen leiden, die zij goed oor uilen Helaas! Ze komen maar al te vaak be- Sinzen uit: de stad neemt hen in het ootje, lacht om al hun berekeningen, om al hun voorzorgsmaatregelen, om al hun plannen en bedoelingen; ze gaat haar eigen gang, stelt op Zn ae^even oogenblik den menschen voor een voldongen feit, en zij hebben nog alleen maar uit te maken of ze het aanvaarden willen of n Pt. Doen ze het wel, dan klopt de stad hen Joo-n beetje op de schouder en zegt vaderlijk' Braaf kind! Zoo is het heusch het verstan- izste1" En verzetten ze zich en blijven z< dwars,' dan klopt de stad hen even gemoe Heliik op den schouder en zegt vriendelijk Nu dan moet je het laten. Maar je düpeert je zélf er het meeste mee!" Een dergelijk proces is op het oogenblik in Amsterdam, misschien wel de meest levende Sad die we in Nederland hebben, gaande; het 'verkeert zelfs al in vrij vergevorderden Staat en hoewel vele Amsterdammers, vooral die van den ouden stempel, er zich met hand en tand tegen trachten te verzetten, hebben cc tot nu toe nog geen enkel resultaat be reikt Integendeel, het gaat met steeds snel- ere schreden voort; het zal niet lang meer duren of het zal zich vrijwel geheel voltrok ken hebben, en dan zal heel weerbarstig Am sterdam-van-den-ouden-stempel voor de keus worden gesteld tusschen „take it of leave it" en of ze het nemen of niet nemen, het zal een voldongen feit zijn, dat niet meer het Rembrandtplein en omgeving het ver maakscentrum van Amsterdam zal zijn, maar het Leidscheplein. Alles wijst er op, dat dit niet eens zoo heel lang meer zal duren; daar na zal misschien het Rembrandtplein nog zoon beetje voortteren op zijn vroegere glorie maar het Leidscheplein zal „het" zijn. De Amsterdammer, die zich eens een avond wil amuseeren zal niet als vanzelf de omge ving van het Rembrandtplein opzoeken, en weten, dat, als hij daar maar eenmaal is, de rest zichzelf verder wel uitwijzen zal: hij zal er voor een café kennissen ontdekken, of kennissen zullen er hem ontdekken; ont dekt hij er bij uitzondering eens geen of wordt hij niet ontdekt, dat is dat geen be- zwaar en kan hij er binnen vijf minuten des noods de hartelijkste vriendschap van zijn leven gesloten hebben. Hij kan er ook een keus maken uit de diverse bioscopen, die op op het Rembrandtplein of in zijn omgeving liggen; en vroeger kon hij er ook een keus maken uit de verschillende schouwburgen, met wier verdwijnen eigenlijk het tanen van de glorie van het Rembrandtplein is begon nen. Theater Noggerath was het eerste, dat al jaren geleden zijn deuren als schouwbur sluiten moest en ze weer opende als bioscoop. Toen „Flora" door brand verwoest werd, maakte dat een definitief einde aan het be staan van één van de populairste en fleurigste variété's en schouwburgen, die Amsterdam gekend heeft. Toen ook het Paleis van Volks vlijt van het tooneel verdween was dat een slag te meer voor het Rembrandtplein de Utrechtsche straat was éen van de meest geliefkoosde straten van den Amsterdammer, en hij wipte na de voorstelling maar al te graag even over om op het Rembrandtplein zijn geslaagden avond nog een beetje voort te zetten en hem desnoods nog geslaagder te maken. Enkele jaren geleden sloot „Mille Colonnes" zijn deuren en ieder rechtgeaar Amsterdammer schudde het hoofd, toen dat gebeurde en voorspelde het Rembrandtplein sombere dingen. En hij heeft het niet mis ge had; pas geleden konden alweer twee be kende Rembrandtplein-café's het niet lan ger volhouden en moesten zich terugtrekken uit den steeds moeilijker wordenden strijd om het bestaan: „Chez Gaston" en ,,'t Wijnvat", dat knusse cafétje naast het Rembrandt- theater zijn nu 's avonds donkere plekken in dc helverlichte krans van café's om het plein. Naar verluidt zullen al heel spoedig, mis schien zelfs al in Februari, twee anderen hun voorbeeld volgen En het is natuurlijk nooit met zekerheid te zeggen, maar dat zal dan wel ongeveer het einde van het Rembrandt plein zijn. Het zal wel niet plotseling heele- maal uit zijn, en misschien nog jaren blij ven traineeren; maar het is zelfs nu al zoo ver, dat de Amsterdammer met een mis prijzend gebaar tegen zijn achterlijken vriend zegt: „Ach wat! Je moet niet meer naar het Rembrandtplein gaan! Dat is niets meer gedaan. Het Leidscheplein, dat wordt aardig!" Hoe lang zal het nog duren voor Baedeker en de reisgidsen het ook con- stateeren, en misschien aan het Rembrandt plein nog een kleine noot zullen wijden om zijn glorieus verleden, maar vermaakzoeken- de vreemdelingen zonder aarzeling verwijzen naar het Leidscheplein? Arm Rembrandt plein! Het grillige leven heeft over je beslist, ten doode ben je opgeschreven en straks ben je nog maar een reliquie, waar niet eens ve len meer naar zullen omkijken! .De één zijn dood is nu eenmaal de ander ztjn brood, en de vlucht, die het Leidsche plein in het laatste jaar als vermaakscentrum heeft genomen, is werkelijk verbazingwek kend. Hoe lang is het nog maar geleden, dat het „Lido" er geopend werd, welks naam met zoon heerlijk arrogant gebaar werd overge- °°®eTl jan het beroemde Lido in Venetië, als- oi Amsterdam daarmee wilde demonstreeren «at het Venetië van het Noorden in geen en- he_ opzicht wilde onderdoen voor het Vene van het Zuiden? Ongeveer in dienzelfden sterdammers, heeft den weg naar hun hart weer teruggevonden de Amsterdammer gaat weer, veel meer dan enkele jaren gele den, naar den schouwburg op het Leidsche plein, en de première-avonden beginnen weer, als eertijds, het cachet van gala-avon den te krijgen, waar vandaan men niet wel weg kan blijven zonder zich te blameeren Een bioscoop ontbrak tot nu toe in de om geving van het Leidscheplein, maar daarin zal binnenkort ook worden voorzien: de plan nen voor den bouw van een bioscoop in de onmiddellijke omgeving, in het Kleine Gart- manplantsoen, verkeeren in vergevorderden staat. Le roi est mort, vive le roi! Het Rem brandtplein is stervende, leve het Leidsche plein! Zoo gaat het nu eenmaal, en voor wie het meemaakt is zoo iets een merkwaardig proces, dat op wonderlijke en boeiende wijze het leven van een groote vitale stad demon streert. WILLY VAN DER TAK. Italië's geregelde troepen blijven in Europa. PARIJS, 18 Febr. (Reuter). Het besluit van den Grooten Fascistischen raad enkele bataljons fascistische militie naar Oost-Afri- ka te zenden wordt hier beschouwd als een militaire actie op groote schaal, het gaat ver der dan zuivere verdedigingsmaatregelen. Het schijnt, dat De Duce vast besloten is de geregelde troepen in het moederland te laten, met het oog op eventueele verwikkelingen in Europa. Nu 1 Maart nadert. SAARBRUECKEN, 18 Febr. (V.D.) Nu cle Nederlandsche en Zweedsche troepencon tingenten uit het Saargebied zijn vertrokken, beginnen ook de Britsche en Italiaansche troepen voorbereidingen te treffen tot ont ruiming. van het Saargebied welke ontruiming binnen tien dagen zal zijn voltooid, wanneer het rijk op 1 Maart het volledige bewind in hande neemt. Slechts enkele functionarissen van het oude regime zullen dan achterblijven om behulpzaam te zijn bij de overdracht van de administratie en het inwerken der Duitsche ambtenaren. HA AR LEM- N" OORD TEL. Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Piaatje met 1 Kunsttand 3. Iedere Tand meer 1.75 Porcelein of Zilvervulling 3. Goudvulling vanaf 9. Goudkroon vanaf 15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies i.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 uur. Zaterdags van 912 uur AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7—9 uur. Beslist pijnlooze behandeling door Nederlandsch TSflfiSftS (Adv. Ingez. Med.) Saarcontingent defileert voor de Koningin. Uit den Haag: Onder groote belangstelling heeft Maandag ochtend te elf uur op het voorplein van het paleis Huis ten Bosch het défilé voor de Ko ningin plaats gehad van de twee compag nieën mariniers uit Rotterdam en het deta chement van de schoolcompagnie van den mo- tordienst uit Haarlem, die het Nederlandsche Saarcontingent uitmaakten. Saarovereenkomst te Napels onderteekend. ROME, 18 Februari (Reuter). In tegen woordigheid van de Commissie van Drie, had heden te Napels de onderteekening plaats van de overeenkomst, welke de terugkeer van het Saargebied naar Duitschland regelt. Voor Haarlem's PoÜTierechter. DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 OP HET KANTJE AF. Er zijn menschen. die het leven luchtig op vatten. Werkloos zijnde en op steun aange wezen of wellicht zonder steun zijnde, zou men toch in de allerlaatste plaats de weinige be schikbare penningen gebruiken om er een pleiziertochtje met een auto van te betalen, doch zoo denkt een ieder er niet over en een paar jongemannen uit Beverwijk en omstre ken hadden gemeend, dat zij de vijf gulden, die hun restten, moesten verrijden. Een hun ner had het aanvankelijk op meer bescheiden voet willen doen en had een fiets gehuurd, maar toen hij later iemand ontmoette, die een autotocht voorstelde, bezweek hij. stalde de fiets bij den autoverhuurder en stapte in de auto. Autorijden brengt een zeker risico mee want auto's en speciaal huurwagens willen onderweg wel eens pech hebben en zoo ge beurde het ook met dit rijtuig. De autotocht leverde dan ook niet het verwachte genot, maar wel een on verwachten schadepost van vijf gul den, die na onderhandeling met den ver huurder tot een rijksdaalder werd terug gebracht. Maar met hun drieën bezaten zij ook geen rijksdaalder meer en de man, die de fiets gehuurd had, zei toen tegen den auto verhuurder, dat hij zijn fiets tot. den volgen den dag zou laten staan; hij zou dan den rijksdaalder brengen en de fiets halen. Nu was wel niet uitdrukkelijk gezegd: ,.ik geef de fiets in pand", maar de autoverhuurder vatte dit als zoodanig od. want, zei hij. ik zou de fiets niet hebben afgegeven, als ik den rijksdaalder niet had gekregen. De rijksdaalder werd niet gebracht en de fiets bleef in de garage, terwijl de verhuurder van de fiets zijn huurder niet- zag opdagen en evenmin huur kreeg. Daarom was nu den huurder van de fiets verduistering ten laste gelegd en het pleitte niet in zijn voordeel, dat hij ai twee vonnissen voor flesschentrekkerij en verduistering achter den rug had. Hij beweerde nu wel, dat hij wel het plan had gehad te betalen, maar aangezien hij geen begin van uitvoering aan dat plan had gegeven, was de officier van meening. dat hier van verduistering sprake was en eischte 3 maanden gevangenisstraf. Mr D. de Jong, de verdediger, meende, dat het opzet om te verduisteren niet aanwezig was geweest en de politierechter zei: 't Is bij 't kantje af, jongeman, maar ik ben niet geheel overtuigd dat hier verduistering is gepleegd en daarom spreek ik vrij. EEN ONTROUWE PENNINGMEESTER. Als een vereeniging een van haar leden de functie van penningmeester waardig keurt wil dit zeggen, dat de medeleden vertrouwen hebben in zijn eerlijkheid en financieel beleid en dat vertrouwen gaat dikwijls zoo ver, dat contrölemaatregelen achterwege blijven. Men meent dikwijls ten onrechte, dat controle wantrouwen beteekent, terwijl het een nuttig iets is. dat een zwakken broeder steunt hem voor verleiding bewaart. In Santpoort, waar men muzikaal is aan- Hij viert zijn verjaardag ergens in Azië, na ook het laatste deel van zijn in 1926 be gonnen groote expeditie beëindigd te hebben. (Van onzen correspondent.) STOCKHOLM, Februari. Ergens in Azië viert Sven Hedin op 19 Februari zijn zeventigsten verjaardag. Hij is onderweg naar Peking om rapport uit te brengen over de onderzoekingen, die hij in opdracht van de Chineesche regeering ver richt heeft langs den al vele eeuwen ouden Zijdeweg, de van Morgenland naar Avond land leidende route, waarlangs eens de ka ravanen van met kostbare waren beladen ka- meelen schreden, waarlangs nu het Chinee sche gouvernement auto's wil laten rijden om de ver naar 't westen gelegen deelen des rijks, waar oproerlingen en bandieten den boel nogal eens op stelten zetten, in betere verbinding met het eigenlijke China te bren gen. Dr. Sven Hedin bestudeert met zijn mede werker Folke Bergman de kaart, terwijl Lans Bergman geïnteresseerd toekijkt. Een der laatste foto's, die uit Azië van den 70-jarigen ontdekkingsreiziger ontvangen zijn. tië "uiuciir vyiigeveei" in uicnz J verrees het Leidscheplein-theater, inge- W t^001- di6n kostelijken Amsterdammer t? Davids en tot nu toe met veel succes ve in, trant voortgezet door zijn tSt r!ïen<ii opvolgers. Americain vroeger vnnv nanon> dat kortgeleden gesloten is) de vopr'naamste attractle van het Leidscheplein, nr,mnerJW€l.bij: hun terrassen zaten van den vni 1 in' dag uit tot laat in den avond .concurrentie van „Lido", van winct nke" °°k al een nieuwe aan- kwanVan h.et Doidscheplein deden geen vaiwi in^gendeel, ze profiteerden mee Lpin-pt -*ing ontstane trek naar het iarpn De Stadsschouwburg, die sinds g€en goed meer doen kon bij de Am.- Sedert weken trekt dr. Hedin nu Oostwaarts met zijn karavaan van zwai'e vrachtauto's. En zoo, onderweg ergens in Azië, zal hij zijn zeventigsten verjaardag vieren, zonder veel omhaal, zonder veel ander huldebetoon dan een paar welgemeende toespraken van zijn trouwe metgezellen. Het Stockholmsche co mité, dat al maanden geleden plannen voor een grootsehe huldiging van den wereldbe- roemden ontdekkingsreiziger heeft opgemaakt moet haar plannen laten rusten en zorgt al leen voor de uitgave van een gedenkboek. En op de schrijftafel van Sven Hedin in zijn lichte flat aan Norr Malarstrand liggen sta pels felicitaties van vrienden en bewonderaars uit vele landen te wachten, brieven, die hij eerst over verscheidene weken zal lezen. Sven Hedin is Stockholmer van geboorte. Zijn vader was gemeentearchitect en het is geenszins uitgesloten, dat hij van hem zijn lust voor teekenen had, die zich al vroeg openbaarde in 't krabbelen van allerhande voorstellingen en in het nateekenen van kaartjes. Hij hield veel van lezen, verslond boeken over vreemde volkeren en verre lan den en over de avonturen van ontdekkings reizigers. En toen op een lichten voorjaars avond van 't jaar 1880 Nordenskiöld en Pal- lander van hun beroemde vaart met de Vega rond Europa en Azië terugkeerden en de nau- 1 welijks vijf tien-jarige Sven daar tusschen de opeengepakte menigte langs Stockholm's kaden stond mee te juichen, moet hij plot seling heel zeker geweten hebben, dat hij het voorbeeld van deze mannen wilde volgen, dat hij ontdekkingsreiziger zou worden. En met de energie en het geduld, die Sven Hedin altijd gekenmerkt hebben, bereidde hij zich op zijn taak voor. Als hij boeken las over vreemde landen teekende hij kaarten en kaartjes, die daarbij behoorden, maakte hij aan de hand van allerlei gegevens profielen en grafieken op, oefende hij zich door alsmaar lettertjes te teekenen, door telkens weer kaarten na te teekenen, zoodat alles tenslotte zoo netjes en zoo secuur, werd, dat je nauwe lijks kunt zien, dat dat niét gedrukt is. Toen hij zeventien was maakte hij reeds kaarten voor professoren en docenten, die bij lezingen gebruikt moesten worden en die meermalen verscheidene meters in 't vierkant waren, zoodat Sven Hedin 't papier over den vloer van de eetkamer moest uitrollen en plat op zijn buik lag te werken. Later heeft hij nog een korten cursus in 't landmeten ge volgd en al die oefeningen, maar toch vooral zijn grenzeloos geduld en zijn groote securi teit hebben hem later in staat gesteld uitge strekte gebieden in het hart van Azië zoo nauwkeurig in kaart te brengen, dat een En gelsche ontdekkingsreiziger, die na Hedin de Gobi bezocht en daarbij van Hedin's kaarten gebruikt maakte, zijn tentje precies opsloeg op de plek, waar Hedin tevoren gekamoeerd had, hetgeen die Engelschman kon bewijzen door Hedin een metalen duimstok terug te geven, dien hij daar bij zijn opbreken van het kampement was kwijt geraakt. Het heeft weinig zin om te trachten een ook maar ietwat volledig overzicht van de reizen van Sven Hedin te geven, het is ondoenlijk in een krantenartikel zelfs maar een vluch tig relaas van zijn avonturen en zijn arbeid als ontdekkingsreiziger te doen. Zelf heeft hij over zijn vroegere expedities reeds een vijftig a zestig boeken gepubliceerd en het gaat niet aan, dat zoo maar even na te ver tellen. Wie Van Pool tot Pool gelezen heeft, weet hoe Sven Hedin al heel spoedig na zijn eindexamen met een Zweedsche familie naar Bakoe is gereisd om er een der kinderen on derwijs te geven, hoe hij daar Russisch en Perzisch en Tartaarsch leerde en kort nadat hij 21 geworden was op zijn eigen houtje een reis naar Perzië ondernam. Zoo maakte hij kennis met het Oosten, zoo dwaalde hij al spoedig van de gebaande wegen af, werd hij reiziger, en later ontdekkingsreiziger. Vijf maal heeft hij sedert dien expedities door Azië ondernomen, in 1890 en '91. van 1893 tot 1897. van 1899 tot 1902, van 1905 tot 1909 de avontuurlijke omzwerving door Tibet en van 1926 tot 1933 zijn groote expeditie, waarvan de expeditie langs den Zijdeweg van Peking tot Aoeroemtsji en terug feitelijk een vervolg is. Op deze laatste expeditie, die door den wereldoorlog en daarna volgende crisis telkens was uitgesteld, maar daardoor ook zeer zorgvuldig voorbereid kon worden, is dr. Hedin voor de eerste maal vergezeld geworden door een staf van jonge Zweedsche, Duitsche en Chineesche geleerden, geografen en geo deten en geologen, palaeologen en archaeolo- gen, astronomen en meteoriolagen en feitelijk moet men deze groote expeditie beschouwen als een heele serie expedities in Centraal- Azië, waarvan dr. Hedin de organisator en leider was. Naar alle richtingen zijn de groe pen van het hoofdkwartier te Peking uitge zwermd, in allerlei deelen van het uitgestrekte Chineesche rijk hebben de medewerkers van dr. Hedin het werk verricht, dat hij had ge ordend en voorbereid, en vele zijn de weten schappelijke resultaten, die men op deze wijze verzameld heeft. Het centrale punt, waar alles geregeld wordt, waar alle rapporten binnenkomen, is een groote, lichte flat in een van de huizen, die door ligging en karakter door de Stock holmsche bladen wel voor „ons Manhattan" uitgemaakt worden. Daar heeft Sven Hedin zijn eenvoudige werkkamer met de boeken kasten vol werken over Azië, Azië en nog eens Azië, daar heeft zijn zuster en trouwe mede werkster haar tientallen banden met kran tenknipsels over de expedieties en haar hon derden keurig geordende doozen vol brieven en rapporten, daar komt zoo vaak een telegram- jongen met een telegram uit een plaats met een onuitsprekelijken naam, die ergens in Azië moet liggen. En het is gebeurd, dat leden van de expeditie, die misschien slechts enkele tientallen kilometers van elkaar af in Mid den-Azië zaten, door burgeroorlog of andere onaangename voorvallen genoodzaakt waren zich via mej. Alma Hedin te Stockholm met elkaar ln verbinding te stellen, richt heeft langs den al vele eeuwen ouden Dezer dagen ben ik er nog eens de vesti bule doorgeloopen, waar een machtige reliëf kaart van heel Azië en half Europa, een kleu rig relief van een Lama-tempel en een fries van kameelen en muildieren en paarden in eindeloos langs het plafond rondtrekkende karavaan ervan getuigen, dat Sven Hedin hier huislbaas is, ben ik er nog eens bij mej Hedin geweest om te vragen hoe het nu met de expeditie en de plannen van haar broer stond. Zij weet dan op het oogenblik alleen, dat broer Sven onderweg is naar Peking en eerst in de tweede helft van de volgende maand terug kan komen, wanneer hij na rap port uitgebracht te hebben den Trans-Siberi- schen spoorweg neemt. En zij vertelde, dat dr. Hedin dan eerst zijn materiaal uit gaat werken, zijn boeken zal schrijven, waarvan de opbrengst evenals dat bij vorige reizen steeds het geval was, het meerendeel van de kosten van de expeditie moet dekken. Maar daarna hoopt de thans zeventig-jarige nog eenmaal Oostwaarts te kunnen trekken, nog eenmaal door Azië te reizen, want wel heeft hij de laatste halve eeuw reeds vele van de geheimen van Azië ontsluierd, wel heeft hij er de witte vlekken van de wereldkaart op vele plaatsen doen inkrimpen en verdwijnen ten slotte, maar toch is er nog werk dat hem wacht, werk dat hij hoopt te kunnen verrich ten voor hij niet meer op expeditie gaan kan. De zeventigjarige. C. G. B. Een Zweedsche karikatuur van den onverschrokken ontdekkingsreiziger. ;elegd, waren eenige zang- en muziekvereeni- gingen en die waren vereenigd in den bond Eensgezindheid. Nu was men eensgezind op het punt, dat er een muziektent moest komen en men verzamelde daarvoor de noodige gel den. die op een spaarbankboekje ten name van den penningmeester werden gedeponeerd. Maar nu waren de bestuursleden niet eens gezind over de vraag wie het spaarbank boekje moest bewaren. Een der heeren. die de meeste wereldwijsheid had. wilde als con trolemaatregel het boekje aan den secretaris in bewaring geven. Was dit gebeurd, de pen ningmeester was niet in de verleiding geko men. maar de andere bestuursleden zagen in die bewaargeving verkeerdelijk een be wijs van wantrouwen en nu bleek later, dat de penningmeester een zwakke broeder was, die controlesteun nooriig had gehad. Wat toch gebeurde? Zijn zaken gingen achteruit, het ging slecht in de tuinderij en toen hij wissels moest betalen, terwijl hij geen eigen middelen had. sprak hij het snaarbankboekje aan en toen dit eenmaal ceheurd was, had hij den volgenden keer al minder bezwaar en daarna heelemaal geen bezwaar meer. zoodat hij het boekje leeg haalde en de muziektent zoodoende afbrak voor ze was opgebouwd. Nu stond hij terecht voor verduistering en de reclasseering pleitte voor een voor waardelijke veroordeeling. maar de Officier was het daarmee niet eens. Het betrof hier geen paar gulden maar een bedrag van 1300 gulden en dat was te veel. Ja. zei de Officier, als een verdachte niet bekend staat als de bonte hond is de reclas seering al gauw bereid voor den verdachte een voorwaardelijke veroordeeling te vragen. Hij eischte 6 weken gevangenisstraf. Mr. Tonlno, de verdediger, kwam hierte gen op. Pleiter was er van overtuigd, dat de reclasseering de algemeene preventie niet. uit. het oog verloor en niet lichtvaardig voor een voorwaardelijke straf pleitte. Het betrof hier een man. die door omstandighe den buiten zijn schuld in moeilijkheden was geraakt, die hoopte op betere tijden en wel van plan was het geld terug te storten. Daar om verzocht pleiter met het reclasseerings- rapport mee te gaan. De politierechter zei, dat hij veel waardee ring had voor het werk van dc reclassec- ringsvereeniging, maar dat hij dit geval te ernstig vond voor een voorwaardelijke straf, waarom hij den eisch van den Officier 6 weken onvoorwaardelijk toewees. Dr. M. Eisma overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een der ziekeninrichtingen te Haarlem, nadat hij Donderdag ongesteld was geworden/welke ongesteldheid zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, overleden Dr. Molle Eisma. leeraar in de natuurlijke historie aan het Kennemer Lyceum te Overveen, waar hij Dr. Jac. P. Thysse was opgevolgd. Hij bereikte den 33-jarigen leeftijd. De overledene promoveerde 3 Mei 1932 tot doctor in de biologie aan de Universiteit te Leiden op een proefschrift „De differentia tie van het derde stadium van de larven der ancylostomidae van mensch, hond en kat" (dat ook vertaald is in het Engelsech en het Duitsch) en was sedert 1 September 1930 als leeraar aan het Kennemer Lyceum verbonden. Ds. Eisma, een der jongere voormannen van de S. D. A. P., was een enthousiast persoon lijkheid, aangenaam in den omgang; hij maakte, behalve van zijn eigen vak, ook veel studie op het gebied der psychologie. Buiten zijn schoolarbeid vervulde hij de functie van len secretaris der Arbeiders Ka- derschool (Troelstra-Oord) en was ook leider van de plaatselijke Kaderschool der S. D. A. P. te Hagrlem. Vele jaren is hij secretaris geweest en later voorzitter der Partij-afdeeling II van de S. D. A. P. (Haarlem-NoordO. Voorts heeft hij zit ting gehad in het bestuur van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling, alhier. Extra hulp aan werkloozen. In 1935 voor B-steun vermoedelijk 10.per werklooze. Op de begrooting van het Departement van Sociale Zaken voor 1935 werd een bedrag van f 100.0Q0 voor B-steun meer uitgetrokken dan in 1934. Hierdoor werd het mogelijk geacht ln 1935 f 5 per werklooze B-steun beschikbaar te stellen. Door de Regeering is evenwel een verhooging van dit bedrag in uitzicht gesteld. Een desbe treffend wetsontwerp, waarbij een hooger be drag wordt gevraagd, is evenwel nog niet aangenomen. Zoodra dit geschied is, ligt het in de bedoeling der RegeerIng, de Rijksbij drage nogmaals te vermeerderen, thans met ongeveer f 1.700.000. Door Rijk en Gemeenten tezamen zal, indien althans plannen der Re geering worden verwezenlijkt, voor 1935 pl.m. f 3400.000 vor extra hulp aan werkloozen wor den bijeengebracht. Per werklooze hoopt men alsdan naar schatting f 10 beschikbaar te kunnen stellen. Van dit bedrag zal vermoede lijk f 7.50 van Rijkswege worden bijgedragen indien de betrokken gemeenteraden f 2.50 per werkloozen voteeren. Het contract in het bloembollenbedrijf. Voorloopig voor 2 maanden verlengd. Naar wij vernemen is in een vergadering in „De Nachtegaal" te Lisse tusschen de drie patroonsorganisaties en de drie arbeidsorga nisaties in de bloembollenstreek besloten, het bestaande contract voor twee maanden voor loopig te continueeren. Door de crisisomstan digheden, welke zwaar drukken op het bloem bollenbedrijf, kon men van patroonszijde, naar werd medegedeeld, vooralsnog niet over gaan tot het sluiten van een contract voor het tijdperk van een jaar. Verzoek om uitstel van Hauptmann's executie. TRENTON.18 Ftbr. (V.D.) Ben van Hauptmann's verdedigers Egbert Rosen- krans zal heden bij den rechter Thomas Tren- chard een verzoek indienen om de op 18 Maart a-s. vastgestelde executie van Bruno Hauptmann zes maanden te willen uitstellen, terwij' hij tevens een financieele bijdrage van de staat zal vragen voor de verzorging van het drukwerk, dat ln verband met de aan gevraagde behandeling der Lindberghzaak in hooger beroep verspreid zal moeten worden. Men verwacht dat rechter Trenchard althans het verzoek tot uitstel zal toestaan. Haupt mann bracht den Zondag in de cel der ter dood veroordeelden door en was zeer weinig spraakzaam. Hij las bijna den geheelen dag in een bijbel uit de gevangenisbibliotheek.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7