HET NIEUWE AVONDBLAD Reclamecampagne van het gasbedrijf. Het weer. Bekende plaatsgenoot©!! 20e JAARGANG No. 98 WOENSDAG 27 FEBR. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTCëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw -beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Ter bevordering van het verbruik verschillende maatregelen in voorbereiding. Het gasdebiet beweegt zich in een dalende lijn. Weliswaar is de vermindering van het gasverbruik nog niet verontrustend, maar de toestand is toch zoo, dat het wel wenschelijk mag worden geacht, maatregelen te nemen om een verdere daling te voorkomen. Het gas- pitje is in sommige gezinnen in de verdruk king geraakt; de crisis noopt vele gezinnen tot de grootst mogelijke zuinigheid en daar door heeft menige huisvrouw haar toevlucht genomen tot de gobdkoope petroleum. De techniek heeft zich aan de nieuwe koers uit stekend we.ten aan te passen en zoo kwamen in den handel allerlei petroleumstellen, ge heel afwijkend van die welke vroeger de keu ken van zoo menig huishouding sierden. Het oude drie- of vierpitsstel viel in ongenade; het werd verdrongen door blauwbranders, ver gassers, het eene systeem nog mooier, zinde- lijker en economischer dan het andere. Het radicaalste middel om een verdere ver mindering van het gebruik tegen te gaan, een flinke verlaging van den gasprijs, heeft het gemeentebestuur niet te baat durven nemen. Alleen de prijs voor het muntgas werd met 12 ct. per M3 verlaagd, een prijsverlaging die den verbruikers niet onwelkom is. maar waar van toch een eenigszins belangrijke vermeer dering van het debiet niet verwacht kan worden. Hoe is het met het gasverbruik geloopen? Dit kan het beste worden aangetoond met eenige vergelijkende cijfers. In Januari 1934 werd van Hoogovens be trokken 540.795 M3, in Januari 1935 was dit kwantum 517.493 M3. Een niet onaanzienlijke vermindering dus, maar men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat Januari 1934 veel kouder was dan, de eerste maand van dit jaar. Februari geeft dan ook een gunstiger beeld te zien: in de eerste 25 dagen-van Fe bruari 1934: 413.892 M3, in dezelfde periode van 1935: 414.255 M3. Een kleine stijging dus, ongeveer overeenkomende met de toeneming der bevolking Het aantal aansluitingen, dat begin 1934 10328 bedroeg, is thans 10420. Ook hier dus een geringe stijging. Meer gas door meer propaganda. Reeds eerder hebben wij gemeld, dat het bedrijf het groote magazijn heeft gehuurd op het Kennemerplein. waarin voorheen was ge vestigd het magazijn van den heer J. v. d. Broek. Hierin zal een toonkamer van het bedrijf van gas en water gevestigd worden. Maar de directeur, de heer A. d e W i t heeft nog meer snaren op zijn boog. Welke dit zijn, heeft hij ons gisteren verteld in een onder houd dat we met andere persvertegenwoor digers hadden. We zullen trachten, het gasdebiet op peil te houden, trots de misère, zeide de heer de Wit en dit zal geschieden door uitbreiding te geven aan de propaganda. Wat. de toonkamer op het Kennemerplein betreft, deze zal geheel worden ingericht voor reclame voor het gemeentelijk gas- en water leidingbedrijf. Het winkelhuis zal niet elec- trisch, maar met gas verlicht worden, waar mede men wil toonen, dat het heel wei moge lijk is, een winkel met gas behoorlijk te ver lichten. De toonkamer zal voorloopig geopend zijn van 81/2 tot 12 en van 25 uur. Hierdoor kan men het met eigen personeel af. Er zal steeds iemand aanwezig zijn, om de bezoekers voor te lichten omtrent het gebruik van toestellen, maar men zal er ook kunnen koopen. Om te gemoet te komen aan de bezwaren van den particulieren hanclel zal het mogelijk zijn, dat aan de door den kooper aangewezen winke lier 10% wordt uitbetaald. Het is dus het be drijf niet in de eerste plaats te doen om de winst op de verkochte artikelen, maar om door het plaatsen van een zoo groot mogelijk aantal toestellen, het gasverbruik te ver- hoogen. De toonzaal is voorloopig voor één jaar gehuurd. Het zal van het succes afhangen, of de huur zal worden gecontinueerd. Gemeentelijke kookdemonstraties. Verder zullen er zoo vertelde ons de heer De wit, op vijf verschillende plaatsen in de ge meente kookdemonstraties gehouden worden. De eerste dezer demonstraties zal plaats vin den Donderdag 14 Maart in het Patronaats gebouw aan den Zeeweg. Voor deze demon straties zullen uitnoodigingen worden toege zonden aan alle gasverbruikers in IJmuiden- Oost en Driehuis. Een bekwame kok zal aan- toonen, hoe op gas beter en zuiniger kan wor den gekookt dan op al het andere. Verder wordt er een verloting gehouden, waarvan de P^zen zijn: le prijs een 1-pits gascomfoor en 100 M3 gas, 2e prijs 100 M3 gas, 3e prijs 75 M3 gas, 4e prijs 50 M3 gas, 5e prijs een 1-pits ge ëmailleerd gascomfoor, 6e prijs een 2-pits suadercomfoor, 7e prijs 25 M3 gas, 8e prijs een l-pits suddercomfoor. Bi] voldoende belangstelling zal een kook cursus, van 5 lessen worden georganiseerd, speciaal met het doel, de deelneemsters te ieeren, haar toestellen zuinig te gebruiken en eventueele vragen te beantwoorden. De kos- ten van den geheelen cursus bedragen f 2.50. zullen zooveel mogelijk worden gegeven in leegstaande schoollokalen. Emaille com foren met spaarbran ders voor muntgasverbruikers. Tot nu toe werd aan muntgasverbruikers een zwart comfoor verstrekt. Er wordt thans overwogen, de afnemers van muntgas de keus te laten tusschen een zwart comfoor en een geëmailleerd comfoor met dubbelen spaar brander, evenwel met een geringe bijbetaling. Deze geëmailleerde comforen blijven echter het eigendom van de gebruikers, in tegen stelling met de zwarte comforen, die eigendom van het bedrijf blijven. Ongetwijfeld zullen vele huismoeders het geëmailleerde comfoor met de spaarbranders boven het zwarte apparaat verkiezen. Het eer ste is netter en zuiniger en het wordt boven dien haar eigendom. Uit het bovenstaande blijkt, dat het gas- en waterleidingbedrijf waarvan de winst een dei- kurken is, die de gemeente in staat stellen, te blijven drijven, al het mogelijke doet om zijn positie te handhaven GAS EN OMZETBELASTING. Zeer ten nadeele van den gasverbrudker had eenigen tijd geleden de minister van Finan ciën bepaald, dat de omzetbelasting op gas zou worden geheven van den distributieprijs. Het gemeentebestuur heeft tegen deze belas tingheffing geprotesteerd. Thans is door den minister besloten, met wijziging van zijn eerste beschikking, de om zetbelasting te berekenen, op basis van.een gasprijs van 4 1/2 cent per M3. Hierdoor is de belasting tot ongeveer de helft van het oorspronkelijke bedrag geredu ceerd. BURGERLIJKE STAND Bevallen: G. J. M. W. AppelWolfers, z., Wijkerstraatweg 124, Velsen-N. Th. D. Beu- mervan Kroonenburgh, d., Berkenstraat 10, IJmuiden, M. Bruin-Poldervaart, d., Bloem- straat 134, IJmuiden. A. van der SteltSmits, z., Ruysdaelstraat 22, IJmuiden, A. M. Schove- makerZonneveld, d., Melklaan 30, Velsen-N. E. van AlphenBravenboer, d., D. Hartogh- straat 24, IJmuiden, L. SchipperButter, d., Zandersstraat 25, IJmuiden. P. van Sighem- Minderhoud, z., Oosterduinweg 78, IJmuiden. M. L. van der SteegKok, d., Burg. Weerts- straat 41, Velsen-N. J. de GraafBrakenhof f, z., Pr. Hendrikstraat 65, IJmuiden. Overleden: P. Jongens, 42 j., echtgenoot van A. A. Molier, P. C. Hooftlaan 18, Velsen. E. Mus, 61 j., ongehuwd. Beverwijk. J. de Groot 62 j„ echtgenoot van T. de Groot, Bloemstr. 49, IJmuiden. CONCORDIA VOERT „ROBBEDOES" OP. De tooneelvereeniging „Concordia" geeft Zaterdag 2 Maart a.s. haar tweede voorstel ling in dit seizoen en komt ditmaal met het bekende, gezellige werk van Christien van BommelKouw en Henk Bakker: „Robbe does", blijspel in 3 bedrijven. De titelrol wordt vervuld door mevr. E. Vis serBakker. Haar tegenspeler, Louis Terlaet, is de heer P. Fiege, mevr. C. BakkerJonge- jans is de sympathieke tante Guusje, terwijl de heer C. Reehorst de rol van den ouden huisvriend Mr. Simon Geldens op zich ge nomen heeft. De andere rollen zijn in handen van mej. D. Wegman (nicht Florence van WeelTerlaet Vermonde), mevr. E. Wester- v. d. Plas (d.e dienstbode Geertje), de heeren A. Wegman (Hein de Bont) en Fr. Braken- hoff (Maarten, de huisknecht). Het Concordiastrijkje verzorgt de entre actes en de balmuziek. IJMUIDEN Visscherijnieuws in een notedop. Schade aan vischtuig. De Emma IJM. 147 verloor door vastloopen het net en een visch- bord. Het schijnt zulk een stormweer op de Noordzee te zijn geweest, dat het een wonder wordt geheeten, dat men er zoo goed is af gekomen. Haringinvoer in Gdynia. De invoer van uekelharing in Gdynia gedurende het jaar 1934 bedroeg 50049 ton eigen vangst benevens 25982 ton Schotsche, 32367 ton Yarmouth, 15954 ton Noorsche, 28799 ton IJslandsche en 1109 ton Hollandsche haring. Noorsche schelvisch in Rotterdam. Sedert eenigen tijd vindt in Rotterdam geregeld aan voer van schelvisch uit Noorwegen plaats, die daar per stoomschip wordt aangevoerd. Deze schelvisch wordt op de vischmarkt in Rotter dam verkocht. IJmuidensche vischkoopers, die er anders voor zorgen, Rotterdam van visch te voorzien, gaan nu als in Rotterdam Noorsche schelvisch is en zooals j.l. Maandag in IJmuiden niet, vliegensvlug naar Rotterdam om daar zaken te doen. Ook is deze visch in kistjes verpakt reeds hier ter markt geweest. Geen schuitjes. Doordat vrijwel de geheele vloot van Urk en Texel op de haring- of bot- vangst uit is, komen er den laatsten tijd wei nig schuitjes aan den afslag. De Bilt is niet hoopgevend In zijn visie op het weer, Het stormt nu al een tijdje De voorspelling spreekt van meer. Men constateert verkilling In de houding der natuur Wij rillen al een tijdje De voorspelling spreekt van guur. 't Is ochtends vroolijk zonnig, 's Middags plenst de regen neer. De Bilt ziet sneeuw en hagel In zijn visie op het weer. 't Is links en rechts depressie, Wat het Biltsche klokje slaat, Wij brommen naar traditie Op Ons hopeloos klimaat. Maar laat de wind wat rukken Aan de ruiten van ons huis; En laat het kwik wat dalen In de thermometerbuis; En laat de hemel weenen Op ons aardsche tranendal En laat de Bilt voorspellen Dat er nog meer komen zal; Van guren wind en neerslag Kan ik niet neerslachtig zijn, Want achter al die wolken Groeit de lente zonneschijn. p. gasus. De Belgische contingenteering van visch. Voorstander in verweer tegen onbedachte aapva'.len. In Het Visscherijblad van j.l. Zaterdag komt een uitvoerig artikel voor, waarin de schrijver te keer trekt tegen de „aanhou dende, onbedachtige en geniepige" aanvallen, die uit zekere hoeken van het land en voor namelijk uit de groote steden gericht worden, niet tegen de contingenteering als zoodanig, maar tegen de contingenteering voor zoover zij voor den kusthandel eenig voordeel ople vert. De schrijver ontkent, dat de visch voorzie ning van het land ontoereikend is en dat het visch gebruik achteruit, gaat. Merkwaardig zijn de cijfers die hij noemt, ter staving van zijn betoog. De invoer van visch uit het buitenland daalde van 18.335600 K.G. in 1931 op 9.023,900 K.G. in 1934, of een vermindering van 9.331/"" KG. of meer dan de helft, dank zij de con tingenteering en de verschillende restricties, waarmede deze gepaard ging. Maar de op brengst der Belgische vloot steeg van 14.460.843 K.G. in 1931 tot 19,160.678 K.G. en tot nagenoeg hetzelfde cijfer in 1934 of met c.a. 4.700.000 K.G. Maar in hetzelfde tijdvak nl. van 1931 tot 1934 daalde de uitvoer van 7.620.800 K.G. tot- 2,180,700 K.G. of met 5.440.100 K.G. Tegenover een verminderden invoer van 9.331,900 K.G. kwam er ca-. 4.700.000 K.G. en 5.440.100 K.G. meer voor het binnenland be schikbaar dank zij de meerdere opbrengst der Belgische vasscherij en den verminderden uitvoer. Voorts ontkent de schrijver, dat de rond visch op de Belgische markt schaarscher is dan voorheen. In 1931 kwam op de verschil lende markten van België een 'hoeveelheid van 2,005,707 K.G. kabeljauw en schelvisch in 1933 was deze hoeveelheid 3,393,724 K.G. of ruim 50 pet. meer, JONG GELEERD, OUD GEDAAN Het bestuur der Chr. Zangvereeniging Nieuw Hosanna, directeur de heer S. Wiersma heeft besloten over te gaan tot het oprich ten van een kleuterkoor van jongens en meis jes van 47 jaar. Dit besluit werd genomen, in verband met de vele aanvragen van ouders van kleuters van dezen leeftijd voor het kinderkoor, welke aanvragen afgewezen moesten worden. De repetities van het kleuterkoor zullen ge houden worden in het Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Tooneelvereeniging „Varia" „De Meteoor" van Jan Fabricius. Het bekende en veel aangehaalde woord van den Engelschen schrijver Rudyard Kipling „East is East and West is West and never the twain shaill meet" bevat een waarheid, door vele blanken aan den lijve ondervonden. Deze schrijver geeft de scheiding tusschen „blank" en „bruin" vernietigend aan, hetzij dit „bruin" personen, gewoonten of systemen zijn. Daar gelaten of er geen uitzondering op den regel zou kunnen voorkomen, voelt men de uit- drukkink niet alleen als de vaststelling van een feit aan, doch schuilt er eveneens een ze kere dreiging in. Een dreiging, die Fabricius in zijn „De meteor" heefit weten vast te leg gen en die een geroutineerde vereeniging als „Varia" heeft weten te peilen en op het pu bliek vermocht over te brengen. Het haast profetische Kipling-woord had als motto kunnen staan boven dit werk, waar het eeuwige driehoeksprobleem de hoofdschotel is. Hugo Stoutenbergh (A. H. Holtslag), zijn vrouw Marcia (mevr. T. RozaPeek) en Arpa (L. W. Boeree) zijn er het ABC van. Zij wonen in een kleine garnizoensplaats in Nederl. Indië. Hugo is majoor der infanterie, Arpa 2e luitenant der cavalerie. Daar om heen groepeeren zich verschillende vrienden, vluchtige kennissen meerderen en minderen, allen functionarissen in het Indische leger, in totaal een 13-tal. Het drama, waartoe de verwikkelingen dei- meteoor Arpa leiden, schildert Fabricius met de hem eigen kleuren in enkele felle trekken. Marcia ontmoet ten haren huize haar jeugd vriend, den Indischen luit. Arpa. Deze was en is nog een hevig bewonderaar van de ma joorsvrouw. Hugo vermoedt een meer dan vriendschappelijke betrekking tusschen hen en weet Arpa door zijn houding en bevelen, die Arpa in zijn Oostersche ziel diep treffen, zoo ver te drijven, dat hij zijn superieur, den ma joor beleedigt en insubordinatie pleegt. Dan moet Arpa voor den krijgsraad verschijnen; de uitspraak is vrijsprekend. Dank zij de interventie van Marcia is dit vonnis zoo mild. Het drama eindigt in een breuk tusschen Hugo en zijn vrouw. Het is een compositie, die den spelers gele genheid geeft tot sterk spel. Toch is het niet alleen de actie, die het publiek gevangen houdt.Ook met den sombere, dreigenden onder •toon verloor het trio slechts zelden het con tact. Op de drie genoemde personen drijft het stuk en. dies waren het de geroutineerde krachten van Varia, die de taak der hoofd ver tol kers op zich hadden genomen. De heer Holtslag was als majoor Hugo een figuur, die het tooneel „vulde"; das militar sprak uit zijn geheele verschijning. Zijn stu wende krachJt' als soldaat, zijn koele correct heid van den blanke, die zich superieur aan den inlander voelt, gaven aan de vertolking der meteoor vele hoogtepunten. Er was sfeer spanning wanneer het tot een conflict (in 2) tusschen hem en Arpa komt. Ook in zijn strijd tusschen geweten en wrok leverde hij sterk spel. Bij den heer L. W. Boeree was de rol van Arpa in vertrouwde handen; hij wist zeer veel van de psyche van den fatalistischen Inlan der uit te beelden; zijn branie optreden te gen den majoor deed hem en den heer Holt slag een open doekje verdienen. Het contrast tusschen den bruisenden brui ne en den koelbeheerschten blanke was goed gepeild. De uitspraak tusschen Arpa en Mar cia deed wat opgeschroefd aan. De Marciafiguur (mevr. RozaPeek) is als eenigste vrouwelijke rol geen gemakkelijke. De strijd om de rassensuperioriteit heeft toch tot dieperen ondergrond den strijd om de i vrouw. Haar positie in dit conflict heeft zij op meer dan loffelijke wijze weten op te bouwen. Het dwepend, romantisch meisje, dat haar vriend schappelijke verhouding tot den inlandschen jongen vrij van smetten heeft weten houden, vindt aan het onverwachte slot van het dra ma, dat haar hart dezen vriend inplaats van den echtgenoot gekozen heeft. Zuiver heeft zij de vrouw weten uit te beelden. Bijna alle beschikbare mannelijke krachten van Varia, in aetieven dienst zoowel als de A Door onze lens gesnapt W. LANDEWEERT Toen onze fotograaf den heer Landeweert verrastte stond deze in de Wüstelaan met een tevreden gezicht te kijken naar de nieuwe kleuterschool, die mede door zijn arbeid als voorzitter van de afdeeling Santpoort van .Volksonderwijs'" tot stand is gekomen. Thans berust de sleutel nog bij het gemeen tebestuur, straks zal déze in zijn handen ko men en kan het spel weer beginnen. Een 40- tal kinderen zal in het nieuwe schooltje, waarvan reeds een foto in ons blad heeft ge staan, worden geplaatst. Natuurlijk trekt alles, wat verband houdt met onderwijs, onzen oud-wethouder aan en als „Volksonderwijs'-man heeft in het bijzon der de openbare school zijn belangstelling. De heer Landeweert werd in 1911 tot lid van den gemeenteraad gekozen als eerste ver. tegenwoordiger der S. D. A. P. Van 1917 tot 1925 was hij wethouder van Onderwijs, in welke functie hij veel voor het onderwijs heeft ge daan Tal van nieuwe scholen werden tijdens zijn wethouderschap gesticht, o.a. de fraaie bewaarschool in de Casembrootstraat. Sedert vele jaren Vervult de heer Lande weert de functie van Waterschout. De Londensche brandweer heeft nieuw automateriaal in gebruik genomen. In den hierboven afgebeelden stroomlijn-spuitwagen zitten bestuurder en man schappen binnenin en dus tegen regen en wind beschermd. reserve, waren door den (voor deze gelegenheid zichzelf gepromoveerd hebbenden) kolonel Roza, den regisseur, „in de vuurlinie" ge bracht. Van de tal van schneidige figuren zullen we slechts een enkele noemen; men zal het ons niet euvel duiden, want er waren er meer dan een dozijn! Zoo waren Jack Roza als Jhr. de Vos en A. J. L. v. d. Berg als ltnt. Zomer twee trouwe vrienden van ltnt. Arpa. De vieve kolonel (regisseur Roza) had in de militaire sfeer, waarin het drama speelt, een voornaam aandeel. Zoo ook de sympathie ke verschijning van den auditeur-militair (Adr. de Back), wiens pleidooi een applausje verdiend had. (Deze voert voor den krijgsraad staande het woord, dat vergat hij wel eens af en toe). Naast heel veel goeds kleefden ook enkele vlekjes aan de uitvoering. De bijrollen waren in kleeding niet altijd-even gelukkig. Er was, hoe kan het ook anders als het halve Indische leger op de planken is) een verwisseling van hoofddeksels, die kepi's heeten en geen petten. Doch dat valt weg tegenover de over het geheele fraaie uitvoering. De tooneelaankleeding, zoowel de achter galerij van majoor Hugo's huis als het decor van den krijgsraad, wist de sfeer nog te ac- centueeren. De hand van regisseur Roza viel in alles te onderkennen; we mogen trouwens aannemen, dat het een stuk naar zijn hart was. En hem, zoowel als ons, zal hebben doen herinneren aan zijn triomfen in een /Dolle Hans" e.a. Dagen van weleer Suggestief was de zitting van den krijgs raad onder leiding van den kolonel, die de rol van president op knappe wijze vervulde en het verhoor op vaderlijke wijze leidde. Trouwens deze zitting was het meest interessante van het geheele, vrij langademige stuk. (De schaar had wel eens in sommige dialogen van 1 en 2 gezet mogen worden!) In zijn openingswoord sprak de heer K. Faber over het verheugend feit, dat Varia's donateursaantal wederom stijgende is. Ook memoreerde hij in enkele sympathieke woor den het verscheiden van Varia's eere-voor- zitter, mr. F. L. J. E. Rambonnet, die de ver eeniging altijd zulk een warm hart had toe gedragen. De krakende stoelen van hot theater waren voor het volgen van het spel hinderlijk luid ruchtig.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1