DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS* Ontwerp ondernemers-overeenkomsten maakt een redelijke kans. TWEEDE KAMER Algemeene beschouwingen voortgezet. 3. Schouten (A.RJ s-Gravenhage, 27 Febr. 't Is geen verrassing, dat de voortgezette behandeling van het wetsontwerp betreffend algemeen verbindend en onverbindend ver klaring van ondernemers overeenkomsten geen verrassingen bracht. De posities, welke de fracties innemen zijn bekend; de neuzen 2ijn nagenoeg geteld. Niemand durft de wed denschap aan, dat het. ontwerp nog kan wor den verworpen. Zelfs zou het te gewaagd zijn, om te veronder stellen dat het wets ontwerp, zooals het in behandeling, is gekomen, nog veran deringen van meer dan geringe betee- kenis zou kunnen on- dergaan; nu wel is komen vast te staan, dat de heer Rutgers van Rozenburg geen meerderheid zal vin- .deri voor zijn amen dement, dat beoogt .aan de wet een tij delijk karakter, het karakter van een crisis- wet te geven. Dinsdag werd de tijdelijkheid afgewezen door den Katholieken heer Goseling en den Sociaal-Democraat Albarda, thans deden da' ook de Vrijzinnig-Democratische' woordvoer der, de heer Joekes en de leider der Anti-Rev, fractie, de heer Schouten, die eveneens van oordeel bleken dat de' urgentie dér regeling wel door de 'crisis, is verhaast, maar dat de regeling niet in de éri'sjs, doch -in e'en blij vende structureele verandering der maat schappij haar reden van bestaan :vihdt.Fr' is. dus geen sprake van dat de heer'Rutgers vaii Rozenburg een meerderheid achter .zich krijgt.: Uit;het voorafgaande blijkt, wat-we trom wens al wisten dat bok de heeren Joekes en Schouten tot de voorstanders van het'ont werp' behooren. De Vrijzinnig-Democraat is er echt,ér met veel meer enthousiasme voor dan' deAnti-Re volutionair. De heer Joekes gaf een betoog ten beste, dat nagenoeg geheel klopt, op dat van den heer Goseling. Het ontwerp zie.t hij- als. een regeling van groote principieele be teekenis, welke de overheid de urgente en noodzakelijk geworden bevoegdheid geeft om op een tot dusver, onbekende manier-ordenend op te tre den .op liet gebied van-het. economisch leven, in het'algemeen belang en met het oog op de belangen van het bedrijfsleven zelf, waarbij uitgegaan wordt van-de juiste gedachte, dat de aandrang tot ordenend optreden moet uit gaan van de bedrijfsgenooten zelf. De heer Schouten kan zich ook met 'de grondgedachte van het ontwerp vereenigen Doch hij waarschuwde, dat de Regeering niet alleen niet het individualisme moet afwijzen, doch ook de socialistische gedachte van be- driji'sordening, waarbij het individu niets meer beteekent; dat het privaatbezit onaange tast moét blij ven;'dat er geen sprake mag zijn van Staatsordening; dat. niet mag worden voorbijgezien, dat de tijd nog niet rijp is voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie met be voegdheid van de bedrijfsorganen. Nu hij dat nog niet ziet,, kon hij instemmen met het ont werp, waarvan hij evenwel geen al te groote verwachtingen koestert en dat hij liefst op enkelepunten toch nog wel graag van meer waarborgen tegen te groote overheidsbevoegd heid zag voorzien. Tot de mededeelingen, gedaan door den Mi nister, die -geen enkele bepaalde toezegging deed en zich .bepaalde tot op z'n hoogst de be lofte van nog eens bekaken, behoorden deze. die niet nieuw is, dat inzake den bouw van de Wilhelminabrug te Maastricht een onder zoek wordt ingesteld en de wel belangrijke, dat te .wachtenis 'de1 instelling eener commissie voor het' moeilijke vraagstuk der coördinatie van het verkeerwaarvoor het Kabinet middels bepaalde richtlijnen heeft vastge steld; De begrooting werd z. h. st. aangenomen, Nadat voorts eenige onteigeningsontwerpen waren afgedaan, werd nog de begrooting van het Departement van Koloniën afgehandeld. De heer Lohman vroeg 'een anderen kosten verdeling' tusschen Nederland en Indië wat betreft de kostender vloot én waarschuwde tegen splitsing der Marine. En de heer Fock waarschuwde- op zijn' beurt tegen een inciden teel besluit inzake een zuiver'Indische marine. Minister Colijn wees erop, dat het brengen .van de kosten 'der vloot op de' Indische be grooting geen fundamentee'le verandering be teekent; Daar bleet het bij. En ook Hoofdstuk XI der Rijksbegrooting werd goedgekeurd zónder hoofdelijke stemming. DONDERDAG 28 FEBRUARI '35 Meisje aan ouderlijk gezag onttrokken. Tegen jongeman drie maanden geëischt. Dr. 8. E. D Bierema Voordat de voor naamste bestrijder van het ontwerp, de Libe rale heer Bierema aan het woord kon komen, spraken nog de heer Sneevliet, die in het ontwerp alleen een po ging ziet van de bezit tende klasse om de ar beiders er onder te houden; en de heer van den Tempel, die voor de Sociaal-Demo craten het beginsel - instemmend betoog van den heer Albarda in details onder streepte. De heer Bierema zag in het ontwerp groote gevaren voor het bedrijfsleven. Vooral in ver band met de niet te groote discretionaire be voegdheden, welke worden gegeven aan den Minister, die als een soort opperkoopman zal moeten optreden en die, hoe knap en eerlijk ook, toch nooit geheel vrij is van politieke ge voelens en tendenzen. Niettemin zijn de Li beralen geen voorstanders van geheel onge breidelde vrijheid op economisch gebied.. De Regeering dient te waken te gen*, excessen. Maar de ondernemers overeenkomsten moet zij overigens overlaten aan het bedrijfsleven zelf. En' of maatregelen tegen excessen noo- dlg zijn dient geval voor geval te worden, be oordeeld door de wetgevende macht. Waarom de Liberalen zich alleen kunnen vereenigen met de regeling, waarbij voor ieder bepaald geval een afzonderlijke wet wordt gevorderd. EERSTE KAMER. De heeren doen de dames na Zij- krijgen thans ook een beurs. De oprichtingsacte is gepasseerd van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Herenbeur zen". In samenwerking met de N.V. Maat schappij Zeebad Scheveningen zal van 29 Me: tot en met 10 Juni -1935 in alle zalen en het terras van het Kurhaus de eerste heerenbeur .worden georganiseerd. Deze heerenbeurs t. bedoeld te zijn een expositie-van-alles wat déh man interesseert, o.a. sport, kunst, jdeeding, meubilair, kantoorinstallaties, tabak, voedings- en genotmiddelen enz. Een uitvoerig eerecömité is -in voorbereiding. 'Tijdens de heerenbeurs zullen verschillende attracties plaats hebben. WAGNERVEREENIGING. Door de Wagnerv.ereeniging .zal in het kader Van het Nederlandsc'h Muziekfeest op 4 Mei a.s. een fe-estvoorstelling in den Stadsschouw burg worden georganiseerd. Bij' die gelegen heid zai dopi' de - Aipstèrdamsche Tooneel Vereeniging, directie 'A. van Dals.üm en A. Dëfre^ne, Sophocles „Electra"'" ten tooneele worden gebracht de vertaling van P. C Boutens en njet de. muziek van. Alphons Die- oenbróck, uitg-Q.voèrd. door het Concertgebouw orkest oiider leiding van "Willem Mengel berg. Zendtijdenbesluit gewijzigd. ;A"è oniroepypreenlgmgeh kunnen zich op. „hoogtijdagen" laten liooren. De minister van binnenlandsche zaken heeft een wijziging gebracht in het zendtijden- besluit van-15 IVIei 1530,. waardoor punt -6 van dat besluit,'handelende over de uitzendingen op zoogenaamde Hoogtijdagen voor de arbei dersbeweging is vervallen.- In plaats daarvan is aan punt 9 foud punt 10) dat betrekking heeft op de onderlinge ruiling van zendtijd, .een zinsnede toegevoegd waardoor de. minister de bevoegdheid heeft, een. ruiling van zendtijd te bevelen.indien een omroepvereenig-.ing' op redelijke gronden een ruiling wenscht-en. de. omroep-organisatie die daartoe medewerking moet verleenen deze zonder voldoende, motiveering weigert. Door de niéuwe .regeling is bereikt, dat de verzorging van uitzendingen op zoogenaamde Hoogtijdagen voor alle Om.roepvereenigingen mogelijk wordt. Tot dusver kon feitelijk alleen de V.A.R.A. aan het zendtijdenbesluit recht ontleenen op toewijzing van zendtijd op Hoog tijdagen. AMELANDER POSTBOOT VASTGELOOPEN. Door den lagen waterstand. Door den lagen watèrstand is de Amelan der postboot, die Woensdagmiddag van Nes naar Holwerd aan de Friesche kust was ver trokken, op de Wadden vastgeloopen. Daar het niet mogelijk bleek, de. boot te bevrijden, werden passagiers en post per roeiboot naar Holwerd gebracht. De passagiers en de post, die voor Ameland bestemd waren, zijn te Holwerd gebleven. Men acht het. waarschijnlijk, dat de post boot in den komenden naSht vlot zal komen Commissie inzake verkeers- coördinatie te wachten. Koloniën en Waterstaat afgehandeld. De Senaat heeft nog tot de pauze werk ge had aan de Waterstaatsbegrooting, nadat zij de mededeeling had aangehoord, dat de heel de Vos van Steenwij k Jr. (neef van den voor zitter) ontslag heeft genomen als lid dei- Kamer. Van hetgeen door de Waterstaatssprekers in het midden werd gebracht, vermelden we, dat de heer van Cibters voor de spoorwegen niet alleen bezuiniging, maar ook kapitaalssanee- ring noodig acht. De spoorwegen zijn over- gekapitaliseerd. Minister Colijn wees in zijn antwoord, zooals moest worden verwacht, de toepassing der collectieve contracten in de Rijksbestekken af, evenals wijziging der spoorwegzondag'spoli- tiek en een algemeene verkeerswet, die te groote vertraging voor de verkeersregeling zou Jje teekenen. Ir. G. W. VAN HEUKELOM VERLAAT DE SPOORWEGEN. De hoofdingenieur en chef van den Dienst Weg en Werken, afdeeling Nieuwe Werken, bij de Nederlandsche Spoorwegen, ir. G. W. van Heukelom, zal op 1 April a.s. wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd den dienst met pensioen verlaten. Ir. Ch. H. J. Driessen, tot nu toe chef van den Dienst van Weg en Werken, afdeeling Bedrijf, zal beide diensten onder zich veree- nigd krijgen. Voor de arrondissementsrechtbank te Am sterdam stond Woensdag de 23-jarige B. te recht, verdacht van onttrekken van een min derjarige aan het ouderlijk gezag. Het 17- jarige meisje, waarmee de jongen omgang- had, was in September van huis weggeloopen. De jongeman had een kamer voor haar ge huurd en haar op deze'wijze verborgen ge houden tot medio December. Door een ad vertentie kreeg de kamerverhuurder argwaan; hij sprak er over met den jongen, die onmid dellijk het meisje liet verhuizen. Voor de rechtbank verklaarde de vader, dat hij bezwaar had tegen den omgang tusschen verd. en zijn dochter en dat reeds maatrege len waren getroffen om het meisje in een inrichting te doen plaatsen. - Het is niet de eerste maal, aldus de Officier ..dat de justitie moeilijkheden van de familie B. ondervindt. Hij wist, dat de vader maatregelen had genomen ten aanzien van het meisje in overleg met den kinderrechter, om haar In een gesticht te plaatsen. Verd. heeft het min derjarige meisje aan het ouderlijk gezag ont trokken en haar gedurende geruimen tijd ver borgen gehouden. Spr. acht het feit zeer ern stig en een strenge straf is hier op haar plaats; de Officier requireert tenslotte een gevangenisstraf van drie maanden tegen ver dachte Tooheeldirecteur verKocht wel entreekaarten. Maar de uitvoering liet op .zich wachten. VIJF JAAR WEGENS POGING TOT DOOD SLAG GEëlSCHT. Tegen ir. H. A. V„ te Heerlen, die in No vember van het vorige jaar zijn zwager met een hamer een zeer ernstige hoofdwonde had toegebracht, is voor de Maastrichtsche recht bank vijf jaar gevangenisstraf geëischt. Ter rechtszitting kwam verd. op zijn vroegere be kentenis terug en verklaarde niet het opzet te hebben gehad zijn zwager te dooden. PROF. VAN GULIK OVERLEDEN WAGENINGEN, 27 Febr. (V.D.) In den afgeloopen nacht overleed alhier op 66-jari- gen leeftijd Prof. Dr. D. van Gulik, hoogleeraar in de natuurkunde, meteorologie en klimato logie, aan de landbouwhogeschool alhier. De thans ontslapene werd géboren te Grouw in Friesland, doorliep het gymnasium te Leeuwar den. en studeerde wis- en natuurkunde aan de universiteit te Groningen; waar hij de eerste jaren assistent was van Prof. Haga,. bij wien hij in 1896 promoveerde. Vervolgens was hij leeraar in Doetinchem en Apeldoorn. In 1902 kreeg hij een aanstel ling alhier aan de rijks hoogere land-, tuin en boschbouwschool. Na de verheffing van deze school in .1918 tot landbouwhogeschool wérd hij curator van het college van den rec tor en dé professoren. De rêgeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. 1 Tijdens het studiejaar 1920 tot 1921 was hij rector van de hogeschool. Ook was hij vele jaren secretaris van het college van curatoren van het, Kon. Ned. Met.' Instituut, uit welke functie hij juist eenige'dagen geleden ontslag hadaangevraagd. Zijn deskundige geschrif ten- 'handelden veelal - ovef; onweders.- -••• Voorts- schrééf hij eenigé leerboeken o.a. over me teorologie. Door de Kon. Marechaussee uit Uden wer den Woensdagmiddag te Nijmegen drie per sonen gearresteerd en naar Uden.' overge bracht. Na verhoord te zijn. werden twee van. hen weder in vrijheid gesteld; de derde ech ter, zekere F. R. uit Nijmegen, zich uitge vende voor directeur van een tooneelgezel- schap aldaar, werd in arrest gehouden. Deze wordt er van verdacht, verschillendè winke liers te Uden te hebben opgelicht. Hij had reeds langen tijd geleden bij genoèmde win keliers medegedeeld dat door zijn tooneelge zeischap te Uden een uitvoering zou worden gegeven en had, zooals hij zeide, de zaal daar voor reeds gehuurd. Hij heeft toen bij deze winkeliers een aantal entreekaarten tegen gereduceerden prijs in voorverkoop verkocht, waarvan hij het geld inde. Ook zou hij strooi biljetten voor deze uitvoering in Uden uit geven. De winkeliers hoorden echter niets meer van hem en bij informatie bleek dat in Uden geen zaal voor een tooneeluitvoering gehuurd- was. De gedupeerde winkeliers deden daarop aangifte bij de Marechaussee welke Woensdag tot de arrestatie van - genoemden directeur overging, Hij is voorlqopig in de Marechausseekazerne te Uden opgesloten. De Koninklijke familie in Unterwasser. De Koningin heeft Woensdagmorgen met Prinses Juliana een lange wandeling in de omgeving, van Unterwasser gemaakt,waarna de beide Koninklijke gasten zich aan de ro- delsport wijdden, waarvoor juist een bijzon dere gelegenheid bestond in Verband met hét. feit, dat versche droge sneeuw was gevallen tot een dikte van 40 c.M. Des middags heeft de Koningin tezamen met Prinses Juliana op het balcon van het hotel in ligstoelen zonnebaden genomen, terwijl de verschillende leden van het koninklijk gevolg een skitoer in de omgeving m&aktëh. In Un terwasser zijn thans in- totaal Ongeveer 240 gasten aanwezig. ONZE EXPORT NAAR ITALIë. Alvorens goederen van welken aard ook naar talië te verzenden of ovér de levering con tracten af te sluiten wordt in verband met de bij decreet van 18 Februari afgekondigde reglementeering van vrijwel den geheeléii in voer van Italië, .allen exporteurs aangeraden de grootste voorzichtigheid' te betrachten en zich van te.voren.nauwkeurig op de hoogte te stellen van de voorwaarden, waaronder in voer mogelijk is. A.T.O. EN VAN GEND EN UOOS. De directie de N. V. -Algemeene ..Transport onderneming, vrachtautodienstëh der Ned. Spoorwegen (A.T.O.) heeft een brochure het licht doen zien onder den titel:.. „A.T.O. Van Gend en Loos". Het is een overdruk van een artikel van mr. W. J. de Graaff in het Tij-dschrift voor het Spooren Tramwezen in Nederland en Indië. De directie zegt, dat deze brochure ver spreid wordt naar aanleiding van dé be schouwingen over de beide genoemde, onder nemingen, die hier en daar worden gehoord en veelal, een onjuist beeld geven van den fei telijken, toestand. JHR. H. DE RANITZ TREEDT AF. De adjunctchef van den dienst van het ver voer der Ned. Spoorwegen zal, wegens liet be reiken van,den 65-jarigen leeftijd,, den spoor wegdienst verlaten. Vragen over een flottielje leider. Bouwplan veranderd? De h-eer Drop heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: I. Is het waar: a. dat de flottiejeleider-Nederland, die in het bouwplan gevoegd bij het wetsontwerp tot v-erhoogiiig van hoofdstuk VIII der Rijks begrooting 1930, stuk 346, zitting Tweede Kamer 1929-30 was opgenomen als een schip van 3000 ton, berekend op een vaarsnelheid van 34 mijl en te voorzien van 8 kanonnen van 12 centimeter, thans in aanbouw, is berekend op een water verplaatsing van 4225 ton, op een vaarsnelheid van 32.5 mijl en daarop te plaatsen kanonnen van 15 c.M.; b. dat tengevolge van het veranderde bouwplan de bedoelde flottieljeleider niet zal kosten f 7.500.000 gelijk geraamd, doch 10.000.000? II. Zoo hetin vraag 1 gestelde bevestigend moet worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen waarom van .deze verandering niet in de toelichting op een der begrootin gen, volgede op die voor 1930, melding is ge maakt, en een uiteenzetting geven van de wijze, waarop in dit verband de in de ver schillende jaren aangevraagde en toegestane termijnen moeten worden bezien? III. Wil de minister ten slotte, in verband met het bovenstaande, mededeelen of het op de begrooting voor 1935 uitgetrokken bedrag van f 300.000 voor artillerie ten behoeve van den flottieljeleider, geheel of ten deele be stemd is voor het geschut van groot kaliber, in vraag I genoemd? POGtNGEN DE MjNEN TÉ HELPfN? Om aan de moeilijkheden van he't. mijn bedrijf tegemoet te komen, zou de'rêgeering volgens de Tel. overwegen de lasten,, die.. de. sociale verzekeringen aan het mijnbedrijf op leggen, voor een, deel te verlichten,..en-wel door deze in den vorm vail 'een bijdrage aan het algemeen mijnwerkersfonds gedeeltelijk voor haar rekening te nemen. Daardoor wordt althans eenige verlichting van dë drukkende' lasten verkregen. Voorts zou de rege'ering instelling' van een gezamenlijk verkoopkantoor voor de mijnen overwegen, dat zich belasten zou met den centralen verkoop van de -producten van staatsmijnen en particuliere mijnen. Of ech ter een dergelijke verkoopcentrale:thans spoe dig tot stand zal komen is, naar de meening van het blad, als zeer twijfelachtig te be schouwen. De regeering zal, is het blad wel ingelicht daarvoor zeker als v-oorwaarde stellen een overheidscontrole op het particuliere mijn bedrijf. België geeft goedkoope triptieken. Ter bevordering van het toeristenverkeer. De A.N.W.B. meldt, dat de Belgische douane administratie ter bevordering van het toe ristenverkeer naar België is overgegaan tot de invoering van een nieuw soort triptieken. Deze documenten, welke één maand, geldig zijn en uitsluitend voor één reis. kunnen die nen, zullen uit den aard der zaak tegen voor- deeliger voorwaarden verkrijgbaar kunnen worden gesteld, dan de bestaande triptieken, waarvan 'gedurende één jaar voor een'onbe perkt aantal reizen gebruik kan worden ge maakt. Het is dan ook te verwachten dat vooral tijdens dé wereldtentoonstelling, welke dit jaar te Brusseï gehouden wordt, tal van auto mobilisten en motorrijders -van deze triptieken gebruik zullen maken,, om een bezoek aan België te brengen. De documenten kunnen uitsluitend worden afgegeven voor personenauto's, motorrijwielen met en zonder zijspan, en rijwielen met hulp- motor, echter niet voor voertuigen dienend voor het 'vervoer van goederen en personen tegen betaling, zooals vracht- en bestelwagens, taxi's, huurauto's en autocars. Vijf en twintig jaren „Middaghoogte". Men' schrijftf ons: Deze maand herdenkt de vereeniging na Middaghoogte haar 25-jarig bestaan. Zij J naar men weet, een antipode van de vereen?.! ging De Dageraad, Haar stichter Prof. Dr a H. de Hartog, toenmaals hervormd predikant te Haarlem, wilde met den naam Middaghoogte aangeven dat de Dageraad der toezinnW religieus geloof omnogeleijk acht, de Middag, hoogte daarentegen ais de klaarste wetenschan de religie en haar uiting, godsdienst, weer in eere herstelt. In Februari 1909 werd de eerste vergadering gehouden, voorafgegaan door een openbaar debat met wijlen F. Domela Nieuwenhuis, dat overweldigende belangstelling trok. Gezien de enorme belangstelling voor de besproken on- derwerpen op cursusbijeenkomsten is uit dezè plaatselijke vereeniging, welke in de eerste jaren hoofdzakelijk te Haarlem werkte en zich later ook over andere steden uitbreidde de bond van Vereenigingen De Middaghoogte tot stand gekomen. Betreffende de doelstelling n.l. „De Gods- dienst door de wetenschap gehandhaafd?» kon men niet tot overeenkomst komen. Eener- zijds het verdedigen en verdiepen der Christel lijfee wereldbeschouwing, anderzijds werd al leen volstaan met het tweede deel van dë doelstelling. De afdeeling' Amsterdam wensch- te positief Christelijk te blijven. Het bestaan in dien vorm duurde niet lang. Het bleek »een levensvatbaarheid te -hebben en moest der halve worden opgeheven. Vooral door het krachtig optreden van den heer J. Rustige is deze strijd beslist. Na dien werd in Nederland met kracht gewerkt. Vooraanstaande mannen van allerlei richting traden voor de Middag hoogte op, ook van R.K. en Joodsche zijde terwijl eveneens door geleerden uit het buiten land medewerking werd verleend. De beide mannen, die het grootste werk in de vereeniging hebben verricht zijn Prof. Dr. A. H. de Hartog en Jac. Rustige. Voorts worden nog genoemd de heeren A. Eiffel's Azn., J. Eigenhuis wijlen Dr. Hooykaas en Ds. Westra, freule Rethaan Macaré, mevr. A. M. v. HamersveldWoortman en verder alle bestuurderen van de afdeelingen, die met toe- Wijding hun krachten en talenten aan de ver eeniging hebben gegeven. VERLENGING CONTINGENTEERINGEN, We vernemen, dat de volgende contingen- teeringen op 1 Maart a.s. a.s. zullen worden vastgesteld voor den daarachter vermelden tijd: Bladzink, 25 pet. gewicht. 6 maanden. Spij kers (geknipt uit plaat) 40 pet. gewicht 1 jaar. Draadnagels en -krammen, 40 pet. gewicht, 1 jaar. Getrokken ijzer- en staaldraad, 80 pet. gewicht. 1 jaar. Prikkel -en puntdraad 100 oct. gewicht, 1 jaar. Pluche, fluweel en trijp, 30 pet. waarde, 6 maanden. Tafefl- en servet goed 30 pet. waarde, 6 maanden. Meubelen van hout, 20 pet. waarde, 1 jaar. Mebelen van riet 30 pet. waarde, 1 jaar. De tot dusver geldende basisjaren voor bo venstaande contingenteeringen blijven, onge wijzigd., De aandacht wordt ër op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek king hebben op de autonome landencontingen- ten derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende' contingenten. felle binnenbrand in, leder- WARËNFABRIEK. Een felle binnénbrand heeft Woensdag avond. gewoëd in een der afdeelingen van de led er waf en fabriek N.V. Simon Heyiftans aan •de Watërtöfenstraat te Tilburg. De brandweer die spoedig ter plaatse was, tastte'het vuur dat reeds'door het dak naar buiteii sloeg, mét- zes stralen aan en wist uit breiding te voorkomen.'Het gebouw kreeg be trekkelijk weinig schade. Door het vuur en het water werd echter in het inwendige der fabriek groote schade aangericht. Een aantal machines en een voorraad leder en fournituren werden een prooi der vlammen. De schade wordt'door verzekering gedekt. Oorzaak van de brand moet waarschijnlijk gezocht worden in een defect aan een dei' machines bij de be werking van celluloid. Op het moment dat de brand uitbrak werd in de fabriek gewerkt. Het bedrijf zal waar schijnlijk gewoon doorgang kunnen vinden. DERTIG BUITENLANDSCHE MIJN- OPZICHTERS ONTSLAGEN. Aan een dertigtal ondergrondsche opzich ters bij de Limburgsche mijnen is ontslag ge geven. Het betreft hier uitsluitend buitenlan ders, die in verband met de reorganisatie overcompleet zijn. Hun salaris loopt nog eenige maanden door. „DE FAKIR" NAAR ZWITSERLAND? Naar 'wij vernemen zal het non-stop-spel „De Fakir", dat in Nederland wordt gespeeld door „Het Nieuwe Schouwtooneel" naai' alle waarschijnlijkheid ook in Zwitserland worden opgevoerd. De auteurs zijn in onderhandeling met een Zwitsersche theaterdirectie. COMITé „KUNST S. O. S." In den wedstrijd, georganiseerd door het Comité „Kunst S, S." voor het ontwerpen van een affiche voor de a.s. tentoonstellingen werdén bij eerste keuze gekozen de vier ont werpen;' ingezonden onder motto „Hoop" uit Velp, „,K.S. uit Amsterdam", „Daar was niet" uit Amsterdam en „pour l'art" uit Haarlem. De eindkeuze uit de vier op ware grootte uitgevoerde ontwerpen heeft plaats op 11 Maart.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2