HET NIEUWE AVONDBLAD (IJmuider)T(axi) O(nderneming) „DE ECONOOM" Tel 5102 Bekende Visscherij-Snufjes plaatsgeiiooteiii 20e lAARCANG No. 101 ZATERDAC 2 MAART 1935 IJMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 5 Kantoor: Kennemerlaan 42 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. „donnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers •Sn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- Jpprd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- Sterd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000" bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. 't Loopt u mee. Dit is de titel van de Hollandsche verta- lin«r van een boekje van Herbert N. Casson, dat in de Engelsche editie heet „Thirteen Tips on Luck". De naam Casson zal u bekend, voor komen Wij hebben indertijd wel eens een .-je van zijn beschouwingen in dit blad ge publiceerd. De man is kenner van het zaken leven bij uitstek, en in zijn vele boeken tracht bij een aantal jonge medemenschen te hei- oen door hen de gezonde bedrijfsm§thoden, begrip van organisatie, begrip van de waarde van goed-toegepaste reclame, de kunst van verkoopen en „behandeling van het publiek" en nog veel meer bij te brengen. In het alge meen poogt hij hen den weg naar het succes te wijzen. Bij momenten is hij philosoof, zeer vaak toont hij zich een knap psycholoog, en tot zijn eere zij gezegd, dat zijn le vensideaal zich geenszins bepaalt tot mate- rialismen, en dat hij andere factoren voor welslagen aanvoert, dan goed organiseeren, hard werken, mentaliteit van afnemers be- studeeren, cost voor de baet uyt laten gaan en zoo meer. Dit bewijst in dit boekje vooral zijn der tiende „tip" De dertiende tip is getiteld „Uw beste geluka anbren gster" en Casson zegt er rondweg in, dat hij gelooft aan vrouwen die geluk aanbrengen. Voor iederen man is er eén bepaalde vrouw, die hem gel-uk kan aan brengen, en dat is zijn eigen vrouw „Een vrouw is plus of min", betoogt deze philosoof van het zakenleven. „Ze is nooit een cijfer. Dat kan haar man wel denken, maar het is niet zoo. Zij telt zooveel bij hem op of telt zooveel bij hem af. Een vrouw is geen speelgoed, noch een sloof, noch een maat schappelijke noodzakelijkheid. Zij is de moeder van de kinderen en de Eerste Raad geefster van den man. Geen enkele man is zoo verstandig als de meeste mannen er uit zien. „Thuis praat ik nooit over zaken", vertelde aan Casson een zakenman met een zelfverze kerd air. Casson zag zijn balans. ,Het hoog ste dat hij verdiend had, was drie procent. Een groot deel van de Geschiedenis is niet geschreven, en dat is het deel van de vrouw, die achter eiken man staat. Er zijn groote verschillen tusschen man en vrouw. Maar de een is niet superieur aan dé(n) ander. Ze vullen elkaar aan. Op zich zelf is een man noch een vrouw compleet. De natuur heeft hen voor elkaar als aanvulling bestemd in elk opzicht Aldus Casson, die er nog veel meer over zegt en besluit met: „Als u, deze dertiende tip in haar volle beteekenis voelt en begrijpt en haar trouw opvolgtdan naoogt u desnoods de twaalf andere vergeten." Die twaalf andere betreffen de volgende onderwerpen: De Wet der Gemiddelden; Onderzoek; Snel zijn; Voor Geluk bereik baar zijn; Het Geluk is met de stoutmoedi- gen; Uw kansen uitbreiden; Uw eigen weg; De Geluks-zöne; In de gunst; En: in uw gunst; De Witte Lijst. Er staan zooveel aardige dingen in, dat ik hier en daar een greep doe om een indruk van dit kernachtige boekje te geven. In „Onderzoek" zegt Casson: „Geluk hebben komt voor een groot deel neer op onderzoe ken van datgene, dat u niet weet. Dit ver- Waart, waarom een klein aantal menschen vooruitkomst in de wereld en waarom de meeste menschen blijven waar ze zijn Het leven is een soort kruiswoordraadsel. De meeste menschen kijken er naar met een half oog, probeeren hier en daar een paar gege vens en gooien het dan opzij. Zij kunnen niet beseffen, dat het een levensvreugde is, iets te ontdekken dat men niet weetEen der grootste firma's der wereld is op het oogen- blik de Bell Telefoon Mij. in Amerika. Zij be steedt per jaar millioenen guldens aan onder zoek. Dit is de firma, die de hoogste waarde hecht aan onderzoek. De man die nu aan het hoofd staat is degene, die indertijd de On- derzoek-afdeeling organiseerde. „Snel zijn" geeft Casson aanleiding tot be schouwingen over tijd en bedachtzaamheid. Op dit punt huldigt hij radicale opvattingen: „Wij schijnen er iets tegen te hebben, iets snel af te doen. Dat noemen we onbezonnen. Toch is er wel wat te zeggen voor wat wij onbesuisd noemen. Het is beter snel te zijn, dan in een moeras van onbeslistheid te blij ven steken. De prijzen in het leven gaan naar hen, die er het eerst bij zijn". En dan komt de volgende kostelijke critiek: „Wij schijnen eigenlijk te denken, dat be dachtzaamheid gelijk staat met wijsheid. We kiezen bestuursleden voor een onderneming, die over de 60 zijn, omdat ze bedachtzaam en veilig zijn. Wij denken, dat zij geen fouten meer zullen maken. Naar alle waarschijnlijk heid niet, maar ze maken ook niets anders". Het hoofdstuk „Uw eigen weg" besluit met dit juiste en krachtige advies: „Heel veel pech kan men uit den weg gaan. Leef uw eigen leven, ondanks achterklap, bulderen en zelfs armoede en tegenstand. Neem u voor iets te doen. dat de moeite waard is, en houd dat vol. Dat is de beste manier om tenslotte op een punt te komen, waarop u alles schijnt mee te loopen". Ik zou gaarne nog meer citeeren, maar 11 den raa<* §even: dit boekje zelf. U hebt er nu een eersten indruk van. Br staat veel wetenswaardigs in, door een man van groote intelligentie, tevens uitste kend mensohenkenner, bijeengebracht. R. P. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. Zondngsdienst der apotheken wordt ,waar.?enomen door de Kennemer- tnpftW aan Zeeërweg. welke apo- rfK. :evans is aangewezen voor den nacht- flienst in de komende week. VoorTaxi Tel. 4220 Vlug, Veilig, Voordeelig Passagiers zijn verzekerd (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN LEGER DES HEILS. Zelfverloochenings-aanvrage. Men schrijft ons: De Zelfverloochenings-Aanvrage zal van wege het Leger des Heils, (stichter: William Booth) gedurende de maand Maart e.k. wor den gehouden hier ter plaatse. Op initiatief van den genialen leider van het Leger des Heils, K ommandant Bouwe Vlas, werden door den bond van Barmhartigheid in de afge- loopen maanden vele honderden gezinnen geholpen aan kleeding schoeisel en dekking, enz. Door al?e afdeelingen in Nederland wordt intensieve arbeid verricht op geestelijk en maatschappelijk gebied, en nu dringt de nood van den arbeid van het Leger des Heils ertoe, andermaal een beroep te doen voor de komende Zelfverloochenings-Aanvrage. Zoo als bekend is wordt door deze Aanvrage het werk in Nederland, en het zendingswerk in Nederlandsch-Oost en West-Indië geholpen, en het mislukken dezer aanvrage zou het philantropisch werk hier in ons land in groote moeilijkheden brengen. Het is bekend, dat Soldaten van het Leger des Heils zich gedurende de Aanvrage ont hielden van vele niet noodzakelijke levens behoeften en dit bedrag stortten in het Zelf- verloochenings-fonds. Nog zij opgemerkt, dat de leden van het Leger der Heils den arbeid, ook in verband hiermede, geheel belangloos verrichten. Wilt u nu, als straks één onzer medewer kers bij u aanklopt, hem aanmoedigen door een bijdrage te schenken. Wilt ge uzelf er vooral van overtuigen,dat de persoon, die uw bijdrage ontvangt, voorzien is van een volmacht, geteekend doör B. Vlas? In geval u echter mocht verkiezen uw gift rechtstreeks te zenden aan het Hoofdkwartier voor Neder land, wilt u dan misschien gebruik maken van Postchèque- en Giro nummer: 30328? Gaarne verschaffen wij u alle gewenschte inlichtingen. DE VISCHOMZET IN FEBRUARI. Bijna 75000 gld. minder dan vérleden jaar. De vischomzet in den Rijksafslag gedu rende de maand Februari bedroeg f 516212, tegen f 590315 in dezelfde maamd van het vorig jaar, of een vermindering van bijna f 75000. In de maanden Januari en Februari werd totaal omgezet voor een bedrag van f 1.125012 welk bedrag ruim f 110.000 minder is dan in dezelfde periode van 1933. DE ANSJOVIS-VOORRAAD. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovis- verkoop Ver.) Per 1 Maart 1935 waren in d'e kelders en de pakhuizen van de Coöp. Ansjovisverkoop Ver. te Amsterdam de volgende hoeveelhe den ansjovis opgeslagen. 1934er 1579 ankers 1933er 4248 ankers en 15 tonnen 1932er 998 ankers 1931er 17529 ankers en 315 tonnen 1930er 23476 ankers en 470 tonnen 19 29 er 1553 ankers 19 27er 696 ankers 1926er 1224 ankers 1925er 12 ankers Totaal 51378 ankers en 800' tonnen. De handel is nog beperkt, marktstemming blijft vasthoudend. Ver. voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland. Algemeene ledenvergadering. Onder leiding van den voorzitter den heer D. Bais Jzn. vond Vrijdagavond in de Nijver heidsschool de algemeene ledenvergadering plaats van de Vereeniging voor Nijverheids onderwijs in Kennemerland. Nadat de notu len der vorige vergadering waren vastgesteld, werd het jaarverslag van de school over 1934 uitgebracht. Hierna volgden de financieele verslagen en de vaststelling der begrootini voor 1936. Namens de kascommlssie, bestaande uit de heeren IJ. J. Reitsma en Ph. M. Pattes werd medegedeeld, dat het geldelijk beheer in orde was bevonden. De voorzitter dankte hierna den secretaris en den penningmeester voor de door hen ver richte werkzaamheden. De bestuursleden de heeren J. H. A. Krui mel en J. D. B. Olie, die aan de beurt van af treden waren, werden bij acclamatie herkozen. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede, dat het bestuur is overgegaan tot het invoeren van een nieuwe regel in; voor het betalen der schoolgelden. Werd voor heen per maand of per kwartaal over de gelden beschikt, thans kan men desgewenscht per week betalen. Deze regeling, die reeds in toepassing is gegaan, blijkt uitstekend te vol doen. Verder deelde de voorzitter nog mede. dat door een R.K. meisjesschool in den Haag bij de school meubelen zijn besteld, welke in middels bijna gereed zijn. Deze bestellin; heeft men te danken aan de wijze, waarop reeds eerder een dergelijke bestelling voor den Haag is uitgevoerd. Verder is er nog een bestelling te wachten van een huishoudschool uit een andere gemeente. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Na afloop der vergadering werden de aan wezigen door den directeur in de gelegenheid gesteld, de in uitvoering zijnde meubelen voor genoemde meisjesschool in den Haag te be zichtigen. Ook deze meubelen bleken weer evenals dié welke wij reeds eerder zagen, op een keurige wijze te zijn uitgevoerd. Men herkent in de wijze van uitvoering de band van een bekwaam vakman en kan zich dan ook niet voorstellen, dat het werk niet door gezellen of meesters maar door leerlingen is verricht. Alles wat er was tentoongesteld kon de toets der critiek doorstaan. Ook eenig ander werk als een kluisdeur en een schakelbord, door de leerlingen voor de school vervaardigd, leverde het bewijs, dat op de school met ernst en ook met succes wordt gewerkt. VELSEN VERLAGING MAXIMUM VERLOVEN EN VERGUNNINGEN? De Nationale Commissie tegen alcoholisme te Utrecht heeft den gemeenteraad verzocht gebruik te maken van de bevoegdheid om aan de Kroon voor te stellen: le. het maximum der verloven A zoover te verlagen als waartoe de Drankwet recht geeft; 2e. een nieuwe verlaging van het maximum der vergunningen ingevolge die Wet. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, dit schrijven in hun handen te stellen om advies. Goedkoope Schoenreparatie? Heerenzolen vanaf s f 0.80 Kalverstraat 14 IJmuiden (O.) (Adv. Ingez. Med.) LOUIS LUMIèRE, baanbreker op het gebied der filmprojectie, en het door hem uitgevonden apparaat, dat de filmbeelden stereoscopisch op het doek doet verschijnen. Lumière heeft zijn vinding dezer dagen in de Parijsche icademie van Wetenschappen gedemonstreerd. Uitlatingen van een gasfitter over minister Colijn. Betrokkene ontkent. Naar aanleiding van een vraag van het lid van den gemeenteraad den heer F. P. Ver meulen, gesteld in de vergadering van 28 De cember 1934 inzake uitlatingen van een fitter van het gasbedrijf over minister Colijn bij het onderzoeken van leidingen deelen Burge meester en Wethouders het volgende mede: „De bedoelde aangelegenheid is door den betrokken Wethouder onderzocht. Deze heeft aan het door den heer Vermeulen opgegeven adres een onderhoud gehad met de bewoon ster. die beweerde, dat inderdaad door den werkman over den heer Colijn uitlatingen waren gedaan, welke zij niet oirbaar achtte. De Wethouder heeft hierna den werkman over één en ander onderhouden, doch deze ont kende met beslistheid, de gewraakte uitlatin gen te hebben gebezigd. In een daaropvolgende bespreking met beide personen hield ieder van hen, haar, resp. zijn bewering met groote beslistheid vol, zoodat niet is komen vast te staan, wat eigenlijk is gezegd. Het College vertrouwt, dat het voorgevallene (mdien het zich heeft toegedragen zooals dooi de bewoonster is beweerd) voor den betrokken werkman voldoende zal zijn, zich voortaan, wat betreft de door hem te bezigen uitlatingen, meer in acht te nemen. Dit is hem ook dooi den Wethouder opgelegd." UITBETALING SUBSIDIE AAN DE BURGERWACHT. In de Raadsvergadering van 11 December j.l. heeft de voorzitter, zulks in antwoord op een vraag van den heer Vermeulen' toegezegd, dat Burgemeester en Wethouders de subsidie aan de Burgerwacht voor 1935 niet zullen uit betalen alvorens den Raad daarover te hebben gehoord. B. en W. stellen thans voor, hen te mach tigen tot de uitbetaling van de subsidie over te gaan. Heffing van rechten voor diensten. Niet bij 1500.maar bij 1000.inkomen wordt een bijdrage gevraagd. De door den Raad den 27 November j.l. vastgestelde verodening op de heffing van rechten voor diensten, door den Gemeente lijken Ontsmettingsdienst en den Gemeen telijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst te Velsen bewezen, is teruggezonden onder opmerking, dat de Minister van Binnenland- sche Zaken het noodzakelijk acht, dat van be langhebbenden met een j aarlijksch inkomen van f 1.000 reeds een bijdrage in de gemaakte kosten wordt gevraagd. In artikel 5 dient derhalve de volgende wij ziging te worden aangebracht: van f 1.000 tot beneden f 1.500 voor 10% dei- kosten. van f 1.500 tot beneden f 1.800 voor 15% dei- kosten. Het bedrag van f 1.500, genoemd in het derde lid van artikel 5 dient dan eveneens op f 1.000 te worden gesteld. B. en W. kunnen zich met het vorenstaande vereenigen en stellen voor, onder intrekking van bovengenoemd besluit, de verordening op de heffing van rechten voor diensten, door den Gemeentelijken Ontsmettingsdiens en den Gemeentelijken geneeskundigen- en ge zondheidsdienst te Velsen bewezen, opnieuw vast te stellen, zooals die in concept bij de stukken is gevoegd. CCIX. Deze week hebben de gevolgen van den storm zich meer doen gevoelen dan verleden week. Zoowel schelvischbooten als kustbooten hadden schrale vangsten na tamelijk lange reizen. Maar de handel stond toch in het hoekje waar de klappen vielen, want er was van alles te kort en dan loopen de prijzen direct zóó hoog op, dat de eene teleurstelling zich stapelt op de andere. Het is toch al on prettig zaken doen tegenwoordig en wanneer er dan bovendien zoo weinig visch komt, is het heelemaal niets gedaan. Er kwamen 41 trawlers binnen, waarvan 14 schelvischbooten en 27 kust- en midden booten. De 14 schelvischbooten hadden een gemiddelde vangst van 365 manden en een gemiddelde besomming van f 3365. De kust- en middenbooten voerden gemid deld aan.... 69 manden. Een schrale oogst, maar de gemiddelde besomming van deze booten bedroeg ondanks deze schrale oogst toch nog f 1645, wat onder de ongunstige om standigheid nog zoo slecht niet is. Eén trawler, de Julie Streiff, die een afge broken reis had heb ik hier buiten beschou wing gelaten. Ook vele loggers hadden mooie reizen, vooral dank zij de dure tongetjes, wat van de beu- gers niet gezegd kan worden. Met hun drieën besomden ze f 2800. Ik heb zoo'n idee dat het dit seizoen wel voor het laatst zal zijn, dat deze schepen des winters op ide versche visch uitgaan want ze kunnen onmogelijk de kos ten er uit halen. Er stond deze week in de IJmuider Courant een interessant stukje over de visscherij van de Duitsche trawlers langs de kust van Noor wegen. Of dat iets is voor de Umuidensche traw lers? Door onze lens gesnapt. ZUSTER DE BEURS. Zuster de Beurs, wijkverpleegster van Het Witte Kruis mag zeker een bekende plaats- genoote worden genoemd, want jaarlijks legt zij bij honderden gezinnen een 5000-tal be zoeken af. En bii al deze bezoeken brengt zij hulp aan den zieke en laat zij iets achter van de groote liefde, waarmede zij haar taak verricht. Dat men haar daarvoor dankbaar is, dat men haar werk allerwegen op hooge waarde schat is gebleken toen zij, mi een jaar gele den haar 12 1,'2-jarig jubileum in haar te genwoordige functie vierde. Op spontane wijize hebben bestuur en allen die met haar in aanraking komen, haar daarbij hulde ge bracht. Ook op ander terrein doet zuster de Beurs van zich spreken. Zoo heeft zij zitting in het bestuur van het Centraal Genootschap voor uitzending van zwakke kinderen en is zij penningmeesteresse van de Nieuwe Kerk,- krans die al heel wat geld voor de Goede Herder-kerk aan den Velserduinweg heeft bijeengebracht. Zuster de Beurs, geboren in Barsimger- horn ontving haar opleiding in het Diaoo- nessenhuis in Amsterdam. Voordat zij nu 13 1/2 jaar geleden haar tegenwoordige func tie aanvaardde was zij nog in eenige an dere ziekenhuizen werkzaam. De reeders zullen deze vraag ongetwijfeld ontkennend beantwoorden. Ze zullen zeggen: waarom zullen we onze schepen naar de Noorsche kust zenden; ze vangen immers op de Noordzee visch genoeg om goede besom mingen te maken. In deze redeneering zit een kern van waar heid, maar ook getuigt het van een zekere kortzichtigheid. Waarom? Ik zal het u vertellen. Het is inderdaad juist, de reizen van de Noordzeebooten zijn van dien aard. dat er geen reden is om andere vischgronden op te zoeken. Ten minste vandaag nog niet en mor gen ook nog niet. Maar waar komen deze goede besommingen vandaan? Hierop is mijn antwoord: van den nood van den visehhandel. Door een voortdurend tekort aan schelvisch wordt de handel genoodzaakt voor deze vischsoort exhorbitant hooge prijzen te betalen. Mede ligt hierin opgesloten, dat hij als hij bijv. 20 kisten schelvisch kan ge bruiken hij er hoogstens een paar kan leve ren. Hij moet dus zijn klanten met z'n „nee- verkoopen" teleurstellen, hij verliest terrein en de klanten gaan elders probeeren of wat nog erger is moeten op hun beurt hun afne mers teleurstellen. Het vischgebruik wordt er dus ten zeerste door geschaad. Wat gebeurt hierdoor? De afnemers in het binnenland verliezen hun koopkracht maar ook de vischkoopers in IJmuiden doen dit. En op den duur vindt dit zijn terugslag op het reederijbedrijf want als de handel zijn koop kracht verliest, krijgt de reederij geen geld meer voor haar visch. Er is over de geheele lengte van de Vis- schershaven een onzichtbare muur gemetseld. Aan den eenen kant zitten de reeders, aan den anderen kant de vischkoopers. En deze muur moet omver. In het belang van het ge heele visscherij bedrijf van IJmuiden, d.w.z. van de reeders en den visehhandel. En daarom is het noodig, dat de reederij meer, veel meer dan tot nu toe rekening houdt met de behoeften van den handel. Het is een groot belang voor den handel, dus ook voor de reederij dat men kan koopen wat men wil. Meer schelvisch beteekent meer handel, be- teekent ook meer consumptie. De prijzen per eenheid zullen dalen en dit is ook allernood zakelijkst. Het is best mogelijk, dat de directe voordeelen van de reederij niet bijster groot 1 zullen zijn, maar als er hierin een kansje zit Ivoor den handel, dan is het heusch wel de moeite waard om deze kwestie eens onder de oogen te zien. PIETERMAN,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1