HET NIEUWE AVONDBLAD Geheimen der Zee. De Schoonmaak nadert Afscheid aan de helpsters en helpers bij de Schoolvoeding. 20e tAARGANG NO. 105 DONDERDAG 7 MAART 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cents incass0' losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIèN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIèN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers -n ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- rd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- C6vprd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen fS bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van en band voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het Spel der Bewapening. Toen 1934 zoo mooi besloot en 1935 zoo uit- ctpifpnd begon, toen het Joego-Slavisch-Hon- aaische geschil was opgelost het Saai- ntbisciet zich rustig voltrok en de conferen- P' van Rome en Londen uitstekende resul taten opleverden. toen is niettemin al her haaldelijk in deze rubriek opgemerkt, dat de fpfjenslag wel spoedig zou volgen. En nu is die pr al Drie stappen vooruit gevolgd door twee achteruit is het beste tempo dat het streven naar internationale toenadering tot dusver 'eft kunnen bereiken. En soms volgen op de drie vooruit vier achteruit. Op het moment liikt het daar weer veel op. Maar pessimisme in deze dingen uit zich vlotter dan optimis me en 't kan snel verkeeren. Het Engelsche Witboek compareert thans als de bron van de narigheid. Berlijn is zoo dieD gegriefd over den inhoud van dit docu ment. waarin de Engelsche Regeering zoo on geveer alle schuld voor de toenemende bewa peningen op Duitschland schuift, dat Hitier zich ziek heeft gemeld en Sir John Simon's bezoek aan Berlijn, waarvoor reeds grootsche voorbereidingen waren gemaakt, is uitgesteld. Ramsay MacDonald heeft zich inmiddels ook op de ziekenlijst geplaatst, en de Engelschen verbazen zich ongetwijfeld niet minder over den loop van zaken dan de andere volken. Het leek alles immers zoo mooi den goeden kant uitte gaan! Nu komt deze Nationale Engelsche regeering (die tussclien twee haakjes niet.lang meer te leven heeft) met het zwartste pessi misme voor den dag. Zij beschouwt alle mo gelijke pacten en verdragen als onvoldoende om het gevaar, dat één enkele agressieve staat oplevert, te keeren. Daarom verhoogt zij thans de legerbegrooting met vier millioen pond, en de marine- en luchtvaartbegrooting zullen volgen. Haar „eenzijdige ontwapeningspolitiek" hiermee bedoelt zij de 2]/2 milliard pond sterling, die Engeland sinds 1918 aan bewape ning heeft uitgegeven heeft geen resultaat gehad. De andere naties zijn er niet wijzer door geworden. Verder verheerlijkt de Engel sche regeering haar eigen bijdragen tQt de internationale toenadering in de superlatief, en zegt dat zij nu niet meer anders kan dan maar zwaar gaan bewapenen. In de eerstvol gende vijf jaar tijds zal zij zestig millioen pond extra gaan uitgeven aan „het behoud van den vrede in Europa", volgens de ver maarde spreuk-die-immer-gefaald-heeft: „Als gij den vrede wilt, bereidt u ten oorlog". Men heeft zich altijd ten oorlog bereid en er is nog nimmer, in degansche wereldgeschiedenis, vrede mee veroverd, maar altijd oorlog, het geen trouwens logisch is. Het Witboek van de Engelsche regeering maakt een ongunstigen en oneerlijken indruk. Dat het juist verschijnt op het oogenblik, dat Sir John Simon naar Berlijn zou gaan, kan tot geen an'dere conclusie leiden dan dat men deze onderhandelingen opzettelijk onmogelijk maakt. Dat men alle pacten en verdragen be stempelt als onvoldoende om een agressieven staat te temmen maakt daarbij wel een zeer zonderling effect. Waarom onderhandelt de Engelsche regeering dan al jarenlang over al die pacten? Waarom heeft zij nog onlangs, met Frankrijk samen, ingrijpende voorstellen aan Duitschland en Italië gedaan? Is zij in enkele weken plotseling van inzicht veranderd? Is dat allemaal maar comedie geweest? Welke verklaringen van de Engelsche regeering moet men dan eigenlijk nog au serieux nemen? De meening van het Engelsche volk verte genwoordigt dit pessimisme zeer zeker niet. Na %/2 jaar volgt het juist in deze maanden eindelijk ons Nederlandsche voorbeeld en brengt zijn stem uit op een petitionnement voor internationale toenadering-door-verdra gen, geformuleerd in de beantwoording van vijf vragen. De League of Nations Union (de Engelsche Volkenbondsvereeniging) onder leiding van Lord Robert Cecil treedt als orga nisator op. Millioenen stemmen zijn al uitge bracht. en 80 pCt. heeft zich uitgesproken voor: „Als gij den vrede wilt, organiseert dan den vrede en niet den oorlog". Maar de regeering schijnt zich .te kunnen veroorloven deze uiting van den volkswil vierkant te ne- geeren, en bewapening te prediken! Dit alles geschiedt dan onder leiding van een Ramsay MacDonald, eertijds Engelands vermaardsten pacifist, thans allang in een gansch ander jasje gedost. Het beste waarop men hopen kan is dat de Engelsche regeering een diplomatieke comedie opvoert. Maar als dat zoo is schijnt de tekst wel zeer riskant geformuleerd. En vanzelf zal we zijn toch wel wijzer geworden dan in 1914 overal de vraag rijzen: welke stille machten achter de schennen hebben hier hun invloed doen gelden? Als de jongste uitingen van de Engelsche regeering als geldende staatsmanswijsheid in Europa aanvaard werden zou dat een nieuwe ren naar den afgrond beteekenen. Er is nog geen reden, bij één enkelen ernstigen terug slag, zulk pessimisme te aanvaarden. Maar de klap komt ditmaal wel heel hard aan; de nooge verwachtingen van de laatste maanden zijn wel bitter gelogenstraft. En dat na al de jaren, waarin men vergeefs heeft zitten hopen op een constructieve politiek van deze eeuwig- aarzelende, eeuwig-afzijdige Engelsche regee ring, die in de laatste maanden eindelijk voor net eerst scheen te durven.... R. P. IJMUIDEN HET NIEUWE KLEUTERKOOR. Woensdagmiddag heeft de eerste repetitie in het Vereenigingsgebouw aan de Kalver- straat (oude Ned. Herv. kerk) van het pas- ^Pprichte kleuterkoor, onder-afdeeling van net Chr. koor Nieuw Hosanna, plaats gevon den Ze was door een dertigtal kinderen van jaar bezocht en directeur S. Wiersma verwacht een gi-ooten. toeloop, daar de con- ïhbutie op slechts 5 cent gesteld is. En schepen verdwijnen spoorloos Een ander interessant geval is dat met de bark „Thurlöw", die in 1927 ter hoogte van Kaap Hatteras (Noord-Amerika) averij kreeg en ter redding van de equipage op het strand gezet werd op een verlaten gedeelte van de kust. Een deel der bemanning ging aan land, maar een ander gedeelte bleef ter bewaking van schip en lading aan boord. Toen de eer ste helft den volgenden morgen met hulp krachten terugkwam, teneinde lading, have en goed in veiligheid te brengen, was de bark tot groote verbazing van allen spoorloos ver dwenen. Aanvankelijk meende men, dat het wrak in den loop van den nacht uit elkander ge slagen en;of gezonken was, maar deze ge zichtpunten waren niet langer houdbaar, toen vele weken daarna een Hollandsch schip (welk, vermeldt het Naut. Mag. niet) rappor teerde, dat het de vermiste bark in volle zee gezien had. Onmiddellijk zond de Amerikaansche admi raliteit een tweetal torpedobooten uit om een onderzoek in te stellen, maar deze reis was tevergeefs. De «Thurlöw" werd intusschen telkens weer gezien, dan weer in dezen, dan weer in genen hoek van den oceaan. Men kreei_ het vaartuig, welks schipper tot de gelande helft der bemanning behoorde, echter nimmer meer te pakken. Eenmaal wilde men het aan den horizon opdoemende schip nazetten, maar toen men daar de eerste aanstalten toe maak te, zoo luidt het verhaal, wendde het den ste ven teneinde in mistige verten te verdwijnen. Hield een van der Deecken soms het roer, gelijk op onzen Vliegenden Hollander? Sedert die laatste ontmoeting heeft men niets meer gezien of gehoord van de „Thur löw" en haar equipage CONCERT KINDERKOOR KLIMOP. Het kinderkoor „Klimop", dirigent de heer S. Wiersma, zal half April in het Vereeni gingsgebouw aan de Kalverstraat een spe ciale kinder-uitvoering geven, waarbij uit sluitend de jeugdige zangers en zangeressen zich zullen doen hooren. Het programma vermeldt o.m. énkele soli van de jongens en nummers door het meis jeskoor „Het Harpje" uit te voeren. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING Vrijdagavond a.s. concerteert bij de Haar- lemsche Orkest Vereeniging in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem de beroemde Italiaansche violist Vittorio Brero, concert meester van Toscanini. Hij zal o m. voordra gen de C ia com na voor viool met begeleiding van strijkorkest en orgel van Vitali (de or gelpartij te vervullen door Herman Nieland) en Dvorak's Vioolconcert in a-klein. De Haarlemsche Orkest Vereeniging voert, onder leiding van Frits Schuurman Bocche- rini's Sinfonia divina (eerste auditie in Ne derland) en fragmenten uit de opera Boro- dini uit. JAARVERGADERING DER CHRIST.-HIST. KIESVEREENIGING. Gisteravond heeft in het gebouw voor Christ. Belangen de jaarvergadering der Christ.-Hist. Kiesvereeniging plaats gehad. De vergadering- die een feestelijk karakter had, was zeer goed bezocht en stond onder leiding van den voor zitter, den heer J. C. Dunnebier. Deze herin nerde er in zijn openingswoord aan, dat het vroeger wel eens gebeurd is dat een jaarver gadering op een meer stille wijze gehouden is, maar gezien het feit dat dit jaar weer een verkiezingsstrijd zal moeten gevoerd worden, was het bestuur de gedachte toegedaan deze 24e jaarvergadering een meer feestelijk karak ter te geven. Vervolgens herdacht de heer Dun nebier het heengaan van wijlen burgemeester Rambonnet, aan wien spreker niet alleen dacht als aan een der hunnen, maar nog meer als een man van groote werklust en talent in wien de geheele gemeente Velsen zeer veel heeft verloren. Ook werd door spreker het staatkundig terrein beschouwd en wekte hij naar aanleiding hiervan de aanwezigen op trouw te zijn aan het beginsel en dit bij de komende verkiezing duidelijk te toonen. Nadat door secretaris en penningmeester verslagen waren uitgebracht was het woord aan den heer J. Delfos uit Haarlem, die tot onderwerp had: „De kracht van ons beginsel". Op uitvoerige wijze besprak de heer Delfos het Chr. Hist, beginsel. Dit beginsel is ont- ieend aldus spreker aan het Goddelijk woord waar alle gezag van uitgaat. Hierna stond spreker stil bij het beginsel van andere partijen in 't bijzonder dat der N.S.B.. Hij be sprak de verwording die er plaats vindt; de heer Delfos zag als oorzaak het ontkennen van het Goddelijk gezag. Met een krachtige opwekking om het oude, beproefde Christ.- Historisch beginsel hoog te houden besloot spreker zijn met aandacht gevolgde rede. Hier na had de verkiezing plaats van drie be- stuursleden. Een wegens ontstane vacature en twee wegens periodieke aftreding. Gekozen zijn de afgetreden heeren J. C. Dunnebier en J. de Krijger en in de vacature Cremer, is gekozen den heer G. Duiker. Nog dienen wij te vermelden, dat de muzi- kale opluistering op uitnemende wijze ver zorgd werd door een strijkje onder leiding van den heer Sj. Doevendans. Ook ontbrak de traditioneele tombola niet, welke de gezelligheid niet weinig verhoogde. De Chr.-Hist. Kiesvereeniging kon dus weer op een goed geslaagde jaarvergadeirng terug zien, Indien U iets hebt op te ruimen, plaats dan een „Luid spreker". Zoo'n kleine annonce in ons blad heeft altijd succes en kost slechts 1—5 REGELS ééN KWARTJE elke regel meer 10 cent. Luidsprekers kunnen ook aan den bezorger worden op gegeven. NA TWEE JAAR TERUGGEVONDEN In het voorjaar van 1933 vertrok de -Japan- sche visschersboot Ixios naar de Amerikaan sche kust om naar sponzen te duiken, wat in dien streek een zeer gevaarlijk werk ge noemd mag worden. Nimmer werd iets va ai het schip gehoord, zoodat men aannam, dat het een slachtoffer van den storm was gewor den. Dezer dagen heeft een voorbijvarend schip het vaartuig teruggevonden, terwijl het nog voor anker lag. Een levend wezen werd even wel niet op dek gezien, zoodat de bemanning van het voorbijvarend jacht besloot een on derzoek ter plaatse in te stellen. Men vond daar een verschrikkelijken toestand. Het scheepje bleek, voor zoover er hout aanwezig was geweest, geheel verbrand te zijn, terwijl op dek drie geraamten van verkoolde licha men werden aangetroffen. Bij het ophalen der buitenboord hangende touwen haalde men de twee lijken van sponsduikers op, welke door het verblijf onder water in de dichte duikerpakken geheel gaaf waren gebleven. Men vermoedt, dat een ontploffing in de benzinetank brand veroorzaakt heeft en deze de drie op dek aanwezigen zoo spoedig over vallen heeft, dat zij geen tijd meer hadden de duikers, die onder water bezig waren, op te halen. Deze moeten da-n bij gebrek aan in gepompte versche lucht gestikt zijn. Visscher ij nieuws in een notedop. Mooie reis. De Poolzee keerde met 1200 ijskabeljauwen en 200 sti.jve van de Moray Fifth tenig en beso-mde er f 4760 mee. wat wel een record besomming is voor deze tusschenboot. Consignatievisch. Voor rekening der heeren Jongejans en Moffie werd met de dure vischpriizen een groot aantal in kistjes verpakte Noorsche visch aangevoerd, o.a. kabeljauw, kuit. lever, bot en schol. Ongetwijfeld loonde het dub bel en dwars de moeite om deze visch thans in consignatie te late nverkoopen. Mijnen nog steeds aanwezig! Nog steeds ondervinden de hake-booten, welke oo diep water visschen, last van uit den oorlogstijd overgebleven mijnenresten. Van verschillende opvarenden vérnamen we tenminste, dat somtijds lijnen en ook netten verspeeld worden, doordat deze in de mijn- stoelen verward geraken. Zoodoende wordt dikwijls aan het vïschtuig ernstige schade toegebracht. Om maar niet te smeken van nog ontplofbare zeesouvenirs uit den wereld- krijg, die eventueel naar boven gehaald zou den kunnen worden! EERSTE KERKCONCERT IN DE NIEUWE HERV. KERK. Optreden van Nieuw-Hosanna. Het eerste kerkconcert dat in de nieuwe Ned. Herv. kerk „De Goede Herder" aan den Velserduinweg gehouden zal worden, zal ge geven worden door het Chr. Gemengd koor Nieuw-Hosanna op Maandag 25 Maart a.s. De baten van dit concert zullen ten goede komen aan het orgelfonds dezer gemeente. Directeur S. Wiersma heeft met zijn koor. welks naam zulk een goeden klank in onze gemeente gekregen heeft, een aantrekkelijk urogram ma ingestudeerd. Het zijn o.m. de nummers: De Sterren, staan te branden, van Olivier Koop; In 't Woud en Zondagmorgen, van Bonset; Bach's Paasehlied en van Beethovens Elegisch Ge zang. Ook staat op het repertoire een compositie van Timmermans Goeden Nacht, woorden van G Voet. Het meisjeskoor Het Harpje zal zingen Gloria in Excelsis Deo en Avcmdcantate van Catharina van Remnes, Wiegeliedje van Brahms en Dank aan den avond, van Loots. Het bestuur is doende solistisch-instrumen (ale medewerking te verkrijgen, zoodat her, kerkconcert een wijdingsvol karakter zal dragen. Aanvaring bij Zijkanaal B. „Costa Rica" nog al beschadigd. De „Costa Rica" van de K.N.S.M., welke gisteravond van Amsterdam naar Hamburg was vertrokken, is ter hoogte van zijkanaal B in aanvaring geweest met de „Klipfontein", welke op weg was naar Amsterdam. Het voordek van de „Costa Rica" werd ont zet, evenals de bolders aan bakboordzijde, ter wijl ter hoogte van het bakboordkluisgat een gat in de scheephuid ontstond. Daar de scha de boven de waterlijn werd toegebracht, heeft de „Costa Rica" haar reis naar Hamburg kun nen voortzetten. Het ss. „Klipfontein" heeft schade gekregen aan het voorschip boven de waterlijn. Na een paar uur oponthoud is het schip naar Amsterdam opgestoomd. Werkloosheid te Velsen. 44 pCt. van het totaal bedrag bijeengebracht door bonnenverkoop. De onvermoeide verkoopsters en verkoopers der bonnen voor de schoolvoeding. Zittend 5e van links de leidster, bej. E. Vijlbrief, 6e. de heer J. Plu (penning meester), uiterst rechts wethouder P. Bosman. In het gymnastieklokaal der B. L. O.-school aan de Houtmanstraat had het comité voor de schoolvoeding een gezellige bijeenkomst belegd, die tevens gold als een, zij het dan voorloopig, afscheid aan de dames en heeren, helpsters en helpers, die met zooveel ijver het comité bij haar liefdadig werk terzijde had den gestaan. 't Bedrag van den bonnenverkoop bedroeg tot 6 Maart f 1555.15, d.i. 44 pet. van het tot he den totaal ingekomen geld. Voorwaar een prachtig succes. De heer Plu sprak als penningmeester van het comité Schoolvoeding het openingswoord. Hij memoreerde op geestige wijze al het werk dat aan de Schoolvoeding verbonden is. In koop levensmiddelen, schillen der aardappe len. schoonmaken der groenten, koken en bereiden van het voedsel, wegbrengen van het eten, uitreiken op de scholen, wasschen van de vaten en schoonmaken van de keuken, enz. Alles wordt door een leger menschen om niet met toewijding gedaan. Voor het koopem van de voeding is geld noodig en dit geld is voor een groot deel (pl.m, 44 pet. van het totaal verzamelde bedrag) door de bonnenver koopsters en verkoopers opgehaald. Weer en wind trotseerend, vriendelijke en onvriende lijke gezichten ontmoetend, zijn ze er steeds opnieuw op uitgetrokken. Het Comité zegt voor dit alles hartelijk dank. Het hoopt een volgend jaar weer op aller hulp te mogen rekenen, De heer P. Bosman, wethouder van Sociale aangelegenheden en voorzitter van het comité, het woord verkrijgend zeide niet veel meer te vertellen te hebben. De heer Plu had alles zoo juist naar voren gebracht. Alleen wenscht hij mede te deelen, dat het gemeen tebestuur den gang van het werk steeds gade slaat en hoogst dankbaar is, dat alles zoo goed slaagt. Namens het gemeentebestuur bracht hij dank voor alles wat wordt en was verricht. Nadat Mej. Vijlbrief eenige vragen had beantwoord, werd thee. en gebak gepre senteerd. Het Comité stelde er prijs op te ver klaren, dat alle aangeboden ververschingen betaald werden, buiten de kas van de school voeding om. Na een gezellig samenzijn werd afgerekend. Een bedrag groot f 155.65 kwam •nog in totaal in zoodat tót slot het bonnen- bedrag is gestegen tot f 1710.80! Allen gingen ten slotte voldaan huiswaarts, dankbaar iets goeds tot stand gebracht tè hebben. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Er bieden zich aan: Bouwvakarbeiders 499 Metaalbewerkers 363 Kantoorpersoneel 41 Huishoud, beroepen 31 Houtbewerkers 42 Visscherïj 377 Losse arbeiders 722 Overige beroepen 331 Personen beneden de 18 jaar: Bouwvakarbeiders 5 Metaalbewerkers 29 Kantoorpersoneel 12 Zonder vakkennis 60 Overige beroepen 13 In totaal: 2525 Over de week van 1724 Februari bedroeg het aantal werkzoekenden 2623, alzoo is dit aantal thans met 93 man teruggeloo- ;n. Er worden nog steeds dienstboden voor dag en nacht gevraagd. Bij de aangeboden rubriek „overige beroe pen" treft wederom de bonte mengeling van. vaklieden, die plaatsing zoeken: Drukkers 2, chemigrafen 2, letterszetters 3. kappers 1, kleermakers 4. waschmeesters 2. aardewerkers 2. glasbewerkers 1. rubber bewerkers 1. schoenmakers 5. nettenbreiers 1, zeilmakers 3, bakkers 24, bierbottelaars 2, broodbezorgers 4, koks 2. sigarenmakers 4, slagers 19, bloemisten 10, landarbeiders 13, tuinlieden 15, colporteurs 1, filiaalchefs 1, magazijnbedienden 7, reizigers 14, winkelbe dienden 10, bakkensehippers 19. bedienden gr vrt. 1, chauffeurs 78, dekknechts 12. expe ditieknechts 2, kellners 7. kraandrijvers 4, pakhuisknechts 1, schippers 4, sleepb. kapi teins 8, stuurlieden 3, voerlieden 12, verz. in specteurs 1, bedrijfsleiders 2, controleurs 3, incasseerders 9. portiers 1, musici 3, opzich ters 7, huisknechts 1. Totaal 331. NAAR HET CONCOURS. Maandag 10 Juni' (2e Pinksterdag) a.s. ne men de Chr. Gem, Zangvereenigingen Nieuw Hosanna en Soli Deo Gloria deel aan het na tionaal zangeoncours te Zeist. Nieuw-Hosanna komt uit in de eere-afdee- ling met als vrij nummer Bonset's In 't Woud, terwijl Soli Deo Gloria zich als vrij werk gekozen heeft: Gouden Regen van An- dersson. Beide koren staan onder leiding van den heer S. Wiersma. De jury bestaat uit de heeren J. Wagenaar en Leo Mens, beiden te Utrecht en vermoe delijk Paul F. Sanders te Amsterdam. SANTPOORT Om den vacantiebon in de bouwvakken. Geen oplosing van het arbeidsconflict. Woensdagmiddag had ten raadhuize te Haarlem alhier een samenkomst plaato van den Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, met de bouwondernemers Pruys en Duiker te Sant poort, op wier bouwwerk een staking was uit gebroken. Uit de gesprekingen kwam vast te staan, dat de oorzaak der staking in hoofdzaak lag in het niet verstrekken door deze bouwonder nemers van den vacantiebond, die in de col lectieve arbeidsovereenkomst voor de bouw vakken is voorgeschreven. In het onderhoud, dat de Rijksbemiddelaar daarna met de verschillende werknemers-or ganisaties had wezen deze erop, dat de C.A.O. gebiedend voorschrijft, dat de werknemersor ganisaties er zoc veel mogelijk voor hebben te waken, dat niet beneden de condities van de C_A.O. wordt gewerkt. De Rijksbemiddelaar, zich op het stand punt- stellende, dat de collectieve contracten, die na veel overleg tusschen partijen tot stand zijn gekomen en op zichzelf geen onbillijke bepalingen bevatten, ook door niet georgani seerde werkgevers en werknemers behooren te worden nagekomen, heeft bovengenoemde 1 bouwondernemers geadiviseerd, ook de va cantiebon te verstrekken. Deze werkgevers hebben echter verklaard, dat zij tot geen prijs bereid' zijn zich op dit puilt naar deC. A. O. te gedragen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1