-V-,. BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDEN Dit keer schrijf ik geen briefje vooraf, maar (begin terstond met ae briefjes. Best KRULLENKOPJE, lieve BEP. Dus je moeder vindt het prettig, dat jullie iets mo gen opvoeren? Nu maar goed je best gedaan. Arme Bep, ben je ziek? 'k Hoop dat je weer spoedig beter bent. Ik dank je voor je teeke ning. Dag meisjes. Lief MEIDOORNTJE. Het is je dus mede- gevallen dat ik aan je verzoek gehoor heb ge geven. 'k Ben benieuwd hoe je tante het ge vonden heeft. Leuk, die verjaringsverrassing. Wil je m'n groeten aan je moeder overbren gen? Dag Meidoorntje. Lief VUURVLINDERTJE. Hoe kom je er bij om juist op Woensdag ziek te worden? Je hebt dan clubmiddag en vindt het juist zoo prettig. Een 8 voor rekenen vind ik mooi. Je tante heeft je dus weer heel gelukkig gemaakt. De eierwarmers komen tegen Paschen mooi van pas, ze zullen gezellig staan. Dag Vuur Vlindertje, Lief FILMSTERRETJE. Je mag Woensdag ■wel even nablijven, gelijk met de kleintjes die het St. Nieolaasspel instudeeren. Lang kan ik jullie echter niet houden, 's Avonds vindt er in de „Witte Bioscoop' de 3e opvoering van de kinderoperette „Als de kind'ren slapen" plaats, en het is mogelijk dat ik het dan wat druk heb. Kom je ook kijken? De kinderkaar- ten kosten slechts 30 cent en het is heusch de moeite waard. Enfin je ziet maar. Misschien komt je tante ook. Dag Filmsterretje. Beste JENNIE en DEUGNIET. Ja het is mooi helder weer. Het zonnetje maakt alles zoo vroolijk. Ik hoop, dat jullie met Deug- niet's verjaardag een prettigen dag hebben. Zeg Jennie kom je Woensdag weer? We moe ten heusch ernstig repeteeren, wil de uitvoe ring slagen. Dag Jennie, dag Deugniet. Beste TOM MIX. Je hebt dus een broei en zuster uit Friesland te logeer en gehad. Je kunt zeker even veel van het Friesch ver staan als ik? De club bestaat nog? Jongen, dat vind ik fijn voor je en ik merk dat ik m'n verwachtingen wel wat al te laag gesteld heb. Je hebt anders nog al veel aan je hoofd.Lessen, school, club en nog eens club. jongelingsver- eeniging, enz. Het beste met alles hoor en veel succes. Dag Tom Mix. Lief MEIKEVERTJE. Gelukkig dat je juffrouw weer beter is. Je moet tegen All zeg gen, dat ze trouw moet komen, anders kan ze niet mede doen met de voordrachten en de stukjes. Prettig dat Evie zoo goed z'n best doet op school. Jij doet toch zeker ook je best? Dag Meikevertje. Best ROZA FLUWEELTJE. Ja het was Vrijdag, 1 Maart prachtig weer-. De 1ste Maartsche zomersche dag zeggen de menschen Draadjes voor je kleedje zal ik Woensdag ge ven. Je album moet nog even wachten. Dag Roza Fluweeltje. Lief GOUDBLONDJE. Heb je veertien dagen vrij van school? Waarvoor? Je voor dracht ken je dus haast, dat is fijn. De ma niertjes, het z.g.n. acteeren leer ik je op de club wel. Dag Goudblondje. Beste ZILVERVOS. Je hebt je toen er geen club was, met voetballen vermaakt. Dat is best en je hebt dus van de buitenlucht ge profiteerd. Thijs IJs bevalt je, dat dacht ik ,wel. Dag Zilvervos. Best KLAVERTJE VIER. Ik hoop, dat je nu niet meer verzuimd. Er is zooveel in orde te maken en te leeren voor ons feestje. Wie niet trouw mede repeteert moet ik laten toe kijken terwijl de andere kinderen spelen en dat is heusch niet prettig. Tot Woensdag hoop ik. Dag Klavertje vier. Best INDIAANTJE. Je hebt je best ge daan op het ongelinieerde papier hoor. Dus jullie kunt met elkaar prettig voetballen. Is je zus 12 Maart jarig? 'k Geloof dat in Mrt. heel veel kinderen jarig zijn, ik ken er ten minste nog al wat. Prettig dagje, 12 Maart. Dag Indiaantje. Lief GOUDVINKJE. Ja het steltenloo- pen is nog volop in trek. Prettig dat je kleed jes af zijn. Je moeder zal er heusch wel blij mede zijn. Ik wensch je een Zaterdag met je tante een gezellig dagje toe. Dag Goudvinkje. Best BOSCHVIOOLTJE. Is je kaartje van Spanje en Portugal net-jes geworden? Een heel werkje niet! Persoonlijk vond ik kaartjes teekenen nooit vervelend, maar wanneer ik erg vlug wilde zijn had ik wel eens pech met het kleuren. De kleuren vloeiden dan, doordat ik te haastig was, op de scheidingslijnen ineen Overmaken was dan de boodschap. Dag Bosch Viooltje. Beste ROBBEDOES. Je bent een schat hoor. Prettig dat je je versjes zoo goed leert en graag je best wilt doen. Ik weet nog niet precies wanneer het feest is. 'k Hoop dat je ouders beiden kunnen komen zien. Fijn, dat Klaas met je mede naar school gaat. Jullie hebt gauw openb. les, ik heb het in de krant gelezen. Tot Woensdag. Doe je m'n groeten aan Klaas en je moeder? Dag Robbedoes. Lief LACHEBEKJE. Ja het boogjesspel is wel wat moeilijk, vooral met de slingerpas. Maar jullie zijn al groot en kunt best iets moeilijks doen. De andere stukjes zijn erg leuk tenminste, als ze goed gespeeld worden. Het feestje kan niet plaats vinden, voordat jul lie alles goed kent. Je best doen en thuis de woorden leeren is dus hoog noodig. Dag Lache bekje. Lief REPELSTEELTJE. A.s. Woensdag zal ik je wat draden voor je werk geven. Geluk kig dat je weer beter bent. Je briefje heb ik verleden week gemist. Dag Repelsteeltje. Veel groeten van Beste ZUS. Zeker je rapport vind ik goed. De 5 voor rekenen moet je maar trach ten te verbeteren, die ontsiert momenteel het geheel. Ben je zoo maar naar Alkmaar ge weest? Dat was ook een bof zeg. Hoe gaat het met. Pietje Pelle? Dag Zus. Lief MADELIEFJE. Je briefje was goed leesbaar hoor. Dat kleine neefje van je lijkt me een schat. Hoe heet het hondje waarover je me schrijft? Dag Madeliefje. Best LENTEKONINGINNETJE. Ja je nichtje ken ik heel goed. Ik heb haar jaren bij me in de klas gehad. Juist omdat ze blind was, nam ik haar steeds zelf bij me. Ze is ook eenige malen met het Vacantie-Kinderfeest mede geweest en genoot dan volop. Ze is nu toch in Zeist? Dag Lentekoninginnetje. Best KABOUTERTJE. Zeg dat zusje van 1 je heeft aftrek, 'k Wil het graag komen halen en nu schrijf je dat je meester het over drie maanden wil hebben. Die meester van je is er anders achter. Hij wil het zusje hebben wanneer de z g.n. drie domme maanden om zijn. Dan is het van zelf nog liever dan thaus Als het goed gaat, krijg ik het nog met je meester aan den stok en zullen we af wach ten wie het wint, hij of ik of geen van beiden en blijft je zus waar ze thans vertoeft. Dag Kaboutertje. Mej. E. VIJLBRIEF. VERJAARDAGENRUBRIEK. 13 Maart is jarig: Teunis Ras, Schuilnaam Deugniet, Presi dent Steijnstraat 13. IJm.-West. 14 Maart is jarig: Marietje van Herle, Schuilnaam Zonne straaltje, Spilbergenstraat 10, IJmuiden. Wie sturen deze kinderen een kaart? Een van de allermooiste zoogdieren, wat het uiterlijk betreft, is zeker wel het edelhert. Door zijn sierlijke, buigzame en lenige gestalte zijn welgespierde leden, zijn grootte, zijn vlug heid en zijn kracht onderscheidt het zich van alle andere boschbewoners. In ons land komt het slechts nog heel zelden voor; alleen een enkele maal wordt het nog wel eens aange troffen op de Veluwe. Vroeger, toen ons land nog boschrijker was, werd het tamelijk alge meen en ook in de duinen aangetroffen; ten minste, Prins Willem II vaardigde in 1648 een ordonnantie uit, waarin het verboden werd eenig grof wild, 't zij herten, hinden, enz. te jagen in de duinen van Brederode, Egmond en andere particuliere terreinen. Het voedsel der herten bestaat uit gras, bla deren, vruchten en knoppen; dit alles kunnen ze in de bosschen vinden, doch tegen den winter wordt het schaarsch, dan vergenoegen ze zich met allerlei mos en heidestruiken en 's winters, wanneer alles met sneeuw is be dekt, schiet er niets anders voor hen over, dan de bast der boomen; dan komen ze ook dikwijls in de buurt der woningen om de tui nen te doorsnuffelen. Over het algemeen is het edelhert, evenals de andex-e soorten, zacht en vreesachtig van natuur en bij het minste gevaar neemt het overhaast de vlucht. Zijn gehoor en ook zijn reuk zijn buitengewoon sterk ontwikkeld, zoo dat het uiterst moeilijk is een edelhert on gemerkt to naderen. Meestal leven de herten in troepen; oudere exemplaren zoeken de eenzaamheid. Vochtige bosschen en bergachtige streken woi-den door hen bij voorkeur opgezocht. Ieder jaar ver hezen de herten hun gewei en elk jaar komt daarvoor weer een nieuw in de plaats, dat in den regel alleen van het vorige vei'schilt, doordat het aantal vertakkingen met één is toegenomen. Met eenige zekerheid kan men dan ook aan 't aantal takken den ouderdom van het hert benalen. Wanneer de hoorn is afgevallen, blijft er op de schedel een beenig gedeelte de roze- stok zichtbaar, hierop ontwikkelt zich het volgend jaar de nieuwe hoorn. Deze ontwik keling, die uitgaat van de huid, die de nieuwe hoorn omgeeft, gaat zeer snel, zoodat het heele gewei reeds binnen eenige weken zijn gewone grootte heeft gekregen. Gedurende die tijd zijn de horens zoo gevoelig, dat het hert er zorgvuldig voor waakt ze niet te stooten of te verwonden. Het loopt met de snuit naar boven en het gewei hoi-izontaal op den rug, om het niet tegen de takken der boomen te stooten. Doch zoodra de hoornvorming volein digd is, sterft de huid af en wordt in vellen afgeschuux-d tegen boomen en takken. In dien tijd wordt ook de kleur van het dier donker der; de hals zwelt op en in de aard van het dier grijpt een heele verandering plaats. In plaats van schuw en vreesachtig wordt het wild en woest. Onder hevig gebrul rent het door de bos schen en naburige vlakten; ontmoet het iets op zijn weg, dan valt het met de grootste woede aan, doorwoelt met zijn hoornen den grond en denkt niet aan eten of drinken. Ont moet het een ander hert, dan vliegen ze als razend op elkaar af en trachten elkander te doorboren. Ze verdedigen zich hardnekkig en de hevige strijd eindigt of met den dood of met de vlucht van den overwonnene. Jonge herten wagen zich nog niet aan zulke ge vechten; ze blijven op een veilige afstand. Na verloop van eenige weken zijn de herten zoo afgemat en mager geworden, dat ze ge- ruimen tijd noodig hebben om weer op hun vei-haal te komen. Het gevolg van die uit putting is. dat het gewei afsterft en het duurt niet lang of het eens zoo prachtige hert heeft zijn grootste sieraad verloi-en en is niets meer dan een schaduw van wat het geweest is. Het nut dezer dieren is betrekkelijk gering, de schade, die ze aanrichten, daarentegen aanmerkelijk groot. Het edelhert behoort tot de orde der her kauwende zoogdieren. Alleen de mannetjes dragen een gewei. Bij de rendieren heeft het wijfje ook een gewei. De familie der herten bevat 22 soorten, onder welke de eland, het rendier, het damhert, het edelhert, de ree, het muskusdier en eenige andere soorten. Het edelhert heeft geen snijtanden in de bovenkaak; maar acht in de onderkaak (eigen lijk zijn de twee buitenste vervormde hoek tanden), van welke de middelste twee grooter zijn dan de overige. Verder hebben ze zes kiezen aan elke zijde. De hinde is kleiner, be zit geen gewei. Ook is haar kleur valer. E. W. AAN ALLEN! Straks gaat moeder weer schoonmaken en misschien mogen jullie wel eens een handje meehelpen. Schoonmaken is heelemaal niet naar, vooral wanneer je resultaat van je werk ziet. Als alles zoo fijn gaat glimmen en blin ken, dan heb je echt eer van je wei'k. Toch kan 't zijn, dat moeder wel eens zucht als een kleerkast of koffer wordt leeggehaald Zuchten omdater mot in zat. Ja, mot is een lastig ding. En de geleerden vertellen, dat er steeds meer motten komen, In nieuwe huizen nog meer dan in oude. Nu zijn er drie soorten van motten: lo. kleermotten, die geel van kleur zijn, 2o. pels- motten, die bruin van kleur zijn en 3o. de be hangselmot, die een zwarte kop heeft en bruin gele vleugels. In onze huizen komt de kleermot 't mees te voor. De wijfjes van de kleermotten zijn wel een paar weken bezig met eieren leggen. Ze leggen ze niet in hoopjes, maar verspreid. Zoon wijfje legt een honderdtal eieren, die er net uitzien als witte stipjes. Na 14 dagen komen de larven te voorschijn. Ze maken dan dadelijk de zoogcixaamde larvenbuizen, van de stof, waarop moeder ze heeft neergelegd. In zoo'ix wollig of veeren kokertje zijn ze vei lig en beschut. Met dezelfde stof voeden ze zich ook. Doode insecten of plantaardig voedsel versmaden ze ook niet. Van katoen, linnen of zijde houden ze niet. Ze knagen er wel stukjes en pluisjes uit, maar die worden alleen voor haar kokertje gebruikt. Soms hap pen ze ervan door honger gedreven. Een mot- tenlarfje kan anders wel langer dan een half jaar buiten voedsel. Daarom hangt het ook voor een groot deel van het voedsel af, hoe lang het duurt, voor zoo n larf volkomen in sect is. 't Kan zelfs wel een paar jaar duren, maar in een gunstig geval slechts twee maan den. Gaan. ze zich verpoppen, dan weven ze zich een cocon. De pop-periode duurt niet- langer dan 14 dagen. Je snapt wel, dat 't niet gemakkelijk is de larven en poppen van mot ten te verdelgen. Ze zijn veel te goed opge sloten. De rondfladderende motten zijn of mannetjes, of vrouwtjes, die al eieren hebben gelegd. Wat moeten we er dan tegen doen? Het beste is onze kleeren te beschermen voor de vraat zucht van deze diertjes. Wat niet gebruikt wordt, wordt in versche kranten opgeborgen. Gebreide en gehaakt» kleeren kunnen thans van motvrije wol vervaardigd worden. Er zijn motvrije zakken in den handel om bont en kleeren op te bergen. Verder houden motten heelemaal niet van den schoonmaak. Door kloppen en schuieren raken ze los van de stof. Je kunt ook een mottenkist maken. Een houten kist moet dan geheel met blik bekleed worden. In de kieren strooi je naphthaline of globol. Gebruik maar flink wat, want voor een beetje gaan ze heusch niet op de vlucht. Men gebruikt wel eens kamfer of peper, maar 't is gebleken, dat men van deze stof fen nog veel meer noodig heeft, willen ze doo- delijk werken. Merk je, dat er in waschbaar goed mot zit, dompel het dan in kokend wa ter. Bont en fluweel worden wel eens ont- mot in heete stoom. Pelzen en bonten worden ook wel in koelkasten bewaard.-Motten kun nen niet tegen groote temperatuursverschil len. In desinfectie-inrichtingen wordt ook wel met gifgassen gewerkt. Daar zullen wij leeken ons maar niet mee inlaten. Wist je dat? Kostbare steenen worden ge wogen met gewichten waarvan de eenheid niet is de kilogram, maar de koraal, die overeen komt met 0.065 gram van ons gewicht. DE BEURT IS AAN KLEINE TEEKENAARS. Als we een landschapje teekenen, komen daar meestal boomen op voor en voor vele kinderen is het weergeven daarvan nogal moeilijk. We zullen jullie daarom een paar voorbeel den aan de hand doen, hoe deze boomen ge makkelijk en goed te teekenen. Het weergeven van de stam is natuurlijk niet erg moeilijk. Je kunt op de teekening duidelijk zien, hoe je zoo'n stam gauw en goed geteekend hebt. Van het loofdak wordt al leen de omtrek met een dikke lijn getrokken. Dat is veel beter voor den indruk van het ge heel, dan dat we probeeren de blaadjes af zonderlijk voor te stellen. Dat wordt rommelig Er zijn verschillende soorten van boomen, die alle een ander loofdak hebben. Jullie weet ook allemaal wel, dat een populier bij voorbeeld 'n heel anderen vorm heeft dan een beuk of een eik. Die verschillen kun je dan ook op de illustratie duidelijk zien. Teneinde een landschap wat levendiger te maken, verdient het wel aanbeveling er een paar wolken in te brengen. Daar hoef jullie niet van te schrikken; want ook dat is niet erg moeilijk, hoor! Ook deze worden namelijk weergegeven met een enkele lijn. De teekening toont jullie duidelijk, wat de bedoeling is. En nu maar weer zelf aan den slag, jongelui. Veel plezier wenscht je OOM KEES. UIT DE NATUUR. éi'. I f «9 0^0 Kaf i Koos ff CekHooff foZ.nt SPOREN ZOEKEN. Waarschijnlijk ben je wel eens aan het strand geweest, nadat het flink had gewaaid of heb je eens een wandeling langs de zee ge maakt als het pas eb geworden was. Natuurlijk vond je het ook leuk dan stevig door te stap pen en zoo axu en dan eens om te kijken om de indrukken te zien die je in het vochtige zand had achtergelaten. Ook van verschillende vogels en dieren kan je in zand, aarde of sneeuw de sporen zien en ken je ze goed, dan zie je aain het spoor, dat ze achterlieten, welk dier het was geweest. Ook in drassigen of weeken grond blijven die indrukken achter en het is een leuk spelle tje een bepaald spoor te volgen. Laten we eens beginnen met een van onze huisdieren, de kat. Je weet wel dat dit dier zoo zacht kan loopem door de kussentjes die ze aan de voet zool heeft. De nagels zijn bij het gaan inge trokken; we zien dus vier kleine en 1 groote indrukken. Als je nu nog bedenkt, dat de kat de pootjes netjes voor elkaar zet,, zoodat eigenlijk ééin rechte lijn wordt gevormd, dan is het gemakkelijk genoeg dit spoor te volgen. Van de hond zijn de indrukken iets grooter en bovendien zien we ook nog een stipje, dat de nagel achterlaat, want de hond trekt deze niet fin. Een vossenspoor lijkt er erg veel op. doch om deze beide uit elkaar te houden, kijk je naar de rechte lijn, die de vos nalaat even als de kat, want de hond zet de pooten naast elkaar. Een haas heeft lange achterpooten, waar ze op steunen, die dus lain'ge sporen nalaten, terwijl de voorpooten achter elkaar geplaatst worden. Een konijn laat een veel kleiner spoor na. Het spoor van de eekhoorn moet je maar eens zoeken in den Hout, twee groote indruk- kern vóór en twee kleinere achter. Een egelpootje laat een spoor achter als een kleine menschenhand, evenals een das doch deze laatste is de grootste van de twee. Van vogels is het veel moeilijker het juiste spoor te herkennen, van kleinere vogels is het haast ondoenlijk, doch vain de grootere is het tamelijk duidelijk. Een fazantenspoor lijkt op dat van den haan met een klein verschil in spoor van de achterteen. Een kleiner spoor geeft de patrijs. Van een vischreiger en ooievaar lijken de spo ren ook veel op elkaar doch de eerste is groo ter, terwijl de afdruk van de achterteenen bij de ooievaar ontbreekt. Een kraaienspoor is veel kleiner natuurlijk dan een reigerspoor maar de vorm komt veel overeen. Van zwemvogels zijn de sporen gemakkelijk te ontdekken door den vorm der zwemvliezen en hierbij is 'm de eerste plaats op de grootte te letten, want je begrijpt dat de zwaan grootex- sporen nalaat dan gans of eend. S. De officieele naam van tennis is eigenlijk lawn-tennis. En als jullie nu weten, dat lawn het Engelsche woord voor grasveld is, begrijp je misschien ook, dat het oorspronkelijk op grasvelden werd gespeeld. Tegenwoordig ge bruikt men echter meestal banen van gravel dat is gemalen roode baksteen, cement of asphalt. Tennis is geen spel van de laatste jaren. 500 jaar voor de Christelijke jaartelling werd een dergelijk balspel reeds beoefend in Egypte en Perzië. Tennis in den vorm zooals we dat thans kennen, werd het eerst in Engeland gespeeld, waar majoor Wingfield het oude spel be werkt had, de regels vastgesteld, enz., zoodat het geschikt werd om in gezelschap gespeeld to worden. Dit was in 1874. Sindsdien heeft het spel natuurlijk nog eenige veranderingen ondergaan; maar het begin was er. Tennis wordt er in verschillende vakken gespeeld en het kan door twee of door vier personen beoefend worden. Met het racket moet men den bal over een net slaan, binnen de vakken. Slaat een der partijen den bal te gen het net of uit een vak, dan krijgt de te genpartij een aantal punten erbij. Wie het eerst 60 punten heeft is winnaar van een „spel". Een partij bestaat uit minstens zes spellen en eindigt wanneer een der partijen ten minste twee overwinningen meer heeft dan de ander. Doordat het spel het eerst in Engeland be oefend werd, gebruikt men over het alge meen Engelsche namen en ook de telling ge schiedt- in het Engelsch. In 1892 had in ons land de eerste inter nationale tenniswedstrijd plaats; maar de resultaten ervan toonden duidelijk aan, dat Nederland nog ver ten achter stond bij het buitenland. Toen nam de belangstelling echter toe en zooals jullie wel weet, is tegen woordig de belangstelling voor de tennis-. ZATERDAG 9 MAART sport in ons land buitengewoon groot Tennis wordt zoowel door heeren ah' ri dames gespeeld. Ieder jaar wordt te ÏJ' don in Engeland de Davis-cup veriïïu Daar schrijven verschillende landen v<vT De strijd gaat voornamelijk altijd Wk Amerika. Engeland en Frankrijk. Bekende sterren aan den tennisheniA) geweest: Suzanne Lenglen (Frankriik) verscheidene jaren achtereen het J- - ie schap voor dames behaalde; Helen Wilk hetzelfde voor Amerika deed; Tilden, een a rikaan, Borotra en Lacoste (Frankrijk) Ons land werd te Wimbledon vertegen®,*» digd door Kea Bouman, Timmer en nu Kool. emec V. B. Ongelukken en misdaden. Men kunnen nagaan dat de meeste ongelukken worden veroorzaakt door menschen U den 26-jarige'n leeftijd, terwijl ook de mS misdaden gepleegd worden door menschen \Z neden dezen leeftijd. WIE ZOEKT ER MEE? Waar is de visscher? MIESJES DROOM. Op een stillen Woensdagmiddag Was Mies heusch in slaap geraakt, Bob zat in zijn boek te lezen, Had het trommelen gestaakt. Miesje droomde o zoo heerlijk Van een poppenledikant Met een dekentje van zijde En een lakentje met kant. En daarin lagen twee poppen Eentje had een krullebol En de ander had twee vlechten Miesje vond het reuze-dol. Maar opeens gaf Jan een stootje Miesje werd er wakker van. Hé waar is mijn ledikant je, 't Stond hier nog zoo pas, zeg Jan. ,,'k Weet niet van een ledikantje. Je hebt vast gedroomd hoor zus." ..'k Wou dat jij niet had gezsooten, Want ik droomde juist zoo knus. Op een morgen, Mies was jarig, Werd de mooie droom echt waar, Tegenover Miesjes bedje Stond het ledikantje klaar. W. B--& 1

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 10