HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes [AARGANG NO. 107 ZATERDAG 9 MAART 1935 IJMUIDER COURANT oNNEMENTEN: per week 10 ets., per maand AB nts pi"3 cents incass°. Per kwartaal ƒ1.20 40 c0g cents incasso, losse nummers 3 cents. Plustoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. co van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers a.D«schreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- ceerd en gev0ig811 Van ongevallen voor de navolgende bedragen zeSnn bil algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van band voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een Vast Doel tv» Britsche philosoof-van-het-zakenleven JrhPrt Casson zegt in een van zijn merk- S„e boekjes, dat hij vele groote mannen Sdeerd heeft en dat zij allen een prachtige SSlhaü gemeen hadden: zij hadden zich - doel gesteld, hielden daaraan koppig S en lieten zich door niets uit het veld ^w?e hierover nadenkt komt tot de slotsom, -„7 M dan toch wel heel weinig groote man- \n de wereld moeten zijn, wordt zelfs pes- Stisch over president Roosevelt, die te- ïïwoordig zelf betoogt dat hij een 24-uurs- niitiek" voert hetgeen ietwat doet denken J:' een schooljongen die volgens hetzelfde Seem de dingen uit zijn hoofd leert.en komt al peinzend, vanzelf tot de diplomaten. Tndten daaronder groote mannen zijn, wat ter wereld is dan eigenlijk hun doel? Hebben zij pen doel? Men krijgt telkens weer den indruk dat het totaal ontbreekt, en dat hun eindeloo- „e opeenvolging van nota's, wit-, blauw-, eroen- en roodboeken en incidenten nimmer L eenig eindpunt zal leiden. Als de mogend heden die onderling maar doormodderen en de wereld zoo vast in de crisis laten, dat men verzekert dat er geen crisis meer is maar een permanente wantoestand, het eens in de per sonen inplaats van in de listige nota's gingen zoeken? Zou dat niet helpen? Er zijn ettelijke menschen in alle landen te vinden, die er tot in het diepst van hun ziel van overtuigd zijn dat het -stelsel van toenemende bewapening, van tarieven en contingenteeringen ons alle maal steeds verder naar beneden werkt, en dat de crisis alleen internationaal op te lossen is. Welnu: als zij nu eens te Genève overeen kwamen, dat zij elk onder die menschen een vertegenwoordiger zouden uitkiezen, gesne den uit het hout waarvan volgens Casson, de groote mannen zijn gemaakt? Een vertegen woordiger dus, die zich een vast doel stelt, daar koppig°op aanstuurt en zich niet uit het veld laat slaan? U zult zeggen: de man krijgt de kans niet. Zijn eigen regeering en parlement en de vas te ambtenaren op zijn departement en zoo, zullen hem dermate dwars zitten en op zij sporen leiden en critiseeren, dat hij het op geeft. Ja, zoo gaat het ongetwijfeld met de meeste diplomaten. Maar daarom zouden er nu juist menschen gekozen moeten worden die zich koppig aan dat vaste doel blijven vastklam pen en zich door niets of niemand uit het veld laten slaan Dezelfde Casson zegt, dat niemand ter we reld ooit heeft kunnen slagen door zich maar op den stroom te laten drijvenbehalve in de politiek. Casson lijkt niet erg dol te zijn op dit beroep. En hij zou wel geen bezwaar heb ben, de diplomatie aan zijn definitie toe te voegen. Die is tenslotte, in de practijk, alleen maar een verergering van de politiek. Nu dankrijgt men niet voortdurend 'den indruk dat deze internationale onderhan delaars, althans verreweg de meesten van hen, zich alleen maar laten drijven op den stroom? En dat dit een stroom is vol ondiep ten en rotsblokken en versnellingen, waarin zij geen koers houden en liefst zoo vaak mo gelijk stranden en tegen obstakels botsen? Tenslotte geschiedt de ramp, maar de diplo maat wordt er nooit het slachtoffer van? Wie heeft hem ooit in een loopgraaf gezien? Hij gaat met een speciaal paspoort naar huis, parfumeert zijn scheiding, laat zich ma nicuren en leest wat er over hem geschreven Wordt. Dat is zeer veel. Hoe erger het mis loopt. hoe vermaard-er hij is. Overal vindt men zijn keurig portret. Niemand weet hoeveel blunders hij gemaakt heeft, die de ramp ver oorzaakt hebben. Niemand begrijpt hoe vol komen hem een Vast Doel ontbreekt. Ik benijd hem geenszins. Het lijkt ellen dig geen plan. geen vast doel en daaren boven nog evin zoo ongemotiveerde ver maardheid te hebben. „Hoe is het mogelijk", vraagt de direct-denkende en ongecompli ceerde mensch zich ongetwijfeld vaak af, „dat deze lieden er niet genoeg van krijgen? bat niet op een goeden dag, in een van hun eindelooze, even correcte als theatrale bij eenkomsten, een hunner opstaat en zegt, met negatie van het protocol en al deszelfs hoofsche vormen: „Jongens, laten we met dit geklets uitscheiden? Ik heb er grondig genoeg van. Genoeg van de wit- en de blauw- en de groen- en de paars-boeken, genoeg van het eeuwige gehakketeer en de malle incidenten en de verkouden premiers. Als we nu eens sa men afspraken dat we iets bereiken willen, en het bereiken zullen? Als we ons eens een vast doel stelden, en daarop koppig aanstuurden? Ik wou zoo graag eindelijk eens een resultaat zien...." Stel u de paniek voor, die een dergelijke ïoekelooze verklaring teweeg zou brengen! «een, het kan niet, Er moeten eerst andere menschen aangewezen worden. Van die harde, ruchtere, zakelijke kerels, kort van stof en resoluut van wil, die geen tijd hebben voor witte, blauwe of paarse kletsboeken, en die een Doel hebben Een Doel! Wat is eigenlijk Europa's Doel? R. P. IJMUIDEN IJ(muider)T(axi)0(nderneming) Passagiers zijn verzekerd VoorTaxiTel. 4220 Vlug, Veilig, Voordeelig (Adv. Ingez. Med.) Schepen in het ijs. De „Wellington" ramt een ijsberg. Het driemastschip „Wellington" vertrok 12 Mei 1893 met een lading bevroren vleesch van Nieuw-Zeeland naar Londen. Van Nieuw-Zee- land naar Kaap Hoorn heeft men gewoonlijk een gunstigen wind, doch de Wellington kreeg veel te veel van het goede, zoodat het schip ten Z. O. van dat stormachtige punt terecht kwam. Men had door het slechte weer lan gen tijd geen bestek gehad en het schip stond zoover om de Oost, dat men Zuid-Georgia in 't zicht liep. Den morgen nadat men Zuid-Georgia aan- geloopen had, om 3 u. 45, riep de uitkijk, dat er ijs gezien werd. In de duisternis zag men de omtrekken van een reusachtigen ijsberg. „In lij het roer" klonk het commando en toen 't begon op te loeven, raakte 't schip den berg met een gedeelte van het voorschip. Met een oorverdoovend geki*aak brak de kluiverboom en de fokkemast, terwijl het voorschip over een lengte van ongeveer 10 M. zwaar werd beschadigd. De bak was een chaos van verbogen ijzer, gebroken tuigdeelen en stukken ijs, die van den berg op het dek waren neergevallen. Ieder een aan booi'd dacht, dat zijn laatste oogen- blik gekomen was. Het logies vooruit, waar de wacht ter kooi vast in slaap lag, was een too- neel van gi-oote verwoesting. Toen de botsing met den berg plaats vond, scheen het, alsof de zijde van het schip in elkander werd ge drukt. Een scheepsjongen, die een gezonde slaper was, was niet spoedig genoeg wakker geworden; zijn lichaam werd door de ver borgen ijzeren platen verpletterd. Een andere zeeman was zoo zwaar gewond,dat hij een ieder smeekte een revolver te halen, teneinde hem uit zijn lijden te verlossen. Spoedig gaf ook hij den geest. Toen men in het voorruim afdaalde, waar de kolen voor de vriesmachines opgeslagen waren, zag men, dat tw-ee huidplaten van el kander gerukt wai-en, zoodat het daglicht er door scheen; echter was de Wellington on der de waterlijn niet beschadigd. Het was wel een groot wonder, dat door het ijs en de ge broken tuigage niet meer schade aan den romp was toegebracht. Drie dagen was men bezig met het kappen van het gebroken tuig om het dek te klaren. Kapitein Cowan zeide, toen het schip de thuishaven bereikt had en alles achter den rug was, dat hij nu wel wist, wat de „Dune- din" overkoriien was. Deze was in 1890 met een lading bevroren vleesch naar Engeland vertrokken en nooit had men van het schip, dat aan dezelfde reederij als de Wellington toebehoorde, meer iets vernomen SPANNING TE SCHEVENINGEN. In „Toenadering" schrijft v. d. Steen over de zwerftocht van de motorlogger SCH. 116, die tijdens den afgeloopen storm 17 dagen op zee ronddreef en de spanning, die dit uitblij ven te Scheveningen veroorzaakte het vol gende: De vorige week heeft Scheveningen eenige spannende dagen doorgemaakt. Het lang uit blijven van de Sch. 116 was daar de aanleiding toe. Gelukkig werd de onrust Zaterdagsmorgens weggenomen toen bekend werd, dat het schip te IJmuiden was binnengesleept door de Sch. 81. Het ruwe weer was oorzaak, dat het schip niet op den voorgenomen tijd binnen kon komen, terwijl de motorolie zoo goed als ver bruikt was. Daar de krachtige zuidelijke wind bleef aan houden en 't vaartuig niet over voldoende zeil tuig beschikte om op eigen gelegenheid een veilige haven te bereiken, werd de toestand bedenkelijk. Een ware uitkomst was het dan ook voor de bemanning toen zij de Sch. 342 ontdekte. Wel was het weer nog te ruw om verbinding te krijgen, maar de hoop verlevendigde toch, daar men, als de nood aan den man kwam, niet geheel en al hulpeloos ronddreef. Toen later de Sch. 81 daar nog bij kwam, een schip van dezelfde reederij en het weer wat luwde, zoo dat verbinding verkregen kon worden, is zeer zeker een zucht van verlichting door ieder ge slaakt geworden. Wel werd de toestand weer hachelijker, toen zelfs tot tweemaal toe de sleeptros brak, maar teix derden male mocht het toch weer gelukken verbinding te ki'ijgen en de bemanning' van de Sch. 31 het genoegen smaken het schip in behouden haven te bren gen. Toen ons de geruchten van de onrust be reikten, hebben we ons direct met de reederij in verbinding gesteld om te overleggen welke pogingen aangewend konden worden om het schip op te sporen. Tot onze blijdschap ver namen wij, dat bij de Marine juist was ver zocht om met het opsporingswerk een aanvang te maken. Onzerzijds is ook daarop telegra fisch het betrokken departement in kennis gesteld van de heersehende onrust en verzocht het opsporingswerk ter hand te nemen. Reeds Vrijdagmiddag is daarop het poltiie- vaartuig Nautilus me„ deze opdracht uitge varen. Gelukkig waren toen de zorgelijke oogen- blikken voor de bemanning van de Sch. 116 reeds voorbij. LOOFT DEN HEER. loovengenoemd koor dat ingeschreven heeft tf»n gro°k nationaal concours, uitgeschre- Wfi ir ^et Almeloosch Chr. Mannenkoor, pan verplicht werk opgekregen „Zonne- ültvo VSn Isr' J' OIman- Men zal als vrij werk DMim wren" van Alfons Vranken. Een eeresaluut voor het spoedig ingrijpen Xsr T nf <*e heeren Fred. J. Roeske I mag aan onze Marine, evenmin als aan de tterdaT»n' en Alf. Vranken, allen uit Am- bemanning van de Sch. 81, voor haar moedig loptreden, niet worden onthouden, S—n. JAARVERGADERING HERV. MEISJES- VEREENIGING. Donderdagavond heeft de Herv. Meisjes- vereeniging „Onze hulp is in den naam des Heeren" in het vereenigingsgebouw de 38e jaarvergadering gehouden. Voor deze jaarvergadering was veel be langstelling, zoodat het geheele gebouw be zet was. De vergadering werd geopend door Ds. A. A. Wildschut met een liturgie waarna door de presidente der vereeniging mevr. M. de Jong-Sluiters het openingswoord werd gesproken. Uit de verslagen vair de secre taresse en de penningmeesteresse werd een klank van frisch leven vernomen. Ofschoon deze vereeniging. evenals zooveel andere ook niet kan ontkomen aan den invloed der heersehende omstandigheden, laat zij zich echter hier door niets neer drukken, maar blijft, onder de goede leiding van het be stuur op den ingeslagen, weg voortgaan. Ter afwisseling werd eexr- aardig program ma van voordrachten en zangstukjes, ten beste gegeven. Aan dit programma werd medegewerkt door de groote en kleine vereeniging en de jeugdclub. De avond die met een woord van Ds. A. A. Wildschut werd gesloten, was in alle opzichten goed geslaagd. JAARVERGADERING SPEELTUIN I. V. II. In lunchroom Eynthoven aan den Stations weg zal op 27 Maart de jaarvergadering ge houden worden van de Speeltuinvereniging „In Veilige Haven". In het bestuur zijn 2 vacatures, terwijl 2 bestuursleden aan de beurt van aftreden zijn. Op deze vergadering zal hierin voorzien moeten worden. Vóór 20 Maart worden de schriftelijke op gaven van candidaten. voorzien van de hand teekeningen van 10 leden, ingewacht aan het secretaraat. Velserduinweg 211. Men hoopt op aller medewerking. KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". Shaw's: De Huizen van den Weduwnaar. De vierde voorstelling van den Kunstkring „Het Schouwspel" vindt plaats op Donderdag 14 Maart a.s. in den Schouwburg Thalia. Het Groot-Nederlandsch Tooneel zal onder regie' van Hans van Meerten opvoeren G. B. Shaw's tooneelspel in drie bedrijven „De huizen van den Weduwnaar" De hoofdfiguren in dit satyrisch tooneel- wei'k zijn: Sartorius (Paul Hu-fBlanche, zijn dochter (Minny Erfmann); Dr. Harry Trench (Jan Teulings); William de Burgh (Hans van Meerten) en de huurophaler Lickcheese (Elias van Praag). Het werk speelt afwisselend op een terras van een klein hotel aan den Rijn; in de bi bliotheek van Sartorius huis aan de Theems en in diens woning te Londen. ccx. Vijf en dertig trawlei's in een heele week. En dan nog wel in een van de beste weken van het jaar. een hoogtij-week voor den visch- handel. Ik zal u niet schetsen de tallooze te leurstellingen, door het groote vischtekort onder de vischkoopers veroorzaakt. Het was voor iedereen die zijn brood met den visch- handel moet verdienen een geweldige mis rekening. Want in deze moeilijke tijden bouwt men gaarne zijn verwachtingen op „goede weken" en des te grooter is dan de teleui-stel- ling als dan blijkt, dat men op drijfzand heeft gebouwd. Men hoeft er de marktnoteeringen maar op na te zien, dat er zoowat van alles te weinig is geweest. Althans de eerste drie dagen. Don derdag was de storm wat geluwd, maar voor vele klanten van IJmuiden was het toen te laat. -Het was enorm, zooals alles omhoog liep. Kabeljauw 70 gld. per kist, groote en grootmiddel schel visch bijna 40 gld., hake over de 100 gld en zoo ging het maar door. Natuurlijk waren de besommingen na venant en de ï-eeder die zoo gelukkig is ge weest, een graantje te hebben mogen mee pikken zal er wel eens een extra fijna sigaar op aangestoken hebben. Ook dat mag wel eens, maar ik vraag me toch steeds af, wan neer ik zulke ongewenschte toestanden moet signaleeren: kan het niet anders? Dit is geen IJmuidensch belang, want het is in zulke gevallen de voordeur in, de achterdeur uit. Wat zulk een week aan den handel kost laat zich niet becijferen. De buitengewoon goede reizen kan men weer in het bijzonder onder de groote booten vinden. Nemen we een besomming van f 3500 aan als een goede, dan zien we, dat bijna alle booten van dit type dit bedrag hebben ge haald. En dan mag nog wel even in het bij zonder worden gewezen op de Poolzee met f 4750, de Vios 4 met f 3100 en de Maria met f 3200. Trouwens, ook de kustbooten, die deze week aan de markt kwamen hebben er voor gezorgd, dat voor een wijle alle-crisis-gedach- ten waren verdwenen. Op zichzelf is het bui tengewoon prettig voor het reederijbedrijf en vele reeders geeft zoo'n week weer moed en een verscne dosis uithoudingsvermogen, maar het zou toch mooier geweest zijn, als ook de menschen aan den anderen kant van den muur iets van het groeizame beetje hadden kunnen opvangen. Als het op den een regent, drupt het op den ander. De regen kwam op de trawlers, de druppels op de kotters en de loggers. En zoo kon* 't dus door bijzondere omstandigheden ge beuren, dat er te midden van den crisistijd een korte periode zich laat afoakenen, die 4 den reeder er haast toe zou brengen, te gaan Idroomen dat het einde van de crisis nabij is. Maar laat hij liever wakker' blijven want zoover is het nog niet. PIETERMAN. Overzicht der Arbeidsbeurs. Geringe daling der werkloosheid door drukte in het bouwbedrijf. Het totaal, aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg aan het eind van Februari: mannen boven de 18 jaar: 2511 (vorige maand 2643). b. mannen onder de 18 jaar 114 (131). c. vrouwen boven de 18 jaar 38 (37). d. vrouwen onder de 18 jaar 26 (23). Totaal 2689 (vorige maand 2834). Vergelijkend overzicht van de werkloosheid naar de voornaamste beroepsgroepen: op 3/2 9/2 16/2 23/2 3ouwvakarbeiders 585 545 531 497 Vlet aalbewerkers 366 381 394 379 Houtbewerkers 44 42 46 43 Havenarbeiders 109 111 115 118 Visschers 278 274 287 280 Kantooi'bedienden 36 28 33 34 Losse arbeiders 701 710 724 725 Overige beroepen 336 351 361 357 Totaal 2455 2442 2491 2433 In 1934 bedroegen deze aantallen: 2260 2301 2322 2242 Stijging tot stilstand gekomen. De geleidelijke stijging der werkloosheid, die over de voorafgaande maanden moest worden jemeld, blijkt tot stilstand gekomen. Er is zelfs een geringe daling te bespeuren, welke is te danken aan de afneming der werkloos heid onder de bouwvakarbeiders. Toch is de werkloosheid nog beduidend grooter dam over 1934. Bemiddeling. Over de maand Februari bedroeg het aantal nieuwe inschrijvingen van werkzoekenden: 501. Geplaatst werden 129 mannelijke en 3 vrouwelijke werkzoekenden. Het aantal aanvragen van werkgevers be droeg: 140. Hiervan werden voldaan: 129 aan vragen om mannelijke- en 3 aanvragen om vrouwelijke arbeidskrachten. Werkverschaffing. Op 18 dezer werden de 4 tewerkgestelden bij het object v. Tuyllweg, waarbij de werkzaam heden beëindigd waren, overgeplaatst naar het object Velserbeek. De exploitatie van het ob ject Velserbeek bracht derhalve geen ver meerdering van het aantal tewerkgestelden, dat gehandhaafd bleef op 14. HET OORDEEL VAN EEN SCHOTSCHE HOOFDINSPECTEUR OVER DE INTERNA TIONALE HARINGMARKT. De Schotsche hoofdinspecteur der zeevis- seherij heeft dezer dagen het rapport gepu bliceerd van een reis, welke hij in het laatst van het vorige jaar in de Europeesche afzet gebieden van de pekelharing heeft gedaan, om de vooruitzichten van den afzet van dit artiekel na te gaan. Over het algemeen is zijn oordeel over den toestand van de haringmarkt in Europa, zoo als te verwachten was, niet gunstig. Vooral de betalingsmoeilijkheden, welke de handel in Duitschland ondervond, waren een ernstige belemmering van den afzet van het Britsche product. De slechte uitkomsten van de Schot sche haringvisscherij en -zouterij schrijft hij dan ook grootendeels toe aan de inkrimping van den export naar Duitschland. Hij vestigt ook de aandacht op de toege nomen mededinging van Duitsche pekelharing- op de Duitsche markt. De productie van ge zouten trawlharing in Duitschland was in het afgeloopen jaar wel is waar ongeveer 50.000 tonnen kleiner dan in 1933, doch de aanvoer door de Duitsche drijfnetharingvisschersvaai-- tuigen was in veel sterkere mate toegenomen. Van belang, ook voor ons bedrijf is, wat de Schotsche hoofdinspecteur mededeelt over de toekomstplannen der Duitsche regeering ten aanzien van het inheemsche haringvisscherij - bedrijf. Deze regeering zou het namelijk niet in het algemeen oeconomisch belang van Duitschland achten, voort te gaan met het streven, de buitenlandsche invoeren van pekel haring te verminderen. Dit zou dan moeten beteekenen, dat een eind zou komen aan de uitbreiding van de Duitsche haringvisschers- vloot met i-egeeringssteun. De Duitsche stoom- treilvloot zou zich voorts in de najaarsmaan den meer op de gewone treilvisscherij in plaats van op het haringtreilen gaan toeleggen. Op grond hiervan is de schrijver de meening toe gedaan. dat de Duitsche productie haar hoog tepunt heeft bereikt. De haringuitvoer naar de randstaten onder vond de gunstige gevolgen van de handelsver dragen door Groot-Brittamüe met verschil lende van die staten gesloten. Behalve in Duitschland en in Letland, waar de invoer gecontingenteerd is, nam de afzet van Britsche pekelharing in de Europeesche afzetgebieden toe. Dit schrijft de Schotsche hoofdinspecteur grootendeels toe aan de bui tengewoon lage prijzen, waarvoor het artikel geleverd werd. Wil het Britsche haringvissche- rijbedrijf winstgevend zijn, dan zullen even wel naar zijn meening deragelijke prijzen niet gehandhaafd kunnen worden. Als men aan de overzijde, met zijn verlaag den geldkoers, klaagt over te lage prijzen, dan is daar zeker voor ons reden voor. 't Is trouwens dit jaar, bij den grooten aan voer, onzen visschei's bij de afrekening wel gebleken, dat de prijzen beneden het behoor lijke bleven. Als 't waar zou zijn, dat de Duitsche haring vloot niet meer financieel gesteund zou wor den om den invoer van pekelharing niet meer Jte bemoeilijken, dan opent dat wel eenig perspectief voor wat beterr prijzen in de toe komst. Schipper P. J. A. KRAMER. Ofschoon een groot deel onzer Nederlan ders een paar jaar geleden door de radio de stem van schipper Kramer heeft kunnen be luisteren. toen hij verschillende mededeelin gen deed over het reddingwezen en zijn mo torreddingboot ,-Neelt.je Jacoba", kennen slechts weinige menschen in het binnenland hem persoonlijk. Des te beter is hij bekend bij de menschen „aan den waterkant", want daar is hij ge boren en getogen. Als jongeling uit Nieuwediep naar hier overgekomen trachtte hij zich een plaats bij het scheepvaartbedrijf te veroveren door als vletterman tegen de bestaande ploegen te concurreeren. Met de andere leden van zijn ploeg waagde hij zich dikwijls met vrij ruwe zee naar buiten om de naar IJmuiden koer sende schepen tegemoet te varen, teneinde zijn diensten aan te bieden. Zijn tegenstan- ders hadden aan hem de handen vol. zoodat tenslotte een fusie tusschen de beide ploe gen tot stand kwam. Inmiddels verhinderd^ dit niet, dat in tijd van nood de elkander beconcurreei*ende vletteidieden gezamenlijk in de reddingboot stapten zoodra er menschen levens op de kust te redden waren. Spoedig nam hij bij het reddingswezen een vooraanstaande plaats in, wat geen won-der was voor een kleinzoon van Dor us Rijkers, Toen de N.- en Z.-Hollandsche Redding- maatschappij hier een motorreddingboot stationneerde met een vaste bemanning viel de keus'op den heer Kramer voor de functie van schipper; een functie, die hem door al len bij de scheepvaart betrokkenen gaarne gegund werd, omdat men overtuigd was, dat hij de rechte man op de rechte plaats was. Weinig ophef makend van het mooie red dingswerk, doch altijd geneigd er over te spreken met hen, die er belang in stellen, be hoort Kramer tot de stille helden, tot de helden der zee, die steeds gereed staan ter hulp te snellen als „buiten" hun hulp ge- wenscht wordt. Visscherijnieuws in een notedop. Weer in de vaart. De Vios V is naar Amster dam opgesleept teneinde aldaar voor de vis- scherij te worden klaargemaakt. Zoo erg was het niet. De Corrie heeft zooals gemeld cïe laatste reis met slecht weer te kam pen gehad, maar het bericht over verlies van vrijwel alle netten, lijnen en borden ber.ust op een misverstand. Zoo erg was het niet. Deze ongunstige reis is nochtans voor den reeder aanleiding geweest, den trawler weer uit de vaart te nemen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Hoofdcommissaris van Politie te Am- stei-dam ontraadt, bij vernieuwing, het in re latie treden met de te Valkenburg (L.) ge vestigde Export Compagnie Urania", ook wel genaamd: The Novelty Company, welke ge dreven wordt door Wilhelm Ernst August Lam- berty. Deze onderneming vraagt per adver tentie gegadigden voor filiaalhouder (blijvend: inkomen van f 150 tot f 230 per maand.) OPENBARE VERGADERING. De N.S.B. belegt Dinsdag 19 Maart a.s. een openbare vergadering in de schouwburg Thalia Spreker is de heer De Bruin, van Amster* dam.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1