Minister Colijn lijdt een nederlaag. Ook een echec voor minister de Wilde. DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. EERSTE KAMER. Geen politieke gevolgen. In de Tweede Kamer een echec van minis ter De Wilde,, aan de overzijde van het Bin nenhof verwerping met overgroote meerder heid (269) van een door Dr. Colijn tot af scheid van zijn interimaat aan Waterstaat verdedigd wetsontwerp, 's jongens, lijkt dat niet veel op een zwarten Vrijdag voor het Ka binet? Tot geruststelling van hen, die weinig voor een kabinetscrisis of voor ondermijning van de positie van het huidige kabinet voelen, kan ik verzekeren, dat deze twee beslissingen geen enkele aanwijzing voor taning van het gezag van dr. Colijn c.s. vormen. De minister van Binnenlandsche Zaken kreeg de kous op den kop ibij een kwestie, die hem koud had kunnen laten, doch waar over hij zich noodeloos wat al te dik had ge maakt. Mr. de Wilde is een vlot spreker en.... een echte parlementaire vechtei-sbaas. Deze eigenschappen kunnen hem echter ook wel eens parten spelen en zoo was het heel goed, dat hij dit keer lichtelijk tegen de lamp liep. En wat nu het afwijzend votum der Eerste Kamer betreft, dat was toch werkelijk heele maal niet tegen minister Colijn gericht, die er naar hij te voren al kenbaar maakte vannacht dan ook zeker geen oogeniblik min der lekker door zal slapen. Neen, de verwer ping van de wet tegen de „lintbebouwing" moet men toeschrijven aan het feit, dat de senatoren niet gediend waren van het gebrek aan voldoende waarborgen voor een behoor lijke rechtsbedeeling, dat dit ontwerp ken merkte. Het gaf, naar den smaak van spre kers als mr. Briët (a.-r.) mr. Michiels v. Kessenich (r.-k.), mr. v. d. Hoeven (c.-h.), mr. Knottenbelt (lib.) allemaal „grosze kanonen" op juridisch gebied een veel te exorbitante bevoegdheid aan de administratie die al te willekeurig te werk zou kunnen gaan en te zeer de gelegenheid had zullen krijgen als rechter in eigen zaak op te treden. Lintbebouwing is een te bestrijden euvel, zeker in onzen tijd. Het bouwen van huizen als-maar-door in de lengte vlak bij openbare wegen staat het natuurschoon (waarvoor uit den aard der zaak Dr. Henri Polak in den bres sprong), is oneconomisch, maar bovenal, het levert uit verkeers-veiligheidsoogpunt ern stige bedenkingen op. Vooral wanneer dan van al die huizen uit, een „uitweg" op den openbaren verkeersweg uitkomt. En dus wilde het nu verworpen wetsontwerp als regel een bouwverbod langs de groote heirbanen gelegd zien waarvan onder bepaalde voorwaarden de Minister ontheffing zou kunnen verleenen). terwijl het voorts alweer als regel, met ont heffingsmogelijkheid daarnaast, alle „uitwe gen" zou verbieden Ook, en dat vond men natuurlijk heelemaal uit den booze, de reeds bestaande, uitwegen. Zeker, de Minister van Waterstaat zou ontheffing kunnen verleenen, doch hier ware men dan toch maar aan zijn willekeur overgeleverd. Bij dit alles kwam nog, dat in geval van een bouwverbod op 30 M. afstand van den as van een verkeers weg, niet eens een recht op schadevergoeding geschapen werd. Wanneer de Minister van oordeel zou zijn. dat de grondeigenaar onre delijk' zware schade van zulk een verbod zou ondervinden, zou de Minister, een alweer door dezen te bepalen, tegemoetkoming kunnen schenken. Had nu maar de mogelijkheid opengestaan om van een dergelijke beslissing bij den rech ter of bij een administratief rechterlijk orgaan in beroep te gaan. Ook dat was niet het ge val. Zeker beroep kon worden aangeteekend, maarbij de kroon, wat praktisch wil zeg gen bij denzelfden Minister, met dien ver stande alleen, dat deze dan het advies van de af deeling van de verkeersgeschillen van den Raad v. State zou moeten inwinnen. Minister Colijn wees. er op, dat bijna steeds dit advies wordt opgevolgd en voorts betoog de hij, dat de administratie toch heusch niet heelemaal gek was en dus wie mocht meenen, dat de grootste willekeur zou kunnen plaats vinden, spoken zag. Het verleden heeft echter al geleerd, naar zoowel Mr. Briët als Mr. Michiels v. Kesse nich aantoonden, dat die spoken helaas maar al te dikwijls droeve werkelijkheid plachten te zij ii; Vandaar de groote tegenzin der verschil lende sprekers om het aanhangige ontwerp te slikken,- ook al mocht Dr. Colijn verzekeren dat hij den ambtenaren van Waterstaat bijv. met betrekking tot de bestaande „uitwegen" een leiddraad had verstrekt, die op zichzelf een geruststellend karakter bezat. De Minister, die zich heel aardig door de zwaar.juridische materie .heensloeg, mocht praten als Brugman, de overgroote meerder heid lustte de draconische bepaling inzake het „uitwegen" al evenmin als de verdere exorbi tante bevoegdheden aan de administratie toe gekend. Waarborgen tegen machtsmisbruiken ontbraken er al te zeer. Deze wet zou een nieuwe schrede in de richting van het modern despotisme der administratie beteekend heb ben. En dat allemaal ter wille van het hyper- snelle autoverkeer. Op de aanwezige sociaal democraten en een tweetail vrijzinnig-demo craten na Prof. Kranenburg had voor willen stemmen, doch was wegens werkelijk dringende reden voor de beslissing verdwenen en Mr. Slingenbergh stemde tegen stemde het geheele verdere gezelschap tegen. Zoodat men nu goed zal doen op Waterstaat voor een verbeterde editie van het verworpen voorstel te zorgen. Met een beetje goeden wil kan men er best iets van maken, dat meer is dan een door Dr. Colijn thans nog mogelijk geacht water-en-melk-ontwerp. TWEEDE KAMER Lof en blaam voorden landbouwsteun. Minister de Wilde heeft, gelijk al opgemerkt, denzelfden middag als Dr. Colijn een neder laag geleden. Met 48 tegen 42 stemmen nam de Kamer een amendementlSuring (R.K.) op het voorstel tot wijziging der Ambtenarenwet aan, dat Mr. de Wilde niet kon apprecieeren. Het amendement had ten doel de kroon alleen bevoegd te doen zijn in uitvoeringsvoorschrif ten van lagere organen veranderingen aan te brengen, „teneinde onredelijke verschillen in naar haar aard gelijksoortige (salaris)rege lingen of onderdeelen daarvan op te heffen of te voorkomen". Zoodoende zou de Regeerings- bevoegdheid binnen bepaalde grenzen worden teruggedrongen. De vorige week had de Minister al heel baar kenbaar gemaakt in geval van succes van den heer Suring op intrekking van het wetsont werp te zullen aansturen. Thans bleken de a.r., de c.h., de liberalen, de Staatkundig Ge reformeerden, de v.d. minus Mevr. Bakker- Nort en de heeren Kooiman en Ketelaar, de heer Lingbeek (Herv. Geref.), Mr. Westerman (Nat. Herst.) en een zestal R.K. aan de zijde van den Minister te staan, die na deze neder laag schorsing der behandeling vroeg. Het ontwerp zal nu wel spoedig onder de aarde gaan. Het debat over het landbouwcrisisfonds leverde bitter weinig nieuws op. Ontzaggelijk veel sprekers namen er aan deel en hiervan gaf de overgroote meerderheid te kennen over tuigd te zijn van de noodzakelijkheid van be houd van den landbouwsteun. De in de stuk ken geuite meeening van Minister Steen- berghe, dat door „aanpassing" zou moeten gestreefd naar zoo spoedig mogelijke ophef fing van den steun. Vooral de heeren Hiem- stra (s.d.) en V. Voorst tot Voorst (R.K.) waren hierover ongerust, terwijl laatstgenoemde het verder o.m. opnam voor de kleine boeren. Deze hadden ook in Mr. v. Rappard (lib.) een steun en toeverlaat; hij wil dat men hen laat wer ken aan ontginning van grond, die voor hun eigen grond geschikt zou zijn. Van de diverse sprekers noemen wij den heer Ebels (v.d.), die gelijk vele anderen een goede pachtwet wil in verband met het probleem der vaste lasten, den communist Schalker, welke ons naar den Russische heilstaat wilde doen snak ken, den heer Kersten (St. Ger.), die weer tegen vee-afslachting ijverde en zijn bekende jammerlied over de sociale lasten voor den zooveelsten keer ten beste gaf. Dr. Bierema (lib.) vond, dat de Regeering meer in de bedrijfsvrijheid ingrijpt dan wen- schelijk en noodig is. Met name de productie regeling wil hij liever bereikt zien door com- penseerende invoer- of monopolie-rechten, dan door de onpraktische en omvangrijke maatregelen, die thans gelden. Wat de aanpassing betreft, op zichzelf vond men daar niets tegen, doch zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet. was zoo ongeveer de teneur van hen, die vreesden, dat het anders al te vlug naar beneden zou gaan met den steun. Meer evenredige ver deeling van den steun naar gelang der wezenlijke behoeften, meer aan het bedrijfsleven en zijn organisatie zelf overlaten van het beramen èn uitvoeren van maatregelen waren verder door meer dan een afgevaardigde gekoesterde wenschen. Zoo ging het nog uren door. De volgende week zal de Minister eindelijk wel eens op een en ander kunnen antwoorden. E. v. R. Invoer en uitvoer van Ned.-Indië. Export naar Europa gestegen. Uit een overzicht van den invoer in Ned.- Indië blijkt, bij splitsing naar de belangrijk ste landen van herkomst, dat groote verschui vingen, zooals deze zich in 1932 en 1933 voor deden, in 1934 niet voorvielen. De Europeesehe landen werden geleidelijk uit de invoermarkt van Ned.-Indië door Japan teruggedrongen. Eerst in 1934 kwam aan dezen tendens, hoewel niet geheel, een einde. Dit blijkt uit het feit, dat in 1934 31,63 pet. van den totalen invoer uit Japan afkomstig was tegen 30,63 pCt. in 1933. De positie van Nederland, Engeland en Frankrijk op de Ned.-Indische invoermarkt was in 1934 iets beter dan in 1933. Een overzicht van den uitvoer, gesplitst naar de voornaamste landen van bestemming, toont aan, dat hierin tegenstelling met den invoer een belangrijke toeneming van den uitvoer naar Europa, zoowel in absoluten als in relatieven zin. valt te constateer en. De uitvoer naar Azië ging achteruit. Op merkelijk echter is dat Australië, Nieuw-Zee- land en Afrika in 1934 aanzienlijk betere af nemers van Ned.-Indië waren dan in 1933. De export met als bestemmingen Nederland en Groot-Brittannië nam wederom af. Terwijl Ned.-Indië voor een waarde van f 83 millioen aan waren van Japan betrok, of 31,63 pet. van den totalen invoer, werd naar Japan slechts voor een waarde van f 19.000.000 uitgevoerd, hetgeen 3,61 pet. is van den totalen Ned.-In- dischen export. Auto botste tegen een boom. Bestuurder werd gedood. Hitier kan niet ontvangen. Het is hem aan te zien. Bankinstelling pleegde oplichting. Politie neemt alle bescheiden in beslag. Directie en commissarissen zijn naar het buitenland gevlucht. Vrijdag heeft de Haagsche politie een inval gedaan bij de Hollandsche bankinstelling voor het intermediaire credietbedrijf, de „Inter bank" N.V., gevestigd Parkstraat 2a in Den Haag. Deze inval is geschied op grond van verschil lende klachten, welke de politie, hoofdzakelijk uit het buitenland, hebben bereikt over ter mijnspeculaties, premie-affaires e.d., waarbij oplichting zou zijn gepleegd. Voor deze zaken werden geleden uit 't buitenland naar hier over gemaakt endan was men zijn geld kwijt, want onderpand bestond er niet en gelden waren er, naar bij het onderzoek bleek, ook niet aanwezig. De frauduleuze handelingen schijnen over een vrij groot bedrag te loopen. Een dei- klachten uit het buitenland spreekt n.l. over een bedrag van 200.000 Fransche frs. Het aantal binnengekomen klachten is zeer groot. Bij het onderzoek van de politie bleek, dat de beheerder van de „bank", een Duitscher. de vlucht naar het buitenland had genomen. Ook de directie, bestaande uit buitenlanders, vertoeft in het buitenland, zoodat geen ar restaties kondën wordè'n verricht. De politie heeft alle bescheiden van de bank de geheele boekhouding, de administratie, de correspondentie, kortom alles wat in de kan toren aanwezig was, in beslag genomen en overgebracht naar het hoofdbureau van po litie. Deze bescheiden zullen thans aan een nader onderzoek onderworpen worden. Het voorloopige onderzoek heeft uitgewezen dat alle commissarissen van de bank even eens buitenlanders zijn, die thans in het buitenland vertoeven. Het zal dus wel niet zoo eenvoudig zijn deze personen te pakken te krijgen; want als zij in hun eigen vaderland verblijven, is uitlevering niet mogelijk. Brand verwoest drie boerderijen. Vee kwam in de vlammen om. Vrijdagmiddag wilde op den Rijksweg on der Echt de heer Swinkels uit Haarlem, ver tegenwoordiger van de N.V. A. G. A. M. te 's Gravenhage, mét zijn auto een voor hem rijdende vrachtauto passeeren. Hierbij botste de auto, misschien door een verkeerde ma noeuvre, tegen een boom, waardoor de heer S. vrijwel op slag werd gedood. Zij auto werd eheel vernield. VAASSEN, 8 Maart (V.D.) Hedenmorgen om half.vier is brand uitgebroken in de boer derij van den heer A. van Spijker, in de buurt schap Emsterbroek te Ernst. In korten tijd stond de geheele boerderij in dichter laaie» en sloegen de vlammen over naar de naast ge legen boerderij van den heer A. Dul van Belt. Ofschoon de 'brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen dat de twee boerderijen tot den grond toe afbrandden. Bij den heer Van Spijker ging alles verloren. Een koe, eenige varkens en kalveren kwamen in de vlammen om. Bij den heer Dul van Belt kon het vee worden gered. De inboedels gin gen verloren. De brand is ontstaan in de schoorsteen van de boerderij van Van Spij ker. Alles was verzekerd. Brandweer kon niets uitrichten. Te Kootwijk is Vrijdagavond door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer M. Kleier. In een oog wenk sloeg het vuur over naar de schuur en den hooiberg en weldra stond alles in lichter laaie. De brandweer, die over primitieve mid delen beschikt, kon niets uitrichten en alles brandde tot den grond toe af. Eenig vee kwam in de vlammen om, de inboedel, die niet verzekerd was, kon gedeeltelijk gered wor den. De boerderij was slechts laag verzekerd. De schade wordt op ongeveer f 5000 geschat. Spansfér ïri VrïjKeJd gesteld. Uit Duitscliland uitgewezen. „Het Volk" meldt, dat de Duitsche regee ring den Nederlander Spansier in vrijheid heeft gesteld, en hem uit Duitschland 'heeft uitgewezen. Men zal .zich herinneren dat Spansier in voorloopige hechtenis, eerst te Kleef, later te Essen, nog later in Augustus van 't vorig jaar te Berlijn terecht heeft ge staan voor 't .Volksgerichtshof" wegens land verraad tegen het Duitsche rijk. hierin be staande, dat hij te Nijmegen exemplaren van de „Freie Presse" zou hebben, verspreid, we tende en willende, dat die exemplaren ook in het Duitsche rijk verspreid zouden wor den. Spansier is toen veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. DE AANSLAG OP DEN HOOFDREDACTEUR VAN „HET VOLK". Naar wij vernemen zal de reeds geruimen tijd in ons land verblijf houdende Poolsche communist, die Donderdagmiddag een ge laden revolver gericht heeft op den hoofd redacteur van het dagblad „Het Volk, tot wiens werkvertrek hij voor een bespreking was toegelaten, wegens bedreiging met moord, ter beschikking van de Justitie wor den gesteld. Op den gearresteerde is een brief gevonden, welke tot titel droeg: ..Waar om ik Ankersmit doodde". Het schrijven is in beslag genomen. Goede vangst der Amster- damsche politie. Gearresteerde legt belangrijke bekentenis af. Een van de vier personen, die Dinsdagmid dag gearresteerd zijn toen de Amsterdamsche politie met den substituut-officier van Justi tie een inval hebben gedaan in een perceel aan de Kromme Waal, heeft thans niet al leen toegegeven dat hij. met zijn andere kornuiten, schuldig is aan de inbraak bij de likeurstokerij der N.V. Levert en Co. aan de N.Z. Kolk. maar met hetzelfde clubje ook een drietal andere inbraken heeft gepleegd, waarbij belangrijke bedragen zijn buit ge maakt. In verband met deze bekentenis lean verwacht worden, dat ook de andere arres tanten weldra door de mand zullen vallen. De politie heeft nog op verschillende plaat sen huiszoekingen verricht. De goede vangst, die zij heeft gedaan zal vermoedelijk tot ge volg hebben, dat ook eenige helers zullen worden ingerekend. RIJWIELHANDEL TE ZAANDAM UITGEBRAND. Niets kon gered worden. Vrijdagavond omstreeks kwart over tien is door onbekende oorzaak tijdens afwezigheid van de bewoners brand uitgebroken in het van hout opgetrokken huis van den heer M. Segaar aan den Zuiddijk te Zaandam, waarin deze. een rijwielzaak drijft. Het huis brandde totaal af. Niets kon gered worden. De brand weer moest zich in hoofdzaak beperken tot het nathouden van de belendende perceelen. Een aangrenzende slagerij liep belangrijke waterschade op. De schade wordt door verze kering gedekt. Magazijn te Helmond verwoest. Op den Zuid-Koninginnewal te Helmond ontstond brand in het magazijn van de firma Schulte, koopmah in ongeregelde goederen. Het magazijn brandde geheel uit. De winkel die onder het magazijn gelegen is. kreeg veel waterschade. De brandweer bluschte het vuur met groot materiaal. De schade bedraagt eenige duizenden guldens en wordt door verzekering ~edekt. K XVIII OP WEG NAAR TRISTAN DA CUNHA Hr. Ms. onderzeeboot K XVIII is Donderdag van Mar del Plata vertrokken met bestem ming Tristan da Cunha. Ned.-Indische Landsmiddelen. 1934 anderhalf millioen beneden 1933. In het voorloopig overzicht over de Ned. In dische landsmiddelen wordt vermeld, dat de opbrengst over December 1934 f 34.200.000 be droeg, tegenover 33.900.000 over December 1933. De totale ontvangsten over 1934 bedragen hierdoor 385.200.000, tegenover in 1933 86.700.000. Hierbij diént in aanmerking te worden genomen, dat in 1934 de belastingop brengst door de tariefsverhooging en nieuwe heffingen, in vergelijking met 1933, ruim 22-000.000 is verhoogd. Bij splitsing naar de hoofdgroepen blijkt, dat de opbrengst der belastingen over 1934 bedroeg 210.200.000 tegenover in 1933 199.300.000. De opbrengst van monopolies was over 1933 en 1934 resp. 40.700.000 en 38.500.000, die van producten 39.200.000 en 36.500.000, die der bedrijven 75.800.000 en 69.800.000 en van diverse middelen 31.70.000 en 30.200.000. Belangwekkend is in dit verband het over zicht over dezelfde hoofd groepen in 1929, waarvan toen de opbrengst was belastingen 344.200.000, monopolies 82.300.000, produc ten 91.800-000, bedrijven 136.800.000 en di verse middelen 52.200.000, met een totaal dus van 707.300.000. De meerdere opbrengst der belastingen in 1934 is te splitsen in 4.400.000 voor crisis heffing 1.600.000 voor vennootschapsbelas ting, 700.000 voor couponbelasting. 8.900.000 voor verhooging invoerrecht en 6.500.000 voor suiker accijns. ZATERDAG 9 MAART] t$j MacDonald mag niet naar den ministerrad Het is begrijpelijk. De wijziging der Kieswet. Amendementen ingediend. Het Tweede Kamerlid Vliegen c.s. hebben een aantal amendementen ingediend on het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de kieswet, de provinciale wet en de gemeente wet. Het eerste amendement stelt voor den laatsten zin van de 3e alinea van het nieuwe artikel 37a als volgt te lezen: Is dit stemcijfer lager dan 75 pCt. van dien kiesdeeler, dan vervalt de som aan den staat. De onderteekenaars van het amendement merken in de toelichting op, dat zij op het standpunt staan, dat bij het behalen van een kiesdeeler een zetel moet worden toegekend en dat zij het niet juist achten ,dat het be halen van een zetel en het niet verliezen van de waarborgsom op hetzelfde punt samen val len. Daarom stellen zij voor de terugbetaling van de waarborgsom te doen plaats hebben aan diegenen wier lijsten 75 pCt. van dien kiesdeeler als stemcijfer hebben behaald. Voorts hebben zij een amendement inge diend op artikel II van het ontwerp, strekken de om de bepaling, dat een stemcijfer groot driemaal van den kiesdeeler vereischt is, alvo rens een vertegenwoordiging wordt verkregen, te doen vervallen, doch tevens te verhinderen! dat aan een lijst, welks stemcijfer beneden den vollen kiesdeeler blijft, sen zetel wordt toe gekend. Tenslotte zijn er eenige amendementen in gediend met de bedoeling om personen, die in dienst zijn van vereenigingen, die beoogen debelangen van het personeel in dienst der provincie of der gemeente, bij het provinciaal of gemeentelijk bestuur voor te. staan, niet de bevoegdheid om lid van de Staten of van den Raad te worden, te ontnemen. VLOOTAALMOEZENIER VAN DE HERTOG HENDRIK ERNSTIG ZIEK. De vlootaalmoezenier van de Hertog Hendrik welk schip op het oogenblik een oefenreis in de Middellandsche Zee maakt, is ernstig ziek geworden. Hij is in 'n ziekenhuis te Catania op Sicilië opgenomen en zal waarschijnlijk een keeloperatie moeten ondergaan. BATAAF SC HE HYPOTHEEKBANK. Aan de op 19 Maart te houden algemeen* vergadering van aandeelhouders der Bataaf- sche Hypotheekbank zal worden voorgesteld een dividend van f 30 (v.j. 42.50) uit te keeren op de aandeelen waarop 25 pet. gestort en van f 12 (v.j. f 17) op de aandeelen, waarop 10 pet. gestort. KONINGIN EN PRINSES DINSDAG IN DEN HAAG TERUG. Na een aangenaam verblijf in Zwitserland hopen de Koningin en Prinses Dinsdagmorgen 12 Maart weder in de residentie 'terug te Doodelijke vergiftigings verschijnselen nabij Keboemen slachtoffers. SEMARANG, 8 Maart (Aneta) Naar Ane- ta verneemt heerscht in de buurt van Keboe men een ernstige bongkrek vergiftiging, die sedert de tweede helft van de vorige week w totaal 80 dooden heeft geëischt. De bij een bongkrekmaker aanwezige voorraad is in be slag genomen. Het bestuur waarschuwde de bevolking tegen het gebruik van bongkrek (een soort lekkernij, die uit gedeeltelijk ver zuurde bestanddeelen bestaat)Het materiaal is naar Kiaten voor laboratoriumonderzoek gezonden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2