HET TANDHEELKUNDIG De 70 jarige W. J. H. Muiier. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT f 35 Pim Pernel aan het woord. De heer W. J. H. Muüer schrijft, zooals ve len bekend is, elke week een causerie in Het Vaderland onder het pseudoniem Pim Pernel. Wij nemen zijn laatste stuk over omdat daarin aardige bijzonderheden staan over zijn 70sten verjaardag. Kick Schroder was altijd 'n man, die je op gevoelige plaatsen wist te treffen, niet alleen met zijn „fijn versneden pen", zooals dat heet, maar in het gezellig ouderwetsche corps a corps .(het in-fighting der boksers, van dewelken. zoolang Toon Röell nog wat te zeg gen heeft, de hoofdstad nog gespeend blij ven zal). Hij hield je dan b.v. bij je onware ribben vast en aan de praat bij het voetbal. Je deed dan handgreepjes terug naar de baardstreek. Waar is die heerlijke tijd ge bleven, dat je de scheidsrechters vloerde en hen weg hoorde klidaeren in smeuïge mod der, zonder er uit te worden gesmeten. Deze bedaagde Groote der penvoerders nu schrijft op de meest gelezen pagina van zijn blaadje „de Telegraaf", dat de mensch zich feitelijk zou moeten kunnen abónneeren op ten min ste één jubileum, al komt het dart desnoods wat laat af, dus minstens één keer 'n volle krachtsjubileum. En ik dacht er over na. Je denkt onwillekeurig even na over wat Schro der schrijft, de thans onder den preekstoel neergestreken, zachtaardig geworden, nu rus tige père noble met den fluweelen baarddos, die zich destijds altijd zoo vroolijk kon ma ken over mijn botergladde opperdek. Zeg's, zei Piet van der Hem, die me voor een tweede conterfeitsel in den electrischen stoel had vastgepend. zou 't je erg lastig zijn om eens 'n beetje anders te kijken, wat min der béaat, watverstandelijk als 't nog even kan. en ga's wat netter zitten. Je bent weer heelemaal verzakt. Juistnu even niet pratennu ga 'k jeaha! juist, blijf nou éven zóójuist. En ik hoorde de eerste magistrale vegen van 'n breed brok houtskool over 't doek zuchten, zag voor mij opdoemen in den spie gel dat bekende voorwerp, het uchtendeitje van Columbus, !n paar kijkkieren, 'n zorg vuldig neusschaduwtjeDe verwekker knijpt de bekende kwijnende Marlène Die- trïch-oogen tot spleetjes, doet de 3 pasjes achterwaarts; kop scheef„Ik lijk op den Leider met z'n snorstalakietje, Adolf I!" ik. (Geen antwoord). Weer ;n veeg, 'n aai met de handpalm, nieuwe zware veegik lijk in den spiegelwand op Fock, op wijlen Kalff, weer 'n veeg met 'n morslap, opai!.. Moos uit de Nes, 't Hitlerboschje blijft „Pieter, zou je dat koele schaduwzitje on der m'n neus nu niet's weg willen misten?" (En hij doet het zoowaar!). Nu weer 'n haal over m'n testemonium, even president Faure. (Ahai! m'n Fransche bloed). Weg weer met Ti smeer van de morslap en achter m'n aureoollijn vonkspritsen, 'n paar snel neer geharkte bosschages op; de oogspleten doen Ti tikje listig, onbetrouwbaar ventje even. De bosschages zijn als sierkuif van 'n Fran- schen dominé. De arglist in de oogen wordt dan plots weggepoetst en even, héél even beleef ik 't. dat daar '11 milde, geliefde be daagde predikant opdoemt, aan wiens lippen heele scharen van vrouwen hangen, weg te- taal weg door de meesleepende Boemsch dweilt de doek weer,-al het edele, het Verhevene is weer weg. De naar boven strevende haarpartijen, al het milde, het sym pathiek-betrouwbareweer weg! Nu glijdt hij weer Sonja Heny-achtig', ge dachteloos, op z'n sloffen achteruit, kijkt weer door de kasemat-kieren, kop scheef. „Mja! juist, praat nou maar's wat". „Graag", zeg ik „da's me vak!" en dan ver schijnen daar weer allerlei nieuwe geestes beelden. Ja geestesbeelden! Want het bon sang 11e sait mentir. Ik lijk achtereenvolgens op 'n oude lieve lang gestorven Friesche achter nicht van me, even 'n paar monumentale schaduwoplawabbers onder m'n kin met 'n staartje naar beneden, voor de boord en daar verschijnt 'n neef, in 1880 majoor bij de gele rijders, nog 'n streep houtskool dwars over m'n oogen en 'n andere neef, de braaf gesikte oud-kantonrechter zit voor me! 'n Glimlicht over m'n kin en>de brave herrezen ziet er uit als 'n figuur van Frans Hals. Woeps zegt het doekje en 't is alles weer weg. „Vadertje, nu beginnen we weer. We gaan weer terug naar het ei". M'n wenkbrauwen krijgen 'n borstelig tjatje: Pang! Daar ver rijst het Groningsche Geertsematype. Nu, in eens voel ik, sterk bewust, weer dat ontstel lend schoone. dat meesleepende aan, wat er is weggelegd voor hen, die in oude manus cripten en archieven en naar vigilantes rie kende gele boeken pluizen en leven gaan en genieten van 't be-grijpen. het be-machtigen van de blijde ontvangenis der zelf gecreëerde ontdekkingen, de aanvoeling belevend. De geboorte van het begrip der dingen, de fijne voetsporen, verdoold en verborgen, van het raseigenaardige, van de schoone studie ook der genealogie! Wantis het geen won der, dat daar eventjes, tastend in bliksem snelle krabbels door dat brein van dien zoon van datzelfde Friesland, Piet v. d. Hem. on bewust uit het omme zijn weggehaald die elkander destijds tangeerende typen der oude voorouders, om even op te bloeien als gees tesbeelden? Het heeft mij even gepakt. Many things between heaven and earth 'k Heb eens m'n vingers van mijn rechter hand bezeerd, schreef met duim en pink en 't schrift was als van een lang gestorven oom van moeders zijde. Wonderen, wonderen en toch „Nu nemen wij de ..kladderkist", zooals jij dat noemt ter hand", zegt hij. ..Heb je mee gebracht wat ik je vroeg?" „Jawel", zeg ik. „maar heusch. laten we dat nu laten „Nee, nee, 't is meer voor de kleur zie je" En even tuigt hij me op met 'n smaragd gordel van groen om m'n nek, begint dan aan een tweede lekkersPiet. ga 's uit den weg!" zeg ik en ik kijk in den suiegel, schiet in 'n klateren lach. ..Man", zeg ik. ..ik liik op den eigenaar van 't wereldberoemde paarde- spel Blanus op de Botermarkt! Alles, maar dat niet", en we zitten weer in de electrische onder de kwast des machtigen scheppers, in doordeweekseh boezeroen. „Heb je dat nooit bij groote gelegenheden aan gehad?" ..Nooit", zeg ik, „smeer die neus wat weg, ik lijk op Ketelaar.. Nu ben ik ..in observatie". Hij stapt even op mij aan. Treedt terug. Werkt wat en dan opeensca y est! Het lijkt! het is alsof de spieeel bijzaak is. Sie fixieren mich! zou je jezelf willen toe roepen. „Pim. trek niet zoo'n braaf tuit mondje", en hij schildert m'n lippen wat op. 'k Lijk dan een wijle op Tresling, m'n neus krijgt '11 wipje. Ik krijg iets van den, 'n tikje agricolischen. oerverren neef v. Beresteyn. „Praat 's een beetje, wil je? en kijk me 's even aan, nee niet als een koddebeier, niet zoo fel. gewoon zeg, dóód-gewoon, en praat nou maar 's. zoo'n beetje mummelend doorzeu ren. juist, jeuzelen begrijp je, zooals loodsen doen, die opletten moeten op de brug, of „Koningen van het wiel" op Zesdaagschen, of groote taarten, dié niet in de rede mogen worden gevallen aan hun foezeltafeltje. Wat je zegt is bijzaak. Praat maar over bijvoor beeld „die beroerde slappe regeering" of over jouw inzichten inzake de gulden, ik luister er toch niet naar. „Piet", zeg ik, „weet je dat ik van de Haag- sche Post „dè Taart" heb gekregen? Dat geven ze den Nederlander, die in de afgeloo- pen week de minste domme dingen uitge voerd heeft, iets als het Engelsche „We take our hat of" vooren dan volgt er een laddy daddy die een tonijn van een slor dige 600 pond heeft gevangen, of een nieuwe jarretière aandurft, of een filmjuf. die een earl binnenhaalt. Ik ben er reuze-blij mee, zeg. luister je nog „Nee.... als je nu eens wat minder scha meloenig wil kijken. Waren er véél men- schen?" zegt hij. (Vermoedelijk om me een heelen tijd te laten dóórkletsen) en hij smeert een welig hoopje roze bijeen, atta queert energisch mijn oorik zwijg... „Enne.tiens! tiens! er waren dus wel véél menschen!" zegt de maestro, ,ja, ja". Maar hij heeft niet eens gemerkt, dat ik geen mond heb opengedaan. Hij is geheel aan dacht voor zijn tjatwerk an sich. Er is stilte een erg vroege bromvlieg zoemt al bonzend tegen de machtige Noor- derlichtvensters. ..Zeg 's vader. Wat jammer, dat er niet al was 't maar zoo'n klein entrefilet.] over je in de kranten heeft gestaan, met piepklein phototje b.v(smaalt hij). „Ja Pieter, aardig dat jij ten minste dit moment even hebt laten vermillioeneeren Wat? Natuurlijk niet om op jou de aandacht te vestigen, nee, nee, dat snap ik" (hoon ik terug) Dan daalt het palet, strijkt 'n hand door de friesche blonde golfkes, en hij zegt-: „Jij bent op 't moment, what you call uitermate be langrijk, vergeet dat niet. Wij zijn beiden beslist belangrijk, beruchte buurman" dan wenkt hij even geheel weer in z'n werk. „Nu juist zoo onbelangrijk mogelijk kijken, je door de weeksche snuit. Juist„Ben je blij met dit alles, die sublimeering „Ja", zeg ik. „Als je wat uitvoert, vind je daar niets bijzonders in, als je werkt, werk je voor 't pleizier om te werken, maar ik heb nog al 's gescholden en van mij af geslagen en menschen aangevallen en dan is 't grap pig, zooals je dat vergeven wordt als de mep pen maar aan den vóórkant aankomen" Ik heb in deze dagen ontroerende dingen gehad, waarbij je zout in je lampies krijgt, zooals de zeelui zeggen, 'n jongen, die ik sinds z'n 14e jaar niet meer zag. die daar nu als 'n witkuif-heertje op je toestapt, reis uit het barre Noorden óver heeft voor dat momentje, brieven vol van de liefste ge voelens van menschen, die ie nooit, gezien hebt. om 'n traan, uit '11 Pim-Pernelletje ont vlucht. En van menschen zooals mijn buur man collega in 't Vaderland „Rust een wei nig" de mij onbekende dominee, die in Enk- huizen woont en nu blij is in Pim Perael een schrijver van 'n boek uit 1890 ..Wintersport" te ontdekken, de oude schëuveldeiner, de collega ijsman. Mij onbekende 87-jarige dame, die me eens „zien" wou. (Ben er heen getippeld, groote- lijks vereerd door zooiets aanbiinnigs). Oude staatsman. 84. die 'n gedichtje op me maakt, den 74 jaar jongeren apekop! Jon gelui had ik 9 Maart zien trouwen, die me 10 Maart zoowaar alles op zij zetten en me sei nen! 'Ms om een gat in den grond te gra ven. zóó mooi is het. Mij onbekende dame, die leest, dat ik glaas jes verzamel en 'mij haar mooiste glas uit haar px-onkkastje toestuurt, omdat ik haar heb geholpen om nu en dan nog 's te lachen in deze tijden, 'n Bloempotje van '11 lieve vrouw, die vroeger tonnen te verteren had:, 'n klein bloempotje. M'n oude vrind Vissering -die 'k niet, meer, herkend zpuhebben;die trouwe Friezen "..mijne trouwst Witiharsu; miers", die, tnij uit 'dén rtiónd van 4 famkes „de Balsang" hebben voorgezongen, Janne- man Feith. Puck Meyer (oud-resident nu) 'n meisje, uit den vreemde, dat ik sinds 85 niet meer zag, me nu met. bibberend oudevrou- wenhandje schrijft.dat ze nog steeds on getrouwdPim we scheien er uit, zegt de maestro. En dan al die kranige werkers, m'n sport- makkers, die jé de stevige noot drukken, het is wel 'n zéér onvergetelijke dag nog in je late leven. Morgen laatste kwartier bij Pieter op de stoep, zegt hij. ..Buurman, denk er om, wij zijn en blijven belangrijk!" „Ja buurman", zeg ik. „Wij zijn héél be- langi-ijk en als 't even wil dan moeten we weer eens op uiterst bescheiden wijze in de krant". Ik geef 'm 'n maag-stomp en hij stelt zich achter z'n deur in veiligheid. Door het raampje steekt ie z'n tong uit. VOETBAL. Ts j echo - S lowakij eZwitserland (3-1) Uit Praag; Op het Spartaterrein had Zon dag de landen wedstrijd Tsjecho Slovakije Zwitserland plaats. Met de pauze leidden de Tsjechen met 20 door doelpunten van Horak en Nejedly. In de tweede helft ging het volkomen gelijk op; Zwitserland was toen in geen enkel opzicht de mindere. Beide landen scoorden nog een maal. Nejedly voor Tsjecho-Slovakije en Boesch voor Zwitserland. Het einde kwam met een 31 zege voor Tsjecho-Slovakije. PROEFWEDSTRIJD ENGELSCH ELFTAL. Uit Londen: De Engelsche elftalcommissie heeft de volgende ploeg gekozen voor den oefenwedstrijd op 27 Maart a.s. tegen het elf tal van de rest van Engeland: d.: Hibbs (Birmingham); a. Male, Hapgood (beiden Arsenal): m.: Britton (Everton), Bar ker (Derby C.), Copping (Arsenal); v.: Geldard 'Everton). Carter (Sunderland), Drake (Ar senal), Westwood (Bolton W.), Bastin (Ar senal) Het elftal van de „Rest" werd als volgt samengesteld: d.: Sagar (Evei'ton); a.: Chan- nell (Tottenham H.), Barkas (Manchester C.); m.: Gardner (Aston Villa), Millership (Shef field W.), Bray (Manchester C.); v.: Crooks (Derby C.), Eastham (Bolton Wanderers), Gur ney (Sunderland), Sandford (West Bromwich A.), Brooks (Manchester C.). De data der kampioens wedstrijden. Maandagavond zijn in Den Haag besprekin gen gehouden tusschen de vertegenwoordigers der vijf kampioensclubs en den heer K. j. J, Lotsy namens het K.N.V.B.-bestuur ter vast stelling van de data der kampioenswedstrij den. Het programma van het eerste deel dier wedstrijden is als volgt: 24 Maart: P. S. V.D. W. S. Ajax—Go Ahead. 7 April: VelocitasAjax. Go Ahead-D. W. S. 14 April: D. W. S.—Ajax. 22 April: VelocitasP. S. V. 28 April: D. W. S.—Velocitas. P. S. V.—Go Ahead. 5 Mei: Ajax—D. W. S. Go AheadVelocitas. De verdere data zullen worden vastgesteld op een vergadering die op 19 Mei te Amster dam zal worden gehouden. Het Programma voor Zondag. AFDEELING 1. Eerste klasse: XerxesV.S.V. Promotie tweede klasse: OvermaasBlauw Wit. Tweede klasse A: HerculesKinheim. O.V.V.O.—O.S.V. Tweede klasse B: Z.V.V.Zeeburgia. 't GooiWest Frisia. BloemendaalSpartaan. W.F.C.T.O.G. Derde klasse B: P urmersteïj 11DW. V. Halfweg—DJ.K. (10.30- uur). Vierde klasse B: UitgeestQ.S.C. Meei'vogelsWestzaan. Vierde klasse D: Neerlandia—Avanti. Wilhelmina VooruitR.C.A. Reserve eerste klasse: E.D.O. 2Stormvogels 2. Hilversum 2—R.C.H. 2. Haarlem 2Zeeburgia 2. Reserve tweede klasse A: W.F.C.W.M.S. 2. K.F.C. 2—Ajax 3. V.S.V. 2Alcni. Victrix 2. Reserve derde klasse A: Q.S.C. 2W.F.C. 3. Assendelft 2Helder 2. Hollandia 2De Kennemers 2. AFDEELING IL Eerste klasse: StormvogelsSparta. Tweede klasse A: Unitas—H.V.V. FortunaC.V.V. Tweede klasse B: De HollandiaanO.D.S. Hoek van Holland—V.D.L. Steeds HoogerR.F.C. Derde klasse A: Laakkwartier—Zandvoort. Hillinen-Hillegom L.F.C.De Kennemers. AFDEELING IV. Eerste klasse: Willem IIBleijerheide. JulianaLonga. AFDEELING V. Eerste klasse-: FrieslandFrisia. Bè QuickAchilles. DAMES-HÖCKEY. Het programma 24 Maart. Eerste klasse: H.O.C.—Gooi. Tweede klasse A: Rood Wit II—O.K. Derde klasse A: Victoria II—De Staart. Derde klasse D: T.H.C. n—H.B.S. II. Bekerwedstrijd: B.D.H.C.—Rood Wi. DINSDAG T9 MAART 1935 KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. DE UITSLAGEN. Ie kl. Haarlem 3—S. S. H. 1 2e kl. B. Haarlem 4Aurora 1 3e kl. Ons Genoegen 3—Zeemeeuwen 1 Meerlebosch 2Aurora 2 Sport Vereent 5Oosterkw. 4 3e kl. B. Sport Vereent 4Animo 2 A. Bekerserie Flora 1Ons Genoegen 1 S. S. H. 2—De Thorn 1 Meerlebosch 1S. V. 3 B. Tempo 1Alw. Ready 1 T. H. B. 2—Ons Genoegen 2 C. Osno 1Oosterkw. 2 Thorn 2—D. S. V. 1 A. Lagere serie 2—2 0—14 0—5 2—4 1—3 1—2 0—5 1—1 1—12 3—2 6—0 3—5 S. S. H. 3—Flora 2 B. Palvu 2—D. S. V. 2 Alw. Ready 2I. V. H. 1 TEMPO. Gespeeld Tempo Always Ready 05. Zondag te spelen TempoOns Genoegen II, aanvang 2.15 uur. Oefenen Zaterdags van 2 tot 4.30 uur. Eeredoctoraat voor K. J. L. Alberdingk Thym en W. Kloos '(Sportkt.'V- WEST FRISIA2V. S. V. (2—4). Het mag werkelijk jammer heeten, dat V. S. V. 2 in het begin van het seizoen in uit wedstrijden nog al eens heeft verloren, want anders hadden Wey c.s., nu H. R. C. den laat- sten tijd minder op dreef is, een goeden gooi naar de bovenste plaats gedaan. Ook de lastige uitwedstrijd tegen West Frisia leverde een overwinning op. De Enkhui ze rs vochten om aan de dreigende onderste plaats te ontkomen, doch ze konden tegen, de veel kalmer spelen den V. S. V.'ers niet op. Dezen hadden met de' ust een 20 voorsprong. Daarna namen- de rood-hemden de zaak wel wat- al te. ge-makke* lijk op, zoodat West-Frisia' gelijk kon maken. Toen keerde de ernst weer .in de V. S. V. ge lederen terug; zij brachten den stand op 24. Ranglijstjes. EERSTE KLASSE A: ges P-ge 7J. ge l.verl.pnt. v.-t. gem. E. D. O. 5 17 12 4 1 28 62—24 1.65 Spaarnevogels 17 12 1 4 25 62—32 1.47 Haarlem 3 17 8 4 5 20 46—39 1.18 Schoten 2 17 9 1 7 19 36—44 1.12 Kinheim 2 17 7 1 9 15 50—47 0.88 R. C. H. 3 17 7 1 9 15 44—61 0.88 Stormvogels 3 17 7 1 9 15 48—55 0.88 R. C. H. 4 17 5 3 9 13 40—56 0.76 Zeemeeuwen 2 17 5 1 11 11 2941 0.65 Bloemend. 2 17 3 3 11 9 29—47 0.53 EERSTE KLASSE B: E. H. S. 17 11 2 4 24 45—33 1.41 E D. O. 4 17 9 1 7 19 42—27 1.12 Spaarnestad 17 7 3 7 17 39—38 1.— Haarlem 4 17 8 1 8 17 31—36 1.— Li. W. O. 17 7 3 7 17 38—43 1.— E. D. O. 3 17 6 4 7 16 36—27 0.94 Kennemers 3 17 6 4 7 16 29—31 0.94 I. V. 0. 17 6 3 8 15 39—44 0.88 R. C. H. 5 17 7 1 9 15 35—50 0.88 Kinheim 3 17 4 6 7 14 25—30 0.82 Wordt door de Amsterdamsche Universiteit verleend. De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft in zijn zitting van Maandag besloten, het eeredoct'oraat in de Letteren en Wijsbe geerte te verleenen aan de heeren K. J. L. Alberdingk Thijm- (Lodewij-k van Deyssel) en W. Kloos. Teneinde aan deze plechtigheid in het jaar van het halve eeuwfeest der nieuwe Gids-be- weging meer luister bij te zetten is besloten ze te doen plaats hebben in een bijzondere zitting van den Senaat, op Maandag 27 Mei 1935, waarin behalve door den rector-magni- ficus, prof. dr. Th. J. Stomps, het woord ge voerd zal worden door prof. dr. J. Prinsen J.Lzn. en prof. dr. A. A. Verdenius,-eventueel ook doof de beidé promovendi, eii waarin de voorzitter vair'de Faculteit'der Letteren exi wijsbegeerte, prof. dr. A. W. de Groot, als pro motor zal optreden. INSTITUUT HAARLEM- XO OIXD Berekent thans nog voor met garantie Pijnloos trekken inbe> 16T26 geheai Plaatje met 1 Kunsttand f Iedere Tand meer f Porcelein of Zilvervulling f Goudvulling vanaf f Goudkroon vanaf -repen. 3.— 1-75 3— 9.- i fl5- 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tar,* Kiesand «f Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 Uur Zaterdags van 9—12 Uu* AVOND SPREEKUUR Dinsdag. -Wosnsdag en Donae,a„ 79 uur. Beslist pijnlooze behandeling door Nederlandsen TSIldSrtS (AiV. Ingez, Mei.) Wijziging Ambtenarenwet ingetrokken. De minister van binnenlandsche heeft het wetsontwerp tot wijziging van art 126, eerste lid, der Ambtenarenwet 1929, inge.' Ambtenaar nam steek penningen aan. VERBODEN AUTOBUSDIENST VELSEN—WIJK AAN ZEE? De advocoat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. v. Lier, heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van een garagehouder, die te Velsen, bij aankomst van de booten der Alkmaar-Pakët, personen, die me.t deze booten medekwamen, vervoerde naar Wijk aan 'Zee. Hij. voerde tot verweer, dat dit geen geregelde dienst was. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem echter tot 10 boete. De Hooge Raad zal 15 April arrest wijzen. Indisch Gouvernement voor 75.000 benadeeld. Door aanwending van gebruikte handels- zegels. Na een langdurig onderzoek is thans uit gekomen dat het Ned.-Indisch Gouvernement voor een bedrag van rond f 75.000 is bena deeld. De oppassers van de meeste makelaars kantoren te Batavia, nl„ kochten in plaats van geldige handelszégels reeds gebruikte, schoongeradeerde zegels en plakten deze in de contractenboéken in. De Fiscus zal de geleden schade op de ge- pupeerde makelaars navorderen. Twee ma kelaars ontvingen reeds een navordering, waaraan zij echter niet voldeden.Deze kwestie en het gevolg daarvan, nl. de na-vordering, verwekten groote beroering in handelskrin gen aan den Kali Besar. HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Westelijke le klasse Gooi-Bloemendaal Promotie klasse VictoriaM. H. C. Malversaties bij het Amsterdamsche gasbedrijf. Eenigen tijd geleden is men op het spoor gekomen van ernstige malversaties, die ge- pleegd zijn door den 52-jarigen hoofdcom mies van het gemeentelijk gasbedrijf te Rot terdam, J. S. Deze S. heeft kans gezien in een aantal jaren voor 1933 een bedrag van niet minder dan 12.000 aan steekpenningen te toucheeren. Bij inschrijvingen van het gemeentelijk gas bedrijf voor groote werken was het zijn taak de inschrijvingsbiljetten te openen. Hij droeg dus kennis van het laagste bedrag waarvoor was ingeschreven en dit bedrag verzuimde hij nooit door te bellen aan een relatie, die dan iets lager inschreef en meestal'met de op dracht, ging strijken. S. ontving voor zijn bemoeiingen een bedrag van 500. Er is een uitgebreid onderzoek in gesteld dat tot gevolg heeft gehad, dat S. zich thans in het Huis van Bewaring bevindt, PROEF MET ONBEZOLDIGDE POLITIEAMBTENAREN TE PRIANGAN. Het voornemen bestaat om bij wijze van proef een «beperkt aantal particulieren in de Residentie Priaaagan aan te stellen als onbe zoldigd politieambtenaar, ten behoeve van de controle van het wegverkeer. Herclassificatie der gemeenten Spoorwegen blijven reorganiseeren. Naar wij vernemen zullen met ingang van den a.s. zomerdienst, behalve de locomotief - depots te Enschedé, Hoek van Holland en Oldenzaal, waarvan dit reeds eerder werd gemeld, worden opgeheven de locomotiefde- r>ots te Rotterdam D. P. en te Den Helder Regeering aanvaardt het advies van het georganiseerd overleg. De regeering heeft zich vereenigd met het nadere advies van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken over de herclassificatie van de gemeente volgens het bezoldigingsbesluit. Aanvankelijk had de regeering, naar de Tel. meldt, een regeling aanhangig gemaakt, volgens welke de gemeenten der eerste klasse naar de tweede zouden worden overgebracht en de derde zou worden gesplitst in een derde en een vierde klasse. Daarbij zou deze regeling dan voor het geheele rijkspersoneel gelden. Hierover zijn geruimen tijd besprekingen ge voerd, waarbij het georganiseei'd overleg zich ten stelligste tegen het voronemen der re geering bleef kanten. Tenslotte is nu overeenstemming bereikt omtrent de volgende herclassificatie: voor ambtenai'en op jaarloon, de eigenlijke ambte naren derhalve, en vor ondei*wijzend personeel blijft de classificatie ongewijzigd. Voor per soneel op maand en op weekloon wordt een deel van de derde klasse-gemeenten in de vierde klasse gebracht, met een loon, 6 pet. "iggend onder dat der derde klasse. Tot dusver bestond de derde klasse uit ruim 800 gemeen ten; hiervan komen ruim 500 nu in de vierde klasse. De nieuwe regeling voor de maand, en weeklooners zal 1 Juli a.s. ingaan. ZEVENTIG JAAR GETROUWD. Zondag was het 70 jaar geleden, dat het- echtpaar R. van der Knoop—de Heer te Vlaardingen in het huwelijk werd verbon den.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2