HET NIEUWE AVONDBLAD Een monument. Bekende plaatsgeiiooteiti 20e JAARGANG NO. 116 WOENSDAG 20 MAART '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 jus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. iileabonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Hn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- 2*rd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver- Serd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f2000- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 100.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ100.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Uit Het jaarverslag der Reedersvereeniging. Export in eenige jaren tot U gedaald. Noordzee- en IJslandvisscherij. Volgens het verslag van de Reedersvereeni- pjnff maakten de 96 stoom- en motortrawlers die in 1934 aan de visscherij deelnamen 1743 reizen met 20428 zeedagen. Het gemiddelde aantal reizen per schip bedroeg 18, het groot ste aantal 30. Aan de IJslandvisscherij nam slechts 1 schip deel dat 2 reizen maakte met 48 zeedagen. De aanvoer van vreemde visch was als volgt Trawlvisch Noordzee 22 Duitsche stoomtrawlers (versche visch) 494.445 K.G. (versche haring 152.525 K.G. 1 Fransche stoomtrawler 52 348 K.G. 15 Belgische motorkotters 19.483 K.G. Totaal 718.8Q1 K.G Dit kwantum bedroeg in 1933: 267.200 K.G. In 1939- 2.595.900 K.G. in 1931: 1.728 932 K.G. in 1930' 2.745.532 K.G., in 1929: 1.719.643 K.G. in 1928' 2.690 185 K.G., in 1927: 3.724.557 K.G In 1926: 4.812.249 K.G. Snurrevaad: 265 Deensche motorkotters 916.570 K.G. Drijfnetharing: 112 Engelsche stoomdrifters versche en gezouten haring 1.554.413 K.G. Versche makreel 5.175 K.G Totaal 1.559.588 K.G. Beugvisch IJsland 1 iJslandsche motorbeuger 33.478 K.G. Vervoer per spoor. Versche visch naar: Binnenland 8.845.911 K.G. (v.J. 7.640.948 K.G.) België 3.355.928 K.G. (v.j. 3.355.627 K.G.) Frankrijk 3 449.041 K.G. (v.j. 2.290.152 K.G.) Engeland 555.473 K.G. (v.j. 277.159 K.G.) Duitschland 1.190.977 K.G. (v.j. 1 043.236 K.G.) Zwitserland 697.302 K.G. (v.j. 617.365 K.G.) Versche en gezouten haring: Binnenland 644 362 K.G. (v.j. 444.417 K.G.) Duitschl. 12.343.934 K.G. (v.j. 6.454.432 K.G.) België 240.003 K.G. Gerookte, gedroogde en gezouten visch: Binnenland 500 834 K.G. (v.j. 487.396 K.G.) Vischaanvoer en vischafzet. Wat de export in het algemeen betreft, kan er op worden gewezen, dat deze voor alle lan den 'tezamen in 1934 met ruim 21 pet. is ge stegen boven die van 1933. Na den oorlog was het exportcijfer regel matig vooruitgegaan, maar de achteruitgang heeft in veel sneller tempo plaats gevonden, zooals uit de navolgende cijfers, betreffende den totaal-uitvoer van versche zee visch uit Nederland voldoende blijkt. Jaar 1930 1931 1932 1933 1934 Bruto gewicht Waarde 30 275.112 K.G. f 6.669.210 26.362.535 K.G. 5.054.477 18.599 754 K.G. 3.554.297 8.467.827 K.G. 1.999.716 10.288494 K.G. 2.482.000 Bij een beschouwing van de waarde van de uitgevoerde visch blijkt, dat de gemiddelde waarde in 1930 bedroeg ruim 22 ets., in 1931 en 1932 bijna 20 ets., in 1933 bijna 24 ets., en in 1934 ruim 24 ets., alles per K.G. bruto be rekend. In aanmerking nemende de snelle daling van den gemiddelden vischprijs, gedurende de laatste jaren, kan hieruit gevoegelijk wor den geconcludeerd, dat de export van de goed kcopere vischsoorten sterker is afgenomen dan van de duurdere vischsoorten, hetgeen wel in hoofdzaak zal moeten worden toege schreven aan de omstandigheid, dat juist het contingent fijn-visefi voor Frankrijk, in af wijking van andere contingenten, regelmatig wordt uitgeput. Wat de afzonderlijke landen betreft valt tog op het navolgende te wijzen, heruitvoer naar Frankrijk is in vergelijking f me^ ch'ca 50 pet. vooruitgegaan. Het blijkt evenwel, dat een belangrijk hoo ger kwantum grove visch had mogen worden uitgevoerd, aangezien het totaal-contingent voor Frankrijk meer dan 1.300.000 K.G. hoo ier is dan het totaal uit IJmuiden verzonden kwantum. i. ?*6? ,opz'c^e van België wijzen de cijfers uit, dat deze van de beide jaren 1933 en 1934 practisch ortijk zijn. nae€r er rekening mede wordt gehouden, oat ook de export naar België in 1933 onder aen invloed van de staking heeft gestaan, juoet hieruit de gevolgtrekking worden ge- tüÜTde export naar België inderdaad cog belangrijk is achteruitgegaan, lflfi naar Engeland is met ongeveer JhÜi verll00grt. hetgeen ook zoo goed als eeneei voortvloeit uit de hoogere verzending WA1 de eerste zes maanden van hét kin»* s ook de maanden, die met de sta- ngsmaanden moeten worden vergeleken, la Lex?0rt naar Duitschland was ongeveer ..„7' "ooger, terwijl Zwitserland eveneens ^.vemeerderi ngvan ongeveer 13 pet., aan- verzending per spoor 1933 vL°ngeveer ^OO-OOO K.G. meer dan in n °°k vrijwel moet worden toege- en aan den invloed van de staking In 1933. Evenals voorgaande jaren moeten wij even wel opmerken, dat daaruit niets valt aan te toonen, ten opzichte van een hooger of lager binnenlandsch vischgebruik, aangezien het vervoer met andere vervoermiddelen, voorna melijk het autovervoer, niet bekend is. De verzending van versche en gezouten ha ring naar het binnenland is met ongeveer 30 pet. omhoog gegaan, terwijl de verzending naar Duitschland bijna is verdubbeld. De factoren, die van invloed op deze ver zending zijn, zijn evenwel in 1934 niet onaan zienlijk gewijzigd. In vroegere jaren toch werd de export van versche haring in hoofdzaak beinvloed dooi de komst, of het niet komen der Engelsche drifters. Daarin is in den loop der jaren een geringe wijziging gekomen, door den aanvoer van trawlharing, veelal in hoofdzaak door Duitsche schepen. In 1934 is de aanvoer van Duitsche trawl haring van geringere beteekenis geweest, ter wijl die van Hollandsche trawlharing belang rijk hooger was. Het aantal Engelsche istoomdirifters was In 1934 veel geringer dan in voorgaande jaren, doch de groote wijziging en de sterk verhoogde aanvoer, die dit exportcijfer mogelijk maakte, was practisch geheel gelegen in de omstan digheid, dat dit jaar door de Hollandsche drijfnetvisschers groote hoeveelheden haring versch werden aangevoerd. In onze statistiek wordt dit jaar voor het eerst ook vermeld de export van versche en gezouten haring naar België. Vergelijkende cijfers van voorgaande jaren kunnen niet worden verstrekt. De verzending van gerookte, gedroogde en gezouten visch naar het binnenland is prac tisch gelijk gebleven, hetgeen meer wijst op achteruitgang dan op vooruitgang. Vergadering Nat. Soc. Beweging. Minder belangstelling dan anders. J*jJWWTO-zemiing moet overigens vrijwel beschouwd als gelijk te zijn gebleven. De kring IJmuiden der Nat. Soc. Beweging had in Thalia een openbare vergadering be- lègd met als spreker den heer de Bruijn. De bijeenkomst, welke door den kringleider, den heer P. C. Kok met een kort inleidend woord geopend werd, was goed bezocht, echter minder dan anders. Alvorens de heer de Bruijn zijn rede aan ving werd de verkiezingsrede van den alge meen leider, welke op gramofoonplaten vast gelegd was, ten gehoore gebracht. Rede de heer de Bruijn. De komende verkiezingen voor de Prov. Staten e.a. zijn volgens menigeen belangrijker dan vroeger, omdat de Nat. Socialisten mee gaan doen, omdat de levende kern van een frisch jong Nederland de eerste stoot zal geven aan een nieuw Nederland. Het zijn de Nat. Socialisten die gaan marcheeren! Wan neer men U overlaadt met spot en hoon roept spr., dan bewijst dit, dat de N.S.B. er is en nooit meer uit Nederland zal verdwijnen. Men zal met ons rekening moeten gaan houden. Wij hebben deze verkiezingen als politiek strijd middel noodig om in de toekomst grondig met de politieke partijen af te rekenen. Wanneer de N.S.B. in de Staten gekomen zal zijn, zullen onze mannen kernen zijn van een nieuwe volksgemeenschap; zij zullen het volksgeweten vertegenwoordigen. Onze man nen zullen niet de veelpraters zijn, doch de zwijgers, de stille werkers aan een nieuwe maatschappij. Het zal het schuchtere begin zijn van het Nat. Socialisme, dat nu zijn stem in de regee- ringscoileges zal laten hooren, net zoo lang tot alle regeerders in Nederland nat. socialist zullen zijn. In de branding van dezen tijd staan onze idealen als een rots. In deze branding drijft het wrakhout van hen, die naar den onder gang glijden. Wij moesten steeds maar aanpassen, zoo veel en zoo dikwijls, dat ons ten slotte niets meer past! En het einde zal zijn. dat wij onze jeugd, onze kinderen opvoeden voor het stem pellokaal. Een volk is in nood! Overal treft ons dat weer opnieuw. En wat moeten wij nu? Ook al vertelt de heer Colijn nu wel, dat we in een andere we reld zijn neergeploft, wij komen daar niet mee! De N.S.B. alleen kan uitkomst brengen uit dezen nood. En aan die beweging, waarin God de menschheid nieuwe banen wijst, wordt een halt toegeroepen door de politieke partijen. Fascisme en communisme zijn als God en het Duivelswerk, roept spr. uit. Wanneer gij het. fascisme, dit middel Gods, tegenwerkt, dan werkt gij met den duivel samen Wanneer God niet had gezonden een Hitier of een Mussolini dan had nu de wereld in brand gestaan. De handelingen en theorieën der verschil lende politieke stroomingen worden dan dooi den heer de Bruijn scherp gehekeld. Van de A.R.-partij zegt spr., dat deze zoo langzamer hand van zich gaat denken: „Wij zijn zoo vroom geworden, dat we God in den weg staan!" Men heeft niet meer het recht te spreken over Nederland als een Christelijke natie, men is, gelijk Mussert zegt, een onchristelijke horde geworden. Men heeft onder de politieke partijen God uit den Staat geworpen, de N.S.B. zal zorgen dat het vaderland wederom christelijk wordt. Spr. becritiseert een strooibiljet der Anti- Revol. partij; spr. leest, dat het N.S.B.-pro gram een Sinterklaasprogramma genoemd i wordt. Geen nood, roept hij, want dat is dan van die gulle hartelijke figuur, die niet alleen komt in de huizen der rijken, doch ook in die der armen! Zoo ook onze Nat. Soc. Beweging. (De onlangs overleden cognac koningJean Fougerat heeft een groote som geld nagelaten voor de oprichting van een monument ter verheerlijking van de cognac.) Moet de cognac verheerlijkt worden? Zoo vraagt ge, lezer, en te pas, U dacht, nietwaar, en met u horden, Dat de cognac al heerlijk was. Ik wensch mij ook niet voor te stellen, Als beter dan ik werklijk ben. Cognac, mits niet in groote „bellen", Is een tractatie, die ik ken, Een slokje met gespitste lippen, Een scheutje vuur, maar van fluweel, Dat je al prikkelend voelt glippen Als een verkwikking, door je keel. Het is misschien niet erg verstandig, Maar ach, het menschenkind is zwak, Ik hou, en ben toch niet losbandig, Wel op z'n tijd van wat cognac. Maar. om een monument te stichten, Voor zelfs zulk alcoholisch vocht. Zooals ik lees uit de berichten, Ik vind, dat dat nou toch niet mocht. Daar kan de wereld nog wel buiten, Ik maak me sterk, dat ik wel weet, Aan welke dingen deze duiten Veel beter zouden zijn besteed. Ik lees dit denkbeeld met verbazing, 't Is weer een voorbeeld, hoe de tijd, Dien wij beleven, aan verdwazing In telkens nieuwe vormen lijdt. Dan zie 'k de wereld uit haar zinnen, Dan ga ik, wat ik toch reeds doe, Maar meer dan ooit, de melk beminnen En 't levend monument de koe! P. GASUS. Laat de N.S.B. dan maar als St. Nicolaas beschouwd worden. Wanneer de N.S.B. de macht zal hebben zal er immers weer een één en onverdeeld volk zijn: Eendracht maakt macht! Hoe dit het best bereikt kan worden, zegt de heer de Bruijn, is door zich aan te sluiten bij de Nat. Soc. Bov.eging. Spr. zet hierop uiteen, welke programma punten de beginselen der N.S.B. alzoo bevat. In de pauze werd voor het strijd- en verkie zingsfonds een collecte gehouden. Na de pauze werden door den heer de Bruijn meerdere vragen van verschillenden aard be antwoord, waarna de bijeenkomst met het zingen van het eerste couplet van ons Wil helmus gesloten werd. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 507 bouwvakarbeiders, 365 metaalbewerkers, 40 kantoorbedienden, 20 huisbedienden, 46 hout bewerkers, 374 visschers, haven- en transport arbeiders, 71 losse en fabrieksarbeiders en 343 in overige beroepen. Verder beneden den leef tijd van 18 jaar: 5 bouwvakarbeiders, 26 me taalbewerkers, 12 kantoorbedienden, 11 huis bedienden, 51 losse- en fabrieksarbeiders en 12 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 5 bouwvakarbeiders, 26 metaalbewerkers, 12 kantoorbedienden, 11 huisbedienden, 51 losse- en fabrieksarbeiders en 12 in overige beroepen. Het-'totale aantad werkzoekenden bedroeg derhalve 2513. VERLOTING GRATIA-PLATO. Naar wij vernemen zal de trekking van de door de gymnastiek- en athletiekvereeniging Gratia-Plato georganiseerde verloting plaats vinden Vrijdag 29 Maart a.s. in „Het Wapen van Velsen.' VELSEN PROPAGANDA-FEESTAVOND VOOR GEHEELONTHOUDING. De Nederlandsche V ere enig ing tot afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken organi seert a.s. Zaterdagavond in ..Het Wapen van Velsen" een propaganda-feestavond. Als spreker zal optreden de heer P. Voogd van Haarlem. De Arbeiders Töoneelvereeini- ging P.A.L.V.U. zal opvoeren „Tine" van A. C. C. de Vletter. Verder zal opvoeren mevrouw Benthe declameeren en is er pianomuziek van mej. Reitsma en xylofoonspel van den heer Warnez. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: P K. Nanninga—Wijngaard z., Conradstraat 19, IJmuiden; G. Rutté—Hee remans z., Hof ge est 17, Santpoort. S. M. VerdiktPauwels d.. Achter Stations weg 43, IJmuiden. A. van Ipenburgvan Scherpenzeel d., Rijksweg 452, Santpoort; A. Glas—Verhagen d., Lijsterlaan 23, IJmuiden; C. M. A. H. CastricumBurger d., Conrad straat 9 rqod, IJmuiden; J. ScholGroen z., Prins Heidrikstraat 41, IJmuiden. A. R. Schaapde Krijger d., Houtmanstraat 38, IJmuiden; C. M. Eeken—Koper d., Kalver- straat 77, IJmuiden: L. Harlaar.Breukel z., Marconistraat 34, IJmuiden; J. van Dijk Kamp d.. Beukenstraat 34, IJmuiden, W. A. schroever—Bruinink z.. Torricellistraat- 29, IJmuiden; B. A. RibbinkVoerman d„ Mar- nixlaan 12, Driehuis; H. B. te St-rakete Slig- te, z., Bothastraat 2, IJmuiden. A. M. Droog- Putker d.. Noorderdorpstraat 20, Santpoort. Overleden: J. M. J. Zwager 39 jaar, onge huwd, Beverwijk: N. Stam 70 jaar, echtge- noote van K. Zwart, Bik en Arnoldkade 21, IJmuiden; J. J. Kraak 26 jaren echtgenoot van A. Zeeuw, Lagersstraat 10, IJmuiden. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissementsrechtbank te Haarlem zijn-op -19 Maart de volgende faillis sementen uitgesproken: 1. Firma N. S. Bogaard en Co.. bloembollen- handelaarster, gevestigd te Heemskerk, Rijks straatweg 9 en hare firmanten: Adriaan Bogaard, bloembollenhandelaar, wonende aldaar en Nico Simon Bogaard, blcembollenhandelaar, wonende te Beverwijk. Arendsweg 50. Curator mi*. E. van Tuinen te Beverwijk. 2. C. Janssen, kruidenier, wonendë te Hille- gom, Burg. Pontstraat 20. Curatrice mevrouw mi'. L. M. I. L. van TaalingenDols, alhier. 3. J. Koren, schilder, wonende te Heemstede. Havenstraat 63. Curator mr. A. Klein, alhier. Rechter-Commissaris: jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, alhier. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de volgende faillissementen van: 1. de firma Den Otter en Castien. gevestigd te Zandvo.ort en één harer firmanten E. M. Steenkist h/v den Otter, wonende te Zand- voort. Curator: mr. G. E. Mellema. alhier. 2. P. H. van Outersterp. koopman in roeren de goederen, wonende te Haarlem. Reyer Anslostraat 14 huis. Curator mr. B. W. Stomps, alhier. 3. W. de Graaff, grondwerker, wonende te Wormerveer, Timorstraat 5. Curatrice me vrouw mr. C. L. Vis-Sanders, alhier. 4. N. van Polanen, koopman, wonende te Bloemendaal, Verbindingsweg 37. Curator mr. H. J. M. Tonïno, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillissemen ten van: 1. N. J. Postma, behanger en stoffeerder, wo- Een foto van den Deenschen kroonprins Frederik en prinses Ingrid te Stockholm, ter gelegenheid van hun verloving gemaakt. Achterste rij van links naar rechts: prinses Margaretha van Denemarken; prins Karei van Zweden; kroonprinses Louise van Zweden; prinses Ingeborg van Zweden; kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden; zittend van links naar rechts: prinses Helene Victoria, een zuster van den Engelschen koning; prinses Ingrid; kroonprins Frederik en koningin Alexandrina van Denemarken. Door onze lens gesnapt. A. TOL Tot de oudste abbtenaren van het Staats visschershavenbedrijf en tot hen, die alle mo gelijke reorganisaties hebben overleefd, be hoort de heer A. Tol, onderhalch'ef van den Rijksvischafslag. Met den halc'hef den heer Heykoop behoort de heer Tol tot de weinigen, die van de oprichting van den Rijksvischafslag af in dienst van het bedrijf zijn. De heer Tol heeft alle rangen doorloopen en werd na het overlijden van den heer A. B. Vis ser tot diens opvolger benoemd. De heer Tol is een plichtgetrouw ambtenaar doorkneed in zijn vak en vooral een gerou- toneerd afslager, gerespecteerd bij allen om de wijze, waarop hij zijn moeilijke taak ver vult. nende te Haarlem, vroeger Ged. Oude Gracht 72. Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. 2. Dirk Groot, kruidenier, wonende te IJmuiden. Curator mr. K. van Giffen alhier. 3. J. Visch. firma Administratiekantoor ..In termedia", vroeger wonende te Santpoort, thans wonende te Hilversum. Curator mr. A. Bruch, alhier. 4. P. de Witt, schoenhandelaar, wonende te Haarlem, vroeger Paul Krugerstraat 16. Cu rator mr. W. de Rijke, alhier. 5. J. Tyssen, voorheen winkelier, wonende te Lisse. Curatrice mevrouw mr. E. J. Schel- tema—Conradi, alhier, vroeger mr. J. van der Hagen, alhier. AUTOMOBILISME. COURSE DE CHANTELOUP. Herkuleyns tweede. Uit Parijs: Zondag had een bergwedstrijd bij Parijs plaats, de jaarlijksche course de Chanteloup. georganiseerd door de automo biel ..L' lie de France", waaraan ook werd deelgenomen door onzen landgenoot Hans Herkuleyns. Hij werd tweede in den tijd van 1 min. 29 sec. over het 12 Meter lange par cours, dat verschillende moeilijkheden be vatte. Winnaar werd Jahan in 1 min. 8 sec. SCHAKEN. LASKER SPEELT SIMULTAAN. Uit Moskou: Zondag heeft dr. Lasker te Moskou simultaan gespeeld aan 25 borden. Zijn tegenstanders waren leerlingen der Pio- nierschool van Moskou. Na 4 uur spelen was het resultaat, dat Lasker 14 partijen had ge wonnen, vijf partijen werden remise. De schaakmeester verloor aan 6 borden. WANDELSPORT. TOCHT DOOR DEN BLOEIENDEN BEEMSTER. De wandelsportvereenigingen „N. E. a." en „Volharding" te Purmerend organiseeren Zondag 28 April een nationalen wandeltocht over 30 K.M. door den bloeienden Beemster. Het secretariaat is gevestigd bij C. Beuken kamp, Hugo de Grootstraat 24, Purmerend. MARSCH NAAR DE BOLLENVELDEN. De Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" organiseert op Zaterdag 13 eri Zondag 14 April een marsch naar de bollenvelden over 30 K.M. Het secretariaat is gevestigd bij P. Wikke, Pleiad en straat 53.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1