Minister de Wilde's ambtelijk leven niet aan een zijden draadje. Haarlems Kunstschatten. Hoewel zijn wetsontwerp niet veel kans heeft. Verzet tegen voorgestelde Kieswetwijziging. 's-Gravenhage, 19 Maart. Eerste optreden van den nieuwen Minister van Waterstaat. Klein maar dapper zag hij er uit, toen hij achter de Regeeringstafel ge zeten, bijwoonde, hoe de Kamer met 65—5 (alleen communisten plus revolutionnair- socialist) de motie-Wijnkoop verwierp, die o.m. een 6, respectievelijk 7-urlgen arbeids dag in het Limburgsche mijnbedrijf inge voerd wilde hebben. Toen het voorstel van zijn ambtgenoot-de Wilde, tot wijziging der Kieswet onder het mes kwam, had Excellentie v. Lidth de Jeude 's lands vergaderzaal alweer ver'laten. Ver moedelijk ontbrak hem de lust mee te ma ken, hoe scherpe kritiek de Minister van Binnenlandse!) e Zaken te verduren zou krij gen Mr. Arts (K O L begon den aanval Het aanhangige wetsontwerp is, zoo zoo zette hij uiteen, ondoelmatig, on christelijk en on grondwettig. Overi gens hadden z.i. klei ne partijtjes heel wat meer reden van bestaan, dan de Mi nister en de groote partijen wel willen erkennen. Misdra gingen van de groo- ten, wantrouwen en ontevredenheid bij een deel harer kiezers doen ontstaan, werken het opkomen van kleinere groepen in de hand. Aanvaarding van dit wetsontwerp, dat een niet gering aantal burgers van hun invloed op den verkiezingsuitslag zou berooven, zou neerkomen op een doelbewuste aantasting van het parlement als zuiver weerspiegeling der openbare meening. Fusie van kleine par tijtjes alleen om gezamenlijk de zetels te veroveren, welke ieder hunner afzonderlijk niet zou krijgen, zal de nieuwe regeling ten slotte haar doel volkomen doen missen, want aldus zullen de groote partijen nog zwakker komen te staan dan thans. Spreker veroor deelt ook nog het voorstel inzake het storten van een waarborgsom als ondemocratisch en al evenmin doelmatig. Tenslotte sprak Mr. Arts zich uit tegen het voorstel om de vrij gestelde van ambtenaren-vereenigingen uit Provinciale Staten en Gemeenteraden te weren. Kon Thorbecke eens zeggen, toen hij de doorgraving van Holland-op-zijn-smalst in het Parlement te verdedigen had „ik ben hier gekomen met de schop in de hand",, Minister de Wilde aldus de heer Lingbeek (Herv. Geref.) kan verklaren, hier geko men te zijn met een muilkorf in de hand. Want tienduizenden kiezers zullen door het stelsel-de Wilde, dat ongrondwettig is. ge muilkorfd worden: hun stem zal geen effect kunnen hebben. Uitvoerig betoogt spreker, waarom het ontworpen stelsel inconstitu tioneel is, om vervolgens te betoogen, dat „groot" geenszins een waarborg voor levens kracht is, zoodat dus 's Ministers meening dat, de levenskracht van het Parlement slechts bij de aanwezigheid van groote par tijen gebaat zou zijn niet op goede gronden berust. Kwistig strooide deze afgevaardigde poëzie en bijbelteksten uit, wat bijzondere verve gaf aan zijn rede. gericht tegen het door hem als „de scherpe resolutie" betitel de wetsontwerp. Minister de Wilde heeft een ontdekking gedaan bijna even groot als die van Amerika, te weten: de niet-wiskun- dige evenredigheid, door spreker „kabalis- tische evenredigheid" genoemd. De uitsluiting- van vrijgestelden van amb tenaren-organisaties keurt Mr. Westerman (Nat. Herst.) goed als een ersten stap want alle vrijgestelden dient men op den duur uit vertegenwoordigende lichamen te weren terwijl hij ook. wat de kieswetwijzi gingen betreft, instemt met den eisch van een waarborgsom dien men zal verbeuren als men niet den vollen kiesdeeler behaalt. Maar overigens liet deze afgevaardigde van het wetsvoorstel niets heel. Dat de „eenlingen" het richtig functioneeren van het constitu tioneel stelsel bemoeilijkt zouden hebben is volkomen in strijd met de feiten. Men wil van de eenlingen af. Zij passen niet in de gelukkige familie. Vandaar dit wetsvoorstel, dat overigens een regeling bevat, waarbij de communistische partij wèl in de Kamer kan komen: hoe valt dit te rijmen met den opzet het constitutioneele stelsel goed te laten werken? Mr. Boon (lib.) erkende dat het waanzin is, dat er 54 gropen aan den stembusstrijd deelnemen en dus gaat hij in beginsel ac- coord met het verlangen hieraan paal en perk te stellen: het vereischte van de waar borgsom acht hij dan ook juist. Opvoering van het aantal handteekeningen noodig voor de candiaaatstelling zou hij ook toejuichen. Doch eerbiedigd dient te blijven de „magna charta" van ons evenredigheids stelsel, dat zooveel kéér een partij der stemmen krijgt, zij op een Kamerzetel aan spraak kan maken. Welk een willekeur zit er aan het voorstel vast! Men zou evengoed als minimum niet het drie- doch het vijf-, het achtvoud of wat ook als eisch kunnen stellen om voor Kamerzetels in aanmerking te komen. In dezen tijd van vervlakking is 't meer dan ooit gewenscht de Grondwet te eerbiedigen. De grieven tegen de kleine partijtjes kon deze afgevaardigde niet onderschrijven: prikkelend of hinderlijk wer ken doen zij in het Parlement niet en even min hebben zij tot dusverre moeilijkheden veroorzaakt bij pogingen tot parlementaire verbindsvorming. Het amendement-Bongaerts, dat het land in vier zelfstandige districten wil verdeelen om dan per district een vast aantal zetels even redig te laten toewijzen, is even verwerpelijk en bovendien eigenlijk een geheel afzonderlijk voorstel, dat geenszins in het kader van het aa^aneige ontwerp past. Ook Prof. Visschcr (a.r.) is tegen dit wetsontwerp, waarvan hij zich afvraagt of het eigenlijk wel op den weg van het huidige Kabinet ligt dit voor stel te doen. dat met de crisis niets te ma ken heeft. Belangrijker mtusschen vindt spre ker, dat het voorge stelde systeem berust op een uiterst ge wrongen, zeer beden kelijke interpretatie onzer Grondwet. Het gevaar der partij-ver kruimeling is inderdaad een gevaar niet slechts voor het parlement, maar tevens voor heel ons nationale leven. Uit een sociaal oog punt is die vex-brokkeling betreurenswaardig, doch het geneesmiddel, dat Minister de Wilde wenscht toe te dienen is erger dan de te be strijden kwaal. Ware een diagnose naar de oorzaak dezer kwaal ingesteld dan zou dit ontwerp vermoedelijk niet eens zijn inge diend. De achtergrond van het publieke leven is het geestelijk leven en dat vertoont een steeds voortwoekerende differentiatie. IJdel is het te hopen, dat door 3 maal den kiesdeeler te eischen de politieke verkruimeling zal op houden. Deze poging om de kleine partijen stemmen-loos te maken en haar de schuld aan te wrijven voor de zonden der grooten is een miskenning der werkelijkheid. Twee dingen zijn te overwegen: ten eerste herziening van ons kiesrecht, n.l. in de rich ting van een organisch kiesrecht en ten tweede behoeft de verhouding tusschen Regeering en Parlement revisie, zoodat niet meer zoo vaak de Regeering het zwaard van Damocles eener parlementaire meerderheid boven het hoofd zal hangen. Niet met kleine middelen moet het kabinet te werk gaan, maar het moet het kwaad zelf aantasten, m. a, w. die beide door spreker aangegeven hervormingen in het leven roepen. Dit ontwerp zal aan minderheden ver kregen rechten ontnemen en zij zullen onder het meest despostische juk der meerderheid moeten bukken. Principieel is het ontwerp iuist voor ons anti-rvolutionnairen, welke zich steeds tegen partij- en meerderheidstyrannie hebben verzet, uit den booze. Een en ander werd in een vrij hoogdravend betoog voorge dragen. waarna de heer Vliegen (s.d.) in een zeer nuchtere rede allereerst meedeelde, dal de minderheid zijn fractie voelt voor het scheppen van vier afzonderlijke districten, terwijl de gansche fractie, den eisch van den drievoudigen kiesdeeler afwijzend, achter het amendement staat, dat den vollen kiesdeeler (en niet slechts, zooals thans, nog iets minder dan 1 pet..) verlangt om aanspraak op een zetel te hebben. Verwijzende naar de goede resultaten volgens preker met, districtenverdeeling in België be. reikt, zou hij er ook voor voelen hiertoe ten onzent over te gaan wat hij trouwens al vroe ger bepleit heeft. Het voorschrift i.z. een waar borgsom aanvaardt deze afgevaardigde, zij 't ook aarzelend. Een kunstmatige beperking als die der drie kiesdeelers acht hij onjuist en ongewenscht, want daardoor zou de recht vaardigheid van het stelsel in discrediet ge raken. Tot besluit van den middag voegde zich ook Mr. Joekes (v.d.) bij de oppositie tegen het voorstel om aan groepen, die het niet tot 3 maal den kiesdeeler brengen, den toegang tot bet Parlement te verbieden; het voorstel - Bongaerts kon hem evenmin toelachen, want aan een indeeling in vier zelfstandige „dis tricten" zat zeker in niet mindere mate de fout van onduldbare willekeur vast. Zelfs al zullen straks vermoedelijk ook nog wel eènige voorstanders van Minister de Wil de's ontwerp een duit in het zakje doen, ziet het er niet naar uit, dat hij het er door zal kriigen. Toch behoeft men voor eenige ernstige politieke gevolgen van een afwijzende houdinv der Kamer niet te vreezen. Het toeval wil n.l. dat ik uit een bron, waarop ik gerust durf afgaan, vernam, dat er geen ongelukken te duchten vallen. Terecht, want in de gegeven omstandigheden ware het al te dwaas, zoo een wetsontwerp als het onderhavige het ambte lijk leven van een Minister zou kunnen be dreigen. E. v. R. Groote dingen in een kleine straat. Buggy is weg. Buggy was zonder eenigen twijfel het lief ste hondje van de heele straat. Wij kennen alle menschen van onze straat, wij kennen alle lampen en alle boekenkasten, alle dienstmeisjes voor heele cn halve dagen (voor dag en nacht kón niet, daar zijn de huizen niet op gebouwd) en zéker alle kin deren en dieren. Eén van alle dieren was Buggy. Er zijn bij de van Meertens kippen en een haan, die héél vroeg uit de haneveerCn is en verschrikkelijk weemoedig kraait. Om zes uur weende Buggy uit zijn mandje in de keuken met hem meee. Er is bij de Wiegersen een dikke angora kater, wiens staart nóg dikker en wiens rug nóg ruller werd als Buggy op hem toerende en afdeinsde voor dat geweldig blazen. De Anjema's hebben een grooten herder. Hij was Buggy's liefste speelkameraad. Hij rende het kleine ree-pinchertje onderste boven, hij nam z'n kopje in zijn grooten, lachenden bek, hij rolde met hem over het grint van het voor tuintje, maar hij deed hem nooit pijn. Van de kanarie en de goudvisschen van de oude menschen op nummer 16 had Buggy zoozeer geen weet. Buggy was lief. Was jong. Was vroolijk. Trok als een bezetene aan zijn riem als hij met vrouwtje mee mocht boodschappen doen in het dorp even naar den slager, even naar den bakker, even naar den kapper, even naar den kruidenier en even ergens een kopje thee. Lag lekker op de vensterbank te knipoogen in het voorjaarszonnetje of 's avonds opgerold tusschen de divankussens met alleen het zwarte puntje van zijn neus eruit en twee ronde kraaloogjes vochtig en ondeugend glan zend uit zijn donkeren schuilhoek. Ik ga u niet alle aardigheden en eigen aardigheden van zoo'n hondje vertellen. U kent die zelf uit eigen ondervinding of uit de lieve artikeltjes die sentimenteele jour nalisten en zachtaardige dames daarover ge schreven hebben, schrijven en zullen schrijven. Buggy was een lief, doch klein ding in onze kleine straat. Maar dat-ie gisteren is weggebleven is een gróót ding. Tusschen de beenen van den groenteboer moet hii zijn weggeslipt of door dat groote gat onder de Schutting van het tuintje. Vrouwtje had tranen in de oogen en de baas keek een beetje zwijgend-norsch. En het straatje stond er van op z'n achter ste straatjes-beenen. De dame van naast ons stond in het voor tuintje en gaf raad: „gaat u naar de politie, belt u 't asyl op, kijkt u nog 'ns in dat nieuwe blok huizen-in-aanbouw." De meneer van aan den anderen kant naast ons, die 's avonds altijd uren lang de hemel mag weten wat timmert en 's ochtends be lachelijk vroeg al aan de radio prutst, gaf troost: „zoo'n hondje overkomt niks, is-ie veel te slim voor om onder een auto te komen, is-ie veel te lief voor om bij slechte menschen te recht te komen, natuurlijk heeft de een of andere gekke juffrouw 'm meegenomen en lïgt-ie daar lekker op een kussentje met 'n koekje, wie zou d'r nou zoo'n aardig dier slécht, behandelen en misschien houden ze-ri-ém'alleen maar vast in de hoop op de be- loóning voor den eerlijken vinder, je hèbt zulke menschen De andere jonge menschen van nummer 83 zijn zélf op eigen gelegenheid en initiatief gaan zoeken. „We hebben alles in de heele omtrek afgezocht" zeggen ze. „We hebben op alle hoeken en voor alle huizen gefloten" ver zekeren ze. „Ik vind 't écht eng voor u, 't was zoo'n dót" zegt 't mevrouwtje en er is écht meelijden in haar jonge stem. „Maar hij komt van zelf wel terug" zegt- de man van 't me vrouwtje en wij gelooven niet in zijn oprecht heid al hebben wij er écht waardeering voor. De slager vraagt „of ie al terug is". De bakker zegt: „ik kom nogal overal en ik zal nog 's extra goed opletten." Het asyl belt op of Buggy's staartje ge coupeerd is, maar nee, ze hébben hem nog niet, het is maar voor 't geval dat hij ge bracht wordt. De heele kleine straat kent vrouwtje's groote verdriet. De juffrouw van den kruidenier had waa- rendig gedacht dat ze-n-em gisteravond had hooren blaffen, maar 't was een hondje van den overkant. En „mensch wil je wel gelooven dat ik 't net zoo jammer vind als u zelf" zegt de juffrouw van den bakker. Het is een groot ding in onze kleine straat dat Buggy weg is. En een héél groot ding in het kleine huis. Zijn mandje staat leeg onder de keukentafel. En z'n etensbakje staat er naast. En telkens wanneer ze thuiskomen denken wij dat we zijn vreugdig blafje hooren en het rinkelen van het belletje aan zijn halsband. Hij zal nu zeker bij een of andere lieve oude dame aan den anderen kant van het dorp bedelen om een biskwietje. En wij zouden er een lief ding voor over heb ben, wanneer hij een ongerechtigheid je in de kamer zou doen, waarom we hem zooveel ver- sbhrikkelijk-barsche standjes gegeven hebben. Wanneer hij morgen niet terug is, geeft de straat het unaniem op. Overmorgen is de belangstelling verflauwd. Wachten wij weer een andere groote gebeur tenis. En gaat het leege mandje naar de rommel kast. O, Buggy.... Mr. E. ELIAS. Garagehouder kocht een gestolen motorrijwiel. Voor het Hof zes maanden gerequireerd. Voor het Amsterdamsche Hof stond in hoo- ger beroep terecht een 30-jarig garagehouder, wonende te Haarlemmermeer, die wegens heling door de rechtbank was veroordeeld tot elf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdachte had voor f 160 een motorrijwiel gekocht, dat op 11 April aan de Prinsengracht te Amsterdam was gestolen door V. en G. Het tweetal had een week tevoren een auto ver kocht aan den garagehouder en toen ze met de motorfiets kwamen hadden ze hem ge dreigd: „Als je deze motorfiets niet koopt, zeggen we, dat je ervan op de hoogte was, dat ook de auto gestolen was endan „hang" je. De garagehouder .zoo verklaarde deze voor het Hof had niet durven weigeren en ten slotte het motorrijwiel gekocht voor f 160, hij had er echter slechts f 90 op betaald. De procureur-generaal achtte de straf te hoog; spr. requireerde een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger pleitte mede met het oog op het gunstige reclasseeringsrapport clemen tie in den vorm van een voorwaardelijke ver oordeeling. Arrest 2 April. DIRECTEUR ANNA-KLINIEK TE LEIDEN. Dr. C. P. van Nes benoemd. Als opvolger van dr. Murk Jansen is tot directeur van 'de Annakliniek voor orthopaedie té Leiden benoemd dr. C. P. van Nes, chirurg te Groningen. WARDENIER IS NAAR UTRECHT VERTROKKEN. De heer Wardenier is met zijn motor uit Wolvega naar Utrecht vertrokken, waar hij voorloopig zal blijven. Degene, bij wien Warde nier zijn intrek heeft genomen, heeft ver klaard den motor gedurende vijf kwartier te hebben zien draaien. Willem Roelofs* Landschap bij Dordt (in Teyler). Vergeleken bij het landschap van Kobell. dat wij een vorig maal bespraken, vertoont dit mooie werkje van den ouden Roelofs een gansch andere geaardheid. Men gevoelt dat een Kobell den nadruk legt op het verhalen de element, hij vertoont de charmes van het landleven, in lichtelijk arcadisch gestemde compositie: bij den wat lateren Willem Roe- lofs is het het natuurmoment alleen dat overheerscht. menschen en beesten zijn uit geschakeld of kleine bijkomstigheden gewor den om in de schilderij een aardig kleur- nootje. een accent te vertegenwoordigen. Wel blijft Roelofs het landschap en de natuur sterk romantisch zien, het drama in licht en luchten trekt hem aan, actie in wolken en üchtweerkaatsing geeft hij graag in zijn beste, rijpste periode. Wat Vosmaer indertijd over Roelofs' „Regenboog" in het Haagsch Gemeente Museum schreef: „het half ver donkerde landschap, in hetwelk eene sterk verlichte partij eene klinkende tegenstelling vormt" dat vindt ge in Roelofs' mooiste werken altijd in meerdere of mindere mate lerug. Ook in Teylers qualitatief zeer mooi schilderijtje waarover wii nu spreken. Het stadsgezicht en de zeilende scheepjes op het tweede plan baden in een vroolijk licht, ter wijl, door het door Roelofs zoo geliefd wolk effect het schuurtje en de half verzonken schuit, die de hoofdzaak der voorstelling vormen, in gedempt licht, in toon, gegeven zfin. Door die „klinkende tegenstellingen" zooals Vosmaer zei krijgt het werk die dramatische spanning die Roelofs zocht en die hij bil de schilders van Barbizon gevon den had. Want toen de Marlssen nog jongens van tien laar waren was Roelofs al In Brus sel en Parijs met het werk dier groote ro mantici van Barbizon vertrouwd geraakt en hadden Dupré. Daubignv en Rousseau groo ten indruk op hem gemaakt. Terecht kan hij dan ook als een der voorloopers der Hage naars beschouwd worden. Het moge juist zijn f zooals mej. Marius dat in haar Geschiede nis der Nederl. Schilderkunst betoogt) dat eerst de Marissen later uit die kunst der Barbizonners het typisch Hollandsche ele ment wisten te voorschijn te brengen, dat ontneemt aan de prioriteit van Roelofs en zfin waarlijk groot schildervermogen niets. Willem Roelofs kan men als wegbereider in een overgangstijd blijven zien en hooge- lijk waardeeren. Toen hij in 1822 te Amster dam geboren werd stond de kunst van een Schelfhout en een B. C. Koekkoek in het hoogste punt der algemeene waardeering. Doch reeds zijn eerste leermeester, de oude H. van de San de Bakhuyzen kan hem een Ietwat minder sehoolsche natuuraanschou- wing hebben bijgebracht. Zijn eigenlijke zelf standige ontwikkeling begint als hij op 26- jarigen leeftijd naar Brussel trekt. In het midden van de negentiende eeuw heeft Brussel voor de Nederlandsche kunste naars meer beteekend dan vroeger. Men ging daar heen, zooals de jeugd thans naar Parijs en naar Italië trekt. Een gansche Holland sche schilderskolonie ontstond daar, vormde er als het ware een aparte groep, waarvan de gebroeders Oyens. Eugène Smits, de etser Storm van 's-Gravesande het middelpunt vormden. Willem Roelofs is Brusselaar ge worden; zijn beide zoons, later beiden bekende schilders ook, Albert en Willem junior, zijn te Schaerbeek geboren en hebben steeds iets Zuid-Nederlandsch aan hun we zen behouden, ook toen zij zich later in Den Haag vestigden. Dat nam niet weg'dat de oude Roelofs, evenals de jongere vriend Ga- b=iel, jaren achtereen in Holland kwam wer ken; in Drenthe en in Brabant, langs het Gein en rondom Den Haag. Zelfs op de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling ver scheen Roelofs met de schilderkist. Maar al die excursies hadden bij Roelofs nog een an deren grond. Bij hem deed zich namelijk het zeldzame verschijnsel voor dat in één per soon twee verschillende naturen huisden. Naast den artist, die in hem woonde, kwam een wetenschappelijk man op den voorgrond Roelofs was een, tot op zekere hoogte be kend entomoloog, wiens verhandelingen over kevers in de wetenschappelijke tijdschriften gaarne geplaatst werden. De lijst van zijn bijdragen op dat gebied is niet onbelangrijk. Zoo hadden zijn veelvuldige reizen (hii toog zelfs naar Schotland) voor hem tweeërlei be lang, terwijl zijn kunst er allerminst onder te lijden heeft gehad. Er is iets amusants in deze combinatie van artist en insectenkun- dige, die zich in die laatste qualiteit naam maakt door een jarenlang nauwkeurig on derzoek naar het leven van de snuitkevers. doch zijn geval staat niet" alleen. Ook nu wijlen Degouve de Nuncques was een erkend autoriteit op het gebied der vlinders, zelfs werd een door hem op de Balearen ontdekte variëteit in het wetenschappelijk Latijn naar hem genoemd. (Varietas Degouveï) Roelofs' oudste zoon Willem heeft mij eens verteld dat zijn vader ook op ander weten- tenschappelijk terrein (wiskunde) buitenge woon ontwikkeld was. Wie het prachtige portret wel eens gezien heeft dat Jozef Is raels van zijn kunstbroeder maakte en dat tot Israels' allermooiste werken behoort zal dat gaarne aanvaarden. Een prachtige groote denkerskop a la Victor Hugo en daar in oogen vol van een superbe goedheid, zal, wie dat portret kent, bijgebleven zijn. Hij sterft op 75-jarigen leeftijd te Berchem bij Antwerpen. Roelofs heeft vaak leerlingen gehad. Zijn persoonlijkheid trok aan. Een zeer begaafde was Mollinger, die echter jong in Utrecht stierf na successen in Schotland gekend te hebben. Van hem had Roelofs veel verwach ting. Tot de lateren behoorde de thans nog te Laren levende Jhr. H. Smissaert die in vroeger werk den meester niet verloochende doch in later jaren een anderen kant uit ging Wanneer wij thans voor het schilde rijtje in Teyler staan (het hangt in de an dere zaal dan waar nu de bloemen zijn) zal men het met te meer belangstelling bezien, nu men van den merkwaardigen man die het maakte iets meer afweet. J. H DE BOTS. WOENSDAG 20 MAART 1935 Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885 20 Maart: Hoewel Z. M. de Koning gedWenJ. zijn aanstaand verblijf te Amsterd vermoedelijk liet inwendige van h Rijksmusuem in oogenschouw I!! nemen, zal, naar men verneemt plechtige opening dan niet plaats 'h,h! ben. Zij zal geschieden in Juni 0[ Sj e.k. en het plan om te dezer geleèer, held een optocht te houden «i opgegeven. Integendeel, het program' en de wijze van uitvoering worden nu» zorg voorbereid. Hoewel nog X, onherroepelijk vastgesteld, zal de tocht zeer waarschijnlijk bestaan iii historische groepen, betrekking hek bende op de geschiedenis en de on- wikkeling van Amsterdam. in. Zomertijd gaat 15 Mei Het Dinsdagmiddag: gepubliceerde K.B. van 12 Maart 1935 bepaalt als aanvangsdatum van den zomertijd in 1935 15 Mei en als einde 6 October. Uitsluiting in de sigaren- industrie. Personeel op alle fabrieken tegen 1 April ontslag aangezegd. Aan het personeel van alle sigarenfa brieken in ons land is per 1 April ontslaè aangezegd, indien het niet voor 23 Maartas te kennen geeft, dat het de door de patroons voorgestelde loonsverlaging aanvaardt. Bij dit conflict zouden circa 12000 sigarenmakers zijn betrokken. De personeelsorganisaties stonden, zooals bekend, afwijzend tegenover de van pa troonszijde voorgestelde wijzigingen in het contract. Meer boter in de margarine. Ongeveer twee maanden geleden hebben wij gemeld, dat het mengpercentage in boter vermoedelijk van 15 op 25 pet. zou worden ge bracht. Thans verneemt de Tel., dat deze wij ziging waarschijnlijk Maandag a.s. zal In gaan. Verbouw van Bravo's dit jaar nog toegestaan. Eveneens van De Wet en Kampioen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de wet tot bestrijding van aardappel ziekten aangenomen. De minister heeft echter bij de behandeling van dit wetsontwerp verklaard, dat deze wet voor 1935 niet meer zal worden toegepast, nu er zooveel tijd verloopen is. Hieruit volgt dus. dat de aardappelsoorten Bravo, de Wet en Kampioen dit jaar nog ver bouwd zullen mogen worden. VELSEN VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING De tooneelvereënigïng Varia geeft a.s. Zater dagavond in Concordia een tooneeluitvoering ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Opgevoerd zal worden „De Meteoor", tooneel spel in 3 bedrijven van Fabricius. Na afloop is er gelegenheid voor een dansje. SANTPOORT PERSONALIA Te Amsterdam slaagde, voor apothekers assistent mej. M. J. Koopmans, alhier. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMLIDEN WOENSDAG 20 MAART Bioscoop de Pont: „Jood Süss" en „Vrou- wenleven". 8 uur. DONDERDAG 21 MAART De Griffioen: Vergadering „Volksonder wijs". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 20 MAART StadsschouwburgVolksliederenavond door Harry van Oss en Felix de Nobel, voor KUiw aan het Volk. 8.15 uur. T rm Rembrandt Theater: „Le Grand Jeu op het tooneel: Janson Jacobs Ballet. 2.30, 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Don *uan Broadway 2 30 Daarna doorloopenae vwi stelling van 7 uur af. Cinema Palace: „Circusclown". Op nei neel Margit en Fred, danspaar. 2.30. 9 Frans Hals Theater: „De familie van mijn vrouw". 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Bloemententoonstellln!Jjj Groenendaal van 's morgens 9 tot s av 12 uur- DONDERDAG 21 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: kir" door het Nieuw Schouwtooneel. o1 Gem. Concertzaal: Opvoering Matthau-s Passion door de C. O. V. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Bloemententoonstelling^ Groenendaal van 's morgens 9 tot s av 12 uur.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2