PRESTO SAMENWERKING Rubriek voor Vragen. Groote Bakkerstentoonstelling op komst. Van I Jan!6 <s Habat I het veilingsgebouio. Demonstraties, wedstrijden, folkloris- bscHe voorstellingen en nog veel meer. Wanneer de naam Flora reeds zal Hn uitgestorven, zal het woord Habat aller lippen zijn. Habat: Haar- °Lche Bakkerij Tentoonstelling, jfLtoonstelling die in Haarlem Laden zal worden, doch bij uitstek 5EÏÏ 1 we-n. Uit het geheele tod zullen de bakkers en de aanver- te bedrijven hun instrumenten demonstreer en en hun kennis ten Lm spreiden en men rekent dat tus- i-nen 28 Juni en 6 Juli circa 30.000 Uekers naar het VeUingsgebouw aan den Kleinen Houtweg zullen ko- „en uiterst belangrijke tentoonste - LZn de Habat, die uitgaat van de 5®,E» afdeellng van den Nederland- «ïïfSSwiond, ter gelegenheid van de sc .radering. Het is geruimen tijd gele- i' rat in Haarlem een dergelijke expositie j rahoud'en, en de vooruitzichten voor dit ,;in helangwekkend. IfetUrt in de bedoeling te toonen hoe een bakkerij werkt. Men zal aanschou- 0 Sons dageiijksch brood gemaakt wordt WI1K!ia tot ïind. Een meelmolen zal ge- ?aLteerd worden, waarschijnlijk zal ook 'L demonstratie worden gegeven van de c SLewerking, als aanverwant bedrijf. k dd ÏTslechts een onvolledige opsom- *5 De details zijn natuurlijk nog niet alle "o ralvldeen uitvoerige tentoonstelling van n mderdeelen van het bakkerijbedrijf zul- fin ook wedstrijden worden gehouden, vak- SSen Vooral deze zullen een groote at- JS worden, want eiken dag zullen andere S tilden worden gehouden. Er zijn namc- n?S?en twin tg klassen, d.w.z. de eene dag fer wn strijd om het beste melkbrood, den .Jaren om het beste krentenbrood. S Haariemsche banketbakkers zullen even- ,l, de Haariemsche bakkerijen een gezamen- Ke stand organiseeren, die vooral op de be- snestelling der Haarlemmers rekenen. S Jootë ruimte van het Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg is reeds nu voor een railie verhuurd en het laat zich aanzien dat sioedi» de geheele beschikbare oppervlakte te besfag zal zijn genomen. Vorige tentoonstellingen, ook in andere Plaatsen hebben bewezen dat niet alleen de kikkers 'en de aanverwante bedrijven die ex- Leren groot belang hebben bij een derge- ]jjte expositie, ook voor Haarlem a,ls stad is de Habat van veel belang. De spoorwegen en de N Z H T. M. hebben hun medewerking reeds' toegezegd. Ook van andere zijden kan men rekenen op den steun, die onontbeerlijk is voor het welslagen. De burgemeester, de heer-C Maarschalk heeft het eere-voorzitter- schap aanvaard en zal de tentoonstelling t.z.t. ooenen. Het dageiijksch bestuur bestaat uit de heeren Herm. C. Kloet, P. C. Bruyn, J. Scholtens en H. v. Zilt. Van verschillende zijden zijn reeds prijzen toegezegd voor de wedstrijden en als men weet dat ongeveer tienduizend bakkers voor de vak wedstrijden zijn aangeschreven, kan men zich een denkbeeld maken dat de Habat inderdaad een tentoonstelling zal worden die meetelt! Nationaal is de Habat. Uit alle oor den des lands zullen de bakkers komen. Zij zullen toonen hoe men het brood in Drente en in Gelderland maakt, doch zij zullen ook laten zien hoe het brood in vroeger tijd werd gemaakt. Dagelijks zullen er attracties zijn in het Veilinggebouw: muziek, prijzen, enz. De bezoekers zullen zien welk een ontzaggelijke verscheidenheid er be staat in broodsoorten, welk een ver schil er is tusschen brood en brood. De Habat zal Haarlem weer eenigen tijd in het middelpunt der bakkers belangstelling plaatsen. Het is te ho pen dat de bakkers dan ook de be langstelling van Haarlem mogen hebben! Woeste motorwielrijders. Mishandelen en bedreigen de politie. Door een agent met de revolver in bedwang gehouden. Maandagmiddag twaalf uur werd door de motorbrigade van de Haariemsche politie proces-verbaal opgemaakt tegen een los- merkman uit Wormerveer, die op de Jansbru-, alhier reed met een motor met open knalpot. Op de duozitting zat zijn broer, eveneens een los werkman. Beide mannen toonden zich zeer opposant. Zij betwistten de juistheid van üe overtreding. Daarom werden zij naar het politiebureau aan de Smedestraat overge bracht. Toen zij op het bureau waren, tracht ten zij te vluchten, om te voorkomen dat hun motorrijwiel in beslag zou worden genomen.Zij oeareigden een agent met een stoel. De duo- j^pgier gaf een anderen agent een slag m nei, geacht, waarop een andere agent te hulp 5™®' dle den woesteling met zijn revolver r; dwang hield. Beide mannen werden daar- wioi ,,warin§ gesteld, terwijl het motorrij- vprho1Ti ag werc* genomen. Nadat proces- ^as opgemaakt, werden zij later op üeti dag in vrijheid gesteld. De fraudes in Oost-Java. Beloopen ruim ƒ51.875. dSABAJA, 19 Maart (Aneta). Het on linevL ?aar de fraudes in de irrigatie-afdee- SwJong is beëindigd. In totaal blijkt een wPlthVan-ruim f 51.875 verdwenen te zijn, i Jimi ïnniï stei'in§en Plaats hadden tusschen j m 1927 en Maart 1929. Het betreft hier uit- Een liefdesdrama. WOENSDAG 20 MAART 1935 Ernstig voorval te Voorburg. VOORBURG. 19 Maart. (V. D.) Hedenmor gen ongeveer kwart voor zeven heeft zich op den hoek van de Laan van Middenburg en de Vrijburgstraat een ernstig drama afge speeld. De hier wonende Van B., ging naar zijn werk en werd aangehouden door mej. B., uit Den Haag, die hem met een dolkmes verscheidene verwondingen toebracht. Daar na sloeg zij de hand aan zichzelf en bracht zich o.a. een ernstige steekwonde aan den schouder toe. Van B. kon ter plaatse wor den verbonden, terwijl mej. B. in zeer zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis St. Antoniushove werd vervoerd. Omtrent de reden van den moordaanslag tast men nog in het duister. De politie stelt een onder zoek in. Omtrent de aanleiding tot den moordaan slag, die hedenmorgen alhier heeft plaats gehad, is nader gebleken, dat de vrouw die den aanslag pleegde en vervolgens poogde zichzelf van het leven te berooven reeds ge- ruimen tijd met den aangevallen man in relatie stond. De 42-jarige mej. B. uit Den Haag was namelijk verloofd met den 54- jarigen van B. uit Voorburg. Er schijnt ech ter sprake van geweest, dat het voorgeno men huwelijk niet zou doorgaan, in verband waarmee de vrouw reeds eenigen tijd in overspannen toestand verkeerde. Haar daad heeft zij vermoedelijk tengevolge van dezen toestand gepleegd. Ernstige autobotsing bij Hendrik Ido Ambacht. ROTTERDAM, 19 Maart. (Reuter). Heden morgen om half negen reed de heer Van der L., directeur van de N.V. Vereenigde Zeep fabrieken te Zwijndrecht met zijn auto over den nieuwen straatweg in de richting Rot terdam. Onder de gemeente Hendrik Ido Ambacht wilde hij een voor hem rijdende auto passeeren. Terwijl hij naast den wagen reed kwam plotseling een groote auto met drie inzittenden uit de mist te voorschijn. Tengevolge van de botsing, die ontstond, werd een der inzittenden van de andere auto de heer G. W. J. Beerden uit Rotterdam vrijwel op slag gedood. De bestuurder E. eveneens uit Rotterdam werd zwaar gewond, terwijl de derde passagier slechts lichte ver wondingen opliep. De heer Van der L. kreeg inwendige kneuzingen. De politie van Hen drik Ido Ambacht stelde met die van Zwijn drecht een onderzoek in en nam het lijk als mede de totaal vernielde wagens in beslag. Weer een politieke moord in Rusland. MOSKOU, 19 Maart (V.D.) De leider van de politieke afdeeling van het staatslandbouw- bedrijf Kolowin is door Slawjanskboeren dood geschoten. Kolowin leidde de actie tot ophef fing der individueele boerenbedrijven en was een der bekendste medewerkers van de god- loozenbeweging in de Oekraine. Uien ZEEPPOEDER. dan Poets met wat goeds, met I V O ROL, de ivoor tandpasta iVÖROL Per tube 40 en 60 ct., doos 20 ct. Tij de lijk een tube Amilda mat cream ^@£3 gratis ter kennismaking. iVffiawiiinrntiTn.t Trein rijdt op groep arbeiders in. Zeven dooden; aantal ernstig gewonden. BRUSSEL. 19 Maart. Op het traject BrusselAntwerpen is hedenmorgen nabij Mechelen tengevolge van den dichten mist een trein in een groep wegwerkers gereden. Zeven arbeiders werden op slag gedood, ter wijl verscheidenen gewond werden, waarvan een aantal ernstig. ANTWERPEN. i9 Maart (V.D.) Omtrent het vreeselijk ongeluk dat op de lijn Antwer- pen-Brussel nabij Mechelen heeft plaats ge had, wordt nader gemeld, dat de ramp ge schiedde met den bloktrein, die om 7.26 uur van de „middenstatie" te Antwerpen vertrok De wegwerkers waren bezig met herstel van de spoorlijn in de nabijheid van het station Weerde onder den rook van Mechelen. Er hing een dichte mist, zoodat de machinist var den trein zoo goed als geen zicht had. Ook de wegwerkers konden den trein niet zien nade ren en vermoedelijk door het lawaai van hun werktuigen hebben zij den naderenden trein ook niet gehoord. Deze had op dit gedeelte van het traject een snelheid van meer dan 100 K.M. per uur en met deze vaart reed de trein door de groep arbeiders heen. Zeven hunner werden op slag gedood, ter wijl drie anderen zeer ernstig werden gewond. Zij zijn evenals de overleden slachtoffers naar het hospitaal te Mechelen overgebracht. ^5 (Adv. Ingez. Med.) Politie schiet op Mohamme- daansche betoogers. Twintig dooden en vele gewonden te Karachi. KARACHI, 19 Maart. Naar aanleidini van de terechtstelling van een Mohammedaan, die een Hindoe vermoord had, hield de Mo hammedaansche bevolking te Karachi groote betoogingen. Toen de menigte een dreigende houding begon aan te nemen opende de po litie het vuur. Twintig Mohammedanen wer den gedood, terwijl velen gewond werden. KARACHI. 19 Maart (Reuter)Vermoedelijk bedraagt het aantal dooden en gewonden bij de schietpartij tusschen de politie en Muzel mannen meer dan 200 De Muzelmannen hadden het stoffelijk over schot van den terechtgestelde opgegraven en wilden dit in een plechtige optocht rond dra gen. De politie verzette zich hiertegen, waarop zij met steenen werd geworpen en van de vuurwapenen gebruik maakte. Legerbegrooting in het Engel- sche Lagerhuis aangenomen LONDEN, 18 Maart (Reuter). Nadat het debat in het Lagerhuis over de legerbegroo ting was gesloten en een voorstel der Labour- oppositie om het leger met 3.000 man te ver minderen tot 149.200 man met 206 tegen 44 stemmen was verworpen, werd de begrootiiij goedgekeurd. Van het platteland naar de lucht. MOSKOU, 19 Maart (V.D.) Tusschen het bestuur der communistische jeugdorganisatie en de Russische luchtvaartmaatschappij is een overeenkomst tot stand gekomen, die uitge breide maatregelen inhoudt voor de militaire en luchtvaartopleiding der Russische dorps jeugd. In 1935 zullen 140.000 jonge boeren wor den opgeleid. Bovendien zullen 30.000 jonge meisjes verbandcurssussen volgen en zijn voorts maatregelen overwogen om de belang stelling der boeren voor de luchtvaart te be vorderen. De regeering en de communistische partij hebben voor dit doel ruime geldmidde len beschikbaar gesteld. ONGERUSTHEID OVER HET LOT VAN GOUVERNEUR RENARD PARIJS, 19 Maart (Reuter). Over het lot van den gouverneur van Pransch Equatoriaal Afrika, Renard, die in gezelschap van zijn vrouw op een inspectie-vlucht in Belgisch Kongo spoorloos is verdwenen, heerscht ook hedenmorgen nog onzekerheid. Aan boord van het toestel bevonden zich, inclusief de bemanning, zeven personen. Alle nasporingen bleven tot dusver vruchteloos. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 Maart. Bevallen 15 Maart: J. A. de BruinGovers, z.; J. M. Kielv. d. Ouw, z.; D. E. Schabbing Bonhof, d.; H. J. Lindströmvan Tol, z.; R. Agricola—Houtsma, d.; C. J. Broers—Deen, d.; 17 Maart: G. E. Kraaijenoordde Vink, d.; M. A. ZuidwegKruyver, d.; T. van Harre- veldSmits, z.; 18 Maart: G. Smitde Vos, d. Overleden: 15 Maart: G. K. ter Heege. 69 j., Ramplaan; 16 Maart: W. de Lee, 50 j.. Rijksstraatweg; W. LangeveldLangeveld, 47 j., Adr. Loosjesstraat; A. A. Ploeg, 73 j., Wes- terhoutpark; 17 Maart: P., 8 j., z. v. G. van Loevezijn, Bantamstraat; A. Engeman, 85 j W. Geldeloozepad; G. Hoogeveen, 78 jNieuwe Gracht; A. M. A. van Giezen, 54 j., Burg. Bo- reelstraat; G. Zijlstra—Metz, 40 j., Van 't Hoffstraat W. v. d. Meulen. 69 j., Damast straat; H. Kuipers—Romeijn, 77 j., Oliesla— gerslaan. VENIZELOS C.S. TE NAPELS AANGEKOMEN NAPELS, 19 Maart (Reuter). Venizelos. zijn echtgenoote en 118 aanhangers, oud- ministers, officieren en andere opstandelin gen, zijn hier aan boord van het mailschip „Rex" aangekomen. Venizelos zal enkele dagen te Napels blijven en dan vermoedelijk doorreizen naar Parijs. Maandag heeft de Engelsche gezant een be zoek gebracht aan de tentoonstelling. Heden brengen de Amsterdamsche Rotarians met hunne echtgenooten een bezoek aan de tentoonstelling en zullen daar de lunch ge bruiken. De kunstenaresse Liesbeth Sanders- Herberg bezocht eveneens heden Flora. Woensdagmorgen omstreeks 9 uur zal oud minister mr. T. J. Verschuur met echtgenoote de bestelling bezoeken. Woensdagmiddag om 3 uur komen ongeveer i kinderen van de Heemsteedsche scholen, wier inzendingen, zelf getrokken hyacinten een plaats gevonden hebben op Flora Eén in het Bloemenpaleis. op de tentoonstelling, en worden daar ontvangen door het Uitvoerend Comité. Zooals bekend ontvangen de leerlingen der Heemsteedsche lagere scholen van de 4de klas af elk jaar bollen, die ze thuis tot bloei moeten brengen. Anders wordt er een ten toonstelling van gehouden, doch dit jaar heeft er een keuring over plaats gehad, waarbij de 10 best geslaagde bloemen van elke school in het Bloemenpaleis zijn tentoongesteld. Als jrijs voor hun inzendingen hebben zij een toegangsbewijs voor Flora gekregen. De leerlingen der twee hoogste klassen van alle lagere scholen uit Haarlem en omgeving en andere plaatsen worden uitgenoodigd om in de morgenuren de tentoonstelling te bezoe ken onder de deskundige leiding van den heer R. M. v. d. Hart. Een misverstand opgehelderd Hoe geruchten ontstaan is nimmer na te gaan. Maar een feit is, dat verteld wordt, dat een bezoeker van Flora te Heemstede voor het bezoeken van de tentoonstelling in het Bloe menpaleis nog eens extra-entree zou moeten betalen. Niets is minder waar! Bij de ingangen koopt men zijn entreebewijs dat toegang geeft tot het geheele terrein en alle daarop geplaatste gebouwen. Natuurlijk ook tot het Bloemenpaleis. Het is juist de groote aantrekkelijkheid van de tentoonstellingen die de Algemeene Veree- niging voor Bloembollencultuur organiseert, dat de tentoonstelling twee belangrijke expo sities omvat. De groote permanente tentoon stelling buiten en een serie van ditmaal vijf telkens andere tentoonstellingen in het hoofdgebouw. De eerste tijdelijke Flora Eén uit ver vroegde bloeiende bolgewassen opgebouwd, duurt nog tot en met Zondag 24 Maart en kan dus door eiken bezoeker die de ingangen is gepasseerd, zonder eenige verdere kosten be zocht worden. Voor het bijwonen der voorstellingen van de cultureele films: „Flora's Groei" en „van Bol tot Bloem" moet, zooals begrijpelijk, een kleine entree betaald worden. Aan den ingang staan borden waarop de aanvangsuren der filmvoorstellingen zijn aan gegeven. langs den weg, daar gaat het oml Niet alleen om de eigen auto of fiets denken, maar ook reke ning houden met ande ren. Dan zal het ver keer vlotter worden. Dan wordt de verkeersveilig- he d grooter. Helpt allen mee: meer samenwei irking LANGS DEN WEG DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit "blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden xvorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men kruidkoek? ANTWOORD: Benoodigd: 3 ons bloem, 3 ons donkerbruine suiker, ongeveer 1 d.L. melk, theelepel vol speculaaskruiden. (In plaats van dit laatste kunt gij ook nemen 1 eetlepel va een mengsel van gemalen kaneel, nagelgrui gemberpoeder, piment en nootmuscaat. Voeg bloem, bakpoeder, kruiden, suiker en melk bij elkaar in een kom. Roer alles goed dooreen tot een massa, die de consistentie heeft van cakedeeg. Voeg. zoo noodig, nog wat melk toe. Vul met dit deeg een met boter besmeerden cakevorm en bak de koek, bedekt met een vet vrij papier in een iets meer dan matig warmen oven gaar. ll/2 uur. Prik met een breinaald in den koek. Komt zij er droog uit, dan is de koek gaar. Stort den koek en laat hem door en door koud worden, voordat hij wordt aangesneden. Door het gemis aan boter is de koek uit den aard der zaak eenigszins droog. Hij is zeer geschikt om in dunne plakjes op den boterham gegeten te wor den. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van ijs en modder uit een lichtblauwen kameelharen mantel? ANTWOORD: Afborstelen met een neutraal lauwwarm zeepsopje en met warm water afspon- sen. Met zeemleeren lap zoo droog mogelijk betten. VRAAG: Hoe kan men koperwerk bruineeren? ANTWOORD: Goed schoonmaken en bestrij ken met zwavelammonium. Zoo noodig herhalen. Daarna goed afspoelen en drogen. Den volgenden dag opwrijven met een zachten doek en een jveinig lijnolie. VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een fantasiepak? ANTWOORD: Met een borsteltje met wasch- benzino wegschuieren. Met een' zachten doek wat droog wrijven en, voordat de benzine geheel ver dampt is, de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Een uur stil laten liggen en dan afschuieren. VRAAG: Hoe verwijdert men een levertraan- vlek uit een flanel-zijden nachtjapon? ANTWOORD: Leg een badhanddoek onder de vlek en bet deze met perchlooraethyleen. Dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Een uur laten drogen en dan met een zacht borsteltje afschuieren. Als er nog een gele vlek is achtergebleven, de behandeling herhalen, maar nu met warm water in plaats van perchloor aethyleen. VRAAG: Hoe verwijdert men een petroleum- vlek van 4 weken oud uit een karpet? Ik heb het dadelijk met heet water opgenomen, maar de vlek ls gebleven. ANTWOORD: De vlek eerst met een harden schuier goed stofvrij maken; daarna stevig bor stelen met waschbenzine en dan de natte plek bedekken met een laagje magnesia. Goed laten drogen. Ten slotte met een harden schuier of een stofzuiger het poeder verwijderen. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van thee met suiker en melk uit een zwarte Georgette japon? ANTWOORD: De vlek luchtig wrijven met een propje watten, dat in benzine gedrenkt is. Dade lijk daarna bestrooien met magnesia; een uur la te; drogen en dan afborstelen. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. Is de vlek dan niet geheel weg, dan de behandeling herhalen, maar nu neemt gij lauw water in plaats van benzine. PLANTEN VRAAG: 1. Hoe moet ik een uitgebloeide, witte Begonia behandelen? (water, binnen of bulten zon enz.). 2. Hoe moet een lidcactus behandeld worden? veel of weinig water, zon, enz.? 3. Mijn IJzervaren moet een grootere pot heb ben; kan dat nu? Zij ziet er de laatste dagen slecht uit. Zij heeft op den tocht gestaan; kan dat oorzaak zijn? 4. Als 2 voor Cerem Sylvestri? ANTWOORD: 1. De uitgebloeide bloemen er afnemen; de kleine scheutjes wat insnijden en wat bipemenrnest geven, jDe beste standplaats is in een zonnige serre of kamer voor het raam, 2. Niet veel water, doch wel zon, anders groeien zij te lang en te slap. Met verpotten wachten tot half April. De oud bladeren, die dor en bruin zien, kunt gij er go rust afnemen; deze worden toch niet meer goed Tocht is slecht; of het de eenige oorzaak is, zou den wij niet durven beweren. 4. Als onder 2. VRAAG: 1. Hoe en wanneer zaait men Afri kaantjes, viooltjes en Irissen? 2. Kunt U mij ook zeggen van welk soort Iri bijgaand zaadje is? ANTWOORD: 1. Afrikaantjes kan men in het begin van April zaaien in een bakje, onder glas, Daarna verplanten, zoodat ze half Mei buiten staan. Wilt u buiten zaaien, dan niet voor Mei Viooltjes liefst zaaien in Augustus. De plantjes bloeien dan vroeg in het voorjaar. Irissen zaait men meestal niet. Sommige zijn bollen; ander vermenigvuldigt men door scheuren. 2. Het is ons niet mogelijk aan het zaadje zien van welk soort dit is. Zaait u half April, lan zijn de plantjes na een paar jaar pas bloeibaar, RECHTZAKEN VRAAG: 1. Als iemand-elk zijner .kinderen 500.schenkt, moet daar dan nog schenkings recht van betaald worden? 2. Hoe hoog mag het bedrag zijn, voordat' schenkingsrecht van betaald moet worden? 3a. Wie moet dat recht betalen en b. waar? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Boven de 2000.per jaar. 3. a. De schenker zoowel als de begiftigde voor het geheel. b. Ten kantore van den Ontvanger der Suc cessierechten. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel schoolgeld L.O. moet Ik te IJmuiden betalen voor 2 kinderen? Mijn week loon is 33.52. ANTWOORD: 12.9,6. Wanneer gij voor de ink, bel. kinderaftrek geniet voor meer dan 2 kinde ren, is het schoolgeld lager. DIVERSEN VRAAG: Waar zijn trekkingslijsten van de uit lotingen Paleis voor Volksvlijt verkrijgbaar? ANTWOORD: De uitslag der trekkingen wo; steeds in de dagbladen gepubliceerd. Zooals u be- -..akend zal zijn hebben in de laatste* jaren geen 'trekkingen plaats gehad. Indien u ons serie en nummer opgeeft, kunnen wij ze wel voor u nazien. Flora 1935 Heemstede. Bezoek aan de Tentoonstelling. REEDS 3000 ARRESTATIES BIJ DE RAZZIA IN DE VER. STATEN. WASHINGTON. 19 Maart (V.D.) Binnen het kader van de groote actie tegen valsche munters, handelaars in narcotische middelen en dranksmokkelaars zijn thans in de ver schillende steden der Ver. Staten in totaal reeds 3000 personen gearresteerd. Nachtelijke vuurzee te Vlaardingen. Meubelfabriek totaal vernield. VLAARDINGEN, 19 Maart (V. D.) Alhier heeft in den afgeloopen nacht een groote fabrieksbrand gewoed, waardoor de meubel fabriek van de N.V. J. Leewis gelegen aan de Wilhelminahaven 13 alhier totaal is ver woest. Het fabrieksgebouw, waarin geschil derde en laqué meubelen werden vervaardigd is totaal uitgebrand, terwijl door het instor ten van een muur een terzijde staand ge bouwtje totaal werd vernield. Ten Oosten van het fabrieksgebouw staat een huis, waar in in de benedenverdieping het kantoor van de firma Leewis is ondergebracht. Op de tweede verdieping woont de direc trice mevr. de wed. Leewis. Te ongeveer kwart voor twee vannacht werd mevrouw Leewis wakker, vermoedelijk door het breken van ruiten. Toen bemerkte zij, dat in de fabriek brand was uitgebroken. De brand is vermoedelijk ontstaan op de tweede verdieping van het hooge gebouw in de z.g.n, witwerkerij. De brandweer zag in. dat men met 'net aanwezige materiaal het vuur niet meester zou worden, en om kwart voor drie in den nacht werd besloten assistentie te vragen van de drijvende stoomspuit. De Oude Maas van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost. Ook de in reserve zijnde oude motorbrandspuit werd gerequireerd. Juist toen tegen half vier de oude motorspuit ter plaatse was. en met elf stralen water werd gegeven, stortte het dak van het gebouw met een geweldig ge raas in. Het neerstortende dak trok aan de Westzijde een gedeelte van den gevel mee naar beneden, dat terecht kwam op de aan die zijde staande zoutkeet van de firma C. van der Burg. een laag gebouw, dat werd vernield. Ook aan de Oostzijde werd een gedeelte van den zijgevel meegesleurd. Het duurde tot ongeveer kwart voor vijf voordat men kon zeggen, dat men den brand meester was. Maar toen bleek ook. dat het fabrieksge bouw totaal was uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Het personeel van de fabriek, waar op het oogenbilk ongeveer 27 man werkten, was gisteravond om zes uur naar huis ge gaan en na dien tijd was er niemand meer in de fabriek geweest. Het gebouw was op beurspolis verzekerd, maar de bedrijfsschade wordt niet door verzekering gedekt. De schade is zeer aanzienlijk en beloopt tienduizenden guldens. De ontsnapte gevangene gepakt. De arrestant, die Maandag 4 Maart op het Haariemsche station aan de aandacht van de rijksveld wacht wist te ontsnappen, zijn boeien verbrak en daarna vluchtte, is Dinsdag morgen door de rijksveldwacht zonder eenig verzet gepakt en naar het Paleis van Justitie te Haarlem overgebracht. Nader vernemen wij, dat de Rijksveldwacht speciaal een perceel aan de Beukenstraat te IJmuiden-Oost, waar hij vroeger meermalen kwam, bewaakte. Dit was goed gezien, want hedenmorgen werd hij daar aangehouden. Hij gaf zich zonder verzet over.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7