Brieven controleur B.B. Wij in den Haag Cas! over mUn prachtlgen tocht over ".Screens om een uur of tien vertrok- S"1 «vieren in de Chevrolet van den *(r' ït.tvester de bergen in met Singaradja '^ïSsDunt. Eerst een kilometer of 30 ""Pt terrein, in Noord-Bali. vol met de om paar schoonheid beroem- '•€31PfÜiwn<T, die hier echter waar de adat Jzoo'n beetje aan het verdwijnen is, niet ©ooien, 'eerder een viezen indruk varkens ziet die op n Ttr?ar na die eerste dertig K.M. gingen M in nn wee naar Kinta Mani. '••n ;fhno2te in, op weg naar Kinta Mani. in de bergen, ongeveer 1000 me- de stijging voel je dan het kli- :<r lotkorder worden, steeds koeler en 'li. voelt ie w har ie voelt je weer heelemaal fit en al je spieren en scharnieren jön?; *\eer beter, de suffigheid waait uit draaien j een poosje zaten we dan ook ge- je sop ~tjer ou<je vad erlan dse he £5 te galmen, tot^ groote verbazing van "Jffam is haast altijd een teeken van roiirpnde levenslust van den Europeaar ?pin tmeDen. als hü sensatie van frisschig- Jn de troepe-J. k meestal hel Indrukken van Bali. f s Mderrindt, vandaar ook meestal het if en galmen in de mandikamer. Na ^Mhtlee rit door mooi heuvel en berg- £1?hamen we ln het heerlijke Kinta- mar we in de keurig door een Balier Sde passengrahan onzen intrek namen. tad er een prachtig uitzicht over de waarbij een oude vulkaan, met praeh Storneer het middelpunt waren, met ,.azig op den achtergrond de hooge rvini- van Bali- tja pen lekkere nasi goreng gingen de wvester en er op uit om zijn werk daar Kplriiken Dat bestaat uit het herbebos- chen ïan de hooge bergruggen en toppen in vToe^er tijd door den wilden roof- iïfnw "eheel zijn ontboscht. Hierdoor Is de twhtlfheid en daardoor vruchtbaarheid van let eiland sterk achteruitgegaan en hoopt Sn die door deze bebossching weer op te vnpren Ook het natuurschoon zal hier. in- Jirpct 'daar het geen rechtstreeksch doel is. c^nkkén mooier nog op worden, daar de nu wak eroote en kale alang-alang vlakken dan Sen Verdwijnen. Ik heb den houtvester iZ ook al den titel van .schepper van nieu we landschappen" gegeven. Het is een ont zettend groot, maar mooi werk, waaraan hij ^Honderdduizenden zaden worden uitgezet en opgefokt in kweekbedden, waaruit het nieuwe bosch geschapen moet worden. Elk «jantje heeft de noodige verzorging noodig, wordt na een jaar of meer in klapperbast eeDukt en zoo in de te bebosschen vlakten, die nu met groenbemesters worden vrucht baar gemaakt, uitgezet. Al tientallen hectaren waren zoo bewerkt en men kon de verandering die de geheele streek zal ondergaan, al voorvoelen. Den ge beden middag ging het ravijn in. ravijn op, om al die kweekbedden en nieuwe aanplan tten te bezichtigen. Tegen vijf uur terug, genoten van een extra lekker koud bad (dus zwaar gegalm in de mandikamer) buiten, in Hollandsche kleedij, vanwege de kou, bij het prachtig uitzicht een kopje thee genoten en gezellig' zitten babbelen. Na het eenvou- dig-avondeten, gingen we d.e kampong in, waar op een klein erf een speciale dansvoor stelling, de „sang'ean", gegeven zou worden. Dit is een soort trance dans, uitgevoerd door twee meisjes van een jaar of twaalf. Het ging allemaal heel ongedwongen en huiselijk too. bij zeer primitieve bamboeverlichting. De meisjes, mooi uitgedost in prachtgewa den en de Balineesche kroon op, werden bin nengebracht. Toen begon een zeer eentonige dreunmuziek te spelen, zeker wel een half uur lang. Daarna werden twee stokken, op ongeveer twee meter afstand van elkaar in den grond gezet, een touw liep er over heen, waaraan twee fantastische poppetjes hin gen. Aan dat touw werd door twee mannen getrokken en geschud, terwijl de meisjes de stokken, die steeds schokten en trilden, ste vig vast moesten houden en star naar de dansende poppetjes moesten kijken. Dit diende om hen in trance te brengen, waar aan ook de steeds opwindender muziek mee hielp Na ruim een kwartier vielen de meis- kes ln slaap, het lichaam geheel slap en wil loos. Hierna werden ze overeind gezet, en begonnen ze precies gelijk en op den cadans van de muziek, de droomdans, heel mooi en fijntjes, met bamboetoortsen. Na een poosje werden ze op de schouders van twee in het zwart gekleede mannen gezet, en zoo los op de schouders staande zwaaien ze heen en weer, als gedragen door de muziek, de vreemd ste en gewaagdste standen namen ze aan, zonder evenwel haar evenwicht te verliezen. Een wonder om te zien! In steeds sneller tempo draaiden de jannen in een kleinen kring rond. steeds wilder zwaaiden de meis- kesrond. Nadat dit een poosje geduurd had. te kort naar mijn zin, werden de meisjes weer op den grond gezet, bleven daar even «taan, en moesten toen door een vuur heen dansen, gemaakt van in brand gestoken klapperbast. Het vuur scheen haar niet in het minste te deren, licht en luchtig drib belden ze met de bloote voetjes er door heen. Hierna hield de muziek plotseling op en ontwaakten zy uit de trance. Het was een heel mooie en indrukwek kende vertooning geweest, al moest ik, bij nadere beschouwing wel toegeven, dat de trance niet heelemaal echt was, dat acro. kliek een groote rol vervulde. Door de duistere kampong weer naar de P««sengrahan, waar we in de kou van extra goede nachtrust genoten. Den volgenden morgen met de auto verder, naar den Pas ar, de voornaamste plaats aan de zuid- bist van het eiland, verreweg het mooiste en interessantste, want opgereptste, deel van het eiland. De weg er heen is ook prachtig en we bezochten onder weg een tweetal van Je mooiste tempels. Die zijn inderdaad prach itier ?$rukwekkend. Doordat ze van tame- •Ok licht en vlug verwerend materiaal zijn leoouwd, moeten ze steeds onderhouden bi gedeeltelijk vernieuwd worden, wat het Poote voordeel heeft, dat daardoor de fijne oast van beeldhouwen, steeds onderhouden *or<it. Uit de aangebrachte herstellingen en vernieuwingen kon men duidelijk con- «-ateeren dat deze kunst er niet het minst P achteruitgaat. Ik geloof niet dat er een kunstlievender en kunstvaardiger volk dan iü?» 5 bestaat- Het is hun aangeboren, vw .^dhouwer, in hout of steen; de Rrfv kinderen zijn er al zeer vaardig in inv ur wefbt dit ook in alle opzichten «de hand. J }J)?daSs kwamen we in den Passer, waar cin£?n intrek namen in het Bali-Hotel. SS*11161 het °°g op de vele toeristen d door de K.P.M.. dus een toon- warpn gezelligheid en kleurigheid! Er ruimt* ri V€el touristen, zoodat we de cê 's Middags den passar op en P°no in ,om te trachten Balineesch i houtsnijwerk te koopen, waarin ik maar al te goed slaagde. Er werd volop aangeboden en alles even verleidelijk mooi engoedkoop. Ik kon mijn kooplust dan ook moeilijk bedwingen en kocht bij elkaar een 15 stukken, een kist vol. Hoewel alles nog echt Balineesch werk is, komen er toch ook veel Europeesche ideeën in, door den invloed van de op Bali vertoevende Europeesche kunstenaars, die den Baliërs leiding geven, met een zeer mooi resultaat. Het blijft echt fijn gestyleerd Ba lineesch werk, waarin de Europeesche ideeën verwerkt zijn. Na dat doen van inkoopen (ik moest me zelf dwingen om weg te gaan, anders had ik nog eenige kisten vol gekocht, zoo mooi was alles), weer naar het hotel, daar de K. P. M. Balineesche dansen liet uitvoeren. Dit was ook prachtig. Drie nummers werden uit gevoerd. Eerst een jong danseresje, toen kwam een beroemde danseres ((die o.a. ook op de Parijsche wereldtentoonstelling had gedanst) en toen nog drie meisjes. Het or kest, bestaande uit een zestig man, was meesterlijk. Zelden heb ik zoo iets moois ge hoord. Alles Inlandsche muziekinstrumenten gamelang, bekkens, violen, een soort xylo fonen enz. Prachtig van tempo en klank, schitterend van samenwerking. Ze spelen geheel zonder dirigent. Vooral die eerste dans was tooverachtig mooi. Meestal zie je een danser volgens de muziek dansen. Hier was het net omgekeerd. Het fiere poppetje in prachtig costuum, gaf de leiding. Het ge heele, meer dan forsche orkest hing als het ware aan haar fijne en zwierige bewogen vingertjes. Alle stemmingen, roerig en sterk, dan weer teer en zacht, in vreemde afwisse ling. gingen als het ware van haar uit en werden door het orkest gevolgd. Het was intens mooi. De twee volgende dansen waren ook mooi maar konden niet bij dien eersten halen. Hoewel deze dansen speciaal voor de touris- risten worden gegeven, is er toch niets on echts of valsch in. Den volgenden morgen gingen we nog naar de beroemde ,.djangir"-dansen kijken, die iets buiten den Passar plaats vonden. Deze dansen worden uitgevoerd door een twintigtal meisjes van een jaar of 18, met een tiental jongemannen als orkest, alles onder leiding van een ouden knaap, die in een fantastisch costuum in het midden zit. Dit was ook heel mooi, maar maakte toch meer den indruk van een extra exhibition, speciaal voor de Amerikaansehe touristen in elkaar gezet. Deze vertooning zou bijv. in een revue, lang geen slecht figuur maken Het was wel heel mooi, van klank en kleur en lijn, maar toch niet echt. Ze waren nu allen in specifiek Balineesch costuum, maar ik liet me vertellen, dat ze, als er veel. echt Amerikaansehe touristen zijn, wat nu ge lukkig niet het geval was, zich in matrozen pakjes steken, om het nog mooier te ma ken! Hierna nog even een bezoekje gebracht aan het Bali-museum, ondergebracht in een echt Balineeschen tempel. Een bar aardig museum, dat het groote voordeel heeft niet te groot en niet te uitgebreid te zijn, juist geschikt om je overzichtelijk en prettig een indruk te geven, van alles wat Bali op kunstgebied presteert en gepresteerd heeft. Niet een museum, waar je door overdaad de kluts, kwijt raakt, of dat je te veel tijd kost Hierna klommen we weer in de auto en al zingende ging het verder langs de mooie en interessante Olifantsgrot en koningsgra ven (teveel om van te vertellen), door een prachtige streek vol met tempels (meer tem pels hier nog dan kerken in het platteland van Holland) naar het bergmeer Bedoegoel, 1400 meter hoog, groot en vlak, omsloten door zwaar gebergte. Ik kon mijn zwemlust niet bedwingen, lag na een heel korte poos al in het heerlijke koele, maar toch niet koude water en genoot van heerlijke banen crawl- slag, waarbij ik echter wel kon merken, dat ik door drie jaar zwemrust veel van mijn slag, waarmee ik indertijd op Medan zoo'n succes had, verloren had. We genoten van een door den Balineeschen beheerder klaar ge maakte nassi goreng, namen even nog een duik in het heerlijke meer, toen weer in de auto en na een verre rondrit door steeds maar mooi Bali, dat ik nu in alle richtingen had doorkruist, waren we tegen zonsondergang weer terug in Singaradja (en in de warmte!) buitengewoon voldaan over den heerlijken tocht. Den volgenden morgen nog even ge zwommen in het zwembad van de plaats, een klein en warm kommetje water. Geen be paald genoegen, al maakten de bewoners van Singaradja er op dezen Zondagmorgen druk gebruik van. Na een lunch bij mijn gast vrijen gastheer, om drie uur me ingescheept op den sneldienst van de K.P.jVL, een mooi schip, dat me den volgenden morgen naar Soerabaja bracht. Ik ontmoette er, zooals altijd in Indië, weer een paar oude kennissen aan boord; het wa. dus ook weer gezellig. Aan tafel 's avonds nog een pijnlijk avontuurtje. Als volgt. We zaten gevijven te soupeer en. De „baas" (hoofdwerktuigkundige) een meisjesstudente uit Groningen die een reisje naar Indië maakte, een oude Franschman, een stille Amerikaan en ik. Zooals meestal, als er vreemdelingen bij zijn, werd er niet ge-mag- ik-evend en ge-aangenaamd, maar we waren toch al gauw in vlot gesprek, voornamelijk in het Engelsch, daar natuurlijk zooals ge woonlijk de buitenlanders toch geen Hol- landsch kenden. Soms spraken we gedrieën ook even Hollandsch, wat ook het geval was toen we na den uitgebreiden en steeds lekkere maaltijd aan de koffie zaten Het gesprek kwam toen op Amerika waarheen ik toen nog het plan had de reis te maken. Plots begon toen we na den uitgebreiden en steeds lekkeren rika was geweest zooals wel meer gebeurt, erg op de Amerikanen en Amerika af te geven. Zij sprak van gebrek aan beschaving, snobis me enz. In eens viel toen de „baas" haar in de rede, met de ontstellende mededeeling dat de Amerikaan consul was in een van de voor naamste plaatsen in Indië, en buitendien zeer goed Hollandsch verstond. Tableau!! Het meiske een kop als vuur; excuses werden aangeboden en zeer ruim en prettig opgevat, waarop het gesprek weer gezellig en vlot laat in den avond doorging. Zoo zie je weer, dat het altijd gevaarlijk is in tegenwoordigheid van vreemdelingen, in het Hollandsch critiek uit te oefenen. Den volgenden morgen met daglicht waren we voor Soerabaja, namen na de korte ken nismaking afscheid en gingen elk onzen weg. Over mijn belevenissen op Java, waar ik ook nog een dag of tien blijf, in den volgen den vliegbrief, die dan net even voor mij aan komt. Voelen de lente. Wanneer wij in den Haag de lente gaan voelen, gaan wij niet onmiddellijk kopje dui kelen. Dat zou ongepast zijn. Als anderen het zagen zouden wij niet meer met goed fatsoen op De Witte kunnen komen en wanneer je een lintje in 't knoopsgat draagt kun je zoo iets eerst recht niet doen. Wanneer wij in Den Haag vroolijk willen doen gaan we naar Brussel of Parijs of orga- niseeren we een fancy-fair voor arme kinder tjes met een pracht van een dames-comité en belangelooze medewerking van de Fritz Hirsch-operette. Of we gaan een beschaafd en correct dansje doen in The House of Lords. Toch veranderen wij onze levenswijze eenigszins, wanneer de crocus-bespikkelde ga zons van den Langen Voorhout zich in 't vroege lente-zonnetje liggen te koesteren. Wij borrelen en tea-en dan buiten. Zoolang het winter is scharen wij ons, aan genaam babbelend als dame zijnde ach ter de gulle en overdadige thé-complet van Royal, die even koninklijk-uitgebreid is als de lunch daar, die wereldberoemd is en érg prac- tisch wanneer het dagmeisje haar Zondagsche uitgangsbeurt heeft. Dan gaan we bij Royal lunchen en daar teren we dan op tot 't twaalf-uurtje met radijs en een stukje kaas Maandag. Of wij gaan met een boezem-vriendin naar Regina om een simpel kopje thee te drinken met een zoete Voorburg na en te vernemen wie met wien waar gesignaleerd is terwijl ze altijd nèt doet of het bij haar thuis rozengeur en maneschijn is. Wanneer we heelemaal lak hebben aan het strakke keurslijf der oirbaarheid gaan we naar Old Dutch, waar nou letterlijk van alles komt en waar je moet je je voorstellen! kans hebt te zitten tusschen een tafeltje met juf frouwen van de operette en een met menschen die je van-zien-in-de-bioscoop wel kent, maar die geen schijn van kans zouden krijgen bij je thuis te komen. Héél erge schalken gaan dan nog wel eens naar de thé-dansant in Central. Maar zóó iets doe je maar één keer per jaar, want u hebt géén begrip, mevrouw, wat daar in dure bont jassen en met zilvervossen om, laat ik nou 's weinig zeggen, maar dan toch minstens twee honderd gulden, zit en danst met zoo maar de eerste de beste Leidsche student of mon daine meneer met 'n te wijde broek en te vier kante schouders rond-danst óók nog. Dat doen we in den winter plus twee maal in de week een middag-bioscoopje, één maal in de twee weken Annie van Ees en iederen avond bridge, tenzij er iets liefdadigs is. Maar zoodra de lente begint; zoodra de zon de wilgenkatjes in de zoele warmte zet, de duinpaadjes bij Meyendel rul en zanderig wor den en de eenden in de vijvers van het Haag- sche Bosch duiken dat d'r lui staartje recht standig uit het water naar de lichtblauwe lucht wijst, dan gaan we buiten thee-drinken. Op het terras van Regina. Achter rose-kanten theemutsen en lekker uitkijken over het Buitenhof en over den Hof vijver, waar het eilandje als een dikke toef zomersche belofte schijnt te drijven op het water, waarin de oude grafelijke gevels lood recht en steil zich te spiegelen staan. En babbelen en ernstig praten en een heel enkel ondeugend cigaretje Dat is zoo één aspect van de lente bij ons in den Haag. Dat is er ook 's morgens wanneer wij ons kopje koffie drinken. Bij Lensvelt in de noenzaal, waar het volle zonlicht in golven stroomt over de zilveren kannetjes en de tafel met heerlijkheden waar uit wij onze Zweedsche koffietafel componee- ren, wanneer we „in stad" lunchen blijven. Bij Central, dorado der provincialen, die nog immer in de lieve verbeelding verkeeren, da zij op-en-top Hagenaars zijn wanneer zij in die volière met vogels van velerlei veer (doch meestal 'n beetje te opzichtige veer) gezeten zijn. Voor het Gouden Hoofd, op het terras langs een der meest intense verkeersaderen der stad, maar waar alleen maar mannen zitten eigen lijk, terwijl de heeren elders hun schichtig oog laten gaan over lentelij ke schoonheid in tailor- made en bisamrat. Bij Houtmeyer in Schevingen. Bij het verre en toch zoo dichtbije zuiden van de eeuwige branding, bij die aardige oudeiwet- sche koffiekopjes met bloempjes-motief, bij knappende wafels met weelderige voorj aars- geurige slagroom. En op nog zoo véél plaatsen meer. Plaatsen die allemaal hun geheel eigen sfeer en cachet hebben. Waar de één bij voorkeur komt en de ander voor zijn stand en plaats-in-de-maat- schappij eenvoudig niet komen kan. Zóó ontvangt den Haag de lente. Tenminste het den Haag dat „Haagsch" is. Er is óók nog een ander den Haag. Dat ge vormd wordt door lieden, die evengoed in Zwolle of Breskens of Haarlem zouden kunnen wonen, die zoozeer geen oog en geen intuïtie hebben. Die ontmoet ge op stille duinweggetjes of op het strand zoo om en bij Katwijk; op een eenzaam boschpaadje of een stil laantje ergens bij een vijver. Die beleven ook de simpele en des te inten ser vreugden des levens ver van de menschen, de koffiehuizen, de correcte thee-gelegen heden. Maar die zijn voor „ons-in-den-Haag" non- valeurs. Waardelooze zwervers langs de wegen. Menschen waar je niet over praat. En waar ik dus de Haagsche hemel be ware mij niet aan dénk over te schrijven Mr. E. ELIAS, FLORA. WOENSDAG 27 MAART 1935 Nu hef Bloemenpaleis is gesloten. Juist nü, tusschen Flora Eén en Flora Twee, moet u naar de buitententoonstelling gaan kijken. Lijkt dat wonderlijk? Het is juist erg practisch. Er zijn dozijnen en grossen men schen, die vinden dat ze nu weg moeten blij ven, en daardoor zal het op de Flora deze vier dagen gezellig rustig zijn juist een reden om er heen te gaan, en op uw gemak alles te bekijken. Want 't wordt nu langzamerhand tijd voor uw eigen tuin ook en een klein op knappertje kan die wel gebruiken. Op de Flora, in het bosch en langs de vijvers, op het hofterrein en in de wei staan tientallen dingen te bloeien die erop wachten dat u op uw ge mak studie van ze maakt; eerst goed kijken dan nog eens kijken, dan een blokje omloopen en terugkomen om te zien of u 't nóg zoo mooi vindt. Dan kijken naar ligging en grond en vergelijken met de plaats die u aan de plant kunt aanbieden. Klopt het niet. dan het zaakje maar moedig uit uw hoofd zetten, tenzij u noeg kennis van zaken hebt om het er onder andere omstandigheden tóch op te durven wagen. Een vorig maal hebben we de bladverliezen de Hulst al gesignaleerd. Ditmaal eens iets heel anders: het kleingoed. Er staan ergens in het bosch wondermooie Primula's, die nog zóó nieuw zijn dat ze geen eigen naam hebben, maar aangeboden worden als v. Veen's hybri den, een heele kleurschaal van indigo- naar zacht-blauw en via paars en mauve naar vurig karmijnrood. Wat zou dat aardig staan in uw tuin. vooraan bij het gazon, nog vóór de groepjes bolgewassen! Het geel van de Nar cissen en het bleekrood van Vogeltje-op-de kruk harmonieert met deze tinten rood-paars- blauw uitstekend. Een eindje verder is zoo'n echt plekje voor rustige liefhebbers. Allerlei fijne gewasjes, de meeste volslagen onbekend voor een leek, staan daar onder de boomen. Hier zou een klapstoeltje geen overbodigheid zijn. Want ze vragen nauwkeurige beschouwing en ik be grijp best, dat de juffrouw uit de groote stad, die van drie-hoog-voor nooit anders ziet dan huizen en nog eens huizen, hier voorbijloopt en haar hart ophaalt aan de felle plekken paars en geel van de Crocusperken op het vlakke terrein. Maar wij Haarlemmers hoeven gelukkig niet zoo hoog te wonen en zelfs van twee-hoog zien we nog wel iets van groen en boomen behalve de arme Verwulftenaren die van hun fleurige bloemenmarkt en hun mooie boomen zijn beroofd in naam van het monster Verkeer. We wijdden ons dus aan de kleine fijne dingetjes in het bosch: winter harde Cyclaampjes. die nog steeds door- bloeien, Anemone hepatica in rose, blauw en wit, Anemone blanda in rose en blauw of wit met blauwe buitenzijde, en dan komt binnen kort de echte Bosch-Anemone voor den dag ook. Lichte schaduw en koele grond hebben ze noodig en denkt u eraan, ze nooit in versch- gemesten bodem te zetten? Dan is er een eigenaardig bolgewas, dat heusch het meeste weg heeft van een Herfsttijloos, die zich ver slapen heeft; Bulbocodium vernum. met licht paarse Crocus-bloemen. Die kunt u erg mooi in den rotstuin zetten op groepjes van 3 of 5. Over de species-Crocussen hebben we het vroeger al eens gehad. Ze beginnen nu te ver bloeien en moeten plaats maken voor de gekweekte soorten, waarvan Vanguard, die al geruimen tijd staat te bloeien, wel een van de mooiste is. Dan het eigenaardige Hondstand viooltje (Erythronium), dat heelemaal geen Viooltje is, en behalve de kleine Kievietseitjes (FiritaiUaria meleagris) met hun wonderlijk geblokte grijzige en bruin-paarse klokken is er het groote familielid Fritillaria imperialis of tewel Keizerskroon, die warempel al bezig is zijn forsche gele of oranje klokbloemen bo venaan den dichtbebladerden stengel te ope nen. Een oude dichter zegt er zoo aardig van „Clocken, hoogh orangie of geel, ront gehangen op den steel, die van binnen in de blaren hare peerelkens bewaren". Een oude bekend, dat ziet u dus, die Kei zerskroon. En prachtig voor uw tuin, als voedzamen grond voor de bollen heeft en veel zon. Ziet u in de komende weken de bloei van al dit moois eens aan, en als het iets voor uw tuin is, dan kunt u de vaste planten dit voorjaar nog mooi in den grond zetten en de bollen zullen dit najaar aan de beurt zijn. Die Flora zal nog maken dat uw heele tuin wordt omgewerkt! L. S. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 Maart. Bevallen; 22 Maart: A. M. KranenburgGiebels, z. A. van Eerden—v. d. Haak, z.; M. V. Köhnke- Voogt, d.; 23 Maart: C. ter Maatv. Ooster hout, z.; A. L. G. SchavemakerBergkamp, z. H .M. BlankevoortSickler, z.; E. A. Diele- mans—Frischalowski, z.; P. H. M. Koeleman v. Sprundel, d.; 24 Maart; M. Haver—Nijman, z.; A. van NieuwenhuijzenVerkroost, z.; H. C. J. VoetsNijs, z.; I. HendriksCaris, z. T. Gooijerv. d. Tuin, z.; J. M. Sikkink- Zwart, z.; Overleden 22 Maart: B. Panvis, 78 j. ,Leid- schevaart; 23 Maart: M. E. van Waveren van Berkel, 76 j,; Rollandstraat; G. Sleutel- Bongen, 78 j., v. Zeggelenplein; G. Hulsebosch, 82 j., Kampersingel; 24 Maart: J. Hurkmans, 64 j., Gen. Bothastraat; J. Dalmeijer, 86 j., M. van Heemskerkstraat. Een nieuw vliegveld bij Batavia. BATAVIA. 26 Maart. (Anetal. In een se- heime vergadering van den Gemeenteraad hebben voorloopige besprekingen plaats ge- bad over den aanleg van een nieuw vlieg veld. Men heeft de keuze bepaald tusschen twee velden, van welke beide het voornaam ste kenmerk is dat zij dichter bij de stad en dichter bij Tandjone-Priok gelegen zijn. Het is de bedoeling deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk voor te brengen bij den Volksraad, aangezien het Departement van Verkeer en Waterstaat der Gemeente ver zocht heeft deze kwestie onder de oogen te De geschiedenis van de Engelsche Gas-Brigade. Een afschuwelijk boek. G. B. Shaw heeft eens gezegd, dat ge maar een blik hoeft te werpen in het Imperial War- Museum in Londen, om te zien, dat de groot ste energie en genialiteit, der menschheid aan destructie is gewijd. Sinds de publicatie van Majoor Foulkes' boek is dit oorlogsmuseum niet meer het eenige bewijs voor deze stelling en er is dan ook geen twijfel aan of dit boek zal een voorname plaats in de biliotheek van genoemd museum vinden. Het is een afschuwelijk, maar hoogst be langwekkend document. Afschuwelijk, omdat de schrijver die com mandant van de eerste Engelsche Gas-briga- de was, en later de leiding van het geheele „gas-werk" gedurende den wereld-oorlog had, geen enkele poging doet om mede-gevoel voor de slachtoffers en en afschuw voor de mon sterachtigheden van den wereldoorlog te sug- gereeren. Oorlog is voor hem een gelegenheid voor officiers en generaals om van zich te doen spreken, en voor de natie om als sterkste te overleven. Hij drukt dat aan het einde van zijn boek aldus uit; „Bovendien zouden na ties, als zij de gewoonte van oorlogvoeren op gaven, hun kans om uiteindelijk te overleven, niet bevorderen."(!) Oorlog wordt in zijn ge dachten-schema niet gevoerd door menschen maar door legers en h ij spreekt van zijn sol daten slechts als „legersterkte" en bemoeit zich slechts in zooverre met hun leed, als het die legersterkte betreft. Vandaar dat hij erg trotsch op zichzelf is als trouwens in veel andere gevallen: h ij is het steeds die be paalde dingen al voorzien heeft, voor dat an deren het begrijpen en voorstellen doet, die eerst later als noodzakelijk worden erkend wanneer hij een methode vindt, die het moge lijk maakt, om door mosterdgas vergiftigde soldaten, in plaats van na een maandenlange behandeling in Engeland, na een behandeling van enkele weken in Frankrijk, weer in het front te brengen: „er dreigde een bedenkelijke schaarschte aan materiaal na de eerste Duit- sche aanvallen met mosterdgas, die veel slachtoffers maakte." Een nieuw gebruikt gas heet „teleurstellend" ais het minder slacht offers maakt, dan verwacht werd, een aanval met thermietbommen, die een vreeselijke ver nietiging aanricht en de Duitsche loopgra ven in vlam zet, wordt vermeld als een „schit terend schouwspel" en de uitlating van een zijner collega's die door een constructie-ver andering in een mortier, „den prijs van een Duitsch leven met 6 shilling verlaagde", wordt met instemming aangehaald. De schrijver vertelt dus zonder scrupules en met de ware krijgsmentaliteit van zijn „Levens"-werk. Zijn boek wint daardoor in zekeren zin aan belangrijkheid.Het is echter in de eerste plaats belangrijk uit historisch oog punt. Want nadat in een breedvoerig relaas Duitschland aansprakelijk wordt gesteld voor het introduceeren van het gas-wapen in den wereldoorlog, worden met de grootste open hartigheid want het is voor dezen man zijn trots en zijn leven de Engelsche maatre gelen, uitvindingen en oorlogsmethodes met naam en toenaam besproken. En het is bijna ongelooflijk te lezen tot welk een moorddadig heid Engeland den chemischen oorlog wist op te voeren, terwijl het volgens Majoor Foul kes in tegenstelling tot Duitschland hierop niet was voorbereid en in zijn labora toria nog aan het vinden en fabriceeren van gifgassen moest beginnen. Wat een afgrijselijk spel met front-soldaten: gas- en rookwolken, die het mogelijk maken ongezien dich bij den vijand te komen: gas, afgewisseld met rook, zoodat gasmaskers uitgeput raken; het zenden van een licht gas dat niezen veroorzaakt en benauwdheden, zoodat gasmaskers worden af gezet en prompt daarop een zwaar en doode- lijk gas; en tenslotte alles gecombineerd: gas aanvallen met verschillende soorten gas, ge steund door hevige bombardementen en vuur- projectielen. Het is bladzijde na bladziide al»" of Shaw gelijk krijgt: een vernuft zoo scherp, gedachten zoo geslepen, een zoo vaardige techniek, een ongeëvenaard intellect alles voor jaren gericht op de meest volkomen vernietigen. Daarom is dit in heroïschen stijl geschreven boek een van de somberste his torische documenten. En tegelijk een van de hevigste dreigementen voor de toekomst- Want als in enkele jaren tijds destructie tot een zoodanige perfectie kan worden opge voerd. dan is het onmogelijk zich een voor stelling te maken van wat thans, 17 jaar na den oorlog, door deze sinds 1914 aan het werk gezette hersenen is uitgewerkt. Nadat alle fei tenmateriaal uit den oorlog is doorgewerkt en uitgewerkt, en „vervolmaakt" En nog een tweede gevolgtrekking uit dit boek is hoogst verontrustend Dat is dit, dat uit het feit. dat hier zonder eenige geheim zinnigheid tot in de kleinste details over de in den oorlog gebruikte wapens en speciaal over de samenstelling, het gebruik en de uit werking van de aangewende gassen wordt ge sproken, moet worden afgeleid, dat deze „re cepten" alweer tot het verleden behooren, dat wil zeggen gemeengoed zijn van iedere regee ring en dus niet meer van doorslaggevende beteekenis, als een volgende oorlog mocht uit breken! „Knappe koppen" hebben ons alweer tot een hooger ontwikkelde vernietigingsca paciteit gebracht. The Earl of Cavan heeft voor dit boek een voorwoord geschreven, waarin hij het aanbe veelt „voor de opvoeding van zijn mede-bur gers". Het is te hopen, dat niet alleen zijn medeburgers, maar ook zijn mede-menschen in andere werelddeelen het als zoodanig zul len behandelen. Echter niet voor dat hun op voeding in meer menschelijken zin is vol tooid, zoodat zij het met verstand kunnen lezen. Vr. S. Stresa aan het Lago Maggiore, waar op 11 April de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië zullen confereeren, voordat de Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeenkomt. „Gas, The Story of The Special Brigade" door Major-General G. H. Foulkes, uitg. Wil liam Blackwood, Londen,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7