HET NIEUWE AVONDBLAD Reclame-Campagne in IJmuiden-Oost. Winkelen in IJmuiden-Oost. Mg JAARGANG NO. 130 VRIJDAG 5 APRIL 1935 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y> cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. ijle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers tón ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen «000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een band, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN A.-R. Kiesvereeniging. Statenverkiezing in crisistijd. Gisteravond heeft in de Geref. Kerk, Wil- Mminakade, een openbare vergadering van Jp A R Kiesvereeniging plaats gehad waarin ok soreker optrad Mr. G. A. Diepenhorst uit Zeist; lid van Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht. De vergadering werd op de gebruikelijke wiize geopend door den voorzitter den heer J. Feitsma Hierna was het woord aan Mr. Die penhorst die sprak over „de Statenverkiezing in Crisistijd". Soreker begon te zeggen, dat men over het algemeen zich niet zoo druk maakt over de verkiezingen voor de Provinciale Staten. De oorzaak hiervan is, dat men niet zooveel hoort en leest over de vergaderingen der Staten. Eertijds, onder liberale regeering vernam men hier in 't geheel niets van. En toch is ook de verkiezing voor de Staten van zeer veel be- ^Soreker zeide, dat het ook straks in de Sta ten er over zal gaan, of de regeering Colijn zal blijven. Wat de toestand zal brengen weet spreker niet, maar ook voor het pas begonnen jaar ziet het er donker uit. Overal verslech tering. In dezen tijd heeft men noodig een kracht om staande te blijven. Om aan deze Crisis te ontkomen worden ons twee wegen aan gegeven. De eene is die van den mensch. De tweede weg is de Schrif tuurlijke, de weg van God. De weg van den mensch is die welke leidt tot aanbidding van de kracht„mensoh". Door spreker, werden hierbij Stalin, Hitler, Mussolini en Roosevelt besproken in hunne mislukkingen. Spreker noemde het een zegen van God, dat ons land voor revolutie bewaard is gebleven. Vervolgens stond spreker stil bij het werk van Colijn die ofschoon hij het volk geen brood en spelen beloofde,nochtans "een groot stemmenaantal bij de laatste verkiezing wist te krijgen. Spreker stond stil bij het re gelingsbeleid van het kabinet Colijn. Deze regeering heeft de Crisis niet kunnen wegne men, maar dit had ook een ander kabinet niet kunnen doen, De oorzaak van onze Crisis is gelegen in het feit, dat wij te veel van het buitenland afhankelijk zijn. Hierbij besprak de heer Diepenhorst de inzinking van 's lands financiën. Om deze op peil te houden moet Colijn wel middelen aanwenden die velen te gen hem in het harnas jagen. De opbloei sinds de 80er jaren hadden wij te danken aan land en tuinbouw, onze overzeesche koloniën en onze scheepvaart. Verarming van landen rondom ons, devaluatie enz. zijn de oorzaak dat land- en tuinbouw enz. bij ons in ellende zijn gekomen. Deze moeten geholpen worden. De communisten en socialisten durven in dezen tijd de regeeringsverantwoordelijkheid niet aan. Communisten en socialisten noemde spreker regeerders van de luxe. Zij kunnen re- geeren als geld geen rol speelt. Critiek uitoefe nen en afbreken dat is thans hun werk. Ook besprak Mr. Diepenhorst de houding van Ds. Kersten en Ds. Zandt die volgens spreker steeds niets anders doen dan afknabbelen van de A. R. Partij. Spreker vroeg zich af wat Ds. Kersten in de 13 jaren van zijn Kamer-lidmaatschap ge daan heeft. Hierna besprak Mr. Diepenhorst de N. S. B. van Ir. Mussert, die hij 19-eeuwsche beeldenstormers noemt. Namaak in zakfor maat van Hitler en Mussolini hebben wij hier met noodig. De A. R. was voor Volkseenheid al jarenlang bezig voor Mussert bekend was. Wij hebben, zeide spreker, ons sterk te ver zetten tegen Nat. socialisme en fascisme orn aat dat tegen den zin van het Evangelie en ae beginselen der A. R. Partij is. Spreker waar schuwde er met klem tegen, zich door den schijn van waarheid, die in sommige par tijen zooals ook sterk in de N. S. B. naar vo ren komt, te laten verleiden. Hierbij stond tv o kij de korte geschiedenis van de rh Socialistische handelingen in Duitsch- w i eeniS'e uitlatingen van Mussert en leugenachtige werk van de N. S. B.-pro- nnPïr }en" N- S- B.'ers aldus spr. zijn noeicenden, op staatkundig terrein, waarom geyaarIiik is met hen op stap te de n y gens besprak de heer Diepenhorst Tinoh t, P' Door de tegenwoordige regee- pii h,«uer nien bi plaats van slapheid, orde rMiïS W(?0r berug gebracht, zoodat in het dp HrtaM am en Goor weer op 31 Augustus perde van openbare gebouwen wap- tenS.S,opvLekkinS. °P 17 April bij fle Sta- jm* bet A. R. beginsel, dat vast- eindiaSo erï kent naar voren te brengen dapht r? spr®ker ziJn met onverdeelde aan- v? gde lede. Wilhelm zingen van bet le èouplet van het Tan oeru!!Lwas er gelegenheid, met spreker eenife lei1 te wisselen. Hiervan werd door door%rl!f aanwezigen gebruik gemaakt, die Mpf el« i r ,ulbvoerig werden beantwoord. SDrpfeep i 5 woord van dank, tot publiek en delng den heer J- Feitsma de verga- JUBILEUM ODD-FELLOW-LOGE. ïfkp!nm0|d Lo^€ No- 40 der Odd Fellows, s'm 0 Api*b 1922 werd opgericht, be- deledëh 12 1,2 jaar. Dit feit werd door en bun dames in een buitengewone Tan 'w I waar ook afgevaardigden enciuhs i stuur en van andere Loges Vö&kIii111 Nederland tegenwoordig waren, oir hpf k ?de sprekers voerden het woord ttenteeren UUI me^ iub'-leum te compli- Taa #and met den ernstigen tijd werd 411 elk« feestelijkheid afgezien. Streekvergadering S. D. A. P. Spreker Ed. Polak. In „de Pont" was door de S.D.AJ, een streekvergadering georganiseerd, met aLs spreker de heer Ed. Polak en als declamator Willem van Capellen. De bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was, werd door den voor zitter der raadsfractie van de S.D.A.P., den heer W. Visser, geopend. Hjjj sprak zijn vol doening over de enorme opkomst uit en concludeerde, dat de sociaal-democratische problemen nog altijd in het centrum der belangstelling staan. De S.D.A.P. heeft juist in dezen tijd tot de arbeidende klasse voel te zeggen, v.n.l. inzake het vraagstuk dei- werkloosheid en de oplossing daarvan. Tus- schen de reactie en de verdwazing van fas cisme en communisme houdt de sociaal democratie in deze veelbewogen tijden stand. Ondanks de hevigste aanvallen van de re- regeering en alle andere politieke partijen tezamen, van uiterst rechts tot uiterst links, is het ledental der S.D.A.P. de laatste 5 jaar met 40.000 gestegen. Zij was, is en blijft de toeverlaat van het proletariaat. De heer Ed. Polak, met applaus begroet, ving zijn rede aan met een uiteenzetting van de beteekenis der komende Statenver kiezingen. Al trekken de Statenbijeenkomsten weliswaar niet zoo veel de aandacht als die der Tweede Kamer, niettemin zijn ze een belangrijke functie in ons staatsbestel. Via den wereldoorlog en zijn oorzaken kwam spr. tot de huidige crisis. Wat was de drijfveer tot de overprikkelde productie, welke een der oorzaken der crisis was? Zui ver, alleen de winst. En thans? In een wereld waarin te veel is van alles wat men noodig heeft, heerscht gebrek. Sinds 1931 woedt de werkloosheid in ons land Spr. denkt er niet aan om eenig mensch in Nederland de schuld van die crisis te geven. Zoo demagogisch hij niet! Doch zoolang het kapitalisme op aarde heerscht zal zij geen rust en vrede kennen, Alleen het socialisme kan hier uitkomst brem- gen, betoogde spr. Wat doet de regeerende klasse in ons land om de crisis, in casu de werkloosheid, te be strijden? Daar heeft de regeering-Colijn een middel voor, waar zij patent op behoort aan te vragen,n.l. het stelsel: Aanpassen! 'En wat is het resultaat? Precies het om. gekeerde van wat de regeering in het uit zicht gesteld had. En hoe komt dat? Omdat men 'n radertje in het schema vergeten had Want als men het loon van den arbeider verlaagt, koopt hij minder en dus zet de mid denstand minder om. Dit is een vicieuse spiraal naar den afgrond. Men vernietigt nog dagelijks, na elke loons verlaging en na elke steunverlaging, de koop kracht van het publiek. Het stelsel-Colijn is absoluut mislukt. Ook de devaluatie onderwerpt spr. aan een beschouwing. Het gaat er naar uitzien, dat onze gave Hollandsche gulden ook een knauw van deze monetaire manipulatie zal krijgen. In één week ging er 30 millioen in goud van onzen voorraad van 700 millioen af. Als dit zoo doorgaat is devaluatie niet te keeren. Spr. ziet met belangstelling hoe het experi ment met den Belgischen franc het Belgische volk wellicht van den economischen onder- ang zal kunnen redden. De nood en ontbering, welke de Neder- landsche arbeidersklasse in de laatste jaren geleden heeft, zouden dus tevergeefsch ge weest zijn. indien men den gulden thans liet „kelderen". Na 4 jaar crisis krijgen de kiezers thans gelegenheid 'n oordeel uit te spreken over de wijze, waarop zij geregeerd willen worden. En dan kan de beslissing voor hen niet moeilijk zijn. De S.D.A.P. vormt hier te lande de rugge- xaat van het verzet tegen de velerlei po gingen om het levenspeil neer te drukken, om de geestelijke vrijheid aan te randen en de bij de Grondwet toegekende volksrechten te fnuiken. De S.D.A.P. houdt onwrikbaar vast aan haar beginsel, dat slechts een veranderde productiewijze uitkomst uit de crisis brengen kan. Socialisatie van bodem en bedrijven, vol ledige handhaving der democratie, kan de menschheid voor oorlogsgevaar behoeden en de arbeidersklasse verlossen uit de kluisters waarin het kapitalisme haar gesloten houdt. De S.D.A.P. is bereid om de regeeringsver. antwoordelijkheid op zich te nemen, indien zij in staat zal zijn, een politiek te voeren die naar economische welvaart leidt. Doch niet als gevangene van een politiek-burger- lijk kabinet! Om de leus: „Geef ons de macht" te vee- wezenlijken, moetën wij allereerst werken aan onze machtsvorming. Te meer is deze machtsvorming belangrijk betoogde spr., omdat thans naast het com munisme zich het fascisme geschaard heeft, beide de arbeidersklasse bedreigend. Is die N.S.B. c.s. iets nieuws? Neen, zegt de heer Polak, het is de teugkeer tot de middel eeuwen. Het is de beknotting van de rechten van den mensc-h! De N.S.B. is niets anders dan een filiaal var Hitier en Mussert- is zijn profeet. Ook wij zijn vaderlanders en misschien nog wel meer dan die heeren van hot nat.-socia. lisme. De arbeiders zijn gebonden aan hun qrond en hun taal: de nat.-socialisten, als handlangers van het kapitalisme, houden slechts van hun land en taal, zoolang zij dit vaderland noodig hebben. Daarna verteren zij hun geld in Zwitser land, Parijs of Brussel! i En deze vaderlandslievende N.S.B. finan ciert een actie, die een gevaar voor ons volk beteekent. Waar haalt de N.S.B. het geld vandaan voor de dure kringhuizen, de enorme pro- pagandakosten, haar geheele organisaties? In de z.g. W.A. wordt een macht georgani seerd, die een gevaar voor ons volk zou kun nen worden; de kringhuizen zijn verkapte kazerne's betoogde de heer Polak, die daar. na besprak de door den senator Mondeis ge stelde vragen aan den minister van Justitie inzake de bezoeken der heeren generaal CDuffy c.s. aan de Int. Fase. Unie te Am sterdam en stelde daar tegenover de be handeling der Duitsche socialisten te Laren. Onder hilariteit onderwierp de heer Polak het economisch program van de N.S.B. aan een nadere beschouwing, daarbij betoogend, dat de eene leuze in lijnrechten tegenstrijd met de andere is. Het fascisme heeft zuiver oorlog tot ge volg. Wat zien we in Italië en Duitschland? Bewapenen, bewapenen is de eerste en eenïge kreet. De wereld nu een groote kazerne en straks de wereld een groot kerkhof! Dat is het fascisme! riep spr. uit. De leus van allen, arbeiders, boeren, pach ters en middenstanders, zij: weg met het kapitalistische stelsel; tegen fascistischen dwang. En voor het socialisme en vrijheid. De S.D.A.P. komt uit met lijst 5. Daarom zeg gen wij: Geef ons de vijf! De rede van den heer Polak oogstte grooten bijval. De declamator Willem van Capellen ver gastte zijn gehoor op een aantal komische en ernstige voordrachten. Vooral de Jordaan- schets: „Poppenkast" vermaakte het publiek zeer. Door den voorzitter, den heer Visser, werd deze avond gesloten. Bijzondere attractie voor het publiek. A.s. Zaterdag 6 April zal in IJmuiden- Oost de reeds eerder door ons besproken reclame-campagne een aanvang nemen. Aan deze reclame-campagne is voor het puibliek, d.w.z. voor de koopers een bijzondere attractie verbonden. Het wordt dus een reclame-campagne die bijzonder de aandacht verdient. Waaruit deze attractie bestaat-? In een etalage van ieder der deelnemende winkeliers bevindt zich een voorwerp dat niet tot de branche van den winkelier behoort. Als men dus temidden van zilveren lepels, horloges, ringen en andere kostbaarheden, uitgestald in de étalage van een horloger of handelaar in zilverwerken een turf ziet lig gen of een geëmailleerde emmer of in de étalage van een banketbakker tusschen room soezen en amandelbroodjes een sinaasappel of een gramofoonplaat, dan zijn dit voor werpen, waar men nota van moet nemen. Zij die aan deze attractie deelnemen, en wie zou dat niet?, moeten al die verdwaalde voorwerpen opzoeken en ze invullen op lijs ten, waarop tevens de namen der deelnemen de winkeliers staan vermeld. Bij aankoop van 50 cent ontvangt men bij iederen deelnemenden winkelier een bon. Voor 10 bonnen, onverschillig waar men die ontvangen heeft, kan men bij den heer Duller. Kalverstraat een invullijst bekomen Deze lijsten kunnen iederen werkdag bij den heer Repko, Kalverstraat worden inge leverd. Iedere goed ingevulde lijst kan daarna meedingen naar de volgende prijzen: 1 hoofdprijs van f 100. 4 prijzen van f 25. 4 prijzen van f 10. 8 prijzen van f 5. 16 prijzen van f 2.50. 40 prijzen van f 1. Deze prijzen worden uitgekeerd in waarde bonnen, die bij de deelnemende winkeliers besteed moeten worden. Voor het winnen van deze prijzen zijn wedstrijden uitgeschreven en wel: le. een sjoelwedstrijd voor dames en heeren; 2e. een biljartwedstrijd voor heeren; 3e. een balgooiwedstrijd en 4e een ringwerp-wedstrijd voor kinderen tot en met 15 jaar. Na afloop der campagne krijgen alle goede oplossers bericht, waar en wanneer deze wedstrijden worden gehouden. Jaarvergadering Roode Kruis. Wijzing in het bestuur. Gisteravond vond in Augusta-Hotel de jaar- lijksche algemeene ledenvergadering plaats van de afdeeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis, die druk bezocht was. De voorzitter de heer W. van Haselen. sprak een woord van welkom en herinnerde aan de oprichting van den Roode Kruis Bloedtrans fusiedienst De Bloedtransfusiedienst. In zijn jaarverslag over dezen dienst her innerde ook de secretaris dr. v. d. Veldt aan de oprichting van dezen dienst, die gevestigd werd in het Antonius Ziekenhuis. Ongeveer 40 personen gaven zich op als bloedgevels. waar van door omstandigheden eenige afvielen. Op 1 Januari waren beschikbaar 17 donors van groep a, 2 van groep b. 3 van groep ab en 12 van groep o. In het eerste jaar werden 9 bloedtransfusies verricht. De dienst werkt be vredigend, maar wil de dienst volkomen zijn dan dient de commissie te beschikken over meer donors. Het is soms moeilijk op bepaalde tijden donors te bereiken. Dr. v. d. Veldt sprak de wenschelijkheid uit, dat zich nog meer donors aangeven, vooral van de groepen b en ab waarvan er beslist te weinig zijn. Ondanks deze moeilijkheid heeft men echter nog steeds den dienst kunnen ver richten. De voorzitter dankte dr. v. d. Veldt voor zijn verslag en zij-n verrichtingen voor den dienst. Dat de bloedtransfusiedienst zoo goed heeft gefunctionneerd is voornamelijk te danken aan de vrijwilligers waarvoor spreker hen een eeresaluut bracht. Aan de dames en heeren die zich al bloedgever (geefster) beschikbaar hadden gesteld werd de Landsteiner-medaille uitgereikt. Het waren de dames TaagWilde- ï'om, Hellemons en Baakde Wit en de heeren dr, Lïmborgh Meyer, Wilderom, Wallast, Kaper, W. Noortman, J. Noortman, Dekker en Kieft. Op de uitvoerige notulen volgden de jaar verslagen van den secretaris-penningmeester den heer L. Dyksen. Hieruit bleek, dat het ledental terugliep van 200 tot 193, terwijl de contributie verminder de van f 345.50 tot f 332. Dank zij de mede werking van eenige dames is het gelukt, een aantal nieuwe leden te verkrijgen, zoodat het verlies in leden eenigszins werd gecompen seerd. Dat het bedrag der inkomsten, in ver gelijking met het vorig jaar niet in overeen stemming is met het verlies der contributies is te danken aan het gelukkige initiatief van het lid der transportcolonne Gonnermann die op een der mailbooten naar Ned. Oost Indië een collecte deed houden, welker op brengst van circa f 30 de afdeeling ten goede kwam. In het afdeelingsbestuur hadden eenige mu taties plaats. De heer B. de Korte bedankte als bestuurslid, welke functie hij sinds 1920 heeft bekleed. Hiermede is de functie van commissaris automatisch vervallen. Als nieuwe leden van het bestuur werden benoemd de heeren dr. L. S. Limborgh Meijer en dr. R. P. v. d. Veld. Deze heeren vormen met den voor zitter di'. W. van Haselen de medische com missie voor den Bloedtransfusiedienst, waarin tevens het dagelijksch bestuur der afdeeling zitting heeft. Dat door de leden der transportcolonne en helpsters veel nuttig werk werd verricht, blijkt uit het groote aantal hulpverleeningen langs den weg en op verschillende posten. In totaal bedroeg dit niet minder dan 525. Hiervan ko men 232 op rekening van den stranddienst gedurende de zomermaanden, terwijl door den heer B. de Korte niet minder dan 129 maal hulp werd verleend, waarvan 123 keer op de drukke post in de Rijksvischhal. Verder ontleenen we nog aan de jaarversla gen dat de jaarlijksche Roode Kruis-colleete f 621.16 opbracht, waarvan een bedrag van f 467.81 aan het hoofdbestuur kon worden overgemaakt. De verkiezing van twee bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren W. van Haselen en J. v. d. Zijl had tot resultaat dat gekozen werden de heeren van Haselen en Hellemons met resp. 36 en 21 stemmen. Voorts werden uitgebracht op de heeren v. d. Zijl 9, de Korte 3. dr. Limborgh Meyer 1 en Dekker 1 stem. De heer van der Zijl werd dus niet herkozen. De begrooting werd vastgesteld op een be drag aan inkomsten en uitgaven van f 400. Bij de rondvraag bracht de voorzitter dank aan den heer v. d. Zijl voor hetgeen hij voor de afdeeling, waarvan hij sedert de oprichting in 1914 lid was. heeft gedaan. De vergadering onderstreepte deze woorden met een hartelijk applaus. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede dat als ploegcommandant van de transportcolonne zijn voorgedragen de heeren Viergever en Koster. Zeeweg het centrum van de winkeldrukte, maar... De Kalverstraat is nog geen Kalverstraat. Lord Anthony Eden tijdens zijn bezoek aan den Poolschen Staatspresident prof. Moscicky (midden). Links Beek, minister van buitenlandsche zaken. We staan hier op een historisch plekje. Hier, op de oude Heide werd de fumdeering .gelegd., van wat later z-ou worden de haven en visschersplaats IJmuiden, die wat meer dan een halve eeuw na de „eerste steenleg^ ging" die oude Heide zou veranderd hebben in een plaats van bijna 30.000 zielen. Met de oude benamingen verdwenen, ook de oude iets-meer-dan-één-kamerswoningen. De Heide werd Velseroord, Velseroord, een naam die nog lang niet uit den volksmond verdwenen is, werd IJmuiden, in de wande ling min of meer ten onrechte IJmuiden- Oost geheeten. Waar zijn zij gebleven, die primitieve wit gekalkte huisjes, waar zijn ze de „saloons" waar de polderjongens hunne drinkgelagen hielden? Al dat oude heeft zich in den loop der ja ren opgelost in hetgeen in later jaren zou ontstaan. Toch is er iets van het oude Velseroord en de nog oudere Heide in het IJmuiden-Oost van thans terug te vinden. Heeft u ooit er gens zulke grillige rooilijnen gezien als in dit deel van de gemeente? In den Zeeweg en de Kalverstraat, de oud ste straten, vindt men langs de straat tal van onregelmatigheden, als voor- en achter uitspringende gevels, restanten van voor tuintjes enz., dingen die er op wijzen dat er in vroegere dagen ten opzichte van ste- debouwkundige vraagstukken vreemde op vattingen bestonden. Er is wel veel geschaafd, maar voordat men de rooilijnen met een vlakplaat kan af- teekenen, moet er nog heel wat gebeuren. Met de menschen kwamen de winkels. Het spreekt van zelf, dat naarmate de be volking zich uitbreidde, ook het aantal win kels toenam. Maar lang zou het nog duren, eer men zou mogen spreken van. winkelstra ten, want IJmuiden-West is nog lange jaren ook voor IJmuiden-Oost de plaats geweest waar men heen ging wanneer men iets noo dig had, dat niet tot de dagelijksche levens behoeften behoorde. Dat is nu heel anders. In sommige straten, als de Zeeweg, de Kalverstraat en later de Trompstraat en de Frans Naereboutstraat kwamen flinke winkelpanden tot stand en thans is de winkelstand op een dusdanig peil gekomen, dat er geen aanleiding meer bestaat, elders te gaan koopen. Neen, de Kalverstraat is nog geen Kal verstraat; het is er rommelig, zooals in een onlangs gehouden middenstandsvergadering werd opgemerkt. Maar de Kalverstraat van thans is met die van 10 of 20 jaar geleden niet meer te vergelijken. De oude woonhui zen zijn nagenoeg alle gesloopt en daarvoor kwamen mooie winkels in de plaats. Maar de Zeeweg is de winkelstraat van IJmuiden-Oost; de Zeeweg is voor IJmuiden- Oost, wat de Oranjestraat is voor IJmuiden. Echter met minder pantoffelparade, maar met meer winkelende huisvaders en huis moeders, met meer bedrijvigheid. Men moet hier maar eens komen op Zater* dagavond, vooral als straks het weer wat meer tot uitgaan noodt. Morgen beginnen de winkeliers van IJmui den-Oost hun reclame-campagne, waarover elders iets is geschreven. De winkeliers, die hieraan deelnemen, bewijzen, dat zij besef fen. dat m deze moeilijke tijden het wacht woord geldt: wees op uw hoede! Groote opofferingen hebben zij zich ge troost, opofferingen, die in tijden als deze dubbel wegen. Mooie prijzen zijn er beschik baar gesteld voor de wedstrijden, die er zijn uitgeschreven. Het omireeïe van deze at tractie is. dat het met het zoeken en optee- kenen van de vreemde voorwerpen niet uit is want ook de wedstrijden zijn op zichzelf al iets bijzonders. Moge niemand van de deelnemers in zijn verwachtingen teleurgesteld worden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1