HET NIEUWE AVONDBLAD Twintig jaar Ziekenfonds „Velseroord". VELSEN 20e IAARGANG NO. 133 DINSDAG 9 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maancl 40 cents plus 2}4 cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. •iipabonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers rib ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- iprd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver eerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ?9000- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man'alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet no.odig. Uitkeer in gen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De naam verouderde, maar het instituut bleef jong. Meer dan een half millioen gulden aan contributie ontvangen! Krachtige positie met 6000 verzekerden. De heer A. VAN BODEGRAVEN. De heer A. van Bodegraven, voorzitter van het Ziekenfonds „Velseroord" schrijft ons: Aan uw verzoek, om bij het 20-jarig bestaan van ons Ziekenfonds een herinneringsartikel te schrijven, voldoe ik gaarne. Den 12en April a.s. is het-20 jaar geleden, dat het Ziekenfonds „Velseroord" opgericht werd. In verband- met de tijdsomstandighe den achtte het toestuur het niet gewenscht, deze gebeurtenis openbaar te vieren, daar de daarvoor benoodigde gelden momenteel voor betere doeleinden gebruikt kunnen worden. Nadat dit besluit in het toestuur genomen was, kwam plotseling de zeer ernstige ziekte van Dr. A. A. Oosterwijk, wat ten gevolge zou hebben gehad, dat indien er andere be sluiten waren genomen, deze toch zouden zijn herroepen. Hulde aan Dr. Oosterwijk. Want het is toch zoo, dat wie over het Zie kenfonds Velseroord spreekt denkt aan Dr. Oosterwijk, en Dr. Oosterwijk zonder zieken fonds „Velseroord" is niet goed denkbaar. Negentien van de 20 bestaansjaren van het fonds, heeft Dr. Oosterwijk als medewer kend arts zijn allerbeste krachten gegeven aan de leden. En hoe? Zou er een pen zijn. die de groote opofferingen, de groote werk lust en energie welke in al die jaren door Dr. Oosterwijk aan de zieke leden gegeven is zou kunnen beschrijven? Met welk een liefde deze geneesheer zich van zijn taak gekweten heeft? Wij bestuurders van het fonds, die al jaren, met hem samen werken, daar waar de medische en organisatie belangen elkaar ontmoeten,, wij hebben ons herhaalde malen afgevraagt: Hoe is het mogelijk dat één mensch al dien arbeid kan doen steeds met uezelfde opgewektheid en vreugde, arbeid die door zijn wetenschappelijke waarde juist zoo ontzettend veel eischt. En gelukkig, nu wij dit sohrijven, komt er bericht dat aan enke- ien toegestaan is,' zijn ziekbed te bezoeken, nadat een week, met uitzondering van een paar familieleden die dan ook nog maar even mochten kijken, alle bezoek verboden was.Dat dus geen behoefte aan feest is bij het be stuur der organisatie zal ieder weldenkend hö kunnen gevoelen. Maa.r laten wij hopen, dat Dr. Oosterwijk na de zware operatie, en zijn langzaam toenemende kracht, zijn oude gezondheid weer mag terug krijgen, opdat hj] met zijn gewone werklust en groote ken nis de praktijk kan hervatten. Deze woorden moesten er eerst uit. Ik weet ?»wel bestuur, als leden het mij zouden h w!en aanserekend indien ik anders zou •■eoben gedaan. Want naast de wenschen >an beterschap gloeit bij velen een innig en gevoel van dankbaarheid voor al wat potter Oosterwijk voor hen in al die jaren geweest. Een stukje geschiedenis. En nu een stukje geschiedenis! Nadat Dr. om zijn praktijk aan Dr. O'Breen had over slaan, zocht deze geneesheer contact met ®=mge plaatsgenooten onder wie G. van Tel- s®. van der Corput e.a., om deze eens te 7?:?en' of het niet van belang zou zijn, een Yj.epfPnds_te stichten in het toenmalige h&oord, dac nog maar een klein dorp was. mensc'neri voelden daar veel voor. Zij hif het van belang, dat een geneesheer hpiü gevesti°'b bleef, en zij begonnen te ar- viin Sh°ec>ig was er een kern gevormd an menschen die meenden, door middel van "°?enbare vergadering de belangstelling M vraagstuk te kunnen opwekken, Al- n Den heer A. de Wit, directeur lew- en Water vonden zij bereid, een in- 'n" te houden, en na deze inleiding, ont- «m zich een debat, met vraag en antwoor- •»spel zooals dat gewoonlijk gaat. Elke nieuw-geborene wordt niet altijd met vreug de ontvangen en dat gold hier ook. Ondanks kritiek ging men door, en het Ziekenfonds „Velseroord" kwam tot stand en groeide voor spoedig op. Na een jaar vertrok Dr. O'Breen en Dr. Oosterwijk nam zijn praktijk over. De ontwikkeling ging geleidelijk, moeilijkheden deden zich voor, maar toch niet van ernsti- gen aard. De gemiddelde groei bedroeg on geveer 300 verzekerden per jaar, dus men was tevreden. Dr. Oosterwijk kreeg als me dicus een zeer goeden naam, zoodat een der voornaamste factoren, om te slagen vervuld was. Zoo werd het'kind 10 jaar. Wij hebben toen gefeest, gesproken enz. en gingen ver- I der. Na het 10-jarig bestaan, we telden toen I 2700 verzekerden, kwamen andere vraagstuk ken de aandacht vragen. Eerst vestigde zich S Dr. Paërl, tandarts, door een paar dagen per week hier spreekuur te houden. Tandarts Paërl, die op gebied van zieken- fondshulp practische ervaring had. zocht aanraking met het bestuur, en na enkele be- sprekingen en na hier en daar eens ge- informeerd te hebben, besloot het bestuur tot tandheelkundige verstrekking over te gaan. Dit ging ook al weer niet zoo maar Protes- ten kwamen, doch het bestuur zette door. en menig lid, die toen van oordeel was, dat tandheelkundige hulp overbodig was, zou nu misschien protesteeren, indien een voorstel kwam, dit instituut op te heffen. Hadden wij voordien haast geen tandheelkundige in de gemeente, thans werken hier 6 tandartsen, geheel of gedeeltelijk. Dit is ongetwijfeld de groote verdienste van tandarts Paërl; door zijn werken in onze organisatie, en door zijn lezingen voor oudercommissies. en door de gehouden tentoonstelling met de film voor de oudere schooljeugd, heeft deze de tand heelkunde populair gemaakt. De statistieken toonen aan. dat onze leden in verhouding tot andere fondsen, in ons land, het m-*3st tandheelkundige hulp verlangen. De stichting van het Antonius Ziekenhuis, met haar'polikliniek, zoowel de polikliniek te IJmuiden bracht voor onze leden ook een belangrijke verbetering in de medische ver zorging. Het reizen en trekken was door deze stichting voor de leden opgehouden. De sa menwerking met de directie van het zieken huis is altijd 'buitengewoon goed. Ongetwij feld is het bestuur de tolk van de honderden leden wanneer zij bij deze gelegenheid na mens hen, doktoren en verpleegsters, zoowel hier als elders hun hartelijken dank voor de genoten verzorging en verpleging overbren gen. Toen Dr. Bussemaker zich hier ter plaatse vestigde, was het aantal leden zoo vermeer derd. dat wij gaarne de gelegenheid te baat namen .om dezen geneesheer aan ons fonds te verbinden. Helaas na 1 1/2 jaar praktijk vertrok Dr. Bussemaker naar Eindhoven, en in zijn plaats kwam Dr. van Leusen. Het be stuur betreurde het spoedige vertrek van Dr. Bussemaker ten zeerste. In den zeer korten tijd, dat deze hier praktijk had, was hij bij velen een geliefd huisdokter geworden. Zijn plaatsvervanger Dr. van Leusen behoeven wij niet nader voor te stellen. Deze geniet hier ter plaatse zeker wel een zoo goeden naam. dat wij hem niet nader behoeven be kend te maken. Later heeft Dr. Boosman te Velsen zich nog aan ons fonds verbonden, en het laatste jaar Dr. Hekman, die zich te Santpoort had gevestigd. De samenwerking in het bestuur, en met de doktoren is steeds .uitstekend. Onzerzijds weten wij de wijze, waarop de doktoren onze leden behandelen buitengewoon te waardee- ren, terwijl de heeren doktoren, meermalen het bewijs hebben gegeven, onzen organisato- rischen arbeid te respecteeren. Wat deed het Ziekenfonds? Onwillekeurig komt de vraag naar voren, is het werk dat wij in deze 20 jaar hebben ge daan, goed geweest? Heeft dit werk sociale beteekenis? Bij het beantwoorden van deze vragen zullen de cijfers de bevestiging moeten geven of ons werk al of niet goed is. Opge richt met een 100-tal verzekerden, bedraagt het aantal verzekerden nu 6000. De ontvang sten in contributie waren in deze 20 jaar 546.061.01. Het aantal opgenomen patiënten in de ziekenhuizen was 1713. Dit kostte in totaal 127.891.72 aan ziekenhuisverpleging Deze enkele cijfers bewijzen iets, en dit, dat het door ons gedane werk goed is. Hoevelen hebben, doordat zij lid van ons fonds waren hun gezondheid behouden of teruggekregen. Dit is niet te becijferen. Het is dan ook logisch dat onze penningmeester-administrateur Van Telgen, die van de oprichting af deze taak op zijn schouders' heeft gehad, bij het door bladeren van zijn boeken, om enkele cijfers te rangschikken, met voldoening op dezen ge- danen arbeid, welke in vrijen tijd gebeurde, terugziet. Wij kunnen het ons zoo indenken dat een gevoel van warme trots hem door gloeit bij het zien van de cijfers, welke voor hem een levende taal spreken. Maar dit moet er bij, naast den enormen arbeid door hem verricht, heeft zijn echtgenoote hem steeds bijgestaan. Enkel het feit dat jaarlijks meer dan 1000 maandkaarten, door hen terug be taald worden, is op zichzelf al een belangrijk werk, en altijd staan de heer en mevrouw Van Telgen klaar om te helpen, wanneer dit noo- dig is. Wij weten ook hier de tolk van be stuur, doktoren en leden te zijn als wij den 1 heer Van Telgen bedanken voor de door hem I in de 20 jaren volbrachte taak. De taak, heer Van Telgen, 20 jaar geleden door U opgevat. I is steeds in goede handen geweest. Uw eer lijkheid en ijver is spreekwoordelijk in onze kringen. Wij hopen dat u nog vele jaren, deze arbeid mag doen. met dezelfde liefde en toewijding als in de afgeloopen 20 jaar. Het vertrouwen bezit u voor 100 pCt. Het is niet doenlijk om allen, welke in verband staan of hebben gestaan met het Ziekenfonds Velseroord te noemen. Doch een paar namen willen wij toch even memo- reeren. En dat is Van der Corput. die van de oprichting af tot zijn vertrek van hier 16 jaar bestuurder is geweest, waarvan 15 jaar voor zitter. Ook deze heeft steeds getoond groote liefde voor het Ziekenfonds Velseroord te be zitten, en wij weten als hij deze regels leest, dat er veel in zijn herinnering zal opdoemen uit de tijden, dat hij als voorzitter in onze organisatie de leiding had. Naast den heer Van der Corput, wenschen wij nog te noe men onzen secretaris, den heer Gutteling. Hoewel niet de oudste der bestuurders, heeft deze ook getoond zijn plaats volkomen waar dig te zijnl Het fonds in crisistijd. En nu, ja nu is 't crisis en de vraag rijst onwil lekeurig: kunnen wij het volhouden? Het werk voor 20 jaar met goeden wil,doch met onzekere hand aangevat. Wij vragen slechts. Wij weten h^t niet! Maar wat wij wel weten is dit. De crisis duurt reeds vijf jaar. Vijf jaar vechten wij reeds. De volksverarming heeft haar nadeeligen invloed doen gelden, Groei is er momenteel niet. Misschien een zeer kleine achteruitgang. Maar toch hopen wij op beter. Onze organisatie heeft zich fi nancieel weten te handhaven. De lust om door te zetten is bij het bestuur volop aan wezig. De moeilijkheden die er zijn schatten wij niet te licht, doch vreezen doen wij ze niet. Den moed houden we er in. In de over tuiging, dat de arbeid dien wij verrichten in het belang der menschheid is, en dat al wat in dit belang is, goed is. gaan wij verder, overtuigd als wij zijn dat er betere dagen zullen komen, dat eenmaal de zon de duister nis zal verdringen ,en dat het goede het min der goede zal doen verdwijnen. Dankbaar voor het veie goede dat wij ondervonden van vele gekenden en ongekenden die naast en achter ons staan, van genoemden en onge- noemden die met ons werken, begeesterd door hetzelfde gevoel van menscuenplicht en liefde als wij, hopen wij door te worstelen. Moge dit overzicht, ieden en lezers u de overtuiging schenken, dat het Ziekenfonds „Velseroord" bij het 20-jarig bestaan terug kan zien op een veld van gedanen arbeid, welke arbeid is gedaan door doktoren, be stuurders, oude zoowel als tegenwoordige, boden, en allen d.ie medewerkten, uitsluitend uit overwegingen, van menschelijke waarde. Dan zullen wij, bestuurders hoewel geen feest vierende, met den meesten ijver en goeden wil blijven doorwerken, aan den groei en bloei van het Ziekenfonds „Velseroord". Opening der Tweede Kruideniersbeurs. Gi'oote belangstelling in het Patronaatsgebouw. De Tweede Kruideniersbeurs, die in het Pa tronaatsgebouw wordt gehouden, heeft gis teravond haar wel wat donkere poorten ge opend. Heeft de beurscommissie met opzet ver zuimd bij den ingang van het gebouw een flinke verlichting aan te brengen om des te beter de fraai verlichte zaal uit te doen ko men? In de zaal heerschte al voordat de officieel e opening plaats vond, een gezellige drukte. De standhouders hadden met een vol verwach ting kloppend hart hun posten betrokken, vele jenoodigden gingen eens poolshoogte nemen, maakten kennis of hernieuwden de kennis met de aanwezige vertegenwoordigers van hun leveranciers. Kortom er heerschte een opgewekte stemming, waarbij de crisis geheel op den achtergrond geraakte. Op het podium speelde zich het officieele gedeelte af, Daar waren aanwezig de heer J. C. Dunnebier. loco-burgemeester, het hoofd bestuur van de Enkabé, de heer H. H. Meyer namens de Kamer van Koophandel, plaatse lijke afdeelingen van de Enkabé. vertegen woordigers van de afdeelingen Zaandam, Alk maar, Krommenie en Ouderkerk a. d. Amstel, bestuursleden van de Hanze, de Winkeliers- en Handelsvereeniging „Wijkeroog" de heer Homburg, voorzitter van de Middenstands- Centrale enz. De heer S. Bos, voorzitter van de Beurscom missie sprak een woord van welkom, in de eerste plaats tot den loco-burgemeester, den heer Dunne-bier, wien de heer Bos dankte voor zijn bereidwilligheid, de Tweede Velser Kruide niersbeurs te willen openen; verder heette de heer Bos den heer Meijer als vertegenwoor diger van de Kamer van Koophandel welkom, in wiens tegenwoordigheid spreker een bewijs van belangstelling van genoemd lichaam zag. als ook de aanwezige vertegenwoordigers van andere vereenigingen en afdeelingen en de standhouders. Spreker bewonderde den moed dezer laat- sten, aan deze Kruideniersbeurs deel te nemen Sedert 1931, toen de eerste beurs gehouden werd, is er veel veranderd, meende de heer Bos. Ondanks de vele moeilijkheden, waaron der de middenstand gebukt gaat, toonen ze met hun deelneming aan deze tweede beurs over een flinke dosis durf te beschikken. Hij hoopte, dat zij van de winkeliers den noodi- gen steun mogen ontvangen en dat zij met vele orders naar huis mogen gaan. Ook de pers kreeg van den heer Bos een vriendelijk woord. Hierna verzocht de heer Bos den heer Dun nebier de beurs te willen openen De heer Dunnebier zeide. toen hem het verzoek bereikte, de beurs te openen, hij niet lang geaarzeld had, deze uitnoodiging aan te nemen. Wel deed hij dit met eenigen schroom, omdat dit altijd in herinnering brengt den man die drie jaar aan het hoofd der gemeente heeft gestaan en die steeds blijken heeft gegeven, met den middenstand mee te leven. Maar het leven gaat door. Als we letten op de tegenwoordige omstandighe den, zoo vervolgde de heer Dunnebier, mag een woord van hulde aan de organisatoren van deze beurs, die bewezen hebben, wat een drachtige samenwerking vermag, niet ont houden worden. Het is zoo, dat door het ont staan van den middenstand Nederland groot is geworden en nu de tijden moeilijk zijn is het te hopen dat de middenstand, die steeds in het hoekje staat waar de slagen vallen, toch het hoofd boven water houdt. Daarom wenschte spreker dat de standhouders aan het eind van de beurs met groote voldoening- op hun arbeid terug mogen zien. Hierna verklaarde de heer Dunnebier de beurs voor geopend. Na een woord van dank van den heer Bos was het woord aan den heer H. H. Meijer, die zeide in opdracht van de Kamer van Koop handel hier aanwezig te zijn. De Kamer van Koophandel, aldus spreker, stelt het op groo- ten prijs, dat hier een kruideniersbeurs ge houden wordt. In verband met een opmer king van den heer Bos wees de heer Meijer er op, dat de Kamer van Koophandel den middenstand een goed hart toedraagt. Maai de Kamer van Koophandel is niets meer dan een adviseerend lichaam. Als de teekenen niet bedriegen zal dit spoedig anders worden en zullen de Kamers van Koophandel iets meer te zeggen krijgen door de wet op de uitver- koopen Namens de Kamer van Koophandel sprak de heer Meijer den wensch uit, dat de beurs mag slagen. De heer J. P. Loendersloot bracht de beste wenschen over van de Winkeliersver- eeniging IJmuiden-Oost. Spreker was er er kentelijk voor, dat ook nu de beurs weer in ïJmuiden-Oost wordt gehouden. Het spe?t hem dat de leden niet aan de winkelweek mee konden doen maar hij hoopte een volgende keer op hun medewerking te kunnen rekenen. De heer Van der Linden, voorzitter van de Enkabé hield daarna een uitvoerige rede, waarin hij wees op de gevaren welke den mid denstand van de zijde ran het grootbedrijf en de coöperaties bedreigen, Tenslotte werd nog het woord gevoerd na mens de Velser Middenstands-Centrale dooi den heer H. Homburg. die zeide uitdrukking te willen geven aan wat. leeft in de Midden stands-Centrale, waarin vele leden georgani seerd zijn. Ook de heer Homburg schetste de moeilijke tijden, waaronder de middenstand gebukt gaat en hoopte, dat de deelnemers met tevredenheid mogen terugzien op hun werk. De heer Bos deelde nog mede. dat van de Winkeliers-Vereeniging Groot IJmuiden een telegram was ontvangen, waarin de beste wen schen voor het slagen der beurs werden aan geboden. Er is bij de opening niet overdreven toen gezegd werd, dat de standhouders zich vele moeite hebben gegeven. De stands munten alle uit door een goede verzorging en een smaakvollen opbouw. Tal van bekende grossiers en fabrikanten zijn op de beurs vertegenwoordigd en allen hebben hun beste beentje voorgezet Een be zoek aan de beurs kunnen we dan ook een ieder, aanbevelen. Uit het jaarverslag der IJmuider Vischhandel- vereeniging. Het vischvervoer per spoor. Het vervoer van visch per spoor naar het binnenland nam in het verslagjaar, vergele ken bij het voorafgaande jaar, niet onbelang rijk toe, aldus lezen we in het jaarverslag der IJ. V. V. Het valt te betreuren, dat het niet mogelijk is, gegevens te verzamelen omtrent het vea-- voer per visch- en vrachtauto, waardoor een zuivere basis tot vaststelling van de afneming van visch door het binnenland ontbreekt. Nochtans zijn wij van oordeel, dat het vischverbruik in ons land zich in gunstigen zin blijft ontwikkelen. Dit vindt mede zijn oorzaak in de omstandigheid dat verschillen de handelaren zich door de invoerbelemme ringen in het buitenland genoodzaakt hebben gezien hun arbeidsterrein geheel of ten deele naar ons land te verplaatsen. De hooge crisisheffingen op boter en bak olie werken echter zeer belemmerend voor het vischverbruik. Uiteraard heeft de export naar het buiten land in onze markt steeds een sterk overheer- schende positie ingenomen, doch door de ge wijzigde economische omstandigheden zal het streven er meer en meer naar gericht moeten zijn, het vischverbruik in eigen land op te voeren. Dit wil niet zeggen, dat de handel dit terrein tot dusver min of meer zou hebben veronachtzaamd, integendeel, waar mogelijk heeft deze tak van handel steeds een groote activiteit ontwikkeld. Opgemerkt moet echter worden, dat slechts dan een grooter vischver bruik in ons land kan worden verkregen, in dien maatregelen worden getroffen, die lei den tot een meer regelmatigen aanvoer door trawlers en trawlloggers. Ook zal onze vloot zich meer dan tot dusver moeten toeleggen op aanvoer van de door het binnenland gevraag de vischsoorten, terwijl al het mogelijke zal moeten worden gedaan om, evenals voorheen, van IJmuiden een kwaliteitsmarkt te maken. De vrijv eenvoudige wijze waarop o.a. een winkelier en venter tot den afslag worden toe gelaten is naar onze meening niet in het be lang van het visscher ij bedrijf in het algemeen, noch bevorderlijk voor een toeneming van het vischverbruik in het bijzonder. In aanmerking genomen, dat het vischver bruik in ons land per hoofd per jaar op circa1 3 K.G. is te stellen,, tegenover Duitschland 9 K.G. en Engeland zelfs 20 K.G. per jaax*, meenen wij niet onbescheiden te zijn wanneer wij opmerken, dat er t.a.v. den vischafzet in ons land nog wel het een en ander te doen is. Reeds bij een verbruik van 7 1/2 K.G. per hoofd per jaar in ons land zou het Ncderland- sche visscherij- en v is chh a n del be d r ij f volko men uit de moeilijkheden zijn. Aan de vraag naar het verbruik in Duitschland van 9 K.G. zou onze geheele vloot zelfs niet meer kunnen voldoen. Wij hopen en vertrouwen derhalve, dat de kwestie van den afzet van visch in ons land de bijzondere aandacht, mag hebben van de Nederlandsche Visscherijcentrale. Ten slotte zou het warme aanbeveling ver dienen, indien de uit het reederij-, haring- en vischhandelbedrijf in 1933 ontstane Com missie tot bevordering van het vischgebruik in Nederland financiëel en moreel op krach tige wijze door onze Regeering werd gesteund. Verkiezingsactie S. D. A. P. Druk bezochte vergadering in „Het Wapen van Velsen". Gisteravond heeft de heer M. A. Reinalda, van Haarlem, in een druk bezochte vergade ring in „Het Wapen van Velsen" gesproken over het onderwerp: „Naar het socialisme". De vergadering werd geopend door den heer Hen nink. Na een woord van welkom sprak de heer Hennink zijn blijdschap uit over het feit, dat trots er meer politieke vergaderingen wor den gehouden, er toch zulk een enorme be langstelling voor deze vergadering is. Alvorens de heer Reinalda het woord kreeg, declameerde Jan Lemaire fragmenten uit „Het Leven van soldaat Zweik". Rede van den heer Reinalda. De heer Reinalda begon zijn rede met er op te wijzen, dat ver boven den verkiezing- strijd zooals de S.D.A.P. die zal voeren, veel hooger ligt de strijd voor het socialisme. De verkiezing van 17 April is hierbij slechts een graadmeter. Velen zien nu reeds uit naar 17 April, om dan te kunnen zien, hoe het met dien_ graadmeter staat. Er zijn er velen die als doktoren den graadmeter zullen bezien, maar ook vele kwakzalvers zijn er. die zich voordoen alsof zij de kwalen van de samen leving kunnen genezen. Er rust een groote verantwoordelijkheid op het volk als het straks zijn stem gaat uitbrengen. Men moet. zeide spreker, zich bewust zijn dat men 17 April krijgt die regeering die men zich. even als twee jaar geleden is gebleken, kiest. Daar om dient men er rekening mee te houden, die menschen te kiezen die er op uit zijn, om het volk uit de ellende van de crisis te helpen. Spreker wil gaarne erkennen dat ook tal van kapitalisten verlies hebben geleden tengevol ge van de crisis, maar het zwaarst drukt de crisis op den arbeider. Daarom dient men zich wel bewust te zijn, op wien men bij de a.s. ver kiezingen zijn stem uitbrengt en geen acht te geven op wat den arbeiders dikwijls door som mige politieke kwakzalvers wordt verkondigd. Spreker stond stil bij de economische crisis, waarbij maar steeds weer naar voren wordt gebracht „aanpassen" en den naar beneden. De arbeiders, aldus spreker, zijn zich be wust, dat het socialisme alleen hen kan redden uit de moeilijkheden waarin zij voortleven. Daarom ligt hooger dan de verkiezing van de staten het werk van het socialisme. Vervolgens behandelde spreker de houding der politieke doktoren en kwakzalvers. Spre kende over de Nat. Soc. Beweging zeide de heer Reinalda, niet te gelooven, dat een volk dat vier eeuwen voor zijn vrijheid heeft ge streden, op een lijn gebracht kan worden met een volk, dat misschien 100 jaar ten achter is bij de Hollanders. Tegen een volk, dat als het onze zoo voor zijn vrijheid heeft gestre den dat cultureel zoo hoog staat, loopt een kwakzalver als de N.S.B. zich kapot. Vervol gens besprak de heer Reinalda de Commu nisten als een politieke kwakzalverij. Het mag in een land als Rusland, dat eeuwen onder het Czarendom heeft moeten bukken, zich als een macht doen gelden, ook deze macht die zich ook als een geweldige dictatuur doet ken nen, wijzen wij af. Terug komende op de ver kiezingen der staten waarbij de N.SB, en de Cummunisten straks zullen verschijnen, be sprak de heer Reinalda het werk van dit lichaam, waarbij hij naar voren bracht, dat het werk van de Staten geheel anders is dan dit in vroegere jaren het geval was. In de Staten van N.-Holland zijn 26 zetels van de 77 doof de S.D.A.P. bezet en het is d<> tauic der kiezers, deze niet te doen dalen, maar te hei pen dat meer zetels door de S.D.A P. ingeno men kunnen worden. De heer Reinalda memo reerde, wat in 28 jaren, sinds de eerste S.D.A.P.'er. de heer Wibaut, als Statenlid zitting nam. de S.D.A.P. gedaan heeft. Nu zal het aan u zijn, aldus spreker, om op 17 April te zorgen dat de S.D.A.P., die altijd vooraan staat in den strijd voor do gemeenschapsbelan gen, bij de Statenverkiezing goed naar voren komt. Dit is de taak der arbeiders, waarbij de vrouwen vooral niet mogen achterblijven. Met een opwekkend woord, zich vast aaneen te sluiten, eindigde de heer Reinalda zijn met aandacht gevolgd betoog. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door den heer J. van Woensel ge bruik gemaakt. Deze beklaagde zich er over dat er geen gelegenheid tot debat was, zoodat hij zich tevreden moest stellen met het rich ten van een paar vragen tot den spreker. Deze vragen hielden verband met hetgeen door spreker was gezegd omtrent Rusland. De heer van Woensel evenals eenige aanwezigen werd door den heer Reinalda uitvoerig beantwoord. Nadat de heer Lemaire nog eenmaal was opgetreden, werd de vergadering door den heer Hennink gesloten.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1