flaar Denemarken en Zweden door de lucht. De goede Fokker-machines. Laaland uit de lucht gezien. 's Morgens 9 uur uit Amsterdam, half één on Zweedschen bodem. De wereld is weer klein höor Het gaat haast t e snel. Gelukkig doen veer over Hamburg nog een half uurtje lan- eer over! En een mooi traject ook. Wij begin nen met dwars over Amsterdam heen te vlie gen wat wij gewoonlijk niet doen. Over de Nieuwe Meer, Rijksmuseum, Munttoren, Cen traal Station, het Y, altijd aardig toch het vliegen over een stad, die je goed kent. En dan zilvert de Zuiderzee reeds onder ons. De knusse huisjes van Durgerdain staan nog in lange rij langs den dijk, Pampus ligt op zijn plaats. Marken ziet heiïg, maar we naderen ook de 2000 meter alweer. Een beetje buiïge wind en dan is het boven vaak rustiger; zoo zien we als door een blauw waas Marken en ürk. en Schokland, eigenlijk de heele kom van de Zuiderzee. Wij vliegen over den IJsel- mond en zien hoe het Zwarte Water inder daad een groote pluim zwart-water uitstort In het bruin-grijs-troebele IJselmeer. Wij vlie gen weer wat lager, het is boven ook niets ge daan. Een aardig traject langs de Overijsel- sche Vech';. Overal breede groene weilanden met mooie, door boomen omgeven dorpen. Heel in de verte glinstert de Beulakker wijde aan dén horizont, waar de aalscholvers een veilig toevluchtsoord vinden, en dan komen wij langs een der merkwaardigste brokjes Ne derland. Met recht op zijn smalst hier! Tus schen Zwolle en Meppel liggen daar Staphorst en Rouveen, beide in lang lint langs den grooten straatweg gebouwd. Maar ook hier vermeerdert de bevolking, dus moest vaak de langs den weg gelegen strook in tweeën ge deeld. Elke boerderij moest zijn uitgang naai den weg hebben, naar achter toe, het veld in, was ruimte genoeg. En zoo ontstonden daar telkens weer onderverdeeld op dezelfde wijze, die merkwaardige bezittingen van zes meter breed en zes Kilometer lang. Weet daarbij, dat elk rechtgeaard Staphorstenaar om zijn buur man te plagen aan de Noordgrens van zijn terrein een rij hoopopgaande wilgenboomen onderhoudt, dan begrijpt ge meteen dat Stap horst en Rouveen uit de lucht gezien een zeer merkwaardigen indruk maken. Dan volgen de bruine vlakten van Drente, die ongemerkt in Duitsehland overgaan. Bij de grens wordt mijn camera weer geconfiskeerd. De Eems was an ders wel aardig geweest, maar verder is er niet veel wat de aandacht trekt, behalve als wij Hamburg naderen. Dat is een verrassend mooi gezicht. De breede rivier omgeven door uitge strekte parken vol aardige huizen; op de ri vier een echte havenstad-drukte, rechts de havens zelve, de dokken en de mooie groote kerktorens, waaraan Hamburg zoo rijk is. Te kort. glijden we boven dit prachtig panorama, wel heel laag er over. Even later zie ik vlak onder meeen leeuw, die op 't punt staat naar ons op te springen, een steenbok rent omlaag van een hoog rotspunt en een rij fla mingo's legt een knoop in hun lange halzen om ons na te staren. O ja, Hagenbeek woont vlak bij Hamburg. Goed idee. Even gaan kij ken. En dat ging best. Van Fühlsbüttel, het Hamburgervliegveld brengt de tram er je zóó, maar eerst wachtte een ander puzzle. Logies voor den nacht. Alsterhof, 650 bedden. Geen kamer vrij. Bristol hotel 500 bedden alles be zet en zoo nog een paar. Wat is er hier toch te doen? Komt de Führer de haven inspectee- ren of zoo? Mijnheer, weet U dat niet? Boks wedstrijd tusschen Schmeling en Neusel. En daarvoor was in heel Hamburg geen bed meer te vinden! Ik wou dat ik ook zoo beroemd was. Maar ik word toch eigenlijk liever niet zoo in 't publiek op mijn gezicht geslagen! Ook alweer waar. En het was rustig in Hagen- beck's beroemd dierenpark dien middag. En ik vond wel een bed, al was het dan op het vliegveld, waar voor gestrande vliegers altijd 6en onderdak te vinden is. Den volgenden morgen verder. Net één plaatsje in het vliegtuig want het is een ver bazend drukke lijn naar het Noorden en als er straks een behoorlijk vliegveld komt bij Stockholm zal het nóg wel beter worden. Nu Moet ge daar nog met den trein van Oslo naar Stockholm en daar zorgen Finnen en Russen aan weer voor doorverbinding met Oost- Europa. En het is ook alweer een heel interes sant traject dat wij gaan vliegen. De Kieler uocht, de uitloopers van kleine en groote Belt; ïalster. Zeeland, wat al niet een bekende namen om van Kopenhagen en de Sont nog niet eens te spreken. Het begint ook al goed. wrst weer mooi Hamburg aan de prachtige 5v}er. dan de grazige vlakten van Sleeswijk- üoistem, en daarin de Plöper See, waar de pMMchap der zoetwater diertjes na Leeuwen uoek haar belangrijkste beoefenaars vond. uan komt al spoedig de kust in zicht. Olden- 2JJ &hjdt onder ons door, dan het voor de feleSen Fehmam en daar wenkt de ^weedsche piloot van S.E.A.C.Z. mij reeds naar h! e en biedt mij de plaats van den 2en owtuurder aan, waar ik mij graag met Con- 1 en Agfamovex installeer. .^St voor ons en begint met een s zeiiig duinrijtje dat zich ver naar het Oos- iwj? 2,ee verliest. Daar achter ligt rijk fo™* Vlak- keurig bebouwd, mooie en hiT een vierkant gebouwde boerderijen - öS en daar vooral bij de haven plaatse^ wat dennebosch. Een land van boter, melk, kaas en eieren, net als het onze. Telkens breede waterstroomen, net als in Zeeland en éindelijk het keurige vliegveld met flink sta tionsgebouw in Kopenhagen. Maar voor even: dan wippen wij in 20 minuten over de Sont en constateeren, dat Malmö een wereldstad is en dat ze in het vliegveldrestaurant (twee tafel tjes onder een dak van wilde wingerd) heer lijke paddestoelommelet bakken. En dan gaat het terug over de Sont, weer over zee en land en land en zee in steeds schilderachtige wisseling, tot wij zachtkens worden neergezet in Hamburg. Daar zou het een paar weken later anders gaan. Toen hing er lichte mist op het veld. In de bocht, dus met een snelheid van een honderdtal kilometers per uur raakte een vleugel van de S.E.A.C.Z. den grond. De hou ten vleugel van de driemotorige Fokker ver splinterde, door den slag brak het landings gestel en met een groote snelheid schoof het vliegtpiglichaam. de cabine over het natte gras. Toen het wrak bleef liggenging de deur open enstapten de passagiers slechts licht gewond uit. Het gelascht stalen geraam te van de cabine had den geweldigen smak doorstaan en de passagiers voor erger bewaard. Ja, Fokker weet wat hij doet en ik weet waar om ik liefst per Fokker reis. Ik kwam veilig weer in Amsterdam, hoe kan het ook anders. Alleen twee dagen te laat. Dat- kon ook niet anders, want de dienst Hamburg en terug is bijna altijd vol. Dat is 't gevaar van zoo eens mee mogen rijden, dat je op de gekste plaatsen blijft hangen. Maar ik ga nóg eens. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. De tentoonstelling „Flora". NU HET BLOEMENPALEIS GESLOTEN IS. Het tijdelijk gesloten zijn (tot Vrijdag 12 uur) van het Bloemenpaleis op het terrein der groote bloemententoonstelling Flora te Heemstede behoeft geen reden te zijn om geruchten te gelooven, alsof dan ook de ten toonstelling zelf gesloten is. Voor een sluiting zou trouwens geen en kele reden zijn omdat de 20 H.A. terrein zoo veel te genieten geven en zooveel bijzondere bekoorlijke plekjes opleveren, dat aan den bezoeker ontnomen zou worden de rustige bezichtiging van alles wat de ruim 300 in zenders op dit uitgestrekte gebied hebben tot stand gebracht. De avondverlichting is op zichzelf een be zienswaardigheid en een verblijf op het groote terrein van den tulpenhof met het verlichte warenhuis dat dezer dagen in vol len bloei staat, zal het tijdelijk gemis van de bloemen in het gebouw doen vergeten. Een zitje in de café's en restaurants geeft een prachtig uitzicht op den verlichten Tul penhof. Het nu toch zeker komende lenteweer zal van deze dagen van spannende afwachting van wat Flora Drie gaat brengen een reeks van genotvolle dagen maken. Dagen die niet terugkomen Jhr. Mr. D. J. de Geer laakt S.D.A.P. en N.S.B. f,Critiek zonder verantwoordelijkheid" Haarlem Maandag. In zijn rede over Beginseltrouw, die de oud-minister van financiën voor de Christelijk Historische Unie in het gebouw van den Protestantenbond heeft gehouden, besprak hij de hou ding van de S. D. A. P. en der N. S. B, waarna hij in acht punten de regee- ringstaak samenvatte. In tijden van nood schijnt het moeilijker trouw te zijn aan de beginselen dan voor heen". aldus de oud-minister en leider der Christelijk Historische Unie. Daarbij komt dat er groepen zijn die van den nood der tijden misbruik maken. Dat zijn die groepen, die zelf geen verantwoording heb. ben te dragen en makkelijk de houding der verantwoordelijke partijen kunnen afbreken. Deze manier van doen vinden we bij de S. D. A, P. en de N. S, B. Strijdt de eerste partij nog voor een bepaalde groep der be volking, de tweede zegt voor alle groepen der bevolking te kunnen zijn en bij haar vin den wij bovendien nog een tegenstrijdigheid in de beloften onderling! De N.S.B. dan belooft: een betere defensie (iets waarvoor vele Nederlanders zijn te vinden ofschoon de minister van defensie van meening is dat onze verdedigingsmidde len voldoende zijn). Ten tweede belooft de N.S.B. meer ouderdomsverzekering, (wat op zich zelf een zeer lofwaardig streven is, als het uitgevoerd kan worden) en ten derde wil zij openbare werken laten uitvoeren ter be strijding der werkloosheid (hetgeen onze re geering reeds doet). Dit alles brengt ver hooging van staatsuitgaven mee, waarmee men zich, aldus de spreker, eventueel zou kunnen vereenigen. Maarde N.S.B. belooft de belastin gen te zullen verlagen en dan vraagt men zich af: waar moet dan het geld vandaan komen? Ook hiervoor is een oplossing te vinden: leeningen aangaan en de lasten op den kapitaal dienst brengen. Echter zegt de N.S.B. dat leeningen uit den booze zijn, om dat de staat zich dan afhankelijk zou maken van het groot kapitaal. Sterker nog: de N. S. B. wil de bestaande leeningen aflossen bovendien! Nu rijst werkelijk de vraag: wat is de be doeling nu van personen die al deze tegen strijdigheden opdisschen, met beloften komen die elkander niet dekken? En andere leuze der N.S.B. is die der na tionale eenheid. Jhr. De Geer stelde voorop dat dit kostelijke bezit door den nood waarin ook ons land is komen te verkeeren. hechter is dan ooit. Een overtuigend voorbeeld i; ons nationale kabinet zelf, waarin personen van verschillende richting zitting hebben, louter en alleen ter wille van het land. En de N.S.B. die onze nationale eenheid verstoort, waarin zij slechts door de communisten even kan worden overtroffen, scheldt op dit na tionale kabinet en verwijt den ministers da( zij met elkander regeeren! Het geheele optreden der N, S. B. heeft haar in tegenstelling tot eigen beweringen tot een politieke partij gestempeld, zooal® er reeds zooveel zijn. Doch deze nieuwe partij voert de onverdraagzaamheid en gebrek aan waardeering van anderen ten top. De juiste opvatting van het partijwezen (uitwisseling der goede gedachten en de bestrijding van elkanders verkeerde opvattingen) komen bij haar nimmer tot uiting. Dat de N.S.B. een zuiver politiek karakter heeft, bewijst het feit dat zij geen enkel middel zal ontzien, noch verdachtmakingen noch concrete zaken, als bewezen is door de schending van het briefgeheim. Het blad van de N.S.B. praat deze schending en de -publicatie goed -door te zeggen dat het al gemeen belang zulks vorderde en dat dit uitgaat boven dat van een paar perso. nen. Jhr. de Geer noemde dit een tyoisch voor beeld van de gevaarlijke nationaal-socialis- tische mentaliteit. Immers is elke partij de vaste overtuiging toegedaan het algemeen belang te dienen. Komt men echter eens zoover dat men derhalve begrippen als fat soen, eer, rechtvaardigheid en andere over boord gooit, en zoo het algemeen belang tot partijbelang degradeert, dan moet men on middellijk denken aan 't spreekwoord: ,,Het doel heiligt de middelen". De geschiedenis kent van deze verderfelijke geestesgani voorbeelden te over, alleenmen moet enkele eeuwen teruggaan. De guillotine tij dens de Fransche revolutie was ook „alge- meen belang". Komt men in het land dat de bakermat is van het nationaal-socialisme (Duitsehland) dan ontmoet men praktijken als sluipmoord in het algemeen belang" (30 Juni 1934) en gevallen-Jacob! De S.D.A.P. verweet de oud-minister de afbrekende critiek op de regeering, terwijl de partij zelf geen verantwoordelijkheid draagt. De S.D.A.P. zegt dat de koopkracht van het volk vermindert, doordat de geering personeel laat afvloeien en de loonen verlaagt. Dit is juist, aldus de spreker, doch in de particuliere bedrijven is het zelfde 't geval. Het is de fout van de S.D.A.P. het onvermijdelijke aan de regeering te verwijten die tenslotte door haar daden niets anders doet dan de verminderde koopkracht van De nieuwste film van Greta Garbo „The Painted Veil" schijnt weer een wereldsucces te zijn. Garbo speelt daarin de rol van verpleegster, die een Chineesch kind moet verzorgen. Haar tegenspeler is Herbert Marshall als dokter. het geheele volk. die ontstaan is door ver schillende (internationale) oorzaken, in haar organen tot werkelijkheid te brengen, gelijk de particuliere bedrijven doen. Jhr. De Geer was ervan overtuigd dat de S.D.A.P. zelf niet anders zou kunnen doen waarbij hij voor beelden noemde van gelijke socialistische maatregelen in verschillende kantons van Zwitserland. Het is in dezen tijd noodig zich niet in den afgrond te storten, het evenwicht en de bezinning te bewaren, zelfdiscipline te heb. -ben evenals verantwoordelijkheidsbesef en te waardeer en wat ons nog is overgebleven vooral op geestelijk gebied. Wij moeten de regeering steunen, ook door goede critiek, en ons onthouden de goede motieven die onze regeering bewegen, in twijfel te trek ken. De acht punten die in hoofdzaak de taak der regeering uitmaken, formuleerde Jhr. De Geer als volgt: 1. De ruilhandel, die door autarkie in hel buitenland is ontwricht, in goede banen te leiden, hetgeen een nieuw terrein van re- geeringszorg is geworden. 2. De binnenlan&sche afzet te bevorde ren. 3. Rechtstreeksche steun te verleenen aan bedrijven, vooral aan de landbouw, daar langen tijd braak liggen van den grond een vérstrekkend en funesten invloed zou heb ben. 4. De gevolgen der werkloosheid te ver zachten door werkverruiming (die naar de meening van den spreker nog te langzaam gaat), eenerzijds, en steunmaatregelen an derzijds. 5. Bezuiniging op staatsbedrijven. (Het be- zuinigingsontwerp is binnen eenigp dagen te wachten. Bezuiniging is vooral tegenwoordig zeer moeilijk, daar dit vaak direct weer werkloosheid schept). 6. Gezagshandhaving, de eerste taak van elke regeering. (Sommigen zouden een nog krachtiger bestrijding willen zien van het communisme: de regeering heeft bij de aan staande grondwetswijziging, die op komst is. overweging van dit punt toegezegd. Krach tiger optreden tegen oproerige buitenlanders is eveneens zeer gewenscht. In dit verband noemde de heer De Geer weer het geval Jacobs) 7. Het handhaven van het vertrouwen in de munt. (Dit is wat anders dan de over weging van het al of niet aanvaarden van devaluatie, waarvan Jhr. De Geer geen voor stander is. Devaluatie immers beteekent een met verstand ingevoerde verlaging van de muntwaarde. Het andere kweekt een paniek stemming). 8. Bevorderen van de internationale toena dering. zoowel politiek als economisch. (Het werk van den Volkenbond schijnt den laat- sten tijd, in tegenstelling tot vroeger min der effect te hebben. Toch kunnen vooral de kleine staten naar de meening van den spreker veel invloed hebben en hij prees onzen tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, die z.i. alles zal doen. wat hem mogelijk is). Over de Koninklijke macht en het vor stenhuis zei de spreker tenslotte nog dat w>i ervoor hebben te waken dat wij niet den zelf den weg opgaan als Italië en Duitsehland Na zijn rede beantwoordde de spreker eenige vragen, waarvan er eenige waren van de zijde der N.S.B. De belangrijkste waren d' betreffende het ambtenarenverbod, uit,ge vaardigd door het nationale kabinet en een betreffende de schending van 't briefgeheim waarin de vragensteller vroeg of naar de meening van den oud-minister'deze brief niet 4e corruptie van het. politieke stelsel duide lijk tot uiting bracht en of Jhr. De Geer zooveel sympathie had voor de liberalen dat hij het noodig vond hen te verdedigen en waarom hii dacht dat de N.S.B den inhoud had gepubliceerd alleen om er winst uit te slaan. Over het ambtenarenverbod zei de heer De Geer, dat hij het in principe niet geheel met dit verbod eens is, ofschoon bij de N. S. B. zich de bijzondere kwestie voordoet van een weerbaarheid bij een politieke partij Ook dat herinnert aan eeuwenoude toestan den. toen de burgers in den staat eigenmach tig zich gingen bewapenen en waarvan kort geleden Oostenrijk en Duitsehland nog de droevige gevolgen hebben getoond. Vaak heeft hij zich afgevraagd: „Zouden het nu geen fratsen zijn om zich een air te geven?" Zoo neen, dan.zie bovenstaand. Zoo ja. waarom dan niet direct afgeschaft! (Ap plaus) Over den brief zei de spreker tenslotte nog dat uit het blad der N.S.B. blijkt dat het om politieke winst was te doen, onder de dekmantel van algemeen belang en over- de beide andere vragen zei hii met stemver heffing dat hier nu duidelijk het verschil in mentaliteit tusschen den N.SB.'er en hem tot uiting kwam: de eerste voelt als N.S.B.'er en Jhr. De Geer voelde als Nederlander wien het ten harte gaat, als in Nederland het publieke leven zoo bedorven wordt als dooi de schending met den brief is geschied, af gezien of het liberalen of anderen betreft! (Applaus). DINSDAG 9 APRIL 1935 Non-stopvlucht om de wereld. Plan van Clyde Pangborn. NEW YORK. 8 April (V.D.) De Amerikaan- sche aviateur Clyde Pangborn, de eerste vlie ger die een non-stopvlucht maakte tusschen Japan en de Ver, Staten, heeft gisteren mede gedeeld, dat hij voornemens is van San Diego in Californië uit een non-stopvlucht rondom de wereld te maken in 4 12 dag. waarbij hij in de lucht benzine en olie wil bijvullen. Hij zal worden vergezeld door den vlieger Ben nett Griffin en zij hoopen den tochi om de wereld te kunnen maken zonder tusschen- landingen. aan het woord.... Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Eere wien eere toekomt. Geachte redactie. Mij werd Uw blad van Vrijdagavond 5 April toegezonden, waarin het verslag vermeld stond van de jaarvergadering van de leden van het Ned. Roode Kruis, aid. IJmuiden-Velsen. In die vergadering werden besproken de re sultaten van den Bloedtransfusiedienst ei werden tevens de Landsterner medailles uit gereikt aan de dames en heeren welke geheel belangeloos hun bloed beschikbaar stelden om anderen het leven te redden. Het eeresaluut dat de voorzitter hun bracht is dan ook wel op zijn plaats. Verder vermeldde dit verslag dat het ledenaantal iets terug liep, doch dank zij de medewerking van eenige da mes is het gelukt 'n aantal nieuwe leden te verkrijgen zoo dat het verlies in leden eenigs- zins werd gecompenseerd. Wat steekt dit toch af bij de afd. Beverwijk. Daar tappen eenige bestuursleden het bloed van -het Roode Kruis Ziekenhuis af. Er is 'n tekort van p.l.m. f 1300. Melden zich nieuwe leden aan dan wordt er een politie-onderzoek gedaan en zij hooren er niets meer van, dus worden niet aangenomen. Hoe zit dit toch? JAC. TOLH SR. Bestuurslid van het Comité tot behartiging van de belangen van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. PIET SOER f Persoonlijke herinneringen. 't Was nog vrijwel donker op het vlieg veld van Medan, toen piloot Moll (die toen nog niet kon droomen van zijn latere Mel- bourne-triomphen) zijn machine, de P. K. A. F. C. in beweging zette en mij, als eenige passagier, zou overtaxiën naar het vliegveld, van Alorstar, op het schiereiland Malakka, teneinde daar over te stappen in den „grooten" vogel naar huis toe. De „kist" deed het voortreffelijk. En weinige uren later zaten we bij elkander op de geïmproviseerde luie stoelen, temidden van de rijstvelden en aangegaapt door de bewoners uit de on middellijke omgeving, op Alorstar's vliegveld. Wij probeerden de koffie-van-het-lan-d te nuttigen. Dat mislukte volkomen. Wij damp ten ons sigaretje en tuurden ins Blaue hinein. Daar komt-ie? Daar komt-ie? Moll's geoefende oog had 'm al gezien. Tien mi nuten later stond de Havik op den grond. De laatste die uitsteeg was Piet Soer. „Hallo, U bent onze tweede passagier, naar Holland?" Daar stond hij, de goedgevulde, guitige Drentenaar. De witte uniform-pet met het K.fi.M.-distinctief boven de vriendelijke oogen. de mouwen van het witte hemd omhoogge slagen, daaronder de flanellen broek, alles even onberispelijk. De glundere lach om den breeden mond. de ietwat zwaren gang, het stereotype sigaretje, de duim van den rech terhand omhoog; is alles. O.K.? Zoo zie ik Soer voor me, zoo zal ik hem voor mij blij ven zien. Daar stond hij naast den tweeden piloot Kooper. naast v. Beukering en Stolk. In de tropische zon leverde de benzinepomp aan de Havik de noodige brandstof. Binnen twintig minuten lag Malakka achter ons. Wij waren op weg naar Bangkok, op weg naar huis. In mijn ..28.000 K.M. door de lucht" heb ik mijn terugtocht per Havik uit onze Oost uit voerig beschreven. Alle herinneringen zijn vandaag weer door mijn hoofd gevlogen. Al leen stond onze gezagvoerder Soer nog meer in het middelpunt dan in die dagen. In Bangkok ver-draaide hij meerdere honderden meter film. Het kleine stuk. hetwelk ten slotte lukte, hebben hij en ik in onze eigen Indië-film opgenomen en meer dan honderd en-tien maal heb ik bij mijn lezingen on geveer gezegd: „daar loopen wij zelf. bij de bekende pagodes van ..Bangkok" Zoo trok ken we van Siam naar het huis van cap tain Allen, in Calcutta. Ook daar was Soer weer ons aller leidsman. Daar konden wij Ir. Egeter, mijn medepassagier en ik genieten van een schilderijtje: Soer achter het muggengaas in bed. Diepe bewondering hadden wij voor de kleurschakeeringen op zijn pyjama. En dat onder die omstandig heden een vreedzame aanval op dat geheel niet achterwege kon blijven, spreekt van zelf. Maar het plotselinge ontwaken maakte Soer niet boos. Hij glimlachte. Het waren slechts zijn beide passagiers, die hem geplaagd had den! En -van Calcutta naar Jodpoer. in de rieten fauteuils voor het hotel, met een Smirnoff-cocktail en kolonies boomratten. Of moeten wij nog eens even herdenken al die malle strapatsen, die men met ons op het vliegveld van Karachi uithaalde. Het controleeren onzer polsen, het bekloppen van ons hart. Dj ask doemt voor mij op. De Per zische Golf, Soer in zwembroek op het strand of Soer met de jeugdige kanariepietjes van de Penfolds. De Syrische woestijn, het fort Rutbah Wells, waar we tezamen logeerden, waar een beeld in mijn film nog doet zien, hoe Soer staat temidden der bedelende kin dertjes van de nomadenvolken. En tusschen Dinsdagmorgen vroeg en Woensdagavond half negen vlogen we Van Rutbah Wells naar huis, 5200 K.M. B-oven Amstelveen wuifde zijn dochtertje hem toe. Vader kwam thuis. Enkele weken na mijn reis heb ik Soer's vrou een bescheiden herinnering gebracht aan de dagen van Medan naar Schiphol, Er ontstond een vriendschap van huls tot huis. Herhaaldelijk mochten wij in Haarlem de Soer's ontvangen. In Amstelveen bewon derden wij zijn tropheeën. Oudejaarsavond spraken wij nog over zijn Pelikaantocht. Met voldoening kon hij de aanteekeningen nog eens doorlezen van deze glorieuze dagen ge maakt. Zondag a.s. zouden wij met hem en zijn vrouw de Flora bezoeken, Zaterdag 6 April trof hem het noodlot. De weersom standigheden zijn hem en de zijnen over vallen. Velen zijn weder in rouw gedompeld. De K.L.M. verloor een harer meest bekwame gezagvoerders. Op al die tusschenstations der wereldberoemde Indië-route zal men hem missen. De slag is hevig. Het leven gaat verder. Het luchtverkeer vraagt geen oponthoud. Persoon lijk hebben wij een goeden, besten, jongeren vriend verloren. Een man die, nauwelijks dertig jaar oud. een onbegrensde liefde had voor zijn vak. Een gezagvoerder, die niet alleen ais mensch, maar ook als navigator hoog stond aangeschreven. Niet minder dan zeven tien maal had hij de reis Schiohol-Bandoen* volbracht. Zijn Pelikaan-vlucht was het gloriepunt uit zijn vliegersloopbaan. Vaak heeft hij het mij uiteengezet: de wijze waarop Smirnoff en hij op dien gedenkwaardigen 30sten December de Pelikaan, hun kist, op Schiphol hebben neergezet. Vurig hoopte hij, dat zijn Directeur, in wien hij een onbegrensd vertrouwen stelde, hem ook voor de West- Indiëvlucht zou aanwijzen. Reeds vroegtijdig had hij zijn plannen gereed gemaakt. Hij werd niet aangewezen. Hij betreurde dat, doch mokte niet. „Ook anderen moesten een beurt hebben." Alles is voorbij. In de eerste plaats zullen zijn vrouw en dochtertje hem missen. Daar ginds in Amstelveen is een ledige plaats. De K. L. M. verloor een harer ijverigste propa gandisten. Bij ons zal een beste vriend, die heenging, niet vergeten worden. MOLLERUS.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7