sr> HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 135 DONDERDAG 11 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand cents plus 2]/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 ,us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers -n ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- rd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver wed tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen Z'9nno bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van n hand voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij ovei'lijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongcvallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Onze vischexport. Beschouwingen uit het jaarverslag der IJmuider Vischhandelvereeniging. In het Jaarverslag over 1934 van de IJmuider Vischhandelvereeniging vonden we de volgen- A beschouwingen over onzen vischexport naai de verschillende landen. België. De uitvoer naar dit land bleef in het ver baar vrijwel gelijk aan dien van het voor baande jaar. d.w.z. bedroevend. Gezien de beteekenis die dit afzetgebied voor weinige jaren nog voor onze markt had, is het wel zeer e betreuren dat onze export naar dit land een dergelijk fataal verloop heeft gehad. (Sedert 193? liep onze uitvoer met niet minder dan 10000.000 Kg. terug). Zooals bekend, is deze ontstellende achter uitgang voornamelijk toe te schrijven aan de contingenteering van den vischinvoer in Bel de, met de daarmede gepaard gaande extra bêperkingsniaatregelen der Belgische Regee- "zoo werkt het Belgisch systeem van invoer vergunningen en het verbod tot invoer van visch beneden de 40 c.M. zeer fnuikend op onzen export. Bovendien ondervindt de handel hier nog steeds de nadeelige gevolgen van de staking in 1933, doordat vooral de Scandina vische landen zich vanaf dien tijd steviger op lie Belgische markt hebben kunnen vestigen ton koste van onzen afzet. De bestaande zeer ernstige invoerbelemme- ringen in België werden nog weer zeer aan merkelijk verzwaard, toen de Belgische Re geering in Maart van het verslagjaar overging tot het heffen van hooge invoerrechten (circa 2 per normale mand of kist grove visch). Daarbij moet met leedwezen worden gecon stateerd dat onze Regeering, ondanks onze voortdurende klachten en verzoeken, er niet in geslaagd is voor onzen zwaar getroffen export eenige verbetering van Brussel te ver krijgen. Frankrijk. Vergeleken met het jaar 1933, is de export naar dit land in het verslagjaar met ongeveer vooruit gegaan. Rekening moet echter worden gehouden met het feit dat ook de ex port naar dit land onder den invloed heeft ge staan van de staking in het jaar 1933, terwijl bovendien de uitvoer van grove visch in laatst genoemd jaar gedurende zes maanden stil stond als gevolg o.a. van uitputting van ons contingent door invoer in Frankrijk van bui- tenlandsche visch op Nederlandschen naam. Door een overeenkomst tusschen Frankrijk en ons land medio 1933 is hieraan een einde ge komen. De hooge invoerrechten vormden een emstig beletsel om het contingent grove visch in het verslagjaar geheel te verbruiken, en zullen, indien geen verlaging kan worden ver kregen, steeds een ernstige belemmering voor onzen export blijken te zijn. Het is te hopen dat aan den export naar dit belangrijke afzetgebied geen verdere moeilijk heden in den weg worden gelegd. Engeland. Ook bij een vergelijking in den afzet naar dit land tusschen 1933 en 1934 is de invloed van de staking in 1933 duidelijk waarneem baar. Geconstateerd moet echter worden dat in 1933 naar schatting zeker 350.000 Kg. zee- visch per auto naar Hoek van Holland werd verzonden. Hoewel niet zoo hoog als in 1933, is ook in het verslagjaar nog een beduidend kwantum visch per auto vervoerd. De export naar Engeland blijft helaas zeer moeilijk, in verband o.a. met de lage waarde van het pond sterling en de heffing van in voerrechten a 10% van de waarde der in te voeren visch. Deze bezwaren zijn van dien aard dat het voor 1934 aan ons land toege stane in- en aanvoer contingent niet verbruikt kon worden. Ock het feit dat de voor Engeland meest in aanmerking komende vischsoorten, als groo- tere schol, in onvoldoende mate op onze markt worden aangevoerd, is oorzaak, dat de export naar dit land niet hooger kan worden opge voerd. Duitschland. i De handel in versche zeevisch op Duitsch- •and had, tot ongeveer Augustus, een vrij nor maal verloop, zoodat van het z.g. „Zollfreie contingent", d.w.z. het kwantum van 1.061.800 c? dat ons land in 1934 zonder invoerrecht in .ïtschland mocht invoeren, meer dan de helft verbruikt werd. .ftevolge van moeilijkheden, welke zich bij ?el Sonderkonto voordeden, veranderde de si- Me midden Augustus, waardoor een be- «ngrijk gedeelte van het bovengenoemde, vol gas handelsverdrag toegestane kwantum, on gebruikt bleef. .^rst m December, na het afsluiten van het jrllwe„handelsverdrag, werden weer kleine versche visch uitgevoerd. Een en 'hoer heeft er toe geleid dat de omvang van oen exnnn i„i i,„<. - - naar dit land in het verslagjaar 'ibv gek)k is gebleven aan dien van het «n u a^' hetgeen ook hier meer wijst P achteruitgang dan op vooruitgang. Zwitserland. Rijgende lijn, welke de laatste jaren in men W.naar di*" gebied viel waar te ne- hsum T zicd ook voor het verslagjaar hand- In.vergelijking toch met het jaar 1932 J*e Uitvoer hier met 75% toe. Wij wijzen onnpr 7 - op dat ook de €XP°rt naar Italië -^tserlanci is opgenomen, en het komt vortiont deze toename voornamelijk moet van rio °5sesc!kreven aan een uitbreiding treiirnÜ1/ Italië. Het is daarom te be- mopiiilli zicl1 reeds in begin 1935 ernstige vooi'peli *n den handel op Italië hebben sieun W< Unieer waar dit afzetgebied als ceiiib onze mai'kt de laatste jaren gelei- "•«k m beteekenis toenam. Christ.-Hist. Unie. Verkiezingsvergadering in Christ. Belangen. Gisteravond heeft in het gebouw van Christ. Belangen een openbare vergadering van de Chr.-Hist. Unie plaats gehad, waarin als spreker optrad de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer en wethouder van den Haag. De vergadering werd geopend door den heer J. C. Dunnebier. Deze herinnerde in zijn openingswoord er aan, dat er nog steeds gedacht wordt aan de Statenverkiezing als iets wat van minder belang is dan de an dere verkiezingen zooals die der Tweede Kamer.. Echter moet men de verkiezing voor de Staten niet te gering achten, want ook in de Staten-vergadering wordt gewerkt in het belang der gemeenschap. Hierna was het woord aan den heer Snoeck Henkemans. Deze had aLs onderwerp: „Op voor ons beginsel". Spreker herinnerde er aan hoe eertijds samen kwamen de drie politieke groepen, n.l. de een onder leiding van De Savornin Lohman. de tweede onder Dr. Visscher en de derde onder Mr. Schokking. Toen deze drie groepen samen kwamen hadden zij één be ginselovereenkomst en wel deze: Gods or- donantiën als grondslag voor het persoon lijk en maatschappelijk leven. Velen vragen, aldus spreker, hoe kunt gij nu nog leven in dezen modernen tijd naar een oud boek zooals de Bijbel. De Chr. Hist. Unie erkent den Bijbel als Gods woord. De heer Snoeck Henkemans besprak dan eenige ge boden uit den Bijbel. Dat ons volk, zeide -spreker, de geboden Gods verlaten heeft, is de oorzaak van de tegenwoordige ellende. Hierbij, legde spreker den nadruk op de samenwerking die als plicht op de mensch- heid rust. Al wat niet naar samenwerking zoekt is in strijd met de geboden Gods. Wij hebben hierbij aan elkander te denken, dit is de eisch der menschheid. Over de crisis sprekend, zeide de heer Snoeck Henkemans dat de knapste staats man deze niet kan opheffen indien het volk hierin niet samenwerkt. Vervolgens behandelde spreker de vraag of het zoo noodig is, %het beginsel hoog te houden. Het Chr. Historisch beginsel is niet nieuw; reeds 3 1/2 eeuw geleden, zeide spre ker, is dit beginsel al door Willem van Oranje vast gelegd. Hierbij heeft men tegen drie vijanden moeten strijden. De heer Snoeck Henkemans besprak hierbij eerst het gevaar lijke wat er is indien men zich alleen door het verstand laat leiden. Hierbij herinnerde hij aan de ellende die gebracht is door de Fransche revolutie als gevolg van het zege vieren der rede. Komende bij het tweede: „belangen", hieruit is de klassenstrijd voortgekomen. Tegen de leer van den klassenstrijd heeft de Christ.-Historische Unie zich steeds ge keerd, omdat hierin niet kan worden uit geleefd het gebod: Gij zult uw naasten lief hebben als u zeiven. De Chr.-Historische ver zet zich niet alleen tegen de klassen, maar ook tegen de groepsbelangen, omdat hieruit geen zegen, voor het volk in 't algemeen, kan voortkomen. Nu beleven wij, aldus spr. den tijd dat men het begint te verwachten van de macht. Gelijk de Christ.-Hist. zich op grond van hun beginsel, zich verzet hebben tegen rede en belangen, zoo zal men zich nu ook verzetten tegen de eenzijdige macht. Wie in het bezit wil zijn van eenzijdige macht, moet komen op een weg van bloed en tranen. Spreker illustreerde dit met voor beelden uit de geschiedenis. Hierbij waar schuwde hij tegen het Nationaal-socialisme De Christ.-Historische, zeide spreker, vraagt niet naar macht maar wil zijn beginsel doen doorwerken in het geheele Nederlandsche volk; daarom roept spreker: ,.op yoor ons be ginsel" omdat dit is naar Gods woord. Hierna besprak de heer Snoeck Henkemans het gevaar, dat onze staatsinstelling be dreigt. Wij hebben steeds erkend een vrije samenwerking van regeering- en volksver tegenwoordiging. In het grijpen naar de eenzijdige macht, zooals thans gedaan wordt, is dit een aanslag op onze volksvrijheid. Met de herinnering aan het Fransche tijdperk en de hiervan ondervonden gevolgen, waar schuwde spreker de aanwezigen er voor, zich niet door vreemde invloeden te laten mee- sleepen maar pal te staan „voor ons begin sel". Nadat de spreker nog een vraag, gesteld door een der aanwezigen had beantwoord, sloot de heer Dunnebier, met een opwekkend woord om vooral 17 April op lijst 8 te stem men, de vergadering. ZANG- EN OPERETTE-AVOND. Het kinderkoor ..De kleine Stem" onder af- deeling van de IJmuider Volksstem, directeur de heer J. Post uit Haarlem. zal 14 April in de Witte Bioscoop aan de Mahustraat een zang- en operette-avond geven. Het hoofd nummer is Himp-Hamp-Houvast. De begeleiding is in handen van den heer J. Tames. PATER GRATIANUS VERTREKT. Na een verblijf van ruim 4 1/2 jaar in het klooster der paters Capucijnen is pater Gra- tianus overgeplaatst naar Velp (N.B.) Dit beteekent voor de Katholieken van IJmuiden - Oost een groot verlies want pater Gratianus heeft hier vele goede werken tot stand ge bracht. Zoo is door zijn werk de speeltuin „Vrij en Blij" tot stand gekomen. Ook op an der terrein heeft pater Gratianus veel voor het jeugdwerk gedaan. Verder verwierf pater Gratianus zich veel vrienden door zijn werk voor de St.-Josephgezellen en voor de Katho liek Sociale Actie in het algemeen. IJmuider Reddingsbrigade. Verslag over het jaar 1934. Uit het verslag over 1934 der IJmuider Reddingsbrigade ontleerien wij het volgende: Leden en donateurs Aan het einde van het verslagjaar telde de vereeniging 87 werkende- en 54 ondersteu nende leden. In totaal dus 141 leden. Aan het einde van 1933 bedroeg dit aantal 95, zoodat met vreugde kon worden vastgesteld, dat onze vereeniging steeds aan populariteit won. Het aantal donateurs bedroeg slechts 3, wat een minder bevredigend aantal is. Practische oefeningen. Evenals in het vorig jaar werd gedurende het winterseizoen geoefend in Stoop's Bad te Bloemendaal. Aan deze zwemoefeningen nam slechts een betrekkelijk gering aantal onzer werkende leden deel. De kosten, welke de leden zich voor het bijwonen dezer oefe ningen moesten getroosten, waren tamelijk hoog. Dit was dan ook de voornaamste re den van de geringe deelneming. Hoewel wij het gaarne anders hadden ge zien, konden wij ons levendig indenken, dat. er tal van leden waren, die zich in deze tij den van malaise en werkloosheid, geen bij zondere uitgaven konden veroorloven en dus, tegen hun wil, van deelname aan de zwem oefeningen moesten afzien. De financieele toestand onzer vereeniging was nog niet van dien aard. dat de kosten geheel voor haar rekening konden worden genomen. Een aantal onzer werkende leden, die wel aan de zwemoefeningen konden deelnemen, zijn dermate gevorderd, dat zij in den loop van 1935 examen in reddend zwemmen zul len kunnen doen. Gedurende de zomermaanden werd lede ren Vrijdagavond geoefend aan het strand Aan deze oefeningen, die geen financieele offers van de deelnemers vergden, werd door een grooter aantal leden deelgenomen, ech ter nog niet in die mate. dat wij onomwon den onze bevrediging zouden mogen uiten. E. H. B. O. Op 12 Juni vond het eindexamen van den cursus in E.H.B.O. plaats. Aan 12 leden werd op 23 Juni het diploma uitgereikt door den arts-leider. J. Mac Daniel. In October werd een tweede cursus in E.H.B.O. begonnen. Stranddienst en hulpverleening. Tijdens het badseizoen werd op Zon- en feestdagen geregeld dienst gedaan op het strand. Op 31 Juli slaagden 3 onzer leden er in met behulp van de haspel een drenkeling, die te ver was afgedreven, behouden op het droge te brengen. Hier is een woord van hulde aan B. Kok, Jo en Jan van Slooten voor de door hen verrichte kranige redding op zijn plaats. Reddingsmateriaal. Een onzer wenschen, nl. het hebben van een eigen reddingsvlet, werd in den loop van het jaar vervuld. Op 23 Juni werd de vlet in tegenwoordig heid van den Bondsvoorzitter, den heer Bier- lee, te water gelaten. De vlet werd „Adriaan" gedoopt als bewijs van wa^rdeering en be wondering voor het vele en mooie werk, dat de heer Meijerink. de onvermoeibare Bonds- propagandist, voor het zwemmend redden in het algemeen en voor onze Brigade in het bijzonder heeft verricht. Een andere wensch, het oprichten van een eigen gebouw op het strand ging nog niet in vervulling. Er bestaat echter gegronde re den, dat ook deze wensch spoedig werkelijk heid zal worden. Het bestuur heeft reeds de hulp van het gemeentebestuur verkregen, alsmede van het bestuur der Nijverheids school. Voorloopig kon worden overgegaan tot De pogingen tot vliegen met de z.g. „vleer- muisvleugels" worden in Amerika voortgezet. Thans wil de parachutist George de Grange een vlucht wagen, waarbij hij van groote hoogte uit een vliegtuig zal springen. het plaatsen van een houten gebouwtje bij paal 57. Dit. was reeds een belangrijke aan winst. De Brigade is thans in het bezit van 1 vlet, 1 houten gebouwtje, twee rijdbare haspels, die overal bewondering wekken, 1 boom met grijpklossen, 1 sleepdreg, een aantal zwem vesten en reddingsboeien, eenige dekens en een vlag. Door de Heinekens' Bierbrouwerij werd ons een paar wielen met as" geschonken, noo dig voor het vervoeren van de vlet, zoodra het gebouw op het strand zal zijn verrezen. Aan de directie van genoemde Brouwerij wordt hier dank gebracht, alsmede aan ons lid B. Oldenburg, die voor de sleepdreg. de zwemvesten, reddingsboeien en de vlag zorgde Algemeen. Bij Kon. besluit van 2 Februari 1934 No. 34 werd de goedkeuring op de statuten verkre gen. Als gevolg hiervan werd de Brigade lid van den Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen. De loterij, waarover in het vorig jaarver slag reeds werd gesproken, had, dank zij de medewerking van de leden, een bevredigend resultaat. Evenzoo de collecte, welke werd gehouden op den dag van de tewaterlating van de boot. Teneinde te komen tot een goede samen werking met het Roode Kruis, werden met- het bestuur van die vereeniging besprekin gen gevoerd, welk een voor beide par tijen bevredigend verloop hadden. Door de Brigade werd deelgenomen aan de demonstraties te Noordwijk aan Zee op 30 Juni. Voor tentoonstellingen te Heemstede en Alkmaar werd reddingsmateriaal beschik baar gesteld Een raad voor den zeevisscher j„W aakzaamheid De heer D. Bakker, voorheen adjunct inspecteur voor de Scheepvaart alhier, thans te Groningen, die gedurende de vijf jaren waarin hij in IJmuiden werkzaam was. zich onder de zee visschers zoovele vrienden heeft verworven wegens het vele werk, dat hij deed ter bevordering van de veiligheid op zee en van het visscherij-onderwijs, heeft IJmuiden nog niet vergeten. In het laatste nummer van de IJmuider Fe deratie neemt de heer Bakker afscheid van de zeelieden. Ook in dezen afscheidsbrief komen de gevoelens van dezen verdienstelijken amb tenaar jegens de visscherij en de zee visschers sterk tot uiting. Bij mijn vertrek uit IJmuiden was het mij niet mogelijk van al de mij bekende zeelieden, varende aan boord der schepen van de IJmuider vloot, afscheid te nemen, en daarom maak ik gaarne gebruik van Uw vriendelijk aanbod, eenige regels in Uw vakblad te kun nen schrijven. Gedurende de 5 jaren, welke ik werkzaam mocht zijn te midden van het. vis scherij bedrijf te IJmuiden, heb ik nog meer dan voorheen, den visscherman in het alge meen leeren waardeeren als een onverschrok ken zeeman, die zijn brood moeizaam verdient. De meesten gingen reeds op zeer jeugdigen leeftijd naar zee, doch dank zij een langdurige ervaring en de practijk, opgedaan te midden van vele moeilijke omstandigheden, werden zij gehard tegen de tegenslagen des levens. En gel ijker wijs de edele metalen eerst na de smeltkroes tot hun vollen glans komen, zoo ontdekt men onder de visscherlieden vele menschen, waarmede het een genoegen is om te gaan. Na het neerschrijven van deze van mijn groote waardeering getuigende woorden, zult ge allen mij niet ten kwade duiden, dat ik thans nog als welwillende en opbouwende eii- tiek eenige punten naar voren wenscht te b'.engen. Zooals ik reeds boven beschreef, werd gij gevormd door de practijk des levens. Als vis scherman behoeft gij allen naar mijn meening voor de visscherlieden van geen andere natie onder te doen. Uw onversaagdheid in dat op zicht is bij mij spreekwoordelijk. Doch door die onversaagdheid vergeten velen, dat gij niet alleen visscherman, doch ook zeevarende zijt. En aan dit laatste kleven plichten, welke wel eens worden vergeten. En al deze plichten kan men samenvatten in één woord, n.l. „waakzaamheid" En nu moet gij hieruit niet lezen, dat ik meen, dat bij met uw oogen dicht loop aan boord van de schepen. Ik weet beter. Doch ik wensch U aan de hand van een paar voor beelden die „waakzaamheid" te teekenen. De veiligheid aan boord van een schip is slechts dan voor een groot percentage ge waarborgd. indien de schipper met zijn volk „waakzaam" zijn. De Scheepvaart-Inspectie is een controleerend instituut. Indien dus de heeren experts der Inspectie aan boord van een schip verschijnen, dan komen zij slechts als controleerende deskundigen. De zeeman heeft voor zoover het in zijn ver mogen ligt te zorgen, dat zijn schip zeewaardig is. En die zeewaardigheid bestaat uit zooveel kleinigheden, welke in wezen belangrijkheden zijn, dat een groote waakzaamheid geboden is. Kijk niet alleen naar de vischborden en de vischlijnen of je „back rope". Let ook op de stuurreepen. het kompas, de luiken, de juiste berging van de carbid, de inventaris en de sjorrings van de boot, laat de zwemvesten nie-' verstikken, let op het gangbaar zijn der an kers. Zorg dat de blokken van het vischrakel enz. op tijd worden nagezien, dat de kleppen van de machinekamerkap bij stormweer van binnen kunnen worden vastgezet enz. enz. Leer het jonge volk looden, het bijhouden van het dagboek, waardoor gij voor de toe komst mede bouwt. Stuur ze naar de visscherij school. Beheersch de regelen ter voorkoming van aanvaring op zee en bespreek verschil lende gevallen onder elkander. Voor alles het devies „Veiligheid voor alles", omdat uw leven de inzet is. En indien gij allen deze waakzaamheid be tracht, dan zal dit niet alleen zijn tot heil van het bedrijf, waarin gij uw brood verdient, doch dan zult gij in samenwerking met de readers en de Scheepvaart-Inspectie de abso lute veiligheid zeer dicht benaderen. Het spreekt vanzelf, dat ik zeer erkentelijk ben voor de woorden van uw bestuurders, namens U. mij bij mijn afscheid toegevoegd en voor de fraaie bloemenmand, welke ik te IJmuiden en de waardevolle foto, welke ik te Egmond van U mocht ontvangen. Ik wensch U van harte toe. dat er weer spoe dig werk is en brood voor allen, rijke vangsten, stijve markten, maar ook vooral een groote dosis „waakzaamheid". VELSEN Waar moeten we stemmen? De 22 stembureaux en hun kiezers. Tweemaal worden de kiezers dit jaar opge roepen om hun stemplicht te vervullen. Twee maal zullen zij een bezoek brengen aan een een der stembureaux van de 22 districten, waarin onze gemeente verdeeld is, om hun stembiljet in ontvangst te nemen en na hun stem op een der lijsten te hebben uitgebracht, dit biljet in de groote bus te deponeeren. Tweemaal zullen we de sensatie beleven, die een verkiezingsuitslag geeft en zooals steeds, zal de IJmuider Courant er ook nu weer voor zorgen, dat de ingezetenen zoo vroeg mogelijk den uitslag kunnen vernemen. Onze verkie- zingsdienst is reeds georganiseerd en a.s. Woensdagavond zal men de uitslagen van de verschillende stemdistricten op het bekende publicatiebord van ons bureau kunnen lezen. We verwachten een bijzonder groote be langstelling. Vele kiezers hebben hun oproepingskaart voor de a.s. Woensdag te houden stemming voor de Provinciale Staten reeds ontvangen. Op deze oproepingskaarten staat vermeld, waar de opgeroepene zijn (haar) stem moet uitbrengen. Uit ervaring weten we echter, dat menigeen zich aan het verkeerde adres meldt. Dit zijn vooral zij, die nog slechts korten tijd in onze gemeente woonachtig zijn. De „gids voor den kiezer", dien wij hier onder laten volgen, zal ongetwijfeld voor velen zijn nut hebben. Volledigheidshalve vermelden wij daarbij het aantal kiezers voor de Provin ciale Staten van het betreffende district met daarachter tusschen haakjes het aantal kie zers voor den Gemeenteraad, een en ander ver deeld naar de afdeelingen. Velsen (ten Zuiden van het Noorzeekanaal). Stem-district 1. Voormalige school E 864 (799). Stemdistrict 2. R.K. School, Driehuis 1250 (1091) Velsen (ten Noorden van het Noordzee kanaal). Stemdistrict 19. school G Wijkerstraatweg 1210 (1135). Stemdistrict 20 Chr. School, Van Langeveld- straat 900 (889). Stemdistrict 21. Da Costaschool (bij Halte Hoogovens) 865 (832). Santpoort. Stemdistrict 3. School F 869 (757). Stemdisttrict 4. Serre Klauwers 1203 (994). Stemdistrict 22. Chr. School, Fr. Netscherlaan 1071 (909). IJmuiden. Stemdistrict 5. Voorin, school C. Bre es-aap - straat 657 (638). Stemdistrict 6. Koning Willemshuis 992 (978). Stemdistrict 7. Bewaarschool, Pres. Kruger- straat 798 (784). Stemdistrict 8. School A I, Kerkstraat 669 (655). Stemdistrict 9. Visscherij school 860 (851). Stemdistrict 10. R.K. School, Tasmanplein 1408 (1392). Stemdistrict 11. School J, Hadleystr. 1201 (1190) Stemdistrict 12. School H. W. a. Zeeënveg 1115 (1084). Stemdistrict 13. Bewaarschool Casembroot- straat 1000 (991). Stemdistrict 14. P. Vermeulenschool, Stations weg 1205 (1188). Stemdistrict 15. Julianasehool, Engelmundus- weg 804 (798). Stemdistrict 16. U. L. O. School (bij R. H.B.S.) 974 (936). Stemdistrict 17. School D. Heidestr. 1334 (1312) Stemdistrict 18. School E. Eksterlaan 1349 (1302). Voor de verkiezing voor den Gemeenteraad is de gemeente verdeeld in drie kieskringen: Kieskring I omvat de stemdistricten 1, 2, 3, 4. 19, 21, 21 en 22 (Velsen, Santpoort en Drie huis) met 7406 kiezers. Kieskring II omvat de stemdistricten 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11 (IJmuiden, Westelijk gedeelte) met 6488 kiezers. Kieskring III omvat de stemdistricten 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 (IJmuiden, Oostelijk ge deelte) met 7611 kiezers. Brug' bij Arnhem opengesteld. ARIHEM, 10 April. Hedenmorgen te zes uur is de vaste brug over den Rijn bij Arnhem voor het publiek opengesteld. De openstelling geschiedde zonder eenige plechtigheid. Ze werd bijgewoond door het hoofd van het Bruggenbureau van den Rijks- Waterstaat, ir. W. H J. Harmsen, ir. G. B. R. de Graal'f, eveneens van dit bureau, ir. J. Mijnlieff, die de leiding van den bouw had en ir. van Muijlwijk, directeur van Gemeente werken te Arnhem. Van de zijde van de Arnhemmers bestond groote belangstelling voor deze gebeurtenis. Tegelijk met de openstelling van de vaste brug is de schipbrug buiten bedrijf gesteld.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1