HET NIEUWE AVONDBLAD Het afscheid van de Schoolvoeding. TAXI? TELEF. 4220 Bekende plaatsgenooten Visscherij-Snufjes JAARGANG NO. 137 ZATERDAC 13 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT aBONNEMENTEN: per week 10 cts., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 n]us 5 cents i1103580' losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers din Ingeschreven gn verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- Prd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- ikprd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f?fll)0 - bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Vijf Millioen Antwoorden. Tot dusver heeft de League of Nations Union vijf millioen Engelsche mannen en vrou- IL antwoorden gekregen in haar bekende, lit vijf vragen bestaande enquête. Zij zal nog «piae maanden met dit werk doorgaan. Het vordert langzaam, omdat de vereeniging het heelemaal met eigen organisatie moet doen. \laar het lange tijdsverloop heeft één voor deel- men kan niet zeggen dat de resultaten de uiting zijn van een momenteele bevlieging. Gedurende de enquête heeft de snel-wisselen- de situatie in Europa verschillende „ups and downs" doorgemaakt. Daarom is het van be ton" dat van de vijf millioen niet minder dan ir nCt zich hebben uitgesproken vóór den Volkenbond en voor Engelands medewerking daarin Dit schijnt wel te bewijzen dat men het veie geschimp op deze instelling tegen woordig niet al te ernstig meer behoeft te ne men Er zijn ook menschen die bij tijden afge ven op hun eigen landmaar .tenslotte zijn en blijven ze er toch liever in dan ergens anders te moeten wonen. Allemaal hekelen we af en toe ons klimaat, maar we weten intus- schen wel dat 't het beste voor ons is, en ver kieselijk zoowel boven dat van de tropen, als boven dat van Lapland. Men moppert vaak om 't mopperen, en wie over iets klaagt heeft trouwens nog niet gezegd, dat hij het afschaf fen wil en het alternatief verkiest. De vijf millioen antwoorden in Engeland 'vertegenwoordigen volstrekt geen bepaalde richting of bevolkingsgroep, maar de meening van een groot, willekeurig deel der bevolking uit een aantal districten des lands. Velen ant woorden niet omdat ze te lui ervoor zijn. Dat kennen we: toen wij in Nederland om één handteekening vroegen bleek zelfs dat voor velen al een te -groote moeite. Dat 93 pCt. van de vijf millioen zich hebben uitgesproten vóór afschaffing van de parti culiere wapenindustrie is ook zeer teekenend. Het is overigens volstrekt niet verbazingwek kend, gezien de gruwelijke misstanden die daarin en daaruit zijn ontstaan. 94 pCt. hebben gestemd voor de toepassing van economische maatregelen tegen een aan vallenden staat, 74 pCt. voor het nemen van militaire maatregelen ertegen. Het verschil tusschen deze twee percentages toont onge twijfeld de opinie diergenen, die het heele zotte ge-oorlog uit de wereld willen hebben en daarbij van dergelijke sancties ook niets wil len weten. Voor algemeene vermindering in bewape ning bij .internationale overeenkomst hebben zich 92.7 pCt. uitgesproken; vóór algemeene afschaffing van legers en vloten, bij interna tionale overeenkomst, 85.6 pCt. Dit zijn geweldige meerderheden, als uiting van millioenen, behoorend tot een der mach tigste naties der wereld, toch wel heel teeke nend. In 1913 zou een dergelijke uitslag van een dergelijke enquête eenvoudig ondenkbaar zijn geweest. Het feit bewijst dat wel degelijk in die jaren veel veranderd is en dat er nieuwe begrippen en overtuigingen in de wereld zijn gegroeid. Het is dan ook zeker niet juist, te be weren: „De menschen hebben niets geleerd". Veeleer zou men kunnen zeggen: „De meesten hebben wel geleerd anders te denken, maar nog niet geleerd ernaar te handelen". Onze Londensche correspondent schreef Dinsdag in een artikel over deze enquête dat de Daily Mail en de Daily Express, twee Lon densche volksbladen toebehoorend aan z.g. „kranten-lords" actie tegen de enquête Heb ben gevoerd. Een van de twee noemde haar zelfs „de Bloedstemming". De Manchester Guardian, een van de voor naamste dagbladen in Engeland, welks mee ning ook in het buitenland veel invloed heeft, oordeelt er gansch anders over. Het gebruik van de term „Bloedstemming" noemt de Manchester Guardian in een hoofdartikel „een schitterend staaltje van onverstand.", en het blad zegt dat noch deze enquête, noch haar resultaat makkelijk vergeten zullen worden. Dat is ongetwijfeld waar. De Engelsche re geering en het Engelsche parlement hebben er ook nota van moeten nemen. Er is in het Lagerhuis fel over gedebatteerd. En telkens duiken de berichten erover weer opnóg «en voordeel van een campagne, die maanden duurt. Het eindresultaat zal een climax in de openbare belangstelling geven. En zooals de Guardian reeds voorspelt: dat zal wel niet noemenswaard afwijken van de tot dusver bereikte percentages. De Engelsche ministers, nu in Stresa, weten dit ook. Zij weten dat 97 pet. van vijf mil- hoen Engelschen, elk voor zich rustig thuis, zonder eenige pressie of invloed van „massa psychose" vijf vragen beantwoordend, zich hebben uitgesproken vóór den Volkenbond, -4 pet. vóór economische sancties tegen den aanvaller, 93 pet voor de afschaffing van de wapenindustrie, enzoovoorts. Men kan zulke uitspraken niet veronacht zamen. Men moet er rekening mee houden ui] het regeeren, bij het opstellen van pro ems, en ook bij internationale onderhande len zooals die te Stresa. Zij vertegen woordigen nieuwe overtuigingen, een nieuwe eer machtige strooming in den lande en in ue wereld. Wie meent dat nog dezelfde geest eerscht als in 1914, vlak voor den oorlog, kent naa t nen rï0zer Lijden niet en is er l'eelijk IJMUIDEN WEER EEN RIJWIEL. riiwi WOner van cl€ Adrianastraat die zijn J ln den brandgang van zijn woning had karJ-pf !cwam Lot de ontdekking, dat zijn recht <*00r *emand die er geen eigendoms- j^aten op kan doen gelden was weggeno- ïfetourlijk deed hij aangifte bij de politie. NATUURLIJK IJ.T.O. (Adv. Ingez. Med.) In de politieke branding. Hulde aan de helpsters en helpers. Plakken op andermans eigendom. Naar ons van de zijde der politie wordt medegedeeld, heeft zij geconstateerd, dat op verschillende gemeente-eigendommen alhier voornamelijk op lantaarnpalen wedei-rech- telijk miniatuur-vei'-kiezingspropaganda met politieke leuzen der N.S.B. en van de R.-K. Staatspartij zijn geplakt. Zelfs de natuur heeft men niet weten te eerbiedigen, daar ook op de boomen langs de Julianakade plaksel met N.S.B.-leuzen is aangebracht. Te IJmuiden-Oost werden revolutionnaire leuzen door middel van menie op de straat aangebracht. Politie-onderzoek wordt ter zake opzettelijke beschadiging ingesteld. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat ook op particuliere eigendommen herhaaldelijk ge plakt wordt, o.a. op de ramen van ons bu reau in de Kennemerlaan. UITVOERING ZANG- EN ORKESTKLAS. Woensdagavond 17 April a.s. zal de zang- en orkestklas van Sam. Vlessing's muziekschool een uitvoering geven in de groote zaal van het Thalia Theater. De zangklas, die onder leiding van mej. Nettie Vlessing staat, zal dan ten tooneele brengen „Een visite in het Poppenhuis", het bekende zangspel in één bedrijf door Clemen tine Ward. (Dansen ingestudeerd door Rie Miedema, aan de piano Bep Wijnschenk). Door de leerlingen van de dames Vles sing en Miedema zullen daarna nog resp. liederen en dansen uitgevoerd worden. Zoo zal Schumann in een viertal werken verdanst" worden en een viertal Holland- che liedjes door de zangklas gezongen wor den. Onder directie van den heer Philip S. Vles sing zal de orkestklas, die sinds haar vorig optreden wederom belangrijk vooruitgegaan is, Haydn's Kindersymphonie, Tarantella van v. d. Valck en Wals-Galop van Necke ten ge- hoore brengen. Al met al belooft het voor jong en oud een avond te worden, die het bijwónèn alleszins waard zal zijn. C. B. P. T. T. AFDEELING KENNEMERLAND. De afdeeling Kennemerland van den Ge- tralen Bond van P.T.T. vergaderde dezer da gen onder voorzitter-schap van den heer Ch. Ultzen ter afdoening van enkele afdeelings- zaken. Na lezing der notulen brachten de heeren B. Heimig en G. K. C. Schipper in hun func ties resp. als secretaris en penningmeester de jaarverslagen uit, waaruit bleek, dat de kas middelen der afdeeling een ruim batig saldo vermeldden. De agenda voor het in de maand Mei te Amsterdam te houden congx-es maakte een punt van uitvoerige bespreking uit. Uit de vergadering werden voorstellen ge daan om het vergaderingbezoek te stimulee rden. De voorzitter meende dat het stichten van een amusementsvereeninging in den vorm van de bijna-overleden tooneelclub Lobebtos hiertoe belangrijk zou kunnen medewerken. De heer Heerdt zegde als oud-bestuurslid van Lobebtos toe krachtig pogingen in deze rich ting in het werk te willen stellen opdat een dergelijke vereeniging, die in het verleden aan zoovelen gezellige avonden bezorgd heeft, wederom tot stand zal kunnen komen. De oprichting van den nieuwen Bestuurders Bond Kennemerland, waar neutrale organisa ties zonder politiek of godsdienstig streven in vereenigd kunnen zijn, werd door den voor zitter, die namens de afdeeling zitting in het bestuur van den B.B.K. heeft, uiteengezet. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN GROOT-I JMUIDEN. De wedstrijden werden deze week voort gezet. De uitslagen luiden: le klas: B. DukelBasstra 11 P. Ley te—F. Dukel 20 H. de Boerde Jong 1- KoetsierPostma 2- SmitSchaap 20 Suijk—Ligthart 1—1 2—0 1—1 0- 1- VAN 2e klas: Larosde Boer VisserOutenaar v. d Gaagv. d. Sluis GlasSnel Schol—Postma, afgebroken. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP NEDERLAND. In het clubgebouw van Gezellig Samenzijn werd de uitgestelde partij RustenburgLoch- tenberg om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland gespeeld. Deze partij eindigde in een overwinning van Rustenburg die thans evenveel punten als Ligthart heeft veroverd. De stand luidt thans: Vos 9 p., Dukel en Bom 8 p. Rustenburg 7 p., Janneman 6 p. Raman 5 p., van Dartelen 3 p. 2 punten. Daar Rustenburg Zaterdag 20 April niet kan spelen zal de partij RustenburgVos worden gespeeld op Donderdag 18 April. Voor onze plaatsgenooten Dukel en Ligthart is de uitslag van deze partij van groot be lang. Ligthart en Damme en Lochtenberg Donderdagavond had in de school voor B. L O. aan de Houtmanstraat het afscheid plaats tusschen ht Comité schoolvoeding en de helpsters en helpers, die belangeloos een groot deel van het aan de voorbereiding van het voedsel verbonden werkzaamheden op zich hadden genomen. De voorzitter van het Comité, Wethouder Bosman nam het eerst het woord en heette de aanwezigen welkom. Hij noemde het een voorrecht, in de gelegenheid te zijn, de vrou wen en mannen, die enkele der vele onder- deelen van de s ch o olvoedi n gorgianr sa tie n.l. het schillen der aardappelen, het schoonma ken van de groenten en het wasschen dei- vaten hadden verzorgd, toe te spreken en warmen dank te zeggen. Dat het werk geslaagd is is grootendeels aan uw arbeid te danken. Het comité hoopt, wanneer het weer een be roep op U moet doet, dat U met dezelfde lief de en volharding U zult willen geven voor dit ;root stuk liefdewerk," aldus spreker. Hierna nam de heer Plu, penningmeester van het comité het woord. Hij meende, zon der de anderen te kort te willen doen, en kele namen te moeten noemen en, wel Schon<_ en Van de Vijver. Deze mannen hadden be halve het aardappelen schillen, des morgens zich verdienstelijk gemaakt met het verlee nen van hulp aan de kooksters en zeer veel zwaar werk uit handen genomen. Verder ves tigde hij de aandacht op die personen, die, van het begin tot het ejnde aanwezig geweest zijn. „Vrouwen en mannen", aldus spreker, „men begint zoo vaak iets, maar scheidt er ook zoo spoedig mede uit. Men kan niet volhouden en daardoor komt er vaak van mooi opgezette plannen, niets terecht. U hebt volgehouden, daarvoor warme hulde en dank." Mej. Vijlbrief, secretaresse van het comité sloot zich volkomen bij de woorden van de voorgaande sprekers aan. Zij was dankbaar voor de prettige verhouding die tusschen de aanwezigen en haar bestaan had. Hoewel zij innig wenschte dat deze helpsters en helpers a.s. winter werk zouden hebben dus geen ge legenheid zich te geven voor de schoolvoeding, hoopte zij, dat wanneer ze vrij zouden zijn en de schoolvoeding weer noodig, zij zich dan weer bij haar zouden komen aanmelden en zich met dezelfde liefde zouden geven, voor dit bij uitstek sociale werk. Onder het genot van een kopje thee met gebak bleef men eenige uien gezellig bijeen KEES PRUIS KOMT. Het afdeelingsbestuur van de V. A. R. A. sluit het seizoen met een „knal-avond" op Donderdag 18 April a.s. Op dezen avond zal optreden het ensemble van Kees Pruis met medewerking van Frans Nienhuis, lid van het V, A. R. A.-tooneel. SCHADE HERSTELD. De torpedojager G 13, welke tijdens het meren schade aan achtersteven en schroeven opliep is na in de binnenhaven deze schade hersteld te hebben, gisterenmiddag weer naar zee vertrokken. NIEUWE HULPPREDIKER BENOEMD. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente IJmuiden-Oost heeft tot hulpprediker als op volger van den heer J. W. v. d. Meene met ingang van 17 Mei a.s. benoemd den J. B. Oskamp, theol. candidaat te Amsterdam. DIEFSTAL UIT EEN AUTO. Ten nadeele van een inwoner van IJmui den-Oost werd een regenjas en een paar handschoenen uit een geparkeerden auto ontvreemd. De mannen ontvingen allen een doosje siga ren en een pakje tabak, de vrouwen elk een schort. De penningmeester vestigde er echter nadrukkelijk de aandacht op, dat de onkosten niet op rekening van de schoolvoeding kwa men. Na een slotwoord van den voorzitter gin gen allen voldaan en met het gevoel zich ge geven te hebben voor iets goeds, huiswaarts. Het was een mooie avond. Door onze lens gesnapt. VELSEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 17 April 1935, ten kantore van het Bouw- en Woningtoe zicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. CCXV. Er is niets zoo wisselvallig als het visscherij bedrijf. Dat heb ik al meermalen opgemerkt en die opmerking zal ik nog wel eens weer moeten maken. De eene week is de visch on verkoopbaar, de andere week wordt er om ge vochten. Alles was deze week veel duurder, wat na tuurlijk het gevolg was van het slechte weer. De storm heeft weer leelijk huis gehouden op de Noordzee, maar' gelukkig kwamen er, voor zoover althans bekend, geen ongelukken voor. En zooals altijd, heeft ook nu weer de storm een einde gemaakt aan een „goed- koope" periode. Als we vergelijkingen maken met de prijzen van verleden week, komen we de gekste dingen tegen. Zoo werd de kool- visch verleden week voor een paar gulden de kist verkocht; deze week liep deze vischsoort op tot 15 a 16 gulden; kabeljauw was zoo on geveer vijfmaal zoo duur als verleden week, maar ook tarbot, tong, schol en schelvisch werden duur betaald. Natuurlijk was het met den aanvoer slecht gesteld. Vooral de kustbooten hadden weinig visch. Maar de staatjes van de besommingen zagen er heel anders uit. want er werden door de Noordzeebooten eindelijk weer eens behoorlijke reizen gemaakt De week begon voor den handel als heel slecht: Maandag waren er slechts vier booten binnen. Ook Dinsdag waren er slechts vier booten aan den afslag en eerst Woensdag was er wat meer. Maar de negen booten brachten niet voldoende aan om alle koopers in staat te stellen, in te slaan wat zij noodig hadden. En zoo blijft het misère. Een aantal reeders van trawlloggers heeft deze week een bespreking gehouden over den toestand in het bedrijf, mogelijk nog over andere dingen. Dit was geen officieele ver gadering en wat het resultaat er van is, is ons niet bekend. Ik vind zooiets een vreemde geschiedenis, Ik kan me be9t voorstellen, dat men behoefte krijgt, om de v«rschillende vraagstukken, die zich opwerpen, eens met elkaar te bespreken, maar wat bereikt men met een dergelijke bijeenkomst? Als het alleen loggerreeders wa ren, dan is het heel vreemd, want op deze manier zou er kunstmatig een tegenstelling tusschen trawler- en loggerreeders gescha pen worden en dit zou een principieele fout M. J. ENZERINK. De heer Enzerink, het Santpoortsche raads lid, werd geboren in Vorden (Gelderland). In 1896 vestigde hij zich te Santpoort, zoo dat hij lang genoeg ingezetene onzer ge meente is, om er zich thuis te gevoelen en nu hij er voor geroepen is, haar belangen te dienen. In 1933 deed de heer Enzerink als vertegenwoordiger van den Vrijheidsbond zijn Intrede in de raadszaal, waar hij de heer Tusenius opvolgde. Santpoort heeft natuur lijk zijn bijzondere belangstelling en voor behoud van natuurschoon heeft hij meer dan eens gepleit, doch ook de belangen van de andere deelen der gemeente tracht de heer Enzerink te doorvorschen door met op offering van veel tijd, die deelen te bezoe ken. Elf jaar is de heer Enzerink penning meester geweest van de Velsensche Kamer van Koophandel, die nu echter niet meer bestaat. Jarenlang was hij voorts bestuurslid van de Santpoortsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Thans maakt hij nog deel uit van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Koffie huishouders, welke functie hij reeds 25 jaar bekleedt. En dat hij in 't vereenigingsleven niet een man-van-één-dag-is, moge tenslotte blijken uit he tfeit, dat hij reeds 31 jaar de voorzittershamer hanteert van de afd. Vel sen—Beverwijk van den hierboven genoemden. Bond van Koffiehuishouders Ter gelegenheid van het bezoek der buitenlandsche diplomaten zijn te Stresa talrijke voorzorgsmaatregelen genomen .Zoo is op iedere 500 meter van de wegen, die naar Stresa l_eiden, een politiepost geplaatst. zijn. Want de belangen van beide categoriën loopen parallel en niet tegen elkaar in. Het is een fout, IJmuiden te beschouwen als een haven voor stoomtrawlers alléén en den vischafslag als een plaats, waar alleen stoomtrawlers hun vangst mogen lossen. De visscherij is nationaal en de loggers hebben ook recht op een plaatsje onder de zon, Na tuurlijk is het voor de reeders van kustboo ten niet prettig, dat zij dikwijls ernstige con currentie van de zijde van de loggers onder vinden, maar de loggerreeders die voorheen het monopolie hadden yan de haringvisscherij hebben ook geleerd wat het beteekent, als de trawlers ter haringvisscherij gaan. Nu is er wel contact tusschen deze groepen, getuige het jaarverslag van de Reedersver- eeniging, maar de samenwerking Is nog zeer los en zou zeker niet gekomen zijn, wanneer de omstandigheden daartoe geen aanleiding hadden gegeven. Inmiddels wachten we nog met een vol verwachting klonpend hart op de verdere da den van de Visscherij-Centrale. Wat zal er als tegenwaarde voor de 1% van de uitvaar vergunning naar IJmuiden terug komen? Ik vrees dat dit niet veel zal zijn. Naar ik meen wordt het hoogtijd, dat de Reedersvereeniging eens in Den Haag pools hoogte gaat nemen. Of zou ze dit reeds ge daan hebben. Het laatste lijkt me niet on waarschijnlijk, want deze lichamen zitten niet zoover vanelkaar als het wel lijkt, In het jaarverslag over 1934 van de Ree dersvereeniging staat o.a. het volgende: Maar 1935 wordt aangevangen met de hoop, dat tengevolge van de werkzaamheid van de Nederlandsche zeevisscherij die aan dacht en die steun zal worden gescnonken, waaraan ze zoo dringend behoefte heeft en waarop ze rechtmatig aanspraak meent te mogen hebben. In ieder geval mag worden ge constateerd. dat de belangen van het vis- scherijbedrrjf meer in het centrum van de algemeene belangstelling zijn komen staan, dan voor dezen het geval was". Inmiddels heeft men aan den overkant on dervonden, dat de aandacht op het bedrijf gevestigd is. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1