HET NIEUWE AVONDBLAD Drie kanovaarders vertrokken naar Indië 20e AARGANG NO. 139 DINSDAG 16 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT boNNEM ENTEN: per week 10 ets., per maand cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 c cents incasso, losse numr imers 3 cents. ,r; Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. uivw van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers meeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- - g ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- cefrd teeen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen Zïï) bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van hafld voet °f 00g' 250'" verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/Of Onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig.' Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe II.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Vrijzinnig-Democratische Bond. Verkiezingsvergadering in „Kennemerhof". De plaatselijke afdeeling van den Vrijz.- npm Bond heeft gisteravond in Hotel ..Ken- rpmerhof" een openbare vergadering gehou- ripn waarin als sprekers optraden de heeren Dr A J van Leusen uit Velsen en Mr. M. SWnbèrg uit Haarlem. De vergadering werd nopend door den voorzitter, den heer p Bosman, die zeide, dat het doel van de vergadering was. te spreken over de begin selen van den Vrijz.-Democratischen Bond. Dr van Leusen besprak allereerst de ver schijnselen van dezen tijd. De menschheid heeft veel doorgemaakt in den oorlog, maar heeft hiervan schijnbaar niets geleerd. De ellende waarin de menschheid gedompeld is. doet vragen hoe het moet. Er is schijnbaar een groot gedeelte, dat onverschillig voor al'es'is geworden. De jeugd denkt hier anders over de" jeugd voor wie niets is te bereiken. ne jeugd is gedoemd, een onvolwaardige werkkracht te worden. Deze jeugd kan ge makkelijk meegevoerd worden door een par tij die schoone beloften durft te prediken. 't. Is begrijpelijk zegt spreker dat de jeu^d. gedreven door idealisme, een derge lijke party volgt. De Vrijz.-Dem. Bond is de inrtij, die voor de heilige idealen der jon- êeren' wil opkomen. Het is misdadig zegt spTeker wanneer een partij de jeugd met beloften tot zich wil trekken en deze niet kan inlossen. Sprekende over den nood der tijden, zegt Dr. van Leusen, kan men direct hiervan de schuld niet geven aan onze regeering. Dit is een gevolg van den wereldnood. Om uit de zen wereldnood te komen, waaruit een an dere samenleving zal komen daarvoor is ge loof noodig. een geloof dat ook de stormen van dezen tijd durft weerstaan. In de nieuwe samenleving zal de stem van het volk wor den vernomen. Dikwijls wordt het verwijt ge maakt, dat dit ons in het moeras heeft ge holpen. Velen die er thans op schelden ver geten, waar de nood is, om te helpen. Met crltlseeren op een demagogische wijze ko men wij er niet. Oneerlijk vindt spreker het door de N S B. verspreide geillustreerde pam flet, waarin de regeering de schuld van al de misère wordt igegevenMisdadig vindt spreker het, als men zegt een weg ter ontko- ming te weten, en deze dan niet aan te wij zen. Spreker heeft geen lust, op al de leuzen die het volk worden voorgehouden, in te gaan. Spreker wil zich meer bepalen bij toe nemende belangstelling voor de Statenver kiezing. De toenemende belangstelling schrijft spreker toe aan de oorzaak van het meedoen der N.S.B. Hierbij releveert spreker de beloften, die door de N.S.B. worden ge daan. Deze beloften kwalificeert spreker als demagogische leugens. Vervolgens bespreekt, Dr. van Leusen het verschil tusschen de Duitsche en de Hollandsche mentaliteit. Terug komende op de n.s B. acht sprekei- dit niet als een belangrijke opkomende macht maar als een opkomende beweging. Hij vindt hierin veel overeenkomst in met. communisme. Het communisme maakt de MS.B. zwart eri omgekeerd. Als een van deze twee de macht krijgt dan is het onvermijde lijk gevolg: een chaos. Daarom zegt spreker Is het noodig dat er een goede middenpartij ls. Dit moet zijn de Vrijzinnig Dem. Partij. Wanneer de tijd mocht komen om voor het vrijz.-democratisch beginsel te moeten uit komen, dan gelooft spreker dat de moed er zalziin omdat in de vrijz.-dem. beweging een leven is en een leven Is niet te dooden. Mr. SI in ge n b e r g vertelt allereerst iets over het werk der Provinciale Staten, Omdat 't publiek van de vergaderingen der Staten, die eenige malen in Haarlem worden ge houden, niet zoo veel hoort, daarom is de akemëene gedachte, dat het niet zoo belang rijk is. Mr. Slingenberg bespreekt hierbij drie belangrijke werkzaamheden der Staten. Spreker zet uiteen de verhouding tusschen de Prov. Staten en de Eerste Kamer, aldus willende aantoonen dat ook de verkiezingen voor de Staten niet van belang ontbloot zijn Met eenige voorbeelden toont spreker aan de gewichtige handelingen, die door de Sta ten verricht worden. Van belang is de ver kiezing van het college van Gedeputeerde Staten, welk college, voor den tijd van vier jaar gekozen, over het beleid der gemeente raden en over de begrootingen van de ge meenten hebben te beslissen. Na het bespre ken van deze twee zaken, beslissing over de Politiek des lands en over die van de ge meenten. brengt spreker de derde functie oerstaten, naar voren: het provinciale be stuurswerk. als de verzorging van het ver greep der geesteskvanken. het electrïciteits- «drijf. de watervoorziening, het aanstellen van schoolartsen enz. Wat de werkloosheidsbestrijding door de overheid betreft, hiervan kan spreker de op lossing niet beloven. Dit kan niet, omdat ons hnd door tolmuren enz. in deze moeiüikhe- oen is gekomen. Om aan te toonen dat de provincie Noord-HoHand in de werkloosheid* o^trijding niet achterstaat, ondanks dat teenstanders zeggen dat er niet veel ge- oeurt, leest spreker een gedeelte voor uit "«seen door hem het vorige jaar hierover in oc staten is gesproken. >M?en lof -wil spreker ziin partij niet toe dien. omdat dit een geurtle >eeft. Maar „,^n ^hderen niet insinueeren dat de Ben viil j De Vrijz.-Dem. Bond die het wel- j,, 1flr,d* hoeft hipi-vnrvr P-nndi"- tvolk zich achter ^-em schaart. cnv. w1'-*3' Wrt°v eeT1^e woorden aan het geen den Wic i ..is: en dat is het parlementaire wp Hij wenscht een volk dat het recht haar regeerders tot verantwoording te roepen. Wij willen geen ministers zegt spreker die dictatoren zijn. Wij willen een onpartijdige rechtspleging, goed arbeids- en woningtoestanden. Door het parlementaire stelsel is reeds veel verbeterd. Dit stelsel, dat de vrijheid des volk waarborgt, wil de Vrijz.-Dem. Bond be houden. Sprekende over het huidige Kabinet, zegt spreker, dat. toen in 1933 de vraag tot den Vrijz.-Dem. Bond werd gericht, zitting in de regeering te nemen, de Bond niet geaarzeld heeft om, waar het land in nood was, de beste van zijn mannen af te staan. De Bond heeft dit gedaan omdat het welzijn van het land dit eischte. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer G. Voet. Deze protesteerde tegen de woorden van Dr. van Leusen waarin deze sprak over het gevaar der -kleine partijen. Voorts becritiseerde de heer Voet het beleid der Provinciale bedrij ven, zooals het PE.N. met de hooge tarieven. Eveneens klaagde de heer Voet over de hou ding van minister Marchant bij de opening- van de Abdij te Eg-mond. Dit noemde spreker een verloochening van ons protestantsch ka rakter. Voorts bracht hij bezwaren in tegen de vereenvoudigde spelling'. De heer Voet werd door beide sprekers be antwoord. Na nog eenige discussie werd de vergade ring door den heer Bosman gesloten. GEMEENTEL. ARBEIDSBEURS Verslag over de maand Maart 1935 Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg aan het einde der verslag- maand: a. mannen boven de 18 jaar: 2305 (vorige maand 2511) b. mannen onder de 18 jaar 106 (v. m. 114) c. Vrouwen boven de 18 jaar 33 (v. m. 38); d. vrouwen onder de 18 jaar 15 (v.m. 26). Totaal 2459 (v. m. 2689). In bovenstaande cijfers zijn inbegrepen de niet-werkloozen en de gedeeltelij k-werk- loozen. Vergelijkend overzicht van de zuivere werkloosheid naar de voornaamste beroeps groepen: op 2 3 9 3 16 3 23/3 30, 3 Bouwvakarbeiders 499 480 497 426 426 Metaalbewerkers 363 375 355 351 345 Houtbewerkers 42 46 46 42 42 Havenarbeiders 111 112 104 102 107 Visschers 266 257 270 283 291 Kantoorbedienden 34 31 34 31 27' Losse arbeiders 722 717 701 680 Overige beroepen 338 324 343 332 333 Totaal 2375 2342 2350 2247 2267 In 1934 bedroegen deze aantallen 2163 2202 2135 2164 2117 Met lichte schommelingen hield de lang zame daling der werkloosheid aan, welke in hoofdzaak is te danken aan de toenemende seizoenswerkzaamheden voor bouwvakarbei ders. Zonder de stijging der werkloosheid in het visscherijbedrijf. zouden de cijfers een gunstiger beeld hebben vertoond. Uit boven staande gegevens blijkt, dat de werkloosheid nog altijd grooter is dan over de gelijke pe rioden in 1934. Bemiddeling. Het aantal nieuwe in schrijvingen bedroeg over de maand Maart 766 mannen en 21 vrouwen. Geplaatst werden: 278 mannen en 17 vrouwen. Het aantal aanvragen van werkgevers be droeg 231 mannelijke en 21 vrouwelijke ar beidskrachten. Voldaan wérden 277 aanvragen om mannelijke en 17 om vrouwelijke werk krachten. Werkverschaffing. De objecten, welke worden uitgevoerd in z.g. contra-pres tatie, Tiberiusplein en Velserbeek. kwamen te vervallen wegens beëindiging der werkzaam heden. Er werd een begin gemaakt met de exploitatie van object IJmuiderstraa twegBij dit werk werden 15 arbeiders tewerk gesteld. Op het landgoed Duin- en Kruidberg wer ken 10 jeugdige werkloozen. Deze werkver schaffing voldoet zeer goed. LEGER DES HEILS. Deze week zullen verschillende belangrijke bijeenkomsten in de Legerzaal gehouden worden. Dinsdagavond acht uur vindt een bijzondere wijdingsdienst plaats met zang, recitaties, enz. Vrijdag 18 April zal wezen een „Dag bij het Kruis", met twee-samenkomsten: resp. des morgens 10 uur en des avonds om half acht. Voor den avonddienst is een keurig programma met tekst der liederen samen gesteld. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. VAN ZEEMAN TOT KONlNG. In de Zweedsche dagbladen wordt gemeld, dat Karl Pettersson, de Zweedsche zeeman, die tegen het einde van de vorige eeuw zich zelf heeft uitgeroepen tot koning over het eiland Tabar in den Bismarck Archipel, thans tracht zijn koninkrijk van de hand te doen. Hij ging in 1898 naar Nieuw Guinea, vanwaar hij later naar Tabar vertrok. Na eenigen tijd kozen de inboorlingen hem tot koning, waarna hij zich voor goed op het eiland vestigde. Bij een kort bezoek aan Zweden trad hij in het huwelijk met een negerin, die in, Engeland ge boren was en wier vader, toen zij nog een kind was, naar Zweden was getrokken. Het klimaat van het eiland heeft echter op den langen duur op den koning en de donkere koningin zijn invloed doen gelden. Beiden lijden aan malaria. De koningin is kortgeleden naar Zwe den vertrokken, teneinde er medische behan deling te ondergaan. Zij willen thans hun ko ninkrijk verlaten en naar een land trekken, waar malaria onbekend is. Er verluidt, dat sporen van goud zijn gevpnden op Tabar en dat derhalve een goed aanbod is gedaan aan den zeeman voor overneming van zijn rijk. De koning en koningin zijn voornemen* zich in Frankrijk te vestigen, zoodra zij over den ver koop van het eiland zekerheid hebben ge kregen. (Schutte vaer). Gratificatie voor trawler schippers? Hoe de IJmuider Federatie er over denkt. De IJmuider Federatie schrijft: Wij vernamen, dat de schippex-s van de grootste booten van een der rcederijen in ver band met de door hen gemaakte totaalbesom ming over 1934 een gratificatie hebben ont vangen van eenige honderden guldens. Van zelfsprekend staat deze reederij hierin geheel vrij en wij willen geenszins zeggen, dat dit deze schippers niet toekomt of dat we hun dit mis gunnen. Vaststaat evenwel, dat deze onder de zeevisschers tot de weinigen behooren, die voor het door hen gepresteerde werk juist door de hooge besomming, een behoorlijke beloo ning vinden, in.ieder geval steekt het loon van b.v. het dekpersoneel, dat vooral bij deze schippers hiervoor zoo overmatig veel en moei lijk moeten werken, wel zeer ongunstig af. Waarom wij dit echter aanhalen, is, dat bij de laatste coratractsvernieuwing voor b.v. de verlaging voor de vischlossers werd betoogd, dat, in verband met de bedrij fspositie deze ver laging absoluut noodzakelijk was. Dit schijnt dan toch voor deze reederij, die hiervan voor het grootste gedeelte profiteert en dit zoo mee beargumenteerde, niet geheel en al waar te zijn geweest. Gezien deze royaliteit tegenover de gelukkige schippers vragen wij ons dan ook af of men van de argumentatie, geput uit de bedrijfspositie, zoo langzamerhand geen misbruik maakt. Het blad meent te weten, dat het aan de schippers uitgekeerde bedrag grooter is dan datgene, wat over 1935 aan de loonsverlaging voor de vischlossers werd uitgewonnen. Het blad vervolgt dan: De verlaging van het maandloon van den machinist bij de contractsvernieuwing van ver leden jaar werd o.m. beargumenteerd met dat schipper en machinist in belooning te dicht bij elkander stonden, zoodat het ver schil in functie hierdoor te weinig tot zijn recht kwam.Wéhiu van een der groote booten, waarvan de schipper de hierboven bedoelde gratificatie ontving, bedroeg het verschil in loon tusschen schipper en machinist over 1934 bijna f 2000,plus cje gratificatie dan van een paar honderd gulden. De loonen van stoker en matrozen, voor welke laatste een jaar etmaal achtereen in de kleeren zijn geen zeldzaamheid is, van deze zelfde boot, bedroeg over 1934 ongeveer een derde van het loon van den schipper. Ten slotte geeft de schrijver als zijn mee ning te kennen, dat het beter was geweest als de bedoelde reederij het loon van de vischlos sers intact had gelaten in plaats van deze gra tificaties toe te kennen. DE WERKOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 422 bouw vakarbeiders, 354 metaalbewerkers, 34 kan toorbedienden, 25 huisbedienden, 38 hout bewerkers, 437 visschers, haven- en transport arbeiders, 692 losse- en fabrieksarbeiders, 333 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 3 bouwvakarbeiders, 20 metaalbewerkers, kantoorbedienden, 9 huisbedienden, 4 vis schers, 51 losse en fabriekarbeiders en 8 in overige beroepen. Het totaal aantal ingeschreven werkloozen bedroeg derhalve 2438. R.K. DAMCLUB „GEZELLIG SAMENZIJN De R.K. Damclub „Gezellig Samenzijn" is nog wel geen D. C. IJ., maar toch gaat deze jonge vereeniging qualitatief en quantitatief vooruit. Verleden week werden eenige mooie succes sen geboekt met de jubileumwedstrijden van T. E. P. (Theorie en Practijk). „Gezellig Samenzijn" houdt haar clubavond Dinsdagsavonds in de bovenzaal van café Royal, Wijk aan Zeeërweg, waar gaarne nieuwe leden worden ingeschreven. Het nut van den Maiersteven. 1931 1932 1932.1933 Thans reeds toegepast bij 30 trawlers. In The Fishing News vonden wij van de hand van H. Kloess een interessant artikel over den Maiersteven. toegepast bij stoom trawlers, waarin duidelijk wordt aangetoond welke voordeelen aan de toepassing van het Maier-systeem bij den bouw van trawlers ver bonden zijn. De deskundige schrijver wijst er op, dat er overeenkomst is tusschen het model van de Viking-booten en den Maiervorm, zoodat laatstgenoemde bouw een herleving is van een systeem. Wat de ondervinding bij visschersvaartui- gen betreft, zoo schrijft de heer Kloess, bleek spoedig, dat de Maiervorm voor deze vaar tuigen zeer geschikt was. Na succesvolle proe ven in de sleep-tank werden in samenwerking met de Weser-Schiffswerft te Bremen proe ven genomen om de resultaten op modellen van grooter schaal vergelijkenderwijs te toet sen. Twee even groote modellen op schaal 1:4 één in den vorm van een normaal snelva rend vaartuig, het andere in Maiervorm ge bouwd werden getest in kalm en in ruw open water. Beide modellen hadden een zelfde beman ning en een zelfde machine en met behulp van een wijzer kon men de omwenteling van elk schip controleeren. Het bleek, dat de boot met den Maiervorm sneller was, waarmee dus de ondervindingen, in de sleeptank opgedaan, werden bevestigd. De proefnemingen, met beide schepen in ruw water gedaan, waren hoogst interessant. Nadat men beide schepen met eenzelfde snel heid in kalm water had laten varen werden ze in ruw open water gestuurd tegen golven van verschillende lengte in en al deze golfproeven wezen uit, dat de Maiervorm het in snelheid won van den normalen bouw. Na vier-daagsche proeven werd definitief vastgesteld, dat de Maiervorm op zee te ver kiezen was boven het gebruikelijke model. En men ging de proeven omzetten in daden. De Tecklenborg werf te Geestemiïnde kreeg opdracht tot den bouw van drie trawlers in Maiervorm. Deze drie trawlers waren de eerste schepen langer dan 60 voet, in Maiervorm gebouwd en vormden als ware de voorhoede van de ont wikkeling van den Maiersteven. Deze eerste trawlers bouwde men echter zonder kimkielen, maar reeds bij den proef tocht van den eersten trawler bleek de fout hiervan. Wel werd een flinke snelheid bereikt en was de theoretische waarde 12 pet. ho-o- ger dan acht van de tien beste normale trawlers. Het schip wierp het buiswater in een flinke boog naar beide kanten uit, maar de slinger-hoek was buitengewoon groot, het geen geweten werd aan het ontbreken van kimkielen en aan topzwaarte. De kimkielen werden aangebracht en aldus uitgerust, toonden de trawlers zich uitste kende zeeschepen die goed vischten. Men was zoo gelukkig, de beschikking te hebben over een zusterschip, toebehoorende aan dezelfde reederij, welke trawler dezelfde afmetingen had, dezelfde machine-capaciteit, zelfde roer constructie enz., echter gebouwd volgens het normale systeem. Hierdoor was net mogelijk, betrouwbare vergelijkingen te maken. Ook deze vergelijkingen vielen geheel ten gu-nste van den Maiervorm uit, niet alleen wegens bereikte grootere snelheid, maar ook als gevolg van de omstandigheid, dat de schepen met den Maiersteven bij slecht weel de visscherij veel langer konden voortzetten dan de normaal gebouwde booten. Vooral dit laatste is van veel belang. De resultaten werden genoteerd over een tijdvak van vijf jaar. Ziehier de uitkomst: Maiervorm: Normale, vorm 1928/1929 2.295.200 pd. 1.797.000 pd 1929/1930 2.697.500 2.215.200 1930/1931 2.684.500 „1.937.300 2.760.000 2.590.000 2.485.500 1.651.400 Totaal 13.027.200 pd. 10.086.400 pd. jii tuc --««.iiem drie Kanova,«.iuero, ah. vjreigi en ue gcu^oeaers G. en N. Entrop, uit Haarlem, naar Ned.-Indië vertrokken. Dr. W. G. N. van der Sleen neemt afscheid van zijn jeugdige volgelingen en verstrekt de laatste raadgevingen. Later werden grootere trawlers dan die van de eerste serie gebouwd. Het type van deze nieuwe booten was de H. Fr. Schroder, die een water verplaatsing heeft van 900 ton. Met een machinecapaciteit van 800 i.h.p. kon een vaart verkregen worden van 12 mijl, terwijl de eerste schepen, die veel kleiner waren, met hun 700 i.h.p. een maximum-snelheid hadden van 10.9 mijl. Deze succesvolle resultaten hadden belang rijke bestellingen tengevolge. Duitsche reede- rijen bestelden 16 stuks, waarvan zes alleen door de „Nordsee". Deze reederij bezit thans 12 booten van het Maiervorm-type en opval lend is, dat deze reederij sedert 1928 geheel is afgestapt van het normale type. In totaal zijn er thans 3-0 van zulke trawlers gebouwd of in aanbouw, waarvan 21 in Duitschland voor Duitsche rekening gebouwd, 4 in Duitsch land voor Engelsche rekening gebouwd, 3 in was, had een deel van zijn vangst in kistjes verpakt, waardoor vooral de visch die in de Italië voor Italiaansche rekening en 2 in Hol land voor Fransche rekening gebouwd. KERKDIENSTEN OUD-KATH. KERK. Deze week worden in de Oud-Katholieke kerk de volgende diensten gehouden: Witte Donderdag: 10 uur v.m. en 7 uur n.m. Goede Vrijdag: 10 uur v.m., Paasch Zaterdag: 9 uur v.m. en 7 uur n.m. (voorber. H. Communie.) Al deze diensten worden geleid door pastoor L. Rinkel. ZA LDE KLEINE ZEEVAART DE BINNENSCHIPPER» VERDRINGEN? Over bovenstaande terecht belangrijke vraag bericht de Msb. het volgende: In de lataste maanden kwam een groot aantal geladen zeemotor-zeilschepen, van Duitsche, Noosche en Zweedsche havens te Kampen binnen met bestemming naar ver schillende plaatsen in het binnenland. Vroe ger werden de ladingen van dergelijke sche pen in de havens van Rotterdam, Amster dam en Zaandam gelost, alwaar deze dan In binnenschepen werden overgeladen, doch thans in de veranderde tijdsomstandigheden worden de vrachten van het buitenland rechtschreeks naar de binnenlandsche havens vervoerd. Eén dezer dagen arriveerde te Kampen het onder de Oostenrijksche vlag varende motorschip Karaten, dat met een lading rogge (circa 350 tons), van een Oost zeehaven voor een meelfabriek te Deventer was bestemd. Het was evenwel voor den kapitein van dit schip een tegenvaller, dat wegens den lagen waterstand op den IJssel zijn schip niet- de bestemmingshaven kon be reiken, zoodat ditmaal wel van de diensten der binnenschippers moest worden gebruik gemaakt. Niettemin kunnen de meeste schepen met niet al te grooten diepgang in vele binnenlandsche havens komen, waardoor de vrees, dat de kleine zeevaart, de binnen- schipperij meer en meer gaat verdringen niet ongegrond is. KERNVERKIEZINGEN BIJ HOOGOVENS, MEKOG EN CEMIJ. Bij de in het laatst der vorige week gehou den verkiezingen voor de vertegenwoordiging der arbeiders bij Hoogovens en nevenbedrijven zijn gekozen voor de Hoogovens van de lijst, van den Alg. Ned. Met. bew. bond de hee ren: R. de Waal, H. v. Dijk, J. U. H. Schik, J. W. Noortman en D. Achterhof; Van den lijst van den R. K. Met. bew. bond de. heeren P. Schelïevis, P. Olsthoorn, N. A. Dekker en P. Schelïevis. Van de lijst van den Chr. Met, bew. bond de heeren: J. v. d. Wint en II. Hilberts. Voor de Mekog was het resultaat: Lijst Alg. Bond de heeren L. Bonthuis en J. Linders. Lijst R.K. Bond de heer D. den Ouden. Lijst Chr. Bond de heer C. B. Straatsburg. Voor de Cemij was de heer B. Korthoven bij enkele candidaatstelling gekozen. Als nieuwe leden verkregen voor het eerst zitting de heeren Schik, Dekker, P. Schelïevis, Hilberts, den Ouden Straatsburg en Kortho ven. Visscherijnieuws in een notedop. Opgelegd. De stoomtrawler Johanna IJM. 107 is opgelegd. Krijgt een nieuwe mast. De Vios V IJM. 102 wordt van een nieuwe mast voorzien. Weer naar zee. De Clasina Luther IJM. 59 zou heden weer naar zee vertrekken. Mooie kabeljauwvangsten. De laatste dagen komen in Grimsby de trawlers van de verre gronden met groote vangsten terug. Vooral de aanvoer van kabeljauw en gul was zeer groot. Een groot deel van den aanvoer werd tegen lage prijzen door de zouters opgekocht. Mooie vangst van een Seine-bootDe Seine- boot (zegenvisscher) Emblem van Lossie mouth deed onlangs een mooie trek in de Moray Firth. In een trek ving deze boot 700 stuks kabeljauw met een totaal gewicht van twee ton. Met behulp van een takel moest de. vangst aan boord geheschen worden. Dit was het grootste schot dat dit seizoen in Buckie aan land gebracht werd. Lekke ketel. De Poolzee moest, na 8 dagen in zee te zijn geweest wegens lekkage van den ketel terugkeeren. De trawler kwam met 120 manden visch binnen en besomde. dank zij de Visch in kistjes. De Cornells, die gisteren met ruim 1000 manden visch aan den afslag eerste dagen van de reis gevangen was veel aan kwaliteit had gewonnen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1