SCHIPHOL BREIDT UIT. Met Paschen naar de bollenvelden) r jjllatie van Commissie voor Werkverschaffing in Noord-Holland. can minister Slotemaker. Prachtige resultaten in Gelderland. Minister Slotemaker. HAARLEM, Dinsdag. \r?anda"morgen is in het Gouvernements- «Siw de Rijks-commissie van Advies voor Werfcreiscbaffing en Werkverruiming in vnnwi-Holland geïnstalleerd. Voorzitter van m commissie is mr. J. B. Bomans, onder- ïlsitter mr. M. Slingenberg. leden zijn jhr. Reigersberg, hoofdingenieur-directeur m den Prov. Waterstaat, M. Stufkens, mr. «n de Mortel, burgemeester van Noordwijk m de heer Kikkert, burgemeester van «pcmster, beiden inspecteurs van de Werk- ""ng. Mr. Baron de Vos van Steen- öiifc Is secretaris. waren de Commissaris der Ko- „inain jhr. mr. dr. A. Röell, de griffier der o,,fen 'mr. Vening Meinesz, de leden der Gedeputeerde Staten. In tegenwoordigheid van den minister waren de heeren A. van Geeien directeur-generaal voor de Werkver schaffing en Steunregeling en Meijer de Vries, hoofdinspecteur van de Werkverschaf fing mee gekomen. Nadat Jhr. Röell een korte inleiding ge houden had. waarin hij den minister welkom jeette en zei groote verwachtingen te heb ben van het werk der commissie, hield prof. Slotemaker de Bruine, minister van Sociale Zaken een rede. Na dank gebracht te hebben aan den Com- fïsaris der Koningin voor het aandeel dat (j?ze gehad heeft in het tot stand komen, san den heer Bomans voor zijn leiding en de leden der commissie, zei hij. dat hem de taak van deze commissie zoo aantrekkelijk lijkt, omdat ze van moreel gehalte is. De économische zijde mag niet verwaarloosd worden en de economische feiten moeten herinnerd worden, al is dat niet steeds aan- eenaam. Het eigenlijke karakter is van mo- feeh- -gehalte, om de vloek van den ledig gang weg te nemen van zoovelen. Het geldt om hen, die werken willen en kunnen, gele genheid te geven dat te mogen. Jarenlang heeft men hier reeds aan ge werkt en het aantal objecten is daardoor kleiner geworden en de werkmogelijkheid verminderd. Het vraagstuk der werkver schaffing moet bovendien geschat worden als moreel vraagstuk, opdat de arbeiders hun kracht wijden aan iets, wat die kracht waard is. Wie de cijfers der werkloosheid ziet. merkt een seizoenverbetering, doch vereelijking met verleden jaar toont stijging. En dus is er meer behoefte aan de commissie. Om één feit te noemen, dat tevens een bemoediging In het laatste jaar Is het gelukt het aantal tewerkgesteld en bij door de re geering gesubsidieerde werkverschaffing te verhoogen van 48.000 tot 58.000. De taak der commissie eischt speur werk. In 1933 begon de minister in Gel derland met een dergelijke commissie als proef en het is een volledig succes geworden. Op 1 Januari waren van allen, die in aanmerking komen voor steun 59 pet. tewerkgesteld. Dat cijfer is hooger, als men Arnhem en Nijmegen uitscha kelt, waar de zaken moeilijker te regelen zijn. Dan werkt 76 pet. In vele gemeen ten is iedereen tewerkgesteld. Op 1 Januari waren in Noord-Holland te werkgesteld 13.8 pet., welk percentage 36.3 yordt, als men Amsterdam en Haarlem uit zondert. Nu komt deze commissie. Spr. ver- ™t, dat de toestanden door allerlei om- sanüigneden hier zwaarder zijn dan in Gel- oenand, en als hier niet zulke resultaten be- ;e7 worden als in Gelderland, dan is dat geenszins een bewijs, dat deze commissie met berekend is voor haar taak. van de zijde van het departement moeten meowe wegen worden geopend. al proeven genomen met het te- "vsstellen van landarbeiders (ofschoon de -aen ze niet konden laten werken) door ffldel van loontoeslag. Dit raakt de sociale economische zijde. Hoewel er nog bezwa- mjn, zullen deze proeven algemeen in «weiland worden ingevoerd. v. ?\toe. stond men bij de keus voor ^i.erscnaffingsobjecten op het standpunt °Df®cten aan te grijpen waarin bijna al rv laan loon kon wor<ten gegeven, en die aan materiaal Deze objecten rt m m!n of m€er uitgeput en daarom zal nu -mogelijkheid worden geopend, om ook dat tt-t meer dan tot nu toe geld vraagt voor SfondsD' aaU te pakken met hulp van verzocht de minister de commissie t'wl aanciaeht te schenken aan de jeugd- a'-di t f01d' De moeilijkheId hierbij is, dat, ®Perkt is van omvang en jeugd er w an ™Jgt, een gedeelte wordt onttrok- voór d 0U<Jeren- Maar alleen cursussen «i-i J.euSö zijn onvoldoende, omdat men euwig door kan leereni wl .,een gelukkig feit, dat door de aan- Hafiïr van pers thans de mogelijkheid S is aan het volk mede te deelen, ces tal el insPanning en met hoeveel suc- Wa m,Vi?n menschen werken om te helpen, minister liever seen reclame", aldus de ién "wu€ voelen er meer voor hard te wer- «aar het is toch goed bekend te maken t&eid als dit Sebeurt, om de onevenwich- - J'an het volk meer te kunnen over- Na deze woorden Installeerde hij dé com missie. Mr. Bomans dankte voor zijn benoeming en de instelling van de commissie, ook bij voor baat namens de werkwilligen thans nog werk- loozen. In Noord-Holland is al veel gedaan. Zoo wees mr. Bomans op de jaarlijksche be- gerootingspost van f 200.000, gedurende de laatste tien jaar voor bestrijding der werk loosheid. wat nog door geen andere provincie is nagevolgd. Voorts op de instelling in 1930 van de Ont- inningsmaatschappij voor Noord-Holland, waarvoor mr. Stufkens zooveel deed. En ten slotte op het Duinterrein, waar 37 K.M. wan delweg en 190 H.A. bebossching zullen komen. Thans is deze commissie ingesteld. Spr. staat verbaasd over de resultaten in Gelder land. „Gij hebt", zei mr. Bomans tot den mi nister, „de bestrijding der werkloosheid in nieuwe banen geleid en ik begrijp niet, dat. het volk niet dankbaar is voor zulk een regee ring. Wij als commissie zullen u niet teleur- tellen", eindigde spr. Hierna ging de commissie over in besloten vergadering, waarbij de minister tegenwoor dig was. Ernstig ongeluk op de Heemsteedsche Dreef. Oude man doodgereden. Zondagmiddag had op de Heemsteedsche Dreef een auto-ongeluk plaats dat aan een 75-jarigen wandelaar het leven kostte. In de richting Haarlem reed, met naar be weerd wordt een vaart van zeker 100 K.M. de 33-jarige H. T. B. wonende te Haarlemmer meer, met naast zich zijn verloofde. Nabij de Pieter Aartslaan liep de 75-jarige M. den Outer, wonende in een logement in de De Witstraat te Haarlem. Vermoedelijk heeft de oude man iéts van den weg op willen rapen en stapte daarvoor van het trottoir op den rijweg, zonder direct gevaar te zien in de met een razende snelheid naderende auto. Hij werd door de rechterzijde van de auto gegrepen en een eind verder neer- gesmakt. Het hoofd van het slachtoffer werd vreeselijk verminkt en de dood moet direct zijn ingetreden. De juffrouw, die naast den bestuurder zat, werd door het plotseling sterk remmen tegen de voorruit geslingerd en kreeg een bloedende hoofdwonde. Een juist passeerende dokter uit Amster dam verleende de eerste hulp aan de juffrouw, terwijl ook Dr. Leyendekker spoedig ter plaat se was, die mede den dood van het slachtoffer constateerde. De burgemeester van Heemstede Jhr. J. P W. v. Doorn, benevens de subst.-officier mr Paardekooper Overman waren ter plaatse om den toestand op te nemen. Daar ook de remmen der auto niet geheel in orde bleken, is tegen den bestuurder proces verbaal opgemaakt. De auto die licht bescha digd was, is later vrijgegeven. Het stoffelijk overschot van den O. is naar de Algemeene begraafplaats overgebracht. DINSDAG 16 APRIL 1935 De Provinciale Staten verkiezing. Data der stemmingen. Het aantal kiezers. Bijna 4 millioen in het geheele land. In de komende dagen worden in ons land de leden der Provinciale Staten gekozen. De data der verkiezingen zijn: Dinsdag 16 April: Overijsel en Drente. Woensdag 17 April: Noord-Holland, Zuid- Holland, Zuid-Holland, Groningen, Friesland, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. Vrijdag 26 April: Gelderland. Het aantal kiezers der Prov. Staten in ons land is nog niet bekend, omdat de kiezers lijsten in de gemeenten pas zijn vastgesteld. Er kan evenwel aangenomen worden, dat er een kleine 4 millioen zijn. Het aantal kiezers te Haarlem bedraagt 71.871, te Bloemendaal 7576, te Zandvoort 4699, te Heemstede 8868, te Velsen 22.598, te Beverwijk 5215, te Hillegom 5201, te Benne- broek 1116 en te Haarlemmerliede 1569. Onze landgenoot Haro van Peski zal te Berlijn de operette „Der Vogelhaendler" van Zeiler verfilmen. Deze nieuwe Majestic-film wordt door hem vervaardigd in opdracht der Rota-Film A. G., een der geaffilieerde instel lingen van het Tobis-Concem. De operette zal in de Tobis-Studio's te Johannisthal worden opgenomen. Narcissen, hyacinten en vroege tulpen gelijktijdig in bloei. De K. N. A. C. schrijft ons: Hoewel het weer er den laatsten tijd niet naar is geweest om reeds plannen te gaan maken voor een bezoek aan de bollenvelden, Lijnen worden geopend, nieuwe vliegtuigen gebouwd, de dienst uitgebreid. Er zal meer in den avond en in den nacht worden gevlogen. Dus moet het vliegveld worden ver groot ende technische dienst gecentraliseerd. Eenigen tijd bestond dit streven naar cen tralisatie reeds. De werkruimten en de mid delen in Waalhaven werden te primitief. Men moest uitbreiden en waar kon dit beter dan in Schiphol. Groote plannen werden ontworpen en het gemeentebestuur van Am sterdam voorgelegd. Thans is de bouw be gonnen en verschillende resultaten zijn al te zien. Ten Zuiden van loods C is de nieuwe mo- torafdeeling klaar gekomen. Ten Westen hiervan is de groote motorwerkplaats in aanbouw; het meniekleurig stalen geraamte rijst op uit het betonnen fundament. In Seotember denkt men de werkplaats in ge bruik te kunnen nemen. In het verlengde van loods B komt een nieuw groot gebouw: loods D. Tusschen de beide laatstgenoemde ruimten en de nieuwe werkplaats en de motorafdeeling ontstaat een soort plein. Dit wordt het „recreatie- plein". Een groot kantoorgebouw zal er ver rijzen. dat beneden tot cantine voor het per soneel wordt ingericht en boven als werk ruimte voor de administratie zal dienen, daar deze zoo langzamerhand te uitgebreid wordt om alleen in het hoofdkantoor aan den Hof weg te Den Haag ondergebracht te worden. Men ziet dus, dat het vlieg wezen, de tech nische- en stationsdienst evenals de admi nistratie naar Schiphol worden gecentrali seerd, terwijl in het gebouw aan den Hofweg de directie en de hoofdadministratie geves tigd blijven. In de nieuwe werkplaatsen zullen naar schatting 600 arbeiders aan het werk zijn. Bovendien is men op het plein voor het hoofdgebouw bezig de fundamenten te stor ten voor een bureau voor den inlichtingen en propandadienst, waarvan de oud-kapitein vlieger Küpfer de leiding op zich zal nemen. In dezen tijd, nu de bevolking van jong tot oud „air-minded" wordt is een meer techni sche inlichtingen- en rondleidingsdienst noodzakelijk geworden. In het gebouw van de motorafdeeling sprak Zaterdagmiddag, 13 April, de directeur der K.L.M., de heer A. P1 e s m a n, het per soneel van de afdeellng. die pas in gebruik is genomen en die onder leiding staat van den heer Van Os. toe. „Het zal", zoo zeide hij, „velen niet bekend zijn, dat de kosten van het in bedrijf hou den der vliegtuigen, de kosten dus van de af schrijving op motoren, van reserve onder- deelen, onderhoud der vliegtuigen in en bui ten de hangars, verbrandstof en smeermid delen 30 pet. bedragen van de totale exploi tatierekening. Bij de KX.M. is dan ook nooit een ongeval met slechten afloop veroorzaakt door ondeugdelijke motoren, daar deze steeds in een perfecten staat worden gehouden. Van de oprichting af der K.L.M. zijn het dagelijksch onderhoud en de periodieke revi sies der motoren in eigen hand geweest in tegenstelling met vele buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen, die de motoren naai de fabriek zenden. Het systeem van de K.L.M. heeft het voordeel, dat veel ervaring wordt opgedaan en dat de kosten lager zijn. In het begin was uit den aard der zaak de kennis niet zoo groot. Terwijl vroeger moto ren na 100 vlieguren moesten worden nage keken, is het thans door toepassing van de juiste smeertechniek en de kennis der brand stoffen én door betere motoren mogelijk ze na 600 a 700 draaiuren te controleeren. Al leen de motoren van de Indië-route worden na een retourvlucht dus na 360 draaiuren nagezien, Het gaat er om door de ervaring den be- trouwbaarheidsduur der motoren te leeren kennen; hierbij helpt het kaartsysteem dat van eiken motor wordt aangelegd en waarop zijn „gedragingen en misdragingen" worden vermeld. De levensloou van eiken motor, van elk onderdeel is bekend". De heer Plesman gaf vervolgens een over zicht van de motoren, die de K.L.M. in den loop der jaren heeft gebezigd en besloot zijn toespraak met dank te brengen aan de mon teurs en mécaniciens van de motorafdeeling, voor de toewijding, die zij hebben voor hun werk. De gemeente Amsterdam komt lof toe. Door haar zorgen werd de werkplaats ge bouwd. die door de I'.L.M. gehuurd wordt en die, nadat de K.L.M. de groote lijnen had aangegeven voor de inrichting ervan, verder is ontworpen door Ir. Zweers van Amster dam's Publieke Werken De inrichting der motorafdeeling. Bij de opzet van de motorafdeeling werd er rekening mede gehouden, dat deze groot genoeg moet kunnen zi.in om per werkdag 2 motoren geheel bedrijfsklaar te kunnen afle veren. De grootte van het gebouw, waarin de motorafdeeling is ondergebracht, is 50 bij 25 M. Aan de zuidzijde van het gebouw worden de te controleeren motoren binnengebracht. Op de naar alle zijden draaibare montage- blokken worden zij gedemonteerd en de on- derdeelen gaan vervolgens in den demonta gewagen naar de reinigingsbakken. waar zii door middel van chemische praeparaten van alle vetdeelen worden ontdaan. Een zand- blaasinstallatie verwijdert alle vetresten. Zwart-druipend komen de cvlinders en de assen binnen, zilverkleurig-schoon passeeren zij naar de controle-inrichting I - deze afdeeling worden alle motoronder- deelen zorgvuldig met het bloote oog en met vergrootglazen op scheuren en vormveran deringen onderzocht. Alle hiervoor in aan merking komende onderdeel en worden met micrometers en andere speciale meetinstru menten nagemeten. Er is gebruik gemaakt van de nieuwste vindingen op het gebied der verlichting. Scheurtjes, die voor bloote oog en loupe onzichtbaar zijn, worden door middel van fijn ijzerpoeder en een sterke magneet aan getoond. Er wordt vastgesteld of bepaalde motor- deelen nog bruikbaar zijn of niet; afgekeur de onderdeelen worden door de controleurs verwisseld, nadat deze betrokken zijn van het naast de controle-afd. gelegen magazijn. Van alle bijzonderheden van de motoren wordt op speciaal daartoe ingerichte motorkaarten aanteekening gehouden. Aan werkbanken, geplaatst in de groote hall, worden speciale werkzaamheden, zoo als verwisselen van lagers, schuren van klep pen, verwisselen van klepzetingen enz. uitge voerd. Nadat de door de controle ter repa ratie uitgegeven artikelen op de demontage wagens zijn teruggekomen en de motor ge heel compleet is, verlaat deze na een eind- inspectie de controle-afdeeling, waarna de montage plaats vindt. De geheel compleet gemonteerde motoren worden, vóór zij in de vliegtuigen geplaatst worden, beproefd oo de „proefbank". Deze is op ongeveer 200 M. afstand aan de zuid-west zijde van de motorafdeeling gebouwd en is geheel omgeven door een ongeveer 7 M. hoogen hoefyprmigen aarden wal.. Over de proef banken heen is. een dak aangebracht, bekleed met geluiddempende stof. Dit is ge schied om te verhinderen, dat het lawaai van de proefbank de menschen in de werkplaat sen en in de omgeving zou hinderen. Een op volle kracht draaiende motor is practisch niet te hooren ter plaatse van de woonhuizen en de motorwerkplaats. Na het proefdraaien worden de motoren in de werkplaats aan een eindinspectie on derworpen, alvorens zij uitgegeven worden aan het lijnbedrijf of aan de vliegtuigrepa- ratie-afdeeling voor inbouw in vliegtuigen. De proef, die met een motor op de proef bank wordt genomen duurt minstens 5 uur. Uit de gegevens van het kaartsysteem is ge bleken de betrouwbaarheidsduur van elk on derdeel, alle noodige verwisselingen en repa raties zijn geschied, geen foutje zit na het proefdraaien meer in de functioneering van den motor. Piloten, zoowel als passagiers kunnen zich volkomen veilig voelen, als de „zoo goed als nieuwe" motoren de toestellen door de lucht trekken en stuwen naar Euro- peesche steden, naar Indië, langs de route over bergen, rivieren, zeeën, bosschen en woestijnen. De instrumentenafdeeling. Tegenwoordig worden ook de verschillende instrumenten als compas, hoogte- en snel heidsmeter en horizon na zekeren tijd in een aparte instrumentenafdeeling der K.L.M. ge controleerd. Het is immers reeds zoo vele malen gebleken, dat men in sommige om standigheden geheel op zijn instrumenten is aangewezen. Het is dus van het grootste be lang, dat deze zuiver functioneer en. In de instrumentenafdeeling nu wordt evenals in de motorafdeeling een kaartsys teem bijgehouden. De wijzers, compassen etc. wonderen van vernuft en techniek, worden er geijkt en geheel in orde gemaakt. Eenige cijfers. De ontwikkeling van het K.L.M bedrijf is enorm, dat weten we allen. Dat hebben we kunnen lezen en kunnen zien. Daar de grafiek van de motoren een getal paardekracht-uren van ongeveer 1 millioen in 1921 aanwijst, is dit voor 1929 10 millioen geworden en in 1934 is het 32.231.000. In 1927 kwamen ongeveer 20 motoronder- houden voor. in 1934 bijna 200. Dit getal klimt natuurlijk op met het aantal draai uren. dus met dienstuitbreidingen etc. Doch aan den anderen kant blijkt dat de motoren een grooteren betrouwbaarheidsduur hebben gekregen, d.w.z. dat zij langer mee kunnen zonder nagekeken te worden. De herstel- en controlewerkzaamheden worden meest uit gevoerd door jongere menschen, die hun op leiding hebben genoten op ambachtsscholen. Bijna alle boordmecaniciens beginnen in de motorafdeeling. De K.L.M. heeft momenteel in bedrijf 146 motoren, terwijl nog 34 motoren in bestel ling ziin. In totaal heeft de K.L.M. van de oprichting af 264 motoren in bedrijf gehad. Op de AmsterdamBatavia lijn worden gebruikt Wasp C motoren. Binnenkort zul len hierop in gebruik genomen worden de „gegearde" Cyclone motoren van 750 P.K. Men kan met recht zeggen dat Schiphol uitbreidt. Als over eenigen tijd het veld grooter gemaakt wordt, zooals het plan is, als op de Neder- landsche lijn Vlissingen—Waalha venAmsterdam.Twente, op de lijn naar Milaan en naar Indië de sierlijke glinsterende, hechte Douglas- machines met hun sterke motoren zullen vliegen, als onze bekende Fok kers nieuwe routes zullen volgen, dan kan men er aan toevoegen „door techniek, toewijding en nauwgezet heid een groeiende, veilige Neder- landsche luchtvaart". heeft de natuur toch niet stilgestaan. Er zit een, zij het dan langzame, toch gestadige voortgang in het kleuren der velden. Zoodra het weer maar even omslaat en de voortee kenen schijnen gunstig is de verwachting gewettigd, dat het met Paschen „Bollenzon- dagzal zijn. d.w.z. dat met Paschen de bol lenvelden het steeds weer bekorende spel van bloemenweelde en kleurschakeering zullen vertoonen. Sinds de teeltbeperking het braak- liggen van een aantal voor bollencultuur be stemde velden noodzakelijk maakt, bieden de laatste jaren de velden niet meer dien be- tooverenden aanblik van vroeger, doordat hier en daar onbebouwde stukken den kleuren rijkdom onderbreken. Dit jaar schijnt de na tuur echter aan dit euvel tegemoet te komen, omdat het zeer waarschijnlijk is, dat door de bijzondere weersomstandigheden de narcissen, hyacinthen en vroege tulpen tegelijk in bloei zullen staan, zoodat zich een zeldzaam voor komend schouwspel re verwachten is. De bloei der late tulpen zal hierna niet lang meer op zich laten wachten. Wil men de bol lenvelden op hun mooist zien, dan doet men verstandig, niet uitsluitend de hoofdwegen te bezoeken. De binnenwegen met de landelijke bruggetjes, van welke men een mooi overzicht over de velden heeft, schenken oneindig meer voldoening. Het centrum van mooie binnen wegen bevindt zich vooral bij Hillegom en Lisse. Bij Hillegom kan men b.v. tegenover de kerk aan het Zuideinde van het dorp de Vee- nenburgerlaan inslaan. Bij den dan volgenden driesprong kan men zoowel links als rechts den Uoosterweg III oprijden. Beide wegen voe ren dwars door mooie velden; men bevindt zich hier in een net van binnenwegen, waar van de eene beter is te berijden dan de an dere, maar die alle door den rijkdom aan na tuurschoon het eventueel slecht wegdek doen vergeten. Mooi ook zijn de wegen van Sassen- heim naar Noordwijkerhout, de binnenweg van Lisse naar Voorhout, de achterweg van Katwijk naar Noordwijkerhout, met zijweg naar Noordwijk aan Zee. Al deze wegen kan men als mooie basis gebruiken voor een be zoek aan de velden. Wil men eens iets heel bijzonders zien en van een schitterend panorama genieten hoog boven de velden uit, dan kan men hiervan genieten op den uitzichttooren te Noordwijk aan Zee. Borden geven duidelijk aan hoe deze toren te bereiken is. Voor een matigen toe gangsprijs mag men den toren beklimmen. Als sluitsteen van den bollenveldentocht is ook een bezoek aan de Flora aan te raden. Ten slotte nog een goede raad. Wil men on gestoord genieten van de lenteweelde der bol gewassen, dan doet men natuurlijk verstan dig. hiervoor geen Zondag uit te kiezen, maar indien eenigszins mogelijk de ochtenduren van een werkdag. Kan men echter door om standigheden alleen den Zondag benutten voor den tocht, dan volge men stipt de even tueel door de verkeerspolitie te geven aanwij zingen en rijde men vooral voorzichtig. AANBESTEDING. De directeur van Openbare Werken heeft gistermorgen aanbesteed het normaliseeren van de Jan Gijzenvaart- ten Oosten van den Rijksstraatweg Haarlem—Velsen met bij komende werken. De inschrijvingen geschiedden in twee perceelen. Er waren 9 biljetten ingekomen. Zij luidden resp.: R. Bijker, Haarlem f 30.350 en f 24.250. Firma Braller en Hoede, Edam f 33.200 en f 25.100. J. B. A. Hermes, Alkmaar, f 32.455 en f 24.800. A. Schoorl. Haarlem f 25.200 en f 20.220. Joh. de Groot, Velsen f 24.600 en f 21.000. Firma Hulsebos, Bloemendaal f 25.000 en f 21.000. J. Oldenkamp, Koog aan den Zaan f 30.270 en f 24.100. T. J. Kalfvel, Amsterdam f 42.000 en f 36.000. H. Backx en N. Steenkist, Haarlem f 19.480 en f 15.140, tevens laagste inschrijvers. De gunning wordt later bekend gemaakt,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7