HET NIEUWE AVONDBLAD Stemming. J0e JAARGANG NO. 142 VRIJDAG 19 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 5 cents incasso, losse numme Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Kantoor: Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIcN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. w~.-~ van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers •inIngeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- rden ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- C prd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen - bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Orgelinwijding Goede Herder Kerk. Prachtig instrument met rijke schakcering. in de Goede Herder Kerk aan den Velser- vond de inwijding van het nieuwe Verkorrel plaats. Het gebouw was slechts matig met gemeenteleden en belangstellenden fc De' technische bijzonderheden van het jpuwe instrument, welks dispositie door den L*er A. Kousemaker uit Amsterdam ontwor men isbespraken wij reeds in een uitvoerig artikel'in ons blad van Woensdag j.l. Hoewel eerst Maandag met de constructie wonnen, was het koninklijk instrument, dat zulk 'een onmisbaar hulpmiddel bij den eeredienst en hoogtijdagen is, toch geheel en al gereed gekomen voor de plechtige inge bruikneming. De liturgische samenkomst droeg met het oog op de Lijdensweek een plechtig karakter. Geopend werd met gemeenschappelijk zingen Tan Psalm 150 1. De pastor leci, ds. A. A. Wildschut, drukte In zijn toespraak zijn vreugde en dankbaar heid uit over deze groote aanwinst voor de Goede Herderkerk. Spr. heette van harte welkom de vertegen woordigers van naburige gemeenten en bracht dank aan den adviseur, den heer Kousemaker. Ds Wildschut merkte in zijn toespraak op, dat bet instrument in de eerste plaats bedoeld was als begeleider in den kerkdienst en niet onmiddellijk als solistisch apparaat. De pastor loei meende bij alle woorden van vreugde nog een van oprechten dank te moeten spreken tot hen, die financiëel den orgelbouw steun den. Ook de bouwers, de firma C. Verweijs te Amsterdam en den bespeler, den heer A. Ver weijs organist te Heemstede, wilde spr. niet vergeten. Spr. daalde af in bijzonderheden omtrent de geschiedenis van het orgel als hulpmiddel bij den kerkelijken eeredienst, waarna het door ds. Wildschut met het uitspreken dei- woorden van het wijdingsformulier officieel in gebruik genomen werd en de organist een improvisatie over het Bachkoraal „O, Haupt", speelde. O.i. was de keuze van het muziekstuk in het raam van dezen dienst niet gelukkig. Naar ons oordeel had men hier beter in den stijl der klassici kunnen blijven. Ook had de stemming veel reiner kunnen zijn. Het orgel, gebouwd volgens het electro- pneumatisch systeem met kegelladen en vol automatische electrische windvoorziening, bezit een warm-getimbreerd geluid. Vooral de oud-Hollandsche kerkorgelklank is van een bijzondere schoonheid, hetgeen bleek toen de heer Verweijs achter de speeltafel plaats nam. De superieure eigenschappen liet hij in kleurrijk register uitkomen. Het tutti-spel heeft alle gelegenheid zich ten voile te ontplooien en is daarbij toch ook weer met oorverdoovend; ook het solo-werk munt in meerdere registers uit. Onwillekeurig rees bij ons de wensch, dat in de toekomst gelegenheid mag worden ge boden. speciale orgelconcerten op dit zoo zeer gunstige, klank- en kleurrijke instrument te geven, wij zijn er hier ter plaatse maar al te karig bedeeld met concerten van dien aard. W. CONCERT CONCORDIA. De Harmonie Vereeniging „Concordia", directeur Philip S. Vlessing, geeft Donderdag 2 Mei a.s. een concert in Thalia. DRIJVENDE VISSCHERIJSCHOOL GEOPEND. Ex-mailschip van 9891 ton. In de haven van Altona-Neumühlen zal weldra de eerste Duitsche zeevisscherijschool geopend worden. Het zal tevens de eerste Duitsche drijvende visscherijschool zijn. Ze zal namelijk ondergebracht worden op de „Gene ral Mitre", een schip, dat vroeger eigendom was van de HamburgAmerika Linie (HA- PAG). Het is in 1921 gebouwd en meet 9891 ton bruto, 5859 netto, en is dus nog pl.m. 2000 wn grooter dan de Simon Bolivar PERSONALIA. Onder de gekozen leden der Provinciale otaten van Zuid-Holland is ook onze oud- piaatsgenoot de heer C. v. d. Steen, bezoldigd oestuurder van den Chr Bond te Schevenin- ofli, oud-lid van den Raad van Velsen. GUNNIN&. De levering van het benoodigd Paaschbrood ien behoeve van het Provinciaal Zieken- rv* Santpoort is opgedragen aan de N.V. Centrale bakkerij alhier. t CHR. DEM. UNIE. wet tweede kamerlid de heer H. v. Houten, \LWfgens ernstige familieomstandigheden in verhinderd was voor de af deeling muiden-Velsen op te treden, zal nu voor vJ)-s- gemeenteraadsverkiezingen in openbare 'gaüering voor genoemde afdeeling optreden. gemeentelijke visscherijschool Van voor diploma Stuurman a.b. t t,ie?n St00mzeevisschersvaartuig de heeren Blok en W. den Heijer. net diploma Machinist a.b. van Stoom- vlr"'Lwl^lc>vaartuigen de heeren B. Zwanen fc] m J' RaSP°°l en M. Melker. J. Raspoort, J. van den Burg, G. Han- JS" Certificaat „Internationale Uit- J^oepahnger." d» heeren' W. Hoek, Ph. Geslaagde feestavond van de V. A. R. A. Thalia uitverkocht. *er, Plugge, S. Groen, H. Dekker, M. Plok- VnoT Whlt8r' G Gomes en E. Weinberg. J j diploma Radio-telefonist: de heer der Pias. Het bestuur van de afdeeling van de V. A. R. A. had gisteravond in Thalia een feest avond belegd, die zich in een zeer groote be langstelling mocht verheugen. Er was geen plaatsje onbezet toen de voorzitter, de heer Boer de aanwezigen met een kort woord wel kom heette. Het ensemble van Kees Pruis had de taak op zich genomen, de bezoekers te amuseeren. En het is daarin volkomen geslaagd. Kees Pruis was weer de geestige conférencier, Stella Seemer zong aardige liedjes, Frans Nienhuis giaf eeniige voordrachten ten beste en ten slotte bracht het drietal gezamenlijk een één-acter voor het voetlicht waarmee even eens veel succes werd behaald en waarin te vens de propaganda voor de V. A. R. A. niet vergeten werd. Voor de pauze voerde de heer A. de Vries, voorzitter van de V. A. R. A. het woord. Spre ker zeide op een avond als dezen niet na te mogen laten, den uitslag van de Statenver kiezing te bespreken. De uitslag heeft bewe zen aldus spreker, dat de S. D. A. P. heeft ge staan als een sterke rots in de branding. On danks de hevige aanvallen, zoowel van ultra- rechtsche als van ultra linksche zijde, is de S. D. A. P. ongeslagen uit den strijd te voor schijn gekomen. Er zijn misschien onder de aanwezigen, die meenen, dat op dezen avond de politiek niet thuis behoort, maar spreker wilde er op wijzen, dat het van het grootste belang, in de eerste plaats voor de V. A. R. A. is, dat ons land voor een dictatuur als in Duitschland bespaard blijft, want als vandaag de dictatuur komt is morgen de V. A. R. A. ver dwenen. Wanneer de moderne arbeiders ech ter hecht aaneengesloten blijven strijden voor de democratie, zal er in ons land van de dicta tuur geen sprake kunnen zijn. Wat betreft het groote aantal stemmen, die de partij van de dictatuur op zich heeft vereenigd, vond spre ker dit niets bijzonders.- Als-het iets geheel nieuws was en de N. S. B. had 10 pet. van de uitgebrachte stemmen bekomen, zou spreker het wel erg gevonden hebben. Maar de strijd voor de dictatuur is niet nieuw en slechts 7 pet. heeft daarvoor gestemd. Verder memoreerde spreker de pogingen van de A. V. R. O. om een eigen zender te ver krijgen en wees hij er op, dat de V. A. R. A. de eerste omroepvereeniging in den lande is, die een modern ingerichte studio kreeg. De V. A. R. A. heeft nu 50 uren zendtijd. Zij heeft daarvoor een zwaren strijd moeten strijden. Dat zij ten slotte dezen zendtijd gekregen heeft, is te danken aan het feit, dat de V. A. R. A. spoedig een vereeniging van groote be- teekenis is geworden, die de regeering niet kon passeeren. Ten slotte deelde de heer de Vries nog mede, dat 1 November a.s. de V. A R. A. tien jaar bestaat. Deze gebeurtenis zal met een grootsche bijeenkomst gevierd wor den. Om alle leden in de gelegenheid te stel len voor het bezoeken van deze bijeenkomst te sparen zal zij eerst in 1936 gehouden wor den. Maar dan mag ook geen enkel lid thui; blijven. VISCHEXPORT NAAR BELGIë. Naar wij vernemen mag uit ons land voor- loopig weer visch beneden de maat van 40 cM. in België worden ingevoerd. UITVOERING SAM VLESSING'S MUZIEK SCHOOL. Voor een behoorlijk bezette Thaliazaal gaf de zang- en de orkestklas van Sam Vlessing's Muziekschool een bijzonder geslaagde uitvoe ring. Het leeuwenaandeel van het succes komt wel op rekening van het zangspel van Cle mentine Ward „Een visite in het Poppenhuis' een dankbaar werkje, dat het altijd uitstekend doet. Zoo ook nu weer. De in fleurige costuumpjes gestoken poppen- kinderen, de frissche heldere stemmetjes, de verzorgde grime die het effect, dat men met werkelijke poppen te doen had, nog sterker maakte en de grappige gebaartjes, 't was alles een lust voor oog en oor. Den dames, die de leiding van dit zoo tot in de puntjes verzorgde zangspel voor haar rekening genomen hadden, komt zeker een woord van lof toe. Mej. Nettie Vlessing, die de algeheele leiding had, mocht een prachtige tuil Flora's kinderen ontvangen; de dansjes waren door mej. Rie Miedema verzorgd. Bep Wijnschenk begeleidde de opvoering aan de piano op kranige wijze, terwijl de dames Mooy en Koper voor de aankleeling van de gasten van het Poppenhuis hadden zorgge dragen. Na een korte pauze gaven enkele der jongste leerlingen van mej. Miedema een viertal dansjes op muziek van Rob. Schumann ten beste, die een gul onthaal vonden, omdat ze zoo allerbekoorlijkst gedanst werden. Welk een serieuse scholing mej. Vlessing haar leerlingen geeft trof ons in de liedjes door enkele meisjes der zangklas ten beste gegeven. Daar waren o.a. de koddige historie van Prins muizepols en De Groote Toovenaar, zoo allerbekoorlijkst in costuum en met glas heldere stem voorgedragen door een der aller kleinste leerlingen. Geen wonder, dat het pu bliek vrijgevig met applaus was. De orkestklas onder leiding van den heer Philip Vlessing heeft ten slotte met een drie tal kleine orkestwerken bewezen, dat ze er in haar genre zijn mag. Al is de groep niet groot, de muzikanten die er zitten brengen muziek ten gehoore, welker uitvoering van ernstige studie getuigt. We hoorden zoowaar ook nog een accor- deoniste van bereden de 10 jaar en een na volger van Rudy Wiedoeft den saxofonist. Voor de leerlingen zoowel als de leeraren van Sam Vlessing's Muziekinstituut was het een succesvolle uitvoering. W. Het machtige gemengde koor Der kiezers heeft zich weer doen hooren, Maar niemand werd er spraakloos door, Al heeft hij dan zijn stem verloren. Wanneer je rustig in de krant, De stemmingsuitslag zit te lezen, Dan denk je: velen in het land Blijken het met mij eens te wezen. Maar welke de partij ook zij. Die je je stem hebt willen geven, De meerderheid is, ook hierbij, Het weer met je oneens gebleven. De stemhokjes gaan weer aan kant, De bussen worden opgeborgen, Zij gaan de rust in, tot het land, Weer wacht een nieuwe stemmingsmorgen. Ook 't potlood vangt zijn rust weer aan, Dat onverstoord heeft roodgeschreven, Of 't al vair hand tot hand moest gaan, Steeds onpartijdig is gebleven. Wij weten weer, aan wier beleid Het zitten en bij tijden praten, In provinciale statigheid, Voor vier jaar over is gelaten. P. GASUS. Begin der haringvisscherij. Op 13 Mei a.s.? Binnenkort kan een regeling voor de uit oefening van de haringdrijfnetvisscherij in 1935 tegemoet worden gezien. Het ligt in de bedoeling dit jaar de haring visscherij te doen beginnen op 13 Mei, met dien verstande, dat. zooals dit het vorige jaar is geschied, de vloot in gedeelten zal uit varen, aanvankelijk met een beperkt aantal netten. Voorts zal in het komende seizoen, in verband met te verwachten afzetmoeilijk- heden, de aanvoer van pekel- en steurharin< worden beperkt tot een nader te bepalen aantal kantjes. Aan iederen reeder zal een aandeel in den aanvoer worden toegewezen. De toewijzing van dit aandeel zal geschieden, rekening houdende met het aantal en soort der sche pen van iederen reeder. DE ZOMER NADERT! Opening van het zwembad op Zaterdag 18 Mei. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van het bestuur der Velser Zweminrich ting het bekende zwembad nabij de Noorder- sluis op Zaterdag 18 Mei a.s. open te stellen. Evenals het vorig jaar is er weer gelegenheid, abonnementen tegen verlaagden prijs vooruit aan te vragen. Nadere bijzonderheden daar omtrent worden binnen korten tijd gepubli ceerd. WEER EEN RIJWIEL. Een plaatsgenoot, die dezer dagen zijn rij wiel eenigen tijd onbeheerd had laten staan voor het café Kennemerhof kwam, toen hij weg wilde rijden tot de ontdekking dat zijn tweewieler verdwenen was. Hij deed aangifte bij de politie. DE SCHOOLVOEDING Aan het verslag over de laatste bijeenkomst van hen die dezen winter aan de schoolvoeding hebben meegewerkt, dient nog het volgende te worden toegevoegd, dat per abuis is weggeval len: Nog werden verwerkt 752 pond rozijnen en 396 pond boter en suiker. Al deze levens middelen zijn betrokken van IJmuidensche winkeliers; zelfs de ingemaakte busgroenten werden door een IJmuidensche inmakerij aan den detailhandel geleverd, die op zijn beurt de groenten aan het comité leverde. Nieuws van de dammers. Om het Kampioenschap van Nederland. A.s. Zaterdag, Zondag en Maandag zullen de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland worden voortgezet. In de zevende ronde ontmoeten elkaar LochtenbergDukel, RamonBom, Damme— Ligthart, Van DartelenJanneman. De partij RustenburgVos werd gisteravond gespeeld. In de achtste ronde, die Zondagmorgen 11 uur begint komen tegenover elkaar Janne manVos, DukelRustenburg, Ligthart Raman, Van DartelenDamme, BomLoch tenberg. De laatste ronde wordt gespeeld op Maan dag, tweeden Paaschdag. In deze slotscène treden op de duo's VosDukel, Rustenburg Bom, RamanVan Dartelen, Lochtenberg Ligthart en DammeJanneman. Zooals men weet zijn Dukel en Bom 1 punt op den leider Vos achter, Rustenburg en Ligt- hart komen op de vierde en de vijfde plaats en hebben eveneens nog een kans, zij het ook een geringe, op den kampioenstitel. De partij Vos—Dukel kon wel eens de be langrijkste van het geheele tournooi worden. Op ons publicatie-bord zullen wij de uit slagen van den nog te spelen partijen publi- ceeren. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN GROOT IJMUIDEN. Deze week werden de wedstrijden om het damkampioenschap Groot IJmuiden voortge zet. De uitslagen luiden: Eerste klas: F. Basstra wint van P. Leyte, B. Dukel wint van G. Postma, Schaap wint van Kraai, Ligt hart wint van de Boer, De JongSmit afge broken. Kramer wint van F. Dukel. Tweede klas: Schager—Postma 2—0, Buis—Engelhart af- gebr., OttMeijer 20, VrijhoefVisser 20: SmitOutenaar 20, PostLaros 02. Derde klas. PlugSchol 02, v. d. GaagSnel 0—2, GlasSluis 0—2, KnngeSchouten afgebr., v. Straten,—Visser 2—0, Snel-De Weert 2—0. DE POST OP DE PAASCHDAGEN. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor alhier maakt bekend, dat het hoofdkan toor te IJmuiden en het hulpkantoor te Vel sen op de beide Paaschdagen zulien zijn open gesteld als op Zondagen. Op den 2den Paaschdag kunnen aangetee- kende stukken ter verzending worden aange boden. Op den lsten Paaschdag bestaat gelegen heid tot afhalen van correspondentie als op Zondagen; op den 2den Paaschdag worden zoo wel te IJmuiden als te Velsen één briefpost en één pakketpostbestelling uitgevoerd, welke te circa 9 uur zullen aanvangen. Het hulpkantoor te IJmuidenn-Oost, als mede de postagentschappen IJmuiden-Ken nemerlaan, IJmuiden-Zeeweg en Driehuis- gem. Velsen blijven op beide feestdagen ge sloten. VELSEN MALLE GEVALLEN IN DE PONT De bioscoop De Pont komt deze week met de Nederlandsche film „Malle Gevallen", die met zulk een groot succes in tal van film theaters in ons land is vertoond. Het zal niet noodig zijne deze film bij de bioscoopbezoekers aan te bevelen. Velen heb ben haar reeds gezien; zij die hiertoe nog niet in de gelegenheid waren, zullen zeer zeker een dezer dagen den heer Wiese met een bezoek vereeren. Wie eens hartelijk lachen wil, zal niet teleurgesteld huiswaarts keeren. „Een hart voor een lied" is de titel van de tweede hoofdfilm. Deze film speelt in Praag en de korte inhoud is als volgt: In het slot van den heer Strindberg wordt de verjaardag van diens dochter Myra gevierd. Gedurende het bal verlaat zij het huis en op haar wandeling klinkt uit een huis een lied, dat een diepen indruk op haar maakt. Zij maakt kennis met den zanger, zonder te we ten dat hij het is. Peter vertelt haar dat de zanger een oude man is. Den volgenden dag vertelt Myra aan Harry, een vriend des huizes, van haar avontuur. Hij stelt haar voor den zanger op te zoeken. Tot haar verwondering herkent zij haar bekende van gisteren als den componist. Zij vraagt aan Peter het lied, welke als prijs slechts een roos verlangt. Als Myra het huis verlaten heeft, komen Peter's vrienden, op zoek naar geld. Bij het nasnuffelen vinden zij Myra's taschje met duizend kronen. Peter neemt het taschje en gaat naar Myra om het terug te geven. Myra's vader geeft hem als eerlijken vinder 100 Kronen. Het gelukt Myra nog een afspraak met Pe ter te maken en thans vinden beide harten elkaar. Tante Sofie bemerkt echter met on rust de verandering in Myra. Instinctmatig voelt zij, dat er hier een liefdesgeschiedenis in het spel moet zijn en zij draagt een detective op Myra na te gaan. Alle kunstenaars uit Praag komen op een feest tezamen. Myra komt er eveneens met Peter, hetgeen door den detective wordt gezien. Tante Sofie dwingt Myra's vader haar te gaan halen. Strindberg komt juist op het feest als Myra tot koningin wordt gekroond. Hij neemt haar mee en Peter ziet slechte de auto. Myra spreekt met haar vader en daar dezen slechts het geluk van zijn dochter ter harte gaat, bezoekt hij Peter en noodigt hem uit 's middags in het slot te ko men. Dronken van geluk steekt Peter liefdes verklaringen af voor de foto van Myra en deze, die hem bezoeken wil, hoort deze buiten en meent, dat er een andere vrouw in het spel is. Teleurgesteld keert zij huiswaarts en geeft Harry haar jawoord. Voor Peter laat zij een afscheidsbrief achter, waarin zij haar verlo ving bekend maakt. Natuurlijk komt ten slotte alles tusschen Myra en Peter terecht. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. M. Brouwer—Westerveld, d.. Hoofdstraat 55, Santpoort; J. G. Kruitbosch Schoon, d, Tulpenstraat 30, Santpoort; M. van der Veldenvan Aartsen, z., Nieuwe Schulpweg 11, Velsen N.; A .KosterWarmer dam, z., Gr. Houtweg 184, Velsen N. Getrouwd: E. Bosman en T. M, de Waard, Beverwijk; O. P. Stapper en G. A. G. Steen bergen, Trompstraat 6rd., IJmuiden; J. A. A. de Bree en A. C. Kragt; A. Kobes en H. de Jong, Leeuweriklaan 44, IJmuiden; P. C. Kramp en P. D. Kroonstuiver, Naaldwijk; J. W. Dreijer en N. Maas, Snelliusstraat 51, IJmuiden: A. Riedijk en M. Bal, de Ruijter- straat 193, IJmuiden; H. Diederiks en M. Koster, Lippersheystraat 17, LJmuiden; A. Plug en M. de Ruijter, Alex. Bellstraat 6, IJmuiden. Autobusdienst zonder vergunning. Hooge Raad vernietigt een vonnis van het Haagsche gerechtshof. De zitting van den Volkenbondsraad, waarop Duitschland's besluit tot invoering van den algemeenen dienstplicht behandeld werd. In het midden de vooi'zitter Roesjdie Aras, Turksch minister van buitenlandsche zaken, links van hem Lavai, en de Italiaan baron Aloisi; rechts van den voorzitter (de tweede) Sir John Simon, Litwinof, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek en zijn Tsjechische collega dr. Benesj. Uit Den Haag: De Hooge Raad heeft arrest gewe zen in de zaak van den Staat der Nederlanden tegen den heer Verdoorn. De heer Verdoorn heeft zich verzet tegen een maatregel, geno men door ambtenaren van het rijkstoezicht op de Spoorwegen door in kort geding te gaan bij den president der ï'echtbank te Den Haag. De beti'okken ambtexxai*en, optredende krach tens art. 13 lid 3 der Wet op de Openbare Ver voermiddelen wilden den heer Verdoorn belet ten een autobusdienst zonder vergunning in werking te houden, zij hielden een autobus aan en lieten de bus naar een andere plaats brengen. De president der rechtbank achtte de in be slagneming ongeoorloofd en gaf de bus weer vrij. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Den Haag dit vonnis bevestigd. De advo- caatijgeneraal bij den Hoogen Raad, mr. Wijn- veldt, concludeerde tot vernietiging van dit ari'est en tot terugverwijzing der zaak. De Hoo ge Raad heeft thans ovemvogen dat art. 13 der Wet Openbare Vervoermiddelen aan de overheid de bevoegdheid toekennende om het zonder vei-gunning in werking brengen of hou den van een autobusdienst te beletten, zonder daarbij aan te geven op welke wijze dit belet ten zal mogen geschieden, aan de overheid het recht geeft ter bereiking van dat doel die maatregelen toe te passen die als redelijk zijn te beschouwen. De door het Hof aangevoerde omstandigheid dat wel verboden is het zonder vergunning in werking brengen en houden van een autobusdienst, doch niet het houden van autobussen, waarmede men zoodanige diensten uitoefent, brengt nog geenszins mede, zegt de Hooge Raad, dat een maatregel als in dezen is genomen niet zou kunnen zijn een redelijk middel om aan een verboden autobusdienst een einde te maken. Tenslott ezegt de Hooge Raad, dat, nu derhalve de grond waai-op het Hof zonder verder onderzoek heeft aangeno men dat de overheid in dezen de haar bij de wet toegekende bevoegdheid heeft ovei-schre- den, niet juist is, de bestreden beslissing niet kan worden gehandhaafd. De Hooge Raad pao4 J» zaak terug verwezen naar het gerechtshof te Den Haag teneinde met een afkeuring van deze uitspraak verder te worden behandeld en beslist.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1