HET NIEUWE AVONDBLAD TAXI? TELEF. 4220 Ma an reis. Hoeden - Overhemden JOH. ELZER, Trompstr. 22 Visscherij-Snufjes Bekende plaatsgemooten' 2Qe JAARGANG NO. 143 ZATERDAG 20 APRIL 1935 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2yz cents incasso, p^r kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents, gantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. «He abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers tL ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli- perd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- pkerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen f^OOt).- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Palmpaschen in de Kennemerlaan. In onze jonge, moderne plaats met haar schaarsche inheemsche bevolking zoekt men tevergeefs naar oude gebruiken. De folklore, die men ook nu nog wel vindt op het platte land als in Twente, den Gelderschen Achter hoek enz. kennen de oudere inwoners van IJmuiden alleen nog uit hun herinnering. Zij hebben haar achtergelaten in hun geboorte plaats, want hierStel u eens voor, dat de een of andere naar IJmuiden verzeilde Oot marsummer het in zijn hoofd kreeg te gaan „vlöggelen", of dat een Twentenaar, in zijn herinnering terugroepende de huizenhoog! vlammen, die op den donkeren Eersten Paasch- avond opstegen uit een houtstapel, zoo hoog als een hooiberg, aanstalten maakten zoo'n Paaschvuur te gaan afsteken op het Kenne merplein of waar ook, zooals hij het in zijn jongensjaren deed in het dorpje daar aan den zelfkant van ons land! Neen, voor die dingen zijn wij, IJmuidena- ren veel te nuchter, te prozaïsch. We hebben (hadden) geen tijd voor zulke dingen. Alleen Luilak kennen we nog, maar dat kostte geen extra tijd, want daarvoor moet je vroeg opstaan en dan gaat de dag gewoon zijn gang. Luilak! Hoe dat hier is gekomen? Uit Amsterdam of Haarlem geïmporteerd? Want geïmporteerd is het ongetwijfeld. Maar Palm paschen is herleefd. Herleefd in ons prozaïsch en nuchter IJmuiden! Daar stonden ze eensklaps voor de deur van ons bureau, de twee jongens uit de buurt. Trotsch droegen ze hun fraai versierde Palm paschen, met den kukelhaan er bovenop. Aan den stok geregen appels, sinaasappels, een stuk koek, in de appels gestoken kleurige vaantjes. Dus dan toch Palmpaschen in IJmuiden. Krijgen we weer tijd voor wat poëzie? In elk geval een aardig idéé, zoo'n herinne ring aan den ouden tijcl. Natuurlijk hadden ze veel bekijks, vooral toen ook de fotogroaf er bij te pas kwam om w een plaatje van te maken voor de krant. Het werd gauw een kleine volksverzameling. Maar dat was het ook wel waard. Zouden deze jongens ook de liedjes kennen, die hun ouders er bij zongen, toen die in hun jeugd met de Palmpaschen in optocht door nun dorp trokken? Wedden van niet! VACANTIEBONNEN. wÜ ilur van de RK- Bouwvakarbeiders- oona „St. Joseph" verzoekt ons te melden, dat nnen verzilveren voor leden en ongehuwden in a,s- dinsdag 23 April van 79 uur m net Patronaat. LEGER DES HEILS. litS™ eerste Paaschdag, zal in den Hei- lyngsdienst v.m. 10 uur de plechtige inzege- nmg onder de Legervlag van een aantal sol ten en jong-soldaten plaats hebben. Des JQQags half vier wordt, bij gunstig weer, de vJw - op.enluchtsamenkomst gehouden in -ann j een Hosanna-samenkomst, aan- ,,acnt uur 's avonds zal den dag toe- Jw n- Maandagavond acht uur vindt even ts een openbare bijeenkomst plaats. STORMVOGELS NAAK CHARLEROI. -nniï tournooi te Charleroi neemt Storm- gjjJaj, vennoedelijk deel met het volgend De Vries, Tol, Haak Jr., K v j o. Wey' F«en. v. tl- Velde, Steen, v. d. Lugt, v. d. Merkt, Prins, W. v. d. Steen. Vc... V.S.V.S.V.V. teoPn ctPtt 2den Paaschdag op haar terrein MMfedftafBuitr?odwiUen komen met het Van der Wint, \an Zutfen, v. d. Griendt, Rnn Boer' de Koning, Hillekamp, wossen, Heinz, Kedde, Sterk, Borst. HAARLEM—V.S.V. feid» to 1 a s- sPeelt v-s-v- een „lichtwed- 'silfl tegen Haarlem. NATUURLIJK IJ.T.O (Adv. Ingez. Med.) De plantsoenaanleg in onze gemeente. Een vergeten object. Men schrijft ons: De geesel der werkloosheid, welke ook onze gemeente zoo hevig teistert, -heeft deze goede zijde, -dat menig onooglijk terrein door onze kranige werkloozen- in een lusthof is her schapen, waardoor het stadsbeeld ongemeen verbeterd is, Over de objecten, welke in z.g. contra-prestatie worden uitgevoerd, nl. het Tiberiusplein en Velserbeek, lazen we echter dezer dagen, dat deze thans zouden komen te vervallen wegens beëinidging der werkzaam heden. iDt einde zal, voor wat Velserbeek aangaat, algemeen worden betreurd, daar het ontijdig komt. De gazons in de vooral des zomers drukke Ver Loren Themaatlaan b.v. verkeeren nog steeds in desolaten toe stand. Met weinig kosten zouden deze kun nen. worden opgeknapt en zou althans het onooglijke kreupelhout en ander onaanzien lijk houtgewas gerooid kunnen worden. De omgeving van het station toont een zóó verwaarloosd beeld, dat het nauwelijks te kwalificeeren valt. Men zou zich, den sta tionstunnel verlaten hebbende, in een ach- terafgelegen plattelandsdorpje wanen, in- plaats van in een centraal villapark een er volkrijke gemeente. Als het kleine stukje zich ter plaatse bevindende spoordijk eens van tegels of klinkers voorzien werd, voorts de enkele dienstobstakels werden gemaskeerd en het terrein geëgaliseerd en op eenvoudige wijze beplant, zou dit met het karakter dei- betreffende parkwijk wat meer in overeen stemming komen. Nu moet men niet zeggen, dat het betreffende terrein geheel of groo- tendeels eigendom is der Nederlandsche Spoorwegen. Deze toch zullen, als izij zelf niet aan de allernoodzakelijkste fatsoenee ring willen medewerken., er w-el in bewilligen, dat deze van gemeentewege geschiedt! Een- slotvraag: Kan niet worden bevorderd dat de tunnel in den Stationsweg door mid del van het Werkfonds op de vereischte breedte wordt gebracht? Het ware een prach tig werkverschaffingsobject! „KUNSTKRING" JUBILEERT. De R.K. Tooneelvereeniging „Kunstkring", die in onze gemeente tal van welverzorgde tooneeluitvoeringen heeft gegeven, bestaat 12 1/2 jaar. De vereeniging zal dit feit her denken met een jubileum-uitvoering op Zon dag 28 April a.s. in het R.K. Verenigingsge bouw. Mahustraat. Opgevoerd wordt „Het Cafétje", blijspel in drie bedrijven naar den roman van Tristan Bernard. Na afloop vindt een gezellig samenzijn plaats. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Naar zee. De Jenny Elsa IJm. 88. Azi muth IJm. 195, Zwaluw IJm. 90 en Oentoeng IJm. 131 zijn weer naar zee vertrokken. De staking in IIulI. De visschersstaking in Huil heeft een zoodanigen omvang aange nomen-, dat thans de halve vloot stil ligt, Ongeveer 1800 man zijn in staking of recht streeks bij de staking betrokken, terwijl 1000 havenarbeiders ontslagen zijn. Een mooie reis. De te Grimsby thuisbe- hooren-de stoomtrawler Berkshire, die eeni- gen tijd geleden zijn eerste reis maakte en wel naar IJsland, kwam reeds 15 dagen na zijn vertrek terug. De besomming bedroeg meer dan 1000 pd.st. Voorwaar een mooi be gin. (Een Amerikaan heeft berekend, dat een reis naar de maan 50 milliard dollars moet kosten.) Zelfs in gedepreciëerde dollars, Is dat tenslotte een bedrag, Dat voor een enkel enkel-reisje Er inderdaad wel wezen mag. Toch blijven er nog duistre dingen In 't licht van deze reis ter maan. Bijvoorbeeld, of dit per persoon geldt, Of 't luchtschip waar men mee moet gaan Dat 's van belang, zou ik zoo zeggen, Want is het laatste het geval En kun je reisgezelschap vinden, Dan daalt natuurlijk het- getal. Ook zou ik gaarne willen weten, Of fooien inbegrepen zijn. Die je aan 't personeel moet geven, Dat dienst -doet op de maanvaartlijn. En drank, wordt die apart berekend? Het maanhotel, is dat erbij? En nog een punt, zijn de bagage En porto voor een maanbrief vrij? Ik vind het nog wat onvolledig. Zooals het ons wordt voorgelegd, Als 'k er niet meer van kom te weten, Ga 'k vast niet, onder ons gezegd. Dan ga ik weer voor mijn vacantie, Per treintje naar een klein pension En laat me door de maan niet manen, Maar zon me liever in de zon. Dan blijf 'k nog maar op onze aarde En wacht ik liever met de maan. Tot het moment, dat ik gedwongen, Maar dan voor niets, er heen zal gaan. P. GASUS. Nieuwe modellen en kleuren ZelEbinders gratis (Adv. Ingez. Med.) Pas op voor het prikkeldraad! Het paadje, dat loopt van de Havenkade naar de Vischershaven, is de verbindingsweg tusschen vischhal en Zuidzijde met een groot deel van nieuw IJmuiden en is als zoodanig als een verbinding te beschouwen tusschen twee belangrijke deelen van onze visschers- plaats. Het is dan ook een druk paadje en we mogen er het Staatsvisscherhavenbedrijf dank baar voor zijn, dat het deze verbinding tot stand heeft gebracht. Maar heelemaal tevreden zijn we nog niet, want herhaaldelijk bereiken ons klachten, niet zoozeer over het paadje zelf, maar over de af scheiding. Men heeft hiervoor een rijk gebruik ;emaakt van prikkeldraad en het is juist dit prikkeldraad, dat ergernis opwekt. Want het paadje is erg smal, het is zeker niet breeder dan 11/2 M. en als nu twee menschen elkaar moeten passeeren, komt men angstig dicht bij het gevaarlijke goedje. Als er dan wat wind is en dat is er bijna altijd behoeft er maar weinig te gebeuren of een rok, mantel of jas komt in aanraking met de scherpe punten en de rest weet men. De laatste klacht is van een heer, die een flinken winkelhaak in een nieuwe en dure re genjas aan het prikkeldraad te danken heeft. Het wil ons voorkomen, dat zonder bezwaar dit prikkeldraad door glad draad vervangen kan worden. Aan weerskanten van het pad is waardeloos terrein, waarin niets bedorven kan worden. En de jongens, die er in willen, ko men er toch wel in. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Havenapo theek Oranjestraat, welke apotheek tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. WEER DRIE TRAWLERS MET RADIO TELEFONIE. De stoomtrawlers En Avant IJm. 8. Ade lante IJm. 19 en Protinus IJm. 85. alle van de fa. Erenst en Weimar zijn voorzien van een installatie voor radio-teiefonie. „Wilde bussen" rijden niet meer. Risico voor ondernemers te groot geworden. Het dezer dagen gevallen besluit van den Hoogen Raad. dat de politie bevoegd is de bussen in beslag te nemen en te houden, heeft een einde gemaakt aan de z,g\ wilde busdiensten tusschen Amsterdam, den Haag en Rotterdam. De politie kan thans immers de bussen zoolang vasthouden als zij wil en geeft ze niet eerder vrij dan na van den eigenaar de belofte te hebben gekregen, dat hij zijn dienst zal staken. Deze risico is voor de ondernemers te groot en daarom hebben zij hun consequenties al getrokken. Ook tegen het vervoer per luxe auto kan en wil men thans van politie-zijde optreden, ONVERWACHTS OVERSTEKEN IS LEVENSGEVAARLIJK. Vrijdagmiddag te kwart voor drie heeft te Leeuwarden op de Mr. P. J. Troelstra- straat. hoek Spanjaardslaan een doodelijk ongeval plaats gehad. De 60-jarige M. Me- merda. wonende bij de Kleine Bonte Koe, be gaf zich per fiets van de woning van zijn .schoonzoon naar huis. De man stak plotse ling den weg over en werd gegrepen door een auto uit Cornjum, bestuur door den heer J. K. en op slag gedood Honswijk is weer verlaten. De drie laatste communisten, die nog in fort Honswijk verbleven, zijn thans vertrok ken. Zij zijn zeer waarschijnlijk naar België gegaan. Zooals men zich zal herinneren, is het de bedoeling der regeering geweest de geinterneerde vreemdelingen gelegenheid te geven, indien zij zulks wenschen. ons land te verlaten. Zeer waarschijnlijk zullen Dinsdag weer enkele communisten uit het Huis van Bewaring te Amsterdam naar het werkkamp worden overgebracht. Dit blad zal NIET op beide Paaschdagen verschijnen. De 25-jarige Engelsche kantoorbediende Gwynne Johns heeft het voornemen een nieuw parachute-record te vestigen. Hij wil van een hoogte van 7000 M. uit het vliegtuig springe;.? en het valscherm pas op 1000 M. hoogte laten ontplooien. CCXVI. ,De ernstige toestand, waarin het trawl- visscherijbedrijf verkeert, heeft het noodza kelijk gemaakt een aanvang te nemen met de saneering daarvan. Opgemerkt moet wor den. dat niet alleen de stoomtrawlvisscherij welke wordt uitgeoefend met motorkustvis- schersvaartuigen en motorioggers, opdat voorkomen worde, dat de belangen van laatstgenoemde takken van visscherij, waar van de uitkomsten ook thans nog gunstig af steken bii die van de stoomtrawlvisscherij, van de saneeringsmaatregelen nadeel moch ten ondervinden". Bovenstaand bericht is afkomstig uit en kele toelichtingen, door den minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer verstrekt op de mededeeling van de vaststel ling van Koninklijke besluiten tot uitvoering en toepassing van eenige artikelen van de Landbouw-Crisiswet. Ik heb het tusschen aanhalingsteekens ge plaatste bericht, dat Donderdagavond in de pers verscheen, eenige malen over gelezen, maar het is mij niet mogen gelukken het te ontcijferen. Misschien is er iets uitgevallen, dat voor de samenstelling van het bericht maar dan is dit een fout van het Regee- rings-Persbureau of het regeeringsinstituut, verantwoordelijk is, want in alle bladen, waarin ik het gelezen heb, verscheen het eensluidend. „Stoomtrawlvisscherij. welke wordt uitge oefend met motorkustvisschersvaartuigen en motorioggers". Wat is dat? Hoe kun je nu met motorschepen de stoomtrawlvisscherij uitoefenen? Maar het bericht is toch niet zoo raadsel achtig of er valt uit te lezen le.: dat er met de saneering van de trawlvisscherij een aan vang is gemaakt en 2o.: dat de kool en de geit worden gespaard, ook al heeft de wolf geen tanden meer in z'n bek. Wat nu dat begin van de saneering be treft, zou dat niet slaan op de uitvaarver gunningen en de beruchte crisisheffing of hoe men het noemen wil, van 10 pet. op de besommingen? Of is er nog iets anders op komst? Ik ben erg nieuwsgierig. De motorioggers en de motorbotters mogen dus van de saneeringsmaatregelen geen na deel ondervinden. Dat spreekt vanzelf, maar dat is toch niet zoo eenvoudig. Als men den aftandschen wolf een nieuw gebit geeft, moet de geit oppassen. Want is het niet zoo, dat alles wat men voor de stoomtrawlvis scherij doet, de loggers en botters benadeelt? Men verwacht van de saneering toch, dat daardoor meer trawlers in de vaart komen, en hoe meer trawlers er varen, des te slech ter wordt het voor de andere schepen. Ik blijf, als steeds, vol belangstelling af wachten de dingen die komen zullen. „Vol verwachting klopt ons hart". Door onze lens gesnapt. H. Groeneveld, De heer H. Groeneveld werd in 1905 als ma chinist van den Rijkswaterstaat overgeplaatst naar het stoompontveer in Velsen, dat in ge noemd jaar in wording was. Hij is dus bijna 30 jaar ingezetene van Velsen. Al dien tijd heeft hij een vooraanstaande plaats in het or ganisatieleven bij den Waterstaatsdienst in genomen. Op 55-jarigen leeftijd werd de heer Groeneveld met vervroegd ouderdomspensioen gepensionneerd, om zich geheel te kunnen wij den aan de belangen van het Waterstaats- personeel. Thans is hij eerste voorzitter van de Ver eeniging van personeel in dienst bij den R. W., welke vereeniging 35 afdeeüngen telt met ruim 1000 leden. Verder is hij lid van het da- gelijksch bestuur van de „Centrale" van ver- eenigingen in 's Rijks dienst; voorzitter van een overlij densfonds voor het Waterstaats- personeel, medewerker aan het weekblad ..De Centrale" en redacteur van het maandblad „De Heraut". Het bekende 320 pag. Groote jaarboekje wordt reeds jaren door hem samengesteld. Ook als inwoner van Velsen heeft de heer Groeneveld zich op velerlei terrein bewogen. Hij is mede-oprichter van de vereeniging „Kindervreugd" en van de Oranjeverenigin gen in Velsen en Driehuis. Van die in Velsen is hij bestuurslid. Verder is hij voorzitter van de Vereeniging voor Zwakzinnigen. De ver eeniging tot Voorlichting bij beroepskeuze is mede door zijn bemoeiingen opgericht. Nog eenige andere functies worden door hem bekleed, waaruit zijn groote belangstelling voor maatschappelijk werk blijkt. Sedert 1923 maakt de heer Groeneveld deel uit van den gemeenteraad, met een onderbre king van 2 jaren. De heer Groeneveld is niet alleen een be kende persoonlijkheid in onze gemeente, maar in vele deelen des lands, n.l. daar waar de Waterstaat zijn personeel heeft. Een en dertig trawlers kwamen deze week aan den afslag, trawlers met mooie vangsten en mooie besommingen, trawlers met slechte vangsten en niet eens zulke heel slechte be sommingen. Want de visch was duur en daar door was er maar één kustboot aan de markt, die minder dan 1000 gld besomde. Alle andere hadden meer, ook de Jenny Elsa, die 25 manden visch aanbracht. Er waren schelvischbooten met mooie vangsten en be sommingen, zooals de Gloria, die Dinsdag binnen was met 755 manden met een op brengst van f 5110. De Vem had dien dag twee booten aan de markt met een totale besomming van f 8200. Maar het was met den aanvoer ook zuinig gesteld. In België is het weer mis. De brave Ostend- sche reeders. die hemel en aarde bewogen hebben om steun voor hun bedrijf te krijgen en niet tevergeefs, sturen hun booten naar Huil, waar het ook mis is. Daar staken d* bemanningen van de booten van de arcti sche visscherij om de mijn lezers bekende redenen. Dus is er visch tekort en nu mee- nen de Ostendsche reeders, daarvan te moe ten profiteeren, waardoor België veel te wei nig visch krijgt. Het ministerie van Zee wezen in Brussel, dat hierover natuurlijk niets te spreken is, heeft nu gezegd; dat zul len we jullie wel inpeperen. En het zette de grenzen open voor een ongelimiteerden in voer. waarvan IJmuiden mooi zou kunnen profiteeren, als de markt wat ruimer voor zien was. Maar ik vrees, dat ook nu de Bel gische exporteurs in IJmuiden weinig vani dezen maatregel zullen kunnen profiteeren. Je maakt wat mee tegenwoordig. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1