HET NIEUWE AVONDBLAD Opbloei. 20e JAARGANG No. 144 DINSDAG 23 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen: 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Loket-varia. Van „fictslootjes" en verlegen mannen. Aan een der bijkantoren van P. T. T. in onze gemeente maakten we "t volgende mede: Een oud moedertje komt aan het loket en bestelt een „fietslootje'' (zij bedoelde een rij - wielmer^)De ambtenaar vraagt met effen gezicht: „Is het voor een heerenfiets of voor een damesfiets?" „Voor een heerenfiets." luidt prompt het antwoord. Bij de betaling vraagt ze: ..Mijn heer. wat is daar eigenlijk het verschil tus- schen?" De ambtenaar zegt: ..Ja, de plaatjes voor de damesfietsen worden iederen morgen even opgepoetst." „Geef me er dan maar een voor een da mesfiets," zeide het vrouwtje, waarop de ambtenaar het gegeven plaatje terugnam en er een ander voor in de plaats gaf. De klant ging hoogst voldaan heen! Een jongedame in den aanvalligen leeftijd van ongeveer 22 jaar, met zich brengende een waas van „Blossom Time" biedt den ambte naar een postwissel ter uitbetaling aan. Daar het hier een vrij hoog bedrag gold, het meisje hem niet bekend was ende ambtenaar voor de beauty zeer terecht niet impressionabel bleek, vroeg hij haar, of ze zich kon legitimeeren. Neen, dat kon ze niet. „Hebt U, vroeg de ambtenaar plechtig, bee- lemaal niets bij U, waaruit kan blijken, dat U mej. A. van X. bent?" (Wij verzekeren onze lezers uitdrukkelijk, dia.t de initialen gefanta seerd zijn.) Neen, dat had ze niet, geen brief, geen qui- tantie, geen meer officieel bewijs, niets. „Ja toch, zeide het bekoorlijke kind, terwijl een diepe blos haar gelaat overdekte, als U hiermede genoegen wilt nemen." Ze bukte zich zoover mogelijk naar voren en zeide: „Kijkt U eens, ik heb mijn voorlet ters in mijn ondergoed staan." Waarop de ambtenaar met nog dieper blos zich haastte, zonder op te kijken, tot uitbe taling. over te gaan. Zulke verlegen mannen zijn er nu eenmaal! CONCERTAVOND H.O.K. Het programma van den jaarlijkschen con certavond die Hoogoven-Kunstkring a.s. Don derdag in de Bioscoop „de Pont" zal geven, biedt een groote verscheidenheid, zoodat den bezoekers een mooie avond wacht. Behalve H.O.K. werken aan dezen avond mede mevrouw Dora Arisz-Schrama, sopraan, het dubbelmannenkwartet Caecilia, dirigent de heer H. J. Arisz en H.O.K.-Jeugdklanken onder leiding van den heer L. v. d. Hoef. Na afloop van het concert vindt een gezel lig samenzijn plaats. PERSONALIA. De Christelijk Muziekver. „Wilhelmina" heeft aan haar directeur den heer P. Polder man eervol ontslag verleend. De heer Polderman, die gedurende eenige jaren den dirigeerstok over „Wilhelmina" heeft gezwaaid heeft met de vereeniging ver schillende successen geboekt, zoodat de leden ongetwijfeld met dankbaarheid aan zijn lei derschap terug zullen denken. Ernstig verkeersongeval op een gevaarlijk kruispunt. Twee ernstig gewonden. Op een der vele gevaarlijke kruispunten, die IJmuiden rijk is, vond op den tweeden Paasch dag een ernstig verkeersongeval plaats, n.l. op den hoek van de Kanaalstraat en de Kerk straat, welke wegen elkaar loodrecht snij den, terwijl het uitzicht door de bebouwing zeer slecht is. Op dit kruispunt botsten gistermiddag on geveer half zes een two-seater, bestuurd door den heer ten H. wonende te Wijk aan Zee en een motorrijwiel, bestuurd door den 27-jarigen H. W. met als duo-passagier de 28-jarige H. W. beiden wonende te Amsterdam. De be stuurder van den auto, die nog trachtte een botsing te voorkomen week snel naar links uit, waardoor de wagen met de voorwielen op het trottoir kwam te staan. Het was echter te laat en met groote snelheid botsten auto- motor rijwiel tegen elkaar. De beide Amsterdam mers kwamen leelijk terecht. Doordat de Roo- de-Kruisdienst bij de Pont post had gevat voor event-ueele hulpverleening, duurde het vrij lang voordat er hulp kwam. Beide slacht offers werden ten slotte naar het Antonius- Ziekenhuis overgebracht. Bij een van hen werd een gecompliceerde breuk van het on derbeen geconstateerd. Hij werd in het zieken huis voor verdere behandeling! opgenomen. Het tweede slachtoffer is later met een ge broken kuitbeen naar Amsterdam overge bracht. De bestuurder van den auto bleek onge deerd. Auto en motorrijwiel waren ernstig beschadigd Een ongeval dat nog al goed afliep. Een tweede ongeval geschiedde eveneens op tweeden Paaschdag op een gevaarlijk punt n.l. bij de tunnels. Hier werd het zoontje van den heer Z. wonende in de Grahamstraat, dat met zijn ouders liep te wandelen, door een pas- seerenden auto aangereden. Plet knaapje werd tegen den grond geslingerd en bekwam een wond aan het achterhoofd. Na in het Anto-' nius Ziekenhuis te zijn verbonden werd het knaapje per auto naar de ouder-lijke woning overgebracht. Om het Damkampioenschap van Nederland. J- H. Vos kampioen! Dukcl en Ligthart op de vijfde en zesde plaats gelijk geëindigd. Ongetwijfeld liep het onzen plaatsgenooten met de 7e ronde niet mede. Dukel kon het te gen Lochtenberg niet verder dan remise bren gen. hoewel hij in de geheele partij het over wicht had en zelfs een schijf voorkwam. Hier mede verspeelde de D.C.IJ.er 'n kostbaar punt. Damme speelde tegen Ligthart een forsche partij en de IJmuidenaar moest zelfs in de opening reeds belangrijk positienadeel accep teeren. Met het vierde speeluur, terwijl Damme in hevïgen tijdnood verkeerde, wist Ligthart toch een verrassende combinatie uit te voeren, die hem dam bracht. Hoe goed Ligthart ook het eindspel speelde, was toch de partij niet meer te redden en hij gaf zich dan ook 11^ 6 1/2 uur spelen gewonnen. De andere uitslagen der zevende ronde lui den: Rustenburg—Vos 2—0; Bom—Raman 11. Jannemanv. Dartelen 20. Het ingang van de achtste ronde waren vier deelnemers Dukel, Bom, Vos en Rusten burg met negen punten op de bovenste plaats beland. Dukel, die tegen Rustenburg moest spelen, wilde in geen geval de remise. Dit voor het oog houdende is Dukel gesneuveld. Om zich kansen te scheppen ten einde bij de lei ders te blijven, speelde Dukel grillige zetten en in hevigen tijdnood overzag hij een verlie zende combinatie. Met twee stukken in de minderheid gaf Dukel zich aan Rustenburg gewonnen. Hiermede was Dukel. voor den ti tel definitief uitgeschakeld. Ligthart speelde tegen Raman fel op winst, doch Raman die in dit tournooi als een echte remise-speler staat aangeschreven, wees elke verwikkeling af. In een vier om vier eindspel werd tot remise besloten. De uitslagen der andere partijen luiden; BomLochtenberg 2—0, VosJanneman 2—0, Damme—v. Dartelen 11. Met het ingaan van de laatste ronde waren Bom, Vos en Rustenburg op elf punten nog steeds gelijk op de bovenste plaats. Vos moest tegen Dukel en Rustenburg tegen Bom spe len. Het heeft waarlijk deze-ronde aan span ning niet ontbroken. Zelden 'zagen wij in een tournooi het publiek met zulk een gespan nen aandacht zet voor zet deze twee belang rijke partijen die over den titel beslisten, vol gen. Het was dan ook zeker voor Rustenburg en Bom een groote teleurstelling dat Dukel in het vierde speeluur in een zetje van licht kaliber liep en Vos hiermede den titel won. Ligthart kon het ondanks belangrijk positie voordeel tegen Lochtenberg ook n'iet verder dan tot remise brengen waardoor de eind stand thans luidt: Vos 13 p., Bom en Rusten burg 12 p., Damme 10 p., Dukel en Ligthart 9 p. Raman, Janneman 8 p. v. Dartelen 5 p. en Lochtenberg 4 p. Na afloop werd, nadat de heer De Jong na mens D. C. IJ. den kampioen bloemen aa?*- bood en nog eenige sprekers het woord hadden evoerd, dit prachtige tournooi gesloten. De heer Vos verklaarde nog na afloop, dat bij bereid is met den heer Keiler de kwestie die tusschen het bestuur van den N. D. B. en Kei ler loopt op te heffen door een match Vos Keiler, welke vermoedelijk wel doorgang zal vinden. HET VOETBALTOURNOOI VAN JOHEZ. Het jaarlijksche voetbaltournooi van Johez wordt 27 April a.s. gehouden op het R.C.H.- terrein in Heemstede. Er wordt gespeeld om den wisselprijs, een zilveren Lourens Coster - beeld, dat thans in het bezit is van V.G.S. De deelnemende clubs zijn G.H.B., V.G.S., Johez en W.V.A. Ongetwijfeld wacht den papiermakers een zware strijd, en zij zullen zich terdege moe ten inspannen om den fraaien wisselprijs voor de tweede maal te winnen. Vlak voor mijn huis, daar staat een rijtje boomen. Een halve eeuw staan ze daar, denk ik, al, Ze zijn nu schuchter bezig uit te komen, Een beeld waarvan 'k straks weer genieten zal. Ze zijn weer maanden kil en kaal gebleven, De nachtvorst heeft ze in zijn greep gehad. De stormwind heeft ze ervan langs gegeven, De regen gaf hun menig ijskoud bad. Ze staan daar stil, onwrikbaar, door de jaren, Benzinedamp stijgt langs hun takken op, Het stof der straat kan men ze niet besparen, Het spreidt zich op hun stammen tot den top. Maar aan hun kale, grauwe, ruige takken, Ontspringt nu weer het teerste voorjaarsgroen, Hun beeld groeit weer van 't levenlooze strakke Naar 't bloeiend leven van een nieuw seizoen En ik kan vol verrukking zitten kijken, Naar 't nieuwe leven, dat daar wordt gemaakt, Waarvoor de dood, die schijndood is, moet wijken, Als nieuwe kleur uit kleurloosheid ontwaakt, De mensch heeft ook van killen storm te lijden. Zoo peins ik, als ik naar mijn boomen kijk, Maar als hij volhoudt, komen weer de tijden Van nieuwe kleur, die levend is en rijk. P. GASUS. KINDER-MEIFEEST DER S.D.A.P. Ook dit jaar zal weer een Kinder-Meifeest van de S.D.A.P. gehouden worden. De leiding zal berusten bij de S.D.V.C. Kinderen van Vara-leden en modern georganiseerden kun nen aan het feest meedoen. Aan het feest zullen meedoen de kinderen van 513 jaar. De dansjes zullen worden ingestudeerd op het land aan den Stationsweg, Woensdag en Za terdag van 35 uur. Men kan de kinderen voor 25 April opgeven bij mevr. Schaar, i'u in dersstraat 34, mevr Dekker, van Wassenaerstr. 55, mevr. Luppens, Trompstraat 173 en mevr. de Waal. Rem- brandtlaan no. 7. VELSEN Voorboden van den zomer. De nachtegaal is aangekomen. Met den dag zien we het aantal voorboden van den naderenden zomer zich vermeerderen, zien we ze niet alleen, maar hooren we ze ook. In onze fraaie parken, in de tuinen der villa's, overal ontluikt het groen, de sterk ge zwollen bladknoppen barsten uit hun dunne mantels, die hen, toen ze nog heel jong en- heel teer waren hebben beschut tegen de gure voorjaarsbuien. Het plantsoen op het Kennemerplein heeft weer zomerdienst, d.w.z. de versperringen zijn verwijderd. Het wachten is nu nog op het in orde brengen en het vul len van den vijver. En op de goudvisschen. Ja. de goudvisschen. Wat hebben ze vroolijk en levendig rondgezwommen in het heldere water rondom de fontein. Wat schitterden die gouden schubbetjes fel, als de fraaie vischjes op hun dagelij ksche tochtjes langs de vele waterplanten op hun slanke lijfjes het zon licht opvingen. In het vorig najaar werden ze. als steeds „overgeplant" in een der vijvers van Velser- beek. En nu fluistert men, dat ze daar spoedig een prooi werden van een vraatzuchtigen snoek In het lage hout hooren we den geheelen dag de lijsters, de vlugge meesjes hebben geen tijd om stil te zitten. Het gezin wordt opge bouwd. En daar is ook al de koning der zangers, de nachtegaal. Met de Paaschdagen hoorden we hem voor het eerst, in Velserbeek. Hij kwam weer precies op tijd en je zoudt zoo denken, dat deze vogels net als de menschen een ka lender hebben, waar ze eiken dag een blaadje afscheuren. Nog 9 dagen, nog 8, nog 7, nog 6. Het is tijd, we gaan terug naar het Noorden! Ze zongen al weer het hoogste lied. En in den frisschen lenteavond hebben we even staan luisteren naar hun schoonen zang, die elk jaar weer bekoort door zijn warmte en zijn diepte, die elk jaar verblijdt, omdat we weten, dat hij de begroeting is van het nieuwe leven. En in de buitenhaven voeren al weer eenige kano's rond. Het water was glad als een spie gel, behalve dicht bij het strand. Daar ont stond voortdurend een lichte deining en de ranke bootjes hadden het daar niet zoo ge makkelijk. Een er van kantelde om. hetgeen den jeugdigen kanovaarder een nat pak be zorgde. Eenige badpaviljoens hadden de deuren ge opend en er waren al heel wat bezoekers, die in de beschutte serres genoten van de koes terende warmte van het vriendelijke voor jaarszonnetje, dat vooral gistermiddag zoo- velen aangenaam heeft verrast. Er komt schot in de natuur, dank zij den milden regen der laatste dagen, dank zij het groeizame weer, dat, al stemt het de menschen wel eens tot ontevredenheid, kracht geeft aan wat leeft rondom ons. De drukte op de Paaschdagen. Alles naar de Flora! Neen, een bijzondere dnikte is er niet ge weest op de beide Paaschdagen. Dat hebben we de laatste jaren wel eens anders gezien. In IJmuiden ging alles kalm zijn gang. Er waren wat toeristen, die langs den Strandweg de zee opzochten, er waren eenige bezoekers in de badpaviljoens, de pier heeft ook nu haar aantrekkingskracht uitgeoefend, maar dat is zoo het gewone verschijnsel wanneer het op de Paaschdagen even warmer is dan de voor gaande dagen. Bij de pont was de gewone trek van auto's en wielrijders niet merkbaar. Wel passeerden er vele autobussen en auto's uit de Noorde lijke provincies, klaarblijkelijk met als doel de Flora te Heemstede en de bloembollenvel- den, maar deze drukte kenmerkte zich niet door de levendigheid van andere jaren. Het was aan alles merkbaar, dat het niet Wijk aan Zee. Castricum of IJmuiden waren die de Paaschtoeristen trokken. De uitstapjes had den veelal tot einddoel de bloemenweelde ten Zuiden van Haarlem. Op den tweeden Paaschdag was er weer het gebruikelijke geronk van de motoren naai en van Alkmaar, waar weer motorwedstrijden gehouden werden: maar desondanks liep het verkeer geen enkele maal in de war. De E. H. B. O. van het Roode Kruis was hij het pontveer voor eventueele hulpverleening aanwezig. Er deden zich daar echter geen ongelukken voor Flora 1935 Heemstede. En tienduizenden kwamen Na het ongeval op Paasch-Maandag bij de Kerkstraat te IJmuiden, waarbij twee personen ernstig werden gewond. En tienduizenden kwamen naar Flora, Za terdag en Zondag en Maandag, vele tiendui zenden, die per auto of bus, per fiets, trein of tram het zoo fraaie tentoonstellingsterrein hebben opgezocht en daar zonder onder scheid genoten van Flora in een uitzonderlijk mooien tooi. De Nederlander (en ook de buitenlander trouwens!) spreekt gaarne over het weer, en we willen derhalve beginnen met te zeggen dat dit wel goed heeft meegewerkt. Zaterdag, en vooral Maandag, mogen prachtig ge noemd worden, en het buitengewoon groote bezoek kan op die dagen ook niet te klagen hebben gehad. En ondanks den minder gun- stigen eersten Paaschdag is het toen ook zeer druk geweest. Maar de uitgestrekte terreinen kunnen veel verwerken en men kon zich overal vrijelijk en ongedwongen bewegen, in den narcissen- tuin, bij de stadstuintjes, voor de rotspar tijen en in de bo.schrijke gedeelten. En wat meer zegt, ook in den Tuipenhof en in het Bloemenpaleis. Nattuniijk moet men zich daarvoor eerst tevreden stellen met een plaats in de queue. Maar alles verliep voor treffelijk en men had het halve uur wachten er gaarne voor over: de schoonheden in het Bloemenpaleis waren dat dubbel en dwars waard. En wie dat onderdeel gezien had ging de vollegrondstentoonstelling bekijken, waai de hyacinten zoele geuren verspreidden, de narcissen zich op haar ranke stengels wiegel den en de tulpen uitdagend-fel haar kleuren demonstreerden Voor het Warenhuis verdrong zich steeds een dichte menigte, die in groote bewonde ring stond voor den weelderigen overvloed van nieuwigheden in kleuren en vormen. Een oud heertje, dat even in stille aandacht naast me gestaan had. wendde zich eens klaps tot me en zei zacht: „Dit is zoo'n over stelping van schoonheden, zóó groot en zóó grootsch, dat ik er van onder den indruk raak. en dat ik er zelfs wat bang voor ben!" In het boseh, op plaatsen, waar dat geen kwaad kon, en langs den waterkant voor het Volendammer-restaurant werd gepicnict. Heele families waren er neergestreken en verorberden eetwaren. De anders zoo rustige en voorname directiekamer, tusschen Flora- resfcaurant .en Warenhuis was ingericht als „broodjes-stand". De restaurants en het thee huis zaten tjokvol, de bioscoop had steeds volle zalen en de verschillende parkeerterrei nen stonden opgepakt met auto's en fietsen. Maar hoe groot de toeloop ook was, de re geling was puik in orde. Alles verliep, als ge zegd, voortreffelijk en het is niet voor een gering dee! te danken geweest aan de tact en de opgewektheid van de suppoosten, dat geen wanklank vrijwel werd vernomen. De wachtenden voor het Bloemenpaleis konden genieten van een harmonicaband, die op een open plek vóór den vijver stond opgesteld en er den moed (waar noodig) met vroolijke wijsjes inhield. Op sommige oogenblikken zong men zelfs mee! Ook bij de ingangen! ging alles geleidelijk en zonder stagnatie, waarbij de medewerking van het publiek te roemen viel. Het Roode Kruis hoefde gelukkig slechts weinig op te treden. Tot laat in den avond bleef het vol op het terrein. Zij. die geen plaatsje meer konden krijgen in het Bierrestaurant, verdrongen zich voor de ruiten om nog iets op te vangen van Louise Guldenmond's muziek. De groote uittocht begon tegen half acht. toen men de verlichting even gezien had, maar t-och zijn zeer vele interlocale telefoongesprekken ge voerd om aan huisgenooten te zeggen, dat het „iets later werd".... De N.Z.H.T.M, had al het materiaal, op de baan, zoowel trams als bussen en ze onder hield een twee-minutendienst. En het was noodig! 's Avonds, bij den terugkeer van1 Heemstede naar Haarlem stonden de passa giers bi.j de halte Raadhuisplein in een filé van 75 M. lengte, 4 personen dik! Vele tienduizenden kwamen dit week-end naar Flora, uit alle deelen van ons land. en ook uit Duitschland, België en Frankrijk, zooals de voetbalclubs, die aan het Ajax- tournooi hebben deelgenomen. En zij allen hebben de herinnering meegedragen naar huis aan een wonderschoone bloemenpracht, aan de trots van Nederland. Aan Flora 1935 Heemstede. Een nieuw reglement van dienst voor de Locaalspoorwegen. Met ingang van 1 Juni e.k. komt te vervallen het Algemeen Reglement Dienst voor de Lo caalspoorwegen en van dat tijdstip af wordt van kracht een nieuw reglement, waaraan wij het volgende ontleenen: Met afwijking van art. 33 der Spoorwegwet wordt de spoorweg alleen afgesloten op de door den Minister van Waterstaat aan te wij zen plaatsen. De w ij z e van afsluiting op die gedeelten zal door den minister worden be paald. Ook wat bewaking van den spoorweg betreft, zal deze in tegenstelling met de thans geldende bepalingen voortaan alléén vereischt zijn op die plaatsen, welke door den minister worden aangewezen, en slechts zoo lang er treinen worden verwacht. Wat betreft spoorwegen of spoorweggedeel ten, aangelegd op openbare wegen (zooals zij op verschillende plaatsen in ons land nog wor den aangetroffen) bepaalt het nieuwe regle ment. dat op die spoorwegen niet van toepas sing zijn de artikelen 34 en 35 der Spoorweg wet. Dat wil zeggen, dat degenen wier landen óf erven door een dergelijken spoorweg van den „gemeenen weg of van de gemeene vaart" worden gescheiden, in tegenstelling met het bepaalde bij de Spoorwegwet, géén recht van uitweg kunnen laten gelden. Voorts is het verbod om langs of op den spoorweg te loopen of te rijden, op die spoor wegen niet van kracht. Wel is het verboden, met of zonder voertuig op den spoorweg te verblijven of paarden, vee of andere dieren daarover te drijven, wanneer een trein in aan tocht is, en deze daardoor op eenigerlei wijze in zijn loop belemmerd zou kunnen worden. Nog is de verbodsbepaling opgenomen, dat een dergelijke spoorweg niet bereden mag worden met voertuigen, welke niet tot den spoorweg dienst behooren, doch welke er wel op inge richt zijn, om een of meer der wielen langs of op de spoorstaven te doen loopen. Van de. thans als algemeen voorschrift gel dende bepaling, dat in de hoofdsporen geen „verzonken" sporen en geen draaischijven worden toegelaten kan voortaan de inspecteur generaal ontheffing verleenen. Nieuw is ook de bepaling, dat op locaalspoor wegen geen hectometerpalen, geen hoogwij zers en. wanneer de helling niet sterker is dan 1 op 200, geen hellingwijzers aanwezig behoe ven te zijn. Ten aanzien van de thans algemeen gelden de bepaling, dat de komst van eiken trein ten minste 3 minuten tevoren aan de wachters moet worden aangekondigd, is thans een restrictie ingesteld, n.l., dat zij alleen van kracht zal zijn op de baanvakken, waar de inspecteur-generaal, nadat hij de bestuurders van den spoorwegdienst heeft gehoord, zulks noodig zal achten. Klachtenboekenbehoeven op locaal spoorwegen niet meer aanwezig te zijn. Of zij op die baanvakken nimmer gevraagd worden, of dat er zooveel noodig waren, dat de aan schaffing te kostbaar werd, wordt niet ver meld. Ten aanzien van de snelheid der locaal spoorwegen, welke tot nu toe algemeen op 60 kilometer was gesteld, gelden ook nieuwe voorschriften. De minister stelt n.l. voor eiken locaalspoorweg de grootst toegelaten snelheid van vervoer vast, welke niet overschreden mag worden. De vaststelling van de snelheid houdt verband naar ons van deskundige zijde ver zekerd werd - met den bouw van de spoorbaan. Voor reizigers-treinen is de grootst toegelaten snelheid voor locaalspoorwegen vastgesteld op 75 kilometer per uur. Voor treinen, samenge steld uit .tramwegmaterieel, op 45 kilometer per uur. Tenslotte kan ook door den inspecteur-gene raal ontheffing verleend worden van het aan tal beambten dat (op grond van art. 79 van het Algemeen Reglement Dienst) op eiken trein verplichtend is.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1