DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. HET LIBERALISME IS ONUITROEIBAAR! Statenverkiezingen in Gelderland. Meer boter In de margarine. Met ingang van 6 Mei. De exportpositie der boter heeft gedurende de afgeloopen weken een wijziging in ongun- stigen zin ondergaan, ten gevolge waarvan de I commissienoteeririg terugliep. De productie beweegt zich nog in stijgende lijn en .heeft-1 haar toppunt blijkbaar nog niet bereikt. On der deze omstandigheden is een verhooging I van het mengpercentage van botea* in de mar garine thans noodzakelijk. Besloten is niet J ingang van 6 Mei a.s. het mengpercentage te I verhoogen van vijftien tot vijf en twintig j procent. Onze partij-voorzitter, Mr. Wendelaar. schrijft: „Laten we ons geen rust gunnen, maar terstond met vuur weer aan den arbeid tijgen het liberalisme is onuitroeibaar en van alle tijden laat ook onze tijd zijn trouw er aan bewijzen!" Steunt de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Inlichtingen Seer. IULIANAKADE 47, I7MUIDEN, Telefoon 4241. Verschillende partijen boeken winst. (Adv. Ingez. Med.) Internationale zakkenrollers sloegen hier hun slag. DE FRAUDE BIJ HET BUREAU VOOR RIJVAARDIGHEIDSBEWIJZEN. Directeur voorwaardelijk getraft. j Het Haagsche gerechtshof heeft arrest ge wezen in de zaak van J. C. van T. gewezen directeur van het Centraal bureau voor af gifte van bewijzen van rijvaardigheid te Den Haag, die door de rechtbank aldaar wegens het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het hof legde thans deze straf geheel voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar. Maar ze werden spoedig gegrepen. De reis der K 18. Een blijvend huldeblijk. Het Comité „Onze Marine", dat de be manning van de K 18 in verschillende haven plaatsen geschenken uit het moederland sond is voornemens ter gelegenheid van de beëindiging van de wereldreis die de onder zeeër deed, een blijvend huldeblijk aan te bieden. Reeds heeft men een 6-tal zendingen naar verschillende havenplaatsen afgezonden de laatste naar Freemantle in Australië is onderweg. De f 1700 die voor deze geschenken noodig waren werden uit allerlei particuliere giften verstrekt. Het huldeblijk, dat even eens geheel uit particuliere fondsen zal wor den bekostigd, bestaat uit een aantal glas- in loodramen, die in de marinekazerne in Den Helder en te Soerabaja zullen worden aangebracht. Motorboot omgeslagen op het Merwedekanaal Schipper verdronken. Op 24 December jl. is een banklooper op de Amsterdamsche tram beroofd van een portefeuille, waarin zich een bedrag van f 2800 bevond. De banklooper was op het Rembrandtplein op de tram gestapt, er was geen zitplaats vrij zoodat hij in het midden pad moest staan. Een oogen-blik later op het Muntplein merkte de man tot zijn groote schrik, dat hij zijn portefeuille kwijt was. Op 27 December arresteerde de .politie twee beruchte zakkenrollers in den trein naar Antwerpen. Het tweetal ontkende hardnek' kig; zij zouden zelfs op 24 December niet in Amsterdam zijn geweestVandaag stonden de 42-jarige artist H. P, geboren in Roemenië en de „koopman" M. T., afkomstig I uit Rusland terecht, verdacht van diefstal I in vereen iging. De verdachten, die in het buitenland reeds herhaaldelijk zijn veroordeeld, voelden zich in de beklaagdenbank vrij goed op hun ge mak. In rap Duitsch betoogden ze om beur ten volkomen onschuldig te zijn. Pas op December waren ze in Amsterdam gekomen. Inspecteur Kallenbarn verstrekte eenige meaedeelingen betreffende het verleden van de beide heeren. Zij zijn o.a. in Parijs, en Praag veroordeeld wegens zakkenrollerij. Bij voorkeur zochten zij hun slachtoffers in de drukke hal van een bankgebouw en in tram of bus. Steeds werken zij samen. Toen de portret ten van de verdachten waren gepubliceerd herkenden verschillende personen P. als den man met wien zij op 24 December op de tram hadden gestaan. Zelfs had een trampassa gier, die thans als getuige optrad, opgemerkt dat twee personen, in wie hij de verdachten herkende, den kaslooper in hun midden had den genomen. Tijdens het over een wissel rijden werden de passagiers door de schok ken tegen elkaar geworpen. Waarschijnlijk hebben de dieven op dat moment hun slag geslagen. Het O.' M. eischte tegen beide verdachten drie jaar gevangenisstraf. ABCOUDE, 26 April (V.D) Hedenmorgen Is op het Merwedekanaal onder de gemeente Abcoude-Baambrugge een motorboot omge slagen. De 50-jarige schipper j. P. Hazejager voer. met zijn aak op het Merwedekanaal in de richting van Utrecht. Zijn vrouw stond aan het roer terwijl schipper Hazejager zelf plaats had genomen in een kleine motorboot waarmede de aak werd getrokken. Het. was de eerste maal, dat. hij die gebvuikte. Hoe het ongeluk precies is geschied staat, "nog niet vast dóch fcdeh een 'ander schip komende uit de richting Amsterdam passeerde is de kleine motorboot gekapseisd. De vrouw die op de aak was zag geen kans haar man hulp te bieden. Zij zag hem voor haar oogen verdx-in- ken. Het lijk van den schipper, die gedomi- cileerd is in Geldermalseri is voorloopig op de aak gebracht. Contingenteeringen per 1 Mei. Percentages voor de perioden vastgesteld. Bij de hierna te noemen contingenteeringen, welke op 1 Mei a.s. ingaan, zullen de navolgen de autonome percentages worden vastgesteld voor de daarachter vermelde pei-ioden. Haring, pekel en steurharing 40 pet. gewicht (netto) 6 mnd.; versche en met zout bespren kelde haring (in- en aanvoer) 40 pet. gewicht -yietto) 6 mnd. Voor de contingeixteering van haring zal als ilasis het tijdvak gelden de periode 1 Mei t./m. OFFICIEELE BENOEMINGEN, IN NED.-INDIë. Benoemd is tot Gouvernements-commis- saris bij de Algemeene Volkscredietbank Mr. Dr. G. G. van Buttingha Wichers. Belast is met de waarneming van de func tie van Hoofd van de afdeeling Handel van het Denartement van Economische Zaken Mr. J. E. van Hoogstraten, en wel nevens zijn eigen werkzaamheden. Benoemd is tot hoofdambtenaar voor Land bouwerjsiszaken A. Luytjes., thans belast met de waarneming van 'die fuiictie. Met ingang van 15 Mei 1935 is tijdelijk be last met "de waarneming van de functie van hoofd van de afdeeling Nijverheid van het Departement van Economische Zaken, P. H. W. Sitsen, thans tijdelijk ter beschikking ge stold van den Directeur .van het Departe ment van Economische Zaken. Benoemd is tot hoofd van de Wetenschap pelijke en Technische Diensten van de af- deeiing Nijverheid, Prof. Dr. W. F. Donath, thans hoofd van de afdeeling Nijverheid, tot hoofd van het Laboratorium voor Mate riaal-onderzoek van het Departement van Economische Zaken, Ir. W. J. Th. Amons, thans tijdelijk wnd. hoofd van dat labora torium. Benoemd tot hoofd van het Bureau voor Handelsvoorlichting en controle bij de afdee ling Handel van het Departement van Eco nomische Zaken, D. F. Blokhuis, tlxans hoofd van de afdeeling Handel. VELDWACHTER TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. De Rijksveldwachter J. Diekman te Del- ob wijnen is door onbekende oorzaak met zijn 31 Oct. van "de" jaren "ï*932~ 1933"en 1934* Voor I fiets water gereden en verdronken. De man de andere bovengenoemde contingenten blij- is 30 jaar oud. ven de basis-tijdvakken ongewijzigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo vengenoemde percentages alleen betrekking hebben op de autonome landen-contingenten, derhalve op de -bij een handelsverdrag verleen de contingenten. De voorwaarden, waarop de contingenten op papier per 1 Mei a.s. zullen wei den verlengd, zijn nog niet definitief vastge steld. Nadere berichten kunnen evenwel dezer dagen worden verwacht. PROEFRIT OP HET GEëLECTRIFICEERDF. BAANVAK ROTTERDAM—MAASSLUIS. Nationaal Herstel wil met N. S. B. samengaan. Volgens verklaring van mr. dr. Westernian. Mr. dr. W. M. Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft voor de afdeeling Utrecht van het Verbond voor Nationaal Herstel gesproken over „De gemeente een wonde plek in onze openbare huishouding." Spr. zeide, dat Nationaal Herstel aan de ge meenteraadsverkiezingen zal deelnemen en betoogde, dat N. H. en N. S, B. elkaar zullen moeten vinden. Tusschen' beide bewegingen bestaat, zeide spr., volgens het Hdbl., slechts theoretisch '""■"schil. Even aanroerende het verschillend Ipimt van Nationaal Herstel en van N. b ten aanzien van Oranje doch er overi- over heen glijdende, wees spr. er op, dat| einddoel van beide bewegingen gelijk is. verschil tusschen beide bewegingen ligt| hxerin, zeide spr., dat Nationaal Herstel niet gelooft, dat het mogelijk zal zijn dat de lei ding, welke wel aanvaard kan worden voor! den strijd naar het doel, geplaatst wordt over heel het staatsbestel zonder eenige deugdelijke controle. Mussert zal, zoo hij aan het bewind komt, meende sprde eerste zijn om te er kennen, dat de leiding een controle uit het| volk noodig heeft. Het verschil is dus, dat Na tionaal Herstel niet voor de éénhoofdige lei ding is en Mussert zich daarover nog niet! heeft uitgesproken. Andere beletselen om te komen tot een eenheidsfront tusschen N.S.B. en Nationaal Herstel zijn er, aldus spr., niet.] Aan het slot van zijn x-ede herhaalde spr. nog eens, dat hij hoopt, dat binnen den kortst anogelijiken tijd N. H. en N. S. B. zullen sa mengaan. ROTTERDAM, 26 April (V.D.) Gister, middag is een officieele proefrit gehouden op het geëlectrifiseei-de baanvak Rotterdam- Maassluis. Deze proefrit, waaraan een aan tal vooraanstaande ingenieurs van de spoor wegen deelnam, is uitstekend verloopen Zooals bekend zal de lijn Rotterdam D.P.— Hoek van Holland van 15 Mei af. den in gang van den zomerdienst met electrische treinen worden onderhouden. De rijtijden op de geëleetrificeerde baan zullen een stuk korter dan die tot nog toe met stoomtreinen waren. Rotterdam—Schie dam zal vier minuten duren, vroeger zes mi nuten. RotterdamVlaardlngen twaalf mi nuten, vroeger vijftien. RotterdamMaas sluis negentien minuten, vroeger drie en twintig. RotterdamHoek van Holland dertig minuten, vroeger vijf en dertig minuten. Op de proefrit werd gereden met snel heden van zestig en tachtig en zelfs honderd kilometer per uur. Deze laatste snelheid werd bereikt op het lange rechte traject tusschen Vlaardingen en Maasluis. Croofe dingen in een kleine sfraaf. Van twee koningskinderen Wanneer ik 's ochtends vóór den melkboer, den vuilnisman en Dien-de-daghit even mijn tuintje ga, om zoo maar in pantoffels en kamerjas wat van den nieuwen dag in te snui ven en te kijken of er nu heusch nog geen blaadjes aan 't rozenhout zijn gesprongen, staat buurvrouw van boven al op haar balkon met 't whisky-hondje in de ronding van haar arm. In Brabant zeggen we tegen iederen vreem de, en vooral in den vroegexx morgen, „hou- doe" en dat is een héél plezierige gewoonte, maar bij ons doen we niet aan plezierige ge woontes, wanneer die niet voorkomen in het handboek van freule Etiquette, en omdat ik geen visite heb gemaakt bij de bovenburen en de bovenburen niet bij mij, kennen wij elkaar niet, en als men elkaar niet kent groet men elkaar niet, ook al zien we elkaar nu al ander half jaar iederen ochtend, zij op het balkon en ik op m'n grasveldje, zij keurig in de krul letjes en ik met haren, warrig van het droo men, en wanneer het hondje tegen me blaft zegt ze „Koesjt Loempie!" en glimlacht tegen me om dat luidruchtige beest dan toch, maar z e g g e n doet ze niets, en ik vanzelf óók niet. heer zijnde tegen een dame die je niet kent. Het éénige dat ik van haar weet heb ik van de buren, die wèl op visite geweest zijn, ver nomen: Ze is ongetrouwd, heeft tachtig mille geërfd, werkt op een kantoor, haar vader was jeneraal, haar moeder een mésalliance van den generaal, ze heeft bij 't weten van de buren, die wèl op visite geweest zijn, drie huwelijksaanzoeken afgeslagen en één onge lukkige liefde gehad. Ze houdt vaix uitgaan zonder overdrijving. Ze is dertig jaar, haar vacantie houdt ze in het buitenland. Zij heeft een broer die advocaat in Deventer is en een zuster, die getrouwd is met een handelsman uit Hoorn, die drie en twixxtig jaar ouder is en het hoofd maar nét boven water kan houden, ofschoon z ij n ouders zeer gefortuneerd wa ren; oorspronkelijk, want een broer van zijn moeder, die in den Congo geweest is. heeft alles opgesoupeerd en zoo zijn z'n ouders toch nog heel poovertjes aan het eind van hun leven gekomen; en ze leest veel. ze is nogal romantisch aangelegd, maar aan den anderen Gelderland heeft Vrijdag de leden van Provinciale Staten gekozen. De Vrijheidsbond moest van haar acht zetels de helft prijsgeven. De V. D. Bond, de A.R. partij en de C. H. Unie verloren elk één zetel, terwijl de Communistische partij haar eenige zetel kwijt raakte. De N. S. B. won vijf zetels, de S.D.A.P., R. K. Staatspartij en de Staatk. Geref. Partij elk één. ZETELVERDEELING. De zetelverdeeling in de Pi*ovinciale Staten van Gelderland is thans als volgt: 1953 1931 1935 1931 Anti—Rev. Partij 7 8 Chr. Hist. Unie 9 10 Herv. Geref. Staatspartij 0 w 0 Staatk. Geref. Partij 2 1 Chr. Dem. Unie 0 0 Kath. Dem. Partij 0 0 S.D.A.P. 12 11 Vrijheidsbond 4 8 Vrijz. Dem. Bond 2 3 N. S. B. 5 0 Comm. Partij Holland 0 1 R. S. A. P. 0 0 Plattel andersbond o 0 Het totaal aantal geldige stemmen bedroeg 387,424; de kiesdeeler was 6249. De namen der gekozenen. De namen der gekozenen luiden als volgt: R.K. Staatspartij: J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem: J. van Westerlaak, Apeldoorn; J. W. H. M. Meijer, Arnhem; G. J. Koelman, Nijkerk; Dr. H. F. M. Stoer, Lichtenvoorde; J. W. Smit, Wiehmond; A. J. B. Hulshoff, Ei-bergen; G. W. J. van Koeverden, Buren; J. Th. G. Reijers, Ai'nhem; H. K. M. van Nispen tot Pannerden, Arnhem; Th. J. Bongers, Ulft; Th. G. J. Schaax-s, Ande.lst; H. H. M. Peters, Ossenwaard; Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Vooi-st, Ub- bergen; G. M. Busser, Nijmegen; J. Verheij, Nijmegen; G. R. Daamen, Ubbergen; P. A. van den Dungen, Nijmegen; J. A. de Zwart, Nij megen; W. II. v. id. Putten Winssen; W. B. Kronenburg, Groesbeek. Christ. Hist. Unie: Mr. M. Ch. de Jong, Arn hem; Mr. Dr. C. O. Ph. Baron Creutz, Benne- kom; Jhr. Dr. J. M. van Haersma de With, Putten; H. L. van Doesburg, Wapenveld; H. C. J. te Loo, Apeldoorn; H. Koerselman, Zutphen; J. Obbink, Aalten; H. de Liefde, Culemborg; Mr. W. F. F. Baron van Verschuer, Beesd. Anti-Rev. PartijC. Smeenk, Arnhem; mr. kant weer te veel dame-bij-wijze-vaix-spreken I van ^er Deure. Bennekom; D. van der Bunt, nm 70lf rnwonticr-h ra mnvriori rrn c aanmaal I n om zélf romantisch te worden, ze is eenmaal verloofd geweest met een artillerist, maar die van zijn paard gestort exx zonder tot be wustzijn te zijn gekomen is hij in een wit bed gestorven, maar dat was niet de ongelukkige liefde, waarom ze nu nog gedichten van Hélène Swarth leest. Wat dat precies geweest is, weten de 'buren die wèl een visite gemaakt hebben en die haar al kennen van zoó klein af (toen was 't gewoon een dót) óók niet; daarover hangt een dikke sluier. Maar het is zeker dat de generaal érg tegen die verhouding was, omdat het geen partij voor haar was en of die nu naar Amerika gegaan is om millionair worden, of zich verdronken heeft of toch nog met een ander getrouwd is, daar weten we. heelemaal niets, niet het minste of ge ringste van. Dat is werkelijk het éénige wat ik van haar weet. En dat ze om den dag vleesch eet, dat heeft de slager verteld, niet omdat iedere dag te duur zou zijn, want ze heeft tachtig mille ge- erfd, die ze voor weduwen en weezen belegd heeft, maar omdat ze het gezonder vindt en is geabonneerd op een leesportefeuille. En van me zelf weet ik. dat ze heel knap heel elegant is en mooie tanden heeft, wanneer ze verlegen lacht om Loempie, die altijd zoo hard blaft tegen mijn kamerjas. Maar we kennen elkaar niet en daarom spreken wij niet tegen elkaar. Iederen morgen denk ik: zou ik nu eens „da buufrou" tegen haar zeggen, maar wanneer je daarmee anderhalf jaar gewacht hebt, wordt het iederen dag moeilijker en pijnlijker om dat te doen en daarom kijk ik maar aandachtig naar 't rozenhout en of de klimop al een beetje dikker wordt, en ste-elsgewijs werp ik dan wel eens een blik naar boven naar het balkonnetje, en dan kijkt zij aandachtig naar lucht -of er nog veel regen in zit en Loem pie blaft en een haan in de verte kraait en links beginnen ze te stofzuigeren en dat is voor mij het teeken, dat ik mij moet gaan kleeden voor den nieuwen werkzamen dag. En zóó is het moderne drama van de twee koningskinderen in een groote-stads-buurtje, die elkaar niet naderen kunnen, omdat het dikke handboek van freule Etiquette als een onoverwinnelijke bergketen tusschen hen in "jt. Tusschen haar balkonnetje en mijn rozen, waaraan maar geen groene blaadjes willen ontspringen in deze kille April. Mr. E. ELIAS. NOORD-HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ N.V. Ten kantore der Maatschappijen te Am sterdam werden onder voorzitterschap van Dr. H. van Manen, de jaarlijksche aandeel houdersvergaderingen gehouden der Noord- Hollandsche en der Tweede Noord-Hollan-d- sche Tramweg Maatschappij. De Balans en Winst- en Verliesrekeningen over 1934 wer den goedgekeurd en vastgesteld. Ir. E. C. W. van Dijk werd als commissai'is herkozen. Nijkerk; D. Gosker, Apeldoorn; C. Roeter- dink, Gorssel; J. Rijpstra, Zelhem. Staatk. Geref. PartijH. Haamschoten, Arnhem; T. van de Pol, Herveld. S.D.A.P.: J. L. B. Keurschat, Didam; mevr, C. A. Weersma—Van Duin, Zutphen; B. Bak ker, Arnhem; J. Roseboom, Hattem; G. A. Corduwener, Nijmegen; A. van Geuns, Tiel; A. van Dam, Winterswijk; P. A. van der Ent, Arnhem; J. Mooring, Zalt-Bommel; G. Stempher, Apeldoorn; W. Beükema, Nij megen. Bij loting zal moeten worden uitgemaakt wie van de candidaten den twaalfden zetel zal innemen. Daarvoor kómen in aanmer king een van de heeren M. Rademakers, J. Bronkhorst of W. van der Weide. Vrijheidsbond: mr. B. F. Everts, Arnhem; mr. A. C. Baron van der Feltz, Twello; H. W. Reesink, Zutphen; H. A. van Beuningen, Kerk Avezaat. Vrijz. Dem. Bond: B, vajn Krimpen,) Lochem; W. Volgers, Apeldoorn. N.S.B.J. M. Honig, Arnhem; D. A. Konij nenberg, Zutphen; W. O. A. Koster, Buur- malsen; H. W. Paes, Nijmegen; A. C. Wesse- ling, Nijmegen. Cijfers van 1931, 1933 en 1935. Van de voornaamste partijen zijn de lijsten - totalen en d'ei ver gel ij kingjscij fers van 1931 (Prov. Staten) en 1933 (Tweede Kamer) als volgt; R. K. C. H. U. A. R. S. G. P. S. D. A. P. Vrijh. b. V. D. O.S.P. (R.S.A.P.) N. S. B. Cijfers over het geheele land. De onderscheidene partijen, die ditmaal aan de verkiezingen hebben deelgenomen, hebben bij de Provinciale Statenverkiezin gen 1935, de Tweede Kamerverkiezingen 1933' en de Provinciale Statenverkiezingen in 1931 het volgend aantal stemmen met de daar achter vermelde percentages op zich ver- eenigd:- ZATERDAG 27 APRIE 1935 C. P. H. 127.577 118.238 St. Ger. P. 93.898 93.274 Chr. Dem. Unie 67.281 38.464 Kath. Dem. P. 56.830 40.904 R.S-A.P. 51.607 48.405 Herv. Ger. St. 21.799 33.930 Plattelanders 7 755 47.688 Overige partijen 38.609 147.212 Totaal; 3 720.055 3 721.828 Perc, Perc. 1935 1933 R.-K. Staatspartij 27.69 27.87 S.D.AP. 21.04 21.46 Ant.-rey: Partij 11.32 13.43 Chr. Hist. Unie 9.24 9.13 N. S. B. 7.91 Vrijheidshond 6.09 6.95 Vrijz.-Dem. Bond 4.20 5.08 Comm. Partij Holl. 3.43 3.18 Staatk. Ger. Partij 2.52 2.51 Chr. Dem. Unie 1.81 1.03 Kath. Dem. Partij 1.53 1.10 R. S. A. P. 1.39 1.30 Herv. Ger. St.p. 0.59 0.91 Plattelanders 0.21 1.28 Overige partijen 1.03 4.77 100 100 76.913 75.275 26.625 23.687 123.114 Perc. 1931 29,60 22,24 12.49 10.69 9.77 5.54 2.29 2.24 0.79 0.70 3.65 100 Uit deze cijfers blijkt, dat het percentage van de stemmen, welke zijn uitgebracht op de m de regeering vertegenwoordigde par tijen, dat in 1933 62.46 bedroeg, bij deze Sta tenverkiezingen is gedaald met 3.92 tot 58.54. Het aantal kiezers in de provincie' Gelder land bedroeg 436.230; uitgebracht zijn 410.165 stemmen; daarvan waren geldig 387.424' stemmen, zoodat 22.741 stemmen van on waarde zijn geweest. Aantal Statenzetels in het ge heele land. Hieronder volgt een overzicht van het aan tal zetels, dat de onderscheidene partijen in het geheele land in de Provinciale Staten bij deze verkiezing hebben verkregen en de winsten en verliezen, vergeleken bij 1931. winst of 1935 1931 R.K. Staatspartij S.D.A.P. Anti Rev. Partij Chr. Hist. Unie N.S.B. Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond Comm. Partij Holland Staatk. Geref. Partij Chr. Dem. Unie Kath. Dem. Partij R.S.A.P. Herv. Geref. Staatspartij Plattelanders Overige partijen 1935 175 126 75 61 44 33 28 12 13 10 5 4 1 1931 180 127 82 70 58 36 10 12 1 3 11 verlies 5 7 9 44 25 8 2 1 10 Propageering der vredes- gedachte. De Kweekschoolleerlïngen in Den Haag. 1931 1933 1935 113.898 117.023 118.900 54.847 49.730 55.044 42.129 49.572 40.413 6.982 14.3.20 12.058 57.958 70.748 70.111 44.463 27.563 24.817 17.836 17.112 14.023 5.816 5.650 5.111 1.804 2.127 r— r— 30.104 Staten Kamer Staten Partijen 1935 19^3 1931 R.-K. St. 1.029.924 1.0: ~S4 996.580 S.D.A.P. 782.592 798.632 748.889 A.-R. 421.223 499.892 420.612 C.-H. 343.670 339.809 360.034 N. S. B. 294.284 V, B. 226.877 258.732 328.772 V.-D. B. 156.129 188.952 186.534 De leerlingen van Nederlandsche Kweek scholen, die een bijeenkomst bijwonen, geor ganiseerd door de jeugdonderwijs-commissie van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede te 's Gravenhage, zijn Vrijdag in de studio bioscoop aan de Kettingstraat samen geweest, waar de heer D. van Staveren, voorzitter van de Vereeniging voor Cultureele Films, een in-; leiding heeft gehouden over de waarde vari &e film bij onderwijs en propaganda. De heer Van Staveien merkte op, dat, als de overheid het kwade bestrijden wil, zij moet overgaan tot een positieve bevordering van het goede. Hieraan heeft zij tot dusver op het gebied van de films eigenlijk niets gedaan. Een ver-bod van het kwade is goedkoop er. De overheid kan op het oogenblik door den slech ten toestand van 's lands kas moeilijk iets po sitiefs doen. De Vereeniging voor Cültureele Films neemt nu dit werk van haar over. De koffiemaaltijd werd in het Ned. Lyceum genuttigd, waarna in de aula met veel be langstelling geluisterd werd naar de lezing van den heer H. Ch. G. J. van -der Maantere, algemeen secretaris der vereeniging, over „De Volkenbond in de practijk". Spr. noemde als primaire taak van den Vol kenbond de ontwapening, welke helaas nog maar weinig geslaagd is. De Volkenbondsraad noemde de heer Van der Mandere een or gaan tot bemiddeling, en hij somde de vele gevallen, waarin deze heeft plaats gehad op, wijzend op de daarbij geboekte successen. Hij besprak verder het werk van den hoogen commissaris in Danzig en het goede verloop van de volksstemming in het Saargebied. Dr. E. van Raalte behandelde daarop het onderwerp „Nedexiand in den Volkenbond". Hij liet de namen en het werk- van voor den Volkenbond verdienstelijke Nederlanders de revue passeeren en wees ook op het feit, dat Nederland den stoot heeft gegeven tot een hulp-actie ten behoeve van vluchtelingen uit Duitschl-and. Professor mr. C. W. de Vries merkte in zijn daarna volgende toespraak op, dat wij de vre- desgedachte moeten beschouwen als een kleine gedachte onder de vele gedachten der menschheid in den loop der eeuwen. Staat kunde is strijd en geen debatingclub. Er is over de geheele wereld een geweldige botsing van belangen en hiertusschen zweeft voorzichtig een vredesduif je. door gieren belaagd. De heer Arie Willemse wees op het nut van een bijeenkomst als de thans gehoudene voor een versterking van de vredesgedachte in ons land. UIT DE STAATSCOURANT. Burgemeester. Bij K. B. is aan C. J. M. Godschalx op zijn verzoek met 2 Juni eervol ontslag verleend als burgemeester van Berlikum, onder dankbe- tuiging voor de langdurige diensten door 186.534 hem in die betrekking bewezen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2