4500 METER CRAQUELINE 45 UIT HET BUITENLAND jtoffeMtieuus Vli* Groot-Brittanje, Rusland en de veiligheid in het Oosten. THIJS IJS EN DE KWADE SLANG IkTERÖ'AG 27 "APRlC "1935 Het Amerikaansche marineprogram. Begrooting in het Huis van Afgevaardigden aangenomen. De pauselijke internuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, protesteert tegen de nieuwe Duitsche persbepalingen. Amerika. j|jarinebegrooting in het Huis van Afgevaardigden aangenomen Reuter meldt uit Washington: Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming de begreoting van Marine voor 1936 aangenomen. Het budget voorziet in uitga ven'tot een totaal van 465 millioen dollar. Alvorens tot de beslissende stemming werd overgegaan, had het Huis de voorstellen van een aantal oppositioneele leden van de hand «•wezen, om de uitvoering van het vloot- bouwprogram der regeering uit te stellen, of wel de gevraagde credieten te verlagen. On der meer verwierp het Huis een amende ment, dat wilde verhinderen, dat volgend jaar 24 oorlogsschepen op stapel worden gezet. Duitschlaed. Mgr. Orsenigo protesteert tegen de persbepalingen. Naar United Press van betrouwbare zijde verneemt, heeft de pauselijke nuntius mgr. Orsenigo een protst ingediend tegen de Don derdag bekend geworden verordening van den voorzitter der Rijkskamer voor Perszaken Amann. In het protest wordt er op gewezen, dat deze verordening een inbreuk vormt op het verleden jaar gesloten concordaat. Gemeld wordt, dat de Berlijnsche verte- genworodigers der kerkelijke bladen zich tot dr. Schacht hebben gewend met het verzoek te' willen helpen. Dr. Schacht heeft geant woord, dat hij eerst dan kan trachten, om economische redenen, invloed op de aange legenheid uit te oefenen, wanneer de Rijks kamer voor perszaken werkelijk besloten heeft tot sluiting van een blad. (Tel.) Tien duikbooten op stapel? Daily Telegraph verklaart, dat Duitsch- land van plan is zeer binnenkort 10 duik booten op stapel te zetten, hetgeen het blad een nieuwe schending van het vredesver drag noemt. De vroegere duikboot-opleidingsschool te Kiel, welke sedert den wapenstilstand geslo ten was, zal worden heropend. Zwitserland. De nota over de ontvoering van Jacob. In de gisteren gehouden vergadering heeft de Zwitsersche Bondsraad den tekst vastge steld van de nieuwe nota die inzake het ge val Jacob in antwoord op de jongste Duitsche nota aan de Rijksregeering zal worden ge zonden. De Zwitsersche nota zal vandaag door den Zwitserschen gezant te Berlijn aan het Rijks ministerie van buitenlandsche zaken worden afgegeven. Portugal, Carmona opnieuw beëedigd. De staatspresident van Portugal, generaal Carmona is gisteren na zijn herstel, door het parlement in aanwezigheid van het corps diplomatique plechtig tot maarschalk uitge- ïoepen en voor wederom 7 jaar beëedigd tot staatspresident. Griekenland. Ex-koning George ontving geen verzoek om terug te keeren. Aan een correspondent van Reuter te Parijs heeft ex-koning George van Griekenland, die gisteren naar Londen is vertrokken, uitdruk kelijk verklaard, dat hij geen uitnoodiging heeft ontvangen, om naar Griekenland terug te keeren, en dat er dus ook geen sprake van kan zijn, dat hij een dergelijke uitnoodiging zou hebben aangenomen. Een vooraanstaand royalist verklaarde aan Reuter: „Waarom zouden de Grieksche monarchisten een geheime bijeenkomst houden als een ben de samenzweerders, om te besluiten tot den terugkeer van Koning George? De zaak is zoo eenvoudig mogelijk. De koning heeft al tijd verklaard, dat hij bereid was naar Grie kenland terug te keeren als zijn volk hem zou terugroepen, maar dat hij zich, zoolang dat niet gebeurde, buiten de politiek zou houden. Het is niet noodig, dat de koning sensatio- neele besluiten neemt, want men kent sinds lang zijn bedoelingen." Venizelos, die te Parijs vertoeft, heeft weigerd journalisten te ontvangen. Li tarnen. Drie Litauers door Duitsche grensbeambten doodgeschoten De Duitsche grenspolitie zou volgens een Reuterbericht uit Kowno opnieuw op eenige lieden hebben geschoten, die de Litausch- Duitsche grens wilden overschrijden. Dit maal zouden een boer. Henning genaamd, zijn zoon en een Duitscher, Neumann ge- heeten, zijn getroffen. De zoon zou gedood zijn, terwijl de beide anderen zware ver wondingen zouden hebben opgeloopen. De Duitsche autoriteiten verklaren, dat Henning een hoeveelheid erwten en Neu mann een hoeveelheid boter over de grens naar Duitschland trachtte te brengen. Te Kowno wordt in dit verband van officieuze zijde beweerd, dat de Duitsche grenspolitie op iedeieen schiet, die de grens tracht te overschrijden. Genève. stelde nota aan den Minister van Buiten landsche Zaken van Paraguay geprotesteerd tegen de aanvallen der Paraguaansche pers op 2 ambtenaren van den Volkenbond, die er van beschuldigd werden in dienst van Bolivia te staan en met behulp van het .Journal des Nations" een anti-Paraguaan- sche politiek te voeren. Avenol verklaarde dat de Minister van Buitenlandsche Zaken van Paraguay kon weten, dat deze aanvallen onjuist zijn en slechts berusten op onwetend heid en ongeloof. Hoewel Avenol verklaart te te weten dat de regeering van Paraguay niet beschikt over juridische middelen om derge lijke incidenten te vorkomen of te herstellen, meent hij toch te moeten protesteeren tegen lasterlijke aanvallen op ambtenaren, wier moreele kwaliteiten boven elke verdenking verheven zijn. Vliegende mensch legt 1200 meter af. Vleugels aan armen en beenen. Reuter meldt uit Moskou: De gevleugelde mensch is werkelijkheid ge worden. De bekende Russische parachutist Charachorof heeft op een hoogte van 3000 meter boven Rostof in horizontale richting een afstand van 1200 meter afgelegd, alleen met behulp van vleugels aan zijn armen en beenen. Na deze vlucht opende hij zijn parachute en kwam zonder moeite op den grond neer. nog steeds met zijn vleugels aan. Dit is de vierde tocht van deze soort ter wereld en de tweede geslaagde poging in Rusland. DEMONSTRATIE VAN DE „DUITSCHE GELOOFSBEWEGING". De „Duitsche Geloofsbeweging" heeft Vrij- ag te Berlijn een betooging georganiseerd, waarbij de leider, prof. Wilhelm Hauer een redevoering uitsprak over het wezen der be weging. Hij zette o.m. uiteen, dat uit het Duit sche Geloof een reeks eischen voortvloeiden. Het Christendom kan er geen aanspraak op maken de beslissende macht in Duitschland te zijn. De Duitsche geloofsbeweging ziet in tegendeel in het christelijk confessionalisme een in gevaar brengen van de volkseenheid en wijst derhalve dit confessionalisme naar de plaats waar het behoort, nl. in de confessio- neele gemeenschap Daaruit volgt, dat de Duit sche scholen geen confessioneele scholen kunnen zijn maar slechts Duitsche gemeen schapsscholen. Wie gelooft confessioneel te moeten onderwijzen moge dit doen buiten de staatsinstellingen, voorzoo ver de staat daar door zijn bestaan niet in gevaar gebracht ziet. Ook op de universiteiten mag alleen het Duit sche wezen beslissend zijn. Onze hoop, aldus besloot Hauer, is, dat een religieus gefun deerde volksgemeenschap ontstaat, waarin het Duitsche geloof de dragende en hinderde kracht is. Wij verzetten ons tegen een natio nale kerk, die gelijk de katholieke een psy chische dwang uitoefent. „Vrede op aarde". Britsche frontstrijders verlangen een internationalen vredesbond. Naar Reuter uit Londen meldt geeft de ..British Legion", een organisatie van oud frontsoldaten, in een openbare verklaring uitdrukking aan de hoop dat het mogelijk zal zijn een permanenten wereldbond van alle frontstrijders ter bevordering van den vrede in het leven te roepen. De leden van dezen bond. aan welke zijde zij ook gestre den hebben, dienen zich aaneengesloten te voelen docr dit eene doel: de goede verstand houding onder de volken en den vrede op aarde te bevorderen OPNIEUW ARRESTATIES VAN PREDIKANTEN IN DUITSCHLAND. Naar Havas uit Berlijn meldt, zijn daar drie predikanten van de confessioneele kerk gearresteerd, die beschuldigd worden van het verstrekken van berichten over den kerkelijken strijd van de Duitsche protes tanten aar. de buitenlandsche pers en van het sluiten van een overeenkomst met ka tholieke autoriteiten ter bestrijding van het nieuwe heidendom van Alfred Rosenberg. Volgens Reuter is men bang dat er arres taties van predikanten op groote schaal te wachten zijn. Een bespreking tusschen bisschop Mahra- rens en Frick, den minister van binnenland- sche zaken, heeft geen succes opgeleverd. Protestnota van 'Avenol aan Paraguay. De secretaris-geneeraal van den Volken bond Avenol, heeft in een zeer scherp ge- Gratie voor Mooney en Billings gevraagd. Resolutie van Califomië's parlement. DE MOOISTE DESSINS CT. MEDEBRENGEN R E DUCTIEB O N ALLEEN OP VER. n f\y TOON VAN DEZE D \J PI 45 5 35 CT. fechtltc. Groote Houl»traat 11-13 Gon. Cronjéstr. 79, H-N. Door Gerald Barry. BOMAANSLAG OP JOODSCH CLUB GEBOUW. WARSCHAU, 26 April (Reuter). In het bootenhuis van de Joodsche Warschausche sportclub Makabi is vannacht een helsche machine ontploft, waardoor bootenhuis en booten zijn vernield. (Adv. Ingez. Med.) JEAN BATTEN HEEFT PECH. De jonge Nieuw.Zeelandsche aviatrice Jean Batten, die thans een vlucht maakt naar Australië naar Engeland is te Marseille door een motordefect opgehouden, zoodat zij er niet meer in slagen zal het record te breken voor solovluchten voor vrouwen op deze route dt zij zelve verleden jaar vestigde. Heden morgen vroeg was zij uit Rome vertrokken. Uit Haarlem-Noord. Nieuwe straten in aanleg. Wij geven hier een kaart van de straten die aangelegd worden tusschen de Delft, de Orionweg, de spoorbaan Haarlem—Alkmaar en het ijsclubterrein. Hierdoor zal een ver binding verkregen worden tusschen Haarlem Noord en de spoorbaan Haarlem. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat er onder handelingen gevoerd worden om daar ter plaatse een viaduct te maken. De houding van Groot-Brittannië te- 1 genover de groote vraagstukken van de Europeesche veiligheid is geheel afhan kelijk van de ontwikkeling der publieke opinie in Engeland en de Dominions. Wij gelooven. dat onze lezers het buitenge woon goede artikel van Mr. Gerald Barry, een der beste schrijvers over staatkundige onderwerpen van de jon-* gere generatie in Engeland, waarin hij een scherpe analyse geeft van de ont wikkeling der Engelsch-Russische be trekkingen, zeer zeker zullen kunnen waardeeren. In de komende weken zal het Britsche ka binet een belangrijker beslissing inzake de buitenlandsche politiek moeten nemen dan ooit een Britsche regeering sedert den we reldoorlog. Het zal moeten overwegen welke houding Groot-Brittanje zal aannemen ten opzichte van de krachtlijn, die bezig is zich weer in Europa te vormen en bij deze be slissing zullen zijn betrekkingen met de UB.S.R. een rol spelen, waarom alles draait. Sir Joh Simon is naar Berlijn geweest. Mr. Anthony Eden heeft zijn reis naar de Oost- Europeesche hoofdsteden Moskou. Warschau en Praag beëindigd. Beiden zaten zij er bij toen iHtler over zijn geliefde theorie van de Bolsjewistische bedreiging sprak, beiden hebben zij hem zijn militaire en territoriale eischen voor Duitschland hooren toelichten, hebben zij geluisterd naar zijn redenen van weigering tot een Oost-Locarno toe te tre den. In Moskou stond Mr. Eden passief in zijn loge bij het Ballet (doch wellicht met geesteli.ik-gefronste wenkbrauwen?) terwijl een proletarisch toeschouwersschare hem toejuichte als vertegenwoordiger van „His Brittanic Majesty's Government" en een proletarisch orkest speelde ..God save the King". Hij antwoordde met tact en met zijn de hem eigen charme toen een proletari sche minister van buitenlandsche zaken dronk op de gezondheid van den koning- keizer van Groot-Brittanje en de overzee sche Dominions en sprak over de stevige banden van de vriendschap tusschen de Sovjet-republiek en d,e grootste imperialisti sche mogendheid in de moderne geschiede nis. De rol die Groot-Brittanje in de komende besprekingen speelt en zal spelen wordt al gemeen erkend van groote beteekenis te zijn. Nu wordt de positie van Groot-Brittanje ingewikkelder gemaakt door het feit dat het, als groote imperialistische staat, deze ont wikkeling niet alleen beschouwen kan wat de belangen van het continent betreft. Het be grijpt bijvoorbeeld, misschien beter dan som mige andere naties, dat de toestand in Oost- Europa in verband staat met en moeilijker gemaakt wordt door den toestand in het Verre Oosten. Zoo kan het ook niet Frank rijk alleen bezien als een buurman over het Kanaal: het moet dit land ook zien als buurman in Afrika en buurman in het Mid den-Oosten. Deze factoren worden slechts in herinne ring gebracht om den nadruk te leggen op de samengesteldheid van de Britsche te vol gen werkwijze. Om historische, geografische en psychologische redenen is deze des te sa- mengestelder in betrekking tot Rusland. Desniettegenstaande moet de komende be slissing op zichzelf worden beoordeeld door een groot-Brittanje, dat in de allereerste plaats denkt als een Europeesche mogend heid, die borg staat voor de instandhouding van het collectieve systeem. In het einde van de vorige eeuw en het begin van deze, tot het sluiten van de ..En tente Cordiale" en ook daarna nog. heeft de Britsche diplomatie ouder gewoonte den „Russischen beer" beschouwd als een tegen stander, die gevreesd en gedwarsboomd moest worden. Men geloofde, dat St. Petersburg gevaarlijke plannen had voor streken die dicht bij Britsch-Indië lagen om aangenaam te zijn voor het Britsche ministerie van bui tenlandsche zaken. De schikking met Frank rijk van voor den oorlog noodzaakte een on gemakkelijke, algeheele omkeer in deze po litiek en in den wereldoorlog zagen Bulldog en Beer elkaar aan denzelfden kant strijden, Maar bij het uitbreken van de Russische re volutie en de uitroeping van een Communis tische Republiek begon de oude vrees zich weer te doen gelden in een versterkten, he- vigen vorm en bij de veronderstelde be dreiging van een Oostwaartsche verbreiding van het Bolsjewisme naar de massa's van Britsch-Indië voegde zich de bedreiging van het Westwaarts over Europa verbreiden ervan. SACRAMENTO 26 April. (V.D.) De wetgevende vergadering van Californië heeft gisteren met 51 tegen 28 stemmen een reso lutie aangenomen waarin gratie wordt ge vraagd of wijziging van den straf voor Tom Mooney en Warren Billings, die tot levens lange gevangenisstraffen zijn veroordeeld, in verband met den bomaanslag die in 1916 te San Francisco werd gepleegd. Mooney en Billings waren vooraanstaande figuren in de revolutionnaire arbeidersbe weging en in tal van kringen is men van hun onschuld overtuigd, terwijl bij hun processen verschillende onregelmatigheden zijii voor gekomen. Evenals voor Sacco en Vanzetti en voor de jeugdige negers van Scottsboro. is voor de zaak Mooney en Billings de aandacht van de geheele wereld gevraagd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLlNC. Thijs is nu bij het klimtouw aangeland en springt er in. De slang is heel verbaasd en verroert zich niet. Thijs denkt: „Hiervan maak ik gebruik." Hij vat moed en pakt Sim's hoofddeksel! Hij pakte hem de slang zóó van den kop; deze kijkt verwonderd naar boven en wordt nog kwader. „Jou kleine beer ik zal je wel krijgen." Daarop heeft Thijsje niet gewacht hij klimt omhoog zoo vlug als hij maar kan. De Russische Beer werd de Bolsjewistische Boeman. Deze boeman zou de voetstappen van de Russch-Britsche betrekkingen langer dan tien jaren als een schaduw volgen: zelfs heden ten dage is hij nog niet geheel ver dwenen uit de gedachten van eenige voor aanstaande Britsche staatslieden. Eerst nam hij actieven vorm aan in de tragi-komische bemiddellngscampagnes, voorgestaan door Mr. Winston Churchill, on der het verdwenen leiderschap van Kolt- chak. Denekin. Wrangel. Ofschoon deze op niets uitliepen bleef de geesteshouding, die ze had doen ontstaan, bestaan en Rusland bleef in de speeches der Britsche politici van het Recht practisch in 'beteekenis gelijk aan den Duivel, de bron van alle slechtheid en intrigue. Wanneer men een blik terug werpt op die dagen, schijnt het dat Herr Hitier thans dezelfde soort van dingen over de Bolsjewistische bedreiging zegt als bekende Britsche personen tien jaar geleden. In 1925 zond de priblicatie van den geheimzin nigen, brief van Zinovjew op een oogenblik, dat daarvoor geschikt was het heele Britsche kiezersdom in groote haast naar de stem- bureaux om tegen den Duivel in Moskou te stemmen. Sindsdien zijn de betrekkingen langzamerhand beter geworden, zij het dan met leelijke klappen, waaronder de veroor deeling in 1933 van Britsche ingenieurs in Moskou op beschuldiging van spionna^p. Handelsvoordeel triompheerde over politieke vooroordeelen, over „Erkenning" was over eenstemming bereikt en op het oogenblik dat de voortdurende diplomatieke onderhan delingen werden geopend schijnen de be trekkingen tusschen de beide regeeringen, althans uiterlijk, tamelijk vriendelijk te noe men te zün geweest. Door bovenmenschelijke inspanning en voor het gezicht van het vijandelijke kapi talisme overal had de U.S.S.R. zichzelf tot een positie van industrieele en militaire kracht en invloed opgewerkt, die de kapita listische mogendheden niet langer over het hoofd konden zien en waarbij vriendschap een voorrecht werd. Met zijn toelating tot den Volkenbond werd het formeel opgeno men in het eerbiedwaardige lidmaatschap van het Europeesche gezin der naties. Zoowel vóór als na zijn intrede in den Volkenbond had de Russische regeering zich te Genève als een der eersten onder de mo gendheden getoond, wat het volgen van een realistische vredes- en ontwapeningspolitiek betreft. Het zou zich thans even realistisch toon en inzake de wapenkwestie en de voor bereidingen voor een oorlog Daar zii zich tegenover de toenemende agressie-bedrei ging van Japan in het Verre Oosten en van een vijandelijk Duitschland in het Westen zien geplaatst toonen de nieuwe bestuurders van Rusland zich even bekwaam in de kunst van traditioneele diplomatie als welke ook van de ouderen voor hen. Het verhaal van de ontvangst, die de Britsche diplomatieke missie naar Moskou is bereid, is als een uit treksel uit vooroorlogsche archieven van een of andere volgens vaste plannen werkende kapitalistische mogendheid. Niet dat er een enkele reden is aan de oprechtheid van de jongste Russische vorderingen te twijfelen. De regeering van de U.S.SR, wenscht eerlijk de instemming van Groot-Brittanje met een Oostpact van wederzijdsche veiligheid, dat eerlijk de handhaving van den Europeeschen vrede beoogt. Evenzeer wenscht het Engel- sche volk vriendschap met het Russische en de totstandkoming van een evenwichtig systeem in Europa. De moeilijke kwestie om over te beslissen is voor Engeland hoe het laatste kan worden bereikt in de buitengewoon moeilijke om standigheden, die ontstaan zijn door de jongste gebeurtenissen, in Duitschland. We merkten zoo juist op dat de Britsche politiek na de Bolsjewistische revolutie terug viel tot het vroegere, traditioneele wantrou wen. Ook Frankrijk, evenals andere kapita listische landen, volgde verscheidene jaren na den oorlog een politiek van koelheid te genover Moskou. Doch plotseling, met het aan de macht komen van Hitler in Duitsch land, werd deze politiek veranderd en tegen woordig ziet de wereld liet Kremlin en de Quai d'Orsay in een verhouding van warme vriendschap, die sterk herinnert aan het begin van deze eeuw. Bij de beschouwing van de mogelijkheden van een dergelijke vooroorlogsche richtingsbepaling kunnen de Britsche ministers er toe geneigd zijn aan het Verre Oosten te denken en aan hun tra ditioneele politiek gedicteerd door een menging van bewondering en vrees van vriendschap met Japan. Maar dit is in het geheel niet de overweging die de Britsche natie er toe brengt te debatteeren over de pro- en contra's van het getrouw blijven aan een systeem van multilaterale garanties voor Oost-Europa. Heel kort en eenvoudig gezegd kan de Britsche houding als volgt worden weergegeven: Groot-Brittanje baseert zijn heele Euro peesche politiek op het collectieve systeem en is sterk voor een Oost-Locarno. daar dit de beste manier is onder dat systeem den vrede in Oost-Europa te verzekeren. In weer wil van de oppositie van machtige belangen zou het zelfs waarschijnlijk bereid zün zelf in een of anderen vorm van toezegging tot zoo'n pact toe te treden, als dit bepaald noodzakelijk was voor 't slagen van de poging mits slechts het pact gebaseerd was op een ware en volkomen interpretatie van het collectieve systeem. Waarop Enigeland nu wacht is te zien of het nog mogelijk is. met het oog op de Duitsche om niet te noemen de Pooïsche weigering. Engeland is zeer vriendelijk jegens Rus land gestemd en het is totaal niet veront rust door het uitzicht steun te moeten ver- leenen aan een veiligheidssysteem voor Oost- Europa. dat ook Rusland zal om vatton integendeel. Maar zonder Duitschland is zoo'n systeem onmogelük. Een zoogenaamde Pond van vredelievende staten, omvattende, laten ons veronderstellen Frankrijk. Italië, Rusland. Groot-Brittanje. Tsjecho-Slowakije zou voor het Duitsche volk slechts een nieuwe en formidabeler wijze van het bouwen van een ringmuur er omheen schijnen en zou slechts de neurose waaraan het. evenals de heele wereld, op het oogenblik lijdt erger maken. Dit kan groot-Brittanie niet toestaan. Het is absoluut vóór een werkelijk Oost-Locarno; als dat niet gaat. moet een andere weg ge vonden worden Maar als het de vooroorlog sche weg van alliances en ententes moet zijn, dan moet Groot-Brittanje. niettegen staande de vriendelijkste gevoelens voor Moskou, om verontschuldiging vragen we gens het niet accepteeren van de uitnoodi ging. (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7