HET NIEUWE AVONDBLAD Beter en Coedkooper IJmuider Courant! 20e JAARGANG No. 150 DINSDAG 30 APRIL 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. Het Nieuwe Bezuinigings- ontwerp. Het door zoovelen met zorg en vrees ver wachte nieuwe bezuinigings-ontwerp van het kabinet-Colijn is verschenen. Het hakt er geducht in, en de regeering laat geen twijfel bestaan aan de overtuiging, die haar bij deze nieuwe versnelling van haar „aanpas singspolitiek" bezielt. Zij is zeer kennelijk van zins aan de hoofdpunten van dit ontwerp „haar lot te verbinden", alle tien ministers hebben het onderteekend, en zij staaft haar voorstellen met een aantal cijfers, die in derdaad ontstellend zijn In het bestek van een beknopt hoofdartikel deze alle te rele- veeren is ondoenlijk Het Maandagnummer dit blad bevatte evenwel een volledig overzicht van die cijfers zoowel als van de gedane voorstellen, benevens verscheidene toelich tingen omtrent de gevolgen van zulke maat regelen en ik geef den lezer den raad dit alles eens rustig te lezen en in zich op te nemen. Afgezien van alle politieke sympathie met of antipathie jegens het kabinet-Colijn moet men erkennen dat het een ontzaglijk-moei lijke en ondankbare taak heeft te vervullen. Iedere andere regeering in dezen tijd zou hetzelfde ondervinden. De internationale ontwrichting, die zich in elk land van Europa wreekt en zeer sterk in een land als het onze. dat in zoo hoogen mate op zijn export en doorvoerhandel is aangewezen, kan niet door een Nederland- sche regeering worden hersteld. Het jam merlijke stelsel van internationale handels belemmeringen. dat de grootste materieele rem oplevert voor het internationaal herstel, kan niet door een Nederlandsche regeering worden afgeschaft. Het voornaamste genees middel tegen de kwaal, waaraan vooral Europa laboreert, kan alleen door interna tionale therapie worden toegepast. Zelfs groote mogendheden zijn, elk op zichzelf buiten machte het voor te schrijven. Onder de cijfers, die de regeering ter il lustratie van den toestand geeft, valt wel het sterkst de vergelijking met 1914 op. Men pleegt te zeggen: „Wij moeten naar het voor- oorlogsche levenspeil terug" en denkt dan aan 1914. Maar wat moet men wel conclu- deeren als men ziet, dat het gemiddeld in komen per aangeslagene in dat jaar f 3203 .bedroeg en dat het in 1932 al gezakt was tot f 2125 (vastgesteld na correctie met het in dexcijfer)? Terwijl de totale belastingop- brenast per hoofd der bevolking in 1910—1914 gemiddeld f 49 bedroeg, en in 1932 ruim f 91... Dit zijn cijfers die onverbiddelijk spreken. Er is hier inderdaad wat een Amsterdamsch blad noemt „een benauwend probleem". En het krijgt een nog veel benauwender aspect als men de kille gegevens omtrent de begrootings- tekorten overziet. De regeering wil nu 77 xnillioen bezuinigen. Zij wil belastingverla gingen toepassen op accijnzen, omzetbelasting voor gas en electrische energie en opcenten op de grondbelasting tot een totaal bedrag van 20 millioen. Dit laatste zal vermoedelijk bij menschen, die niet van de volledige situatie kennis ne men en dus de zaak niet begrijpen, misver stand wekken. Zij zullen primitievelijk rede neeren ,,de regeering verlaagt belastingen, het gaat dus zeker beter". Neen, het gaat heele- maal niet beter. Was het maar waar! Die be lastingverlagingen zijn geen weelde, maar .harde noodzaak. Zij beteekenen dat hier en daar de belastinggrens overschreden is, dat men terug móet om verdere daling van de be wuste opbrengsten te stoppen, dat men hoopt op een stijgingenfin, dat dus een belas ting v er 1 a g i n g als deze moet dienen om méér binnen te halen. Dit klinkt misschien wat ongewoon wij hebben zoolang de gouden tijden gekend, waarin iedere doordraai aan de belastingschroef automatisch vermeerde ring van opbrengst beteekende maar ge- regelde lezers van deze rubriek zullen zich een artikel van eenige maanden geleden herinne ren, waarin de gevolgen van een overschre den belastinggrens geschetst werden. Ook schreef ik na de rede die minister Colijn in de Industriëele Club te Amsterdam had ge houden: „De regeering hoopt dit jaar nog enkele publieke lasten te kunnen verlagen, maai- de minister drukte zich erg voorzichtig op dit punt uit en onwillekeurig denkt men erbij: ja, als de belastinggrens hier en daar overschreden is, zal dat hier en daar ook wel móeten De juistheid van deze commentaar is nu wel gebleken. Wat het vervaarlijke complex bezuinigingen betreft, in dat totaal van f 77 millioen begre pen: men dient zijn sympathie te uiten jegens de zeer velen, die hierdoor getroffen worden En dan zijn dat niet alleen die menschen, wier salarissen opnieuw worden verminderd. Er zijn slachtoffers die veel zwaarder worden getrof fen. Ik bedoel de leiders en het personeel van instellingen die velen hunner in de kracht des levens hun werkkring geheel verliezen omdat deze instellingen worden opgeheven. Ik denk ook aan studenten in de pharma- cie, die hun studie zullen moeten opgeven omdat hun ouders zich niet veroorloven kun nen hen naai- Leiden te zenden, waar de geheele opleiding zal worden gecentraliseerd. Ik denk ook aan onderwijzers die een 60- jarigen leeftijd bereikt hebben en nog vijf dienstjaren voor den boeg meenden te heb ben. Velen hunner zullen nog volkomen te gen hun taak opgewassen zijn. Plotseling moeten zij die neerleggen om van een brood mager pensioentje te saan leven.... Velen onder onze landgenooten worden door deze bezuinigingsmaatregelen zeer hard ge troffen, op verschillende wijzen, maar steeds hard. De voorstellen zijn nog niet aangenomen. Dat is waar, maar wie de cijfers van de be- groótingstekorten en de gegevens omtrent de belastingen bestudeert begrijpt wel, dat zij behoudens misschien enkele wijzigingen in hoofdzaken zullen worden aangenomen. De afbraak van vele nuttige instellingen, de intrekking of vermindering van vele broodnoodige subsidies aan allerlei vereeni- gingen zal daarbij ook te betreuren zijn. En intusschen bewapenen Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Rusland, Tsjecho-Slowakije enz. allen in economischen nood verkeerend, allen handelsbelemmerin gen toepassend, zich tot de tanden met het oog op een Grooten Finalen Afbraak. En, internationaal gesproken, is er nog maar één industrie die hooge dividenden uitbetaalt, Welkedat behoef ik u niet te zeggen. Het is wèl een gewrongen, verdwaasde boel, en de gedachte aan die ééne industrie, die ééne In ternationale Macht van beteekenis, is wel een zeer bittere. R. P. Wij dooden Wandluizen, vlooien, ratten, motten en andere ongedierten, onder geheimhouding. Schriftelijke garantie. ZUIVERINRICHTING „RADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. MedJ IJMUIDEN Het kampeerterrein. Uitbreiding van een nieuwe huur overeenkomst. Krachtens raadsbesluit van 7 Augustus 1934 werd de huurovereenkomst met het Rijk, betreffende het kampeerterrein te IJmuiden, gewijzigd in dien zin, dat de huur van een Zuidelijk gedeelte van dat terrein werd beëindigd en daartegenover aan deze gemeente in huur werd uitgegeven, een ge deelte grond aan de Oostzijde van gemeld terrein. Laatstbedoeld gedeelte bleek voor de uitoefening van een goed politietoezicht op het kampeerterrein zeer ongelegen te liggen. B. en W. verzochten daarom aan den Ont vanger der Registratie en Domeinen te Zaan dam, de huur van dit gedeelte wederom te mogen' beëindigen en daarvoor in de plaats in huur te mogen ontvangen een gedeelte van ongeveer gelijke grootte aan de Noord zijde van het terrein. In antwoord hierop ontvingen B. en W. het bericht, dat op ver zoek van het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie een aan de Westzijde gelegen gedeelte van. het kampeerterrein aan de huur zou worden onttrokken en dat het terrein aan de Noordzijde zou worden uit gebreid. Echter werd het, in verband met de aanwezigheid op het kampeerterrein van een gebouw, bestemd voor den verkoop van le vensmiddelen en dranken, noodig geacht, den huurprijs met f 50 te verhoogen en alzoo te brengen op f 486. Tegen deze huurverhoo- ging hebben B. en W. op verschillende gron den bezwaar gemaakt. O.a. werd door het College aangevoerd, dat het Rijk gedurende den loop van den huurtijd eenzijdig veran dering in den huurprijs ging brengen. Hierop ontvingen B. en W. van genoemden Ont vanger ten antwoord, dat hij bereid was. ge rekend van 1 Januari jl. af. een nieuwe huurovereenkomst aan te gaan en wel voor den tijd van 3 jaren en den huurprijs gedu rende den loopenden huurtijd, d.i. tot en met 31 December a.s., gelijk te laten. Voor de beide volgende jaren diende deze echter om de bovengemelde reden met f 50 te worden verhoogd. Hoewel B. en W. dit laatste be treuren, en dit dan ook aan den Ontvanger hebben meedgedeeld. stellen zij den raad niet temin voor, hen te machtigen een overeen komst op den voet als bovenaangegeven te sluiten. DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren -bij de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 406 bouwvakarbeiders, 322 metaalbewerkers. 30 katnoorbedienden, 16 huisbedienden, 39 hout bewerkers, 3*2 landarbeiders, 471 visschers, haven- en transportarbeiders, 675 losse- en fabrieksarbeiders, 303 in overige beroepen: verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 2 bouwvakarbeiders, 21 metaalbewerkers, 6 kantoorbedienden, 10 huisbedienden, 2 land arbeiders, 3 visschers, 43 losse en fabrieksar beiders en 9 in overige bedrijven. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg derhalve 2390. Visscherijnieuws in een notedop. Opgelegd. Opgelegd zijn de stoomtrawlers Rotterdam en Zeeleeuw, eerstgenoemde voor reparatie, laatstgenoemde in verband met de slechte be drijfsresultaten. Vischomzet in Ostende. De omzet in de Stedelijke Vischmijn te Ostende gedurende de week van 19 tot en met 23 April bedroeg 896056 francs. Veel kabeljauw. Door de Noordbooten wordt weer veel ka beljauw aangevoerd. Door dezen ruimen aan voer worden de prijzen weer zeer gedrukt. Voor een kist van 125 KG. werd gisteren 8 a 9 gulden betaald! Als de weg van den produ- ent tot den consument niet zoo erg lang was, zouden de menschen nu heel goedkoop visch van goede kwaliteit- kunnen eten. Einde der beugvisscherij in 't zicht. De beugers zullen nog één reis ter beug visscherij maken waarna ze zullen afsnijden om voor de haringvisscherij te worden gereed gemaakt. Ze hadden reeds vischwant aan boord voor het vangen van kolmaatjes. waar voor nog altijd goede prijzen betaald worden. CONCERT „WILHELMINA". De Chr. Muziekvereeniging „Wilhelmina" geeft hedenavond ter herdenking van den verjaardag van Prinses Juliana een concert in de muziektent op het Willemsplein. Onder leiding van den heer K. Brouwer zal een nationaal programma ten gehoore worden gebracht. Het bestuur hoopt op een aandachtig luisterend publiek, opdat de verschillende nummers goed tot hun recht zullen komen. VERKEERSONGEVAL. Maandagmiddag reden in de Oranjestraat dicht achter elkaar twee wielrijders. Plotse ling keerde de voorste om, zonder een waar schuwing te geven. Het gevolg was. dat hij in botsing kwam met den achter hem rij denden collega, welke botsing vrij hevig was. althans hevig genoeg om het voorste wiel van den onvoorzichtigen wielrijder te kraken. Aangezien het zijn eigen schuld was, had hij weinig in te brengen. Met zijn fiets op den rug kon hij zijn weg vervolgen. dèt is de ERNSTIG ONGELUK IN DE HAVEN. Bij het laden van hoogovenslakken in een aak, liggende bij de hoogovens had gistermid dag een ernstig ongeval plaats. Een kipkar sloeg om en kwam tusschen wal en schip te recht. Een der arbeiders W. Bosker, wonende m IJmuiden-Oost, zou een tros aan de kipkar bevestigen waarmede men deze op den wa! wilde hijschen. Toen B. op de kar stond viel deze omlaag. B. stortte in het ruim, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Hij werd na voorloopig ter plaatse geholpen te zijn, naar het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk overgebracht, waar men constateerde, dat B. een hersenschudding- had opgeloopen en dat een zijner polsen gebroken was. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Einde dezer week zullen de eindwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland gehouden worden. In de eer ste klas zal C. Suijk den strijd om den titel aanbinden met B. May. In de tweede klas zal de heer K. de Jong, in de derde H. Laros te gen Zaandamsche dammers om den kam pioenstitel moeten strijden. De kans bestaat derhalve dat alle drie titels naar IJmuiden komen VIERING 1-MEIDAG. Het P.A.S. van Beverwijk en IJmuiden. de I.AM.V., Dageraad. N.S.V., R.S.AP. en RS. J. V., IJmuiden, beleggen Woensdagavond in het voormalige kerkgebouw aan de Wille- brordstraat een openbare 1 Mei-vergade ring. Als sprekers zullen optreden de heeren M Lener. Rotterdam en D. Schelp. Amsterdam die resp. rallen spreken over ..De beteekenis van den 1 Meidag" en ,De Meidag in het tee- ken van fascisme en oorlogsgevaar". VEILINGEN VAN MEUBILAIR Naar wii vernemen, hëeft het Makelaars kantoor W. de Groot alhier een begin ge maakt met het houden van veilingen van meubilair en andere roerende goederen. Het is de bedoeling, deze veilingen regelmatig te houden, zoodat een ieder in het vervolg daar van gebruik kan maken. MOOIE OPDRACHT. Aan de fa. J. Meijer alhier is opgedragen het maken van de uniformkleeding voor de politie voor het jaar 1935. Dit is voor de eerste keer, dat deze op dracht aan een firma ter plaatse is verleend. JUBILEUM B. SCHIPPER. De heer B. Schipper, hoofd van de P. Ver- meulenschool te IJmuiden-Oost herdenkt Mei a.s. den dag dat hij 25 jaar bij het Christelijk onderwijs werkzaam is. De heer Schipper begon zijn onderwijsloop baan te Blokzijl; daarna was hij werkzaam te Steenwïjk. Den len Januari 1917 volgde zijn benoeming tot hoofd te Radewijk. welke functie hij 1 Mei 1920 verwisselde met die van hoofd te Hardenberg (O.) Sinds 1 September 1927 is de a.s. jubilaris hoofd van de P. Vermeulensschool. Naast het vele werk aan deze functie ver bonden neemt de heer Schipper aan velerlei arbeid actief deel. Hij is o.m. een der leidende figuren in de Chr. Oranje Vereeniging, voor zitter der A. R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje en ouderling en tevens scriba van den kerkeraad der Geref. Kerk. Het zal dezen jubilaris die zich mag ver heugen in een groote vriendenschaar op zijn feestdag niet aan belangstelling ontbreken. een overzicht van de financien van het afge- loopen jaar waaruit bleek dat bij een uitgave van f204,34 het jaar met een batig saldo van "8,36 besloten werd. Ter controleering van de boeken en beschei den werd een kascommissie samengesteld be staande uit de heeren S. Eenhoorn en P. Koster. In de gehouden bestuursverkiezing werd mejuffrouw Raat bij acclamatie herkozen tot penningmeesteresse. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voor zitter de heer Reitsema de vergadering. Slechts 10 cent per week. Alle abonnés zijn GRATIS en HOOG verzekerd tegen ongevallen. Gerepareerd. Het stoomschip Ariadne van de K. N. S. M. dat in het begin der maand naar Rotterdam vertrok tot het uitvoeren van verschillende herstellingen, is Zaterdag weder naar Amster dam gepasseerd, waarheen het a.s. Woensdag zal vertrekken. Heropening houthavens. Met ijsbrekershulp zijn reeds eenige schepen in de Finsche haven Wyborg aangekomen. Voor zeker wordt aangenomen dat het ver keer over ongeveer tien dagen ongehinderd zonder ijsbrekershulp zal kunnen beginnen. Goede scholvisscherij. Uit Esbjerg wordt gemeld, dat de scholvis scherij na de Paaschdagen belangrijk is opge leefd. Er waren Vrijdag 75 kotters aan den af slag met vangsten van 750 tot 3250 kilogram van deze vischsoort. De prijzen waren lager dan in de voorafgaande week wegens den grooten aanvoer opeens en de moeilijkheden in verband met den uitvoer naar Duitschland. Scheepvaart naar de Amerikaansche meren. Drie Noorsche reederijen hebben zich aan eengesloten om voor gezamenlijke rekening een directe scheepvaartverbinding te onderhou den tusschen Noorwegen en de groote Ameri kaansche meren. Met het oog op de kanalen, die gepasseerd moeten worden, worden voor dezen dienst stoomschepen gebruikt, die hoogstens 2400 ton kunnen laden. Voor Haarlem's Politierechter. GOEDKOOP GAS. De burgerij tracht in deze zorgelijke tijden de kosten der huishouding te verlagen en zoo tracht men het op den post verwarming te vinden door gas door petroleum te vervangen, wat niet ten bate der gasfabriek is, maar waar niets ongeoorloofds in zit. Er zijn echter ook menschen, die de hierdoor verkregen bespa ring te gering vinden en op middelen zinnen om genoemden begrootingspost afdoende te doen zakken. Zij schaffen de petroleum af en maken om den gasmeter heen een leidinkje, dat hen in staat stelt te stoken zonder dat de gasmeter noteert, zoodat zij niets te betalen hebben. Het spreekt, dat de gasfabrikant dit met leede oogen aanziet en tracht die verborgen gasleidinkjes op te sporen, wat niet altijd even gemakkelijk is, maar toch nu en dan gelukt en dan moeten de gebruikers van goedkoop gas ondervinden, dat gas iets is, dat waarde ver tegenwoordigt en eigendom is der gasfabriek, zoodat het gebruiken van het eigen leidinkje diefstal is. Een man en een vrouw hadden zich voor zoodanigen diefstal te verantwoorden en het bleek, dat er geen weelde in het gezin was. De rechter hield er rekening mee en ofschoon de officier tegen den man, die al eens veroordeeld geweest was, onvoorwaardelijk eisehte, gaf de rechter man en vrouw ieder een maand voor waardelijk. NOG EEN VALSCHE LEIDING. De mannen, die zich eveneens voor een on wettige leiding hadden te verantwoorden, kon den niet met het excuus komen, dat de fraude in verband stond met hun eerste levensbe hoeften, want een radioinstallatie kan daar nog niet toe gerekend worden. Zij hadden een loodkabeltje gelegd waardoor zij electriciteit van een radiocentrale konden aftappen om zoodoende de muziek door die centrale gedis tribueerd te kunnen genieten zonder aan die centrale geldelijk bij te dragen. De eene verdachte had dat al heel luchtig opgevat, want toen hij betrapt was en kans had er met een voorwaardelijke veroordeeling af te komen, had hij de vrijheid genomen om tijdens het onderzoek door de reclasseering, opnieuw het frauduleuze leidinkje aan te leg gen. Dit getuigde niet van een juist begrip omtrent wat mag en niet mag en het is be grijpelijk, dat de polietierechter nu niet voor een voorwaardelijke veroordeeling was te vin den. zoodat een week onvoorwaardelijk werd opgelegd; de ander, die bij de tweede operatie niet behulpzaam was geweest, kwam er met een week voorwaardelijk af. EEN ZORGZAAM MENSCH. Een bewoner van IJmuiden wandelde graag langs den kanaaldijk; hij vond, dat hij daartoe alle recht had, want het was openbare weg en niemand was er, die hem dat recht betwistte. Het was echter niet alleen de behoefte aan frissche lucht, die hem naar den kanaaldijk dreef, maar ook een zekere zucht naar avon tuur, want het schijnt, dat hij er een zeker ge noegen in vond te zien of zich minnekoozende paartjes op dien dijk bevonden. Het geval wilde, dat hij er een paar jongelui zag staan en dat was voor hem reden om zich tot hen te richten. Hij beweerde, dat hij dit alleen deed om hen te wijzen op het gevaar, dat zij er liepen, want, zoo zei hij. er wordt daar dikwijls met steenen en graszoden door onbekenden gegooid en tegen dat gevaar wilde hij de jongelui waarschuwen. Die goede bedoeling werd blijkbaar miskend en het schijnt, dat de man toen de anderen met geweld uit de gevaarlijke zone wilde ver wijderen. Het kwam toen tot een vechtpartij, waarbij de zorgzame wandelaar den jongen man een slag op het gezicht gaf en het meisje met een leeren riem over het gezicht striemde. Daarvoor moest hij zich thans verantwoor den en ondanks zijn recht op de vrije wande ling en zijn goede bedoelingen ten opzichte van de steenen en graszoden, zag hij zich tot f 15 boete veroordeeld; de officier had f 25 boete gevraagd. HOE EEN ELECTRISCHE TREIN VERNIELEN KANDe verwoesting op het station te Haarlem Maandag door een leeg electrisch treinstel aangericht. VELSEN JAARVERGADERING BOND VOOR STAATSPENSIONN.E ERIN G Maadagavond werd in hotel de Prins de jaarvergadering van den Bond voor Staats- pensionneering afdeeling Velsen, gehouden. De voorzitter, de heer Reitsema opende de vergadering. Hierna las de secretaris, de heer Schmitz de notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd en werd overgegaan tot behandeling der ingekomen stukken en algemeene mede deelingen. Na het jaarverslag van den heer Schmitz, gaf de penningmeesteresse mejuffrouw Raat DE ZENUWACHTIGE WINKELIER. Een winkelier in IJmuiden ging het niet voor den wind en de wind was zelfs zoover tegen hem, dat hij het gebruikte gas niet kon be talen. Dit maakte hem zenuwachtig, zei hij en de rechter vond het begrijpelijk. Maar de gas fabriek kan van onbetaalde rekeningen ook niet bestaan en daarom kreeg een der ambte naren opdracht den meter weg te nemen. Het verschijnen van dien ambtenaar deed de zenuwachtigheid zoo toenemen, dat de winke lier den ambtenaar een paar tanden uit den mond sloeg en dat vond de politierechter nu weer niet begrijpelijk en allerminst verschoon baar. Die ambtenaar toch heeft niet anders te doen dan volvoeren wat hem is opgedragen en deze opdracht was heel niet vreemd, waar het gas niet betaald was. Het beroep op de zenuwachtigheid ging dan ook niet op en de officier, die er een aanval op een ambtenaar in zag eisehte voor de stukgeslagen tanden een maand gevangenisstraf. De onfortuinlijke winkelier stond overigens goed bekend en de rechter vond hierin aan leiding om een reciasseeringsrapport te vra gen; misschien komt er dus nog voorwaarde lijk van.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1