HET NIEUWE AVONDBLAD Visch van IJmuiden op de H.A.W.A.T.S.O. Burgemeester Kwint. 20e JAARGANG No. 153 VRIJDAG 3 MEI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2yz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus '5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien' hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Sneek bewondert! En toont veel belangstelling voor kabeljJuw, koolvisschen, zeewolven enz. H.A.W.A.T.S.O.? Is dat misschien een stad in Japan. De naam althans klinkt erg Ja- parisch. Om op de H.A.W.A.T.S.O. te komen, behoeft men echter het land niet te verlaten. Wel ligt ze buiten de grenzen van onze provincie. H.A.W.A.T.S.O. n.l. is de verkorting van Han dels- en Watersport tentoonstelling Sneek en Omstreken. Liefhebbers van watersport kunnen er hun hart ophalen. Tal van fraaie zeil- en motor booten zijn er droog of drijvend geëxposeerd. Maar er is meer te zien op de H.A.W.A.T.S.O. want zij is het domicilie van de eerste visch- tentoonstelling - in 1935 van de propaganda- commissie uit de belanghebbende kringen van handel en reederij. Op de H.A.W.A.T.S.O. kan men dus den heer Jungbacker vinden, te midden van schelvisschen, kabeljauwen, ton gen, tarbotten enz. alles rechtstreeks en kers- versch van IJmuiden aangevoerd. Men kan er een stukje gebakken wijting proeven of een stukje toast met een mootje haring er op, men kan er allerlei modellen netten bewonderen, foto's van stoomtrawlers enz. De propaganda-commissie was zoo vriende lijk ons in de gelegenheid te stellen de ten toonstelling te bezichtigen, welke gelegenheid natuurlijk met de grootst mogelijke dankbaar heid werd aanvaard. En zoo gebeurde het dan, dat j.l. Woensdag middag 1 uur van het Kennemerplein twee auto's vertrokken om de verre reis naar de tweede stad van Friesland te aanvaarden. Het gezelschap bestond uit de heeren J. L. Uitzin- ger, A. Goldbohm en G. Siewertsen van de propaganda-commissie, mej. van den Duijn Schouten, ambtenares van de Reedersvereeni- ging, den heer Bart, die zooals wij reeds heb- ben medegedeeld, er mede voor gezorgd heeft, dat de commissie behoorlijk stand-materiaal kreeg en eenige afgezanten van de Koningin der Aarde. Er werd in een behoorlijk tempo gereden, zoodat we ongeveer half drie reeds de zee lucht opsnoven en een kwartiertje later met een vaartje van een kleine 100 K.M. langs de palingfuiken reden, die de in het nauw ge dreven visschers van de oude Zuiderzee aan den voet van den afsluitdijk hadden geplant. Jammer, dat de Waddenzee voor den haastigen automobilist onzichtbaar blijft. Alleen bij de sluizen van Kornwerderzand kregen we even een fragment van de open zee te zien, waar we een bosch van haringkamers boven het water uit zagen steken. De haringvisscherij is dus nog in vollen gang. Van Wieringen naar den vasten wal van Friesland is 29 K.M.. Een kwestie van een minuut of twintig. Daar is al de slanke toren van Kornwerd, daar zijn al de Friesche hok- kelingen, natuurlijk net als in de Betuwe de appel- en pereboomen zoo maar langs den weg. Tusschen Makkum en Bolsward volgen we het spoor van het reeds jaren geleden op geheven paarden trammetje. Een mooi land. Links en rechts onafzienbare weilanden en overal vriendelijke kerktorentjes van de dorp jes en gehuchten, waarmede deze landstreek niet alleen, maar geheel Friesland als 't ware bezaaid is, torentjes die overal hun spits be scheiden uitsteken boven een dichte boomen- groep. Een paar jaar geleden zou de verschijning van twee auto's achter elkaar uit „Holland" voor de jeugd van de dorpjes die we passee- ren, een sensatie geweest zijn, een gebeurtenis waarover ze nog dagenlang gesproken zouden hebben. Maar de afsluitdijk heeft deze streek uit haar isolement verlost en nu kijkt nie mand meer naar ons om. Ongeveer half drie zijn we op de H.A.W.A.T. S.O. De „verre" reis is volbracht. We vinden onzen stand, den stand die de glorie van IJmuiden moet uitdragen over het Friesche land achter in de groote zaal, over de geheele breedte daarvan. Jammer dat de stand om technische redenen niet overeenkom stig het oorspronkelijke plan kon worden op gebouwd. Nu is het geëxposeerde wat minder overzichtelijk. Maar de heer Jungbacker is over de belangstelling best tevreden. We hebben in ons blad reeds eenige malen een beschrijving van de vischtentoonstelling gegeven. We zouden ook nu weer een opsom ming kunnen geven van de vischsoorten, die er tentoongesteld zijn. Maar beter lijkt het ons, onze lezers eens te laten hooren hoe het Friesch Dagblad over de tentoonstelling oor deelt. Niets kan beter de propagandistische waarde van deze tentoonstellingen aantoonen dan een aanhaling van hetgeen daarover ge schreven wordt door menschen, die niet zoo als wij, op zeer vertr ouwelij ken voet zijn ge raakt met de voortbrengselen van IJmuiden's visscherij bedrijf. In genoemd blad lazen we het volgende; „Hedenmorgen is weer een versche zending van allerlei soorten zeevisch uit IJmuiden aan gekomen. De gister tentoongestelde visch werd zooals we reeds meldden vanmorgen uitge- ïeikt aan de liefdadige instellingen hier ter stede. Daar is het vandaag feest! Wat zal er gesmuld worden. Thans ligt de nieuwe zending tentoongesteld welwillend voorgelicht hebben we rustig een kijkje kunnen nemen. Deze nieuwe zending loont de moeite om ze te gaan bezichtigen in ieder opzicht. Het is een pracht- collectie van allerlei soorten zeevisch. Het is wel eens interessant om hier even op te noe men wat er zooal ligt tentoongesteld. Daar is allereerst een prachtcollectie Ka beljauw en Schelvisch, beide bekende visch soorten. Verder ziet men een tweetal exem plaren van de Spierhaai, een tweetal ver tegenwoordigers van de roofzuchtige haaien- familie. Aan den geheelen bouw van deze exem plaren is onmiddellijk, het snelle roofdiertype op te merken. Interessant zijn ook de Vleet en de Rog, beide behoorend tot de orde der Roggen. De Vleet onderscheidt zich van de Rog voornamelijk door zijn spitse snuit en bijna gladde huid. De Vleet kali 2 1/2 M. wor den en behoort tot de grootste visschen. Ook zijn eenige grauwe Poonen aanwezig, ook wel knorhanen genoemd, met hun ge- pantserden, afgeplatten, bijna vierkanten kop en eigenaardig gevormde borstvinnen. Ze wor den op onze kust veel gevangen en gerookt of gekookt veel gegeten. Maag ook de fijnere vischsoorten ontbreken niet. De collectie groote en kleine schol en heilbot, makreel en niet te vergeten de Tong is wel bijzonder mooi. Er zijn schitterende exemplaren bij. Voorts kunt ge de Leng, de zwarte en blanke koolvisch, de haring en de wijting zien. die ook in één of meerdere exemplaren voorhan den zijn. Ook Tarbot en Griet liggen uitge stald. Een zeldzame delicatesse is de zeewolf, een groote fraaie geteekende vischsoort, waarvan een tweetal exemplaren ter bezichtiging lig gen. Dat zijn er dus heel wat vischsoorten, bekende en ook vrijwel onbekende bij ons vischetend publiek. Alle soorten visch, hier tentoongesteld zijn voor consumptie geschikt. De expositie heeft dan ook allereerst ten doel om te laten zien welke vischsoorten ge regeld door onze trawl-visscherij te IJmuiden worden aangevoerd en tot het consumeeren van meer visch op te wekken. We twijfelen niet of deze vischpropaganda slaat in bij ons volk. Het is inzonderheid de huismoeders aanbevolen deze vischtentoon stelling te bezichtigen. De vischbakker, de heer Koopmans zorgt meteen dat ze het sma kelijke zeebanket kunnen proeven, en boven dien ontvangen ze gratis wenken ter berei ding van de onderscheidene vischsoorten tot een voedzame, smakelijke schotel, die hoe langer hoe meer op onze disch een eereplaats worde gegeven tot steun van het nationale visscherijbedrijf, dat in dezen tijd ook met zooveel moeilijkheden heeft te kampen. Het is een bedrijf waar we trots op mogen zijn en dat aller steun en medewerking verdient. Ver- grooting van den vischafzet in het binnenland is een dubbel volksbelang. Het draagt er niet alleen toe bij een zoo voorname tak van ons nationaal bedrijfsleven in stand te houden maar bevordert tevens de populariteit van een gezond en smakelijk volksvoedsel, dat we hier zóó uit zijn element in heel zijn rijke variatie kunnen zien." Natuurlijk kon het gezelschap niet beter de propaganda voor eet-meer-visch bevorderen dan zelf het voorbeeld te geven. Hetgeen dan ook geschiedde. Aan den maal tijd namen ook deel de heeren Tosi, exploi tant van de tentoonstelling en Avis, olie fabrikant. Versterkt door den heerlijken vischmaaltijd werd de terugtocht aanvaard. En om elf uur waren allen weer „au sein de leur familie" of anders gezegd; thuis. GESTRAND EN WEER VLOT. De stoomtrawler Sperwer IJm. 133 is door onbestuurbaarheid en machineschade op Horns Riff gestrand. Later werd de trawler vlotgebracht door den te Esbjerg thuisbe- hoorenden motorkotter Johanne. Bij onderzoek bleek, dat de -trawler tenge volge van de stranding lichte lekkage had bekomen. Nadat de machineschade door eigen personeel was hersteld kon de Sperwer de reis naar de visscherij voortzetten. Welbewust zijnd van de zwaarte Van de taak, hem opgelegd, Heeft de nieuwe burgemeester, Ernstig en kordaat gezegd: Ik verklaar te zullen streven, Nu ik hier als hoofd verblijf, Om den ondergang te mijden Van het visscherijbedrijf. Ik zal al mijn krachten geven Aan 't mij toevertrouwd beleid, Diep doordrongen van den omvang Van mijn verantwoordlijkheid. Ja, ons Velsen wordt geteisterd Door een zwaren crisisnood, Nimmer kwam een burgemeester Dien men zulk een opgaaf bood. Maar een wil spreekt uit de woorden, Waarmee hij zijn taak begint, In zijn strijd tegen de crisis Spelt zijn naam de leuze: 'k win 't. P. GASUS. Een Volkenbondsnummer van „De Velser H. B. S.-Bode", Bevordering van het vredeswerk. Het is zeer zeker een gelukkig verschijnsel, dat ook onder de jeugd en voornamelijk onder de studeerende jeugd de drang' naar voren komt, mede te werken aan de bevordering van het vredeswerk, aan het uitdragen van de vred'esgedachte in kringen, waarin tot nu toe deze gedachte niet of slechts oppervlakkig is doorgedrongen. Reeds hebben tal van jeugd organisaties, met of zonder politieken ach tergrond op eenigerlei wijze blijk gegeven van een ernstig streven, hun idealistische gevoe lens mede te deelen aan anderen, een ver schijnsel, dat een zoo groot mogelijken steun verdient van alle „groote" menschen in het algemeen, in het bijzonder van de ouders, die dikwijls op zulk een gemakkelijke wijze het oplevend idealisme hunner kinderen kunnen schragen. Van dezen goeden wil getuigt het voor nemen van de jeugdige redactie der Velser H.B.S.-Bode, om op 18 Mei a.s. haar periodiek geheel te wijden aan den Volkenbondsdag. Met jeugdig enthousiasme heeft- de redactie de voorbereiding van dit Volkenbondsnummer ter hand genomen. Met jeugdig enthousiasme maar met den ernst der bezonnenheid. Zij gaat bij de samenstelling uit van de gedach te, dat er duidelijk in moet uitkomen, dat de Volkenbond als internationale Statenorgani- satie den steun noodig heeft van de geheele wereld. Dit Volkenbondsnummer belooft zeer inte ressant te worden. Aan tal van vooraanstaan de figuren in The League of Nations Union zijn bijdragen verzocht, zoo aan Dr. Maxwell Garnett, algemeen secretaris voor Engeland, Prof. Th. Ruijssen, algemeen secretaris voor Frankrijk. Henri Rolin, een der vooraan staande figuren op het terrein van den Vol kenbond in België, verder aa,n tal van Neder landsche pacifisten. De heer H. Ch G. J. v. d. Mandere. secre taris van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft zijn volledige medewerking en eveneens een bijdrage voor het nummer toe gezegd. Verder kunnen bijdragen worden ver wacht van Dr. J. Schokking, oud-minister van Justitie en lid van den Raad van State, van Drs. D. J. Wansink, leeraar aan de R. H. B. S. alhier en van Dre. P. van Heerdt Quarles te Bloemendaal Het Plan getuigt van een optimisme, der jeugd ♦'gen. Er zullen teleurstellingen komen, het is mogelijk, dat de opzet niet volkomen slaagt, ook al omda tde tijd van voorbe reiding kort is. Maar het parool der jeugdige redactie is: vasthouden, doorzetten! En wanneer op den dag, dat het Volkenbondsnummer ter perse gaat, de redactie deze werkwoorden in den voltooid tegenwoordigen tijd mag herhalen, zal het resultaat verrassend zijn. „DE VELSER HUISVROUW". Het programma van „De Velser Huisvrouw" voor deze maand behelst een bezoek aan de Gerofabrieken te Zeist op 9 Mei, een lezing van mevr. J. van den Bergh van Eysinga Elias in Kennemerhof op 14 Mei over „Vrou- wentaak in gezin en beroep" en handwerk- middagen op 2, 16 en 28 Mei, eveneens in Kennemerhof. CONCERT CONCORDLA. Voor een beschamend klein getal belang stellenden gaf de Harmonievereeniging Con cordia, directeur de heer Ph. S. Vlessing, een concert in het Thalia-Theater. Geopend werd met de bekende Blanken burg marsch Abschied der Gladiatoren. Laten we de hoop uitspreken, dat dit niet met een verborgen bedoeling geschiedde. Concordia is in het zoo zwaar getroffen vereenigingsleven zeker een gladiator, die altijd met eer belaan het strijdperk der con coursen verliet. Moge deze slechte opkomst echter niet stimuleerend op de uitvoering werken, Con cordia versage niet! Ze heeft een te eervolle loopbaan achter zich en een te energieke directeur, dan dat men bij de pakken zou mogen gaan neerzitten. De oude krachten zijn gerenommeerd, zij weten wat blazen is; de jongeren zijn veelbelovende aanwinsten. Toch trachte de vereeniging nog meer, dan dat zij thans al doet, jonge leden te werven en op te leiden. Opdat zij de plaatsen kunnen innemen, die thans nog te bezetten zijn. Wie de jeugd heeft, dit geldt ook hier, neeft de toekomst! De ouverture Le Pré aux Clercs van Héreld en het ballet Férames in een arrangement van wijlen Sam Vlessing, werden vaardig ten gehoore gebracht. Het hout was tegen over het hooge koper wel wat in de minder heid. Zoodoende viel het niet te ontkennen dat de klarinetten ietwat geforceerd blazen moesten, zoodat duwheden niet vermeden konden worden. Datzelfde hooge koper maak te echter meerdere goede beurten. Vooral het ballet is een dankbaar werk voor de verschillende registers van het corps, dat in het koper wel haar sterkste zijde heeft. De fijne sfeer van een ballet vermocht het pns echter niet te geven. Daar was het hout veel te hard en te scherp voor, hoe de dirigent zijn intenties voor piano-blazen ook duidelijk trachtte te maken. Veel beter was- Sam Vlessing's ouverture La Charmante, dat vaardig en vlot geblazen werd en waar de saxen een zeer goed figuur sloegen. Ook van het lage koper, trombones en bassen vielen mooie passages op te mer ken. En laten we het zeer beschaafd bariton- werk niet vergeten. Tegen dat alles steken de geforceerde kla rinetten nog schril af. Over 't geheel kunnen we den indruk niet van ons afzetten, dat de leden van het ensemble te weinig thuis studeeren. Terwijl dit toch meer dan het halve werk van het musiceeren is. Dit ge tuigen de resultaten bij andere corpsen. De zware Feestmarsch van Richard Strauss Vlessing was een heele opgaaf. De inzet liet veel goeds beloven. Wat een herinneringen zijn er voor de oudere Concordianen aan verbonden. Denken wij slechts aan de bloeiende jaren 1919—1924. Het zangthema werd door de pistons hoogst verdienstelijk geblazen, passend door het saxregister onder steund. Als we nog wenschen hebben, dan zijn het de nuanceeringen, omdat we aan „the goed old" hooge eischen willen stellen. De stemming van het geheel was de gansche uitvoering een zeer gelukkige. Een fraaie vertolking genoten Cavalleria's Intermezzo en de Meditation uit de Suite voor Harmonie van de hand van den dirigent. De „achtergrond" had er zeer beschaafde momenten in. Het comet-trekje, de hoornsolo hadden eer van hun partij in de Méditation, dat een werk van superieur artistieke kwaliteiten is. Het applaus, dat den uitvoerenden ten deel viel (Concordia was na de pauze uitmuntend op dreef), vergoedde kwalitatief, hetgeen het kwantitief te kort gaf. De balmuziek werd welwillend verzorgd door de amateur-band The Blue Rhythm Breakers onder leiding van den heer Jan Bobeldijk. Deze band blijkt uitnemende jazz- capaciteiten te bezitten. Dit was werkelijk jazz, wat hier ten gehoore gebracht werd. De 9 medewerkenden, allen plaatsgenooten, vormen een attractievolle bezetting. Het zijn de heeren G. Dissevelt (piano), H. de Jong (alt-sax), Ph. S. Vlessing (tenor-saxi, H Stammer (le trompet), J. Bobeldijk (2e trompet) B. Geus (schuift-rombone) W. Ra- man (drums) en P. Broek (stringbass). Deze Breakers zorgden voor een prettige balstemming. W. VELSEN Burgemeester Kwint had een drukken middag. Veel animo voor de kennismaking. SANTPOORT Een luchtpropellerboot, voor de Fransche koloniën bestemd. De boot heeft slechts een zeer geringe diepgang en kan daardoor uitstekend dienst doen in de ondiepe tropenstroomen. R. C. BREDERODE. Na een 6—2 overwinning op Spaarndam 2 speelt het le elftal a.s. Zondag om 10 uur op het terrein van Schoten aan den Vergierdeweg zijn laatsten promotiewedstrijd tegen Spaar- nestad 2. Indien deze wedstrijd wordt gewon nen dan is de overgang naar de 2de klasse H.V.B. voor de blauw-zwarten een feit. Aan spanning zal het dus niet ontbreken. Het 2e elftal neemt dien dag deel aan de door „Heemstede" georganiseerde seriewed strijden en komt uit tegen R.C.H. 7. Meer dan tachtig vereenigingen op aller lei gebied, kerkbesturen, predikanten, geeste lijken en andere vooraanstaande personen hebben gistermiddag gebruik gemaakt van de gelegenheid, kennis te maken met onzen nieuwen burgemeester. Het was den geheelen middag buitenge woon druk voor het gemeentehuis. Onder degenen die kwamen kennismaken waren o.a. besturen van Reedersvereeniging, Visch- handelvereeniging. Kamer van Koophandel, Ziekenfondsen, Maatschappelijk Hulpbetoon, politieke vereenigingen. Missiehuis, Kon. Ned. Vereeniging van Oud-Onderoffieren en vele anderen. PERSONALIA. De heer J. de Smit te Velsen is tot lid van het hoofdbestuur gekozen van den Chr. Bond van Kleinhandelaren in groenten en fruit in Nederland. TEGEN DE HOOGE P.EJN.-TARIEVEN. In de gisteravond gehouden vergadering van het Comité van Actie voor verlaging van P.E.N.-tarieven is besloten een adres te zen den aan den minister van Economische Zaken en aan Gedeputeerde Staten, waarin wordt aangedrongen op verlaging van licht- tarieven en afschaffing van den meterhuur. Voorts is besloten in verschillende gedeelten der gemeente sub-comités te vormen om, in dien zulks noodig mocht blijken, tot daad werkelijke actie te kunnen komen. VAKTENTOONSTELLING DER SLAGERS. A.s. Maandag 6 Mei zal in het Wapen van Velsen, te IJmuiden-Oost een bijzondere tentoonstelling plaats vinden. Waren er in onze gemeente reeds verscheidene geweest op allerlei gebied in verschillende vakken, het siagersbedrijf was tot dusverre in onze gemeente nog niet voor het voetlicht ge treden. Niettegenstaande de velerlei zorgen, niet het minst door de regeeringsmaatregelen veroorzaakt, heeft de Slagerspatroonsbond in samenwerking met de Vakschool te Utrecht dezen winter gedurende enkele maaïiden een vakschool gehouden waarin tal van leerlin gen een cursus hebben doorloopen die hen voor de verdere ontwikkeling van hun vak zeer ten goede zal komen. Vooral op het gebied van het opmaken van vleesch en vleeschwaren, vleeschschotels gameering etc. Het resultaat van dezen cursus zal het publiek kunnen bewonderen en wij waren dezer dagen in de gelegenheid op zoo'n cur susavond het een en ander in oogenschouw te mogen nemen, verbaasd over al het mooie dat op dit gebied werd gepresteerd. Een jury zal uitmaken wie de mooiste stuiken hebben ingeleverd. Visscherünieuws in een notedop. Tijdelijk opgelegd. De Eveline IJM. 115 is tijdelijk opgelegd voor machinekeuring. Opgelegd. De stoomtrawlers Jenny Elsa en Derika 7 zijn opgelegd. Om te dokken. De motortrawler Dirkje is naar Amsterdam gebracht om te dokken. Vechtpartij op een trawler. Op een deze week binnengekomen stoomtrawler was op zee een ernstige vechtpartij ontstaan. Voor de volgende reis werden de onruststokers door anderen vervangen. Mooie heilbotten. De Caroline en de Mar- garetha voerden deze week heilbotten aan van resp. 71 en 51 K.G. DE BIG VAN HET REGIMENT. In het nieuwe programma van de Bioscoop „De Pont" draait als hoofdfilm een product van Nederlandschen bodem „De Big van het Regiment", een verhaal uit de mobilisatie, naar het boek van Mr. A. Roothaert „Spion- nage in het Veldleger. Het is een vermakelijk soldatenstuk dat niet het minst zijn succes dankt aan het spel van de big. de 4-jarïge Hansje Ande- riesen, het eerste filmkind van ons land. Maar ook de andere vertolkers en vertolksters mogen genoemd worden. Fientje de la Mar, Henriëtte Davids, Jopie Koopman, Frits van Dongen, Sylvain Poons, Joh. Kaart Jr., enz. hebben zich reeds een eigen plaats in de Nederlandsche filmkunst weten te verove ren. Het verhaal speelt anderhalf jaar na het uitbreken van den wereldoorlog in een dorp nabij de Belgische grens. Hansje, de big is een kind van Belgische vluchtelingen, dat eenzaam bij een leegen trein wordt gevonden en bij de troep wordt ingelijfd. De ruwe soldaten gaan veel van het kind houden en ook de big voelt zich tot hen aangetrok ken. Er gebeuren dan rare dingen in het sol datenwereldje. Documenten verdwijnen en ten slotte verdwijnt ook de big. Hoe hij terugkomt en wat er mee gebeurt? Dit verklappen we niet.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1