1935 bekende Beverwij kers. Een Koninklijk Jubileum. «et 25-jarige regeeringsjubileum van den «■Sins van Engeland. George V. trekt ook in land veel belangstelling. En ofschoon in apn loop der tijden de Fransohe en de Duit- vp cultuur grooter invloed op het Neder- fndsche volk hebben uitgeoefend dan de En- ^5chê. i? dat toch heel begrijpelijk. In ^nikska'rakter, in velerlei levensopvattingen. en wij veel meer met de Engelschen dan et de Franschen en de Duitschers overeen. Hun veelbesproken en vaak overdreven „fleg- JJ hun rustig optreden en bedachtzaam heid in later tijden hun liefde voor de sport 'aiies ligt ons erg goed. Hun idealiseering van het begrip ..gentleman" doet ons prettig an al leidt de practijk van dit streven wel pens tot ietwat-komische resultaten, en on- rianks de monetaire politiek van zijn regee- rinff geniet de Engelsche zakenman in ons za kenleven een reputatie van betrouwbaarheid pn afkeer-van-chicane, die geen enkele an dere natie ook maar kan benaderen. Als de Engelsche natie niet zulk een afgesloten, in- uiaire volks-trots gehandhaafd had zou de algemeene Engelsche cultuur-invloed op het vasteland, en zeker op ons land. ook veel <?roo- tcr zijn geworden dan hij thans is. In de "positie van het Engelsche Koning schap vinden wij een zeer sterke verwant schap met het onzp- sterkste verwant schap zelfs, die wij in de huidige wereld kunnen vinden. Al rust het Engelsche Ko ningschap niet op een geschreven grondwet. het°is in de constit.ut'onëele practijk vrijwel aan het Nederlandsche ?elijk. Als hoogste bindende factor der nationale eenheid heeft het tallooze malen, evenals het onze, zijn blijvende waarde en-hechtheid getoond. Aan Koning George V komt zonder twijfel de eer toe, dat hij in de kwarteeuw van zijn koningschap deze bindende kracht, tenvolle bevestigd en het vertrouwen erin versterkt heeft. Hij is een modern vorst een man van eenvoudige manieren die op prettige wijze met den geringste van zijn onderdanen weet om te gaan. Hij is, buiten de traditioneele vertooningen die de Engelschen zeer ver standig gehandhaafd hebben geen praal- lievend man. De lawaai-methodes der dema gogie zijn hem vreemd, en waar een soepele constitutioneele practijk en zijn eigen helder inzicht hem veroorloofden, op critieke mo menten in regeeringszaken te interveniëeren. heeft hij dat gelaan. Bekende voorbeelden daarvan zijn de Iersche kwestie, waarin hij (bij een tweede poging) in 1921 succes had en den weg effende voor den vrede en de schepping van het Iersche Dominion, en de vorming van de Nationale Regeering onder leiding van Ramsay MacDonald Deze Engelsche Koning geniet in zijn land een ..rustige populariteit" als ik het zoo mag uitdrukken. Men vertrouwt hem en beschouwt hem als een hoogstaand mensch, een recht vaardig man, waarbij de moderne Brit heel wel begrijpt dat het Koningschap geen be nijdenswaardige taak is en een reeks verplich tingen oplegt, die voor den gemiddelden mensch een ware beproeving, ja een kwelling zouden zijn. Dezen rustigen monarch is het daarbij vol strekt niet gegeven, een rustige kwarteeuw te beleven. De eene storm na den andere heeft ook zijn volk getroffen, en een orkaan trof het reeds vier jaar 11a zijn troonsbest-ijgin toen de wereldoorlog uitbrak. Na den vrede van Versailles braken onmiddellijk nieuwe stormen los. De Iersche was de eerste, en toen die was bedwongen volgden er meer. De ver houding met de andere Dominions leverde vele netelige vraagstukken op, de politieke verhoudingen in eigen land werden onzeker doordat jarenlang een „working majority' het parlement ontbrak, het statuut van Britsch-Indië werd een steeds ingewikkelder en gevaarlijker vraagstuk, de in October 1929 uitgebroken wereldcrisis trof Engeland's be volking zwaar met den geesel der werkloos heid en algemeen-vermin derde welvaart, het loslaten van den gouden standaard ontketen de een nieuwen storm. In de on gestabiliseer de werekl van 1935 is Engeland's economische positie, ofschoon ietwat verbeterd in verge lijking met twee jaar geleiden, nog verre van veilig. De wedstrijd-in-bewapening is even weerzinwekkend voor het Engelsche volks karakter als voor het Nederlandsche. De Brit is van nature al evenmin soldatesk als de Hol lander, en de aard van de moderne strijdmid delen is hem, hij zijn idealen van sportiviteit en „fair play" een gruwel. Hij ziet geen kans •die dingen goed te praten. En het typeert zijn idealen dat hij zijn Koning bij diens regee- ringsjubiieum niet huldigt in de snorkende taal van een opgeschroefde nationalistische heldenvereering, maar hem eenvoudig looft als den Eersten Gentleman van Engeland. Dit klinkt weldadig in een werelddeel, dat zich steeds meer te buiten is gegaan aan snor kende taal en negatie van het beste, dat de Beschaving ons gegeven heeft. De invloed van dit Engelsche Jubileum op Europa kan niet anders dan kalmeerend en daarbij veredelend zijn. Hetgeen op zichzelf een hulde is aan de persoon van Koning George V. R. P. BEVERWIJK Werkloosheidsverzekering Arbeidsbemiddeling. DE XENNISCOMPETITIE. Het prachtige weer heeft de Beverwij ksche tennisters en tennissers blijkbaar geïnspireerd om Zondag hun beste spel te spelen. Velserbeek I sloeg zoowaar Nieuwe Meer met. 6—2 zoodat we aan een kampioenschap begin nen te gelooven. Velserbeek II incasseerde zoo als we Zaterdag reeds schreven haar onver mijdelijke tweede nederlaag. De beide teams van T. O. P. speelden met 44 gelijk het eerste thuis tegen T. C. G. II en het tweede uit tegen Westrust II na een 4—2 achterstand. De heeren dubbel en gemengd dubbel werden hier gewonnen na een strijd van niet minder dan 80 games! EEN BUITENKANSJE VOOR DE STROOM AFNEMERS. Toen het Provinciaal Electriciteitsbedrijf de maximale belasting voor net- G. E. B alhier verlaagde, besloot de gemeenteraad deze gel den aan de stroomverbruikers ten goede te laren komen door de tarieven te verlagen. Dit- raadsbesluit kon echter de goedkeuring van Ged. Staren niet verkrijgen, omdat het de bednc'ïng was, dat de ontvangen gelden rechtstreeks aan de verbruikers zouden wor den terugbete aid. De Gemeente Lichtbedrfj- ven zijn met dit omvangrijke werk reeds eeni- gen tijd bezig. Alle verbruikers ontvangen over b.pt jaar 1933 hun aandeel in de terugbetaalde maximale belasting. Voor menigeen beteekent dit een aardig buitenkansje en zoo is de af gezant van de Lichtbedrijven. wiens komst anders in menig huisgezin niet zonder zorg eens per maand wordt tegemoet gezien, than een welkome verschijning. Over 1934 volgt geen restitutie. Dan worden de gelden van de maximale belasting name lijk aangewend, om de omzetbelasting te be ialen, waarvoor anders wellicht het tarief met een cent per K. W. U. had moeten worden ver hoogd. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Ondanks de intrede van het milde jaarge tijde is de werkloosheid in den loop der vorige week toch nog toegenomen. Het totaal aantal ingeschrevenen kwam van 808 tot 830. De werkloosheid kwam voor in onderstaan de vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 3, bankwerkers 8 behangers 1, betonvlechters 6. betonwerkers 7, blikbewerkers 3, blikslager 2, carrosserie makers 1. chauffeurs 19. drukkers 5, electri ciens 4. expediteurs 1, grondwerkers 67, hand langers 4, kantoorbedienden 2, kopergieters 1. 'andarbeiders 34. lasschers 2, loodgieters 3: losse arbeiders 169, machinisten 6. machine- drijvers 2, machinale houtbewerkers 2, mar merpolijsters 1, metaalbewerkers 5, metselaars 5, meubelmakers 1, monteurs 6, opperlieden 15. plaatwerkers 2. schilders 1, schippers 4 schoenmakers 1, sigarenmakers 27, sorteer ders 3, slagers 1, smeden 2, soldeerders 2, sto kers 2, timmerlieden 13, uitvoerders 1, voegers 1, voerlieden 4, voorslaanders 2, winkelbedien den 3. werksters 1. dienstboden 2, koks 1. zeil makers 1, totaal 467 (vorige week 452). Wijk aan Duin: Bakkers 3, bankwerkers 6, bete nvlechters 1, betonwerkers 2. blikbe werkers 2, blikslagers 4, carrosseriemakei-s 1, chauffeurs 3, electriciens 2, grondwerkers 53 handlangers 4. kappers 1, kantoorbedienden 3. kellners 2. kopergieters 1- landarbeiders 25. lasschers 1, loodgieteTs 3, lijnwerkers 1. losse arbeiders 55, machinisten 9. machinale hout bewerkers 2, metaalbewerkers 4. metselaars 3 meubelmakers 1, monteurs 1. opperlieden 13. plaatwerkers 1, reizigers 7, schilder-s 1, schip pers 4. schoenmakers 1, sigarenmakers 4. sor teerders 1, stokers 4, stucadoors 1. timmer lieden 8, uitvoerders 1, winkelbedienden 3 dienstboden 1, zeilmakers 1, steenhouwers stuurlieden 1, 246 (242). Heemskerk: Betonvlechters 3, beton werkers 5, chauffeurs 4, electriciens 1. grond werkers 18. kantoorbedienden 2, landarbeiders 36, losse arbeiders 39, opperlieden 2, schil ders 1. timmerlieden 5, uitvoerders 1, totaal 117 (114). VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING Spinazie per kist 2560 Sla per kist 401.50 Postelein per kist 75—1.05 Wortelen per bos 1014 Rabarber per bos 3—8 Raapstelen per bos 11/22 Radijs per bos 22 12 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 23 Prei per bos 512 Bloemkool le per stuk 1218 Idem 2e per stuk 8—10 Asperges le wit per bos 5070 Asperges 2e wit per bos 2535 Asperges le blauw per bos 3550 Asperges 2e blauw 2028 Aardbeien per doosje 3545 Noteering van Beverwijk den 6 Mei 1935. Spinazie per kist 17—50 cent. Postelein per kist 6080 cent. Andijvie per kist 9060 cent. Raapstelen 100 bos f 2.50. Radijs 100 bos f 1—f 3. Koolrapen per zak 85 cent. Wortelen per K.G. 14 cent. Komkommers per 100 f 12f 16. Asperges (wit) per bos 2840 cent. Asperges (blauw) per bos 2830 cent. Aardappelen, klei per K.G. 58 cent. Id. zand per K.G. 9 cent. Savoije kooi per 100 f 1f 4. Bloemkool per 100 f 6f 12. Uien per kilo 8 cent. Prei per bos 1012 cent. Sla per kist 3085 cent. Rabarber per 100 bos f 6f 8. Pieterselie per bos 4 cent. Selderie per bos 3 cent. Appelen per kilo 3035 cent. Frambozen per schotel 42 cent. Brusseisc-h lof per K.G. 19 cent. Het jaarverslag over 1934. In het jaarverslag van den Gemeentelij ken dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, waarbij zijn aangeslo ten de gemeenten Beverwijk, Wijk aan Duin en Heemskerk, wordt allereerst stilgestaan bij het probleem, welke maatregelen kunnen worden genomen om te bevorderen, dat meer Nederlandsche meisjes zich beschikbaar stel len in loondienst van huiselijk werk en in welk opzicht de arbeidsbeurzen daarbij mede werken. Dit vraagstuk biedt vele moeilijk heden en dikwijls schenken pogingen om tot oede resultaten te komen, weinig bevredi ging. Deze moeilijkheid demonstreerde zich bijzonder opvallend bij den oproep voor op leiding tot deze taak. door de commissie van toezicht op de huishoud- en industrieschool in deze gemeente. Trekt het reeds de aan dacht, hoe zeldzaam een bij deze school op- ;eleid meisje zich als werkzoekende bij de arbeidsbeurs doet inschrijven, anderzijds moest worden geconstateerd, dat op de vrije markt geen enkel meisje daartoe wenscht te worden opgeleid. Het gevolg daarvan is, dat in meerdere aanvragen door werkgeef sters door de arbeidsbeurs niet kon worden voorzien en op een totaal van 59 aanvragen ovolgden dan ook slechts 32 plaatsingen. Emigratie DE BLAUWE WEEK-ACTIE. Woensdagavond vergadert het bestuur van het Blauwe Week-comité ter vaststelling van het programma voor de jaarlijksche z.g.n Blauwe Week-actie van de drankbestrijdings- vereenigingen. NAAR DE FLORA. 1 De plaatselijke af deeling van den Chr. Vrou wenbond zal op Zondag 12 Mei een excursie maken naar de Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. Meerdere malen werd reeds de aandacht gevestigd op emigratie. De resultaten waren echter nimmer in verhouding tot de pogingen om daarmede iets te bereiken. Dit is echter verklaarbaar, wanneer men er rekening mede houdt dat werkloosheid tamelijk internatio naai is geworden. Toch meende de Neder landsche vereeniging voor Emigratie n.l. „de Stichting landverhuizing ..Nederland" te Den Haag, nog eens een extra poging te moeten doen en belegde zij daarvoor een bijeenkomst in samenwerking met R.K. land- en tuin bouworganisaties, waartoe ook dezerzijds een speciale uitnoodiging werd ontvangen. 11 Januari werd deze vergadering gehouden in het Veilingsgebouw „Kennemerland". Meer dere vooraanstaande personen in genoemde organisaties, zelfs het kamerlid Loerakker, gaven door hun tegenwoordigheid blijk hoe deze opwekking, meer speciaal gericht tot de jongeren en kansloozen onder onze land en tuinbouwmenschen, welke in groote getale waren opgekomen, als serieus bedoeld was. Dè leider van het emigratiebureau kon een werkobject in Zuid-Amerika voorleggen en enkele verwachtingen waren alzoo wel ge rechtvaardigd. Als tusschenschakel werd de arbeidsbeurs naar voren gebracht. En het eindresultaat- is geweest, voor zoover hier bekend, dat één der luisteraars, een inwoner der gemeente Castricum, later informeerde naar: mogelijkheden voor emigratie naar Frankrijk. De positie van dezen dienst met betrekking tot de peugdige werkloozen, nam een nieuwen vorm aan, doordat het secretariaat van de commissie voor ontspanning en ontwikkeling in handen werd gelegd van den directeur- Het contact tusschen deze groep en de over heidsbemoeiing werd hierdoor vanzelf ster ker. Wellicht kan het zijn nut afwerpen om ook op deze plaats aan dit werk een enkel woord te wijden. Want het is toch nog altijd zoo, dat deze aard van werkloosheid als een der meest zorgelijke dient te worden aan gevoeld. In de eerste plaats voor de betrokke nen zelf. daarnaast eveneens bij het zoeken naar tempering der gevolgen. Begin 1934 waren er verschillende cursus sen, wel 'n zevental, nog min of meer intact Het tweede half jaar daarentegen begon de commissie er met slechts drie, te weten tim meren, radio- en P.B.N.A.-cursus. Deze ver mindering in aantal had een normaler be zoek van de overgebleven cursussen tot ge volg en vergrootte de animo. Een voor de cursisten belangrijk werkobject. het med opbouwen van eigen werkplaatsen, kree? meer zekerheid van slagen en medewerkin' van het Rijk mag naast de reeds door het gemeentebestuur van Beverwijk toegezegde bijna zeker worden verwacht. Het ontspan ningswerk behield helaas zijn ouden vorm Ten einde de cursussen nog meer kans tot blij vend bestaan te geven werd samenwerkin- hiervoor gezocht met, en verkregen van den R.K. Volksbond. Doch met meer steun van wel willende en sociaal-voelende personen in onz" gemeenten, zal dit zoo hoognoodige werk nog beter aan z'n doel kunnen beantwoorden Te meer waar de leider der cursussen in het begin van 1935 zijn taak. wegens vertrek naar elders zal moeten overdragen. Bij besluit van 21 Februari 1934 werd door den comm. der Koningin in onze provincie overgegaan tot benoeming der leden van de commissie van toezicht op de districts arbeidsbeurs in het district Haarlem. Voor de gemeente Beverwijk kwam hiervoor in aanmerking Mr. H. J. J. Scholtens. burge. meester dier gemeente. Een eerste contact met de commissie, werd verkregen tijdens een daartoe uitgeschreven vergadering op 8 No vember, waarvoor de directeur was uitge- noodigd. Bedoeling was. om op de hoogte te komen met de arbeidsbemiddeling in het geheele district en daarna werd een besluit genomen om alle werkgevers in het rayon nogmaals te wijzen op de beteekenis van onze arbeidsbemiddeling in het algemeen. De commissie van overleg voor de werk- met „con i, 1-.: c-k weer leven ingeblazen. Op 2 November kwamen de daarvoor aangewezen personen bijeen in verband met een ontstaan Incident van persoonlijken aard, opgeroepen door een aantal bij de werkverschaffing geplaatste personen. O.a. werd door de commissie meer speciaal uitgesproken de noodzakelijkheid dat ambtenaren, wier taak op een ander terrein der gemeentelijke bemoeiingen ligt, zich niet langer met haar werk zullen inlaten teneinde verwarringen te voorkomen. In de gemeente Beverwijk kon het werk aan de Pijp, de uitbreiding der havenwer ken. worden voortgezet dank zij de steun van Overheidswege. Gemiddeld 160 man vonden hier een dagtaak. Het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin paste wederom wegverbetering toe. terwijl de gemeente Heemskerk zoo fortuin lijk was subsidie te verkrijgen voor het ver- breeden en verbeteren van slooten en paden op het landgoed Marquette 5 man geplaatst zag bij de werkverschaffing te Bakkum en 6 man bij het provinciaal landgoed aldaar, waardoor gemiddeld aan 42 man werk kon worden verschaft Voorlichting bij beroepskeuze. De zoo goed bedoelde en krachtig doorgezette pogingen van het bureau tot- vorolichting bij beroeprskeuze te Velsen hebben jammer ge noeg. dor sterke daling der subsidies en con. tributie-bedragen. toch moeten falen. Half Mei werd door het bestuur besloten de werkzaamheden stop te zetten. Waar twee onzer gemeenten haar subsidie hadden ge handhaafd, vormende 70 pet. der oorspron kelijk toegezegde bedragen, treft haar geen verwijt. Hoewel het besluit spreekt van „voorloopige stopzetting", is de vrees niet ongegrond, dat binnen afzienbaren tijd van hernieuwde werk zaamheid geen sprake zal kunnen zijn. Waar door wederom een nuttige sociale instellini door den nood der tijden, is verdwenen. ,DAG Door onze lens gesnapt. KENNEMERS—FORTUNA. Voor de promotie van de derde klasse heeft de K. N. V. B. voor a.s. Zondag vastgesteld de wedstrijd KennemersFortuna De wedstrijd zal echter dan alleen doorgaan wanneer geen radio-uitzending geschiedt van den internationalen wedstrijd BelgiëNeder land. HEEMSKERK RAADSVERGADERING De gemeenteraad vergadert op Woensdag 8 Mei a.s. des namiddags te 2 uur. De agenda vermeldt onderstaande punten van behandeling. 1. Vaststelling notulen. 2. Voorstel vaststelling der gemeentelijke vergoeding als bedoeld in artikel 101 der L.< Wet, over 1932. 3. Voorstel wijziging begrooting van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, dienst 1934 en 1935. 4. Voorstel vaststelling kohier* Vuilnisop haaldienst, dienst 1935. 5. Voorstel wijziging Vleeschkeuringsver- ordening. 6. Voorstel benoeming leden en plaatsver vangende leden van de Streekplancommissie voor den IJmond-Noord. 7. Voorstel vasststelling pensioengrondsla gen. 8. Voorstel wijziging verordening Veldwach ters. Voorstel wijziging Algemeene Politiever ordening, 10. Voorstel verkoop van een stukje ge meentegrond voor Rijkstelefoongebouw. 11. Ingekomen stukken en mededeelingen N. H. SMIT. De heer N. H. Smit vervult een gewichtige positie in het gemeentelijk leven. Hij is na melijk gemeente-ontvanger en directeur van den Gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling. De heer Smit. die reeds vele jaren een be kend plaatsgenoot was als ambtenaar van de Ned Spoorwegen en als leeraar in schoon schrijven en stenografie, werd in 1924 benoemd tot gemeenteontvanger als opvolger van den heer N. P. J. Rammel, die den gemeentedienst met pensioen verliet. Tevens werd hij directeur van de instelling voor werkloosheidsverzekering en arbeid-be- middeling, een sociale afdeeling. waarbij de gemeenten Beverwijk. Heemskerk en Wijk aan Duin zich aansloten. Ook in deze functie heeft de heer Smit zeer belangrijk werk verricht. In de drankbestrijdingsbeweging is hij vele jaren een zeer actief strijder geweest. Hij was een der oprichters van de plaatselijke afdee ling van de Nederlandsche Afdeeling. Ook als provinciaal propagandist verwierf de heer Smit zich groote bekendheid. Hoezeer zijn ar beid in deze kringen gewaardeerd werd kwam tot uiting bij de viering van het zilveren jubi leum der afdeeling. Bij die gelegenheid werd den heer Smit namens het hoofdbestuur het zilveren insigne overhandigd met de daarbij behoorende oorkonde als bewijs van erkente lijkheid voor de vele verdiensten, welke de heer Smit voor de beweging gedurende een kwart eeuw heeft gehad. WIJK AAN ZEE EN DUIN WIJK AAN ZEE VOORUIT. In café restaurant Welgelegen vergaderde Maandagavond de vereeniging Wijk aan Zee Vooruit. In zijn openingswoord gaf de voorzit ter. de heer J. Raadsveld voor hen. die de op richtingsvergadering van 29 April niet bij woonden, een resumé van 't behandelde, ter wijl hij voorts mededeelde, dat 't hem in ver schillende gesprekken der laatste dagen dui delijk gebleken is, dat de vereeniging niet al leen de belangstelling heeft van de recht streeks belanghebbenden, doch zich tevens mag verheugen in die der badgasten. Aan de vergadering werd als eerste resul taat der bestuursbesprekingen de volgende punten van 't reclameplan voorgelegd: le. Reclame autotocht met autobussen, taxi's en eenige versierde wagens door Amster dam en de Zaanstreek in de week voor Pink steren. waarschijnlijk Zaterdag 2 Juni). 2e. Feestelijke opening van 't seizoen. 3e. Organiseeren van 'n voetbalwedstrijd tus schen twee bekende goede elftallen. 4e. Organiseeren van kermesse d'été. 5e. Een algemeene dorpsversiering met bloemen en vlaggen. Unaniem is 't bestuur van meening, dat Wijk aan Zee als badplaats meer kan beteekenen o.a. voor een streek als Velsen-Noord. Bever wijk en Heemskerk met een bevolking van meer dan 25.000 inwoners. Voorkomen moet worden, dat de badplaats vergeten zou worden en om daaraan .te ontkomen moet actie ge voerd worden. Een rechtstreeksche gemakke lijke verbinding is daarvoor gebiedend nood zakelijk. verschaffing, in den volksmond aangeduid De Statuten en "t huishoudelijk reelement. ten saan. werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Tijdens de vergadering gaven zich nog weer eenigen als lid op, bovendien onderging 't ga rantiefonds weer een flinke versterking, zoo dat de vereeniging thans ongeveer veertig le den telt. Tot slot sprak de voorzitter nog een op wekking tot krachtig propageeren der ver- vereeniging opdat zij de stoot zal geven tot 'n periode van nieuwe bloei en opbouw. DE JOODSCHE ZEE EN BOSCII KOLONIE BESTAAT 50 JAAR Zondag 12 Mei zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer De Kies, geneesheer en philan- troop, de woning, waarin thans gevestigd is de zaak van de fa. C. Bol, beschikbaar stelde als huisvesting, voor uitzending van ten hoogste 24 bleekneusjes, voor wien zee en zon noodza kelijke middelen zijn tot verbetering van hun gezondheid. Jaren lang is dit tehuis alleen 's zomers betrokken, daar men toen van mee ning was, afgezien van moeilijkheden bij huis vesting, dat alleen van korter of langer zo- merbezoek heil te verwachten viel. In den loop der jaren is dit inzicht gewijzigd en daarmee kwam de noodzakelijkheid aan den dag van 't bezit van 'n meer doelmatig gebouw. Jult 1914 werd 't bekende witte gebouw aan "t eind van den Relweg betrokken en daarmee de mogelijkheid geschapen thans 64 „patiën tjes" tegelijk te kunnen uitzenden. In 1925 onderging de naam der vereeniging een uitbreiding (Boschkolonie) toen de heer Friedman de vereeniging het bekende Hilver- sumsche hotel „Corvin" met fraaie omgeving herschapen in ideaal herstellingsoord ■"p^chrnke gaf. Begrijpelijkerwijze ondergaat de vereeni ging ook den druk der tijden, doch ondanks inkrimping van subsidie's, enz. gaat zij voort 1 aar werk op even krachtige wijze ten uit voer te brengen als zij dat in betere tijden deed, alles in 't werk stellend, opdat het kind er zoo min mogelijk nadeel van ondervin den zal Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in de bedoeling van 't bestuur dezer feestdag voor de kinderen niet onopgemerkt voorbij te la- HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam New York naar Rotterdam 8 (10.30 v.m. G.T.) te Plymouth verw. Lochkatrine Rotterdam n. Vancouver 5 te Londen. Veendam Rotterdam n. New York p. 5 Lizard. Breedijk New-Orleans n. Rotterdam 4 van Havana. Rotterdam 5 v. Bermuda te New York. Dinteldijk Rotterdam n. Vancouver 4 te Cristobal HALCYON LIJN. Stad Haarlem Melilla 6 v.m. Ouessant 8 verw. Stad Vlaardingen 7 (6 n.m. te Vlaardingen verw Vlaardingen p. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk thuisreis 4 van Port Said. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Garoet 4 van Bremen te Hamburg vertr. n. Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN, Helder, thuisreis 4 te Liberia, HOLLAND—AUSTRALIe LIJN. Almkerk thuisreis 6 te Duinkerken. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Aludra 6 van Beira te Rotterdam. Boschfontein 5 van Rotterdam te Bremen vertr. 7 n. Hamburg. Jagersfontein uitreis 6 te Dar-es-Salaam vertr. 7. Meliskerk 6 van Amsterdam te Hamburg Giekerk thuisreis 6 van Antwerpen en pass. n.m. Vlissingen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Oberon 6 van Rotterdam naar Amsterdam Hebe 6 van Kopenhagen Glynia. Euterpe Bordeaux, naar Amsterdam pass. 6 1.30 n.m. Lydd. Orestes 6 van Jaffa n. Haifa. Pluto 6 van Aarhuus te Amsterdam. Venezuela 5 (5 n.m.) van Amsterdam te Hamburg. Triton Lissabon n. Amsterdam p. 5 11 n.m. Finisterre. Achilles 5 van Venetië te Triest. Hermes 5 van Stamboul te Kymassi. Aurora 5 van Cullera te Valencia. Martin Goldschmidt 5 van Amsterdam te Cullera. Merone 6 van Danzie n Knnenhagen. Bacchus 4 van Valencia 11. Rotterdam. Berenice 5 van Port au Prince naar Kingston (Ja.! Boskoop Chili n. Amsterdam 4 van Cristo bal. Calypso 5 van Hamburg te Amsterdam. Ceres 4 van Algiers n. Malta. Colombia Amsterdam n. Barbados n. Pt. 4 (2 n.m.) van Dover. Crijnssen 3 van Barbados naar Pt. Limon. Ganymedes 5 van Salonika te Izmir. Oranje Nassau 4 (6 n.m.) van Amsterdam te Paramaribo. Perseus Stettin n. Amsterdam p. 6 1 v.m. Brunsbuttel. Poseidon Pto. Barios n. Amsterdam 5 (12 midd.) 450 mijl N. van Terceira. Saturnus 5 van Gandia te Amsteram. Simon Bolivar 5 van Cristobal n. Carta gena. Theseus 5 van Kopenhagen te Stettin. Tiberius 5 van Kopenhagen te Amster dam. Venus 4 van Oran te Valencia. - Vulcanus 5 van Barcelona n. Genua. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Maasland thuisreis 5 van Rio de Janeiro. Zaanland 5 van Buenos Aires te Amster dam. Waterland 6 van Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSOHE LLOYD. Baloeran 6 van Batavia te Rotterdam. Dempo thuisreis 5 2 n.m. van Sabang. Djanrbi uitreis p. 5 11 n.m. Ouessant. Kota Baroe uitreis p. 5 2 v.m. Perirn. Blitar thusreis 6 te Valencia vertr. 7 Mei. AANGEKOMEN 5 Mei: Saturnus s.s. Midd. Zee Vliestroom s.s. Hull Calypso s.s. Hamburg Ek s.s. Oslo Helene Russ s.s. Trangsund 6 Mei: Rhein s.s. Hamburg Mary m.s. Duinkerken Bowling s.s. Leith Waterland s.s, Hamburg Trite s.s. Belfast VERTROKKEN 5 Mei: Rijnstroom s.s. Leith Opgelegde schepen Zaterdag waren te Rotterdam 20 schepen opgelegd, van welke vijf onder buitenlandsche vlag. Kruitlossing. Het van Bremen komend motorschip Poe- lau Laut loste te Buitenhuizen een partij ont plofbare stoffen, welke bij het vertrek naar Ned. Indië wederom zullen worden ingenomen Eerste houtlading Westzaan. De eerste houtlading voor Westzaan in dit seizoen is door het Duitsche stoomschip He lene Russ van Trangsund aangebracht. Naar Rusland verkocht. Het stoomschip „Batoe" van de Stoomv. Mij Nederland, hetwelk reeds zeer lang heeft op- gelegen, is behoudens nader onderzoek naar Rusland verkocht. Relletjes bij de Oranje Nassaumijn I. HEERLEN, 6 Mei (V. D.) In tegenstelling met de besluiten van de andere bonden om alsnog in een maand uitstel te berusten en vanmorgen nog aan het werk te gaan, had het bestuur der Centrale van Werknemers in het Mijnbedrijf, die slecht 200 leden telt, het pa rool tot staking gegeven. Dit stakingsparool is zeer slecht opgevolgd. Slechts enkele mijn werkers van de Domaniale mijn zijn vanmor gen niet aan het. werk gegaan. Er waren van morgen zoowel door de Centrale als door de communisten aan de acht particuliere mijnen stakingsposten uitgezet. Met het oog op de aangekondigde staking door de Centrale was de Heerlensche politie hedenmorgen op haar qui-vive. daar zij vermoedde dat de comnu- nisten onregelmatigheden en opstootjes zou den willen uitlokken. Toen dan ook van de Oranje Nassaumijn I te Heerlen werd gewaar schuwd. dat de communisten bezig waren met het uitdeelen van opruiende pamfletten rukte onmiddellijk de overvalwagen van de Heer lensche politie uit. Bij aankomst aan de mijn werd de communisten gelast direct het uitdee len van de pamfletten te staken. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, greep de politie di rect hardhandig in en met den gummistok werden de communisten uit elkaar gejaagd. De leider liep hierbij eenige flinke klappen op.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5