Consequentie in de Opvoeding. Kaapstad-Kirkenes eri Londen-Batavia per auto Toekomst-toerisme na uitvoering van het wereldwegenplan. Vacantie-trips van 40.000 K.M. Een beetje ongewoon klinkt het inderdaad nog-, maar dat zal best wennen; telefoneeren met Indië is ook pas enkele jaren bekend en waarom zouden we ons dus niet thans ver trouwd maken met het denkbeeld, dat de Lap landers aan den Nijl hun zomervacantie door gaan brengen, terwijl Ghandi's volgelingen hun auto's van sneeuwkettingen voorzien en meedoen aan de dan elk jaar plaats hebbende Rallye naar de Noordkaap Nog veel te veel heerscht in de wereld de opvatting, dat de automobiel een nationaal vervoermiddel is, terwijl reeds thans geheele werelddeelen snel, geriefelijk en betrouwbaar met de auto doorkruist kunnen worden en intercontinentaal verkeer een kwestie van (enkele) jaren zal zijn. Oorspronkelijk Engelsch plan. De Alliance Internationale de Tourisme '(AI.T.), de Internationale Toeristenbond, waarbij ook het overgroote deel van de auto- moblisten is aangesloten, heeft reeds in 1927 het plan geopperd, de verbinding langs den gewonen weg van Londen naar Stamboel in berijdbaren toestand te brengen. Toen men dit plan ("feitelijk afkomstig van de Engelsche Automobile Association) wilde gaan uitvoeren, stonden reeds heel vaag nóg grootere voor nemens op stapel: het doortrekken van den autoweg naar het Verre Oosten, het maken van een aansluiting via Cairo naar Kaapstad alsmede het inschakelen van Scandinavië in dit tracé. Alles bij elkander een lengte van ruim 35.000 K.M. Toeristisch karakter domineert. Wij moeten bij dit alles wel bedenken, aldus schrijft ons de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland, dat het niet in de eerste plaats gaat om het scheppen van snelle autowegen: het toeristisch karakter van de projecten staat op den voorgrond. Er is dus een groot verschil tusschen de A.I.T.-wegen en b.v. de Autostrada in Italië, of de plannen om in ons eigen land speciale autowegen zonder gelijk- vloersche kruisingen te scheppen. En juist omdat dit wereldwegenplan een zuiver toeris tisch karakter heeft, zal de uitvoering moge lijk blijken. Er behoeft geen centraal lichaam, b.v. een „Wereld-Waterstaat" te komen als onderafdeeling van den Volkenbond om den wegaanleg financieel en technisch te leiden, maar in de verschillende staten, waardoor de verbinding loopt, moet voqi' verbetering c.q. aanleg van gedeelten zorg worden gedragen. Van het westen uit rijdende zijn de wegen in behoorlijke conditie tot aan de Duitsch-Oos- tenrijksche grens. In het domein dezer repu bliek treft men nogal eens minder goede stuk ken aan, maar van de Oostenrijksch-Hon- gaarsche grens tot aan Boedapest is weer een prima weg aanwezig. Van daar tot Roemenië zijn de wegen redelijk (over enkele jaren zullen ze uitstekend zijn) en in het land van Koning Carol is men druk bezig met de wegen verbetering, zoodat Boekarest eerlang in rechtstreeksche autoverbinding zal komen met het vroegere Zevenburgen, waar tegen woordig de grens loopt. De slechte Bankanwegen. Intusschen zijn we een klein beetje aan het dwalen geraakt op den Balkan, want de di recte A.I.T.-route loopt door Joego-Slavië, waar vooral in het zuid-oostelijk deel nog wel „iets" op wegengebied te doen valt. Ook Bul garije en Europeesch Turkije zijn in dit op zicht nog niet in orde. Toch is dit alles nog maar kinderspel vergeleken met de wegen verder oostwaarts, waar enorme woestijnen liggen, die elk spoor van wegenbouw met één zandstormpje vernietigen. Daar vindt men de onbekende qbergmassieven, de rooverbenden in Afghanistan, de moerassige streken, de moesson-moeilijkheden, enfin al die narig heden, waarover de K.L.M. wel kan mee spreken Soortgelijke bezwaren kleven aan het maken van de aansluiting naar Kaap de Goede Hoop. Voor men van Caïro rustigjes zuidwaarts toert, zal er nog wel menig drupje Nijldelta weg moeten vloeien. Bovendien zijn hier verschillende territoriale moeilijkheden te vreezen. wanneer een autoweg deze streken gaat ontsluiten. Langs Fjorden en Noordkaap. Het uitvoeren van den noordelijken tak lijkt bij dit alles vergeleken nog tamelijk eenvou dig. Toch onderschatte men ook hier de moei lijkheden niet. Er zijn daar in het hooge Noorden nog enorme gebieden, welke vol komen onbereikbaar zijn, zoodra de havens dichtvriezen. Vele plaatsen in Noorwegen zijn nog niet per auto te bezoeken en zelfs al zou men den weg gereed hebben, dan nog staat Moeder Natuur klaar met fantastische hoe veelheden sneeuw, met flinke porties ijzel en met ongekende temperatuursdalingen. Doch de Noren houden vol; ongeveer twee jaar ge leden hebben de plannen vasteren vorm aan genomen en intusschen zijn er reeds op ver schillende plaatsen gedeelten van den grooten weg aangelegd. Dit is van heel groot belang. In Scandinavië liggen uitgestrekte gebieden braak; streken zijn er, rijk door de natuur gezegend, die als het ware op vreemdelingen- bezoek liggen te wachten. Zomer- en winter- toerisme zullen zich daar in ongekende mate kunnen ontwikkelen, arbeid op velerlei gebied brengen. Hier en daar is wel eens verkondigd, dat we zoo „zoetjes aan" het einde van de ver- keers-revolutie bereikt zouden hebben. Dit schijnt wel volkomen door de feiten gelogen straft* te worden, nu allerwegen nieuwe ver beteringen worden toegepast, nieuwe uitvin dingen in practijk gebracht. De weg door de lucht is de weg van de toekomst, dat is zon der twijfel waar; maar in niet mindere mate geldt, dat de automobiel nog In de kinder schoenen staat. Goedkooper, beter en be trouwbaarder zal de auto worden intensie ver en meer internationaal het motorverkeer en eerlang zal over de geheele wereld de waar heid worden bevestigd van de moderne ken spreuk: „Goede wegen brengen welvaart". BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 Mei. Bevallen 3 Mei: M. C. M. van Arnhem- Bouwhuis, d.; M. P. Heemskerk—Nijman, z.; 4 Mei: J. H. van BroekhuizenHeintzberger, z. Overleden: 2 Mei: A. Lepoeter, 69 j., Haze- paterslaan; 3 Mei: G. P. Loeff, 69 j., Borneo- straat; M. BoerrigterMuuff, 73 j., Bloem hofstraat. Prof. Volmer overleden. Hooglccraar in de bedrijfsleer en het boekhouden. Uit Den Haag wordt ons gemeld, dat heden ochtend op 69-jarigen leeftijd is overleden prof. dr. J. G. Ch. Volmer. Flora 1935 Heemstede. Het Bloemenschip de Statendam komt. Ook in Amerika bestaat belangstelling voor Flora 1935 Heemstede. Het Uitvoerend Comité van Flora heeft meegeholpen aan het organ! seeren van een trip van Amerikaansche tuin bouwkundigen en bloemenliefhebbers met de Statendam. Een groep van 150 personen komt met die boot een. zooals ze zelf zeggen, pel grimstocht naar het land der tulpen maken. Dank zij de medewerking van de Ameri- kaansche propagandacommissie van Flora, waarvan .Tohn Scheepers de leiding en de heer Ravelli het secretariaat waarnamen, zijn de over alle Staten verspreide z.g. Garden Clubs voor dit plan geïnteresseerd met opmerkelijk gevolg. Ook de vereenigingen van beroeps tuinbouwers in Amerika hebben zich voor de zen tocht geïnteresseerdEen gezelschap pro minente Amerikanen, waaronder zeer bekende tuinliefhebbers uit verscheidene staten hebben aan den oproep gevolg gegeven en nemen deze reis deel. welke speciaal voor een bezoek aan de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 werd georganiseerd. Het feit dat een officieel vertegenwoordiger van den Gouverneur van den Staat New York en van de Horticultural Society of New-York en van de Society of American Florists in het gezelschap zijn, geeft aanleiding tot het voor nemen om de partij bij verschillende gelegen heden officieel te ontvangen. Zulks zal tijdens het 10-daagsche verblijf dezer groep ver schillende malen geschieden. Donderdagmorgen 9 Mei zullen op het Raad huis te Rotterdam de burgemeester en de voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel het gezelschap ontvangen. Des namiddags wordt de lunch gebruikt op het Kasteel Oud-Wassenaar, waar de voorzitter der A. N. V. V., Baron Krayenhof, namens de ze vereeniging ontvangt. Een rondrit door de bloembollenstreek volgt. Vrijdagmorgen wordt het gezelschap te 10 uur op het Haarlemsche raadhuis namens het gemeentebestuur van Haarlem verwelkomd, waarna het zich naar het tentoonstellingster rein te Heemstede begeeft om de officieele opening van de 5e tiendaagsche (Flora V) bij te wonen. Bij de ontvangst door het Uitvoe rend Comité zal de burgemeester van Heem stede aanwezig zijn. De voorzitter van het Uitvoerend Comité spreekt een welkomstwoord en de Amerikaansche Gezant te 's-Gravenha- ge, Z.Exc. Grenville T. Emmet, verricht de openingsplechtigheid. Dien dag zullen lunch en diner, waaraan door verschillende autori teiten en met name Amerikaansche, wordt deelgenomen, in het restaurant der tentoon stelling gebruikt worden. Op Zaterdag zullen bezoeken gebracht wor den aan de beide historische tentoonstellingen voor de geschiedenis der bloembollencultuur in het Frans Halsmuseum en van bloemschil derkunst in Teyler's Museum. De volgende dagen van deze trip zijn zóó ingericht, dat men op rustige en aangename wijze de bezienswaardigste tuinbouwcentra van Nederland bezoekt, afgewisseld door be zoeken aan de merkwaardigste Nederlandsche bezienswaardigheden. Onder het gezelschap uit de Vereenigde Sta ten van Amerika, dat per s.s. „Statendam" een reis naar de Flora maakt, bevindt zich Mrs. Samuel Seabury, die als officieel gedelegeerde komt van de „Garden Clubs of Amerika" een in de Vereenigde Staten wijdvertakte vereeni ging van dames-tuinliefhebsters met een groot aantal plaatselijke afdeelingen. Mrs. Seabury is een van de vooraanstaande dames uit de Amerikaansche millionairs-wereld en heeft zich zeer bijzonder voor de totstandkoming van deze tocht geïnteresseerd. Naar aanleiding van de opening van de luchtlijn Milaan-Frankfort-Amsterdam heb ben Zaterdag 12 Duitsche en 6 Italiaansche journalisten een bezoek gebracht aan Flora Heemstede. Zij zijn rondgeleid door de heeren Van Waveren en Voors van het Uitvoerend Comité en hebben de lunch in het restaurant gebruikt. We vestigen er de aandacht op, dat het Bloemenpaleis tot Vrijdagmorgen 12 uur voor het publiek gesloten is. De volle grondtentoon- stelling blijft, zooals bekend, voor het publiek geopend. Bekroningen vollegronds- tentoonstelling Flora 1935. DINSDAG 7 MEI 1935 De eereprijzen. Thans kunnen de belangrijkste der speciale eereprijzen die aan de inzenders van bloem bollen, boomen en heesters op de volle gronds- tentoonstelling zijn toegekend, bekend worden gemaakt. De Gouden medaille van H.M. de Koningin •werd toegekend aan de inzendingen der afdee- ling Heemstede der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De Groote Zilveren medaille van H. K. H. Prinses Juliana werd verleend aan de inzen dingen van de Firma K. Wezelenburg en Zoon te Hazerswoude. De drie door de Gemeente Haarlem geschon ken verguld zilveren medailles werden toege kend aan de inzendingen resp. van de firma Jan Boer Wz. en Zonen te Boskoop, aan de Afdeeling Noordwijk der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur en aan de Afdeeling Westland en de Vereeniging Flora- lia te 's Gravenzande. De gouden medaille van de Kamer van Koophandel voor Rijnland werd toegekend aan de inzendingen van de afdeeling Sassenheim der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur; de zilveren medaille van deze Kamer verwierf de afdeeling Bovenkarspel van deze Vereeniging. De groote verguld zilveren medaille van de Kamer van Koophandel voor N. H. Noorder kwartier verwierf de firma Hilverda en Co. te. Aalsmeer. De groote gouden medaille beschikbaar ge steld door de Vereeniging de Hyacint werd toegekend aan de Vereeniging de Narcis voor de collectieve inzending van het Sortiment der Narcissen. 'iezenverkeer werd steeds meer bemoeilijkt, zoodat men ten slotte noodgedwongen tot een clearing moest overgaan, waarbij de Neder landsche Bank als middelpunt optreedt. Ook met andere landen was het deviezenverkeer niet altijd ^ven gemakkelijk, waartoe de ge ruchten over loslating van den gouden standaard door ons land het hunne hebben bijgedragen. De handel vertoont het zelfde beeld als de industrie: zorgen door den moeilijken export, klachten over teruggang in zaken, hier er aaar woorden van vertrouwen in den toekomst. Bij de visscherij komen ook de exportmoei lijkheden tot uiting, doch verheugend is te vernemen dat, ofschoon de resultaten van het zeevisscherijbedrijf weinig rooskleurig zijn, de groote achteruitgang tot stand is gekomen. De bloembollenteelt maakt ook melding van verheugende feiten: de uitvoer is weer geste gen met 2,3 millioen kilogram tot een totaal van 44,75 millioen. Daardoor steeg de waarde van den export met bijna drie millioen gulden. Ook hier wegen de exportmoeilijkheden ech ter weer zeer zwaar. De tuinbouw in Kenne- merland heeft nog steeds met groote moeilijk heden te kampen, gelijk de Aalsmeersche tuin bouw. Ten slotte wordt nog een overzicht ge geven van den toestand bij de tramwegen, die minder passagiers vervoerden dan het jaar daarvoor, van het luchtverkeer op Schiphol, waar meer reizigers waren dan 1933, en ook het post- en goederenverkeer regelmatig steeg en een overzicht van het aantal schepen da* de IJmuidensche sluizen passeerde, welk getal iets lager is dan dat van 1933. Kamer van Koophandel in 1934. Sombere en verheugende klanken. Aan het jaarverslag over 1934 van de Kamer van Koophandel ontleenen wij de voornaam ste handelingen der kamer: verzoek aan den minister van financiën der Ver. Staten als merkteeken ook den naam Holland te mogen voeren, benoeming twee leden der contact commissie voor de levensmiddelenvoorziening, bemoeiingen bij het clearing verdrag met Duitschland. De posterijen hebben zich ook dit jaar eenige keeren met de kamer in verbinding gesteld. Op het terrein van het verkeer en ver voer heeft de kamer zich ook laten gelden: bij de wijziging van het reglement der bevrach tingscommissie Haarlem, bij het wetsontwerp over de instelling van een verkeersfonds, bij de kwestie dat Duitschers slechts 200 mark over de grens mogen nemen, bij de treinaan- sluiting AmsterdamHaarlem, bij het tunnel- vraagstuk, bij de vraag over een eventueelen aanleg van een vliegveld te Zandvoort. Er kwamen eveneens belasting- en accijhsvragen aan de orde in het afgeloopen jaar en van de middenstandsbelangen noemen wij de behar tiging naar aanleiding van het voorontwerp van wet tot regeling der uitverkoopen en op ruimingen; het innen van kleine vorderingen, het cadeaustelsel, de wijziging van de vent- verordening te Haarlem en de wijziging der winkelsluitingswet. In het hoofdstuk Nijverheid wordt bij de verschillende onderdeelen steeds weer gewag gemaakt van de moeilijkheden die de uitvoer ondervindt. In sommige bedrijven was de gang van zaken niet onbevredigend, andere hadden een andere ervaring, sommige klaagden over regeeringsmaatregelen, weer andere over den invloed van het buitenland. Zeer ernstig klaagt de scheepsbouw: „De toestand in 1934 was be droevend. Nieuwe aanbouw en reparaties kwa men practisch gesproken niet meer voor. Door de slechte omstandigheden werd zoo weinig mogelijk aan de schepen gedaan. De toekomst, wordt met zorg tegemoet gezien." De toestand 'in het hoogovenbedrijf, met de dochteronder nemingen Cemij en Mekog is over het alge meen redelijk. Een optimistische toon wordt gehoord bij de industrie der weegwerktuigen „De gang van zaken was bevredigend. Het aantal orders was oorzaak, dat het bedrijf be hoorlijk van werk was voorzien. Export bleek nog mogelijk, b.v. naar Nederlandsch Indië. De toekomst wordt met vertrouwen tegemoet ge zien." De geld- en effectenhandel toonde in het afgeloopen jaar hoe langer hoe meer moeilijk heden, waarbij alle mogelijke maatregelen van Duitsche zijde het centrum vormen. Het de- Fouten van leerlingen. Fouten van leerlingen Wanneer het verwende kind de eene of an dere straf moet ondergaan, dan zal het min of meer bewust bij zich zelf een redeneering houden, welke hierop neerkomt: „Waarom wordt me nu geweigerd wat ik vroeger wel mocht doen, wat mij vroeger wel werd toege staan?" Het heeft in den loop der jaren heel wel gevoeld, dat er kfrmax was in het ver wennen, wat de kleine schavuit echter nooit als een verwennen, maar als een hem toeko mend recht voelde. En nu nu wordt die klimax niet alleen onderbroken, er komt zelfs een snel neerdalende reeks van klappen voor in de plaats. O, de ouders, die, teleurgesteld, boos worden op hun gevallen engeltjes, die hun aroomen zoo wreed verstoord zien en zich nu met straffen willen wreken. Het valt ons ouderen dikwijls zoo moeilijk, ons te verplaatsen in het milieu van de kin deren en in hun gedachtenwereldje. Altijd re deneeren we met ons groote-menschen-ver- stand en vergeten daarbij al' te vaak, dat we zelf ook eens kind waren. Als we een kind overladen met cadeaux (en dit komt in alle kringen voor), in allerlei vorm. dan staan we op ons groote-menschen standpunt. Het blijft nog altijd waar, dat een kinderhandje gauw gevuld is. als het kind tenminste niet geleerd heeft, het vele pas als gewoon, normaal te be schouwen. „Wordt den kinder-kens gelijk", wilt ge het kind juist beoordeelen bij al zijn uitingen van vreugde en smart, van spel en zang, van ver legenheid en brutaliteit, van gehoorzaamheid en drift, van onbeleefdheid en slordigheid, dan zult ge ook weten, dat gij of de vrienden uwer kinderjaren nooit gelukkiger waart door een verwennen dan anderen, die veel moesten ontberen. OntberenInderdaad, dit is veel nutti ger dan verwend worden. Dat zullen de beste opvoedkundigen u met honderden voorbeel den kunnen bevestigen. Wie Ligthart's Jeugd herinneringen heeft gelezen, denke hierbij eens aan het halfduistere holletje, waarin hij zijn traktaatjes bewaarde en waarin hij zich letterlijk ternauwernood kon wenden of kee ren en waarin hij niettemin zulke heerlijke uurtjes sleet. En wat onszelf betreft, we heb ben veel moeten ontberen van wat vele rijke oud-leerlingen als doodgewoon beschouwden en toch zouden we onze zonnige, eenvoudige jeugd niet voor de hunne willen ruilen. Hoe minder een kind wordt verwend, hoe gemakkelijker het zich door alle levensom standigheden zal weten heen te slaan als vol wassen mensch. En niet te schatten is het na deel, zijn de onaangenaamheden, waarmee een verwend kind bij voortduring nu en als vol wassene zal hebben te kampen. Natuurlijk is eenvoud voor den een niet het zelfde als voor den ander en tusschen den een voud van het kind van een daglooner en dien van een vorstelijke woning zijn vele scha- keeringen denkbaar. Men voelt zelf wel waar men zoo ongeveer de grens moet stellen voor zichzelf en voor z'n kinderen: men zij alleen niet te bang, dat men die te laag stelt: blij der dan dolblij behoeft een kind niet te zijn. En men kan het vroegtijdig leeren, met weinig blij te zijn. Dat moet a.h.w. gewoonte worden. Gewoonte Avorden. Met deze woorden ko men we een heel eind verder op het terrein der praktische toepassing van de theorie, tot zoover ontvouwd. O.ï. is n.l. een der beste dingen die men een kind kan meegeven op zijn levensweg een doos met goede gewoonten. Een groote weldaad wordt ook bewezen, wan neer men het van meet af leert, ordelijk en stipt te doen wat het later telkens en telkens weer moet doen. Ik noem maar enkele heel praktische dingen: beleefd zijn in huis en daarbuiten, het betoonen van eerbied tegen over ouderen (ja ook in dezen tijd), het vegen van voeten voor het binnentreden van kamer of gang, het netjes opbergen van speelgoed, De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk. PARIJS, 6 Mei (Reuter). De buitenge woon langdurige telling en officieele mede- deeiing van de verschillende uitslagen der verkiezingen maakt het moeilijk een overzicht te krijgen van 't resultaat der gemeenteraads verkiezingen, die gisteren in Frankrijk zijn gehouden. Bij het ministerie van Binnenlandsche Za ken zijn thans de resultaten van 750 gemeen ten met meer dan 5000 inwoners bekend uit gezonderd Parijs. In 374 hiervan is geen herstemming noodig, de uitslag van deze gemeenten is als volgt: Aantal zetels. Communisten 33 (29) Socialisten (Sfio) 71 (70) Neo-socialisten 8 6) Republik. socialisten 18 (16) Radicaal socialisten 83 Onafhankelijk radicalen 22 (18) Links republikeinen 62 (57) Volksdemocraten 4 2) Groep Marin 61 (54) Conservatieven 6 6) Onafhankelijk socialisten 1 1) Onaf hankelij ken 5 4) LANGS DE STRAAT. het goed verzorgen van dieren en planten en van kleedingstukken, het tijdig opstaan naar bed gaan, het netjes maken of het lee ren van huiswerk enz. Het zijn oude waarhe den maar die nog altijd verdienen voortdurend herhaald te worden. Gewoonte is en blijft een tweede natuur: wat men uit gewoonte doet valt licht. En er zit meer ^.an deze simpele kwestie vast, dan zoo oppervlakkig lijkt. Het niet toepassen van goede gewoonten gebeurt dikwijls uit gemakzucht, waarachter zich een misplaatst egoïsme al te vaak verschuilt. Het kind leere al vroeg dat het lang niet altijd aangenaam is alleen aan eigen genot, eigen gemak te denken, zonder zich om anderen te bekommeren. En het nalaten van wat een goede gewoonte voorschrijft, brengt veelal op de een of andere wijze ongemak, verdriet of erger voor anderen mede, terwijl met het aankweeken van die goede gewoonte ook vaak een gezond altruïsme meer en meer voor den dag komt. Op dit gebied doet zich de con sequentie al bijzonder sterk gevoelen. En in dien de ouders dan ook eenmaal overtuigd zijn dat een of andere gewoonte welke zij in hun kinderen gaarne zouden willen aankweeken, goed is, laat ze hierbij dan zooveel mogelijk consequent zijn. zonder nochtans te vergeten. dat zekinderen voor zich hebben die daar zijn het kindei'en voor, leerlingen fouten niet alleen kunnen, doch ook mogen maken. Een consequent zijn worde hier een gewoonte, een inconsequent zijn althans nim mer, dat blijve uitzondering. Een kind mag fouten begaan, zeiden we. Dit mag nog wel even voor starre principiën- reiters worden gezegd. Ligthart uit zich in dit verband aldus: „Hebt gij ooit graan gemaaid in groene lente? Uw huis betrokken eer het was gebouwd? Eischt gij van 't kapitaal de volle rente, Nog eer ge 't in uwr handel hebt betrouwd? En wilt ge, dat uw kind zich braaf, ervaren En wijs zal toonen? Hoed u voor den schijn: Ook zeed'lijkheid moet groeien met de jaren, Laat hem den tijd om vroolijk dwaas te zijn". En elders zegt hij Markt in het voorjaar. Ik liep in den morgen langs Londen's groot ste markt. Uit de groezelige takken van oude verstadste boomen. springen prilgroene blaadjes en zachtgekleurde bloesems te voorschijn, die met frissche arrogantie steeds meer en meer ruim te eischen om zicht te ontvouwen en uit te spreiden. Het ziet er uit alsof overdadige re gens helgroene confetti in hun val plotseling overal in de lucht stil zijn blijven hangen. Het maakt de vogels opgewonden en vol drukke begeerte naar een nest. Er is veel blauw en veel groei in de lucht en de primitieve kreet van maanzieke katten. Er stuiven verstrooide zaadjes en er fladderen verloren strootjes rond. Er is maar één begeerte, die niet wachten kan: groeien, botten, sterker en grooter en meer zijn. Terwijl de vogels met korte, hooge geluid jes en wippende staarten met strootjes rond- sleepen en elkaar overal belachelijk het hof maken, luidkeels en met veel gefladder van vleugels graaien op de markt begeerige han den in stapels lichte kleedjes met goedkoope helle kleuren: yoorjaarsche pronk voor een toch al gammele tafel in een stadsétage. Ber gen schoenen worden overhoop gehaald, voe ten wringen zich in ouderwetsche modellen, in gedragen of wat verschoten schoenen met nog een herinnering aan elegance, die hen in het voorjaar hier op de markt plotseling weer be- geerenswaardig maakt. Afgedankte avondtoi letten vol franje en geschitter, die hun glan zende carriere achter den rug hebben, gaan hier nog eens weer door handen, worden nog eens weer een zorgvuldig gekozen bezit van hen wier verlangen om mooi te zijn, om te bloeien, zóó hevig en zóó blind is, dat het de minachting voor deze oude vodden overwint. Een joodsche vrouw smijt mopperend een ge plukte kip terug op de toonbank. Ze zegt dat ie he tgeld niet waard is en trekt met bezeten ijver een volgend exemplaar bij zijn pooten naar zich toe, terwijl het vorig slachtoffer nog mistroostig wiegelend het slappe hoofd bij de toonbank neer laat hangen. De grootste en vetste kip, die ze voor het geld kan krijgen, zal vanavond bij haar op tafel! Een reus van een kerel, niets dan bluf, in een blauw en oranje geruit overhemd, waarmee hij wil zeggen, dat hij lak aan iedereen heeft, maar in werkelijk heid natuurlijk beteekent, dat hij zich min derwaardig voelt tegenover iedereen, die een behoorlijk overhemd weet te dragen ver koopt bedspreien. Sneeuwwitte, kanten bed spreien. groot genoeg voor een twee-persoons bed. Hij doet het met veel hol geblaaskaak en het gewone gebaar van: Koopje! Koopje! Om hem heen staan doodstille vrouwen met strak ke gezichten, de oogen gefixeerd op de sprei, die hij en zijn maat verleidelijk uitgevouwen houden. Ze rekenen, ze cijferen. Buiten sprin gen de bladeren onbeheerscht uit de takken, en spreiden zich uit. Ze houden de oogen strak op de sprei, ze zien ze thuis uitgespreid in een kleine kamer en ze vechten, ze vechten maar door met de cijfers in hun hoofd, achter hun strakke gezichten. Het lawaai dat boven het blauw en oranje geruite overhemd tiert gaat ver over hun hoofden heen.... Oude vrouwtjes koopen met een paar ver troetelde centen een vergeet-mij-nietje of eezs madelief om in een bloemenbakje voor he* raam van een sous-terrein te zetten. Kinds-» ren, mannen en vrouwen verdringen elkaar om voorbijgangers komkommers en onnoozele bloemkooltjes voor te houden en vragen drin gend om ze toch te koopen, alsof hun leven er van afhing en dat leven hen vandaag plot seling het kostbaarste lijkt van hun bezit. Zelfs op de vermoeide gezichten der oorlogs- invalieden. die in een rij langs den markt- ingang zitten, ver van de drukke reizen der oorlogs- en vredesverdragen sluitende diplo maten vandaan, trilt vandaag een honger om te leven en ze strekken hun hand verder en nadrukkelijker uit. Want het is voorjaar, ook in de stad. Ook in ,,De lofzang der zege wordt slechts gezongen, 1 Wanneer ge u omgordt met geloof en geduld' Londen. Jong groen springt uit oude vergeten |en verstadste boomen, begeering om te leven. J. BASTIAANS VR. S.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7