f23.- N.V. STOUTENBEEK's MODEMAGAZIJNEN Waarom Indische begrooting aangenomen. 'n Prachtige sorteering IJMUIDEN KOPPEN'® HEEREN-SCHOENEN HELDER EEN WEELDE VAN TINTEN EN DESSINS Afschrijving van 60 op gewone aandeelen. Door den Raad van Beheer en den Raad van Commissarissen der N.V. Centrale Suiker maatschappij wordt aan aandeelhouders voorgesteld a. Op eik der 60 geplaatste en volgestorte preferente aandeeien van f 10.000 terug te be talen het nominaal bedrag dier aandeelen en bovendien aan de houders dezer aandeelen te vergoeden f 3000 per stuk voor het vervallen der aan hen door de statuten toegekende rechten, waarna deze aandeelen zullen wor den vernietigd. b. Op elk der 29.000 geplaatst en volgestorte niet-pieferente aandeelen van f 10Q0 terug te betalen in contanten f 100 per aandeel en op deze aandeelen af te schrijven f 600 per aan deel, hetgeen zal geschieden tegen afstempe ling dier aandeelen met de genoemde bedra gen. Het door deze afschrijving op de niet- preferente aandeelen vrijkomende bedrag van f 17,400.000 wordt aangewend tot afschrijving op fabrieken en terreinen van f 7.327,264. op aandeelen in andere ondernemingen van f 8,417.502, op debiteuren van f 910.360, op voorraden van f 500.000, op patenten van f 46.760. Voorts wordt uit dit bedrag afge schreven de vergoeding aan houders van pre ferente aandeelen ten bedrag van f 180.000 en het verliessaldo 1933-1934 ad f 192,228, nadat dit door toevoeging van de winst op ingekoch te eigen aandeelen ad f 174,117 is verminderd tot f 18,111. In verband hiermede wordt voorgesteld de statuten te wijzigen en wel die artikelen daar van. welke betrekking hebben op het maat schappelijk kapitaal en de winstverdeeling. In een nota aan aandeelhouders worden bovengenoemde voorstellen uitvoerig toege licht, waaraan wij ontleenen: Ofschoon ook thans de toestand in ons be drijf nog geenszins als gestabiliseerd mag worden beschouwd, meenen wij toch niet lan ger met de noodzakelijke aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden te moeten wach ten, te meer omdat door liquidatie onzer be langen in Engeland, Polen en België, welke in het loopende boekjaar volledig tot stand kwam, afboeking van niet onbelangrijke ver liezen noodig is geworden. Uit den aard der zaak komen houders van gewone aandeelen in de toekomst door de in trekking der preferente aandeelen in meer dere opzichten in een gunstiger positie. Aangezien de liquidatie onzer buitenland- sche belangen, na aflossing der 5 1/2 pet. obli gatielening ad f 3.506.000 en der 7 pet. obli gatielening ad f 5.200.000 en betaling aan preferente aandeelhouders nog een aanzien lijk saldo kasmiddelen overlaat, welke in het vereenvoudigde bedrijf geen emplooi kunnen vinden, hebben wij gemeend ook aan gewone aandeelhouders een terugbetaling te moeteh doen en wel van 10 pet. of f 100 in contan ten. Indien de omstandigheden niet slechter worden, mag het bedrijf thans weer als ren dabel worden beschouwd; over het sterk ver kleinde kapitaal zullen wij, onvoorziene om standigheden voorbehouden, over 'het boek jaar 19341935 reeds behoorlijk dividend kunnen uitkeeren. Zouden nog eens betere tij- cien aanbreken, dan is het zeker niet uitgeslo ten, dat aandeelhouders voor het thans ge brachte offer in belangrijke-mate schadeloos zullen worden gesteld. Twee groote boerderijen door het vuur vernield. Felle brand te Overasselt. In het dorp Overasselt aan den rechter Maasoever heeft een felle brand gewoed, waardoor twee boerderijen in de asch zijn gelegd. Het vuur ontstond door tot dusverre on bekende oorzaak in de groote boerderij van den heer F. de Grunt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Door den hevigen Noordenwind breidde de brand zich zeer snel uit. zoodat binnen korten tijd de geheele boerderij en alle bijgebouwen in lichterlaaie stonden. Er viel weinig meer te redden; de gebouwen en het huisraad werden vernield, terwijl tien varkens in de vlammen omkwa men. De brand sloeg over naar de boerderij van den heer F. Jansen die eveneens spoedig één groote vurzee was. Ook deze hofstede brandde tot den grond toe af. De schade wordt door verzekering gedekt. Het landgoed ,,De hooge Veluwe" verkocht. Aan een stichting. Naar Wm H. Mülïer en Co. ons mededeelt, werd het landgoed „De Hooge Veluwe" bij Hoenderloo, hetwelk tot nog toe aan het con cern Wm. H. Müller en Co. toebehoorde, eind April verkocht voor den in contanten betaal den prijs van f 800.000. Hiervan werd een be drag van f 300.000 aangewend tot aflossing van een op het landgoed gevestigde hypotheek, waarna f 500.000 beschikbaar bleef, welke be stemd werden voor inkoop van 3 pet Wd. Obli gaties C. V. Wm. Müller en Co., gelijk in dezer dagen verschenen circulaire werd gepubliceerd. De door dezen verkoop verkregen boekwinst van rond f 800.000 komt de reserve, die bij de reconstructie in 1934 werd gecreëerd met her oog op eventueele tegenvallers bij de afstoo ting of waardevermindering van activa, ten goede. Het landgoed werd verkocht aan de onlangs onder medewerking van de Regeering in her. leven geroepen Stichting „Het Landgoed De Hooge Veluwe", welke het behoud van het landgoed als natuurmonument betoogt. Het concern Wm. H. Müller en Co. is bij deze Stichting noch financieel noch op andere wijze geïnteresseerd. Jozeboko gaat jubileeren. De te Amsterdam gevestigde Vereeniging Joodsche Zee- en Boschkolonies „Wijk aan Zee", welke zich van haar oprichting af de ver zorging van zwakke en prae-tuberculose kin deren ten doel heeft gesteld, zal Zondag haar vijftigjarig bestaan herdenken. Des middags hebben degenen, die behoefte gevoelen het bestuur geluk te wenschen, daartoe gelegen heid tijdens de receptie in het Carlton Hotel. Het is echter een aardige gedachte geweest dat men ook de kinderen zelf in dit jubileum heeft willen „inschakelen". Te dien einde zal Zondag 19 Mei in den Stadsschouwburg een kinderopvoering worden gegeven, betrekking hebbend op de wordingsgeschiedenis der Ver eeniging, zou U een gewoon costuum koopen als U al vanaf zoo'n prachtig- gemaakt W aarborg- costuum kunt krijgen met binnen werk van het beste paardenhaar? Populaijre Costuums eoc Amsterdam - Rotterdam - Den Haag - Haarlem Leiden - Delft - Utrecht - Zaandam - Middelburg Vlissingen - Breda - Eindhoven - Venlo - 's Bosch Nijmegen - Arnhem - Apeldoorn - Groningen PRIMA BOX CALF HEEREN MOLIÈRE Moderne leest 3,50 Een echte COW-BOY of ROBINSON Schoen gemaakt met rubberhak 4,50 ZOMERSCHOENEN voor Heeren zeer soepel vanaf 2,SO ORANJESTRAAT 27 SCHOENBEDR1JF SPOORSTRAAT W Ontvanoen de nieuwste WELF ZOMERSCHOENEN voor DAMES en HEEREN Ook dit Seizoen zijn onze modellen werkelijk zeer exclusief. U zult verruk! staan over de uitqesproken aparte modellen Mantels Comple!s en Costuums. De rijke scharkeerinqen in de nieuwe modieuse tinten en artistieke qar neerinqen zijn een lust om te bewonderen. Bij ons is de keuze in diverse lage prijzen zoo ongeëvenaard rijk dat U bij ons zeker .iets bijzonders" vindt. BEVERWIJK .BREESTR. 74 - HAARLEM, PLEIN 10 EERSTE KAMER. Nog is geen evenwicht bereikt. Suriname blijft het zorgenkind. 's GRAVENHAGE, Donderdag. \<r 'Slingenberg (v. d.), die hedenmorgen de tf'rstê spreker was in het debat over de Indi te begrooting, stak een toast af, ter huldi ging van het financïeele beleid door de Indi- 6 sche Regeering ge volgd. Daarvoor voelde hij heel wat meer dan voor de door Mr. Mendels (s.d.) ten dezen ontwikkelde denk beelden: verwezen lijking daarvan ware zeer gevaar lijk, zou tot liqui datie leiden. De oud-Gouverneur- Generaal Mr. Fock (lib.) kapittelde den Volksraad, die zijn eigen prestige niet vergroot door o.m. te veel met moties te werken. Mr. Fock. .nfiprzüds dienen de Regeeringsgemachtig- tn in dat college met takt en beleid op te ïïm ten einde te doen blijken, dat het Gou- wnieinent op gemeen overleg prijs stelt, a. ■wit de beslissing bij de Regeering te blijven, mlde bracht Mr. Fock aan den G.-G., die w eerst een vrouw tot lid van den ïsraad benoemd heeft, te meer waar zij lat uitstekend op haar plaats is. Wat het S benoemen van een sociaal-democraat aan at. zoo vermoedde spreker, dat hierbij als «wweeing had gegolden, dat de s. d. stroo- ÏL jn Indië te zwak is om een dergelijke wnresenfcatie te rechtvaardigen. Nieuwe economische samenwerking when Indië en moederland verdient na tuurlijk aanbeveling, doch imperiale zelfvoor- rening is niet voor verwezenlijking vatbaar. De daden' der Nederlandsche Regeering too- ,,en_- aldus spreker's conclusie wel degelijk ian dat men in Indië in de bereidheid om de zerzijds Indië te steunen en aan de Indische belanden voldoende- te denken, gerust ver trouwen kan hebben. Dit bleek o.a. bij de conversie-politiek en door het beleid Lo.v. handelsovereenkomsten gesloten. Na een plei dooi voor verlaging hier te lande van het in voerrecht op Indische thee en voor meer steun aan Indische suiker die b.v. bij Poolsche sui ker* ten'achter is gesteld, sprak Mr. Fock de hoop uit, dat op het terrein der marine-defen sie weldra daden zullen volgen, nadat er nu wel zeer veel commissoriale studie gaande is geweest. Steun van Nederland aan Indie is ge- wenscht en daarom drong spr. er op aan, zoo dra de schatkist in den Haag het zou kunnen dragen, hiertoe-over tegaan door sommen gelds beschikbaar te stellen. De Indische schuld is sinds4914 van 100 tot'1500 millioen gestegen. Minister Colijn liet het Regeeringsbeleid in het algemeen, het financieel en economisch I beleid èn de staatkundige verhoudingen de I drie hoofdpunten van het debat de revue passeeriem.Doch voor dien stipte hij eerst noi. énkele andere puntjes aan. Zoo b.v. de kwestie van de zending op Bali, door Mr. Janssen (R. K.) besproken. Als anti-revolutionair kan de Minister de bepaling van de wet op de staatsregeling i.z. de zending (die speciale toestemming der overheid noodig heeft om haar arbeidsveld uit te breiden (niet bewon deren. Toch moest hij erkennen, dat momen teel het. nog niet voeren van propaganda voor 't Christendom op Bali onder zeker voor behoud niet onjuist was. Overigens maakt de in den loop der jaren veranderde stand van zaken, waardoor heden Indië is, wUzig^ Het invoerrecht op eerstgenoemd product zal verlaging ondergaan zoodra zulks mogelijk is. Kan er een uitweg worden gevon den om voor den Indischen suiker een plaats op de Nederlandsche markt te veroveren, dan zal hiertoe al het mogelijk gedaan moeten worden. Na de pauze komende aan het algemeene regeeringsbeleid, voegde de Minister van Ko loniën den heer de Savornin Lohman toe, dat de defensie-bespreking niet te ver is gegaan. Er zijn geen waardevolle bestanddeelen van het leger afgekapt en het defensief vermogen Is niet veranderd. Bovendien zullen er vermoe delijk nog enkele maatregelen komen, die eer verhooging dan 'verlaging van den weerkracht zullen veroorzaken, ook al kunnen zij bezuini ging opleveren. Prof. Lohman kon dus gerust ^n. Hetzelfde gold voor Mr. Fock, die n.l. niet behoefde te vreezen, dat er na de commissie- Nau nog eens 'n Commissie met het oog op het marine-vraagstuk aan het werk zou gaan. De Regeering zal na het rapport-Kan haar be slissing nemen. Tegenover Mr. Mendels' critiek wees de Mi nister er op, dat toeneming der criminaliteit alleen 'n Indisch verschijnsel is. Voor dachten over te geringe verzorging van het oneer wijs was geen reden. De bezuiniging heeft met tot afbraak geleid, alleen heeft er nood- «kelijke reorganisatie plaats gehad. De klacht over de volksgezondheid gaat evenmin op. Met de voedselvoorziening mogen ?pi wat ook vroeger wel placht te gebeuren, nov en daar moeilijkheden voordoen over 't «en bestond er geen reden om in dezen pessimistisch te oordeelen als b.v. Mr. Sia llad gedaan, Vooral is van belang, dat Dl gevallen van voedselgebrek met 'Poea wordt ingegrepen. Zoo nu en dan komt er een te veel aan in- van slecht „geestelijk" voedsel voor. De die oproerige schrifturen naar Indië (dikwijls op slinksche wijze), zitten Mr. Slingenberg. Omtrent het financieel economisch beleid kan Dr. Colijn natuurlijk niets nieuws meer vertellen. Op 250 millioen (en niet 270, zooals de minister aanvankelijk had gehoopt) aan inkomsten mqg men voor de naaste toekomst rekenen, terwijl de uitgaven 300 millioen be dragen. Hoe moet nu voor alles het tekort van 20 millioen op de zgn. exploitatiekosten gevon den worden? Sommigen zeggen door bijspringen door Neder land. dat momenteel waarlijk al niet weinig doet ten behoeve van Indië, zooals b.v. de con versie laat zien. Men moet nog meer doen, zei o.a. Mr. Fock. Best, aldus de Premier. Als de Staten-Gene- raal nog 25 millioen meer kunnen bezuinigen dan de door de Regeering voorgestelde 77 mil lioen, zal Dr. Colijn nog' eens naar den Kneu terdijk gaan om te vragen of dan niet die 25 millioen, of 'n deel daarvan, ten behoeve van Indië zou zijn aan te wenden! Zoolang men echter dezen weg niet kan be wandelen, moet óf verbetering der inkomsten óf verdere bezuiniging de redding brengen. Wat het eerste betreft. Mr. Mendels prees een uitvoerrecht op rubber aan. dat de Minister wel aanvaardbaar zou vinden, maar bij den huidigen prijs-stand zou dit het verlies der meeste ondernemingen doen vergrooten. Hierna kwam het „nobele product", de aard olie aan de orde.: De eenige uitweg is, volgens den Minister, geiegen in verder gaande bezuiniging. Het denkbeeld om andermaal salarisverla ging; toe te passen is van Indië, niet van den Minister afkomstig. Wat 't denkbeeld van industrialisatie aan gaat, cliënt allereerst opgemerkt, dat als feit vaststaat, dat de agrarische basis op Java niet sterk genoeg meer is om 45 millioen menschen op den duur voldoende welvaart te schenken. Een overgang naar het stadium der gemengd agrarisch-industrieele gemeenschap is dus noodzakelijk. Minister Colijn zou het toejui chen als de volks-energie in Indië even groot was als in Japan, om tot dit stadium te ko men. De Regeering kan echter niet de onder neemster van industrialisatie worden: dat moet uit 't volk komen en gebeurt ook wel, wat een gelukkig verschijnsel is, vooral met 't oog op de toekomst. Want dit geeft tenmin ste eenig vertrouwen. En nu het besluit: de staatkundige verhou dingen. Met den Minister aldus in antwoord aan^ Mr. Mendels is in geen enkel opzicht overleg gepleegd omtrent de benoeming van de Volksraadsleden, wat trouwens ook niet hoeft, ingevolge de staatsregeling. Niet de oprichting van den Volksraad heb k destijds een fout geacht, aldus Dr. Colijn, maar wei de wijze, waarop dat lichaam in dc staatsrechtelijke verhoudingen geconstru eerd is. Reeds 10 jaar is men nu aan het tobben om te komen tot overdracht van het cen trale bestuur naar de locale organen. Dr. Colijn voelt wel voor 'n dergelijke overdracht, al moet hij voorshands deze materie onaan geroerd laten. Nog even volgde re- en dupliek- spel tusschen Mr. Mendels en den Minister. Nadat President de Vos v. Steenwijk zich als vaardig timmerman ontpopt had, toen. hij n.l. alle wetsontwerpen afhamerde, waaruit de Indische begrooting bestaat (geen enkel vergde hoofdelijke stemming)kwam de Suri- naamsche begrooting aan de orde. Op Mr. Fock's (lib.) vraag wat men met Suriname wil, kon de Minister tot zijn spijt het ant woord niet geven. Hij weet het niet. Alles wat daar beproefd is, liep tot dusverre helaas op 'n mislukking uit. E. v. R. Weer een ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg. Dame gedood. Drie andere personen gewond. Donderdagavond tegen twaalf uur is een tweepersoons auto, welke op den Haarlemmer weg tusschen Sloterdijk en Halfweg aan den kant stond, aangereden door een van Haar lem komende auto. Vermoedelijk doordat een dame, die achter de stilstaande auto stond, iets nakeek, was het achterlicht van deze auto niet zichbaar. De dame werd gegrepen en zoodanig gewond, dat zij korten tijd later aan de gevolgen is overleden. De eigenaar van de stilstaande auto werd licht gewond, terwijl de chauffeur van de auto die de aanrijding veroorzaakte en diens meisje eveneens lichte kwetsuren opliepen. Het slachtoffer is naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht, terwijl de gewonden, na verbonden te zijn, huiswaarts konden keeren. De politie heeft de zaak in onderzoek, de beide auto's zijn in beslag genomen. WISSELLOOPER VERDUISTERDE f1900. In hooger beroep heeft voor het Arnhem- sche Gerechtshof terecht gestaan de 53-jarige wissellooper, A. de V., die eenige maanden geleden ten nadeele van een instelling te Arnhem een aangeteekenden brief inhoudende 1900 had verduisterd. Tegen hem werd negen maanden gevangenisstraf geëischt. V 7 vuin.wijj.s up Miuiuuut: wijse;, siuteii rif! Nederland veilig buiten schot! De in «elaatste 30 jaar veranderde mentaliteit in 't :°?ten maakte het noodzakelijk soms in te mat611 te=en hen, die hiervan misbruik willen n. Voorkomen is nu eenmaal beter dan Snezen. Min' ,,vryheids"-beperkingen, zoo ging de om a voori- moet men zien als een middel Q67A rechtsstaat te kunnen behouden, want ^„Y^'dwijnt geheel, als men alles maar op w beloop laat. Bosch- en heidebranden allerwege. Veel natuurschoon vernietigd. Donderdagmiddag omstreeks twee uur is een heidebrand uitgebroken langs den spoor weg Huis ter HeideBosch en Duin op het ter rein van den heer Mees. Met behulp van een motorspuit en een boschbrandwagen werd het vuur, na eenige uren hard werken, bedwongen. Ongeveer 4000 vierkante meter heide is afgebrand. De oor zaak moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat vonken uit een passeerende loco motief het vuur hebben doen ontvlammen. Tegen half vijf in den namiddag werd de Zeister brandweer opnieuw gealarmeerd, thans voor een boschbrand, die woedde op het terrein van den heer Mijnhardt, achter de Pe trus Wertheimstichting. Deze brand liet zich ernstiger aanzien, vooral doordat de omrin gende dennebosschen in gevaar verkeerden met het oog op den zeer feilen wind. Ongeveer 12 H.A. bosch en heide gingen hier in vlammen op. Omstreeks half zeven was het vuur bedwongen. Bij Haaksbergen heeft het vuur over een oppervlakte van 100 H.A. gewoed, terwijl bij Loenen op de Veluwe 60 H.A. mooie heide- en hoschgrond verloren ging. Centrale Suiker Mij. wil reorganiseeren.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3