EEN LIEFDE IN CHINA Pijpers. BEVERWIJK Jubileum Parochiekerk O. L. Vrouw van Goeden Raad. Een waardige en luisterrijke herdenking. Onder groote belangstelling hebben de pa rochianen van de kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad aan den Arendsweg alhier, het 20-jarig bestaan van hun kerk herdacht. Op uitdrukkelijk verlangen van den pastoor der parochie, den zeereerw. heer P. J. M. J. v. d. Pavoordt, is dit feest alleen kerkelijk gevierd. Reeds Donderdagmiddag 12 uur werden de klokken der kerk geluid als teeken dat de feestelijkheden aanvingen. Des avonds werden de zielevespers gehouden voor de 560 over leden parochianen die in de af geloop en 20 jaar zijn overleden. De predicatie werd ge houden door den weleerw. heer A. M. van Nobelen. Vrijdagmorgen werd een Requiem Mis op gedragen terwijl Vrijdagavond wederom de overledenen herdacht werden en de weleerw. heer J. v. d. Beek de predicatie hield. Zater dagmorgen naderden alle kinderen ter H. Ta fel? Het hoogtepunt van dit feest was wel Zondag. Het altaar was voor deze gelegen heid op artistieke wijze versierd. Het hoofd altaar prijkte met een schat van bloemen. Het Mariabeeld was op het hoofdaltaar ge plaatst omgeven door lelie's en hortentia's. De versiering was aangebracht door den heer jac. Bleeker, die zijn sporen op dit terrein reeds lang heeft verdiend. In de vroegte na derden ongeveer alle parochianen tot de H. Tafel. Om 9.45 uur werd de Plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen door Pastoor v. d. Pavoordt met assistentie van de beide kapelaans. Het kerkgebouw was geheel ge vuld met belangstellenden. Het parochiale zangkoor onder leiding van L. Tervoort voerde Missa in Honorae B. M. Virgine van J. Nie- larid uit. Onder deze H. Mis hield pastoor v. d. Pavoordt een korte toespraak, waarin hij dankte voor het cadeau dat de parochianen aan de kerk hebben geschonken n.l. een wit kazuifel met dalmatieken, volum en koor kap. De pastoor dankte voor alles, wat de parochianen in de afgeloopen 20 jaar voor de kerk hadden gedaan. Na deze plechtigheid zong het koor het Ave Maria van Fr. Witt. Van 25 bestond ge legenheid tot bezichtigen van de paramenten welke geschonken waren en die 's morgens voor het eerst waren gebruikt. Van deze ge legenheid werd 'n zeer druk gebruikt gemaakt. Een ieder was vol lof over deze keurige ge waden, die geleverd zijn door de firma J. J. Jongenelen te Roosendaal. Door de meisjes van de Graal was een altaarlooper vervaar digd. Dit is een waar kunststuk en deed ook des morgens voor het eerst dienst. Des avonds te 7 uur had een Plechtig dank- lof plaats. Dit lof werd opgedragen door deken J. M. Lucassen met assistentie. In het Priesterkoor merkten wij op pastoor Paulussen uit Heemskerk, regent Melchers en verscheidene H.H. Geestelijken uit de om geving. Door de firma De Weijer was voor deze gelegenheid een speciale verlichting aan gebracht! waardoor het Mariabeeld en de daarom aangebrachte bloemen in een zee van licht baadden. In het kerkgebouw was geen plaats onbezet. Zeer velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Een stoet van bruidjes, jongens van de K.J.C. en de Graalwacht kwamen de kerk binnen en namen plaats aan den voet van het altaar. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze verschillende gezangen uit. De feestpredicatie werd gehouden door pater Lathouwers C.s.s.R. uit Amsterdam, die schetste welke taak de priesters te verrichten hebben. Hij spoorde de parochianen aan tot groote devotie tot Maria. De bruidjes zongen hierna „O Sanctissima", waarna door de jongens in samenwerking met „de Graalwacht" een spreekkoor werd uit gevoerd. Het „Te Deum" van Goller werd door het koor onberispelijk uitgevoerd. Na het Lof werd door de parochianen „Het lied van lof en dank" gezongen. Uit de kerk komende werden de parochianen aangenaam verrast door de feestelijke verlichting welke was aangebracht. Door schijnwerpers werd het geheele kerkgebouw beschenen, wat een fantastische aanblik opleverde. De klokken werden geluid als teeken dat de feestelijkheden waren beëindigd Ten slotte werd door de St. Josephharmonie een serenade gebracht. Op waardige wijze is het 20-jarig bestaan van deze parochie gevierd. RIN G VERG ADERIN G. Op Woensdag 5 Juni zal in het Doopsge zinde kerkgebouw aan de Meerstraat de jaarliiksche vergadering van den Ring Noordholiand der Doopsgezinden worden ge houden. In het Kennemer Hotel zal een maaltijd worden gebruikt. EXAMENS L. O. Als gecommitteerden voor de eindexamens van de Bisschoppoelijke Kweekschool (akte L. O.) zijn aangewezen A. P. Vooren, voorzit ter, mevr. L, C. M. Ketelaar, A. Kruik, mr. A. J. L. Liesker en mej. mr. G. H. J. v. d. Molen. DE ZOMER NADERT. Het één-richtingverkeer voor auto's en mo toren in de Zeestraat, Zeeweg en Verlengde Vondellaan zal dit jaar op Zaterdag voor Pinksteren ingaan. FEUILLETON. Uit liet Engelsch door BEN BOLT. 45) Ching voerde de dokter naar een gat in den muur, dat diende om licht en lucht toe te laten. Forsyth keek naar buiten. Voor de herberg was een opgewonden menigte, man hen vrouwen en kinderen, samengestroomd Een man sprak de menschen toe, maar het geroezemoes was zoo hevig, dat de dokter niets kon opvangen van wat hij zei. Ching gaf uitleg. „Ik heb het daarnet kunnen verstaan. Hij vertelde u en Missie Barrington vreemde honden en dat China niet wil Een geschreeuw van beneden overstemde Ching's woorden en toen hij omlaag keek zag Forsyth dat zij ontdekt waren. Toen zij zich teruggetrokken hadden groeide het ge schreeuw aan tot een wild geloei en de vol gende seconde vloog een steen door de ope ning om met een plof tegen den tegen- Pvergestelden muur te belanden. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Het aantal van 844 werkloozen, dat j.l, Za terdag bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling stond ingeschreven, was verdeeld over onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 3. bankwerkers 11. be hangers 2, betonvlechters 6, betonwerkers 7. blikbewerkers 3, blikslagers 2, carrosseriema kers 1. chauffeurs 21, drukkers 5. electriciens 4, expediteurs 1. grondwerkers 69. handlan gers 4. kantoorbedienden 2, kopergieters 1. landarbeiders 32, lasschers 2, loodgieters 2. letterzetters 1, losse arbeiders 181. machinis ten 6. machinedrijvers 2, machinale houtbe werkers 3. marmerbewerkers 3. marmerpo- lijstei-s 1. metaalbewerkers 5. metselaars 8. meubelmakers 1, monteurs 5, opperlieden 15, plaatwerkers 2. schilders 1. schippers 3. schoenmakers 1. sigarenmakers 24, sorteer ders 2. slagers 1. smeden 1. sorteerders 2, stokers 8, stucadoors 2, teekenaars 3. tim merlieden 8, voegers 1. voerlieden 3. voor- slaanders 1, winkelbedienden *3. werksters 1, dienstboden 1, zeilmakers 1, totaal 476 (vo rige week 467). Wijk aan Duin: Bakkers 3, bankwerkers 6, betonvlechters 1, betonwerkers 3, blikbewer- kers 2, blikslagers 4, carrosseriemakers 1, chauffeurs 2, electriciens 2, gixmdwerkers 52. handlangers 4. kappei-s 1, kantoorbedienden 3, kellners 3, kopergieters 2. landarbeiders 28, lasschers 1, loodgieters 3. lijnwerkers 1, losse arbeiders 58, machinisten 8, machinale houtbewerkers 1. metaalbewerkers 4, met selaars 5, meubelmakers 1. monteurs 1, op- pex-lieden 13. plaatwerkers 1. reizigers 5. schildei-s 1. schippers 5. schoenmakers 1. si garenmakers 6. sorteerders 1. stokers 4. tim merlieden 6, uitvoerders 1, winkelbedienden 2. werksters 1. dienstboden 1. zeilmakers 1. stuurlieden 1, totaal 250 (246). Heemskerk: Betonvlechtei's 3, betonwer- kei-s 5, chauffeurs 5, electriciens 1. grond werkers 18, kantooi'bedïenden 2, landarbei ders 37, losse arbeiders 39. opperlieden 2, schilders 1. timmei'lieden 4, uitvoerders 1, totaal 118 (117). TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN. Zaterdag 18 en Zondag 19 Mei zal in de lo kalen van de Nijverheidsschool in de C. H Moensstraat een tentoonstelling worden ge houden van werkstukken, welke in de afge loopen wintermaanden zijn vervaardigd op de vakcurssussen voor jeugdige werkloozen. De tentoonstelling zal Zaterdagmiddag 18 Mei te 3 uur worden geopend. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. De heer en mevr. P. J. Tempelman en A. M. Tempelmanvan Geelen zullen op Woensdag 15 Mei a.s. hun gouden echtvereeniging her denken. De bruidegom vervult nog iederen dag met groote nauwgezetheid zijn taak als chauffeur bij Jhr. G. S. Boreel van „Wester hout". De heer Tempelman is reeds 52 jaren in dienst bij de familie Boreel. Vele jaren was hij van deze periode koetsier. Toen de equipage vervangen werd door een auto verwisselde de heer Tempelman de teugels voor het stuurrad CONCERT VAN DE „VEREENIGDE ZANGERS" Het dubbel-mannenkwartet „De Vereenigde Zangei-s", dirigent de heer H. van Dijk zal Dins dagavond a.s. het seizoen besluiten met een concert in de Doopsgezinde kerk. Het kwartet zal o.m. uitvoeren Lente van Keereweer, Ves pergezang van Kamph, Moeder en Kind van J. P. Wierts, Veni ci-eator. Spiritus van Die- penbrock, Sanctus van Schubei't, Ecce quo- modo moritur van Handel, Sturmbesehwarung van J. Durrner, Das Abendglöcklein ruft van Heyland en tot slot De Ruïne van A. Mosmans. Solistische medewei-king aan dit concert verleent de bekende hoboïst van het Resi dentie-orkest Jaap Stotijn, die zal uitvoeren een concert voor hobo van Handel en de Suite im alten Stil van Emil Kranke. De heer H. van Dijk zal den solist aan het orgel begeleiden. DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN VAN „BEVERWIJK". De indeeling van het verdere verloop van de promotie der vierde klasse is Zondag 19 Mei AmstelA. P. G. S.. Zondag 26 Mei BeverwijkAmstel. Voor de promotie van de derde klasse ont vangen de Kennemers op Zondag 19 Mei in het gemeentelijk Sportpark Fortuna. De wedstrijd U. V. S.Kennemers zal daar na de beslissinig moeten brengen. HEEMSKERK VERLOTING. Aan de Tooneelclub ,,De Vriendenkring" is toestemming verleend tot het houden eener vei-loting tijdens de uitvoëring, te geven op a.s. Zondag in Café „De Zon". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Petrus Wilhelmus, zoon van J. de Ruijter en M. Beentjes; Nicolaas, z. v. B. Kluft en Cath. van Bruinswaard; Anna, d. v. Jac. Castricum en D. C. Sap. Ondertrouwd: Adr. J. Dekker, te Alkmaar en H. C. van Hoof, alhier; Hendr. Veenstra te Castricum en Cl. Andries, alhier; Th. Sinnige en Cat. M. van der Kolk, beiden alhier; Joh. Th. Visser, alhier en Th. A. Schoonenberg, te Wijk aan Zee en Duin. XXVHI. Voor bewezen diensten. Er gleed een bezorgde trek over Forsyth's gezicht en naar Kathleen gaande, die door het rumoer gewekt was, zette hij haar den toestand uiteen. „Misschien zijn ze tevreden gesteld als we weggaan', opperde het meisje. „Het is mogelijk", gaf Forsyth toe, „maar aan den anderen kant Een donderend salvo van steenen tegen de muren en een nieuw gejoel onderbi'aken hem. Enkele van de projectielen di-ongen door het gat en Forsyth nam Kathleen haastig bij den arm om haar buiten het schootsveld in veiligheid te brengen. „Zoolang ze in deze stemming zijn, vrees ik dat we 'hier niet vandaan kunnen", sprak hij rustig. „Zoom beschieting is, zonder dat we dekking hebben, levensgevaarlijk. Het is het beste het maar op een belegering te laten aankomen". Hij wendde zich met een kort bevel tot Ching. „In orde", was het bescheid en oogenblik- kelijk werd de ruwe ladder die toegang gaf tot den zolder opgeheschen. Deze strategische zet geschiedde juist op tijd, want op het zelfde oogenblik bolderde een troepje man nen den stal in. De kerels brulden van te leurstelling, toen zjj de ladder zagen yer- (Te Harskamp hebben 42 jonge boeren een rookwedstrijd. gehou den, die gewonnen werd door den 17-jarigen M. Kennisdie zijn Goudsche pijp bijna 2 uur bran dend wist te houden.) Tweeënveertig jonge boeren In de Harskamp hadden trek, In het trekken aan een pijpje, Dat is op zichzelf niet gek. Maar zij moesten erom strijden, Als 'k tenminste goed begrijp. Wie van alle tweeënveertig 't Langste brandde in de pijp. Zwijgend, met verbeten trekken, Streden zij wie 't zuinigst zoog. Tergend langzaam stegen kleine Dunne wolkjes naai- omhoog. Enk]en waren afgevallen Na een traag doorzogen uur, Maar de meerderheid trok verder, Met zoo weinig mooglijk vuur. D'allerlaatsten bleven puffen, In een dichte mist gehuld, Reeds bij voorbaat in de wolken, Om de hoop, die werd vei'vuld. Bijna twee uur na den aanvang, Met een rookerige zucht, Blies de uitgezogen winnaar, 't Laatste wolkje in de lucht. En de uitslag van dien wedstrijd, Heeft weer eens te meer getoond, Dat ook nog in deze tijden. Kennis altijd wordt beloond. P. GASUS. WIJK AAN ZEE EN DUIN HET BESTUUR DER R.K. KIESVEREENIGING RECHT EN PLICHT GESCHORST. Nadat in de vergadering van 23 April in café Duinlust het vaststellen van de candida- tenlijst voor den gemeenteraad had plaats ge vonden, is het conflict opnieuw op den voor grond getreden. Als gevolg hiervan heeft het bestuur van den kring Haarlem besloten het bestuur der R.K. Kiesvereeniging Recht en Plicht te Wijk aan Zee van 11 Mei af te schor sen tot na de gemeenteraadsverkiezing. De heer J. J. Bisschop te Beverwijk is in opdracht van 't Hoofdbestuur der R.K. Staats partij belast met het behartigen der loopende zaken der R.K. Staatspartij Wijk aan Zee. EEN EIGEN LIJST. In de vei-gadering van Vrijdagavond, ge houden te Wijk aan Duin, werd besloten als nog in overleg te treden met het bestuur te Wijk aan Zee. Dit overleg dat Zaterdag plaats vond, heeft geen bevredigend resultaat gehad, zoodat de R.K. Staatspartij te Wijk aan Duin, zoowel als die te Wijk aan Zee, ieder met eigen lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen zullen deelnemen. De lijst van de R.K. Staatspartij W. a. Zee is als volgt: 1. B. Schelvis, 2. Alb. Vosse. 3. Fr. v. d. Mey, 4. A. Couzijn. 5. Ph. van Gooi. R.K. KIESVER. RECHT EN PLICHT Zondagavond vergaderde in café „De Zon" de R.K. Kiesvereeniging Recht en Plicht onder voorzitterschap van den heer D. Zuiderduin. Na de gebruikelijke opening was het woord aan den heer Alb. Schellevis, secretaris der vereeniging, die uitvoerig mededeeling deed van de ondei-handelingen gevoerd met het be stuur der R.K. Kiesvereeniging te Wijk aan Duin en daarbij vooral de tegemoetkomende houding van 't Wijk aan Zeesche bestuur op den voorgrond plaatste. Vervolgens las de heer W. Paap, 2e secreba- ris het schrijven voor van het bestuur der centrale kieskring Haarlem, waarin nogmaals en met nadruk aangedrongen werd op bijleg ging van het geschil. Ook werd voorgelezen het antwoord van het bestuur der Wijk aan Zee sche Kiesvereeniging, 't welk een weerlegging der feiten geeft en bovendien een protest be helst tegen de vergadering van 23 April, i.z. de leiding door den heer J. J. Bisschop. De heer Alb. Schellevis las daarna 't be middelingsvoorstel van den heer P. J. J. Haa- zevoet voor. Met de daarin genoemde punten kan 't bestuur zich in hoofdzaak wel vei-eeni- gen en ook het bestuur zou gaarne na de ver kiezingen een eereraad ingesteld zien, die op onpartijdige wijze zich over zijn beleid kan uitspreken. Komende aan 't punt der candi- daatstelling vroeg de voorzitter, of de vergade ring zich alsnog vereenigen kon met de lijst der gestelde candidaten, welke bestaat uit de heeren D. Zuiderduin, H. Paap en J. Holthaus. De heer Alb. Schellevis had zijn candidatuur Inmiddels ingetrokken. De vergadering zag deze lijst echter gaarne wat uitgebreider en stelde de heeren Jan de Boer en C. C. Schaaper alsnog als candidaten voor. In 3 vrije stemmingen besliste vervolgens de vergadering over de plaatsen, welke de can didaten op de lijst zullen bezetten. De samen stelling der lijst is als volgt: 1. H. Paap, met 31 stemmen, 2. D. Zuiderduin met 53 st., 3. J. Holthaus met 42 st. 4. Jan de Boer met 25 st. 5. C. C. Schaaper met 24 st. De heer H. Paap verkreeg in de le vrije stem ming met 31 stemmen tegen den heer D. Zui derduin 26 stemmen de le plaats. Hierna las de heer W. Paap een schrijven voor van 't bestuur der R.K. Kiesvereeniging te Wijk aan Duin bevattende de meedeeling. dwijnen; hun oorlogskreten wei'den door een gehuil van buiten beantwoord en opnieuw gaven de belegeraars de volle laag met steenen en afval. Forsyth voegde zich bij Kathleen om haar gerust te stellen. „Er is geen reden om je al te angstig te maken, kindje. Tenzij ze den boel in brand steken, kunnen ze ons niet veel kwaad doen. En je weet hoe het Chineesche gepeupel is. Over een paar uur krijgen ze genoeg van het spelletje en dan kunnen we, als het avond wordt, misschien in de duisternis ont snappen". Het meisje glimlachte een beetje bedrukt. „Het schijnt ons noodlot te zijn om altijd in de duisternis te moeten ontsnappen, lief. ste". Eensklaps ging hij op geheel anderen toon voort. „Maar ik vraag me af, wat er nu aan de hand is?" Het schreeuwen en tieren buiten was als bij tooverslag verstomd en alleen een licht stemmen-gegons was nog hoorbaar. Voor Forsyth en zijn metgezellen had die betrek kelijke stilte iets onheilspellends het scheen een stilte vóór den storm en Ching kroop naar de muur op verkenning uit. De menigte had de herberg thans den rug toegekeei'd en hield de oogen gericht op het zijpad, dat naar den hofdweg leidde. Langs dat pad naderde een detachement ruiters in uniform gelukkig niet meer de uniform van Li Weng-Ho's Yamen en te midden van deze cavalcade waren niet minder dan, dat zij nu de bemiddelingspogingen gefaald i hebben met een eigen lijst, zal deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezing en wees alle verantwoordelijkheid daarvoor vaxx de hand. De heer Alb. Schellevis 't woord verkrijgend deelde moe, dat hij zijn Candida tuur prijs gaf om zich thans ten volle te kunnen geven aan de propaganda voor de vereeniging en wees bovendien op de misleidende gedachte van de z.g. „wilde lijst" waarmede mogelijk geprooa- geerd zal worden, wanneer 't misschien zoover zou komen dat de vei-eeniging los zou komen te staan van R.K. Staatspartij. In zijn slotwoord zei de voorzitter, nogmaals het te moeten betreuren, dat deze strijd hen door de tegenstanders is opgedrongen, doch hij is er van overtuigd, dat de uitslag der ver kiezing, de overwinning zal zijn voor de R.K Kiesvereeniging Recht en Plicht. De vergadering, die door ruim 70 personen was bezocht had een ordelijk verloop. Gutzeit wordt in vrijheid gesteld. Hij mag ook naar ons land terugkeeren. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Boon, in verband met het voeren over de Duitsche grens, door een Nederlander, van een te Hengelo arbeidenden Duitscher en diens onmiddellijk daarop in Duitschland gevolgde arrestatie, hebben de ministers van buiten- landsche zaken en justitie geantwoord, dat hetgeen de heer Boon in zijn vragen vermeldt nopens het met genoemden Gutzeit voorge vallene, in het algemeen overeenkomt met de feiten, welke ook den ministers bekend zijn. Naar aanleiding van dit ernstige voorval heeft op 4 April het gezantschap te Berlijn in op dracht van de regeering zich tot de Duitsche regeering gewend en daarbij aan* de Duitsche regeering verzocht een onderzoek in te stellen, en onder meer de gevolgen van het gebeurde door terugzending van Gutzeit naar Nederland ongedaan te maken. De ministers kunnen thans mededeelen. dat de Duitsche regeering zich bei-eid heeft ver klaard, Gutzeit op vrije voeten te stellen en hem den terugkeer naar Nederland te veroor loven. Prof. Mengelberg nog eens gehuldigd. Grootofficier in dc Leopoldsorde. Zaterdagavond is aan prof. dr. Willem Men gelberg in het Amstel Hotel te Amsterdam ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum een diner aangeboden. De Belgische gezant, de heer Ch. Maskens heeft uit naam van de Bel gische i-egeering medegedeeld, dat pro fessor Mengelberg is benoemd tot Groot officier in de kroonorde van België. De gezant heeft persoonlijk den jubilaris de on- dex'scheiding op de borst gespeld. Voorts heeft dr. H. P. Heineken, de voorzit ter van het Concertgebouwbestuur. den diri gent, „als orkestlid", de gouden medaille van verdienste van het Concertgebouw ovei'han- dig'd. De minister van Onderwijs mr. H. P. Mar- chant, opende als tafelpresident de bijeen komst met een geestige speech. Vervolgens gaf hij het wooi-d aan den Belgischen gezant bij ons Hof den heer Maskens, die namens den koning der Belgen met zeer bijzondere groe ten van de koningin-weduwe prof. Mengel berg het Grootkruis van de Leopoldsorde over handigde (ovaties). Hierna hield mr. Mai-chant een i*edevoering waarin hij met spontane hartelijkheid uiting gaf aan zijn bewondei'ing voor Nederlands grootsten dirigent. De commissaris der Koningin der provincie Noord-Holland jhr. mr. dr. A. Röell oud-voor- zitter van het Concertgebouw, bracht in be woordingen, die van groote vereering voor den jubilaris getuigden, hulde aan den dirigent. Hierna overhandigde dr. Heineken de gou den medaille van verdienste. Verschillende andere sprekers hebben nog het woord gevoerd. Overeenstemming over de „Prinsendam" bereikt? Regcering zou acht millioen beschikbaar stellen. De ondei-handelingen tusschen de regeering en de directie de Holland Amerika Lijn over den bouw van een nieuwe „Statendam" zijn thans zoover gevorderd, dat men volgens de Tel. practisch wel kan zeggen, dat over eenstemming is bereikt De regeering zal, naar in kringen van ingewijden wordt veronder steld, een bedrag van acht millioen gulden voor dezen bouw ter beschikking stellen, maar zij behoudt zich daarbij het recht, voor de verschillende onderdeelen van den bouw over de Nederlandsche werven te verdeelen en de onderhandelingen met deze werven te voeren. Men stelt zich namelijk voor, ten aanzien van den bouw van dit nieuwe schip dat ge lijk men weet waarschijnlijk de „Prinsendam" zal heeten onder gelijksoortige voorwaar den te, doen geschieden als men deed bij den bouw van de schepen voor de Shell. De on derhandelingen tusschen de regeering en de dii-ectie van de HollandAmerika Lijn zijn officieel nog niet tot een einde gekomen. - Zooara dat het geval is, zullen ook de onder handelingen tusschen de directie van de ree- aerij en het Rotterdamsche gemeentebestuur zeven draagstoelen, door koelies op de schou ders getoi-st, zichtbaar. Aan elke zijde van de stoelen liepen eveneens geüniformeerde man nen het was blijkbaar de familie of hof houding van een hooggeplaatst personage. „Wat is dat, Ching?" „De stoet van een mandarijn of misschien wel de gouverneur van deze provincie. Heele hooge oome, in elk geval!" ,Dan zullen we misschien toch een kansje hebben orn weg te komen". „Misschien", meende Ching, 'n tikje wan trouwen. „Misschien ook niet! Alles hangt nu af van den hoogen oome!" De optocht kwam steeds dichterbij, een man op een muilezel reed in draf vooruit en zei iets tot de verzamelde menigte Een paar wezen naar het gebouw, waar de vluchte lingen nu alle drie het verloop der gebeurte nissen in spanning gadesloegen, terwijl de helft van den drom beneden luide explicaties ten beste gaf. Na eenigen tijd keerde de bode zijn rijdier om, voegde zich weer bij den stoet, ging naast een door vier koelies gedragen stoel rijden en gaf den inzittende een omstandig verslag van zijn bevinding, zooals de aan dachtige toeschouwers van den herberg en op den hooizolder duidelijk konden zien. Plot seling verscheen een man, die een langen bamboepaal droeg, waaraan een papieren draak hing. Deze bevestigde hij aan een houten hek vóór de herberg, verdween .weer MAANDAG 13 MEI 1935 kunnen beginnen. Immers wanneer tusschen' de regeering en de maatschappij volledige overeenstemming is bereikt zal de gemeente Rotterdam komen met haar concrete voorstel len om aan den bouw den steun te verleenen, welken zij verleenen kan. Prof. Zeeman verlaat het onderwijs. Hooge Fransche onderscheiding. Prof. Zeeman wordt 25 Mei a.s. 70 jaar en heeft in verband daarmede eervol ontslag vei'zocht en gekregen. Ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogleei-aar is de hoog leeraar door de Fransche regeering onder scheiden met het Commandeui'skruis van het legioen van eer. I De uitreiking daarvan is geschied tijdens een door den Franschen gezant, baron De Vitrolles. aangeboden lunch waaraan o.a. aanzaten minister Marehant en zijn echt- genoote. prof. v. d. Hoeven, prof Stomps, prof. v. d. Waals eix prof. W. P. C. Zeeman en de rector van het Amsterdamsche studenten corps, de heer Bonger. Zooals men weet, heeft prof. Zeeman zijn. grootste wetenschappelijke triomf gevierd door een verandering te forceeren in den toestand van atomen, waardoor een omme keer teweeg werd gebi-acht in de tot dat tijd stip geldende atoom-theorie. Dr. Ir. F. G. Waller, f Een groot industrieel- Op 75-jarigen leeftijd is te Delft overleden Dr. Ir. F. G. Waller, president-commissaris der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabrieken te Delft, Commissaris van tal van andere ven nootschappen in den lande, iemand die op in dustrieel gebied in ons land een groote plaats heeft Ingenomen. Reeds geruimen tijd was de heer Waller on gesteld; het einde is thans gekomen, en van de groote fabiiekscomplexen te Delft waait thans de vlag halfstok. Want in deze fabriek, de fabriek van Waller, heerscht rouw. Niet alleen als zakenman, als man van wetenschap nam hij eeix groote plaats in, ook op sociaal terrein was hij iemand van beteekenis. Hij was een humaan directeur voor zijn personeel, be zat een warmvoelend hart, wie in nood was klopte bij hem niet tevei-geefs aan. De groote gaven, die wijlen den heer van Marken, den grondlegger der Ned. Gist- en Spiritusfabrie ken op dit gebied sierden, waren ook overge gaan op den heer Waller, die geliefd was bij zijn personeel. Met taaie volharding en noeste vlijt heeft hij geai-beid, zijn bedrijven helpen opbouwen, een bedi-ijf van internationale vermaardheid en beteekenis. Op 19 April 1860 te Loenen op de Veluwé geboren, werd Dr. Waller in 1867 leerling der L. O. school te Steenwij k, en in 1878 behaalde hij het diploma 5-jarige H. B. S. te Haarlem. Op 27 Juni 1882 werd aan Dr. Waller het di ploma uitgereikt van de toenmalige Poly technische School te Delft. Zijn industrieel werk. In 1879 deed Dr. Waller zijn intreden bij de Ned. Gist- en Spiritusfabrieken te Delft, n.l. als adjunct-scheikundige. In 1882 werd hij be noemd tot Chef van de afdeeling „fabi'icatie", en in 1884 volgde zijn benoeming tot onder- Directeur, welke functie in 1885 werd verwis seld voor directeur. Toen volgde in 1906 zijn benoeming tot President-Directeur. Krachtig heeft hij in de moeilijke jaren het bedrijf geleid. De relaties, die tot ver over de wereld verspreid waren, werden door hem nog uitgebreid. In 1925 volgde de benoeming tot- gedelegeerd commissaris en sedert 1933 was Dr. Waller president-commis saris der Nederlandsche Gist- en Spiritusfa brieken. De thans overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Leopoldsorde van België, Commandeur in de Orde van den Kroon van België en Grootof ficier in de Orde van Leopold II van België. De wetenschap eerde Dr. Waller door hem in 1914 te promoveeren tot Doctor, honoris causa, in de Technische Wetenschap aan de Technische Hflogeschool te Delft. en kwam nog geen minuut later terug met een snoer wimpels en vaantjes. „Aha!" kwam het opgelucht over Forsyth's lippen; „de attributen van een regeeringsver- tegenwoordiger! Je had gelijk Ching, de mijnheer in den stoel moet inderdaad een heel hooge piet zijn. Enfin, hoe hooger hoe beter, want zoo iemand zal allicht eenig ver antwoordelijkheidsgevoel bezitten". Ruiters, soldaten en draagstoelen hielden voor de herberg stil en een oogenblik later boog heel de ti-oep bij eengestroomde dorpe lingen zich diep in het stof. Forsyth keek oplettend naar den man, wien dit slaafsche eerbewijs gold, maar kon van wege den enormen zonnehoed, die de hoog- waardigheidsbekleeder droeg, alleen het onderstuk van zijn gezicht zien. Zonder zijn stoel te verlaten, of dien zelfs maar door de koelies van de schouders te laten nemen, gaf deze halfgod zijn orders en even later rees de waard, die zich onder de knielenden be vond, overeind en nadertredend. bleef hij in een eerbiedig afwachtende houding op eenigen afstand van den draagstoel staan. De man binnenin sprak nog eens; de waard rende zijn huis in en geen twintig secon den later hoorde Forsyth zijn opgewonden stem in den stal beneden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5