HET NIEUWE AVONDBLAD DE ZOMERTIJD BEGINT OP AVONTUUR DOOR NEDERLAND. 20e JAARGANG NO. 162 DINSDAG 14 MEI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Aile abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig m de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger: 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Vrouwen Vredesgang. Op 18 Mei, Volkenbondsdag-, zal de ver leden jaar ingestelde Vrouwen Vredesgang weer in Den Haag gehouden worden. Ver leden jaar namen er 900 vrouwen aar. dee": ik hoor dat er nu al meer dar. drieduizend aanmeldingen uit het geheele land bij hei secretariaat zijn ingekomen. Het zal dus zeker een zeer indrukwekkende demonstratie wor den Uit Frankrijk komt een vrouwendeputa tie om eraan deel te nemen. In Engeland zal de gedachte ook tot uilvoering worden ge bracht: in Londen wordt op 18 Mei en in Schotland op 2 Juni een Vrouwen Vredes gang gehouden, en gelijke demonstraties zijn in Frankrijk en Zwit-crland in voorbereiding Van harte hoop ik dat voor Zaterdag a.s. nog duizenden vrouwen zich voor den Haagschen Vredesgang zullen aanmelden. De lijst ex cuses die men kan aanvoeren om het niet te doen is bekend. Ik behoef die niet meer op te halen. Het zijn allemaal tenslotte smoesjes. Tegenover het ontzettende, drei gende gevaar van een volgenden oorlog zijn ze treurig van onbenulligheid. Vrouwen van karakter zullen ze geen aandacht waard achten. Er is een excuus dat ik alleen nog even releveeren wil, en dat is het vanouds- bekende: „wat hellept zooiets nou". Dat krijg ik ook zoo vaak te hooren ten aanzien van mijn artikelen over het onderwerp oorlog en vrede. Dat is indertijd gezegd bij het peti tionnement. dat wordt gezegd over al het werk van alle oorlogsbestrijders. En niet alleen in Nederland, maar in andere landen net zoo goed. Telkens weer opnieuw. Het is een voudig een uiting van kleinheid, bekrompen heid, gebrek aan capaciteit om de dingen als een geheel te zien. Ik weet zeker dat de organisatrices van den Vrouwen Vredesgang spottende vragen zullen krijgen in dezen trant: „Denkt U met een uur loopen door Den Haag een oorlog te voorkomen?" En dan vindt de vrager, of vraagster, zich nog zeer intelligent ook. Daarmee is nu de spiiker eens even op den kon getikt.. Het is zielig. Natuurlijk zal die Vrouwen Vredesgang geen oorlog kunnen voorkomen. Maar hij is een onderdeeltje van een enorme, internationale beweging het verzet tegen de schandelijke en domme onredelijkheid van den modernen oorlog die zich in alle landen doet gelden. Precies te berekenen welken in vloed die beweging uitoefent is niet mogelijk, maar de veronderstelling dat wij, als zij er niet geweest was, nu al in de groote finale vernie tigingsramp van Europa zouden verkeeren, is geenszins overdreven. De taak van de anti- oorlogsbeweging is uiterst moeilijk, vooral in dezen tijd. Maar het is met groote bewegingen altijd zoo gegaan. Hoon en spot zijn ze nim mer bespaard. Niettemin triomfeerden zij ten slotte, omdat haar leiders zooveel overtuiging bezaten dat zij ongevoelig voor dien hoon wa ren. Eens domoors schimpwoord treft niet. De strijd tegen den oorlog is in hoofdzaak een strijd tegen domheid en onverschilligheid. Tegen de domheid van zoo velen, die niet wil len inzien wat een oorlog thans zou beteeke- nen, tegen de onverschilligheid van diegenen, die hopen er hun eigen hachje nog wel uit te redden en zich niets van hun medemenschen aantrekken. Een hoop overigens die op niets reëels gebaseerd is. Want een volgende oorlog is geen zaak meer van verre slagvelden en veilige thuisblijvers. Niemand zal meer op de plezierige positie van veilig thuisblijver kun nen rekenen. Het uitrukken „ter bescherming van huis en haard" is een antiquiteit ge worden. Huis en haard zullen in vele gevallen zelfs eerder getroffen worden dan de uitrukkende man-en-vader. De luchtoorlog zal volstrekt niet nalaten bevolkingscentra tot slagvelden te „promoveeren". Het zal niet meer moge lijk zijn, de veiligheid van vrouw en kinde ren te waarborgen. Een zoo groot gevaar als dat van den mo dernen oorlog heeft de wereld, en vooral Euro pa, nog nimmer bedreigd. Wie daar onverschil lig tegenover staat schiet in gezond verstand en in menschelijkheid tekort. En daarom moet alle actie, die ertegen gevoerd kan worden, gesteund en bevorderd worden. Daarom hoop ik ook dat de Vrouwen Vredesgang, onderdeel van een wereldbeweging, een groot welslagen zal blijken te zijn. IJMUIDEN Visscherijnieuws in een notedop. De Hoop teruggeroepen. Wegens een tragisch sterfgeval van een zoon van een der opvaren den is de stoomtrawler De Hoop. die j.l. Woensdag ter visscherij uitvoer, naar IJmui den teruggeroepen. Opgelegd. De stoomtrawler Raaf IJM. 432 is opgelegd. Steur aangevoerd. De stoomtrawler Utrecht IJM. 46 bracht een steur aan van 23 K.G., die f 16.76 opbracht. Slechte reis van de Claesje. De motor- tfawler Claesje RO 46 was gistermorgen na een reis van 19 dagen naar de Westkust aan de markt met 400 manden visch, grootendeels hake. Door de lange reis was de kwaliteit slecht, zoodat een groote partij voor de con sumptie ongeschikt bleek. Dientengevolge bracht de visch weinig op en besomde de trawler slechts f 1880. BUITENGEWONE LEDENVERGADERING VAN V.S.V. A.s. Woensdagavond wordt een buitenge wone ledenvergadering gehouden van V.S.V. in welke vergadering zullen worden behandeld de rapporten en de voorstellen van de inder tijd benoemde commissie van geschillen. Steun aan het Fransche visscherijbedrijf. Eén nieuw schip voor twee oude. Ook het Fransche visscherijbedrijf heeft de gevolgen van de crisis ondervonden, hetgeen duidelijk blijkt uit de dalende lijn, waarin de visch op brèngst zich sedert 1930 beweegt. Dat de toestand ernstig is blijkt wel uit het feit, dat de opbrengst in de crisisjaren tot iets meer dan de helft van 1930 is gedaald. Ongetwijfeld is niet alleen de crisis oorzaak van den slechten toestand van het visscherij bedrijf in Frankrijk. De vloot is verouderd meer dan de helft van de vloot bestaat uit schepen, die ouder zijn dan 20 jaar), de sche pen moeten door verarming van de dichtbij gelegen vischgronden, groote reizen maken. Tengevolge van de slechte uitkomsten staan vele reederijen aan den rand des afgronds. De nood is hoog gestegen. Maar nu is de redding nabij want eenigen tijd geleden heeft de regeering besloten, het bedrijf ter hulp te komen. Een steunprogram ma is door de regeering ontworpen, waarvan een der belangrijkste punten is, dat de regee ring overweegt het in het leven roepen van een fonds voor het sloopen van visschersschepen van meer dan 100 ton inhoud met mechani sche voortbeweging en die ouder zijn dan 20 jaar. (Caisse de démolition). De bedoeling is. de reeders in staat te stollen, hun verouderde schepen, die slechts nog met verlies geëxploi teerd kunnen worden, door nieuwe schepen van een meer economisch type, met Diesel- of an dere motoren toegerust, te vervangen. Zoo doende hoopt men de exploitatiekosten aan de verminderde ontvangsten te kunnen aan passen. Verder behelst het steunplan het volgende. De regeering betaalt den reeders een premie van frs. 1000 per gesloopte en door nieuwbouw vervangen bruto scheepston, met dien ver stande, dat voor elke twee ton, die gesloopt worden, slechts één ton gebouwd mag worden. In het geheel stelt de Regeering frs. 52.000.000 beschikbaar, verdeeld over 10 jaar, voor het sloopen van circa 230 schepen boven de 20 jaar met een gezamènlijkëiï inhoud van 52.000 bruto ton, in de plaats waarvan nieuwe sche pen met een totalen inhoud van 26.000 bruto tonnen gebouwd zullen worden. Het laten bou wen der nieuwe schepen in het buitenland, zal niet bepaald verboden zijn, maar reeders die nieuwe schepen in het buitenland bestellen, ontvangen slechts een premie van frs. 900 per jesloopte ton inplaats van de voornoemde premie van frs. 1000. De oude schepen mogen eerst na in dienststelling der nieuwe gesloopt worden, waarna de premie betaald wordt. Gedurende de 10 jaar waarin het plan ten uitvoer wordt gebracht, is het verboden vis- scherschepen met mechanische voortbeweging van meer dan 100 ton inhoud en ouder dan vijf jaar in Frankrijk in te voeren. Tegelijk met het fonds (caisse de démolition) wordt met medewerking van de Regeering een coöpera tieve hypotheekbank in het leven geroepen voor het verstrekken van credieten tegen matige rente aan reeders, die onder de bovenstaande regeling nieuwe visscherschepen laten bouwen, waarbij deze schepen als onderpand dienen. Een voorbeeld moge een en ander verduide lijken. Een reeder bezit één of meer trawlers met een gezamenlijken inhoud van 400 ton br. en wenscht deze door 200 ton nieuwbouw te ver vangen. De berekening is als volgt: De prijs per ton nieuwbouw bedraagt op het oogenblik circa frs. 5.600 200X5.600 frs. 1.120.000. De ree der ontvangt: a) van de Regeering slooppremie (400Xfrs. 1000) frs. 400.000 b) van den slooper (400 X frs. 50) frs. 20.000 Frs. 420.000 Blijft dus te betalen: frs. 1,120.000 frs. 420.000 frs. 700.000 De hypotheekbank verstrekt op on derpand van het schip een cre- diet gelijk aan de helft van de waarde daarvan (frs. 1.120.000) frs. 580.000 zoodat de reeder zelf slechts frs. 140.000 d.i. circa 12 pet. van de waarde van het te bouwen schip moet financieren. Inderdaad een belangrijk voorstel, dat on getwijfeld van groot belang is voor het Fran sche visscherijbedrijf en er zeer zeker toe zal bijdragen dat de Fransche visscherij op hoo- ger peil wordt gebracht. Het is te hopen, dat de Nederlandsehe Vis scherij Centrale wil overwegen, of op deze wijze iets voor het IJmuidensche bedrijf ge daan kan worden. „VERBODEN IN TE RIJDEN" In verband met het besluit van Burgemees ter en Wethouders, om verschillende wegen en straten voor het berijden in een bepaalde richting af te sluiten, worden thans op vele plaatsen de hiervoor voorgeschreven ver keersborden geplaatst, zoodat thans tegen overtreders proces-verbaal kan worden opge maakt. Tot de straten welke slechts van één kant mogen worden ingereden behoort ook het ge deelte van de De Genestetlaan gelegen tus- schen den Zeeweg en den eersten dwarsweg, welk gedeelte is afgesloten voor het verkeer uit de richting Driehuis. Aangezien aan het begin van deze laan nabij den Driehuizerkerk- weg alléén een bord is geplaatst met het op schrift „Geen doorgaand verkeer" en niet het voorgeschreven verkeersbord, stooten vele automobilisten en wielrijders hun neus voor het bord nabij den Zeeweg. Auto's moeten bij laatstgenoemd bord rechtsaf naar den Drie- huizerkerkweg en wielrijders moeten afstap pen en het laatste gedeelte van de De Ge nestetlaan te voet afleggen. Was het niet beter geweest, de geheele laan voor het verkeer, komend uit de richting Drie huis af te sluiten?. Men zette hedenavond de klok vooruit. Voorzoover het noodig is, herinne ren wij eraan, dat de Zomertijd op 15 Mei begint des voormiddags te twee uur. Het wordt dan geacht te zijn drie uur in dien voormiddag. Men denke er dus aan hedenavond vóór het naar bed gaan de klok een uur vooruit te zetten. Professor Piccard (tweede van links met muts op) kort voor de start voor een proeftocht met een luchtballon. Zooals men weet, hoopt prof. Piccard binnenkort met een stratosfeerballon een hoogte van 30.000 M. te bereiken. De Rijkspostspaarbank in April. Aan alle kantoren daling van het tegoed. Het is een typisch verschijnsel, dat in de maand April aan alle kantoren van de Rijks postspaarbank het tegoed der spaarders is achteruitgeloopen, welk verschijnsel ook werd waargenomen bij de Nutsspaarbank bij welke instelling het tegoed eveneens aanzienlijk terugliep. Ongetwijfeld is deze saldo-vermin dering, die vooral ontstaan is door abnor maal hooge uitbetalingen, het gevolg van bijzondere omstandigheden, als het betalen van belasting, van landhuur, hypotheek rente en andere periodieke betalingen. Verhoudingsgewijs waren de terugbeta lingen het hoogst in het landelijk deel dei- gemeente. Aan het kantoor te Velsen was het totaal der terugbetalingen zelfs viermaal zoo groot als dat der ingelegde gelden. Het gunstigst was de situatie in Velsen-Noord waar slechts eenige guldens meer werden uitbetaald dan ingelegd. Het totaal der ingelegde gelden bedroeg f 83.879.48 dat der terugetalingen f 126.493.62 zoodat het saldo der. spaarders terugliep met f 42.614.14. Het verkeer aan de verschillende kanto ren was als volgt: Postkantoor IJmuiden: Ingelegd f 33.268.17 Terugbetaald f 43.727.38. Minder ingelegd dan terugbetaald f 10.459.21 Hulppostkantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd f 13.212.98 Terugbetaald f 21.118.58. Minder ingelegd dan terugbetaald f 7.905.60 Hulppostkantoor Velsen: Ingelegd f 4.628.21 Terugbetaald f 17.308.07 Minder ingelegd dan terugbetaald f 12.679.86 Hulppostkantoor Velsen-Noord' Ingelegd f 9.813.70. Terugbetaald f 9.833.49 Minder ingelegd dan terugbetaald f 19.79. Hulppostkantoor Santpoort-Dorp Ingelegd f 10.441.94 Terugbetaald f 17.738.06 Minder ingelegd dan terugbetaald f7.296.12 Hulppostkantoor Santpoort-Station Ingelegd f 12.514.48 Terugbetaald f 16.768.04 Minder ingelegd dan terugbetaald f4.253.56 Het aantal nieuw uitgegeven boekje» be droeg 79, JAARVERGADERING „GROOT IJMUIDEN". A.s. Woensdagavond vindt in Hotel No. Eén de jaarvergadering plaats van de Winkeliers- en Handelsvereeniging Groot-IJmuiden. De agenda vermeldt o.a. jaarverslagen van secretaris, penningmeester en kascommissie en bestuursverkiezing wegens aftreding van de heeren G. de Jager en F. de Boer, beiden her kiesbaar en van den heer K. Thijsen, niet herkiesbaar en wegens voorziening van een vacature voor Oud-IJmuiden. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: SCH 210 f 630, SCH 25 f 630, SCH 297 f 820, SCH 196 f 560, KW 177 f 210, KW 178 f 240, KW 108 f 190, KW 172 f 170, KW 86 f 720 KW 48 f 390. KW 175 f 220, KW 89 f 170. KW 162 f 220. KW 169 f 150, KW 3 f 840. KW 86 f 320, KW 55 f 240, KW 18 f 240. KW 110 f 390 KW 105 f 500, KW 124 f 290, KW 43 f 410, KW 130 f 380. KW 134 f 240, KW 70 f 300, KW 29 f 430, KW 40 f 590. Nieuwe ijsbrekers. 1 Het Finsche parlement heeft de regeering Iuitgenoodigd gelden aan te vragen voor den bouw van een nieuwen ijsbreker en voor ver betering en vernieuwing van de bestaande ijs- ferekers. Na warme maaltijden melkvoeding! Het Comité voor Schoolvoeding stelt voor alle scholen in de gemeente melk beschikbaar. Naar wij vernemen, heeft na het beëindigen van de schoolvoeding het bekende comité waarvan voorzitter is de heer P. Bosman, wethouder voor Sociale Aangelegenheden een onderhoud gehad met Dr. L. S. Limborgh Meijer, directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst waarin den directeur werd gevraagd, of er zich onder de schoolbevolking kinderen bevinden, waarvoor melkvoeding tot de a.s. zomervacantie gewenscht is. Dr. Lim borgh Meijer beantwoordde deze vraag beves tigend. Hij verklaarde zich bereid, na inge steld onderzoek aan het comité de namen op te geven van de kinderen, die hiervoor naar zijn meening in aanmerking komen. In verband hiermede heeft het comité zich gewend tot de hoofden van scholen, niet al leen in IJmuiden, maar ook tot die van Drie huis, Santpoort en Velsen, daar het comité ook de schoolbevolking van deze afdeelingen in zijn werk wil betrekken, met het verzoek hun medewerking en hulp te verleenen. De melk wordt alleen verstrekt aan die kinderen, waar van de ouders het goed vinden, Per dag wordt 1/2 flesch verstrekt, waarvan de kinderen 's morgens 11 uur en 's middags 3 uur een deel ontvangen. Des Woensdags en 's Zaterdags wordt natuurlijk maar één keer melk verstrekt. DRIEHUIS HET OVERLIJDEN VAN PATER P. GULICKX In verband met het overlijden van Pater P. Gulickx, Overste van het Missiehuis alhier vernemen wij. dat het stoffelijk overschot van den geestelijke inmiddels naar Driehuis is overgebracht. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Woensdagmorgen op het kerkhof achter het Missiehuis, nadat de plechtige lauden zijn ge zongen en een plechtige uitvaartdienst is ge houden. Hedenavond zullen in de kapel de metten gezongen worden. De autotocht met onbekende bestemming van den A. N. W. B. Het reizen „met onbekende bestemming" is iets, dat in den laatsten tijd steeds meer op gang maakt. Het idee is. als ik me niet ver gis, uit Amerika naar Europa overgewaaid en het is nog geen jaar geleden, dat in Neder land de eerste bootreis met onbekende be stemming georganiseerd werd, waarbij de deelnemers alleen maar wisten, hoe lang zij onderweg zouden blijven, en dat hun boot hen naar een mooi en nog niet al te bekend oord van de wereld zou voeren, maar waarbij ze verder al het initiatief aan anderen hadden overgelaten. Sindsdien is dat reizen met on bekende bestemming steeds populairder gewor den. andere stoombootmaatschappijen volg den het voorbeeld van die eerste, verleden zomer heeft men ook al per trein dergelijke reizen kunnen maken, en nu van het jaar opende de A.N.W.B. het seizoen door het or- ganiseeren van een autotocht met onbekende bestemming, waarbij de deelnemers, door een bijzonder vernuftig uitgedacht systeem, en hoewel ze wel degelijk zelf het stuur van hun auto in handen hielden, van minuut tot mi nuut niet wisten, waarheen in het volgend oogenblik de A.N.W.B. hen sturen zou. Zaterdag heeft die tocht plaats gehad: in verscheiden plaatsen van Nederland startten tusschen acht en elf uur de honderden A.N.W.B.-leden, die ingeschreven hadden, en het verkeer in Nederland is den ganschen dag lang door den Toeristenbond beheerscht. Overal en nergens vonden ontmoetingen tus schen automobilisten en motoristen „met on bekende bestemming" plaats: ze stonden broederlijk te puzzelen voor wegwijzers, ze wuifden elkaar toe bij de Westeinder plassen, in Spankenburg, bij het Uddeler meer, op de hei bij Oud Millingen, in Nijkerk en in Woer den. ze bogen zich gezamenlijk over lastige motoren of recalcitrante banden, en naar mate het later op den dag werd, werd niet alleen het volk schooner tenminste in aller oogen maar steeg ook de stemming tot een merkwaardig hoog punt, wat één van de deel nemers verleidde tot de mogelijk niet gansch en al vleiende, maar in allen gevalle wel zeer teekenende opmerking: „Hollanders zijn een merkwaardig volk. Hoe verder van honk je ze tegen komt, hoe amusanter ze worden En wie dat niet gelooven wil, die had Zater dag tegen een uur of vier maar eens moeten komen kijken op de hei vlak voor Oud Millin gen, waar de halve A.N.W.B. tot de conclusie was gekomen, dat het daar net de geschikte plaats was voor een pic-nic-theeuur, waar de weg bezaaid stond met auto's met wit-blauwe A.N.W.B.-radiatordoeken, en waar de onmid dellijke en minder onmiddellijke wegkant wemelde van jolige toeristen, die het leven, met mierennesten en lekkende thermosfles- schen en al, als een groot festijn beschouw den, en zich ten slotte slechts moeizaam ver hieven om te gaan onderzoeken, wat de laat ste etappe van den tocht nog voor hen in petto had. Zeer vermoedelijk is ook hen dat niet tegen gevallen, want ze voerde langs Baarn. Bunschoten, het prachtige Spaken- burgsche haventje en vele gul juichende Spa- kenburgsche schoonen-in-kleederdracht over den Zuiderzeedijk, en toen iedereen al dacht, dat het nu toch wel uit zou zijn, bleek de prachtige nieuwe weg dwars door de Loos- drechtsche plassen ook nog op het program ma te staan, zoodat ten slotte de groep-Am- sterdam in opperste tevredenheid bij de Apollohal aan de Apollolaan in Amsterdam arriveerde om er haar contrólekaart in te leveren en haar plaquette in ontvangst te nemen. Het zal niet-ingewijden misschien een raad sel zijn hoe men eenige honderden automobi listen, zelf achter het stuur van hun auto ge zeten, op avontuur in Nederland uit kan stu ren zonder dat zij kunnen bevroeden waar heen de volgende minuut hen brengen zal. Aangezien het recept geen geheim is, en „simple comme bonjour" mits men het maar eenmaal weet is de oplossing van dat raadsel makkelijk te geven; aan den deel nemers was namelijk bij het begin van den tocht een „rijplan" uitgereikt, dat geheel in geheimzinnige cijfers uitgedrukt was; twee van die cijfers correspondeerden steeds met elkaar, en daarvan gaf het ééne telkens een kilometercijfer op de te passeer en wegwijzers aan, en de andere het nummer van die weg wijzer zelf. Men sloeg steeds de richting in, die het kilometergetal aanwees, men kon zich zelf controleeren aan de hand van het nummer van den wegwijzer, en men volgde de aange geven richting tot de volgende wegwijzer haar woordje mee kwam spreken en gewoonlijk alle oorspronkelijke gissingen aangaande de mo gelijke toekomstige route weer in duigen deed vallen. Gewoonlijk tot niemand's spijt, want de A.N.W.B. wordt op het gebied van het ken nen van Nederland's natuurschoon niet ge makkelijk overtroffen, en het staat te be twijfelen of er in Nederland velen zouden zijn, die de tochten van Zaterdag beter hadden kunnen uitdenken! Waarbij dan onmiddellijk gezegd moet wor den, dat het weer ongetwijfeld bijdroeg. Echt Hollandsch weer. met een pril zonnetje, dat alles in dat wonderlijke stille, blanke licht zette, waarin het Hollandsche landschap op zijn allervoordeeligst pleegt uit te komen. dat. wazige, blauwe verschieten tooverde. die bijna te mooi bleken om waar te zijn, dat, samen met de net beginnende bloei van de appel- boomen, heele streken tot sprookjesoorden maakte, en waarin, wat later op den dag, het IJselmeer gemetamorfoseerd werd in een zee van zilver, waarop een paar roerlooze tjalken de serene rust nog accentueerden. Is Holland ooit mooier dan in dezen tijd, waarin al het groen nog zoo wonderbaarlijk frisch is, en waarop het heele land die glans van onge looflijke properheid heeft, dat men zich af vroeg of soms den dag te voren alle vrouwen van Nederland aan den grooten schoonmaak waren getogen en kerktorens en weilanden en slooten en zelfs den hemel in hun ijver een zoo verwoede beurt hebben gegeven, dat er niets meer over was. dat niet blonk en glom van properheid en van plezier in die proper heid? Hollanders plegen zich inderdaad al te vaak schuldig te maken aan het miskennen van de schoonheid van het eigen land. maar ik geloof niet dat zij, die Zaterdag meesmulden van den schotel „Holland op zijn Hollandsch". die de A.N.W.B. met zoo'n zorg en liefde voor hen had klaargemaakt, zich weer gauw aan die fout zullen bezondigen! WILLY VAN DER TAX.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1