Nasleep van brandstichtingS' affaire. Hooge Raad stelt veroordeelde in vrijheid. De Hooge Raad .treeft het revisieverzoek behandeld van den melkknecht K.. die in de bekende brandstichtings-affaire (betreffen de den brand in de woning van" den melk handelaar G. te Amstelveen op 17 December 1933) door het Hof te Amsterdam is ver oordeeld tot 11/2 jaar gevangenisstraf wegens brandstichting. Een door het parket van den Hoogen Raad ingesteld onderzoek, waarbij de advo caat-generaal zich wendde tot de justitie te Amsterdam, gaf aanleiding tot arrestatie van den melkhandel aar G. en den café houder C. in den Haarlemmermeer, respec- 1 tièvelijk op vermoeden van uitlokking van brandstichting en brandstichting. Rapporteur in deze zaak was mr. Taverne, die erop wees, dat men deze veroordeeling niet te tragisch moet opvatten, omdat de aanvrager zeker schuldig is in hoogeren zin. Hij is volkomen medeplichtig. De advocaat-generaal concludeerde, dat hetgeen thans gebleken is. aanleiding geeft tot voldoenden twijfel; voorts tot gegrond- verklaring van de aanvrage tot schorsing van de straf, niet verwijzing van de zaak naar een gerechtshof, dat van de zaak nog geen kennis heeft genomen. De Hooge Raad heeft in deze zaak onmid dellijk uitspraak gedaan en overwogen, dat het uitvoerig onderzoek wel een en ander aan den dag heeft gebracht, dat het door den aanvraeer beweerde schijnt te bevestigen. De Hooge Raad bévial schorsing van de tenuit voerlegging van het arrest, met verwijzing der zaak naar het Hof te 's Gravenhage en beval voorts de onmiddellijke invrijheidstelling van den aanvrager. Invoer visch- en d"!rmeel- producten gemonopoliseerd. Heffing van 1.per 100 K.G. Een dezer dagen heeft de .afkondiging plaatsgehad van het Crisis-Diermeelbesluit 1935 I, dat Zondag, in werking is getreden. Van bevoegde zijde deelt men ons het vol gende ter toelichting van dit besluit en de daarop gebaseerde uitvoeringsmaatregelen mede. Het Crisis-Diermeelbesluit 1935 I beoogt voor den invoer van gedroogde visch, ge droogd vleesch, en gedroogd bloed, alsmede voor alle soorten visch. walvisch, dier- vleesch-, beender-, vleeschbeender- en bloed meel een monopolie te vestigen, welk mono polie in handen gelegd is van de Nederland sche Meelcentrale. Het te berekenen prijs verschil zal f 1 per 100 K.G. bedragen. Waar deze maatregelen uiteraard een prijsverhoogende werking op de binnenland- sche voorraden der genoemde producten za1 hebben, is tevens beDaald. dat de op 13 Mei a,s. bij bedrijven en handelaren aanwezige voorraden boven een minimum hoeveelheid van 500 K.G. aan .een...heffing-van. .f 1 per 100 K*G. zijp onderworpen. Ten einde den bedrijven., welke, visch- en diermeelproducten bereiden, zoomede den handelaren niet meer moeilijkheden in den weg te leggen, dan voor de juiste uitvoering ven den onderhavigen maatregel nondif* is is echter vam het betalen van de hef fin vrijgesteld de normale voorraad, welke bij die bedrijven of handelaren o'p het tijdstip der heffing aanwezig is. De °,eïnid,sfi'ld'è voorraad van den 13d<en "Mei' 1932, 1933 en 1934 zal in het algemeen als normale voorraad worden aangemerkt.' Voorts bevat het Crjsis-Di'ermeelbesHiit 3^35 I de bepaling, dat het bereiden en doen be reiden van voornoemde visch- en diermeel producten slechts is toegestaan aan hen die bij de Nederlandsohe Meelcentrale als geor- ganlseerden zim toegelaten. Allen, die het bereiden van déze producten als bedriif uit oefenen ten tiide van het in werking treden van het Besluit, zullen als georganiseerd en worden toegelaten. SPOORBRUG TE DEVENTER GERAMD. DEVENTER. 13 Mei (V.D.). Hedenmor gen is een drijvende bok van een Rotterdam- sche transportfirma, die de nieuwe spoor brug van Vlissingen naar Zwolle had ver voerd op de terugreis te Deventer tegen de spoorbrug over de IJsel gebotst, doordat men geen rekening had gehouden met den water stand. Met een hevisen s1^ botste de bok tegen de brug. Het Noordelijk voetpad werd vernield. Zware ijzeren balken werden ver bogen en knapten af. De hoofdligger van de brug werden ontzet. Van de bok brak een deel van den kop af. Het spoorwegverkeer en het rijverkeer over de brug ondervonden geen stagnatie, doch het voetgangersverkeer wordt over het Zuidelijk voetpad geleid. Er gebeur den geen persoonlijke ongelukken. EERVOL ONTSLAG AAN DEN HEER BEIJEN. Naar we vernemen is aan den heer J. W Bijen, directeur der Rotterdamsche Bank- vereeniging op zijn verzoek eervol ontslag ver leend in verband met zijn benoeming tot plaatsvervangend president van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel. Koningin en Prinses naar Brussel. Maandagavond van Utrecht vertrokken. De doorreis van de Koningin en Prinses Juliana heeft in Utrecht, waar de treinreis naar Riel aan de Belgische grens begon, een buitengewoon hartelijk karakter gedragen. Geruimen tijd vóór zes uur had zich reeds een talrijk publiek op het Stationsbordes ver zameld en ook op het Stationsplein stond het vele rijen dik. Toen de Koninklijke auto's het plein opre den, barstte een luid applaus los. Ook op het perron had zich veel publiek v erzameld dat de Koningin en de Prinses steeds opnieuw toejuichte en eenige malen het Wilhelmus zong. Toen de trein zich om 18,22 in beweging zette barstte nogmaals een luid gejuich los. De beide vorstinnen hebben te Riel den nacht in den trein doorgebracht. Van Riel werd heden de reis per auto naar Brussel voortgezet. Minister MarcKanf katholiek geworden. Zijn ontslag als minister aangeboden. Mr. A. M. Joelces, de voorzitter van de Vrijz. Democratische Tweede Kamerfractie, deelde Maandagmiddag aan het Corr. Bureau mede, dat hij nog geen bericht had ontvangen van de uittreding van mr. Marchant uit den Vrijz. Deni. Bond. Hij wérisclite zijn oordeel óp'te schorten, doch kon wel verklaren, dat mr. Marchant hieraan terecht de consequentie heeft verbonden, dat hij onder deze omstan digheden niet het ambt van minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen kon blij ven vervullen. Niet zwijgend door liet leven. De Tel. heeft zich in verbinding gesteld met minister Marchant en hem gevraagd naar een nadere verklaring omtrent zijn "besluit af te treden' als minister. De minister verklaarde het oogenblik nog niet gekomen te achten zich daarover thans uit te spreken. Ten slotte vroeg het blad mr. Marchant of dit dan insluit dat hij lid wordt van de R.K. Staatspartij. De minister antwoordde daarop, dat dit niet onmogelijk is, doch dat hij daarover nog geen beslissing genomen heeft. De minister zeide dat dit de toekomst betreft en „die ligt in den schoot der goden verborgen". De minister zeide echter dat een vroeger door hem afgelegde verklaring omtrent de politieke consequenties van een overgang naar het roomsch katholieke geloof natuurlijk haar kracht behoudt. „Echter ben ik", aldus zeide mr. Marchant, „niet gelijk te stellen met een ander lid van den Vrijzinnig Democratischen Bond." Mr. Marchant doelde daarbij op zijn positie als minister en den grondslag van het kabinet. Het blad heeft den minister voorts gevraagd of zijn besluit beteekende, dat hij zich uit het politieke leven terugtrekt. De minister ant woordde daarop ontkennend met deze bewoordingen „Neen, zwijgend door het leven ga,an ligt niet in mijn aard." Naar de Tel. verneemt, is namens liet hoofdbestuur van den V.D. Bond, den heer Marchant schriftelijk een onomwonden ver klaring gevraagd of de minister Katholiek was geworden en toen uit het ontvangen antwoord bleek, dat hij ongeveer een half jaar geleden tot het R.K. geloof was over gegaan, is hem als de meening van het hoofd bestuur kenbaar gemaakt, dat hij hieruit de politieke consequenties had te trekken. An ders dan paste in het kader van zijn opvat ting van he geval tot dusver, heeft mi nister Marchant toen in den aan het einde der vorige week gehouden kabinetsraad mede- deeling gedaan van de ondernomen stap en van zijn voornemen om aan de Koningin ont- heff'ne uit ziin functie te verzoeken. Klacht wegens opruiïng tot moord. Tegen dr. Henri Polak. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 14 Mei: Het volgende schrijven" wérd door Mevr. Kleine—Gartman aan haar Am sterdamsche' stadgenooten gericht': Aan mijn Stadgenooten! Woorden zijn te koud voor de warmte mijner dankbaarheid. De hulde mij den 4den Mei ,den avond van mijn afscheid van het toonèel en 50-jarig jufoilé be toond, heeft mij diep getroffen. Een dergelijke waardeering had ik niet kun nen hopen of denken. Ik heb onder vonden, dat, waar het 'kunst geldt, de hartader vanNederland niet flauw klopt. Het is onmogelijk allen'dank te zeggen. Mijn kunstbroeders en -zusters, met wie ik zooveel jaren lief en leed heb gedeeld, in de eerste plaats mijn erken telijkheid. Den Raad van Beheer en de Directie van de Koninklijke Vereeni ging „Het Nederlandsch Tooneel", be- stuurderen van Tooneelbond en Too- neelschool, van het Conservatorium en van de Maatschappij „Apollo", de Directie G. Prot Zoon, de Rederijkers kamer „H. Z. O. D.", den heer Roothaan en kunstgenooten, en niet het minst den Senaat van het Amsterdamsche Studentencorps, die hoop der toekomst, mijn Alkmaarschen vrienden miin innige dank. mijn iwnige erkenteliik- heid. Een biizonder woord van dank aan de Commissie, die in alle stilte en zonder eenigen ophef door het geheele land mijn komst heeft voorbereid ook aan de Commissie, die mij een album aan bood waarin zelfs enkelen der voor tref felijksten des lands bijdragen plaats ten een kunstgewrocht van on gekende waarde. Hartelijk en met ontroering gedenk ik ook die vele en onopgemerkte en in stilte gebrachte bewijzen van gehecht heid en verkleefdheid van hen, die er zich een eer in stelden mede te werken om den avond van mijn leven zonder zorg tegemoet te gaan! Als mij nog enkele levensjaren gegund zijn, dan heb ik die te danken aan de nieuwe levenskracht, die de liefde van geheel een natie mij heeft gegeven. Ik ka* leven van mijn herinneringen. Mijn land en mijn stad, mijn geliefd Amsterdam, ga het wel. Amsterdam, 12 Mei 1885. M. J. wed. KLEINE-GARTMAN. De moord te Hoofddorp. Verdediging pleitte vrijspraak. Na het requisitoir van den procureur-gene raal voor het Amsterdamsche Hof tegen den 24-jarigen electro-technicus W. K„ die te recht stond, verdacht van doodslag op zijn pleegvader, den eleetricien van Brussel te Hoofddorp, was het woord aan den verdedi ger, mr. Eskens. Deze zeide, dat de zaak tegen verd. be- heerscht wordt door twee woorden: „dorps praatjes" en „spookverschijningen". Van B. was angstig, hij dacht, dat hij van verschil lende kanten belaagd werd: het is niet onmo gelijk. dat hij aan vervolgingswaanzin leed. Er is wel eens oneenigheid tusschen verd. en Van B. geweest, maar bijzonder ernstig waren de questies niet. De angst van den verslagene was niet gericht tegen verd. Hij verzocht zijn pleegzoon zelfs zijn bed te verplaatsen, zoodat zij op dezelfde etage sliepen. Daaruit blijkt toch geenszins, dat verd. en van B. elkaar hebben gehaat. De procureur-generaal be steedt zooveel aandacht aan de geluiden, welke getuige Veeneman in den nacht van den moord heeft gehoord, doch hij vergeet, dat er vele ge luiden zijn gehoord, welke niet zijn opgehel derd. Er zijn in deze zaak zeer veel mysteries, zooals b v. het optreden van Van Weelde. Be treffende de liefdesbetrekking tusschen verd. en de vrouw van den verslagene merkt pl. op. dat hier niets van vast staat. Misschien voelde de vrouw van Van B. liefde voor verd., maar dat het omgekeerde ook het geval was oor deelde pleiter volkomen onjuist. Als er eventueel een verhouding heeft be staan, was dit toch geen reden voor verdach te zijn pleegvader te dooden. om met diens zooveel oudere vrouw te trouwen. De procureur-generaal heeft dan ook geen motieven voor de daad van verd. kunnen geven. Pl. zag wel twee mogelijke motieven. Hij wijst op de moeilijkheden, die waren gerezen doordat de gietvormen in Van Brussel's werk plaats, die hij samen met verd. had gemaakt, herhaaldelijk waren verr'-H. Mogelijk is aldus pl. dat degene, c! deze vormen ver nielde, door van Brussel is betrapt en daarna in een vechtpartij met hem is gewikkeld, met het noodlottige gevolg. Pl. laat in het midden, wie de vernieling heeft gepleegd. Een andere verklaring is, dat Van Weelde (de getuige) met Van Brussel ruzie heeft gekregen over het contract betreffende dén 'inboedel. Wellicht wilde Van Brussel dit, contract niet afgeven en is daarom de ruzie ontstaan. Pl. wijst óp de verschillende vreemde gedragingen van van W., op zijn houding in de ontdekking etc. Er zijn vele raadsels en mogelijkheden en die heeft de politie niet onderzocht. Uitvoerig besprak pl. de verklaringen van den zieken buurman getuige Veneman. De ge- luidsproeven door de politie genomen, zijn onjuist geweest. Waarmee is de moord gepleegd? Ook hier over tast men in het duister. Wel staat verd. financieel niet gunstig be kend, doch geweldsmisdrijven heeft hij nooit gepleegd. Met klem drong pl. aan op vrijspraak. Mr. P. ten Bokkel "behandelde de psycholo gische zijde van de zaak. „Opoe" Postema—Tjadens overleden. Te Groningen is Maandag overleden de oudste inwoonster van; Nederland, de Wed, Postema-Tjadens Het' oudje is 106 jaar ge worden. T eraar debestelling Mr. H. Smeenge. Te Assen heeft Maandag onder groote be langstelling van de zijde van autoriteiten en particulieren de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van Mr. Harm Smeenge, in leven lid der Eerste Kamer. Om half twee vertrok de stoet van het sterf huis aan de Beilerstraat naar de Noorder Be graafplaats. Onderweg werd een oogenblik halt gehouden bij de Mr. Harm Smeengebank op den hoek van de Emmastraat en de Hoofd laan, waarna de stoet den tocht vervolgde. Tal van bloemstukken werden in twee volg- rijtuigen meegedragen. Nadat de stoet op de Noorder Begraafplaats was aangekomen, 'trad, toen de kist in het graf was neergelaten, als eerste spreker de commissaris der Koningin in de provincie Drente, Dr. R. H. baron De Vos van Steenwijk naar voren, die zeide, dat na een gevoel van rouw en droefheid toch ook berusting heersc.ht omdat wij weten, aldus spr., dat aan het leven van dezen stoeren werker eens een einde zou komen. Op het overlijden van een man als mr. Smeenge zouden de oude Romeinen alleen hebben gezegd: hij heeft zich verdienstelijk gemaakt voor het vaderland. Dit is zeker ook voor hem van toepassing, als wij de provincie Drente als zijn vaderland kenmerken. Aan Drente's ontwikkeling heeft hij steeds gewerkt. Hierna voerde mr. Fock als vriend het woord die de buitengewone eigenschappen van den overledene roemde en wees op de groote toe wijding voor de zaak, die hem lief was. Hij wist anderen in vuur te doen geraken voor de Drentsche belangen, doch daarnaast heeft Smeenge ook veel gedaan voor het Nederland- sche volksbelang. Namens de liberale staatspartij „De Vrij heidsbond" voerde vervolgens de voorzitter mr. Wendelaar het woord, die zijn dank uitte voor het vele werk, dat de overledene voor het liberalisme heeft gedaan. Liberaal kan alleen hij zijn, die respect heeft voor anderer over tuiging en die kunst verstond mr. Smeenge DINSDAG 14 MEI 1935 niet alleen in zijn ambtelijke functies, maai. ook in ander werk. Namens de Vrouwengroep sprak mevr sT Boer, die wees op het vele werk, dat mr' Smeenge voor de vrijheid van bewegino- de Nederlandsche vrouw heeft gedaan. Spreek ster eindigde met een persoonlijk woord v™ dank an De heer H. Klimp uit Peest sprak uit naam van de vereeniging tot bevordering van he? ambachtsonderwijs in Drente Namens de Schippersvereeniging „Schutte, vaer" voerde de heer Hortensius uit Bodega" ven het woord en namens de vereeniging°He+ Binnenscheepvaartcongres en in opdracht van den Algemeenen Schippersbond Mr. n. Dam uit Rotterdam. Mr. Nieuwkerk uit Amsterdam sprak uit naam van het Schoolfonds „Schut, tevaer" en herinnerde er aan, dat de 'overle* dene steeds ijverde voor en tot werkelijkheid bracht de opleiding van het schipperskind Hij heeft altijd op de bres gestaan voor hen onder de leuze: kennis is macht. Als vertegenwoordiger van de Drentsche Vereeniging te Amsterdam sprak de heer j Nyenhuis, die wees op de onverzettelijke W van den overledene. Jhr. v. Swinderen uit Groningen sprak als president-commissaris van de Eerste Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam. De heer Spier te Dedemsvaart huldigde den overledene voor wat hij heeft gedaan in het belang van het deel van Over- ijsel ten Zuiden van de Reest. Namens de Vereeniging Volksonderwijs sprak de .heer Klaas de Vries, secretaris dezer ver eeniging. De heer J. Huges, lid van Gedeputeerde sta- ten van Drente, bracht den overledene dank voor het vele werk voor de provincie gedaan De heer H. D. Tabak uit Amsterdam voerde het woord namens het hoofdbestuur der Ver- eeniging tot Bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland en namens de Afdeeling Amsterdam dezer vereeniging. Als laatste spreker voerde het woord de héer Westerhof uit Meppel, namens het hoofdbe- •stuur van het Nederlandsch Onderwijzers G«. nootschap. Een kleinzoon van den overledene Mr. H. van Riel te Rotterdam sprak woorden van dank voor de groote belangstelling. De droeve plechtigheid was hiermede ten einde. Data en deskundigen eind» examens H. B. S. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft lo. bepaald, dat de eindexamens aan de B. afdeelingen der openbare hoogere burgerscho len met vijfjarigen cursus dit jaar zullen wor den afgenomen op de in deze beschikking voor elke school aangegeven dagen; 2o. aangewezen de navolgende deskundigen, met wier medewerking deze examens zullen worden afgenomen. S. bij de eindexamens van de 1ste gemeente lijke H.B.S. met 5.-j. cursus te Haarlem op 20 21, 22, 24, 25, 26. 27, 28. 29 Juni, 1, 2, 3 en 4 Juli; Rijks H.B.S. te Velsen op 5, 6, 8, 9, 10 en 11 Juli; deskundigen: dr. J. A. Barrau te Utrecht; dr. J. E. W. Ihle te Amsterdam; dr. A. Hulshof te Utrecht; T. bij de eindexamens van de afd. H.B.S. van het R.K, lyceum te Haarlem op 20, 21, 22 en 24 Juni; afd. H.B.S. van het Christelijk lyceum te Haarlem op 26, 27, 28 en 29 Juni; 2de ge meentelijke H.B.S. met 5-j. cursus te Haarlem op 1, 2, 3. 4, 5, 6. 8, 9 en 10 Juli; afd. H.B.S. van het Kennemer lyceum te Bloemendaal op 11, 12, 13, 15 en 16 Juli; deskundigen: mejuf frouw dr. A. Snethlage te Amsterdam; dr. J. Höeseken te Delft; H. van Booven te,Hilver sum. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 14 MEI Bioscoop de Pont: „De Big van het regi ment" en „Ridders van den Kouseband", 8 u. WOENSDAG 15 MEI. Gebouw voor Chr. Bel. IJmuiden: Feest avond ten bate van de Jeugdherberg. 8 uur. Bioscoop de Pont: „De Big van het regi ment" en „Ridders van den Kouseband", 8 u. AGENDA TE HAARLEM. He den: DINSDAG 14 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.15—9.15 u. Frans Hals Theater: De Smokkelaars van Duinkerken. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Het jolige Weeuwtje, met Chevalier en Jeanette MacDonald. 7 uur en doorloopende voorstelling tot 11.30 uur. Cinema Palace: Tigér Bay met Anna May Wong. Op het tooneel Tiers, accordeonist, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Barcarolle, met Fröh- lich. Op het tooneel: Christiane et Duroy, pa- rodistes frangais. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. WOENSDAG 15 MEI. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Het Haagsch Correspondentie-bu reau meldt ons: De heer mr. II. P. Marchant deelt ons mede, dat hij is overgegaan tot de Roomsch-Katholicke Kerk en is getreden uit den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond. Hij heeft aan de Koningin verzocht hem te willen ontheffen uit zijn ambt van Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dit bericht heeft in parlementaire en poli tieke kringen groot opzien gebaard. Reeds enkele weken geleden liepen er geruchten dat mr. Marchant tot de R.K. kerk zou zijn over gegaan, doch zijn uitlatingen schenen een be sliste tegenspraak in te houden. Het Corr. Bureau heeft zich tot den minis ter gewend met verzoek eenige nadere inlich tingen te verschaffen. Men trof den minister aan in zijn woning aan de C. Jolstraat. Toen hem gevraagd werd of hij aan het verzoek om nadere mededeelin- gen over het verrassende bericht wilde vol doen, zeide hij glimlachend: „Verrassend? Zegt u maar gerust, dat het een bom is, die springen zal. Mijn communiqué is echter duidelijk en voorloopig heb ik geen behoefte hier iets aan toe te voegen." Voorts kan het Corr. Bureau nog mededee- len, dat de stap, waartoe mr. Marchant is overgegaan, het gevolg is van een ontwikke lingsproces, dat niet onlangs tot uiting is ge komen, doch dat zich eerder in den loop van jaren voltrokken heeft. De overgang van mi nister Marchant tot de katholieke leer zou, naar het Corr. Bureau meent te weten, reeds in het vorige jaar hebben plaats gehad. Mi nister Marchant zou 'zich op het standpunt hebben gesteld, dat hij over deze aangelegen heid eerst dan zou spreken wanneer zijn ge weten hem tot spreken zou dwingen. Hij zou deze gedragslijn gekozen hebbeii om het kabinet in dezen toch reeds zoo moeilijken tijd nieuwe zorgen te besparen. Ook voor de ambtenaren uit zijn onmiddel lijke omgeving van zijn departement was de mededeeling van minister Marchant's overgang een volkomen verrassing. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat de echtgenoote van den minister niet tot de katholieke kerk is toegetreden; echter kan met zekerheid worden gezegd, dat alle geruchten, die de verklaring van 's ministers veranderde levensbeschouwing meenen te moeten zoeken in zijn huiselijke omstandigheden, allen grond missen. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft minister Marchant van zijn ovei'gang naar de katholie ke kerk mededeeling gedaan in de jongste ver gadering van den ministerraad. Onderhoud met Mr. Joekes. Namens Ir. A. A. Mussert, Algemeen Leider der Nationaal-Socialistische Beweging in Ne derland, heeft, naar V.D. meldt, Mr. A. J. van Vessem. advocaat te Utrecht, bij den Officier van Justitie te Amsterdam een klacht inge diend tegen den heer Henri Polak, waarin verzocht wordt tegen den heer Polak vervol ging in te stellen wegens de strafbare feiten, door dezen gepleegd door de publicatie van een artikel in „Het Volk" van 13 April 1935, in het bijzonder vervolging wegens opruiïng tot moord op de leden en aanhangers der Natio naal-Socialistische Beweging, zulks bepaalde lijk op grond .van de volgende zinsnede, blij kens de daaraan voorafgaande zinsnede ge richt tegen de leden en aanhangers van de Nationaal-Socialistische Beweging: „Duitschland heeft ons geleerd, dat tegen deze misdadigersbenden de rede niet baat. Wie ons land, ons volk, wil behoeden tegen het lot dat Duitschland en zijn volk heeft getrof fen, moet er op los slaan. Den genadeloozen geen genade. Tegenover de geweldenaars het geweld. Al het andere is nutteloos." In de klacht wordt er de aandacht op ge vestigd, dat reeds in Het Volk van 9 Februari 1935 een artikel verscheen, onderteekend A. B. K.(leerekoper), waarin tot geweldpleging werd aangezet in de zinsnede: „Indien de facisten met een stoet een arbeidersstraat intrekken om daar te colporteeren, dan verdienen zij te worden uiteengeslagen". VEERTIGJARIG BESTAAN NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS. Het Nederlandsch Instituut van Accoun tants vierde Maandag met luister zijn veertig jarig bestaan, In het nieuwe kantoorgebouw van het Instituut op de Heerengracht te Am sterdam dat met 1 Mei in gebruik is geno men, werd des middag^, door het bestuur een receptie gehouden. Allereerst versche nen daar de vertegenwoordigers van de in stellingen van het Instituut t.w. het bureau voor de examens, de ondervereenigingen Noord-Hollandsche Club en Zuid-Hollandsche Club. de drie assistentenvereenigingen. Door hun woordvoerders werden stoffelijke bewij zen van belangstelling aangeboden. Tal van instellingen hadden door het zenden van bloemstukken blijken van belangstelling ge geven. Bovendien was een groot aantal tele grammen ingekomen, uit alle deelen van het land. Maar grooter was het bezoek op de receptie, dat het bestuur kwam complimen teeren. Maandagavond werd een diner gegeven in het Carlton Hotel, waar o.m. aanzaten de ver tegen woord i ge/lis van de ministers van Economische Zaken, van Financiën en van Koloniën, zoomede enkele Amsterdamsche wethouders en vertegenwoordigers van zus- tervereenigingen uit het buitenland. Een halve eeuw geleden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2