Oud-Brussel op dë wereldtentoonstelling. Pronkers in de vogelwereld. De 18de eeuw herleefd. (Van onzen Brusselschen correspondent). De aantrekkingskracht, welke het verleden nog immer en overal op den eenvoudigen mensch uitoefend, wordt wel het duidelijkst gedemonstreerd door het succes, dat op alle tentoonstellingen reconstructies van oude stadsgedeelten oogsten. Wij herinneren ons, hoe Oud-Antwerpen in 1930 gedurende vele maanden het middelpunt, niet slechts der vroolijkheid, maar van het geheele mondaine leven werd. Daar werden door de Antwerp- sche uitgaande wereld, diners en avondfees ten gegeven, recepties gehouden, bruiloften gevierd. Alss onderneming bleek het een schitterende zaak te zijn. De financieele resultaten waren van dien aard dat men het aandurfde thans een Oud-Brussel te constru eeren, dat in oppervlakte en uitvoering al het voorafgaande overtreft. De architect had het voordeel een buitengewoon geschikt terrein toegewezen te krijgen; lichtelijk ge accentueerd met hier en daar nog fraaie oude boomen en waterpartijen, die te samen een afwisselend geheel binnen een klein be stek vormen. Ten einde de eenheid zooveel mogelijk te behouden heeft men zich baseeerd op gegevens uit de achttiende eeuw. Wat wij hier te zien krijgen is dus een synthese van het Oostenrijksche Brussel, dat in werkelijkheid na het opruimen van de Putterie wijk vrijwel geheel verdwenen is. Slechts een fraai staal kunnen de bezoekers nog bewonderen op den hoek van de Rue de Loxem, dus in het hartje van de stad. Hier staat het Hotel van de hertogen van Ursel. thans nog door die familie bewoond. De plattegrond van Oud-Brussel is ver. nuftig ontworpen. In het midden heeft men een groote plaats „uitgespaard", welke moet dienen voor folkloristische feesten en optoch ten. Aan die plaats bevindt zich het paleis van de hertogen van Brabant, dat het cen trum der reconstructie vormt. Rondom het plein loopen smalle straatjes, hier en daar met trapjes, welke een zeer zuiveren indruk geven van wat de Putterie wijk, gelegen aan den voet van de Berg van het Hof, geweest is. Dit stadsgedeelte is nog niet zoo lang geleden opgeruimd. Brusselaars van boven de zestig hebben er nog herinnering aan. Met veei smaak heeft men bekende oude bouwwer ken tot een geheel te samen gevoegd. Wij herkennen de kerk van St. Jacob van Com- postella, het hotel de Rubempré, het hotel van de prinsen van Aerschot.-Croy. het hote1 van de familie Hoogstraten-Lalaing. In hoofdzaak heeft men zich overal aan de hand van de rijke econografische documen- tat'e, welke men over Brussel bezit, zeer dicht bij de historische gegevens gehouden. Men heeft natuurlijk de topografische ge steldheid moeten wijzigen, zoodat bouwwer ken welkee in vroegere eeuwen op eenigen afstand van elkaar gelegen waren thans tegenover elkander zijn komen te staan. Dit Oud-Brussel geeft niet weer, hoe het geweest is. maar hoe het had kunnen zijn. Door het gebruik te maken van goed materiaal en bekwame werklieden heeft men een al te sterk accent van „namaak" vermeden. Voor al des avonds wanneer men een oogenblikje treft dat het er niet al te vol is, is de illuzie soms volmaakt. Van den openingsdag af is er reeds een levendige belangstelling voor deze afdeeling. Ik was er Zondagavond, den dag na de opening, en toen was het er al stampvol, niet alleen op straat, maar ook in de tavernen. Deze zijn hier ruim ver. tegenwordigd. Huis aan huis geeft men ge legenheid tot eten en drinken en men vindt er etablissementen van ieder soort en van iedere kwaliteit; van het kleine gemoede lijke oud-Brusselsche kaberdoesje tot het mondaine restaurant toe. Wat men noemt de chique gelegenheid heet Les Archiducs en wordt geëxploiteerd door het bekende groote hotel Plaza. Verder zijn er natuurlijk kleine winkeltjes met souvenirs, chocolade, siga retten, kraampjes met wafels en belegde broodjes. Naar ik verneem zal de schilder Tytgat die een groote voorliefde heeft voor alles wat folklore betreft en die zeer acht tiende eeuwsch naar geest en verschijning is, er eenige werken tentoonstellen in een huisje dat de Kiekkast gedoopt werd; bij mijn laatste bezoek was dit echter nog niet geopend. Onmisbaar bij een wereldtentoonstelling zijn eveneens de attracties. Het- terrein dat de Brusselsche expositie hiervoor beschikbaar stelde beslaat 7 Hektaren; Oud-Brussel 3 1/2 Hektaren. Voor het laatste wordt een klein entreee geheven, terwijl het attractiepark gratis is. Het is gelegen aan de westzijde der tentoonstelling en om er te komen doet men het beste de Stadioningang, gelegen aan de Avenue Houba De Strooper, binnen te gaan. Hier is nog zeer veel onvoltocid maar er wordt dag en nacht gewerkt, omdat de ondernemers er het hoogste belang bij hebben voor twaalf Mei gereed te komen. Ofschoon er thans reeds veel buitenland- 1 sche belangstelling is, tot nu toe reden er reeds achttien tentoonstellingstreinen van Frankrijk naar Brussel, zal de match Neder landBelgië toch de eerste overweldigende stroom van vreemdelingen aanbrengen. Er zijn thans reeds 30.000 plaatsen voor die wed strijd naar Nederland verkocht en ieder biljet geeft tevens toegang tot de tentoon stellingsterreinen. Dit attractiepark onder scheidt zich in niets van al zijn vorogangers. Er zijn scenic railways, autoscooters, water, chutes, een shimmy, flying turns, ook ont breekt Ober-Bayern niet. Een noviteit is para cute sprongen van een hoogte van 25 Meter Honderde kleine kraampjes met snoeperij en snuisterij, werp- en schiettenten, kortom een zoo volledig mogelijk kermis vermaak met zelfs een authenthieke poffertjskraam. Op het tentoonstellingsterrein zelf zijn natuurlijk eveneens talloozee groote en kleine restaurants voor alle beurzen en alle smaken De mondaine gelegenheid heet „La Vie est Belle" een charmant paviljoen een beetje afzijdig, zeer rustig gelegen. Voor „tea" is nu reeds het paviljoen van de Bon Marché het meest in trek. Buitengewoon gezellig ziet Chasse royale er uit en wat ligging betreft gaat er niets boven Leopold n. Het restau rant Caterbury in de Emile Jacqmain laan, dat bij de kenners voor een der zeer goede eetgelegenheden van Brussel geldt heeft op de tentoonstelling in de Avenue de Bouchou.t vlak naast het paviljoen van de stad Brus sel een groot restaurant geopend. Een beetje afzijdig dicht bij de entree Astrid ligt Wa- roong Batavia voor de liefhebbers van rijst tafel. Verder noem ik het Paviljoen du Pois- son de Mer, Martnas, L' Ecluse, Fin-Bec tallooze koude buffetten en automaten zijn over het terrein verspreid. Aan verscheidene buitenlandsche paviljoens is een restaurant toegevoegd waar men de specialiteiten kan proeven. Luxemburg heeft zelfs een zeer groot en riant eethuis toegevoegd waar de Moezelwijn bij stroomen vloeit. Er is een Hongaarsch, Palestynsch, Tunesisch en Deensch restaurant. Het spreekt van zelf, dat zij die het gerste nat beminnen in een land van bierdrinkers als België daar velerlei gelegenheid toe vin den. De groote brouwerijen hebben allen hier hun paviljoens, waar zij hun beste pro ducten schenken. Wie aankomt en zich snel wil oriënteeren doet het beste dadelijk met het liliput-treintje een toer over het heele terrein te maken; hij krijgt daardoor een zeer goed beeld van het geheel en kan zich dan op zijn gemak daarna aan de beschou wing der onderdeelen wijden. De prijzen van de restaurants zijn vast gesteld in overleg met het gemeentebestuur en de tentoon stellingsleiding en ze verschillen maar zeer weinig met de normale stadprijzen. Het eenige wat mij betrekkelijk duur toeschijnt zijn de entree's voor verschillends vermake lijkheidstenten; zoo kan m enbij voorbeeld de auto van Dillinger, een rijdend fort bewonde ren maar dat kost dan ook 5 frank en wan neer men dan de electrische stoel wil zien moet men drie frank extra betalen; 8 Frank zijnde 40 cent, is ongetwijfeld te veel voor het geen men te zien krijgt en zoo zijn er meer. Het schijnt dat nu reeds vele hotels volge boekt zijn. Men doet er dus verstandig aan niet op de bonne fooi naar Brussel te ver trekken maar zich van te voren van huis vesting te vergewissen. In de ondergrondsche passage op de Place Rogier recht tegenover de Gare du Nord, is een gemeentelijk kamer bureau gevestigd dat de beschikking heeft over vele tienduizenden slaapgelegenheden ook bij particulieren. De mededeelingen daar omtrent worden gratis verstrekt. 14 MEI 1935 Amerikaansche vloot- manoeuvres eischen slachtoffers. NEW YORK. 12 Mei (Reuter) De Ameri- kaansche vlootmanoeuvres hebben twee doo- den geëischt. Zondagochtend zijn twee torpe dojagers in dichten mist op elkaar geloopen waardoor een matroos werd gedood en drie gewond. De zeemanskunst van eten comman dant van het eene schip maakte, dat het schip nog op eigen kracht de haven kon bereiken. Het andere moest door een mijnenveger ge sleept worden. Het tweede slachtoffer viel, :oen een marine-vliegtuig in zee stortte. De nanoevre werd besloten met een tocht van '2 oorlogsschepen van San Francisco naar Hawaii. Geheimzinnig waas even opgelicht Een Reuter-telegram uit Honoloeloe meldt: De sluier van geheimzinnigheid welke over de Amerikaansche vlootmanoeuvres hing is gisteren even opgelicht, toen 32 groote marine- eenheden het marinestation Pearl Harbour nabij Honoloeloe aandeden. Bij deze gelegenheid verklaarde de leider van de manoeuvres, admiraal Reeves, dat de vlucht van de 48 marinevliegtuigen van Ho noloeloe naar Midway Island met goed succes geheel volgens opdracht was volbracht. De botsing tusschen de beide torpedojagers, welke reeds is vermeld, had plaats bij het door breken van de vloot door een keten van vijan delijke duikbooten. De beide torpedojagers deden dienst als flotilleleiders. De vlootbewe- gingen worden verder streng geheim gehou den; alle garnizoenen aan de kust houden zich bereid, want elk oogenblik kan de vijan delijke vloot een aanval op de kust onderne men. UIT HAARLEM JAN GRESHOPPi. De Fransche Gemeenteraads verkiezingen. PARIJS, 13 Mei (Reuter) Hedenochtend te kwart voor tien publiceerde het Ministerie van Binnenlandsche Zaken het volgende overzicht van de verkiezingen, dat 691 van de 858 ge meenten met meer dan 5000 inwoners omvat: Partij Behouden Winst Verlies Communisten 35 31 1 Ooud-socialisten 123 20 29 Nieuw-socialisten 12 2 3 Republikeinsch socialisten 22 4 15 Radicaal socialisten 138 31 37 Onafh. Rad. Soc. 28 10 8 Linksrepublikeinen 88 31 41 Rechtsrepublik. (Maria) 69 16 26 Volksdemocraten 4 3 Conservatieven S 1 Partij loozen 13 1 NED. BOND VAN AMATEURFOTO GR AFEN- VEREENIGINGEN: In Hotel Lion d'Or hield bovengenoemde bond Zondag zijn 13e jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. J. Hens. Na een begroetingswoord van den heer J. C. Uhlenbroek, voorzitter van de ontvangende vereeniging, den Kennemer Fotokring, ver welkomde de heer Hens de vertegenwoordigers van de aangesloten vereenigingen, speciaal degenen die uit het Zuiden van Limburg zijn gekomen om voor de eerste maal den land dag bij te wonen. Ook werd in den bond ver welkomd de heer Bern. F. Eilers uit Amster dam, dien men gerust een der beangrijkste figuren uit de huidige fotowereld kan noemen. In het verdere deel van zijn toespraak hul digde de heer Hens den eere-voorzitter en op richter van dezen Bond, die als zoodanig zijn 12 1/2 jarig jubileum vierde, alsook den heer F. Gerhard, die reeds 12 1/2 jaar bondssecre- taris is. Den heer Gerhard werd onder in stemming der vergadering den eersten afslag van de nieuwe bondsmedaille aangeboden. De uitslagen van de diverse bondswedstrij den werden medegedeeld, waarbij bleek dat de A. A. F. V. Rotterdam de meeste prijzen had behaald, de Kennemer Fotokring te Haarlem had alleen voor den wedstrijd lantaarnplaten ingezonden en behaalde daarin den tweeden prijs plus een persoonlijke vermelding. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, alsmede een verslag van den heert B. Swanenburg te Gou da, die de rondzendcollecties verzorgt. Na uitvoerige bespreking werd een motie van afkeuring aangenomen tegen het feit dat een uitgever van foto-tijdschriften te Bloemendaal pogingen doet tentoonstellingen van buitenlandsche foto's van amateurfoto grafen te organiseeren buiten de bemoeiingen van den bond om en tevens een motie van protest tegen de Ned. Amateurfotografen- vereeniging te Amsterdam die bij de organi satie van de afdeeling fotografieën op de tentoonstelling „Mooi Nederland" te Amster dam te kennen gaf dat vooraanstaande ama teur-fotografen alleen in haar vereeniging te vinden zijn. De tentoonstelling verkreeg daar door een eenzijdig karakter wat de fotogra fieën aangaat, terwijl het grootste deel der bekende amateurfotografen werd buitenge sloten. De meeste aanwezigen bleven na afloop der vergadering aan een lunch bijeen en ver zamelden zich des avonds aan een diner, waarbij de toasten veelvuldig waren en de vriendschapsbanden stevig werden aange haald. De diepe holle stemmen onzer drie duiven kent ieder evengoed als den koekoeksroep. Maar evenmin als de aschgrauwe koekoek en zijn geelbruin wijfje vaak gezien worden, ko men twee van onze wilde duiven dikwijls voor 't voetlicht. De kleine houtduif of holduif houdt zich bij voorkeur in 't dichtst van 't bosch op en dan nog, gedreven door aangebo ren schuwheid, graag hoog in 't dichte gebla- dert. Ook het torteltje, dat eerst tegen Mei van den trek terugkomt, zoekt een hooge uit kijkpost in een boomkroon, niet uit schuw heid, want je kunt overal in 't land en soms ook wel in de stad haar hijgend „toer-h- toerrr!" hooren, maar omdat het niet buiten 't lieve zonlicht kan toeren. Woudduiven. Anders is het met de hout- of woudduif. Die heeft in de laatste drie decennia haar schuwheid overwonnen, zoodat ze op bosch paden naar onkruid-, sparre- en denneza- den durft te zoeken, in weiden neervalt om van de klaver te smullen en op koollanden van de moes snoept. Ook eet zij harde zaden als van spinazie en andere met zwaar te verteren bolsters. Die komen dan eerst in de krop om te weeken. Daarvoor is veel water noodig. Om dit te kunnen opnemen, moet de duif op een bijzondere manier drinken. Hoenders schep pen of lepelen met hun onderneb hun drinken op; duiven echter steken den lieelen snavel in 't water en zuigen dit op. Vooraf sluiten ze dan haar neusgaten met een klepje. Na be hoorlijke weeking in den krop wordt het voed sel in de eigenlijke maag, waarin voortdurend steentjes worden opgenomen om bij de fijnma ling mede dienst te doen, tot een dunne brij gemaakt. Ook weten we, dat de woudduif in de steden en dorpen langs grachten en piemen in 't hoo"e geboomte broeit. Daar zijn haar eieren zelfs veiliger dan in 't kunsteloos nest in lage dennen en sparretjes. Dat nest is vaak zoo doorluchtig, dat je er onder staande, de eieren kunt zien. 't Is een ijl vloertje van rijsjes ruw in elkaar gevlochten. Beter is het broedsel af, als de woudduif een oud kraaiennest an nexeert. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Zaterdag hield de afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers een huishou- delenke vergadering. Daar de afdeeling in een paar maanden niet had vergaderd, had de voorzitter een heele serie nogal belangrijke mededeelingen te doen waarnaar de aanwe zigen met veel interesse luisterden. Het be stuur was een paar keeren op bezoek ge weest bij den w/thouder van Onderwijs, waar verschillende zaken waren besproken, zooals schoolzwemmen, het onderzoek naar onder- de ondervoeding, het tusschentijds plaatsen van leerlingen, de positie der wachtgelders, de overgang van het 6de leerjaar naar de centrale scholen of U.L.O., enz. Bij verschil lende van deze onderwerpen hebben de be sprekingen met den wethouder tot gunstige resultaten geleid. Naar aanleiding van het laatste punt de overgang van de 6e klas naai de centrale scholen of het U.L.O. ontstond een geanimeerde discussie. Algemeen was de vergadering het er over eens, dat de circulaire welke daarover aan de kinderen was uitge reikt een ietwat misleidende indruk maakte. Na het 6e leerjaar kan een leerling direct naar het U.L.O. overgaan en behoeft deze niet eerst naar een centrale school. De vergadering vond de zoogenaamde speciale opleidingsklas sen voor U.L.O. en M. O. aan de centrale scholen niet op haar plaats. Op deze kwestie zal nog wel nader worden teruggekomen. Het bestuur har verder een bepsreking gehad met den directeur van den Geneeskundigen Dienst over het Herstellingsoord te Lunteren. Het resultaat dier besprekingen is nog niet bekend. Na overleg tusschen het bestuur en den H. B. B. heeft de laatste een circulaire ver zonden aan de modern georganiseerde arbei ders, om op te wekkene de openbare school te steunen. Na deze mededeeling kwam allereerst in be handeling het advies aan B. en W. in zake de opheffing der Montessori-school. Na een korte besjreking werd het ontwerp-advies van het bestuur met algemeene stemmen goedgekeurd De afdeeling wenscht, dat er een eerlijke proefmet het Montessori-onderwijs genomen zal worden. Dit kan pas geschieden, als het tegenwoordige hoofd vervangen wordt door een voorstander van Montessori-onderwijs. Wordt aan deze voorwaarde niet voldaan, dan is het beter de school direct maar op te hef fen, daar dan toch de proef bij voorbaat reeds mislukt is. De Bond heeft een steunfonds gesticht, om zoo noodig de werklooze jonge collega's te teunen. Besloten werd uit de afdeelingskas aan dit fonds f 25 tc geven. Slechtvalk achter duif. In den paartijd roept de wouddoffer „roe koekoe-koekoe!" zijn duifje toe, werpt zich van den hoogen tak waar beiden op zitten, de lucht in, vliegt ver boven de boomkronen uit, zweeft in prachtige baltsvlucht eenige keeren in groote kringen rond, klapt met de wieken, danst in de lucht: op neer, op neer en neemt eindelijk weer plaats op den tak naast zijn liefste. Dan zet hij den krop op, laat de zon op de bruin-blauwe veeren vallen, dat ze glanzen en blinken en vraagt dan: „Hoe vind je me? Ben 'k niet mooi?" Nu wilt ge den pronker van nabij zien. Ge moet echter niet meenen, dat dit gemakkelijk zal gaan. Daarvoor moet ge leeren sluipend te gaan en onzichtbaar te blijven, want hij heeft overal ooren en oogen. Ziet ge hem nu? Tegen dien knoest zit hij met de duif naast zich. Hij wil zijn liefdeslied opnieuw inzetten: „Roekoe- koè-koekoe!" Zie zijn borst met den purperen weerschijn en twee witte vlekken in den nek. Ja, nu hebt ge hem goed opgenomen. Duiven en roofvogels. kunststukje kan uithalen. Voor een sperwer lijkt het mij te kras, maar je weet eigenlijk nooit, wat een sperwer wel en wat hij nil* aandurft. Geen sperwer, dan een boomvalk Beide zijn evengroot en in de lucht even blauw-grauw. En de boomvalk staat niet voor een duif. Ook de grootere slechtvalk niet In tegènstelling met de woudduif komt' da holduif weinig voor 't voetlicht, deels doordar ze van het donkere bosch houdt, deels door haar schaarsche verspreiding. Zij houdt van oude bosschen met holle stammen, waarin ze een nestholte kan vinden, want ze bouwt geen vloertje als de beide andere duiven. Bovendien houdt ze van rust en stilte en vermijdt liefst het licht. Maar doordat oudere boomen te»en woordig worden opgeruimd, wordt haar nest" gelegenheid al meer en meer beperkt en gaat haar aantal achteruit. Te Ruurlo hoorde ik haar „roekoe!" alleen in 't zoogenaamde oer woudje de Meme. waar de holduif tieren kan Want daar wordt nooit gehakt en mogen beu ken en eiken oud en hol worden om aan hon derden holenbroeders een veilig onderkomen te verschaffen. En de vochtige bodem heeft het bosch gevuld met een dicht gewas van hulst, klimop, wilde roos, braam, haagdoorn brem, wilgenroos, springzaad en elethar alni- folia, waarin het van slakken, kevers en larven wemelt. Daar voelt zich de holduif thuis om twee broedsels van twee groot te brengen waarvoor zij telkens een andere nestholte noo dig heeft wegens hare onhebbelijkheid om ieder gebruikt nest te laten vervuilen. De tortel is de vogel van de zon. Ze zoekt in 't bosch de kruinen of liever de toppen der beuken en zingt daar aldoor haar eentonig lied: „toerr-h-toerrr!" We hebben alleen haar te zien, als ze in 't groen van de middelste etage van 't bosch bij of op haar nest zit. Zij is de kleinste en mooiste van onze drie duiven- aschgrauw van boven met een trekje bruin naar achteren, een zwart-wit gestippelde hals versiering, zachtroode borst, bruine zwartge vlekte wieken en witgezoomden staart. Als met den graanoogst de laatste haver- schoven binnen zijn gekomen, zit het torteltje op het stoppelland midden in haar oogstfestijn Daar liggen overal zooveel uitgevallen haver korrels tusschen zaden van bolderik, knoop- kruid en wikke, zooveel slakjes en zaden van berken en elzen aan de akkerranden, dat de onnoozelste duif eigenlijk volstaan kan met haar minimum van zoek- en speurkunst om den krop vol te krijgen. En omdat de duifjes dan niet van den akker zijn af te slaan, wor den vele hunner op dat open veld het slacht offer van een sperwer of zelfs van een brutale gaai. En stom, zonder eenige klacht over den wreeden greep, geeft het torteltje zich aan haar noodlot over. Zelfs laten soort-genooten wien de greep niet gold, zich niet eens afschrik ken, en gaan rustig met den voedselzoek voort. Zij kijken nauwelijks op, als een makkertje uit den troep wordt weggesleurd. Maar lang duurt het festijn niet. Want als 's morgens herfstdraden over de akkers be ginnen te zeilen om duizenden spinnetjes ge legenheid te geven haar equilibristische lucht toeren te beoefenen, dan begint het torteltje te denken aan den grooten tocht naar de Riviera. KERST ZWART. De moordzaak te Hoofddorp. Tien jaar in liooger beroep geëischt. AMSTERDAM, Maandag Het gerechtshof zette vandaag de behan deling voort van de strafzaak tegen den 24- jarigen electro-technicus W. K., die terecht staat, verdacht van' doodslag op zijn pleeg vader, den electricien van Brussel te Hoofd dorp. Het O.M. had tien jaar gevangenisstraf tegen hem gerequireerd, de rechtbank sprak hem echter bij. Donderdag j.l. was er een uit voerig getuigenverhoor gehouden voor het ge rechtshof. Vandaag werd verd. nogmaals aan een ver hoor onderworpen. Hij ontkende hardnekkig. Het woord is dan aan den procureur-gene raal mr. dr. D. Reilingh voor het houden van zijn requisitoir. De motieven, welke verdachte tot zijn beest achtige daad hebben gebracht zijn niet be kend. Waarschijnlijk is er ruzie ontstaan, het zij over vermist geld, hetzij over de vrouw van Van Brussel. Spr. meent, dat uit alle aanwij zingen met zekerheid valt te concludeeren, dat verd. Van Brussel heeft gedood. Vervol gens schetst spr. den persoon van verd. Hij heeft een koude, berekenende, onbetrouwbare natuur. Tenslotte requireert de procureur- generaal wegens doodslag een gevangenisstraf van 10 jaar. Boomvalk. Misschien nog interessanter is de vlucht, als de woudduiven, door een roofvogel boven de klaverweide opgeschrikt, in suizende vaart op 't veilige bosch aangaan. Dan zie je eerst vliegen! Meermalen zag ik, hoe dan de voorste duiven als een stormwind op het bosch aan hielden en de achterste steeds stegen om den roover de hoogte af te winnen. Maar ook deze ging omhoog om te kunnen stooten. En als dan een enkele duif uit haar kluwen afweek, gaf dat den roover een voorsprong, als lk het zoo noemen mag. Dan werd de jacht te inte ressant om niet te zien, hoe de roofvogel op zijn slachtoffer neerschoot en er bijna tot den grond toe mee neerdook maar op 't laatste oogenblik zijn val vermocht te breken en moeizaam met zijn prooi in de klauwen het bosch bereikte. Moeilijk is 't altijd te zien wat voor roover zoo'n Diemer dorpstrechter verdwijnt. Aan de moeilijkheden, welke het snel verkeer, dat zich dagelijks beweegt tusschen Amsterdam en het Oosten van ons land, bij het passeeren van het dorp Diemen nog steeds in den weg worden gelegd, en welke vooral gevormd worden ter plaatse, waar de Hart- veldscheweg zich vernauwt tot de zooveel smallere dorpsstraat, zal in afzienbaren tijd een einde komen. Omtrent de door den Rijkswaterstaat ge maakte plannen, deelde Diemen's burge meester, mr. A. J. de Wolff, ons de volgende bijzonderheden mede: „Het hoofdpunt der groote verkeersverbeteringen, welke hier aanstaande zijn, is wel, dat er twee ver keerswegen worden aangelegd: n.l. één voor het doorgaand snelverkeer, welke niet minder dan 12.50 M. breed wordt, en een z.g. weg voor het locaal verkeer, welke een klinkerbestra ting verkrijgt, ter breedte van 7 M. Op dezen weg monden alle straten uit, welke ten Ooston van den Hartveldscheweg liggen. De klinker weg is ook bestemd voor de fietsrijders. De locale verkeersweg wordt van de gescheiden door een trottoir, ter breeds va3 3.50 M. Aan de andere zijde van den klinker weg is de 3 M. breede trambaan der ..Gooi- sche" geprojecteerd. Daarnaast komt een grasstrook van 2.50 M. breedte, welke met boomen en misschien ook nog met heester gewas beplant wordt. Aan die grasstrook grenst onmiddellijk de 12.50 M. breede weg voor het snelverkeer, welke van de Keulsche vaart gescheiden wordt door een voetpad, dat een breedte verkrijgt van 1.75 M. Een deel van de Keulsche Vaart en wel een groot deel, zal hiervoor gedemot moeten wor den. Natuurlijk kan men dit druk bevaren water voor de scheenvaart niet missen en daarom za^aan de override van de v^art een groote strook weüand onteigend worden. De meest ingrijpende verandering, welke dit plan met zich meebrengt, betreft de kom van het dorp. Daar zullen n.l. het oude café Verveties met alle kapitale winkelhuizen tot den hopk van de dorns^traat.. met den grond worden geJiik gemaakt, waerdoor een prach tige verkeersweg wordt verkregen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6