UIT HET BUITENLAND Simon's positie. Liesbet Sanders zingt in Londen. THIJS IJS EN DE WINTERKONING eee en VR IJD A G 17 MEI 1935 Eden acht Duitschland's vrees voor de Sovjet-Unie ongegrond. Genève en Locarno bestonden in 1914 niet. Europeesche solidariteit noodzakelijk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND Lordgrootzegelbewaarder Eden heeft gister avond te Fulham voor het eerst sedert zijn ziekte in het openbaar, een redevoering uit gesproken. Hij zette daarbij uiteen, dat niet ontkend kon worden, dat de Europeesche moei lijkheden van t oogenblik buitengewoon groot waren, doch hij was er van overtuigd, dat deze moeilijkheden niet onoverkomelijk zijn. Wil men ze echter overwinnen, dan moet iedere natie zijn deel bijdragen. Voortgaande gaf spr. een overzicht van den Europeeschen toestand, waarin hij en Simon hun recente reizen hadden gemaakt. De be langrijkste gebeurtenis in de internationale geschiedenis van de afgeloopen maanden is ongetwijfeld de overeenstemming die te Lon den bereikt is tusschen de Fransche en En gelsche regeeringen op 3 Februari. Het communiqué van drie Februari verklaar de uitdrukkelijk, dat niets meer kon bijdra gen tot het herstel van vertrouwen en van de rredesvooruitzichten onder de volkeren dan een algemeene regeling vrijelijk besproken tusschen Duitschland en de an ;e mogend heden. De reizen van spr. en van Simon wa ren ondernomen om dit doel te vergemak kelijken. Het Londensche communiqué be handelde in hoofdzaak twee punten. nJ. de veiligheid en de bewapeningen. Op geen van deze beide punten is het mogelijk gebleken te Berlijn belangrijke vorderingen te maken Het is vele malen duidelijk gemaakt, dat de openbare meening in Engeland een terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond warm zou toejuichen. Wat de bewapeningen betreft, is het volko men waar, dat de Duitsche regeering er den nadruk op gelegd heeft, dat zij een bewape ningsconventie wilde, maar de uiteindelijke waarde van een zoodanige verklaring moet uiteraard afhankelijk zijn van de vraag of het land dat haar aflegt bereid is beperkin gen te aanvaarden van zoodanigen aard, dat zij een redelijk vooruitzicht geven op de alge meene instemming. Als voorbeeld noemde spr het volgende: tot dusverre is steeds aangeno men bij alle ontwapeningsbesprekingen, dat bij elke overeenkomst inzake de militaire sterkten er pariteit zou zijn tusschen de ef fectieven, gelegerd in Europa, van de drie groote. West-Europeesche mogendheden Frankrijk, Duitschland en Italië. Aldus was ook het voorstel, vastgelegd in het Britsche ontwerp-conventie, het z.g. plan-Macdonald. waarin liet getal 200.030 voorgesteld werd voor deze drie landen, terwijl een veel grooter getal, 500.000, aan Rusland gegeven werd. Het is van belang er aan te herinneren, dat Duitschland zelf in het verleden herhaaldelijk dit onderwerp heeft geprezen en betreurd heeft, dat men van de principes daarvan was gaan afwijken. Spr. begreep, dat in de oog^n van de Duitsche regeering dit getal gerechtvaar digd wordt door haar ongerustheid met be trekking tot Oost-Europa. Spr. ging derhalve over tot een bespreking van den toestand al daar. Wat Rusland betreft, spr. is nooit in een land geweest, dat duidelijker motieven had om volledig bezig te zijn in het binnenland durende nog vele jaren. Een waarnemer zou verwachten, dat Rusland voor eigen bestwil afkeerig zou zijn van alles wat de machinerie zou kunnen ontwrichten, die het zoo ijverig aan het opbouwen is en geen grooter ont wrichting kan men zich voorstellen dan een oorlog. Om deze en andere redenen acht spr. het moeilijk de vrees voor een militairen aanval door de Sovjet Unie, welke naar het schijnt in Duitschland bestaat, te deelen. Bovendien kon spreker slechts begrijpen dat indien eenige natie beducht zou zijn voor eigen veiligheid, het beste, wat deze natie kon doen, zou zijn haar plaats in te nemen in den Vol kenbond en daarbij het voordeel van de col lectieve veiligheid verwerven. Het Handvest van den Volkenbond en het verdrag van L-ocarno zijn belangrijke facto ren. welke in 1914 niet bestonden. De ver- draaren van Locarno beteekenen de belang rijkste poging van opbouwend staatsman' b^ioM in F-i>-"*-«, «edert de stichting van der Volkenbond. Wederkeerighe'd is een vitaa' element in de overeenkomsten van Locam^ Portugal. Geen afstand van koloniën. Officieel wordt medegedeeld dat de in het buitenland in omloop gebrachte geruchten als zou Japan aangeboden hebben de Portugee- sche kolonie Macao bij Hongkong te koop en, van allen grond ontbloot zijn. Macao, zoo wordt gezegd, noch eenige andere Portugee- sche kolonie, kan noch zal ooit afgestaan of verkocht worden. Hernieuwd anti-semitisme in Beieren. Conservatieven in verzet. (Van onzen correspondent) LONDEN. 14 Mei Aim erika. De uitkeering aan oud-strijders Het Witte Huis heeft thans definitief mede gedeeld, dat president Roosevelt zijn veto zal uitspreken over het wetsontwerp-Patmandat bepaalt, dat de uitkeerimg aan de oud-strijders moet geschieden door de uitgiften van twee milliard dollar aan nieuw bankpapier. rsicelio-Slou a is ij e. Pact met Rusland geteekend. Het Russisch-Tsjecho-Slowaakseh pact in zake wederzijdschen bijstand bij een aanival is Donderdag onderteekend. Staking in de Henegouwsche mijnen. Mijnen worden bezet gehouden. Uit Brussel 16 Mei (V.D.): Onder de ar beidersbevolking in het Henegouwsche heerscht een zenuwachtige stemming. In zeven tot acht mijnen, gelegen in het kolenbekken van Char leroi en in de Bortnage is de staking uitge broken. De oorzaak van deze beweging moet gezocht worden in de invoering van loonsver lagingen en het ontslag van arbeiders. Drie of vier mijnen worden door de arbeiders bezet gehouden. Daar echter tot dusverre geen on geregeldheden zijn voorgevallen heeft de over heid het nog niet noodig geoordeeld de be zette mijnen te ontruimen Het blijft echter een feit, dat boven het kolengebied een geest van opstandigheid hangt, die echter nog geen aanleiding heeft gegeven tot verstoring van orde en rust, zoo dat de marechaussée nog niet he^ft behoeven in te grijpen. Te Brussel hoopt men de ontevredenheid t kunnen wegnemen uit de mijngebieden doo\ het invoeren van een nieuwe en gezonde rege ling, die vrij spoedig zijn beslag zou krijgen. Regeering- hecht er haar goedkeuring aan. Zooals reeds gemeld, neemt het an.ti-semi- tisme in Beieren de laatste weken weer een grooteren omvang aan. Op bruggen, bij tram haltes en op andere in het oog vallende plaat sen zijn de laatste dagen duizenden plakkaten aangebracht met opschriften zooals „Sterili seer de Joden" en „De Joden werpen het volk in een oorlog en profiteeren daarvan". In het kantoor van een Joodsche firma, welker di recteur gedurende den wereldoorlog in het Duitsche leger heeft gediend en drie maal ge wond werd. zijn tot twee keer toe de ruiten ingeworpen, terwijl in een der winkelstraten vele spiegelruiten zijn vernield, doordat ze bestreken zijn met chemische middelen. Bij den toegang tot tientallen dorpen in Opper-Beieren zijn op de officieele naambor den opschriften aangebracht: „Joden worden hier niet gewensclit". Dat dit wordt gedaan met medeweten en goedkeuring van de ver antwoordelijke instanties, blijkt uit een rede van den Beierschen minister van Binnenland- sche Zaken, die Zondag j.l. op een boerenver- gadering verklaarde, dat het hem verheugde deze opschriften te lezen. Irak in staat van beleg. Opstandige beweging breidt zich uit. BASRA, 17 Mei. (V.D.) De beweging der op standige stammen in de vallei van de Euphraat breidt zich uit. Alle beschikbare regeerings- troepen in Irak, waar de staat van oorlog is afgekondigd, zijn geconcentreerd in de zone der opstandelingen Regeeringsvliegtuigen bombardeeren de rebellen, die spoorlijnen hebben vernield en telefoon- en telegraaf kabels hebben doorgesneden. JAPANSCH WERELDVLIEGER LANDT IN NEURENBERG. De Japansche vlieger Ano, die een wereld vlucht aan het maken is, is gistermiddag op het vliegveld van Neurenberg geland. Hij zal zijn vlucht Vrijdagmorgen naar Weenen voortzetten. LONDEN—PARIJS PER ZWEEFVLIEGTUIG. De Oostenrijksche zweefvlieger Kronfeld is gisteren met een zweefvliegtuig dat voorzien is van een 5 P.K. motor van het vliegveld Croydon opgestegen om zich naar Parijs te begeven. Kronfeld wil in zooverre een record vestigen, dat hij de tocht met een minimum hoeveel heid brandstof wil afleggen. Hij beweert dat hij niet meer dan voor 3 R.M. brandstof zal gebruiken. DE UITBREIDING DER BRITSCHE LUCHTMACHT. (Van onzen Londenschen correspondent) L-onden. 16 Mei. De plannen, welke het Britsche Kabinet deze week onderzoekt met betrekking tot de verhooging van de luchtmacht, voorzien vol gens den luchtvaart-correspondent van de Daily Telegraph in een verdrievoudiging van de binnenlandsche luchtmacht binnen twee jaar en een verdubbeling van de totale sterkte in de lucht, d.w.z de luchtstrijdkrachten in verschillende deelen van het Empire er in be grepen. De binnenlandsche luchtmacht heeft thans een sterkte van 43 eskaders, met 498 machines in eerste linie. De totale Fransche luchtsterkte is 128 eskaders, met 1460 machi nes in eerste linie. Duitschland is thans in de lucht bijna even sterk als Frankrijk en zal het zeker spoedig zijn. Engeland wil zijn schade inhalen door het constructieprogram in 1937 te voltooien in plaats van in 1939 zooals eerst het voornemen was, en verder door een aan vullend program te ontwerpen waarmee de totale binnenlandsche sterkte zou worden ge bracht op 1460 machines in eerste linie, dat wil zeggen terstond voor operatie gereed. Af- deelingen in verschillende gebieden van het Rijk en de luchtafdeeling van de vloot moe ten ook worden versterkt. Alles tesaam moet Groot Brittannië over twee jaar meer dan 2000 machines bezitten in plaats van de 1020, welke het thans heeft. In de Britsche luchtmacht varieert het aan tal toestellen in een eskader met het type, waaruit het eskader is samengesteld. Toestel len met een enkelen motor vormen een es kader met 12. Een eskader van toestellen met twee of meer motoren heeft 8 of 10 zulke toe stellen. Vliegboot-cskaders hebben van 3 tot 5 eenheden. Op de bestaande sterkte worden gemiddeld 200 tosstellen per jaar door nieuwe vervan gen. Dat cijfer moet aanmerkelijk hooger wor den wanneer de luchtmacht over twee jaar zooveel sterker zal zijn. Het nieuwe program vereïscht uiteraard een grootere productiesnelheid in de fabrieken. Eenige Engelsche bladen hebben in dit verband de opvattingen van onzen vliegtuigfabrikant Anthony Fokker weergegeven. Fokker is op het oogenblik weer in onderhandeling met Eritsch-e firma's in Newcastle, Swan Hunter en Airspeed Limited. De pers is geneigd ver band te zoeken tusschen Fokker's verblijf en de nieuwe eischen die aan de Britsche indus trie zullen worden gesteld. In persgesprekken heeft Fokksr als zijn opvatting verkondigd dat er niets schort aan de kwaliteit van het Brit sche fabrikaat maar dat het raadzaam is met het oog op de snelle productie in Rusland en Duitschland dat een stelsel van massa- proüuctie wordt geïntroduceerd. In een deel van de pers heeft de regeering den raad ont vangen van de ervaring van den Nederlander gebruik te maken. Een belangrijke en invloedrijke groep in de Conservatieve Partij heet weer bezig te zijn te beproeven Sir John Simon als hoofd van het Foreign Office te doen vervangen door iemand die „minder vaag en minder ongewis' leiding geeft in buitenlandsche politiek. De aangehaalde woorden duiden aan wat er aan Sir John Simon als hoofd van Buitenlandsche Zaken schort naar het oordeel van deze be langrijke groep. De ontevredenen hebben in het bijzonder bezwaar tegen de lijdelijke hou ding, zooals zij het uitdrukken, welke White hall aanneemt tegenover de bewapeningspo litiek van Duitschland. Men behoeft er de Times maar op na te lezen om te weten dat politici van gewicht allerminst over deze hou ding gesticht zijn. Een voorganger van Simon in het Foreign Office, Sir Austen Chamberlain behoort tot die bijna verstoorde politici van gewicht. En dat hij wordt genoemd als een der voormannen van de eerstgenoemde groep laat zich dus begrijpen. Het is echter in hooge mate twijfelachtig of Sir Austen die in zijn tijd vanwege zijn Franschgezindheid psycho logisch onbekwaam was de buitenlandsche politiek van zijn land in de meest vruchtdra gende en meest constructieve banen te lei den de meest geschikte man is om als op- percriticus van den huidigen functionnaris op te treden. Trouwens, hij is voldoende ridderlijk van inborst om te weigeren zich aan het hoofd te stellen van een campagne die bovendien thans om voor de hand liggende redenen van internationale beteekenis zeker niet wensche- lijk zou zijn. Dat wil niet zeggen, dat hij in de vergadering van de Conservatieve groep, waar het een en ander uitlekte, dat blijkbaar verantwoordelijk is voor de nieuwe berichten over Simon's positie niet zijn opvattingen over buitenlandsch beleid die inderdaad van die van Simon verschillen zal hebben geuit, Indien men de lezingen, welke van zijn woor den worden gegeven, mag gelooven, dan heeft hij zijn oude opvattingen nog niet verloochend en zou hij Engeland den weg willen opsturen naar een triple alliantie met Frankrijk Italië. De ver overheerschende opvatting Groot Brittannië is echter, dat zulk een weg zou leiden naar het slagveld, zooals hij dit in vroegere periode heeft gedaan. Men schrijft aan de opstandige Tory-groep het voornemen toe de gelegenheid van een in twee of drie maanden te verwachten verande ring in de samenstelling van het kabinet aan te grijpen om aan Sir John Simon het beheer van buitenlandsche zaken te ontnemen. Men mag met eenig vertrouwen voorspellen, dat dit plan niet zal slagen. De voornaamste leden van het kabinet hebben bij herhaling en dui delijk te verstaan gegeven dat de regeering in haar geheel voor het buitenlandsch beleid ver antwoordelijk is. hetgeen dus zeggen wil. dat wat- men Sir John Simon zou willen verwijten aan de gansche regeering zou moeten worden verweten. De Times, die zeker wat de buiten landsche politiek, betreft even nauwgezet als nauwkeurig de opvattingen der regeering weergeeft, heeft nog pas in een lang hoofd artikel inzichten verkondigd en aanbevolen, welke geheel in overeenstemming zijn met de politiek van Simon en welke hierop neerko men, dat door aan gerechtvaardigde eischen van Duitschland tegemoet te komen moet worden beproefd van dit land een medewerker aan inplaats van een bestrijder van een stel sel van algemeene internationale samenwer king ten behoeve van vrede en nationale vei ligheid te maken. A. K. VAN R. MOONEY'S REVISEEVERZOEK AFGEWEZEN. Uit San Francisco: Het Hof van Appel heeft het verzoek van den socialistenleider Thomas Mooney, om re visie van het vonnis, waarbij hij in 1916 we gens een bomaanslag tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld, afgewezen. Mooney die volhoudt onschuldig te zijn aan den aan slag is thans voornemens een verzoek om re visie in te dienen bij het Hooggerechtshof van den staat, niettegenstaande de weigering van het Hof, welke was gegrond op de overweging dat kwijtschelding van straf slechts door den gouverneur kan geschieden. (Reuter) PILSOEDSKTS STOFFELIJK OVERSCHOT NAAR WARSCHAU. WARSCHAU, 16 Mei (V. D.) Het défilé der bevolking langs de baar van maarschalk Pilsoedski heeft den heelen nacht voortge duurd en nog steeds passeeren duizenden langs het stoffelijk overschot. Terwijl gister avond de overbrenging van de kist met het stoffelijk overschot naar de kathedraal te Warschau plaats had, luidden in alle Poolsche steden de kerkklokken. Kerkelijk conflict nog onopgelost. Onderhandelingen tusschen dr. Frick en bisschop Marahrens afgebroken. De hoop, dat er eenige verbetering zou komen in de positie van 'de Evangelische kerk is opnieuw ij del gebleken, meldt V.D. uit Berlijn, nu de onderhandelingen, die tien dagen geleden waren geopend tusschen den rijksminister van binnenlandsche zaken dr, Frick en bisschop Marahrens van Hannover, die de belijdeniskerk vertegenwoordigde, zijn afgebroken. Het besluit om deze onderhandelingen niet verder voort te zetten is naar verluidt ge nomen na een bespreking tusschen dr. Frick en rijkskanselier Hitier. PRIESTER WEGENS AANVAL OP ROSEN BERG GEVANGEN GEZET. Reuter meldt uit Coblenz: De Priester Jacob Gielen, uit het naburige plaatsje Mayen, is tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens een preek tegen het boek van Rosen berg „Mythos van de 20ste Eeuw". De autori teiten beschouwden de preek als gevaarlijk voor de openbare rust en orde. STRAF VAN INTENDANT FROGé VERZWAARD. Het Hof te Besancon heeft in hooger be roep het tegen den intendant Frogé door de rechtbank te Belfort wegens spionnage uitgesproken vonnis bevestigd en bovendien de geldboete in nóg zes maanden gevange nisstraf gewijzigd. ERNST TOLLER TROUWT EEN ACTRICE. Naar Reuter uit Londen meldt zal de uit Duitschland uitgeweken revolutionnaire schrij ver Ernst Toller binnenkort aldaar in het hu welijk treden met de Duitsche actrice Lili Christiane Grantoff. Liesbet Sanders. „Volksliederen heb ik altijd geassocieerd met iets zoet-vervelends, met vaderlands- zieke of provincie-zieke menschen met folk loristische costumes, met handgeklap en pri mitieve danspasjes. Dat ze zóó gezongen kunnen worden, heb ik nooit geweten. Dit is prachtig!" Dat was het bijna onthutste commentaar van een Engelschman aan het einde van Liesbet Sanders' eerste openbare volksliederen-recital in Londen. Mijn Hollandsche hart was niet alleen blij om deze overwinning, dit succes van een Hollandsche kunstenares het had ple zier in de erkenning van het werk van een begaafde zangeres en actrice, van een leven de, geestige vrouw, die haar succes werkelijk aan niets anders dan aan haar eigen artis tieke talent, haar harde werken en haar zelf vertrouwen heeft te danken. Want er is zelfvertrouwen voor noodig om het volkslied uit de benauwde sentïmenteel- provinciale sfeer vandaan te halen en het de groote en misschien de grootste weer gave van menschelijk verdriet en blijdschap te laten zijn. Er is een groot geloof in de kracht van de kunst voor noodig om een zaal vol vreemde menschen, liedjes voor een groot deel in vreemde talen, voor te zingen. En het vraagt een sterke eigen, overtuiging om in een tijd van veel lawaai en groote woorden aan dacht te vragen voor kleine liedjes met kinderlijk eenvoudige woorden. Wie Liesbet Sanders een jaar of vier ge leden haar liedjes heeft hooren zingen, staat ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Als Thijs heelemaal in het ijsblok zit roept koning Winter: „Jullie brengen hem snel naar de kelders van het Ijspaleis!" Hier zie je de kabouteres met hun zonderlinge vrachtje gaan. „Nu is 't uit met me ik word voor eeuwig als ijsklomp in een ijs— kelder gezet," denkt de arme ïhojs, verbaasd, dat ze nog weer zooveel meer n-i die simpele wijsjes haalt, dat stem en geba alle, ook de meest subtiele, stemmingen f* hun snelle wisselingen volgen. Geen coulissen geen costumes een open podium en 'ha? figuur in eenvoudig zwart tegen den achteT grond van een vleugel. Ze acteert. Een ent i oogenblik is ze, heelemaa 1, de verwend welgedane koning .om vlak daarop even niet anders dan de tengere, sehoone, bedroefd markiezin te zijn. die zijn gunst heeft ver! worven en haar geliefde vaarwel moet z&J gen. Ze is met een enkel gebaar, een enkele trek en een stemnuance de breede, vette sla ger, de drie kleine angstige kindertjes, die'hi? nekelt in een vat, en de goede Sint Nicolaas die hen weer levend maakt, zóó alsof ze enkei maar geslanen haddenZe zingt haar liedjes. Liedjes vol schakeeringen, kleine geconcentreerde explosies van het mensche lijk hart. Grappige dingen, zooals „Het Oor! logsschip". het liedje van de „Tailor and Mouse" en „Heinrich und Liesl". Haar stem lacht zingend, accentueert kleine puntige woorden, stint een komische gedachte aan. Ze zingt liedjes van liefde, klagende én ondeugende, mijmerende, uitbundige en ge- di-agen liedjes van liefde. En tenslotte de Yiddische liedjes, waarin de melodieuze kwaliteiten van haar stem en de dramatische en humoristische kracht van haar mimiek en gebaar eigenlijk vanzelfspre kend hun hoogtepunt bereiken. Ze zingt ze zoo aandoenlijk, met zooveel liefde en met zooveel lichte humor, fijntjes uit de melan cholie naar boven gehaald, dat ieder kort liedie een onvergetelijk stukje leven is: droef heid. sterk geloof, en boven alles uit altijd weer het lachende leven zelf. dat groot is en mooi en kleine grappige dingen laat doen en zeggen, juist op het oogenblik dat het te zwaar on ons drukt. Dat is het meest waarachtige van Liesbet Sanders' kunst: de rijpe, gezonde levenslust. Ze heeft een afkeer van alle kunst, hoe groot ook in dat genre, die zich bezig houdt roet vervallen, verloopen en verworden onder werpen, die slap en bloedeloos is en daarover mediteert, en zucht als een oud besje, dat alles verder wel gelooft, omdat ze de schouders niet meer onder het leven kan zetten. Om haar geloof in het leven, met alles wat het inhoudt aan verdriet, aan onrechtvaardig heid, aan grapjes, aan liefde en humor, uit té zingen heeft ze het volkslied gekozen Geen wonder. Het is kort en direct. Het duldt geen lange uitwijdingen, geen uitvluchten en in leidingen. Het valt met de deur in huis. In dien zin, is het kunst van de allermodernste soort. En omdat het volks liederen zijn, en het volk als geheel altijd weer boven alle melan cholie uit in zijn voortbestaan en in de groot heid van het leven, gelooven moet, missen deze liederen volkomen het uitzichtslooze pes simisme, dat zooveel individueele heden- daagsche poëzie kenmerkt. Daarom zijn ze niet alleen modern, van-dezen-tijd, maar ook van de toekomst. Vol gezond, breed gevoel, vol levenslust zijn ze vooral als Liesbet Sanders ze zingt. Londen, 9 Mei. Vr. S. Een Propellerkever. De onderzoeker Hans von Lengerken heeft een merkwaardig exemplaar van de Griek- sche sisyphuskever ontdekt. De pooten van dit beest doen als propeller dienst. Hij'noemt ze „Schwirrkörper", gonsohjecten. Wanneer de tor zich van de grond verheft voert hij met de beide middelste pooten een roteerende beweging uit. Deze activiteit duurt hoogstens een seconde. Het voordeel er van is, dat de kever met zeer groote begin- snelheid zich kan verwijderen. De aardbevingen in Japan. In de 5e eeuw van onze jaartelling is men in Japan begonnen een statistiek van aardbevingen aan te leggen. Hieruit blijkt, dat men de 1500 jaren Japansche aardbevings geschiedenis in dertig perioden van 50 jaar kan verdeelen. In zeven van deze perioden kwamen meer dan twintig groote aardbevin gen voor, terwijl het grootste gedeelte van de overige 23 meer dan tien aardbevingen per periode hadden. Hieruit blijkt, dat- Japan om de drie tot vijf jaar een groote catastrofe meemaakt. Dit geldt ook voor het eiland Formosa, want dit eiland behoort in geologisch opzicht tot het Japansche eilandenrijk. ZATERDAG 18 MEI 1934. HILVERSUM, 301 M. VARA-uitzending. 10.00 .m. V.P.R.O. 8.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 9.00 Gra- mafoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. d. Continubedr.A. Bouwmeester (declama tie), graan.pl., VARA-orkest, koor en solisten. 12,00 „De Zonnekloppers" o.l.v. Steyn. 1.00— .45 De Flierefluiters o.l.v. Walis. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.45 Gram.pl. 3.10 W. J. v. d Woestij- ne: Voor vrede en volkenbond 3.30 E. Walis en zijn orkest. 4.10 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers. .40 Literaire causerie. 5.00 Zang door Lotte Leonard. 5.45 Verslag v. d. Voetbalwedstrijd Holland—Engeland". 8.00 SOS-ber. 8.03 Vaz Dias. VARA-Varia. 8.10 Gram.pl. 8.30 C. Steyn (orgel) en I. Rossican piano9.00 Declama tie J. Musch. 9.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Nabeschouwing HollandEngeland. 10.20 Vervolg orkestcon cert. 11.00 Zang door E. Busch. 11.10—12.00 Gram.pl. HUIZEN, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestcon cert 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00-4.00 Kinderuur, 4.15 Schlagermuziek en Gram.pl. .20 Lezing. 5.45 Verslag HollandEngeland. .45 Gram.pl. 7.55 Vaz Dias. 8.00 Politieberich ten. 8.15 Causerie. 8.35 Ga-am.pl. 9.00 Opera concert. 11.00 Vaz Dias. 11.05—12.00 Gramo- foonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Gram.pl. 12.05 BBC-Northern-orkest o.l.v. Morrison. M. m.v. H. Barnsley (zang). 1.20 Commodore Grand-orkest o.l.v. Davidson. 2.20 Belfaster Omroeporkest o.l.v. P. Montgomea-y- 3.20 Or- :elspel D. Thorne. 3.50 Het Squire Celeste Octet m.m.v. S. Rowlands (zang). 4.50 Gram.pl. .05 Amerikaansch Relais. 5.35 Ord Hamilton en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje .05 Welsch intermezzo. 7.20 Microfoon-inter view. 7.50 Graon.pl. 8.15 2de acte van Joh. Strauss' „Die Fledermaus" o.l.v. Braithwaite. 20 Lezing. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theater- orkest o.l.v. St. Robinson m.m.v. H. Coffin (zang). 11.2012.20 Ambrose en zijn Band. 'RADIO JARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. i2.35 Orkestconcert o. I l.v. Doyen. 8.20 Gevar. concert. 10.55 Dans- knuziek,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6