a Jen Vrouwen Vredesgang. In Den Haag heeft de Vrouwen Vredesgang voor de tweede maal plaats gehad. Het is een indrukwekkende demonstratie geweest en er hebben zeven- a achtduizend vrouwen aan deelgenomen, hetgeen driemaal zooveel was als de eerste maal. Ook zijn andere landen Engeland en Zwitserland al tot zulke be toogden overgegaan, en is men in Frankrijk met hetzelfde plan bezield. Dat is dus heel jnooi, en wellicht zal de Haagsche stoet in 1936 nog eens tienmaal zoo groot zijn als nu. Dergelijke nieuwe propaganda-vormen. als zij eenmaal succes hebben, groeien heel snel. En behalve de lengte van den stoet zitten er no" wel andere ontwikkelings-mogelijkleden in. Er was nu al een buïtenlandsche (Fransche» deputatie in den Hollandschen stoet. Het zou een goed ding zijn als men die buitenlandsche deelneming bii volgende gelegenheden aan zienlijk kon uitbreiden. Hoe meer. hoe liever. Weilicht hebben de vrouwenorganisaties dat punt al op haar programma staan. Er volgt dan vanzelf uit dat zij harerzijds aan de bui tenlandsche demonstratie| zouden moeten gaan deelnemen, en dat in zoo groot mogelijk aantal. Immers, dat bewijst voor de toekijken de menigte, die er in ieder land van overtuigd js dat de éigen natie met den innigsten vre deswil bezield is aan óns ligt het niet, maar aan die anderen dat in andere landen de zelfde stroomingen bestaan, en dat men er iets voor over heeft dat te bewijzen. Over het ge heel genomen toont iedere actie tegen den oorlog.en iedere andere actie trouwens ookzich tegenover de openbare meening altijd op haar sterkst, als zij haar bereidheid tot persoonlijke opoffering bewijst. Het kost geld naar het buitenland te gaan. en als men dat niet doet om er een plezierige vacantie door te brengen, maar zich de reis getroost alleen om te getuigen van een vasten wil, is het een persoonlijk offer dat men brengt. De meesten zullen er zich genoegens voor moeten ontzeggen om het te kunnen verwezenlijken. Nu. dat maakt indruk. En dat versterkt zeker ook het zelfvertrouwen en het enthousiasme in de beweging. Vandaag ontving ik een schrijven van een deelneemster aan den Vrouwen Vredesgang, die meent dat er nu ook een Mannen Vredes gang moet komen. Ik begrijp de gedachte, voortkomend uit verseh enthousiasme voor deze wijze van propageeren tegen den oor log ,maar stem er niet mee in. Men moet niet overdrijven met éen en hetzelfde middel, an ders maakt men het spoedig dood. Ook moet men het gevaar vermijden, met cliché-metho des te werken. De'propaganda tegen den oor log is, zooals alle propaganda, een levend en snelwisselend ding. Het is beter voortdurend nieuwe middelen te zoeken, dan de oude te gaan vermenigvuldigen. Demonstratie-optoch ten van uitsluitend vrouwen hebben nu de aantrekkingskracht van het nieuwe, en zullen dat wel eenige jaren in voldoenden mate be houden om een stijgend succes te blijven. Dan zullen ze weer door een andere methode ver vangen moeten worden. Maar met demonstratie-optochten van mannen, en met gemengde demonstraties, ziet het er anders uit. Die zijn er, voor andere doeleinden, al zoo geweldig veel geweest. Ook geloof ik dat de mannen die tegen den oorlog ageeren en het zijn er zeer velen, die al sinds lange iaren met groote toewijding dezen strijd voeren maar beter hun eigen methodes kunnen toepassen, eveneens ze zoo veel mogelijk vernieuwend. Samenwerking tusschen beide seksen, die op den duur zeker het beste van alles is, is er al in ruime mate. Vooral de plaatselijke Vredesraden, wier aan tal in ons land steeds toeneemt, geven daar van het bewijs. De openbare vergaderingen van die Vredesraden worden steeds druk be zocht en bewijzen wat men met samenwer king bereiken kan. In elk geval is de Vrouwen Vredesgang een goede vondst gebleken, en ik geloof dat wij er in de eerstkomende iaren een stijgend succes van mogen verwachten. R. P. BEVERWIJK BIJZONDERE MAATREGELEN VOOR BEVERWIJK—AMSTEL. Met het oog op de' te verwachten groote belangstelling voor den promotiewedstrijd Be verwijkAmstel, heeft het bestuur van de V. V ..Beverwijk" bijzondere orde-maatrege len getroffen. Ten gerieve van onze lezers ontleenen wij daaraan het volgende: Bij dezen wedstrijd hebben leden-suppor ters en houders van plaatsbewijzen alleen toegang door de groote deur, dus niet langs de loketten. Zonder toegangsbewijs of contri- butiekaart wordt geen toegang verleend. Voorverkoop geschiedt bij Bakker, Kerk straat 13, T. v. d. Stroom, Kerkstraat, F. v. Nimwegen, Romerkerkweg hoek Kees Delfs- weg, C. Hart, Alkmaarscheweg en J. Schoorl, Reguliersstraat. Op vertoon van stempelkaart, welke op Vrijdag 24 Mei is afgestempeld kunnen werk- loozen Zondagmorgen tusschen 10 en 11 uur een toegangskaart tegen betaling van 15 ets. afhalen aan het terrein St-Aagtendijk. Wij deelen tenslotte nog mede, dat door bemid deling van de Kennemer Courant in de pauze op het terrein de ruststand van den promo tiewedstrijd U. V. S.Kennemers bekend zal worden gemaakt. LID VAN HET HOOFDBESTUUR De heer P. Kee, voorzitter van de plaatse lijke afdeeling van den R.K. Bond van Tech nici „St. Bernulphus" is door de algemeene vergadering tot lid van het Hoofdbestuur be noemd De samenvoeging van Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin. Het advies van de Commiss'e uit de ingezetenen. Fusie een algemeen belang. De in art. 158 der gemeentewet bedoelde commissie uit de ingezetenen, de z.g. „dubbele Raad", die voor 1 Juni aan Ged. Staten haar zienswijze moet kenbaar maken over het adres van den gemeenteraad aan H.M. de Koningin, houdende het verzoek aan de Staten-Generaal een voorstel van wet te doen tot vereeniging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin is thans vrijwel met haar arbeid ge reed gekomen, In haar a.s. Donderdagavond te houden laatste vergadering zal zij het advies aan Ged. Staten vaststellen. De Com missie van rapporteurs heeft voor dit advies een ontwerp gemaakt, waaraan wij het vol gende ontleenen: De geheele Commissie (13 leden) onder schrijft zonder voorbehoud de argumenten vervat in het adres van den Raad der ge meente Wijk aan Zee en Duin en in het nagenoeg gelijkluidend adres met bijlagen, dat de gemeenteraad van Beverwijk op 26 October 1934 tot de Kroon richtte. Eenparig verklaart de Commissie zich der halve voor de samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. De gronden, welke de Commissie voor haar standpunt wenscht aan te voeren zijn in de adressen reeds opgesomd. In' verband hier mede meent de commissie in hoofdzaak te kunnen volstaan met een verwijzing naar de stukken en naar het verslag van het ver handelde in haar openbare zitting van 3 Mei. Daaruit moge uw College blijken, aldus het rapport, dat de vereeniging van de beide ge meenten door de Commissie wordt geacht te zijn een eisch van algemeen belang. Alle ar gumenten voor samenvoeging schijnen hier aanwezig. Het onderhavige geval is dan ook zeldzaam illustratief voor de noodzakelijkheid van ver eeniging van gemeenten als ultimum reme- dium. Niettemin heeft de Commissie zich nog in het bijzonder beraden over de vraag, of in casu de groote algemeene belangen, welke het verlangen naar samenvoeging deden ont staan. niet op andere wijze en door andere in ons publiek recht gegronde middelen zouden kunnen worden gediend. Zij komt echter tot de conclusie, dat samenwerking, hoe inten sief en eendrachtig ook, voor de openbare belangen, welke hier door de gesplitstheid van het grondgebied in het gedrang komen, geen voldoende oplossing vermag to'bieden Ook heeft de Commissie de vraag onder het oog gezien of wellicht partiëele grens wijziging inplaats van vereeniging der ge meenten een doeltreffende oplossing van de tegenwoordige en toekomstige moeilijkheden zou kunnen brengen. Reeds het feit. dat van de ongeveer 8700 ingezetenen van Wijk aan Zee en Duin er niet minder dan ongeveer 7500 woonachtig zijn in het bebouwde gedeelte dier gemeente, dat feitelijk een recente uit breiding is van de bebouwde kom van Bever wijk op het grondgebied van Wijk aan Zee en Duin. pleit hiertegen. Het laat zich aanzien dat deze uitbreiding van Beverwijk zich regel matig zal blijven voortzetten Het dorp Wijk aan Zee met zijn landelijke omgeving zou niet voldoende levenskrachtig zijn om zich als ge meente te handhaven. Bovendien heeft Bever wijk geen belangen, tegenstrijdig met die van Wijk aan Zee. Veeleer is de bloei van de bad plaats evenzeer van beteeken is voor Beverwijk als voor Wijk aan Zee. Een grenswijziging meent de commissie dan ook niet als een be vredigende voorziening te kunnen aanmer ken. Om deze redenen acht de Commissie ïn het algemeen belang vereeniging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin nood zakelijk. De Commissie maakt tenslotte nog als haar wensch kenbaar, dat de periode van onzekerheid, welke door het aanhangig zijn van deze aangelegenheid is ontstaan en ïn verscheidene opzichten ongewenscht is, zoo veel mogelijk zal worden bekort. SLOTVERGADERING COMMISSIE UIT DE INGEZETENEN. De laatste openbare vergadering van de Commissie uit de ingezetenen, de z.g.n. dub bele Raad. is vastgesteld op a.s. Donderdag 23 Mei des avonds te 8 uur ten raadhuize. Ais eenig punt van behandeling vermeldt de agenda de vaststelling van 'net advies aan Ged. Staten inzake de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin BEZOEK AAN DE WERELDTENTOON STELLING. Dinsdag hebben 56 inbrengers van de Be- verwijksche Exportveiling onder leiding van de directie in autobussen een tocht gemaakt naar Brussel voor een bezoek aan de Wereld tentoonstelling. De reis werd door mooi weer begunstigd. De tuinders hebben een genot- vollen dag gehad met als onvergetelijk hoogte punt het bezoek aan de vermaarde expositie. Var. de deelnemers waren er velen, die ook in 1930 met deze veilingdirectie een bezoek brachten aan de tentoonstelling te AnVwer pen. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL No. 3. Dinsdagavond werd in het teekenlokaal van de openbare lagere school No. 3 een ouder avond gehouden. Het hoofd der school de heer D. Dangermond heette de aanwezigen hartelijk welkom en gaf zijn vreugde te kennen over het feit, dat zoovele ouders aan den oproep om dezen eersten ouderavond in 1935 bij te wonen, ge hoor gegeven hadden. Alvorens spreker tot zijn onderwerp „Kwa jongensstreken en hoe wij als ouders en op voeders daar tegenover moeten staan'' over ging, behandelde hij de strekking van da ouderavonden in het algemeen. De bedoeling is namelijk, om op deze wijze het contact en de goede verstandhouding tusschen ouders en onderwijzend personeel te bevorderen, daar dikwijls deze verstandhouding slechts schijn baar goed is. De ouders schrikken er heel vaak voor terug om zich over verschillende kwesties uit te spreken, omdat zij bang zijn, dat een en ander terug zal slaan op hun kinderen. Verder besprak de heer Dangermond ce on gunstige omstandigheden waaronder tegen woordig les gegeven moet worden, daar door bezuiniging het aantal leerlingen per klasse grooter moet worden, zoodat die kinderen, die slechts matig mee kunnen komen het loodje moeten leggen. Spreker memoreerde de medewerking var. het gemeentebestuur betreffende schoolklee ding en schoolvoeding. dat ondanks den slech- ten financieelen toestand toch in 't afgeloo- pen jaar nog vier maal per week schoolvoe ding mogelijk maakte. Jammer was het dan ook dat de kinderen uit Wijk aan Zee en Duin van schoolvoeding verstoken bleven, doch door medewerking van verschillende particulieren kon ongeveer f 450 verzameld worden, zoodat ook de kinderen uit die gemeente nog twee maanden van de zoo onontbeerlijke voediix kon-den genieten. Aan het eind van zijn inlei ding wekte spreker op om toch vooral het spaarsysteem ten bate van het schoolreisje en de schoolfeestjes in de hand te werken, daar dit uit paedagogisch oogpunt haar goede kant heeft. Aan de hand van schetsen van Jan Ligt hart hield de heer Dangermond een inleidin; en wees op verschillende vormen van paeda gogie, die er al of niet toe moeten leiden om de opvoeding van de kinderen te vervolmaken en de oorsprong en opzet van hun kwajon gensstreken te doorgronden. In de pauze, waarin thee werd geserveerd, was er gelegenheid om het werk der leerlingen in de leslokalen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel over de belangen der kinderen te onderhouden. Nota van Gemeentebegrooting. -• o-4it» Nieuwe bezuinigingen Voorgesteld. Een belastingverhooging. Bij schrijven van 13 Mei j.l. hebben B. en W. den Raad toegezegd spoedig te zuilen toezen den een nota van wijzigingen ten aanzien der jemeente-begrooting voor het dienstjaar 1935. als gevolg van he: bestaande tekort op de be grooting. bij dat schrijven becijferd op 19247.39. Na de verzending van bedoeld schrijven is en W. gebleken, dat het geraamde tekort nog dient te worden verhoogd als volgt: wegens jaarwedden van den burge meester, den secretaris en den ontvanger, in verband met de op 1 April j,1. in werking ge treden nieuwe salarisregeling voor gemeente functionnarissen f792,75; b. wegens subsidie aan bijzondere scholen voor voorbereidend lager onderwijs (fröbel scholen). Op de begrooting zijn deze subsidies uitge trokken tot 1 Augustus a.s. Voor de restee rende 5 maanden van het jaar wordt thans, na aftrek der bijdrage van de gemeente Wijk aan Zee en Duin. uitgetrokken f736.66; in verband met ingekomen verzoeke wordt voorgesteld om de huren der woningen Oosterwijkstraat 3 en 15, welke thans f 5,50 per week bedragen, ingaande 1 Juli a.s., te ver lagen tot f 5.— per week. Dit beteekent een verlaging van den post volgno. 148 met een bedrag van f 26.Totaal f 20802.80. In de eerste plaats hebben B. en W. doen na gaan, welke uitgaafposten over 1935 voor ver mindering in aanmerking komen. Zij zijn bij dit onderzoek gekomen tot de volgende voorstellen a. aan Gedeputeerde Staten te verzoeken de jaarwedden der wethouders ingaande 1 Juli a.s. te verminderen met f50; b. de vergoeding voor het schoonmaken van het Raadhuis en de politiewacht ingaande Juli a.s. te verminderen met f 200 (thans f 1500.—) f100.— c. De vergoeding aan den heer Dresch voor de leiding van het- oud archief, ingaande Juli a.s. te verminderen met f50 (thans f 100) f 25.—. OENSDAG i 1935 Links: de kist met het stoffelijk overschot van Pilsoedski wordt de Slotkerk te Krakau binnengedragen. Rechts: acht generaals dragen de kist naar den grafkelder. De presentiegelden voor de leden der stembureaux te verminderen tot f 4 en de ver joeding voor de ambtenaren, die het stem bureau behulpzaam zijn terug te brengen tot f 2. Een en ander geeft voor de komende ver kiezing nog een besparing van f 80; e. aan Gedeputeerde Staten te verzoeken: 1. om de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met alle werkzaamheden, met uitzondering der huwe lijksvoltrekkingen, ingaande 1 Juli a.s. te ver minderen met- f 250 Ithans f500) f125; 2. om de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met de voltrek king van huwelijken en plaatsvervangende diensten, ingaande 1 Juli a.s. te verminderen rne-t f 100 (thans f 175) f50; f. De wachtgeldverordening ware te hei- zien, in dier voege, dat ingaande 1 Juli de wachtgelden worden verminderd met 10 pet. Een daartoe strekkend voorstel zal spoedi; door B. en W. aanhangig worden gemaakt bij de Commissie voor georganiseerd overle; Uit dien hoofde kan volgno. 51 worden ver minderd met een bedrag van f52,50; g. De belooning van den concierge der Ken nemer Oudheidkamer te verminderen met 10 pet. of f 10; h. In verband met het voorstel van B. en W in zake de politie kan deze post worden ver minderd met f400; i. Het pressentiegeld van den Brandraad, thans bedragende f 100, terug te brengen tot f25 f75; j. Het uitgetrokken subsidie ten behoeve van de politieschietvereeniging „Westerhout" over 1935 te schrappen f10; k. Keuring van trekhonden. Deze post, uit getrokken op f 25 terug te brengen tot f 15 f 10; 1. Het subsidie ten behoeve van den ontsmet- tingsdienst te Alkmaar, thans bedragende f120, terug te brengen tot f 100 f20; m. Het subsidie ten behoeve der t.b.c. be strijding, thans geraamd op f 1800 met f 100 te verminderen f 100; n. Het subsidie aan het badhuis over 1934, uitgetrokken op f 500 te verminderen met f 300 (het thans uitgetrokken bedrag wo;-dt vol doende geacht om daarmede het naaeelig slot c±- de rekening van het badhuis over 1934 te dekken) f 300; o. De uitgetrokken subsidies voor wijkver pleging alsnog te verminderen met 5 pet. (de korting bedraagt thans 15 pet.) f 122,50; p. De vergoeding voor het gebruik van eigen rijwielen, thans bedragende f 25 per jaar, in gaande 1 Juli a.s. terug te brengen tot f20 (ook voor de bedrijven) f5; q. De kosten van besproeiing van wegen (aankoop materiaal) te verlagen met f 100; r. Het uitgetrokken bedrag voor dijk en polderlasten kan worden verminderd met f 25; s. De belooning der kweekelingen, thans be dragende f 2,50 per schooltijd, ware terug te b -engen tot f 2. Vermindering van den post zal niet kunnen plaats hebben, aangezien het uitgetrokken be drag ad f 100 vermoedelijk over 1935 geheel benoodigd zal zijn. t. Een verdere verlaging op de uitgaven voor vakonderwijs (lichamelijke oefening) is on vermijdelijk. Daar over de te treffen maatre gelen nog besprekingen moeten worden ge voerd met diverse instanties, wordt voorloopig volstaan met een verlaging over het tweede halfjaar van f200; OudercommissiënDeze post terug te brengen van f 25 tot f 10 f 15; v. Voorgesteld wordt om, ingaande 1 Juli a.*. de toeslagen op de jaarwedden voor het per soneel bij het buitengewoon L. O. als volgt te bepalen 1. Voor het hoofd op f 200 (thans f300). 2. Voor het overige personeel op f 100 (thans f 3001 3. Nieuw aan te stellen personeel geen toe slag f 250 w. In verband met de plaats gehad hebben de conversie der geldleening. aangegaan voor den bouw der R K fröbelschool, wordt voorge steld. ingaande 1 April jJ. de gebruiksvergoe- ding voor deze school te berekenen naar 4 oct. thans 5 pet. De verlaging bedraagt f703,u2; Waartegenover staat 'n verlaging der bijdrage der gemeente Wijk aan Zee en Duin f234,34, blijft I'468,68 Voorgesteld wordt het presentiegeld der Commissie tot wering van schoolverzuim te rug te brengen tot f 100 (thans f 180) en de vergoeding van den secretaris te bepalen op f90 (thans f95) f85; Voorgesteld wordt de subsidies aan de leeszalen als volgt te bepalen: 1. Openbare leeszaal f 400 (thans f450). 2. St, Agatha leeszaal f 180 (thans f 210) f80; aa. De toelage aan de vroedvrouw ware op nieuw te verminderen met 5 pet. (De korting bedraagt thans 10 pet.) f7,50. Totaal f2766,18. Bij volgno. 530 der begrooting is door B. en een post uitgetrokken ad f 2500 als te ver wachten mindere uitgaven als gevolg van ren in 1935 in te voeren nieuwe jaarwedderegeling voor het gemeentepersoneel. B. en W. zijn van meening. dat in de gegeven omstandigheden het noodzakelijk is dit bedrag te verhoogen tot rond f 4500. Het is het voornemen van B. en W. om spoedig bij de Commissie van georgani seerd overleg een nieuwe salarisregeiing aan hangig te maken, waarmede een verlaging der uitgaven over het tweede halfjaar 1935 zal worden bereikt van rond f 4500. Geraamd was, zooals gemeld, f 2500 zoodat deze post is te verhoogen met een bedrag van f 2000. De totale verlaging der uitgaven bedraagt dus f4766,18. Wat de inkomsten betreft, is nog rekening te houden met het volgende: Aanvankelijk waren B. en W. van meening, dat met een herziening der schoolgelden voor het L. O. de mindere inkomsten, als gevolg van de verlaagde inkomens, kon worden goedge maakt. Bij nadere beschouwing, ook na ver- _elijking van hetgeen in andere gemeenten op dit punt is geregeld, zijn B. en W. echter tot de conclusie gekomen, dat verhooging der school gelden op dien voet vooralsnog niet wensche- lijk is. In verband hiermede dienen de posten volgnos. 228. 254 en 315 te worden verminderd met onderscheidenlijk f 1000. f 250 en f 1000 is f2250. Blijft f2516,18 De secretarie-leges kunnen nader worden geraamd op f 2000, hetgeen een verhooging geeft van f250; Vervolgens is het mogelijk om den post bij drage voor rioleering te verhoogen met f250; totaal f3016.18. Per resto is dan nog te dekken een bedrag van f 17786,62. Voor verhooging der inkomsten komen nog in aanmerking de vermakelijkheidsbelasting en de opcenten der personeele belasting. De belasting op vermakelijkheden bedraagt in deze gemeente 15 pet. Deze belasting ware op te voeren tot 20 pet. Rekening houdende met een Koninklijke goedkeuring der gewij zigde heffing per 1 Juli a.s. kon uit dien hoofde og zijn te ramen een bedrag van rond f 1500. De opcenten op de personeele belasting be dragen in deze gemeente 120 t.m. 180. Deze opcenten waren te verhoogen tot 140 t.m. 200, waarbij tevens een wijziging der verordening ware aan te brengen in dier voege, dat het maximum der opcenten reeds wordt geheven bij een belastbare huurwaarde van 1651 (thans f901). Van deze nieuwe opcenten-rege- ling kan een hoogere bate worden verwacht van rond f 11.000. Het tekort wordt door deze maatregelen te ruggebracht tot f 5286,62. B. en W. achten het in de gegeven omstan digheden gerechtvaardigd om het reeds bij de inkomsten geraamde bedrag ad f 30.000 we gens uitkeering uit de reserve van het Elec- triciteitsbedrijf, te verhoogen tot f35.000. Vooral nu gebleken is, dat het mogelijk is, afgescheiden van de nadeelige saldi van vo rige dienstjaren, een sluitende begrooting te verkrijgen. Het ontbrekende bedrag ad f 286,62 ware af te schrijven van den post voor onvoorziene uitgaven. DE BEPLANTING DER GAZONS Dinsdagmiddag zijn de roode geraniums ge arriveerd, die in de komende zomermaanden de gazons langs de Breestraat zullen sieren. Zooals men weet is deze zomerbeplanting een geschenk van de Harddraverij vereeniging „Be verwijk en Omstreken" aan de burgerij. De ge meentekas was helaas niet bij machte de perk beplanting te financieren. Teneinde Woens dagmorgen met de beplanting te kunnen aan vangen, werden de honderden potten gera niums reeds Dinsdagavond in de drukke Bree straat „zoo maar" onbeheerd in de gazons gei-eed gezet. En hoe aantrekkelijk deze vroege „Luilakpotjes" er ook uitzagen, zij stonden er Woensdagmorgen nog. Het Be verwijksche publiek en zelfs de jeugd is door de jaarlijk- sche openbare beplantingen ongemerkt opge voed in de goede richting. En de Beverwij- kers zijn er wat trotsch op, dat de viooltjes voor school 3 de perken sieren en dat de fel- roode geraniums dezen zomer zullen contras- 1 teeren in de groene gazons, ongemoeid en xonder geplukt te worden. Tien jaar geledenmaar daar spreken we niet graag over. In de Breestraat zeggen de wandelaars alleen: „Kwam daar vroeger eens om". HOLLAND-AMERIKA LIJN. Breedijk New-Orleans naar Rotterdam 20 (n.m.) té Londen. Drechtdijk Vancouver n. Rotterdam 20 v.m. te San Francisco. Burgerdijk, Rotterdam n. New-Orleans 21 van Antwerpen. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 20 v. Bermuda. Lochmonar, Vancouver n. Rotterdam 22 (6 h.m.) te Liverpool verwacht. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Boschfontein 21 van Amsterdam naar Rot terdam. Stad Zwolle, 20 van Ravenne naar Oran en Huelva HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. Gaaster kerk (uitr.) p. 20 Perim. Zuiderkerk (thuisreis) 20 te Hongkong. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 21 van West-Afrika te Amster- 1am HOLLAND—B'RITSCH INDIë LIJN Hoogkerk (uitreis) 21 te Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD Sibajak (thuisreis) 21 (7 v.m.) te Mar seille. Kota Tjandi (thuisreis) 20 van Napels. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar 18 van Pacasmayo naar Manta. Amazone 20 van Kopenhagen naar Gdynia. Ariadne 20 van Carthagena naa-r Mala- ga. Berenicee 18 van Pto Barrios naar. Am sterdam. Fauna 20 van Barcelona naar Genua. Flora 19 van West-Indië te New-Yórk. Ganymedes 20 van Kymassi naar Izmir. Nereus '21 van Stettin te Amsterdam. Oranje Nassau 20 van W.-Indië te New- York. Orion 20 van Candia naar Kymassi. Perseus 20 van Danzig naar Kopenhagen. Theseus 20 van Kopenhagen naar Stettin. Van Rensselaer 20 van Paramaribo naar Amsterdam. Venus 20 van Triest naar Fiume. Calypso, Rotterdam naar Vigo p. 19 Oues- sant. Euterpe 21 Mei van Bordeaux te Amster dam. Orpheus 21 Mei van Oporto te Amsterdam. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Madocra (uitreis) 20 te Kaapstad. Chr. Huygens (uitreis) 20 van Belawan. Marnix van St.-Aldegonde (uitreis) pass. 20 Gibraltar. Poelau Roebiah (uitreis) 20 van Pa- dang. Tajandoen 21 van Hamburg te Amster dam. Johan de Witt (thuisreis) 21 van South ampton. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Theseus, Batavia n. Amsterdam 20 van Marseille. Achilles Japan n. Rotterdam 20 te Singa pore. City of Cardiff. Japan n. Rotterdam 19 te Kolambugan. Memnon, Japan n. Rotterdam 19 te Shanghai. City of Wellington 20 van Chefoo n. Rotterdam. Benvannoch Otaru n. Rotterdam 20 van Colombo. Alcious 20 te Londen uitgekl. n. Amster dam. Duitschc scheepsbouw. Voor den Norddeutschen Lloyd is te Bremen te water gelaten het stoomschip Gneisenau. dat 18000 bruto ton meet en een zusterschip is van het onlangs voor dezelfde reederij te wa ter gelaten stoomschip Scharnhorst. Dit stoomschip is acht maanden na de kiellegging reeds van stapel geloopen, doch het moet nu nog worden afgewerkt om op 6 December a.s. zijn eerste reis naar Oost-Azië te beginnen. Slechte uitkomsten. De Stoomvaart-Maatschappij Noordzee te Amsterdam had over 1934 een exploitatiever lies van f43.355, waardoor het tot-a alverlies tot f 371.538 toenam. Nieuwe staatsreederij. In Brazilië is een nieuwe reederij opgericht, van welke de Staat 52 pet. der aandeelen in zijn bezit heeft. Aan de particuliere aandeel houders wordt door den Staat een rente van zes procent op hunne aandeelen gegaran deerd. Men is daar zeker niet afgeschrikt van de slechte resultaten met de regeeringsree- derijen elders. Vlootvermindering. Het stoomschip Prins der Nederlanden van de Mij. „Nederland", dat den geregelden dienst op Nederl. Indië onderhield doch sedert Oc tober 1931 te Amsterdam heeft opgelegen, is naar Italië verkocht om te worden gesloopt. Het Noorsch motorschip Skoger is hier weer van Brevik aangekomen met een lading na tuurijs. AANGEKOMEN 20 Mei: Aurora s.s. Barcelona Pluto s.s. Gothenburg Ousel s.s. Liverpool 21 Mei: Nereus s.s. Stettin Kurikka s.s. Leningrad Joma m.s. Rochefort Skogen m,s. Brevik Amstelkerk s.s. Wesl Afrika Euterpe s.s. Bordeaux Orpheus s.s. Oporto VERTROKKEN. 20 Mei: De Hoop m.s. Noordzee Helene m.s. Frederiksvaerk Ernrix s.s. New Castle Baikel s.s. Archangel Vega s.s. Lübeck Scandia s.s. Brake 21 Mei: Vcnus m.s. Antwerpen Harraton s.s. New Castle

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5