HET NIEUWE AVONDBLAD De ton. Zeescheepvaart krijgt crediet. 20e JAARGANG No. 170 DONDERDAG 23 MEI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM er, ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITTE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Op bezoek bij een uitvinder. Stanley Staakau en zijn motorlooze compressor. Automatisch in- en uitschakelende electrische verwarmingstoestellen. Wij zijn er van overtuigd, dat vele onzer lezers, als ze hooren van een motorloozen compressor denken aan den brandstofloozen motor van Wardenier. Het lijkt zoo op el kaar. maar het is toch heel wat anders. War denier, de fantast met zijn uitvinding, die niemand gezien heeft in één adem te noe men met Stanley Staukau, den werktuig kundige, die gedurende een reeks van jaren gestudeerd en verder practisch gewerkt heeft, die reeds tal van vernuftige vindingen in de practijk en op de markt heeft gebracht, zou onzen Duitschen plaatsgenoot tekort zijn gedaan. Stanley Staukau woont reeds een vijftal Jaren in Velsen en in dit. tijdvak heeft hij zich met haast niets anders beziggehouden dan met vervaardigen van electrische appa raten van allerlei aard. in hoofdzaak op het gebied van verwarming en met het zoeken naar steeds weer iets anders, naar dingen, die de wereld verbaast zullen doen staan. Wie is Stanley Staukau? Stanley Staukau heeft aan verschillende persvertegenwoordigers 't een en ander ver teld van zijn nieuwste vinding, de motorlooze compressor, die wellicht eenmaal een om wenteling zal veroorzaken in de techniek der luchtdruk-machines. Bij dit bezoek heeft hij natuurlijk het een en ander verteld van zijn loopbaan. Stanley Staukau is een jonge man, die ree op zeer jeugdigen leeftijd bewees, dat hij tot bijzondere dingen in staat was. Want als jongen maakte hij met zijn broer een hijsch- machine, een stuk. speelgoed, maar dat van zulk een groote vindingrijkheid getuigde, dat zijn ..bovenmeester" opgetogen naar zijn ouders liep om hen aan te raden den jongen voor ingenieur to laten studeeren. Zoover kwam het echter niet. Staukau's vader die een groot tuinbouwbedrijf had, kwam, door kogels verminkt, van het front terug en stierf tien dagen na zijn thuiskomst. Het geld. wat zijn moeder bezat werd waardeloos. De jonge Staukau kwam bij Krupp en volgde in zijn vrijen tijd cursussen op electro-technisch ge bied, schriftelijke cursussen en studeerde den geheelen avond en een deel van den nacht. Later trok hij met een vriend naar Vene zuela, waar hij in dienst kwam van de Chi cago Pneumatic Tool Company. Hij werkte daar veel met luchtdrukhamers, waarbij men gebruik .maakte van compressoren met ver brandingsmotor. Dit bracht hem op het denk beeld te zoeken naar een instrument zonder wrijving of tangentale krachtcomponenten. In Maracaibo ontwikkelde hij dit denkbeeld verder. In ons land teruggekomen door een toeval kwam en bleef hij in Velsen onderzoekt hij. of het mogelijk zou zijn com pressoren te vervaardigen, waarvoor heel weinig energie noodig is. Hij vond dat dit technisch mogelijk was en bouwde inderdaad een miniatuur-apparaat dat niet alleen aan de verwachtingen voldeed, maar dat ook in staat was zooveel electriciteit te ontwikke len. dat het een lamp van 180 Watt kon laten branden. Later heeft hij, geholpen door zijn broer, octrooiteekeningen uitgewerkt en deze door een octrooibureau laten onderzoeken. Acht dagen nadien kwam reeds het bericht van het octrooibureau, dat het ingezonden denkbeeld voor octrooi vatbaar was. De uit vinder kreeg financiëelen steun van de fa. Luijt en Co. te Krommenie en thans is op den motorloozen compressor octrooi verkre gen voor Nederland en Koloniën en wordt de «10gelijkheid onderzocht het verkrijgen van een octrooi in het buitenland. De motorlooze compressor, vertelde ons de heer Stanley Staukau, is een product, ont staan uit practische en theoretische be kwaamheid op het gebied van electro- en machinetechniek. Een leek is onmogelijk in staat een levensvatbaar product te laten ont staan. op welk gebied ook. Hoeveel teleur stellingen we tot heden op het gebied van ..uitvindingen" hebben weten we allen. Ve len hebben een idée. maar dat is nog geen uitvinding, een uitvinding is nog geen pro duct en een product is nog niet altijd levens vatbaar. Daarom, zoo vervolgde de heer Staukau. sterven de meeste uitvindingen al bij de geboorte. De tegenwoordige tijd vraagt iets. wat absoluut volmaakt is. De motorlooze compressor is geen één- dagskind en berust niet op een plotseling idée. Een ondervinding van een reeks van jaren met luchtdrukhamers heeft tot deze uitvinding geleid. In de eerste plaats is de compressor van belang voor de koeltechniek, daar er veel vraag is naar goedkoope koelaggregaten; na derhand zal hij worden toegepast op pomp- instailaties. De heer Staukau vertelde ons vele bijzon derheden over zijn electro-terz verwarmings apparaten. Zijn electrische toestellen voor biljart-verwarming genieten een groote ver maardheid, niet alleen in Nederland maar ook in het buitenland. Deze toestellen wer ken geheel aulomatisch. Wanneer de lei plaat een zekere temperatuur heeft be reikt. schakelt de stroom automatisch uit. koelt de plaat af dan schakelt de stroom weer in. Een demonstratie met een instal latie in het klein bewees de betrouwbaarheid van het apparaat. Verder levert de heer Staukau electrische rnoverwarmers en is hü thans in onder handeling met de Willem n Siga renfabrieken te Valkenswaard voor hefc-ver vaardigen in massaproductie van sigaren- droogtoestellen. Op dit gebied heeft de' heer Staukau een nieuw product, een droogkast voor 35.060 sigaren met een stroomverbruik van 1 cent per uur! Hij heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen een plan voor gelegd voor een automatische beveiliging van onbewaakte overwegen, doch hiermede had hij geen succes, daar de installatie te duur was. Thans is hij bezig met een verwarmings- instrument, dat op een gewenschte tempe ratuur kan worden ingesteld. Het is te hopen, dat deze bekwame tech nicus, die zijn omvangrijke kennis voorname lijk door zelfstudie heeft gekregen in staat zal zijn zijn uitvindingen op ruime schaal productief te kunnen maken. Wij willen er ten slotte nog aan herinne ren, dat in „Alles electrisch!" het bekende maandblad van het P.E.N., van November 1932 afbeeldingen en beschrijvingen te vin den zijn van eenige apparaten van den heer Staukau. n.l. van den pianoverwarmer, het apparaat voor het verwarmen van ontwik- kelbaden voor fotografen en van den biljart verwarmer. LIJST VAN KIEZERS, DIE EEN GEMACHTIGDE AANWEZEN. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. en, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld een lijst, ver meldende de kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeen teraad op 26 Juni a s., een gemachtigde heb ben aangewezen, met aanteekening daarop van de gemachtigden. DE DFvIEHUIZERKERKWEG. Verkeer in één richting. Ged. Staten hebben afwijzend beschikt op een verzoek van Burgemeester en Wethouders van Velsen tot het gesloten verklaren van het gedeelte van den Driehuizerkerkweg in die ge meente, tusschen de Verloren van Themaat- laan en de bebouwde kom, voor het verkeer in ééne richting met allé rij- en overtuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Dit besluit steund op de volgende overwe gingen „Overwegende, dat bedoeld weggedeelte bij besluit van Ged. Staten van 20 November 1S29, reeds gesloten is verklaard voor het verkeer in ééne richting met alle motorrijtuigen; Overwegende, dat uit een ingesteld onder zoek is gebleken, dat meerbedoeld weggedeelte wegens zijne geringe breedte weliswaar niet geschikt is voor het verkeer met motorrijtui gen in beide richtingen, doch dat er naast de 3 meter breede verharding nog goed berijd bare strooken met eene gezamenlijke breedte van 11/2 tot 3 meter aanwezig zijn, zoodat er voldoende ruimte is voor het uitwijken met gewone voertuigen en handkarren, waarvan het aantal, naar te verwachten is, zeer gering zal zijn; Overwegende, dat in deze omstandigheden het nemen van den door Burgemeester en Wet houders van Velsen gewaagden maatregel in het belang van den vrijheid en de veiligheid van het verkeer niet noodzakelijk is te achten', besluiten Ged. Staten op het verzoek van Bur gemeester en Wethouders van Velsen afwij zend te beschikken. IJMUIDEN OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Door zijn overwinning op den winnaar van groep Haarlem (Gerritsen) komt K. de Jong winnaar van groep IJmuiden 2e klas in den eindstrijd. Drie D. C. IJ.'ers n.l. Suyk le klas. de Jong 2e klas, en Laros 3e klas komen thans tegen de winnaars van de Zaanstreek in de finale, zoodat de kans groot is, dat minstens één der kampioenstitels in IJmuiden terecht komt. Donderdag speelt de Jong tegen K. de Boer uit Koog-Zaandijk, Suyk speelt a.s. Dinsdag tegen May in Zaandam en Laros eveneens te Zaandam tegen een speler uit Wormer. Dus de ton is weer gevallen Uit de groote loterij. 'k Weet nog niet op wie hij neerkwam. Maar zij leven best erbij. 'k Heb mij in mijn zoetste droomen Wel eens schuchter voorgesteld. Wat ik zelf wel zou beginnen Met zoo'n heele ton met geld. Ik zal nu niet op gaan sommen, Wat ik allemaal zou doen. Maar, voordat ik uitgedacht was, Steeg mijn ton tot een millioen Eén ding wil ik wel bekennen, Ik zou vast in mijn bestaan Nooit één enkel woord meer rijmen, Die conditie stond vooraan. Geld alleen maakt niet gelukkig Zegt een oud en heel wijs woord, Dat kan waar zijn, maar het helpt toch In de goede richting voort. Daarom wensch ik dus den winnaars Warm met hun geluk geluk, 't Zal hun veel verlichting brengen Van den zwaren crisisdruk. Daar zijn nu toch lotgenooten, Zij 't een kleine minderheid, Die gevoelen, dat zij leven In een waren gouden tijd. P. GASUS. Visscherijnieuws in een notedop. Weer naar zee. De stoomtrawler Eendracht is na geruimen tijd opgelegd te zijn geweest, weer naar zee vertrokken. Noorsche haringvisscherij in de Noordzee. Het Noorsche ministerie van Handel heeft door tusschenkomst van de Visscherijdirectie in Bergen 15000 Kr. beschikbaar gesteld, om de door de diepzeevisscherij begonnen pogin gen, haring in de Noordzee te visschen, voort te zetten. De directeur der visscherijen zal met de plaatselijke visschersvereenigingen samenwerken en onderhandelen over het ver- deelen van het bedrag, waarvan een deel zal worden aangewend voor het loon van eenige Schotsche vaklieden, die de Noorsche visschers de bereiding der maatjesharing zullen leeren. DE HEER G. J. MUUSZE OVERLEDEN. In den ouderdom van 51 jaar is te Driehuis overleden de heer G. J. Muusze, in leven com mies der posterijen en telegrafie, verbonden als sous-chef aan het rijkskuststation IJmxxi- den-Radio. De heer Muusze, die van de overplaatsin; van den rijksradiodienst van Scheveningen naar IJmuiden in 1926 af, hier woonachtig was, stond bekend als een expert op het ge bied der radiotechniek en als een knap theo reticus. Van zijn hand zijn in de vakbladen tal van artikelen op dit gebied verschenen, terwijl hij verschillende ingrijpende verbeteringen aan de antenne-ontvangsystemen van het kust- station, met name wat betreft de gerichte ont vangst, op zijn naam heeft staan. Deze prac tische wijzigingen bleken de ontvangstmoge lijkheden van het rijksradiostation, belang rijk vergroot te hebben. Als ijverig vakvereenigingslid was hij ook in de kringen van den Centralen Bond van P. T. T. (C. B. P. T. T.) geenszins een onbekende en de populaire artikelen over de radio en wat er mede samenhangt, welke van tijd tot tijd in het in postale kringen zoo welbekende „groentje" verschenen, genoten aller aan dacht. De vroegere amusementsvereeniging van P. T. T. „Lobebtos" deed nooit te vergeefs een beroep op zijn medewerking voor het ver vaardigen van door haar op te voeren tooneel- schetsen. De heer Muusze was sinds jaren lid van de Orkest Vereeniging „Kunstkring", van welker bestuur hij eenigen tijd voorzitter en thans secretaris was. De teraardebestelling vindt Zaterdagmiddag na aankomst trein 15.14 te Wester veld plaats. OPBRENGST COLLECTE NATIONALE RECLASSEERINGSDAG De opbrengst van de collecte die j.l. Zater dag werd gehouden ten bate van de nationale reclasseering bedraagt 498.57^. Het plaatselijk comité verzoekt ons allen, die hebben meegewerkt om de collecte te doen slagen, hartelijk dank te zeggen. De tentoonstelling Nederland". ,Mooi De uitvinder Stanley Staukau. over wiens werk wij heden een en ander publiceerden, in zijn .werkkamer, Een nabetrachting over den stand „IJmuiden". Het ligt niet in onze bedoeling met deze regelen in details te treden over het verloop van de geheele tentoonstelling, doch wel i.h.b. over den stand „IJmuiden". De tentoonstelling mag, met het motief: „brengt uw vacantie door in eigen land" ge slaagd heeten. De kostbare stands, ware sieraden van Nederlandsche schoonheid en kunst, hebben de overtuiging wel gevestigd, dat het moeite en kosten loont, om eigen land te leeren ken nen. Het genot en de weelde voor eiken Neder lander, om bij ondervinding over zijn mooi land te kunnen meespreken, is uiteindelijk een rijkdom op zichzelf. De eenvoudige stands echter, waartoe ook die van „IJmuiden" behoorde, konden hun beste brood niet voor het venster leggen. Daartoe ontbraken hun de middelen. „IJmuiden", niet de minste der kleinen, wat het aanzicht be treft, heeft zich toegespitst op het gratis ver strekken van propaganda-materiaal. En daar in zijn wij, door actief optreden, wonder goed geslaagd. Oorspronkelijk meenden wij, dat onze stand met het mooie scheepsmodel van de „Prins Hendrik" der N.V. Alkmaar-Packet. de spre kende schilderijen van IJsfries en Frigo. de sierlijke platen van de commissie voor visch- verbruik in Nederland, den landhuisbouw W. van Heijst. ons eigen veelzijdig propaganda materiaal etc., geen speciale vertegenwoor diging van ons noodig had. Den eersten dag echter bleek reeds, dat wij ons zooveel mogelijk met de zaak zouden heb ben te bemoeien, daar het anders de verkeerde richting uit zou gaan. Schoolkinderen e.a. publiek n.l. waarvan de propagandistische waarde min of meer twijfelachtig is, toonden zich zulke gretige afnemers van ons mooiste materiaal i dat wij daar spoedig een stokje voor hebben moeten steken. Voor zoover tijd en omstandigheden dat toelieten hebben wij daarom persoonlijk de leiden genomen. Wij hebben ons tot het daarvoor in aan merking komende publiek gewend met alle in onzen stand voorkomende reclame-ge- schriften. Dat daarbij steeds de gewenschte inlichtingen zijn verstrekt, spreekt vanzelf. Geroutineerde commissie-leden van de ten toonstelling hebben ons voor dit optreden meermalen lof toegezwaaid. De propaganda voor Velsen-IJmuiden be paalde zich dan ook niet tot een vormelijk uitreiken van een geschriftje zonder meer. Integendeel! Waar ons de kans werd geboden, en deze kwam dikwijls, hebben wij met kracht en klem gepleit voor onze gemeente. Zoo hebben wij, bij de aanbieding van het biljet „Steunt het Visscherijbedrijf", als wij ons omringd wisten door huisvrouwen, dik wijls de volgende speech gehouden: „Dames, eet zeevisch! Het ls het beste voedsel voor ge zonden en zwakken. Bovendien steunt gij een bedrijf, dat ons aller steun noodig heeft en waardig is. Door het sluiten van de grenzen is de buitenlandsche handel zoogoed als uit geschakeld. Daardoor ligt te IJmuiden van de 200 trawlers ongeveer 2/3 stil. Tengevolge daarvan kwijnen ook de nevenbedrijven, of zijn reeds ten ondergegaan. Dat alles veroor zaakt een groote werkloosheid en verarming onder deze nijvere bevolking. Wanneer nu in Nederland plm. 8 K.G. zee visch per hoofd en per jaar gegeten zou wor den, thans bedraagt dat ongeveer 3 1/2 K.G., dan zouden wij het buitenland niet noodig hebben: de geheele vloot kon visschen, de nevenbedrijven zouden weer werk krijgen en de vele honderden werkloozen zouden weer een dragelijk bestaan hebben". Ter eere van de toehoorders moet worden gezegd, dat deze „eet meer zeevisch-reclame" met aandacht werd aangehoord. Menigeen be loofde ons en zichzelf, zooveel mogelijk zee visch te zullen eten. Anderen zouden het gaarne meer eten, als de zeevisch niet zoo duur was. We lieten het laatste in het midden en hebben daarop alleen geantwoord, dat de vischprijzen zeer afhankelijk zijn van den meer of minderen aanvoer. Op overeenkom stige wijze is de algemeene propaganda voor de gemeente Velsen gevoerd. De viertalige gids voor Velsen-IJmuiden is evenmin met een stom gebaar overhandigd. Altijd was er gelegenheid, om daarbij het een of ander aan te bevelen en dat was niet moei lijk. want er is in onze gemeente zooveel, dat aantrekkelijk is. De goede hotels en pensions zijn zeker niet vergeten. Evenmin het „Vestigt u in Velsen", als „Bezoekt het strand", of Maakt een reisje per Alkmaar-Packet door het Noordzeekanaal ter bezichtiging van de nieuwe sluis en andere waterstaatswerken". Ook de landhuisbouw van Heijst kreeg een goed woord. Last not least heeft de propaganda voor IJsfries en Frigo veler aandacht getrokken. Er werden ons meermalen vragen gesteld, welke wij behoorlijk hebben kunnen be antwoorden. Resumeerende zijn wij van meening, dat het beter was geweest, als IJmuiden wat royaler voor den dag had kunnen komen. Doch nu het slechts op bescheiden wijze kon geschie den, is het een voldoening, dat deze beschei denheid, om haar inhoud de volle belangstel ling van de bezoekers waardig is geweest. Ten slotte rest ons dank aan de deelnemers, welke ons financieel hebben gesteund, terwijl wij hen, die ons wel zouden hebben kunnen steunen maar daar niet toe gekomen zijn, alsnog opmerkzaam maken, dat wij uit deze campagne een nadeelig saldo van ongeveer zestig gulden overhouden. W. G. SCHUITEMAKER, ■Secret.-penningmeester „IJmuiden'.t Bloei", IJmuiden, 21 Mei 1935. Wij dooden Wandluizen, vlooien, ratteja, motten en andere ongedierten, onder geheimhouding. Schriftelijke garantie. ZUIVERINRICHTING „RADICAAL". Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) VOETBALLENDE DAMMERS. A.s. Maandag wordt op het Olympia-ter- rein in Driehuis een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een elftal, bestaande uit loden van D. C. IJ. onder aanvoering van „Brille" en een veteranenploeg uit Driehuis. De wedstrijd begint T.15 uur en zal zeker veel belangstelling trekken. In Juni spelen de „Zilveren Schijven" tegen de Stormvogelsveteranen op het Stormvogels terrein. Tevens vindt een sprintwedstrijd plaats en een estafetteloop, alles opgeluisterd met muziek. Dit wordt weer een ouderwetsche mid dag, een middag van sport en humor. DE BURGEMEESTER OPENT EEN TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen zal de tentoonstelling, die op Hemelvaartsdag en twee volgende da gen in de voormalige school B wordt gehou den van werkstukken van de cursussen „Rij pere Jeugd" door burgemeester Kwint officieel geopend worden. De wethouder voor Sociale aangelegenheden heeft toegezegd, bij de opening aanwezig te zullen zijn. VOOR HET CRISIS-COMITé Ten bate van het crisis-comité tc Driehuis wordt hier Zaterdag a.s. in „De Weyman" op- geveord het bekende werk van Fabricius „On der één dak". Voor den tijd van een jaar Een bedrag van 8.200.000. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk van de rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1935 (renteloozc voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart). Het totaal bedrag hiervoor uitge trokken, bedraagt f 8.200.000. De steun, die een voorloopig karakter draagt, zal worden verleend in den vorm van rente- looze en ongedekte credieten. ALs grondslag voor de credietverleening wordt aangenomen een vast bedrag per dag, varieerende met de bruto register tonnemaat voor in bedrijf zijnde schepen volgens een schaal, opklimmende met 100 bruto register ton voor vrachtschepen en voor passagiersschepen. Voor gemengde vracht- en passagiersschepen zal een in ver houding tot het aantal passagiersplaatsen be rekende toeslag boven de schaal van vracht schepen worden gegeven. Voor de zee-sleep- vaart zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. Indien mocht blijken, dat het uit getrokken bedrag niet voldoende is voor de toekenning van bedragen volgens de bedoelde schaal zal een poixds-ponds-gewijzc verminde ring plaats hebben. De steunregeling, die terugwerkende kracht van 1 Januari 1935 af krijgt, zal beperkt wor den tot de groote zeescheepvaart en niet gel den voor de z.g. kustvaart. In verband hier mede is voor de wildé vrachtvaart de grens, beneden welke geen crediet wordt verleend, gesteld op 1000 bruto registerton. Voor de lijn- reederijen zullen schepen beneden 1000 bruto registerton echter wel onder de x*egeling vallen. De steun ver leening zal er op gericht zijn, dat deel van onze koopvaardij in stand te houden, hetwelk een vitaal belang voor het Nederlandsche bedrijfsleven in het algemeen en voor onze internationale handelspositie in het bijzonder vox-mt. Om voor crediet in aanmerking te komen, zal de reederij niet alleen een Nederlandsche onderneming moeten zijn, doch zij zal tevens een voldoend nationaal belang moeten ver tegenwoordigen ter beoordeeling van de Re geering; zij zal voorts ook in zoodanige finan- cieele omstandigheden moeten verkeeren, dat met toekenning van steun volgens de nader aan te geven normen haar voortbestaan al thans gedurende dit jaar gewaarborgd is. ter wijl zij overigens over een vloot moet beschik ken, die in zoodanige conditie verkeert, dat op haar behoud moet worden prijsgesteld. Voorschriften. Gesteunde reederijen zullen zich moeten ge dragen naar voorschriften en/of aanwijzingen, door of namens de Regeering te geven in het algemeen belang der scheepvaart. Zij zullen zich in het bijzonder moeten verbinden mede te werken aan de voorbereiding van een sa neering van het bedrijf en zekerheid zal moe ten worden verstrekt, dat de steungelden niet zullen strekken tot verscherping van de on- 1 derlinge concxxrrentie in de Nederlandsche scheepvaart. Nederlandsche lijn- en wilde-vracht-vaart- reederijen, die aan bovenbedoelde voorwaar den voldoen, zullen, te rekenen van 1 Januari 1935, voor den tijd van ten hoogste één jaar uit 's Rijks kas crediet kunnen ontvangen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1