HET NIEUWE AVONDBLAD De Saneering van het Visscherij-Bedrijf te IJmuiden. voor taxi $22© De visscherij in Noordelijke wateren. Bekend© plaatsgenooten Heren-MocSes®Joh. Eizer VELSEN Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG NO. 172 ZATERDAG 25 MEI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster,-Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Aiie abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig m de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen /2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Plannen tot het stichten van een ttgroote organisatie en waardoor deze mislukten. De heer Woestenburg te Harlingen schrijft ons het volgende: Ingewijden en belangstellenden weten, dat al zoo lang wordt gewacht op maatregelen, welke het visscherij-bedrijf, waarmede ik be doel de visscherij en de vischhandel in de meest ruime beteekenis, uit de impasse te helpen. Ik beweer niet, dat aan het feit zelve niet genoeg aandacht is besteed. Verschillende maatregelen en voorstellen zijn overwogen commissoriaal behandeld enik zou bijna zeggen te licht bevonden, maar het is ook mogelijk dat sommige voor stellen te zwaar zijn bevonden. Ik kan me niet losmaken van de gedachte, dat het ont breekt aan den moed om in te grijpen in een bedrijf, waar zoovele voetangels en klemmen liggen. Eenerzijds is het begrijpelijk, dat men er tegen op ziet maatregelen te treffen, van welke men de gevolgen niet geheel kan over zien. maar anderzijds zal men toch moeten inzien, dat met afwachten het Nederland- sche visscherij-bedrijf onherroepelijk naar den kelder gaat. We weten een open deur in te trappen met de bewering dat de concurrenten Engeland, Duitschland, Denemarken, ja zelfs Frank rijk ons in een hoek zullen hebben gedrukt, als wij doorgaan met-lijdelijk afwachten, on derwijl zij verschillende maatregelen treffen tot steun en ombouw van de eigen vis scherij. Ik meen goed te doen om in het openbaar mijn meening kenbaar te maken, als reactie van mijne ondervinding, daarbij wenschen- de dat deze reactie, actie tot gevolg mag hebben. Midden Augustus 1933 ben ik begonnen met te trachten een distributie-systeem voor visch ingevoerd te krijgen. Ik weet dat de visscherij primair e-n de distributie secundair wordt gesteld. De visscherij is voor Nederland van zoo groot belang, dat het geen verwondering wekt. als deze primair wordt geoordeeld. Ech ter, wanneer we maatregelen moeten toepas sen om het visscherij-bedrijf voor algehee- len ondergang te behoeden, dan is de dis tributie ten opzichte van die maatregelen primair en de visscherij secundair. Door de visscherij moet de distributie worden gevoed. Men vindt een recent voorbeeld bij de maat regelen ten opzichte van de Waddenzeeha ring. De uitvoer van haring is dit voorjaar gesteld op 50 pet. van die van de jaren 1928 en 1929. Gebleken is dat de aanvoer zich heeft aangepast aan den uitvoer en dat mini mumprijzen konden wonden vastgesteld. Noodig is in de allereerste plaats een dis tributie-apparaat en in feite loopen de mee- I ningen daaromtrent niet veel uiteen. In December 1933 had ik het voorrecht mijn meening omtrent distributie van visch te mogen uiteenzetten voor de Rijks-Commis sie voor Werkverruiming te Amsterdam. Ik ging verder en stichtte te Harlingen een In- en Verkoopcentrale voor visch, maar op uit- noodiging van den heer E. J. van den Berg te Hilversum, wien door de Overheid was opgedragen een plan te ontwerpen tot sa- neering van het visscherij-bedrijf te IJmui den, ging ik voor dezen aan het werk, nadat ik me had vergewist dat van de zijde van het Gemeentebestuur van Harlingen daar tegen geen bezwaren bestonden. De heer Van den Berg deelde mij mede, dat voor zijn plan een kapitaal van plm. 9 millioen gulden zou noodig zijn en dat zijn opdrachtgever Minister Colijn was. Ik ging verder met het in elkaar zetten van het distributie-apparaat voor de te stichten „Groote Organisatie". Met verschillende groothandelaren in Ne derland heb ik onderhandelingen gevoerd en ten slotte groepsgewijze met hen ver- Resultaat was, dat ik voor een te stichten groote organisatie bijna 500.000 K.G. visch per week kon plaatsen, door bemiddeling van die handelaren en dit resultaat werd op ge zegeld contract vastgelegd. De moderniseering der vloot en de bouw van nieuwe schepen werd evenals mijn dis tributie-systeem opgenomen in het plan „Van den Berg", dat op 8 Januari 1934 aan de Rijks-Com miss ie voor Werkverruiming werd ingediend, welke daarover als volgt in haar rapport, d.d 7 April 1934 schrijft: „De opzet toch, zooals hij thans door den „heer Van den Berg is uitgewerkt, geeft „blijk, dat hem voor oogen staat de op- „richting eener groote organisatie, wel- „ke met een zéér belangrijk kapitaal op- „gezet, in één slag een modern bedrijf „zou moeten scheppen volgens een voor- ..af opgesteld organisatie-systeem. „Over een overgang van den huidigen „toestand naar den uiteindelijken toe- stand wordt gezwegen." Nadien heb ik verschillende malen getracht aan de weet te komen hoe het stond met de vordering der plannen (Ik droeg toen nog geen kennis vgn bovengaande uitsoraak). De firma Stork te Hengelo en de Rotter- oamsche Droo°"dok-M^ techatami stonden ah belanghebbenden de plannen voor, respectie velijk voor het leveren van motoren en het bouwen van casco's. Verschillende malen is mij door den heer Van den Berg verzekerd, dat „de Regeering' spoedig zou overgaan tot het stichten van een groote organisatie en ten slotte dat uit het Werkfonds 1934 (het 60 milïioenplan) of het Landbouw-Crisis-Fonds 4 millioen zou worden gefourneerd en dat particulieren de andere 4 millioen zouden moeten bijeen brengen. zelfs werd mij een getypte brief ge toond van een hoogen regeeringsambtenaar, gericht aan een der directeuren van een der bovenstaande concerns, waarin stond" dat zulk een voorstel, doch in verkleinde uitgave ware te doen, vergezeld van een schema, dat veel geleek op het plan „Van den Berg". Gebleken is ten slotte, dat tot nu toe van Regeeringswege geen gelden zijn toegezegd, noch is toegezegd voorstellen te zullen doen: gelden beschikbaar te stellen uit het Werk fonds 1934 of het Landbouw-Crisis-Fonds. Ik zal niet uitwijden over mijn désillusies, noch over de offers van tijd en geld, welke ik me heb getroost in de overtuiging mede te werken tot stichting van een groot?, or ganisatie tot saneering van het visscherij- bedrijf te IJmuiden. Voor de niet tot stand koming daarvan is alléén de heer Van den Berg verantwoordelijk te stellen. Ik w.l aan- toonen, dat sinds den zomer van 1933. dus nu bijna twee jaren, voortdurend actie door mij is gevoerd om tot verbetering van het visscherij-bedrijf te komen. Ik weet dat de zaak niet gemakkelijk is. Er zijn zoovele en zooveel verschdler.de be langen, zoodat het voor de Regeering uiterst moeilijk, is een beslissing te forceèren. En toch is dat noodig wil IJmuiden niet ten- onder gaan. Het i3 noodig hoog noodig, dat nu eindelijk eens wordt toegeslagen, dat men stichte een distributie-apparaat voor visch, als het begin van een reeks te velgen maatregelen. Het zij verre van mij, ik zeg het voorzich tigheidshalve nog eens met klem, de schuld te willen geven aan de Regeering. dat tot nu toe niets positiefs is gedaan, ik wijt dit voor al aan de tegenstrijdige voorstellen en advie zen van verschillende belanghebbenden. De kans is er nog voor IJmuiden. maar de han den moeten ineengeslagen worden, samen werking m den besten zin moet er komen en dan kan zelfs zonder financiëelen steun van de Regeering een distributie-apparaat worden gesticht. Ten slotte: Werkt samen en durft. Als men ommelet wil bakken moet men eieren stuk slaan. Voor vandaag genoeg. Harlingen, 20 Mei 1935, OPENLUCHTBIJEENKOMST. Door de Geref. Vereen, voor Evangelisatie wordt Zaterdagavond 8 uur een openluchtbij eenkomst gehouden op het Kennemerplein. Als sprekers zullen optreden Ds. S. E. Wes- bonk met als onderwerp: „Den tijd verzetten' en Ds. van Teylingen die tot onderwerp heeft: „De toekomst weten". BIJGELOOVIGE ZEELIEDEN Dezer dagen passeerde het m.s. Iberia van de Hamburg-Amerika Linie de sluizen. Daar het meer dan 100 ton lading voor Amsterdam aan boord had, stoomde het naar die haven op en loste hier dus niet. - De Iberia is de vroegere Magdalena (1928, 9779 bruto ton)Men had een der twee schoor- steenen weggenomen en het schip omgedoopt Deze naamsverandering achtte de reederij noodzakelijk, omdat men bevreesd was, dat de bijgeloovigheid van de Zuid-Amerikanen aan het passagiersverkeer schade zou doen. De Magdalena had n.l. nog al eens pech en heeft o.m. eenige maanden op een rif bij Cura cao aan den grond gezeten. Dit is niet het eerste geval, dat een schip omgedoopt wordt uit vrees van schadelijke ge volgen door bijgeloovigheid van passagiers of opvarenden. Hetzelfde is gebeurd met een schip van de Kon. Paketv. Mij., de Fahud, aan boord waar van een ernstige ketelontploffing plaatsge vonden had. (de latere „van Noort). Ook de „Solo" van den Rotterd. Lloyd is naar wij ons meenen te herinneren van een anderen naam voorzien, nadat ze vele dagen bij Ter Heide op het strand had gezeten. De vrees voor het ongeluksschip was van de zijde der inlanders zoo groot, dat de reederij het van een ande ren naam, leb res, voorzag! SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 29 Mei 1935, ten kantore van het Bouw en Woningtoezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur des voormiddags. NAAR DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Het bestuur van de Winkeliersvereeniging Wijkeroog organiseert voor de leden een tweedaagsch uitstapje naar Brussel voor een bezoek aan de wereldtentoonstelling. Het uitstapje zal plaats vinden op 1 en 2 Juli a.s. blijft Uw nummer Mmmmt (Adv. Ingez. Med.) Alleen rendeerend voor speciaal hiervoor gebouwde schepen? De reizen, welke de stoomtrawler „Gerber- dina Johanna" van de Vem te IJmuiden, naai de Lofodden heeft gemaakt, hebben heiaas niet voldaan aan de resultaten, die men ge hoopt had, hiermede te bereiken, doch zijn wat het financieele gedeelte betreft op een mislukking uitgeloopen. Dit is zeer zeker te leurstellend, vooral voor de directie van deze maatschappij, die blijk geeft durf en onder nemingsgeest te bezitten en alle pogingen in het werk stelt, ten einde het bedrijf, waarover zij de scepter zwaait te doen rendeeren. Hoewel de besommingen van de „Gerber- dina Johanna", ondanks de groote kwantums visch, die werden aangevoerd, onbevredigend waren, waardoor de grc-ote kosten, die nu eenmaal aan het maken van dergelijke reizen verbonden zijn, niet gedekt konden worden, heeft deze trawler echter het bewijs geleverd, dat in de watoren bij de Lofodden, enorme hoeveelheden visch van diverse soorten en grootte, worden aangetroffen. Dit laatste is vooral het geval in het vroege voorjaar wanneer de groote scholen kabeljauw zich in verband met het paren, naar de Noorsche kust begeven en dan bij millioe- nen, vooral in de buurt van de Lofodden en nabij de kust van Finmarken, gevangen wor den. Aan deze visscherij, die eertijds geheel in handen was van de visschers van het land der „Middernachtzon" wordt in de laatste ja ren eveneens op nogal beteffhgrijke wijze, door Engeische en Duitse he trawlers deelgenomen. Voor deze vaartuigen is de visscherij hier over het algemeen goed rendeerend. Dat dit met de „Gerberdina Johanna" niet het geval was, moet voor het meer end eel worden toegeschre ven aan de zeer lage marktprijzen van de verschillende soorten visch, die door dit vaartuig werden aangevoerd. Zooals de toe standen te IJmuiden thans zijn, is het voor de reeders zeer moeilijk hiertegen maatregelen te treffen. Anders is het echter gestold met de kwaliteit van de aangevoerde visch, die, wil men een behoorlijken prijs voor het product maken, zooveel mogelijk prima moet zijn Hieraan moet alle mogelijke zorg besteed worden, hetgeen de reeders en opvarenden der trawlers, toch zeker wel in handen heb ben. Wil men te IJmuiden aan de visscherij in Noordelijke wateren deelnemen en deze loo nend doen zijn, dan zullen er aan de trawler vloot, stoom- en of motortrawlers moeten woi- den toegevoegd, die aanmerkelijk sneller loo pen, dan de trawlers, die thans te IJmuiden thuis behooren. Bovendien moeten deze visschersvaartuigen wat het bewaren en conserveeren van de ge vangen visch betreft, van ruime eai naar de eischen des tijds ingerichte koelinrichtingen worden voorzien, waarin de visch langen tijd bewaard kan worden, zonder noemenswaard in kwaliteit achteruit te gaan. In een vroeger door ons geschreven artikel hebben wij er reeds dan aandacht op geves tigd, dat onze trawlers, die thans aan de vis scherij deelnemen, over het algemeen niet ge schikt zijn voor het maken van lange reizen. Dit houdt hoofdzakelijk verband met de ko- lenruimte en het bewaren van de visch in de ruimen. Hiermede zijn wij niet bedrogen uit gekomen. Immers, de „Gerberdina Johanna" heeft dit thans volkomen bewezen. Dit schip moest zijn kolenvoorraad toch ook in een Noorsche haven aanvullen, hetgeen immers met tijd en kosten gepaard ging, zijnde dus een post op de debetzijde van de onkosten - rekening. Bovendien was een groot gedeelte van de aangevoerde visch, door het lange ver blijf in het vischruïm, aanmerkelijk in kwa liteit achteruit gegaan, hetgeen natuujrlijk van grooten invloed op de totale besomming is ge weest. Bij een vangst van 1300 manden visch, zooals dit bij de eerste reis van de „Gerber dina Johanna" het geval was, moet de be somming toch zoodanig zijn, dat de reison- kosten, op zijn minst gesproken, toch gedekt kunnen worden. Niettegenstaande alles, is het experiment van dezen trawler, niet alleen voor de directie van de Vcm, doch eveneens voor alle reeders. die zich onledig houden met het exploiteeren van stoom-, of motortrawlers, uiterst leer zaam geweest, zoodat met bovengenoemde ge vallen in de toekomst ernstige rekening kan worden gehouden. Het in de vaart brengen van trawlers, die voor de visscherij in de Noordelijke wateren geschikt zijn, gaat natuurlijk met belangrij ke bedragen gepaard, die, wij durven het hier gerust neerschrijven, momenteel waarschijn lijk. door geen enkele reederij gevoteerd kun nen worden. Hiervoor hebben de meeste on dernemingen, vooral in de laatste jaren, te- groote verliezen geleden. Daar de visscherij, welke door de Engel - schen en Duitschers, zooals ik reeds vermeld heb. in de Noordelijke watoren wordt uitge oefend, over het algemeen behoorlijk ren deert, is er hier voor onze reeders en vis schers toch zeker ook wel een stuk brood te verdienen. Teleurstellend is het echter, dat wij voor deze visscherij momenteel geen geschikte en naar de eischen des tijds gebouwde trawlers ter beschikking hebben. In het belang der visscherij zal hierin echter zoo spoedig mogelijk verandering gebracht dienen te worden. Voor de reederijen is het echter een probleem, dat nu niet direct zonder meer oplosbaar is. vooral in dit geval, daar het nog al een belangrijke financieele kwes tie is. Nu de regeering thans bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp heeft ingediend, ten einde een bedrag van acht millioen tot steun- verleening aan de zeescheepvaart, ter be schikking to stellen, vragen wij ons af: „Is het thans niet mogelijk dat de Reedersver- ceniging de uitoefening van de visscherij in Noordelijke wateren, thans eens onder de aandacht van de regeering brengt?" De kans bestaat dan, dat de regeering er eveneens toe zal besluiten, gelden te voteeren, zoodat er eindelijk met de moderniseering van onze trawlervloot hetgeen zoo uiterst ur gent is een aanvang kan worden gemaakt. Laat de Reedersvereeniging hiertoe thans zonder uitstel, het initiatief nemen. D. KRUIJFF. IJmuiden (Oost) Door onze lens gesnapt. Het beste adres voor Uw Trompslr. 22 ZELFBINDERS GRATIS. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. P. VeenhuijsenVellekoop d., Leeuweriklaan 39, IJmuiden; G. Kaasen broodMaarschalk z-, Overbildtweg 16, Sant poort; C. A. S. H. Tegelerde Jong, d., Noor derlaan 9. Velsen-N. E. E. RimekReïf, z., Noorderlaan 42, Velsen-N., M. MeindersZon- leveld z„ Hoofdstraat 171, Santpoort; J. C. v. d. Wenschvan Dalen d„ Zinneveldtlaan 23, Santpoort; M. Hè de BeerHub er z., Korte- naerstraat 1. IJmuiden. Overleden: F. J. Loventvos, 82 jaren, we duwnaar van A. A. de Jong, Pastoorsstraat 20, Santpoort; G. J. Musze 51 jaren, echtgenoot van J. M. E. Rautman, Driehuizerkerkweg 128, Velsen. Ondertrouwden. J. C. Haeseker en M. Kuné Haarlem; B. J. Stottelaar en T. de Pagter, Den ienstraat 6. IJmuiden; L. J. Schellevis en G. H. Jonker, Pres. Steynstraat 9, IJmuiden; P. J. Hoistein en W. J. C. Dekker, Amsterdam; T. van Slooten en E. van Duijn, Jac. van Heems kerkstraat 12, IJmliden. T. van Houwelingen en G. ten Brinke, Cypressenstraat 13, IJmui den. Gehuwden: J. van Elfrinkhof en A. S. v. d. Werf, Nijkerk; A. Roosien en G. E. M. Snip. Schulpweg 5, Velsen-Noord; B. Davids en J. Broek, Odoorn; M. J. Stals en Z. Bakker, Haarlem; H. Tolsma en G. A. Wortel. Haar lem; G. van Ling en W. Marinus, Haarlem; J, Vermeij en G. Karis, Wijkerstraatweg 147, Velsen-N., A. L. Loogman en A. H. D, F. Bonne Terrasweg 20, Santpoort. J. A. Scholten en H. J. Montïjn, Tulpenstraat 15, Santpoort; L. Ommering en G. M. Wraak, Huizen; G. van Dongen en J. Leijnaar, Zandvoort; P. van Hoek en H. Oepkes, de Ruijtorstraat 68, IJmui den; W. Veldman en J. M. E. Dekker, Ie Mairestraat 15, IJmuiden; P. J. Vermeulen en H. W. Blokzijl, Meervlietstraat 60, Velsen; C. H. van der Aart en G. E. de Vries, Pels- straat 61, Velsen-N.. D. C. de Groot en J. van Pel, Edisonstraat 29, IJmuiden; M. Workum en A. Goedhart, 's-Graveihage; H. van Dok en G. C. Tuinzaad, W. Barendzstraat 69, IJmuiden; K. Stoijn en W. Lanser, Beverwija; A. Dijk huizen en A. P. van Wolferen, Annastraat 1 rood, Umunden; W. Wijker en F. A. van der Laag. Braamstraat 3, IJmuiden. CCXXI. Met 21 trawlers in één week kunnen we wel aannemen dat het week-cijfer van het aan tal binnengekomen trawlers het laagte-record voor dit jaar heeft bereikt. Ik heb de cijfers van verleden jaar eens nagezien en het bleek dat in 1934 de ongunstige weken, die ook toen in Mei vielen ongeveer hetzelfde beeld gaven als in dit jaar. Het was zelfs nog iets lager, als we alleen de Nederlandsche booten rekenen, maar in 1934 kwamen er eenige Duitsche trawlers binnen, waardoor zoo ongeveer dezelfde cijfers werden bereikt als in 1935. Uit deze cijfers blijkt, dat de beteekenis van ons visscherij bedrijf zoo gezakt is, dat in de ongunstigste tijden van het jaar een vloot van 40 "a 50 trawlers voldoende is om de markt te voorzien. Want een grootore aanvoer dan thans zou onze markt alleen ten koste van de prijzen kunnen verwerken. Een en ander is het duidelijkste bewijs dat we er rekening mee moeten houden, dat wanneer er niets bij zonders gebeurd voor 2/3 deel van de vloot geen emplooi meer is of m.a.w. dat de positie van IJmuiden als visschershaven tot op 1/3 van het normale peil van de laatste jaren vóór de crisis is teruggebracht. Dat we thans het laagterecord voor 1935 hebben bereikt meen ik te mogen concludee- ren uit de geruchten die sluipen rond om de Visschershaven over het weer in de vaart brengen van opgelegde booten. Een flink aan tal ligt „zeilklaar" en er worden namen ge noemd van een aantal booten, die voor de vis scherij klaargemaakt zullen worden. We mo gen dus de komende weken of maanden wat meer drukte verwachten Het begint er zoo langzamerhand op te ge lijken, dat er eindelijk een iets gaat gebeuren Het belangrijkste van de „plannen" berust nog op geruchten, die nog steeds niet offi cieel bevestigd zijn. (Dan zouden het trou wens geen geruchten meer zijn). Ik bedoel hiermede wat er verteld wordt over de ver nieuwing van de vloot en het oprichten van J. POLDERMAN. De heer J. Polderman is een vooraanstaande figuur in reederskringen te IJmui\len. Hij is directeur der N. V. Scheepsexploitatie- Maatschappij de Marezaten, een der oudste reederijen hier ter plaatse welke in Juli van het vorig jaar haar zilveren jubileum her dacht. Reeds gedurende een reeks van jaren is de heer Polderman bestuurslid van de Ree dersvereeniging en sedert April 1932 is hij voorzitter van deze vereeniging. Verder be kleedt de heer Polderman nog andere be langrijke functies. Zoo is hij van de oprich ting in Januari af bestuurslid en van Februari 1932 af voorzitter van het Centraal Admi nistratie Bureau, verder sedert 1921 be stuurslid en sedert het begin van 1933 voor zitter van de Verzekeringsvereeniging „Visch- vaart Onderlinge IJmuiden". Het spreekt van zelf dat de heer Polderman uit hoofde van zijn functie van voorzitter der Reedersver eeniging zitting heeft in tal van commissies. SCHOENMAKERIJ HAKKEN „DE ECONOOM" f 0.25 Tel- 5162, Kalverstraat 14, IJm.-O. (Adv. Ingez. Med.) een conservenfabriek. Met medewerking van het werkfonds wil men, aldus het gerucht voor 100 oude trawlers, die gesloopt zullen worden, op Nederlandsche werven 70 motor trawlers bouwen. Saneering en-gros dus. En dan (en dat is geen gerucht, maar staat offi cieel zwart op wit) zal de Visscherij-centrale met een schema komen inzake den tongen- handel en -export. Men wil den export mono- poliseeren en een deel van de winst ten goede doen komen aan de producenten, i.e. de ree ders. Hoe men zich voorstelt dit varkentje te wasschen is me niet recht duidelijk. Voor mij is de groote vraag, wat er gebeurt als de ex porteurs met verlies exporteeren. Want men meenc niet, dat er door deze categorie van handelaars van begin Januari tot einde De cember geld verdiend wordt. Het komt wel eens voor, dat de tongen duur zijn en de ver houdingen in deze „branche" zijn dusdanig, dat de betrokken exporteurs ook moeten le veren wanneer de prijzen in Parijs ongunstig zijn. En wat dan? Laat ik niet verder op de dingen vooruit- loopen en maar eens rustig afwachten, waar mede de Visscherij-centrale voor den dag komt. Dan praten we er nog wel eens over. Zooals ik reeds heb gezegd. Kwamen er deze week 21 trawlers binnen. En de besom mingen? Een oom van me zeide, als je hem. vroeg hoe het thuis ging, strijk en zet: ,,'t gaat wel". Welnu, dat zou ik ook hier kunnen zeg gen. Het gaat wel. Veel is het niet, maar dat ziin we ook niet meer gewoon. De tongetjes zijn wat duurder en voor goede schelviscn wordt ook goed geld cenr^kh r"-"ote booten maakten van -at ■*?er en w~m,T,ri£r - 1100 gulden. Mag ik uw bijzondere aandacht vragen voor het stukje van den heer Woestenburg, dat u in deze krant kunt vinden? PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1