m4 BLACK-BOy Hillegomsche steungelden verdwenen. De strijd om het blauwe lint. Hef „levende lijk". Piet Pruim Peinst: PRUIMTABAK^ Directeur van den dienst vervalschte de geheele administratie. Langen tijd getracht hem nog te sparen. (Van een specialen verslaggever). In Hillegom's straten loopen ge ruchten en hoe dichter men bij het stempellokaal aan de andere zijde van de Haven komt, des te sterker worden de praatjes, tot zij tenslotte feiten zijn geworden Van officieele zijde zegt men weinig en het is daar om geen wonder dat de geruchten steeds grooter afmetingen aanne men, waardoor zij fantasieën wor den, waarbij niemand is gebaat. Wat er aan de hand is? De directeur van den dienst voor arbeids bemiddeling en steunverleening is in arrest gesteld. Hij wordt er van verdacht zich gel den te hebben toegeëigend die zijn eigen dom niet waren, doch bestemd waren voor uitkeeringen aan werkloozen. Hij zou dit op listige wijze hebben gedaan, waardoor hij de gemeente en indirect dus ook het rijk, voor eenige honderden guldens op z'n minst zou hebben benadeeld. Wij vroegen den burgemeester van Hille- gom Mr D. F. Pont naar de toedracht van de zaak, doch de burgemeester stelde zich op het standpunt dat hij niet meer kon zeggen dan dat de directeur van het bureau voor arbeidsbemiddeling en steunverleening in arrest was gesteld, verdacht van onregelma tigheden op dezen dienst. Hoe men hiertoe is gekomen kon de heer Pont ons niet zeg gen; naar zijn meening moet men daarvoor de openbare terechtzitting ter zijner tijd van de Haarlemsche rechtbank, afwachten. Van andere zijden vernamen wij echter dat de nu in arrest gestelde directeur reeds geruimen tijd geleden met de vervalschin- gen in de boeken voor de steunregeling moet zijn begonnen. Toen de burgemeester gerui men tijd geleden afwezig was, vernam de loco-burgemeester, wethouder P. Klaver, dat bij de steunverleening iets niet in orde was. Gebleken is dat de directeur van den steundienst op de lijsten hand- teekeningen zette, waarmee hij te kennen gaf dat de betreffende per sonen werkloos waren, terwijl zij in werkelijkheid wel arbeid hadden en dus geen steun ontvingen. Hij deed dat op verschillende plaatsen in de administratie, zoodat hierin nooit 'eenige eigenaardigheid ontdekt kon worden. Aangezien in Hillegom helaas eenige hon derden werkloozen zijn die afwisselend wel en geen werk hebben is het bijna onmogelijk te constateeren of iemand inderdaad werk loos is geweest of niet althans niet wanneer de directeur van dezen dienst het volle ver trouwen geniet en niemand op de gedachte komt dat er hier wel eens iets niet in orde zou kunnen wezen. Er bestond hoegenaamd geen aanleiding de lijsten te controleeren. Het verluidt verder (doch hierover konden wij geen absolute zekerheid verkrijgen, daar men zich in Hillegom op het standpunt plaatst dat 't wenschelijker is niets mede te deelen) dat de ambtenaren die onder den nu geschorsten directeur hebben gewerkt wel hebben geweten dat er iets niet in orde was, doch vooral uit vrees voor ontslag, moeten zij hebben gezwegen. Vast staat echter dat een tijdelijk ambte naar aan den loco-burgemeester, den heer Klaver heeft gezegd dat er iets niet in orde was met de handelwijze van den directeur. De heer Klaver heeft toen een onderzoek in gesteld, (wethouder Vermeer, onder wien deze zaak ressorteert was toevallig geruimen tijd ziek), waaruit is komen vast te staan dat de directeur zich schuldig maakte aan valschheid in geschrifte. Wethouder Vermeer heeft nu twee maan den geleden den directeur uit zijn functie ontheven en hem andere werkzaamheden laten verrichten. Eerst kort geleden is bur gemeester Pont, met de zaak in kennis ge steld. Men heeft den directeur wel aan zijn bureau gelaten, om voor het publiek de zaak voorloopig nog geheim te houden en te zien wat er gedaan kon worden. De minister is van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld, rijkscontroleurs zijn gekomen die de boeken hebben onderzocht en hiermee is men op het oogenblik nog bezig. Zoodoende kon men ook nog niet zeggen hoeveel het verduisterde bedrag zal zijn. Gis singen loopen zeer uiteen, doch vermoedelijk zal het omstreeks de duizend guldens wezen. Zooals men ziet is deze zaak reeds geruimen tijd hangende. Men heeft getracht den direc teur te sparen, omdat hij een harde werker was en men hem en zijn gezin, zoo mogelijk, niet in het ongeluk wilde storten. Doordat de directeur echter in de laatste dagen zich op eigenaardige wijze tegenover derden zou hebben uitgelaten, is men tot ar restatie overgegaan. Over de directe aanleiding dezer arrestatie doen verschillende lezingen de ronde. Het aannemelijkst is echter die, waarbij de in ar rest gestelde directeur zich tegenover andere ambtenaren in termen over den burgemeester zou hebben uitgelaten, die niet door den beu gel konden. Hij zou namelijk hebben beweerd dat zijn verschillende handelingen geschied waren op last van den heer Pont. Dit was uit gekomen doordat een andere ambtenaar, iemand bij een gelijken dienst in Haarlem, een en ander had verteld. Om praterij te voor komen heeft de burgemeester als hulp-officier van justitie den officier van justitie te Haar lem de inhechtenisneming verzocht. Wat de in arrest gestelde directeur met de ontvreemde gelden heeft gedaan, is niet heelemaal zeker. Wel weet men dat hij dingen voor zijn bureau heeft aangeschaft, die meer geld kostten dan hem voor deze uitgave was toegestaan. De rest zou de directeur dan met «e ontvreemde steungelden hebben betaald. Ook zou hij het geld voor meer persoonlijke doeleinden hebben gebruikt, doch een en an der is wegens het onderzoek nog niet geheel zeker. De fraude bij dezen dienst, die behalve de arbeidsbemiddeling ook de steunverleening. de werkloosheidsverzekering en de werkverschaf fing regelt, is een voor Hillegom buitengewoon ernstige kwestie. Vooral Hillegom heeft zeer te kampen met financieele moeilijkheden, ontstaan door de werkloosheid in het bloem- bollenbedrijf. Het aantal van acht- of negen honderd werkloozen in den winter en zelfs vijf- a zeshonderd in den zomer, geeft wel te denken. De begrooting voor dezen dienst met andere sociale zorgen van dezen aard. be draagt ongeveer 130.000.Doch behalve dat voor de gemeente deze kwestie van groot belang is, voor het geheele land kan zoo'n voorval van ernstige beteekenis wezen. Im mers wordt ook het rijk benadeeld, en het is niet te voorzien tot welke regeeringsmaatre- gelen voorvallen als dit kunnen leiden. Het gemeentelijk grondbedrijf te Haarlem. De nieuwe taxatie lager dan vóór 5 jaar. Kan het tekort uit de reserves gedekt worden? In ons nummer van Zaterdag gaven wij uit voerige bijzonderheden over de nieuwe taxatie van de gronden van het Grondbedrijf der ge meente Haarlem, Men weet, dat de gemeente elke 5 jaar de verplichting heeft, de gronden van dit bedrijf opnieuw te laten taxeeren. Als de prijs waarvoor de gronden te boek staan hooger is dan de taxatie, dan moet het tekor op het Grondbedrijf uit de reserves van dit be drijf aangevuld worden. Als dit niet mogelijk is moet het resteerende tekort door de ge meente in de komende 5 jaar uit de gewone middelen aangezuiverd worden. Wij vernemen dat het rapport van de taxa teurs dezer dagen bij het gemeentebestuur is ingekomen. Taxateurs waren de heeren Henk Tli. Fibbe, A. Ph. Romeyn en J. W. van Santé. Alleen de heer van Santé heeft ook vóór 5 jaar in de taxatie-commissie gezeten. Zijn wij wel ingelicht, dan hebben genoem de heeren de gronden eerst zelfstandig ge taxeerd. Daarna werden de verkregen uitkom sten vergeleken, waarna in overleg de ge meenschappelijke conclusie werd vastgesteld. Alleen bij de gemeente, waar men precies kan nagaan voor hoeveel de gronden te boek staan, is precies te constateeren welk resul taat de nu gehouden taxatie heeft opgeleverd. Wel konden wij bij informatie vernemen, dat de taxatie thans in het algemeen vrij belang rijk lager is uitgevallen dan 5 jaar geleden. Het is evenwel nog niet te zeggen of het tekort geheel uit de reserves van het Grond bedrijf kan worden gedekt. Daarvoor moeten de stukken eerst nauwkeurig bestudeerd wor den. Bovendien kan pas tot publicatie worden overgegaan als de zaak in B. en W. bespro ken is. Wel vernamen wij dat het Grondbedrijf thans aan reserves meer dan een half znil- lioen gulden heeft, zoodat in elk geval een zeer groot deel van het tekort opgevangen kan worden. Bankdisconto in Frankrijk 2 pCt. verhoogd. De Bank van Frankrijk heeft het i disconto van 4 tot 6 procent ver hoogd. Een Oostenrijksche griezelgeschiedenis. Onze Weensche correspondent schrijft ons da. Mei 25: Soms schrijft het Leven werkelijke verhalen die aan de grillige fantasieën van een Edgar Allan Poe of van een E. Th. A. Hoffmann doen denken. Of aan een griezelige vertelling van een Ewers of een Meyrink. Voor een rechtbank van gezworenen had zich dezer dagen de koopman in meubelen Boris Totschew te verantwoorden, omdat hij een bekenden geneesheer en professor in de medicijnen vermoord had. Boris Totschew had in 1907 zijn skelet, aan dezen geneesheer verkocht. Hij had een on geluk gehad, tengevolge waarvan zijn ru< deerlijk gekneusd was. Totschew kon niet meer werken, een gedeelte van zijn lichaam was geheel verlamd. Hij verkocht, zooals ik reeds gezegd heb, zijn geraamte aan den dokter en gaf hem het recht na zijn dood met zijn lichaam te doen wat hij wilde. Merkwaardigerwijze werd Totschew weel beter. Wat niemand gedacht had, gebeurde: de verlamming week en Totschew leefde verder. Hij had het sommetje, dat hij van den pro fessor gekregen had, in de zaak van een schrijnwerker gestoken, wiens compagnon hij werd. Later werd hij'alléén de eigenaar van de werkplaats en na den oorlog richtte hij een meubelzaak op. Hij trouwde en werd va der van vier kinderen. Met den professor, aan wien hij zijn lichaam verkocht had, was hij intusschen goede vrien den geworden. De twee konden heel goed met elkaar opschieten, alleen hinderde het Tot schew geweldig, dat de professor hem voort durend, zij het dan ook half in scherts, er aan herinnerde, dat hij een verdrag met hem had gesloten. Het werd nu langzamerhand eens tijd, vond de professor, dat Totschew met zijn geraamte over de brug zou komen, m.a.w. dat Totschew al lang genoeg geleefd had en gerust dood kon gaan! Totschew wond zich daar altijd erg over op Hij 'wendde zich tot een rechtbank om dit college de vraag voor te leggen, of het eigen lijk niet in strijd met de goede zeden was, dat hij zijn ribbenkast en alles, wat eraan vastzat, al tijdens zijn leven aan den profes sor verkocht had. De rechtbank vond, dat dit inderdaad zoo het geval was. En Totschew mocht het bedrag, dat hij indertijd van den professor gekregen had, nu met rente terug betalen. Daarmede was de koop afgedaan en had de geleerde geen aanspraak op Totschews body meer! Maar de professor was daar heelemaal niet tevreden mee. Integendeel! Hij begon er nu steeds meer naar te verlangen het lichaam van Totschew, dat hij al zoo lang, bijna der tig jaren, als zijn eigendom beschouwd had. toch in zijn bezit te krijgen. Het werd een obsessie voor hem. Hij vertelde Totschew alle mogelijke onplezierige dingen en hij dreigde hem, dat hij zijn „goed recht" zou komen ha len om het zich desnoods met geweld te ver schaffen. Hij kwam vaak des nachts naar Totschew toe om met hem over de aangele genheid te „spreken". Eens, op een nacht, werden Totschews vrouw en kinderen wakker omdat er een verschrikkelijk lawaai was. Zij hoorden duidelijk vechten. Zij vonden Boris over het lijk van den professor gebukt. De hals van den professor was doorgesneden. Boris vertelde, dat hij uit noodweer gehan deld had, omdat de professor een mes ge trokken had, waarmede hij hem te lijf had willen gaan teneinde hem om het leven te; brengen. Hij had gezegd, dat hij Boris' lichaam mee naar huis wou nemen qm het open te snijden. Boris had gedacht een krankzinnige I voor zich te hebben. En er was hem niets Wordt Vervolgd Warm of koud, 'k maak me niet warm hoórS Koud of warm, het laat me koud, Als mijn BLACK BOY PRUIM-TABAK mi? Altijd maar gezelschap houdt. GESAUSDE ZWARE PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK (Adv. Ingez. Med.) anders overgebleven dan den professor vóór te wezen, zoo zei hij. Voor de rechtbank bleef Boris Totschew bij zijn verklaringen. De gezworenen namen aan, dat hij uit noodweer gehandeld had en spraken hem derhalve vrij. Het einde van den Blauwen Adelaar? WASHINGTON, 28 Mei (Reuter). Na zijn confex-entie met Roosevelt verklaarde Rich- berg, dat door de uitspraak van het Hoogge rechtshof, alle verplichtingen door de N.R.A. opgelegd komen te vervallen. In afwachting van een regeling zal getracht worden het goede, dat door de N.R.A. tot stand is gebracht te handhaven. De „Herald Tribune" heeft ondertusschen de „Blauwe Adelaar", het embleem van d< N.R.A. van zijn gebouw verwijderd. Het blad schrijft onder het opschrift „Om vergeworpen tirannie", dat het nieuws van de uitspraak niets verbazingwekkends is. De leider van de textiel-arbeiders, Francis Gorman dreigde met een staking, indien de werkgevers onmiddellijk gebruik maken van het voordeel, dat hen bij deze uitspraak is ge schapen. Over het algemeen wordt zeer verschillend over de uitspraak van het Hof geoordeeld De werklieden evenwel zeggen allen: Wat gaat er nu met ons gebeuren, nu de N.R.A. dood is. WASHINGTON, 28 Mei (Reuter) In ver band met de beslissing van het Hooggerechts hof waren enkele leiders van het Congres van meening, dat de regeling van den handel tus- schen de verschillende staten, thans defini tief onttrokken zal worden aan de invloeds sfeer der Federale regeering. Terwijl men in kringen der N.R.A. zeer on aangenaam verrast was, werd de uitspraak door de tegenstanders der N.R.A. met groote vreugde ontvangen. Senator Borah zeide: De grondwet is thans in eere hersteld. Se nator King verklaarde het Hooggerechtshof zeer dankbaar te zijn. De positie van President Roosevelt WASHINGTON, 28 Mei (Reuter). In Ame- rikaansche kringen is men van meening dat, hoewel de uitspraak van het opperste ge rechtshof der Ver. Staten tegen de N. R. A. een zware slag tegen de New Deal is, zij niet als zoodanig voor president Roosevelt kan worden beschouwd, die getracht heeft in een tot nog Tal van Oceaanreuzen namen er reeds aan deel. Thans hef wachfen ..Normandie" op de Men kan het eens. zijn met professor Ein stein of niet. Iedereen, heeft het volste recht het zijne of het hare van de relativiteits theorie te denken. Voor hem of haar, die het naadje van de kous willen weten, diene, dat professor Einstein's theorie hierop berust, dat alles relatief oftewel betrekkelijk is. Populair uitgedrukt komt het hier op neer, dat, wat de een lang zal noemen, door een ander kort ge vonden wordt. Wat de een groot noemt, noemt een ander klein. Hetzelfde begrip geldt voor veel, weinig, vlug, langzaam, hard zacht, enz., enz. Als onze voorouders den tocht van Am sterdam naar Haarlem per trekschuit in twee uur volbracht hadden, plachten zij den schip per te complimenteeren vanwege de snelle en voorspoedige reis. Tegenwoordig, als de vlieg machine uit Berlijn na een vlucht van drie uur op Schiphol daalt, zegt de havenmeester tot den piloot: „Tjopge, wat zijn jullie lang onderweg gebleven!" Wanneer, het spreekwoord: „Tijd is geld" voor het eerst in de mode is gekomen valt niet met zekerheid te zeggen. In de oudheid zeker niet. De geschiedenis leert ons, dat de volks verhuizing ongeveer tweehonderd jaar geduurd heeft. Honderdvijftig jaar lang hebben de Hoekschen en Kabeljauwschen ruzie gemaakt. Eerst in de zestiende eeuw begint het begrip „efficiency" ingang te vinden. Na den tach tigjarigen oorlog komt de dertigjarige idem. Sindsdien heeft men er naar geijverd om de oorlogen zoo kort mogelijk te maken. De we reldoorlog, die ons allen nog versch in het ge heugen ligt, duurde weliswaar ruim vier jaren, doch dit was meer het gevolg van het feit. dat de betrokken landen het er niet over eens konden worden, wie gewonnen of verloren hadden. Op het oogenblik is men veelal van oordeel, dat een toekomstige oorlog niet lan ger dan veertien dagen zal duren, doch dit hebben wij per slot van rekening in 1914 ook reeds gedacht. Hoe het ook zij, de geest van naijver, con currentie, sportiviteit, noem het zooals je wilt, zit ons allen in het bloed. Op zee is dit wel het meest gebleken. Chr. Columbus, de pionier van de transat lantische vaart, Zuidelijk traject, deed de over tocht in een voor die jaren recordtijd van negenenzestig dagen, elf uren, twee-en-veertig minuten en 19,4 seconden. Den 6den April 1609 startte de heer H, Hudson, in opdracht van de Oost-Indische Compagnie, aan boord van het zeilschip „De Halve Maan" van de reede van Texel, voor een trip naar New York; den 5den Mei daaropvolgend bevond de expeditie zich in de Barentszee en na verschillende weder waardigheden, welke wij in dit korte bestek niet kunnen opsommen, arriveerde het scheep je den 3den September 1609 op Amerikaansch territorium. Op de thuisreis gelukte het Hud son zijn record te verbeteren. Na op 4 October van hetzelfde jaar van Amerika vertrokken te zijn, arriveerde hij 7 November daaropvolgend te Dartmouth (Engeland). Hoe de navigatie vereenvoudigd werd en de schepen een grootere snelheid verkregen, zul len wij hier buiten beschouwing laten. Aange stipt dient slechts te worden, dat de reeders en kooplieden er het grootste belang bij had den, dat de door hen uitgeruste of zooals dat tegenwoordig heet gecharterde schepen, zoo spoedig mogelijk de plaats van bestemming bereikten. Om de activiteit van kapitein en schepelingen te stimuleeren, werd wellicht het premiestelsel ontworpen. De zeeman is echter op zijn eer gesteld en zoo kon het ge beuren, dat bij den jaarlijkschen wedstrijd der zeilschepen, die met een lading wol aan boord van Australië naar Engeland vertrokken, de boot, die het eerste in het Kanaal kwam, een blauwe wimpel heesch. Het schip, dat „de blauwe wimpel" geheschen had, werd door de reeders als het snelste schip van dat jaar be schouwd. Dit gebruik geraakte, evenals zoo veel andere gebruiken, in vergetelheid, totdat dit door de moderne stoomschepen op de be langrijkste route ter wereld die tusschen Europa en Amerika weer in eere hersteld werd. Het eerste stoomschip, dat in het transatlan tische verkeer een rol ging spelen, was het Engelsche schip „Royal William". Dit schip, een raderboot, was voorzien van een machine met een capaciteit van 200 P.K. De totale bouwkosten van deze schuit beliepen 16.000. Aanvankelijk zou de Royal William" de dienst onderhouden tusschen Montreal, Quebec en Nieuw Schotland, doch de reederij besloot later een dienst te openen tusschen Amerika en Europa. De tocht werd volbracht met een gemiddelde snelheid van zeven mijl per uur. Zoodoende kwam het schip in het bezit van „Het Blauwe Lint". De kosten waren echter wegens het groote brandstofverbruik te hoog en de exploitatie dientengevolge niet loonend. Men keerde dus weer tot de oude zeilschepen terug. Zeven jaar later werd de bekende „Cunard Line" opgericht, en van dien af, kan men zeg gen, dateert het moderne transatlantische verkeer. Het eerste schip, door deze maatschappij in 1839 in de vaart gebracht, was de houten ra derboot „Brittannia", die twaalfhonderd ton mat en met een gemiddelde snelheid van tien knoopen per uur de overtocht in ruim tien dagen volbracht. De „Cunard Line" veroverde toen „Het Blauwe Lint" welke trophee zij vele jaren in haar bezit wist te houden. In 1843 werd door dezelfde maatschappij het eerste ijzeren stoomschip in de vaart gebracht. Dit schip, de „Great Brittain" werd op de beken de werf aan de Clyde gebouwd; het had een waterverplaatsing van 3.720 ton, machines met een totale capaciteit van 1.500 P.K. en was het eerste stoomschip, dat door een schroef voortbewogen werd. De pionier der oceaanreuzen was de in 1854 gebouwde „Great Eastern". Dit zeekasteel mat 18.915 ton. De machines ontwikkelden 11.000 P.K. Dit was tevens het eerste stoom schip, waarvan de bouwkosten één millioen pond sterling beliepen. Het schip bleef in de vaart tot 1890. Pas in 1903 werd dit schip in grootte over troffen door de „Celtic" van de „White Star Line". De „Cunard Line" heeft er echter steeds naar gestreefd de snelst varende schepen te construeeren. Vóór den bouw van bovenge noemd zeekasteel had de maatschappij ver schillende kleinere, doch uiterst snelvarende booten in het verkeer gebracht. Het 3.300 ton metende stoomschip „Persia" had een snel heid van 12 1/2 knoop, welke snelheid echter weer door de „Scotia", die in 1862 in de vaart kwam, overtroffen werd. Deze boot ontwikkel de een gemiddelde uursnelheid van veertien knoopen en maakten den overtocht in record tijd: acht dagen en drie uur. Intusschen had de „Cunard Line" verschil lende concurrenten gekregen. Zoo bracht de Amerikaansche stoomvaartmaatschappij „Col lins- en In man Line" de „City of Brussels" in de vaart. Dit schip veroverde „Het Blauwe Lint" door den overtocht in zeven dagen twee- en-twintig uur te maken. In 1871 trad de „White Star Line" in het strijdperk met de „Oceanic", een schip, dat vijftien knoopen per uur voer. Deze maat schappij liet het hier echter niet bij en bouw de twee zusterschepen, de „Britannic" en de „Germanic". De beide schepen, met hun ma chines van 5000 P.K., brachten den reisduur op zeven dagen en tien uren. Kort daarop werd de „White Star Line" het blauv; lint ontnomen door de iets grootere „Arizona" van de „Guion Line", die een uur snelheid van 161/4 zeemijl ontwikkelde. De zelfde maatschappij verbeterde haar eigen record in 1883 met de „Oregon", die een snel heid van negentien knoopen had. De reederij kwam echter in financieele moeilijkheden en was genoodzaakt haar schip aan de „Cunard Line" te verkoopen. Inmiddels had de „White Star Line" niet stil gezeten en bracht twee 10.000 ton schepen in de vaart. Het waren de „Teutonic" en de „Majestic". Deze schepen li?dden machines van 17.500 P.K. en konden gemiddelde snelheid van twintig zeemijlen Dereiken. In 1890 kwam het „Blauwe Lint" weer in Amerikaansch bezit. De „City of Paris" werd met 211/2 knoopen het snelste schip en maak te den overtocht in vijf dagen, veertien uur en veertien minuten. Kort daarop verhuisde de blauwe wimpel weer naar de „Cunard Line", die twee schepen in de vaart had gebracht, de „Campania" en de „Lucania", welke 12.500 ton maten en machines hadden met een capaci teit van 30.000 P.K. In 1897 bond de „Nord Deutsche Lloyd" voor het eerst den strijd aan. De „Kaiser Wilhelm der Grosze", een 23 knoopen per uur varend schip, veroverde het blauwe lint voor Duitsch- land. In 1900 wisselde de trophee van eige naar en kwam in het bezit van de „Hamburg Amerika Lijn", die in de 23 1/2 knoopen per uur varende „Deutschland" den snelsten oceaan oomer bezat. In 1902 was het wederom de .Nord Deutsche Lloyd" die zegevierde, doch vijf jaar later moest zij het eereteeken weder afstaan aan de „Cunard Line". Deze onderne mende maatschappij had twee groote vier- schroefs-stoomschepen laten bouwen, de „Mauretania" en de „Lusitania" (welke laatste tijdens den wereldoorlog getorpedeerd werd). Deze schepen maakten den overtocht van Southampton naar New York in vier dagen, 18 uur en 17 minuten. In 1929 werden de ..Bremen" en de „Europa", schepen, die 50.000 ton meten, de bezitsters van „Het Blauwe Lint". toe individualistisch getint land de concur rentie systematisch te regelen en sociale maat regelen in te voeren. Sommige aanhangers van Roosevelt verkondigen dat, aangezien de thans gevallen beslissing is genomen door het opperste gerechtshof en buiten de schuld van Roosevelt, het besluit hem misschien meer voor- dan nadeel zal doen. 468e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 10de lijst Trekking van Dinsdag 2S Mei 1935 Hooge Prijzen 15000.— 7989 15008739 1000.— 149 418 2970 5644 7823 10647 11103 13697 16047 400.— 8502 17666 200.— 2590 4102 1002992 4696 8470 10833 14249 15543 17558 17804 18052 18842 20630 20672 Prijzen van 70. 36 145 230 255 338 385 453 569 1022 1154 1339 1514 1636 1663 1671 1715 2048 2055 2322 2524 2549 2687 2689 2783 2989 3044 3063 3072 3132 3220 3229 3381 3533 3834 3836 3862 3883 3906 3972 3979 4076 4180 4211 4288 4380 4447 4737 4748 4756 4785 5004 5006 5171 5182 5227 5263 5271 5353 5457 5477 5662 5699 5812 5926 6002 6131 6152 6316 6326 6449 6453 6557 6676 6773 6805 6945 6958 7114 7162 7280 7341 7384 7419 7461 7476 7512 7590 7705 7991 8008 8077 8080 8084 8092 8187 8204 8274 8279 8286 8619 8775 8779 8851 9089 9154 9220 9429 9509 9525 9603 9625 9627 9675 9696 9791 9872 9972 10049 10178 10185 10197 10254 10257 10469 10524 10526 10720 10860 10883 10990 11033 11191 11194 11204 11247 11248 11287 11301 11315 11327 11584 11693 11721 11789 11798 12159 12214 12355 12361 12376 12396 12553 12947 13002 13260 13397 13402 13457 13513 13810 13917 13978 13999 14116 14133 14336 14918 14t69 15088 15158 15207 15274 15398 15470 15493 15859 15884 16128 16147 16337 16536 16539 16569 16614 16888 16935 17008 17068 17122 17125 17187 17237 17370 17402 17426 17504 17516 17608 17649 17715 17784 17944 17989 18477 18550 18779 18796 18857 18922 19293 19446 19487 19494 19571 19623 19717 20026 20070 20156 20202 20210 20339 20411 20454 20464 20496 20699 20735 20739 2755 20832 Nieten 16 62 74 127 133 163 195 226 240 257 260 325 359 400 401 402 434 473 480 513 530 548 598 649 659 702 743 745 773 813 842 852 972 1024 1034 1125 1139 1141 1170 1200 1235 1255 1257 1308 1313 1332 1333 1338 1349 1384 1389 1408 1417 1421 1473 1498 1503 1519 1545 1594 1622 1627 1633 1722 1733 1828 1865 1890 1895 1945 1965 1974 2022 2037 2042 2044 2099 2110 2120 2123 2152 2240 2260 2317 2401 2408 2426 2449 2468 2491 2520 2528 2542 2588 2600 2602 2620 2716 2722 2732 2782 2801 2805 2826 2846 2887 2892 2922 2969 2982 2983 3051 3071 3158 3202 3225 3243 3260 3476 3481 3483 3522 3528 3529 3549 3593 3616 3617 3649 3754 3767 3803 3810 3838 3864 3898 3926 3977 3978 4032 4059 4073 4084 4087 4090 4103 4120 4132 4156 4198 4212 4214 4317 4400 4423 4478 4540 4567 4572 4574 4577 4593 4684 4725 4729 4732 4796 4811 4825 4848 4890 4908 4909 4910 4919 4957 4999 5034 5035 5055 5084 5121 5204 5230 5248 5261 5279 5318 5334 5340 5393 5394 5429 5519 5548 5581 5585 5607 5617 5683 5687 5698 5716 5746 5769 5828 5872 59 io 5931 5953 5965 6041 6044 6046 6050 60** 6057 6071 6079 6104 6148 6189 6202 6243 6271 6287 6357 6375 6415 6429 .6462 6490 6514 6533 6571 6586 6609 6629 6635 6651 6686 6733 6748 6794 6839 6941 6952 7019 7052 7059 7063 7067 7086 7172 7192 7283 7296 7303 7334 7354 7355 7401 7409 7424 7426 7434 7440 7459 7467 7477 7646 765a 7663 7713 7725 7732 7787 7788 7806 7889 7901 7907 7929 8020 8031 8038 8051 8069 8086 8133 8144 8155 8328 8343 8362 8364 8372 8403 8420 8444 8469 8492 8518 8520 8615 8656 8690 8733 8764 8776 8823 8887 8896 8900 8915 8968 8979 9014 9016 9048 9055 9082 9104 9115 9169 9221 9237 9250 9264 9281 9287 9315 9369 9430 9450 9457 9463 9471 9538 9548 9549 9566 9665 9680 9688 9690 9698 9720 9773 9777 9823 9824 9847 9893 9906 9917 10020 10051 10069 10079 10137 10179 10239 10246 10272 10291 10298 10353 10441 10532 10543 10548 10576 10596 10600 10605 10634 10680 10694 10712 10785 10888 10890 10894 10921 10923 11012 11016 11019 11063 11068 11084 11096 11153 11182 11352 11385 11423 11458 11483 11487 11506 11513 11546 11607 11689 11693 11758 11807 11810 11850 11868 11886 11899 11909 11942 12024 12028 12065 12069 12121 12130 12155 12248 12340 12349 12385 12392 12444 12464 12482 12498 12501 12568 12584 12588 12628 12666 12675 12720 12779 12788 12799 12852 12872 12878 12880 12886 12896 12914 12920 12958 12978 13025 13027 13066 13074 13102 13139 13173 13177 13186 13221 13231 13266 13370 13392 13411 13541 13594 13637 13641 13654 13704 13738 13748 13794 13842 13843 13848 13851 14003 14005 14019 14040 14053 14065 14072 14108 14115 14147 14222 14329 14370 14442 14474 14624 14663 14712 14721 14726 14733 14758 14763 14773 14774 14799 14847 14851 14856 14879 14980 15124 14981 14984 15002 15092 15100 15103 15104 15183 15188 15205 15225 15227 15253 15436 15471 15528 15562 15583 15604 15656 15671 15701 15706 15712 15722 15724 15747 15765 15773 15776 15840 15898 15907 15912 15918 15924 15938 15953 15962 15986 15988 16000 16026 16030 16039 16040 16049 16075 16080 16101 16193 16211 16214 16253 16282 16330 36395 16415 12477 16431 16487 15496 16508 16520 3 6556 16617 16618 16650 16708 16731 16735 16756 16770 16780 16786 16831 16877 16942 16964 17059 17065 17083 17087 17104 17152 17169 17178 17203 17229 17291 17351 17381 17419 17498 17572 17594 17654 17690 17731 17806 17880 17887 17897 17910 17943 17960 17981 18050 18078 18104 18118 18155 18170 18176 18267 18298 18316 18347 18361 18367 18373 18376 18390 18421 18444 18456 18460 18488 18508 18526 18531 18544 18680 18690 18693 18740 18757 18780 18894 18927 18932 18959 18987 19191 19037 19064 19075 19084 19097 19130 19156 19202 19213 19225 19228 19265 19269 19271 19303 19304 19314 19373 19384 19396 19477 19495 19512 19519 19736 19824 19831 19860 19862 19869 19879 19926 19938 19969 19983 20002 20007 20042 20058 20101 20190 20192 20260 20321 20322 20328 20369 20408 20424 20471 20516 20542 20557 20561 21)500 20606 20610 20689 20711 20724

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2