Een Parijsch Avonturier. Het machtigingsontwerp bij de Fransche Kamer ingediend. het belangrijkste nieuws Radio-Procramma Kalmte bij Examens. THIJS IJS EN DE WINTERKONING Een Jood als anti-semitisch parlementslid. w O NSMG 29 MEI 1935 BUITENLAND. a minister van financiën, Germain Mariin, verdedigt de voorgestelde maatregelen. Franc moet op waarde blijven. Devaluatie brengt geen oplossing voor de financieele moeilijkheden. Ontwerp koel door de Kamer ontvangen. FRANKRIJK. De Kamer is gistermiddag bijeengekomen voor het aanhooren van de verklaring, waar jn de regeering speciale volmachten va-aagt voor het bestrijden van de financieele en economische crisis. In de Kamer wai-en alle ministers, met uitzondering van den premier plandin aanwezig. De tribunes waren dicht bezet. Onmiddellijk na de opening van de zitting betrad de minister van financiën. Germain Martin het spreekgestoelte ter indiening van zijn wetsontwerp en ter motiveering daar van. Zijn uiteenzettingen werden herhaal delijk door de linksche afgevaardigden on derbroken; vooi*al luid protesteerden de so cialisten en communisten, toen de minister verklaarde, dat het afvloeien van goud voor al krachtig begonnen was na de .gemeente raadsverkiezingen die een overwinning had den gebracht van uiterst links. De rede van den Minister van Financiën, die overigens meer binnen technische gren zen bleef, wei'd door de Kamer hijzonder koel ontvangen. Als eenig spreker antwoordde de leider der socialisten. Leon Blum. Hij ver dedigde het standpunt, dat en algemeen on derzoek moest worden ingesteld over de oor zaak van de speculatie tegen den franc. Ove rigens verklaarde hij dat. wanneer devalua tie noodzakelijk mocht worden, de Kamer daarover een besluit moest kunnen nemen en de regeering niet onder den druk van de Internationale „haute finance" uit eigen be weging een beslissing mocht vellen. Daarop werd het regeei-ingsvoorstel verwezen naar de financieele commissie van de Kamer, die Woensdag daarover zal beraadslagen. De voortzetting der debatten is bepaald op Donderdagmiddag 15 uur. Het wetsontwerp dat den minister van Financiën, Germain Martin gis termiddag heeft ingediend, luidt als volgt: „Senaat en Kamer van Afgevaar digden geven de regeering de be voegdheid tot 31 December 1935 alle maatregelen met kracht van wet te nemen, die in staat zijn de saneering van de openbare financiën, de her leving van de economische bedrij vigheid, de verdediging van het openbare crediet en de instandhou ding der valuta te verwerkelijken. Deze door den ministeri-aad uit te vaardigen verordeningen zullen aan de Kamer voor 31 Juli 1936 ter rati ficatie worden voorgelegd". In de motiveering van. het wetsontwerp, waarop de minister van financiën zich ge- baseerd heeft bij zijn uiteenzettingen in de Kamer wordt de toestand zoo ernstig ge noemd, dat onmiddellijke maatregelen ver- eischt zijn. Sedert twee weken heeft een reeks van gebeurtenissen, die zich in de laat ste dagen bijzonder heboen. toegesplitst, de goudvoorraden van de Bank van Frankrijk verminderd. Ofschoon de goudvoorraad door zijn grooten omvang uitei-st weerstands- tachtig kan blijken, zou wanneer de he vige beweging zou toenemen de franc toch kunnen worden bedreigd in geval de ver antwoordelijke regeering niet vastbesloten zou zijn hun, die twijfelen aan haar moed, daarvan bewijzen te geven. Door den wil der regeering. de waarde van den franc te be houden, komt de regeering thans tot het parlement met den eisch haar de dienover eenkomstige middelen in handen te geven. Het afvloeien van goud van 1 tot 7 Mei be droeg 1 milliard; van 17 tot 24 Mei steeg dit afvloeien tot meer dan 3 milliard. Ondanks de aanhoudende crisis is op economisch ge bied geenerlei onrust gerechtvaardigd, aan gezien men zekere aanwijzingen kan consta teren voor een verbetering. De maand April toont inderdaad een lichte stijging van de groothandelsprijzen en een merkbaar afnemen van de voorraden. Ook de industrieele activiteit wordt ge kenmerkt door een lichte verbetering. De werkloosheid gaat achteruit. Wat de toe stand van de valuta betreft, is iedere onrust te onpas geweest, aangezien de franc gedekt blijft met 80 pet. goud. Wel moet een scha duw worden opgemerkt. Het deficit op de begrooting is ondanks een streven van vier jaren niet uit den weg geruimd. Eeai over zoo menigvuldige hulpbronnen beschikkend land als Frankrijk, zal een deficit op de be grooting van eenige milliarden francs zon der meer kunnen dragen. In de begrootingsjaren 19301934 zijn on gedekte uitgaven van de schatkist ten be drage van 27.617 milliard francs ontstaan. Een zoodanige schuld heeft noodzakelijker wijze jaarlijks nieuwe eischen van crediet met zich mede gebracht door leeningen, waar door de toestand verergerd is. Thans be draagt de jaarlijksche rentelast voor deze leeningen meer dan drie milliard francs. Zuiver technische middelen zijn reeds toe gepast, maar zij alleen zijn niet voldoende, gelijk het afvloeien van goud. in de laatste drie dagen, ten bedrage van bijna drie mil liard francs, bewijst. Ofschoon van zekere zijde een devaluatie van de valuta voorgesteld is. blijft de regee ring er toch van overtuigd, dat een zooda nige maatregel geen oplossing van het pro bleem beteekent. Zeker zouden door de de valueering eenige hulpbronnen worden in het leven geroepen, doch die zouden niet vol doende zijn om het financieele evenwicht te herstellen. De aanhangers van de devaluatie verwachteix echter een ander voordeel, nl. een nominale hausse van de koersen op de binnenlandsche markt, waaruit ten voordeel van de schatkist meer belasting zou ont staan. Devaluatie zal'leiden tot een verarming, daar een natie als Frankrijk 20 millioen spaarders, 7 millioen rentetrekkers en hou ders van obligaties, zoomede 8 millioen so ciaal verzekerden telt. om niet te spreken van al degenen wier eenig middel van be staan uit loonen, salarissen en pensioenen wordt verkregen. Van zuiver financieel gezichtspunt bezien, vou de devaluatie geenszins de begrootings- kwestie oplssen. internationaal gebied is de regeering vastbesloten alles te doen om de stabilisee- j}ng van de valuta te begunstigen en tege- hjkertijd mede te werken aan de uitbreiding van den internationalen handel. Hongarije. Goemboes verlangt den algemeenen dienstplicht. Betreffende de begrooting -van het oorlogs- ministerie hebben alle sprekers uitdrukking gegeven aan de eensgezinde opvatting, dat Hongarije op militair gebied volledige rechts gelijkheid moet krijgen. Minister-president Goemboes verklaarde, dat hij in overeenstemming met den minister van buitenlandsche zaken alles zou doen om deze rechtsgelijkheid te verkrijgen „zonder welke geen duurzame vrede mogelijk is". Een onont beerlijke voorwaarde voor de deelneming van Hongarije aan eenigerlei Europeesclie confe rentie is de aan Hongarije binnen zoo kort mogelijken tijd door de groote mogendheden te verleenen rechtsgelijkheid. Hongarije wil op dit terrein reeds daarom niet het voorbeeld van Duitschland volgen, omdat het lid van den Volkenbond is. Het vertrouwt op de rechtvaardigheid van den Volkenbond en het zou het zeer pijnlijk achten, wanneer het eveneens tot willekeurige midde len zijn toevlucht zou moeten nemen. Honga rije kan overigens niet inzien, waarom deze eenzijdigheid van den toestand, die den Euro- peeschen vrede in gevaar brengt, nog steeds kunstmatig in stand gehbuden wordt. Hongarije eischt derhalve de invoering van den algemeenen dienstplicht met ten hoogste 2 jaar diensttijd en een gelijke bewapenings mogelijkheid als de Kleine Entente. Voorts het toestaan van luchtafweer en luchtstrijd- middelen voor de Hongaarsche defensie. Ook na het inwilligen van die eischen zal Hongarije nog steeds over een kleinere weer macht beschikken dan de kleinste der staten van de Kleine Entente, maar dat is niet de belangrijkste factor in deze kwestie. Na de met grooten bijval aangehoorde rede voering van den minister-president keurde het huis van afgevaardigden de begrooting van het „Honved"-ministerie goed. De koningsmoord te Marseille. Dank zij de nuchtere wijze van beschouwing der groote mogendheden, het moet toegegeven worden, in den laatsten tijd ook dank zij de verstandigheid van de belanghebbende staten, is de aangelegenheid van Marseille definitief beëindigd. Hongarije zal medehelpen aan de verwerke lijking van plannen, die de belangen dienen, niet alleen van Hongarije, maar van geheel Europa. Het zal in het belang zijn van geheel Europa wanneer de vertegenwoordigers der groote volkeren het eens zouden worden over de kwestie der onafhankelijkheid van Oosten rijk. De monarchistische kwestie is niet ac tueel. Spr. voelt zich solidair met Oostenrijk en Italië en gevoelt sympathie tegenover Duitschland. In al deze drie richtingen staat spr. op een basis van reëele politiek. Het zou dwaas zijn-een dezer vriendschappen te ver- waarloozen. De regeering voere een uitslui tend de belangen van Hongarije dienende bui tenlandsche politiek. Tsjecho"Slowfflkije. Malypetr vormt een nieuw kabinet. De regeering Malypetr is afgetreden. Maly petr is belast met de vorming van een nieuw kabinet. Amerikaansche vakvereeni- gingen dreigen met staking. Verzet tegen opheffing van N. R. A. paragraaf. De vak vereen igingen der Ver. Staten schij nen niet voornemens te zijn paragraaf 7 A van de NRA- zonder strijd prijs te geven. Indien de industrie van plan zou zijn terug te keeren tot de loonen en de werktijden, welke vóór de instelling van de NRA golden, zal men tot staking overgaan. De leider van de mijnwerkersorganisatie, John Lewis, en die van de Vereenigde Textiel arbeiders, hebben dat duidelijk te kennen ge geven. Lewis verklaarde, dat de mijnwerkers op 17 Juni in staking zouden gaan, tenzij de nieuwe bepalingen zouden worden ingetrokken. De president van de Textielarbeiders Federatie heeft bepaald, dat de leden in 18 staten, indien noodig, het werk moeten neerleggen, terwijl John Green, de leider van de zeeliedenorgani satie met een algemeene staking heeft ge dreigd. FAMILIE WEYERHAUSER MET ONTVOER DERS IN CONTACT. Uit Tacoma, 28 Mei. De familie van George Weyerhauser, het ontvoerde knaapje, zet haar pogingen met de kidnappers in relatie te ko men voort. Zij heeft het geëischte losgeld reeds gereed liggen. In de bladen van Seattle heb ben de ouders een advertentie geplaatst, waar in zij verklaren „gereed te zijn". (V.D.) AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER MET VIER INZITTENDEN VERONGELUKT. Uit Presno (Californië) wordt gemeld, dat een groote bommenwerper met vier militai ren aan boord is verongelukt. De inzittenden zijn gedood. Het vliegtuig behoort tot een eskader van 25 bommenwerpers, die aan de luchtmanoeu- vres deelnemen. Fransche bankdisconto met 2 pCt. verhoogd. De Bank van Frankrijk verhoogde zooals wij gisteren in een groot deel van onze op laag reeds mededeelden haar disconto van 4 pCt. tot 6 pCt, de rente voor beleeningen op baren goud van 5y2 pCt. tot 7 pCt., de rente voor beleeningen op effecten van A'A i pCt. tot 67/2 pCt. en het tarief voor maand- geld vail A pCt. tot 6 pCt. i ^wi^^'^'rcëniiBiiëë^'^Ki' nwn DONDERDAG 30 MEI HILVERSUM, 301 M. AVRO-UITZENDING. 8— Gram.pl. 9.— Morgenwijding. 9.15 Gra- mophoonplaten. 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.Stephen H. Jansen's Vocaal Da mes-Ensemble mmv. N. Jansen-van der Guften (piano). 10.20 Omroeporkest olv. Treep 11.— Voordracht C. Witsen-Elias, 11.20 Ensem ble Francis Keth. .12.— De „Paradise Garden Hawaiians". 12.25 Ensemble Francis Keth 1.— Gram pl. 2— Orgelconcert P. Palla mmv D. v. d. Horst (cello2.30 Avro-strijkorkest o.vl A. v. Raalte. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.pl. Sportnieuws. 4.45 Ra- dio-tooneel v. d. kinderen. 5.30 Het Lyra-Trio 6.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.Sport nieuws. 8.Vaz Dias. 8 15 Concertgebouw orkest olv. Prof. Dr. W. Mengelberg mmv. L Zimmermann (viool). 9.15 Gram.pl. 10.Het Don Kozakkenkoor. 10.20 De Avro-Decibeis olv. Eddy Meenk. 11.Vaz Dias. 11.1012 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO 2 00—12.— NCRV. 8.30 Morgenwijding 9.30 Gram.pl. 9.50 Kerkdienst uit de Vrije Evang. Gemeente te Hilversum olv. Ds; J. J. v. Petegem. Orgel: M. F. Jurjaanz, Hierna Gewijde muziek. 12.15 Or kestconcert en gram.pl. 2— Ged. Uitzenaen- ding v. d. Bondsvergadering v. h. Ned. Jon gelingsverbond in „Tivoli" te Utrecht. 3.30 Ged. uitzending v. d. Bondsdag v. d. Ned. Bond van Jongelingsvereen. op Geref. Grond slag (uit Rotterdam) 5.Orgelconcert M E Bouwmeester. 5.45 Zang door L. Bogtman (bas.) A. d. vleugel: H Schouwman. 6 30 Gram.pl. 7.30 Bach-koor en -orkest der Beth- lehemkerk te Den Haag mmv. solisten olv. A. Schellevis. 8.Vaz Dias. Vervolg concert. 9-— Grani.pl. 9,30 Ncrv-orkest (Om 10.Vaz Dias.). 11.0012.Gramofoonmuziek RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8 20 Gram.pl. 12.35 Kamermuziek 9.05 Symphonieconcert olv. Ingelbrecht mmv solisten. 10.55 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2,20 M. Hansen's orkest. 3.404.10 Gram.pl. 4.406.40 Omroeporkest olv. Grön- dahl. 8.20 Hoorspel. 10.30 Omroeporkest olv Reesen. 11.20—12.50 Dansmuziek, DROITWITCH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.25 Orgelspel H. Croudson. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Rut- land Square en New Victoria-orkest olv Austin. 1.20 Gram.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gram.pl. 5.05 Orgelconcert H. Hodgson. 5 35 Jack Jackson s Band. 6.20 Berichten. 6.50 Bach-concert. 7.10 Duitsehe les. 7.40 Gram.pl. 7.50 Lezing. 8.20 ..Bound away", spel van D. W. Bone. 8.50 Variété programma. 9.50 Berichten. 10.20 Korte Dienst. 10.35 De Aartsbisschop van York: Faith and Freedom. 11.20—12.20 BBC-Dans- orkest olv. H. Hall. ROME 421 M. 9.15 „Casa mia", operette van G. Pietri. Leiding: R. Josi. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1:0.35 - Gram.pl. 11.30 Gram.pl. en zang. 1.05, 1.30—2.20, 5 20 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert olv. Adnré. 9.20 Hoor spel. 10.30 Populair concert. 11.2012.20 Gram.pl. 484 M 10.20 eri 11.20. Grdm.pl. 12.20 I.3{L-2-20 L. Langlois' orkest. 5.20 Gram.pl. 5.25 Voetbalverslag. 5.35 Orgelconcert. 6.05 Kamermuziek. 6.35 Grampl. 6^50 Zang. 7.40 Gram.pl. 3.20 „Les Saltimbanques" van Ganne 10.3012.20 Populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.50 Morgenwijding. 10.20. Koorconcert. 11.20 Schubertcoiïcert (zang en piano). 12.20 Omroeporkest uit München olv. Klosz mmv. solisten. '4.20 Werag-kameror- kest olv. Hagestedt, mmv. tenor, 6.50 Triocon cert. 7.40 Meisjeskoor. 8,20 Omroeporkest olv. Buschkötter mmv. pianosolist. 10.5012.20 Gevar. concert uit Berlijn. DEUTSCHLANDSENDElt 1571 M. 8.20 „Maitanz im Volksgarten", gevarieerd programma. 10.20, 10.40 en 11.05 Berichten. 11 20—12.20 Henry Hall en het BBC-Dansor- kest. De recordhouder der inbrekers veroordeeld. (Van onzen Parijschen correspondent) In de maand October van het vorig jaar hebben we in deze zelfde kolommen melding gemaakt van een ons zelf overkomen hoogst- onaangenaam avontuur: hoe we op klaarlich ten dag thuis komend „welkom" werden ge- heeten door een inbreker, die ons met zijn re volver bedreigde. En deze zaak nu is heden middag voor het Parijsche Assisen Hof be handeld, want veertien dagen na het onge- wenschte bezoek werd de inbreker, Henri Buchweiler, gearresteerd in den kelder van een andere villa in Asnières. Toen het nu bleek dat plotseling, zoodra Buchweiler was aangehou den, alle inbraken in Asnieres als bij toover- slag ophielden, terwijl er vóórdien dag-aan- dag huizen werden geplunderd, besloot de recherche eens een nader onderzoek in te stellen naar het verleden van dezen 27-jari gen jongeman. En er ging geen uur voorbij of de centrale recherche ontving van alle kanten mededeelingen, welke er op wezen dat men in Buchweiler een kampioen van het inbre kersgilde had gesnapt. In de zeven maanden dat het heerschap nu al in de Parijsche Santé zit, heeft men zooveel bewijzen tegen hem op gestapeld, dat de Instructie besloot nu maar niet verder te zoeken en hem „slechts" ter verantwoording te roepen voor enkele tiental len inbraken, welke hij trouwens ook volmon dig erkende voor de autoriteiten en.... voor het bezwarende feit, dat hij tegenover schrij ver dezes gebruik heeft gemaakt van een re volver, en dat hij tot driemaal toe gepoogd heeft de agenten te dooden die hem in den kelder aantroffen. Door deze feiten kon Buch weiler niet voor het „Tribunal Correctionnel" worden geroepen, maar moest hij zich verant woorden voor het Assisen-Hof. Een zitting van het Assisen-Hof is altijd bui tengewoon indrukwekkend. De rechters in hun vuurroode mantels met hermelijnen kraag, de statige deurwaarders in lange zwarte mantels, de ettelijke gendarmes die het beklaagden bankje omringen, de juryleden, die plechtsta tig plaats nemen in de voor hen bestemde banken, héél het ceremonieel draagt er toe bij om onder den indruk te komen van de majesteit van Vrouwe Justitla. De eenige die er zich volmaakt onverschillig voor toonde was Henri Buchweiler, die, geboeid, tusschen twee gendarmes werd binnengeleid. Een serie inspecteurs van politie uit alle deelen van liet land volgde elkaar op als getuigen. In Oissel, in Elbeuf, in Rouaan, in Parijs, in Levaillois, in Courbevoie, maar vooral in Asnières heeft hij bij tientallen inbraken en diefstallen ge pleegd. Het wordt zoo 'n geweldige opsommin- dat de President op een gegeven oogenblik uitroept: Er is een speciale boekhouding voor noodig om alle misdaden, bedreven door be klaagde, bij te houden. Zoo vernemen we dat hij al vijf maal in Rouaan is veroordeeld, dat de politie van El beuf hem zoekt, omdat hij er van door ging met de auto vanden commissaris van po litie. I-Iij reed naar Parijs met den gestolen wagen, ging kalm een apéritifje drinken bij We pier op de Place Clichy, en toen hij daar enkele inspecteurs om zich heen zag draaien, sprong hij door het geopende venster op. het volle café-terras, één wip en hij zat in zijn auto en reed weg. Men staat verstomd over de brutaliteit waarmede hij te werk ging. In Rouaan wordt hij, waar hij beweert geen on derdak të hebben, liefderijk opgenomen door een echtpaar: Buchweiler blijft er een week logeeren, eet en drinkt.en gaat er van door met medenemen van een portefeuille met twee duizend francs. Twaalf October breekt hij bij ons in ite half vier 's middags), VRIJDAG 31 MEI 1935. HILVERSUM. 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Orgelspel.J. Jong. 8.30 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht R. Nu- man. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Verkorte operette „Die Fledermaus", van Joh. Strauss (gr.pl.) 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, en gram.pl. 1.30 Octophonikers o.l.v. B. Drukker. 2.20 Causerie Mevr. I. de Leeuw van Rees. 2.35 Gram.pl. 3.10 AVRO-Deeibels o.l.v. E. Meenk. 4.00 Grampl. 5.00 Voor de scho len. 5.30 Orvibropia o.l.v. J. v. -d. Horst. 6.00 Voordracht J. Lemaire. 6.20 Vervolg O-rvitro- pia. 7.00 Mr. H. Willemse: „De Volkenbond en de Publieke Opinie". 7.20 XX-ensemble c.l.v. C. Stey-n. M.m.v. Pat Miller (zang). 7.50 Vaz Dias. SOS-berichten. 8.00 Ds. F. Dijkema: De Profeten. 8.30 Concert door Manny Ligthart (zang) en Jo Goudsmit (piano). 9.00 Lezing Een goed begin is liet halve werk. Mijnhardt's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aan vankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) den volgenden dag tegen drie uur verschat hij zich toegang tot een villa, enkele lanen verder. Hij wordt daar tijdens zijn „bezighe den" gesnapt door het dochtertje van den be woner, die uitroept: „wat doe je daar?" Zon der blikken of blozen, haar ruw bij den arm grijpend, schreeuwt de inbreker: „wil je wel een bigauw naar boven gaan". Het van angst sidderende kind gehoorzaamt, de ban diet gaat er van doorom tien minuten later in te breken in een villa in het zelfde laantje, vlak er tegenover. Terwijl de politie een onderzoek instelt in de woning van het meisje is Buchweiler kalm bezig alles leeg te plunderen op nog geen zes meter afstand: 1500 francs vindt hij bij deze gelegenheid. Hi| wacht kalm tot de politie zich verwijdert en dan gaat hij met den buit heen. Den volgen den dag dringt hij binnen bij een anderen be woner, op nog geen twee minuten afstand, en daar begint hij zich te goed te doen met een sigaar en een lekker fleschje wijndat was om uit te rusten van de vermoeienissen van dien zelfden ochtend, toen hij door een open raam in een andere straat naar binnen was gegaan om even uit een kast vierhonderd francs mee te nemen. Twee inbraken per dag, dat was niets buitengewoons voor het heer schap, dat zelf toegaf dat enkele dagen „werk" hem tienduizend francs opleverden. „Meneer zoo zei een van de inspecteurs (viermaal reeds had hij B. gearresteerd), die speciaal uit Rouaan was overgekomen, ik heb in mijn langen diensttijd al héél wat inbreij kers te pakken gehad, moor zooiets nog nooit: hij is werkelijk de wereldrecordhouder. Als hij niet zoo onvoorzichtig was geweest om met een revolver te spelen, dan had men hem alleen maar voor het Tribunal Correctionnel kun nen dagen en dan zou zijn maximum-straf vijf jaren gevangenisstraf zijn geweest Tenslotte kon beklaagde niet langer de fei ten ontkennen en toen de agenten die B. ar resteerden, vertelden hoe de inbreker, op hee- terdaad betrapt, op hem hadden moeten schieten om hem te ontwapenen, toen als een van de bewijsstukken het automatische pistool werd getoond, toen was het voor de jury-leden duidelijk dat voorwaardelijk veroordeelen een gevaar voor de maatschappij zou zijn. Als een vlijmscherp mes sneed het requisitoir van den advocaat-generaal Picart. Deze recordhouder-inbreker moet voor goed onschadelijk worden gemaakt en verban nen uit de samenleving. Ik eisch de maxi mum-straf. Zestien vragen werden aan de jury-leden voorgelegd toen ze zich terugtrokken in raadskamer. Als slechts op één punt, met meer derheid van stemmen „neen" zou worden ge antwoord, zoo waarschuwde de advocaat- generaal nog. dan zou Buchweiler zijn straf aanmerkelijk verminderd zien. De jury-leden kwamen terug: met algemeene stemmen heb ben wij op alle vragen „ja" geantwoord. Brengt beklaagde binnen, zoo klonk koel de stem van den president. Gezienetc. etcin aanmerking genomenvolgens de wet vanveroor deelt Buchweiler tot tien jaar dwangarbeid, hetgeen volgens de wet vanverdubbeld wordt en daarna, dus na twintig jaren, nog tot twintig jaar verbod in Frankrijk' te komen. Heeft de veroordeelde er nog iets aan toe te voegen? Onverschillig haalde hij de schouders op om dan naar den kant van de getuigen een be weging te maken alsof hij ons allen wel zou hebben willen worgen. Maar aan de stalen ringen om zijn polsen werd hij reeds wegge voerd om over enkele dagen nog eens wegens tallooze misdaden terecht te staan in Rouaan. HENRY A. TH. LESTURGEON Dr. C. J. Bleeker. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. Vaz Dias. 10.15 Dr. G. Knuttel: Het nieuwe Haagsehe Gemeen te- Museum. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 1875 M. Algemeen Programma verzorgd door den KRO 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Schlager- muziek en gjram.pl. 3.15 Zang en piano er gram.pl. 4.15 Orkest concert, lezing en gram.pl. 7.00 Lezingen. 7.45 Gram.pl. 8.00 Vaz Dias. Gram.pl. 8,15 Orkestconcert. 8.45 Hoorspel. 9.20 Orkestconcert. 9.50 Gram.pl. 10.0012.00 Oato aretp r ogr a-mm a RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Symphoniecon cert o.l.v. Gaillard, m.m.v. soliste. 3.20 Grampl. 8.20 Zang. 8.50 Kardinaal-Lucon-herdenking. 9.50 Koorconcert. 10.20 Gevar. programma. 10.55 Dansmuziek. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Ook koning Winter kreeg het nu benauwd en maakte dadelijk alarm; maar niets kon hem nog redden, want de elfen gingen rustig hun gang. De booze koning zag hen vliegen en rende snel naar buiten. „Zeg, is het nou uit?" riep hij, „hoe durf je het wagen! Ik kan het niet langer uithouden, het zweet parelt op mijn huid. Denk er om, ik kan jullie laten bevriezen!" Doch de elfen lachten en vlogen op koning Winter af en die moest wel vluchten l Eigenaardige geschiedenis in het Hongaarsche district Tarpa. Onze Weensche correspondent schrijft ons uit Boedapest; Men houdt zich hier druk met een politieke affaire bezig, die veel opzien gebaard heeft en die in breede kringen groote hilariteit te voor schijn heeft geroepen. In het kiesdistrict Tar pa, dat vroeger door den bekenden oppositio- neelen afgevaardigde Andreas Zsilinsky in het parlement vertegenwoordigd werd, is thans de officieele candidaat van de Partij der Na tionale Eenheid, Nikolaus Kenyeres, gekozen. Deze Kenyeres is enkele jaren geleden voor het eerst in deze streek opgedoken. Hij trad toen op als deskundige op kolengebied. Hij noemde zich ingenieur en gaf zich uit voor „Technikrat", een titel, die slechts van staats wege verleend kan worden. Al spoedig ging Kenyeres een rol in het openbare leven spelen, hij trad als redenaar op politieke bijeenkom sten op en hij ging op verschrikkelijke manier tegen de Joden te keer. Hij kreeg de anti semieten op zijn hand en deze hebben nu een flink handje meegeholpen om hem een man daat te verschaffen. Kenyeres, de felle anti-semiet, werd nu ge kozen. Zijn verslagen tegenstander, Andreas Zsilinsky, kookte van woede. Hij wilde wel eens precies weten, waar die Kenyeres eigen lijk vandaan was gekomen en wat hij vroeger gedaan en waar hij gewoond had. Hij ging ijverig napluizen en het resultaat van zijn on derzoek was overweldigend! Hij kon het pu bliek tracteeren op een facsimile van het be wijs van geboorte van Nikolaus Kenyeres. Hieruit bleek, dat Kenyeres vroeger Moses Kaufmnn had geheeten, en dat hij niet alleen van een Joodsche grootmoeder afstamde en uit Joodsche ouders was geboren, maar dat hij zelf ook als Jood op de wereld was gekomen. Acht dagen later kwam Zsilinsky weer met andere „onthullingen" voor den dag: Kenyeres alias Kaufmann was nooit ingenieur gewor den en had ook nooit het recht gekregen den titel „Technikrat" voor zijn naam te zetten. Al dit moois publiceerde Zsilinsky in het blad „Szabadsag" („Vrijheid"), waarin hij ook vertelde, dat zijn tegenstander zelfs valsche opgave had gedaan van den datum van zijn geboorte. Bovendien wendde Zsilinsky zich direct tot den minister-president Goemboes en tot den voorzitter van het huls der afgevaardigden, alsmede tot het bestuur van de Partij der Na tionale Eenheid. Kenyeres werd onmiddellijk uit de partij ge zet en moet nu ook zijn mandaat neerleggen. Bovendien zal hij zich voor een rechtbank te verantwoorden hebben, want de triumfeerende Zsilinsky heeft verscheidene klachten tegen hem ingediend, wegens bedrog, valschheid in geschrifte, meineed en het op een dwaalspoor brengen van de autoriteiten. Het muisje zal dus nog wel een staartje hebben. W. M. BEKAAR.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3