.Vijf slachtoffers van den weg. Wij in den Haag Haarlem's Kunstschatten. Fransch-Mederlandsch verdrag onderteekend. Accijns voor Fransche wijnen verlaagd. „Taxe a limportation" opgeheven. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat Dinsdag te Parijs een verdrag van handel en scheepvaart tusschen de Fransche re publiek en het Koninkrijk der Neder landen is onderteekend. In een notawisseling, welke onderdeel van j,et verdrag uitmaakt, heeft de Fransche re vering zich verplicht tot opheffing, op het oogenblik van de voorloopige inwerkingstel ling van het verdrag, van de verhoogde „taxe a {"importation", welke derhalve voor alle Neüerlandsche en koloniale goederen uniform op 2 pCt. ad valorem wordt gesteld. De Nederlandsche regeering heeft zich verplicht tot opneming in het te sluiten con- tjngenteeringsarrangement van een verlaging van den wijnaccijns voor Fransche wijnen van f 36 tot f 24 per H.L., met dien vex-stande, dat deze verlaging in elk geval uiterlijk 1 Juli a.s. in werking zal treden. Buitenlandsch autobusvervoer wordt beknot. In het belang der Nederlandsche ondernemers. Al eenigen tijd worden in verschillende lan den maatregelen genomen, welke er toe leiden, dat het personen- en goederenvervoer met motorrijtuigen tusschen Nederland en die lan den meer en meer in vreemde handen komt. Ter bescherming van de belangen van Ne derlandsche bedrijfsautohouders en om te be werken, dat vervoerders van andere landen hier geen grootere vrijheid genieten dan Ne derlandsche bedrijfsautohouders in die lan den, is een wetsontwerp ingediend in zake regelen omtrent het vervoer van personen en goederen met motorrijtuigen uit en naar het buitenland. Het ontwerp machtigt den minister van Waterstaat het vervoer van personen en goe deren met motorrijtuigen uit en naar de door hem aan te wijzen landen geheel of gedeelte lijk aan een vergunning te binden. ONVERWACHTE VONDST VAN f 700. Onder de gemeente Hunsel bij Weert werd bij graafwerken voor het bouwen van een nieuwe schuur bij de hoeve Haekenberg een jam-emmertje gevonden, afgedekt met een vloertegel. Het emmertje bevatte guldens en rijksdaalders uit het jaar 1913, tot een totaal bedrag van f 700. Bij verkeersongevallen gedood Toen Din- Jagmiddag een zeswielige vracht auto die bij het Bolwerk te Rotterdam voor den verkeersagent had moeten stoppen, na het oprijteeken zich in beweging zette, is de loswerkman D. van Loon uit Barendrecht, die met zijn rijwiel in de file had gestaan door een van de achterwielen overreden. Met een bek kenfractuur is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij later is overleden. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Duorijds' van motor geslingerd. Dinsdagavond omstreeks acht uur is op den hoek van de Mathenesserlaan en Westersingel te Rotterdam een auto in aanrijding gekomen met een motorfiets, bestuurd door den heer F. w. Koelen uit IJsselmonde. Diens echtge- noote, die op de duo zat werd er af geslingerd en kwam met het hoofd op de straat terecht. Met een schedelbreuk werd zij naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. De auto en het motorrijwiel zijn in be slag genomen. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Stilstaande auto belemmerde het uitzicht. Te Duivendrecht is Dinsdagmiddag een ernstig ongeval geschied bij het kruispunt van de Zwarte Laan en den Rijksstraatweg. Van de Zwarte Laan naderde de 22-jarige arbeider G. H. de Dood op een licht model motorrijwiel, die zich naar zijn woning te Haarlemmermeer begaf. Op den straatweg reed terzelfder tijd in de richting van het kruispunt een met zand geladen vrachtauto, welken de motorrijder niet kon zien, daar zijn uitzicht belemmerd werd door een voor het kruispunt op de Zwarte Laan stilstaande auto. Bij het passeeren van den straatweg werd de motorrijder door de zandauto gegrepen en zoo zwaar gewond, dat hij enkele oogenblik- ken later overleed. Dame bij het oversteken gedood. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is op het kruispunt Amersfoortscheweg-Utrechtscheweg in De Bilt een ongeveer 40-jarige dame, die per rijwiel van den Amersfoortscheweg naai den Utrechtscheweg overstak, door een auto aangereden en gedood. De auto werd bestuurd door den heer G. V. uit Barneveld. Deze kwam van tegenovergestelde richting. .De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Het rijwiel toonde aan dat het in Rottere!, n is gekocht. De politie heeft zich met den rijwielhandelaar in ver binding gesteld, teneinde de woonplaats van het slachtof"?r te weten te komen. De bestuur der van de auto bleef ongedeei-d. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag; de auto is voorloopig in beslag genomen. Motorrijder tegen vrachtwagen gereden. Onder de gemeente Susteren is op den Rijks weg de motorbestuurder Fr. Lippens uit Sit- tard, terwijl hij in een bocht van den weg uit week voor een vrachtwagen, gevallen. De man is ter plaatse aan zijn verwondingen over leden. Hij was 35 jaar oud en laat een weduwe met 2 kinderen achter. De zaak der valsche H. V. A.- aandeelen. In hooger beroep. Thans twee en drie jaar geëischt. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde Dinsdag in hooger beroep de geruchtmaken de strafzaak der valsche H.V.A.-aandeelen. In het begin van het vorig jaar hebben de 24-jarige jongeman L. J. P., de zoon van den vroegeren consul van Costa Rica, die onlangs is veroordeeld wegens het afgeven van val sche passen, en de Estlander Dimitri Wulff gepoogd den commissionnair in effecten S. R. te Amstei-dam ongeveer 200 valsche H.V.A.- aandeelen te leveren tegen contante betaling van f70.000, terwijl de waarde van de echte stukken ongeveer f 150.000 bedroeg. De com missionnair R. gaf de zaak in handen van de politie. Het tweetal werd ten laste gelegd dat het opzettelijk en in vereeniging heeft ge tracht den commissionnair te bewegen tot het verhandelen van 194 valsche H.V.A.-aan deelen; subsidiair is ten laste gelegd dat W. alleen de strafbare poging heeft gepleegd en dat P. dit heeft uitgelokt. De rechtbank ver oordeelde beiden tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. Het O.M. had drie jaar gerequireerd. Na het voordragen van de dagvaarding wordt P. ondervraagd. Hij zegt wel geweten te hebben, dat hij iets deed, wat niet in orde was, maar hij zat in moeilijkheden.moest voor zijn familie zorgen. Hij is tot het feit verlokt door den commissionnair R., aldus stelt de jongeman het thans voor. „Uit eigen beweging zou ik nooit met valsche aandeelen zijn begonnen!" Verdachte W. vex-klaart kort en bondig, dat hij onschuldig is. Wel heeft hij de valsche aandeelen aan R. verkocht voor f 70.000. waar van hij 13 1/2 mille zou krijgen, maar hij wil de geen strafbaar feit plegen door de val sche stukken in omloop te brengen. Verd. P zou ruim 16 mille krijgen. Dan wordt een nieuwe getuige gehoord, het is een Fransch zakenman, makelaar in on roerende goederen, die de familie W. te Parijs zeer goed kent. Na de behandeling voor de rechtbank heeft déze getuige zich van uit Pa rijs in verbinding gesteld met de verdediging en aangeboden inlichtingen aan het Hof te geven over verd. W. en zijn familie. Get. ver telt, dat verd. van zeer goede familie is, die een uitstekende reputatie geniet. Waar schijnlijk is hij in deze zaak meegesleept door ongunstige elementen en slachtoffer van een complot geworden. Uit deskundige verklaringen blijkt, dat de valsche stukken uitstekend zijn nagemaakt, waarschijnlijk is uit de Nederlandsche druk kerij, waar vroeger de echte stukken zijn ge drukt, het materiaal gestolen. Slechts bij zeer nauwkeurige waarneming zijn de afwijkingen op de talons waar te nemen. De president informeert bij de verdachten of ze ook weten, wie de drukkers van de val sche aandeelen zijn. W. heeft „keine Ahnung"en P. sluit zich hier haastig bij aan. Commissionnair als getuige. Dan komt de commissionnair in effecteh R., voor het hekje. Verd. P. beweert, dat deze getuige vroeger er wel eens met hem over had gesproken, dat hij valsche aandeelen wilde hebben. Getuige ontkent dit echter met klem, hij had nooit over valsche stukken gedacht voor P. ze hem aanbood. Verdachte Wulff: Die valsche stukken zou getuige R. in zijn safe laten liggen. Hij had van zijn familie echte H.V.A.-aandeelen in bewaring, die wilde hij verkoopen of belee- nen en daarvoor in de plaats, wilde hij de valsche in zijn safe deponeeren. Getuige ontkent dit: „Niets van waar, alle maal leugens". Bij het slotverhoor zegt verdachte Wulff. dat hij meende niets strafbaars te doen. Uit geldgebrek handelde hij niet: Ik verdiende veel, wel f3000.— per maand, ik heb een automatenfabriek te Parijs, die ook nu nog goed gaat! De procureur-generaal requireerde tegen W. een gevangenisstraf van drie jaar en tegen P. een gevangenisstraf van twee jaar, in beide gevallen zonder aftrek van voorarrest. De verdediging pleitte vrijspraak, uiterst subs, clementie. (Adv. Ingez. Med.) Scheveningen wordt wakker. 'n beetje hebberige, 'n beetje on-conventie-' neele populatie, gaat volgen. Het Casino is al open. Daarheen stroomt het Haagsche volkje van de goedkoope dancings. Die jongelui met hun cliché-gezichten, kleeren, gebrek-aan-goede-manieren komen er alléén om te dansen. Ze hebben niets anders in den zin dan goed te dansen, met goed-dansende meis jes, op goede dansmuziek. Ze hebben daar twee trammetjes, een glaasje kwast en een dubbel tje vestiaire voor over. Drie maal in de week. Rest nog vijf gulden van het weekloon. En de veri-ukkelijkste herinnering aan al-maar dan sen en al-maar dezelfde conversatie met de meisjes van: „hè jóh, doe nie soo eng" of „meid, wat hebbe we gelache om die enge knul". Dat is de dancing van Casino. De bar is anders. NèWer. Meer standing. Kujjekömme, als 't Palais de Dance saai is vanavond en je met nétte menschen een avondje pierewaait van de bridge-pot. Vroeger kwamen daar als overal luid ruchtige Leidsche studenten ruzie zoeken en spektakel maken. Die zijn nu rechter in Almelo, Of leeraar in Assen. Of notaris in Geldermalsen. En herinneren zich weemoedig die luide uren van zorgeloosheid die eindigden met het dringend verzoek de zaak te verlaten en de opstandigheid in een andere lokaliteit bot te vieren. En de tegenwoordige Leidenaars zijn in Leiden. 't Maandgeld is minimaal. Maar de vreugde is nóg maximaal. Uit zich alleen anders en elders. Gelijk hébben ze. Maar Scheveningen en het Casino hebben er een karakteristieke hoewel lastige clientèle mee verloren. WOEN'SDAG 29 MEI 1935 I Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 29 Mei: Te Cannstadt heeft in het begin van deze maand een bijeenkomst van vrien den van Volapük plaatsgevonden, bij welke gelegenheid verteld werd dat de zaak in Wurtemberg en Nederland zeer veel opgang maakte. De Volapük-bond bestaat thans uit vierhonderd leden en men houdt er zich. mede onledig een Volapük-litteratuur in het leven te roepen; een der leden heeft het plan een werk over handels correspondentie in de nieuwe wereldtaal uit te geven. Voor den uitvinder er van, den geeste lijke Schleyer, is vierduizend mark bij eengebracht: men heeft het voornemen bij het Rijkstelegraafwezen pogingen aan te wenden om Volapük in het inter nationaal verkeer op te nemen. Scheveningen ontwaakt en wij in den Haag staan om de sponde en vertoeven bij de levée du prince Soleil. Scheveningen ontwaakt door de eerste kussen van de zon. Het rekt zich uit, blijft even met open oogen nog wat soezen en springt dan op. Wakker, vroolijk en onmiddellijk druk-in-de- weer. Ik mag nu de beeldspraak laten varen, nadat ik geconstateerd heb dat ons kind-aan-zee nog niet uit 't wiegje waarin het negen maanden gesluimerd heeft is opgesprongen, maar dat het nu toch heusch aanstalten maakt. De groote hotels, die van de Maatschappij Zeebad zijn nog dicht. Het Palais de Dance ook. En het Kurhauscabaret. Over een week of drie gaan de luiken open. Komen de eerste gasten aan de tafeltjes in de serre. Klinkt het eerste stampen van de jazz. Houdt Louis Davids zijn eerste conférence, waar hij altijd zoo zenuwachtig voor is, of 't nu dit keer wel weer lukken zal en of het publiek, 't grillige, weer zal méé gaan. Verschillende kleine hotels en pensions zijn al open. Op de Pinkster-week-end van Zater dag voor het diner tot Dinsdag na het ontbijt a f 12 p. p. komen de eerste weldoeners in de „Conversatie-kamer" met de pluche meubel tjes, 't boekenrekje met twaalf muffe bandjes en zes jaargangen van De Prins, de kranten- hanger, het pijpenrek, de dominosteenen en het dambord. Het pension is „nieuw-gerestaureerd" en het pitch-pine van de slaapkamei's is extra inge- wast. De eerste zomer-cafés zijn ook al open.% Op Hemelvaartsdag worden daar de dikke 'sor bets verzwolgen, de fosco's en de wafels met slagroom. De kleedjes-op de tafeltjes zijn óók nieuw-gerestaureerd en de kellners hebben frisch-gesteven witte j"asjes aan. We gaan dit jaar nóg intenser terrasseeren dan het vorig jaar. Het solarium klassieke en gewichtige naam voor wit gemakkelijke stoelen en kleurige pa rasols op 't terras van het Palace Hotel is uitgebreid; het terras van het Grand-Hötel, dat de Pier 'n groot deel van de klandizie heeft ontnomen en waar de nette en vervelendste menschen van het Westelijk halfrond rustig (vooral rustig) kleintjes (vooral kleintjes!) koffie (vooral koffie!) drinken na het eten en waar het ondanks deze waardige lieden érg plezierig zitten is om het uitzicht over de zee op zoo'n parelmoeern zomeravond, dit balcon van Scheveningen, zooals wij dat Amerikaan- zerig noemen is „geheel nieuw gerestaureerd" en wacht z'n eerste gezapigaards met hun breede rozenvlechtsters. Palermo gaat óók eerstdaags open. Zomer residentie van de Haagsche kwart-wereld, op geheven in de sfeer van luidruchtige hééle- weireldlingen, die in een badplaats, nietwaar mogen komen in „tenten" die je elders ge woonweg niet in je hóófd zou krijgen om bin nen te gaan. Deca-Atlantic, van het zelfde een beetje goedkooper, een beetje luidruchtiger, voor de roues een beetje bar-vervelende dans- gelegheid met een 'n beetje vrijmoedige, En het restaurant Haeck is open. Dat heet deftig, Vroeger onder Naldi den onverstooi'ba- ren gérant, die prae-historisch duur was, was 't deftig. Ge eet er goed en lang onder de langoureuze Hongaarsche muziek van Lajos Kiss, die prachtig-prachtig en bis-bis is, maar Pali niet doet vergeten. Nóóit! Gaan werkelijk dèftige menschen nog wel überhaupt buitenshuis eten? Bij Haeck komt in ieder geval het „beste" eet-publiek van de badplaats en haar achter- stad. Maar advocaten, doctoren, studenten en rechters eten hun broodje aan de toonbank bij Bak en gaan daarna een kopje koffie er gens op de Boulevard drinken. De tijden vei'anderen. De deftigheid ..in illis". Maar alle nichtjes vinden Haeck reuze Ook Warong Djawa, het Indische eethuis- en-vogue, is open. 'n Goed zaakje. Met dure rijst, maar lékker, 't Belgische koningspaar heeft er onlangs getafeld en zelfs een wed strijd gehouden in wie het schérpst kon eten. En Hablé-van-de-poffertjes bakt weer. En het filiaal van de Bijenkorf is weer open. Maar de tentjes op het strand nog niet. De limonade-, zure augerken-, pinda-, drie-reepen-voor-een-dubbeltje tenten. Toch zijn die karakteristieker voor Scheveningen dan Haeck en Palermo samen. Binnenkort is alles open. Schetteren er muziekjes om half twaalf over de boulevard. Danst uw ondergeteekende dienaar fox- trott in 't Palais de Danse. Met weemoed naar de oude al-lan-verdwe- nen Deli-Club, naar de Riche-bar, naar Gas ton en véél luidruchtigheid. De tijden veranderen. Ons hart in hen. Onze vreugde in hen. Onze luidheid door hen. Maar Scheveningen is ontwaakt. En méér wil ik u niet zeggen. MR. E. ELIAS. Kunstenaars krijgen steun. Regeering neemt een proef. De minister van Sociale Zaken heeft Dinsdag vei-tegenwoordigers van een aantal vereenigin- gen van kunstenaars ontvangen ter bespreking van de bestaande plannen tot steunverlee- ning aan behoeftige kunstenaars. De minister wees er op, dat het overleg met de gemeentebesturen wat langer heeft geduurd dan gehoopt was. Het is niet mogelijk gebleken om het aan vankelijk denkbeeld, om aan elke vereeniging van kunstenaars een werkloozenkas te ver binden, tot uitvoering te brengen, in hoofd zaak, omdat er tal van vereenigingen zijn, die een gering aantal leden hebben en combina tie van verschillende vereenigingen om aller lei redenen tot onoverkomenlijke bezwaren zou leiden. Daarom is ten slotte overwogen een stichting in het leven te roepen, uit welker fondsen steun zal kunnen worden verleend aan alle kunstenaars, die deel uitmaken van de bij de stichting aangesloten en door de regeering voor dit doel erkende vereenigingen. De minis ter wees er op, dat deze regeling als een proef neming zal moeten worden beschouwd. Eerst m de practijk zal kunnen blijken, in hoeverre zij voldoende levensvatbaarheid bezit. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR VREEMDELINGENVERKEER. Dinsdag is te Den Haag het negende con gres geopend van de Internationale Unie van Officieele Vereeniginge voor Propaganda van Vreemdelingenverkeer. De opening geschiedde door den minister van economische zaken Steenbei'ghe, die een rede hield. De voorzitter van het congres, dr. Pugliesi uit Rome, heeft den minister beantwoord, hem bedankende voor zijn belangstelling. Voorts voerde het woord de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer baron Krayenhoff, die het congres verwelkomde. Verschillende gezanten en andere autoriteiten hebben de openingsplechtigheid bijgewoond. Na de opening heeft het congres zijn werk zaamheden aangevangen. In het Bisschoppelijk Museum in de Jansstraat. Het lijkt gewaagd het percentage mijner lezers te schatten, die in dit allervriendelijkst museum den weg wetén. Eerlijk gezegd, heb ik zelf den weg er heen pas ingeslagen, ge dreven door den wensch in onze Woensdag- sche kunstpraatjes eens wat variatie te brengen en, misschien onzen lezers een weinig betreden terrein te ontsluiten, waarop zij dingen van picturale schoonheid kunnen ont moeten. Het museum is juist dezer dagen weer voor bezoekers toegankelijk gesteld, na eenigen tijd wegens interne bezigheden ge sloten te zijn geweest. Uit den aard der zaak vindt men hier hoofdzakelijk religieuse kunst en daarbij veel, dat meer van historisch-reli- gieus, dan van algemeen aesthetisch belang is. Maar veel is er ook, dat van dit laatste ge zichtspunt uit bekeken, de belangstelling van den kunstliefhebber overwaard is. Reeds in richting en opstelling zelve verdienen onze aandacht: er heerscht hier een sfeer van kal me ingetogenheid en rustige blijheid, die maakt dat ge ook die kunstwerken, welke nu niet direct picturale wonderen zijn, met wel willendheid bekijkt.Terwijl die zaken welker ar tistieke qualiteiten ze van het overige onder scheiden ons in de eerste plaats in het ge heugen blijven hangen, gaan we geen andere onoplettend voorbij, hetgeen bewijst dat het arrangement wel overdacht en geslaagd is. Met één zeer groote, welverlichte zaal en een achttal kleinere vex-trekken; met zeer eenvou dige middelen ter aankleeding, met goeden smaak aangewend, is hier gewoekerd, om wat er aan Kunst voorhanden is op z'n best te doen uitkomen. Alleen al de verzameling hout- sculptures, hier bijeen gebracht, is reeds zeer bijzonder en als we van de oude schilderijen slechts even de Bloemaerts, de zeer curie use Jan Miense Molenaer, de werken uit de Ant- werpsche school, de geeseling van Thomas de Keyzer vermelden, doen wij slechts een op pervlakkige keuze. Maar de clou van de col lectie is Frans Hals' portret van Nicolaas Ste- nius, den pastoor van Akersloot. Het is nog niet zoo vele jaren geleden dat dit fraaie mansportret uit de oude Noord-Hollandsclxe pastorie van dien naam naar Haarlem werd overgebracht, en in de kunsttijdschriften be sproken. In de jongste, door Valentiner her ziene uitgaaf van Hals Gemalde (Deutsche Verlagsanstalt) wordt er zelfs nog vermeld- dat het werk zich te Akersloot bevindt. Geluk kig behoeven wij Haarlemmers slechts naar de Jansstraat te wandelen om het rustig te kunnen genieten. Want het is een zeer mooi. met Hals' bekende initialen geteekend werk van den rijpen meester. Een vriendelijke, toch intelligente kop, waarin vooral de oogen in hun omgeving mooi en vast geschilderd staan, kijkt den beschouwer aan met dien vragend onderzoekenden blik die wel bij den geestelij ken herder past. Snor en puntbaardje geven aan het uiterlijk een tikje wereldschen zwier die in de zeventiende eeuw eer dan tegen woordig onopgemerkt bleef. Het is ongetwij feld een krachtige Hollandsche figuur ge weest die Hals hier conterfeitte en zeker r-iet den eerst-besten boerenpastoor van het platte land zien wij hier voo ons. De handen zijn eer krachtig dan fijn, maar mooi geschil derd, de linker met een blijkbaar behagen aan den bij zonderen stand van de vingers, die op het beschreven papier drukken. En dat simpe le, tinnen inktpotje, dat zoo halverwege uit de lijst komt kijken, brengt zulk eexx prachtige afleiding in het totaal-beeld dat ge reeds daaraan den meester componist herkent. Dat simpele ding doet de figuur achteruit wijken en maakt ze grooter. De schilderij is met groote omzichtigheid schoongemaakt, de door den tijd ontstane cra quelures berstjes in de verf zijn niet bij gevuld in den achtergrond, wat voor mijn ge voel aangenamer en eerlijker aandoet dan die massale gladheid welke men vaak op schoon gemaakte oude werken vindt. Wij zullen dezen pastor Stenius, die in zijn jeugd vei-moedelijk doodleuk Steen geheeten zal hebben en misschien nog wel een verre achterneef van schilder Jan geweest is, ni verder in Uw artistieke belangstelling aanbe velen en uit zijn tegenwoordige omgeving in het Bisschoppelijk Museum nog wel het een en ander voor onze lezers bespreken. Mexx ga maar alvast eens kijken. De verzamelingen zijn op werkdagen van tien tot vier, tegen een klein entrée (25 ct.) voor een ieder toegan kelijk. Ook aan de kunst van onzen eigen tijd is een plaatsje ingeruimd. Een paar mooie por- tretteekeningen door Jan Toorop, waarbij de zeer fijne voorstudie voor het groote portret van Monseigneur Callier vindt men hier in ge zelschap van een sterke teekening van een monnik voor Servaes, een werk van Mathieu Wiegman, een wel wat precieuse gekleurde teeekning door Anton van Wely waarop de architect Jan Stuyt is afgebeeld, en nog an dere zaken van moderne Katholieke kunste naars. Het is het curieuse, ook aan dit Museum dat liet meer door buitenlanders dan door stadgenooten bezocht wordt. Kunstliefhebbers van buiten zien in hun Baedeker, en werken hun pi'ogramma systematisch af. Kunstlief hebbers in de eigen omgeving vergeten vaak wat ze vlak voor de hand hebben liggen en het schijnt dat men voor museumbezoek eerst „op reis" moet gaan. Zoo gaat het een ieder wel zoo'n beetje. Door die reizende kunstvrien den werd het Bisschoppelijk Museum nog wel eens met het thans verdwenen Museum Van Stolk verward, dat er vlak tegenover lag. En tegenwoordig is het aantal vreemdelingen door het wegblijven der Duitschers ook al aan het minderen. Laten dan nu de Haarlem mers hun plaatsen eens een tijdje innemen. J. H. DE BOIS HET JULIANA-KANAAL LEKT WEER. Het Julianakanaal lekt in de buurt van de gemeenten Urmond en Stein weer ernstig, zoodat de bewoners van den gewestelijken ka naaloever tusschen het Julianakanaal en de Maas weer groote overlast van het water krijgen. Ossenaar legt bekentenis af. OSS, 28 Mei (V.D.) J. C., thans in voor arrest te Den Bosch, als verdacht van den moord op den 30-jarigen caféhouder van der Pas te Oss, gepleegd in den nacht van 8 op 9 November 1932, heeft naar wij vernemen, thans een volledige bekentenis afgelegd in de marechausseekazerne te Oss. Tevens zijn naar wij vernemen nog meer roofovervallen, het vorige jaar in de omgeving van Oss gepleegd, opgehelderd. Als verdacht hiervan zijn heden morgen door de Kon. Marechaussee zekere De B. te Oss, Van den H. te Hees en V. te Oss. gearresteerd. Nadere gegevens konden nog niet worden verstrekt. HET VERMOGEN VAN PISCATOR GECONFISCEERD. Officieel wordt te Berlijn bekeixd gemaakt dat het in beslag genomen van den voormali- gen Duitschen onderdaan Erwin Piscator de bekende revolutionnaire tooneelregisseur aan den staat vervallen verklaard is. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN WOENSDAG 29 MEI Bioscoop de Pont: „Abschiedswalzer" en „Gevaarlijk Spel". 8 uur. DONDERDAG 30 MEI Hemelvaartsdag Bioscoop de Pont: „Abschiedswalzer" en „Pas op de kleintjes". 8 uur. Matinee: 2.30 uur en 5 uur: „Pas op de kleintjes". AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 29 MEI Gem. Concertgebouw: Piano en solozang uitvoering door leerlingen van Adèla Drees, 8 uur. Rembrandt Theater: „Walzer an der Newa'' Op het tooneel: Brions Comp 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: „De duivel is een vrouw". 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De spionne van Stamboul" 2.30 uur. Daarna doorloopende voorstelling van 7—11.30 uur. Palace: „Menschen, die verdwijnen". Op het tooneel: De Blonzels, Nederlandsche acroba ten. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 30 MET Stadsschouwburg: Kinderen van ons volk. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. vpT3T>AG 31 MEI Bioscopen, nieuw programma.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7