HET NIEUWE AVONDBLAD Hooger bridge. 20e JAARGANG No. 179 DINSDAG 4 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2yz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ABLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen /2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. De Goudlanden. Het zijn onrustige tijden voor de goud landen. De speculatie heeft achtereenvolgens aanvallen op den Zwitserschen franc, op den Nederlandschen gulden en op den Fran- schen 'franc gedaan, zonder dat daar even wel een nederlaag op is gevolgd. In alle drie landen hebben de voorstanders van deva luatie zich luide doen hooren en doen dat nog. Dat er in ieder goudland zulk een bewe ging pro-devaluatie is, een economische op positie dus, is niet meer dan natuurlijk. En in Frankrijk zoowel als in Zwitserland heeft deze beweging een direct offensief ingezet. In het Fransche geval had zij de leiding bij het ten val brengen van het kabinet- Flandin, dat zelf steeds beweerd, had, dat zijn ondergang de devaluatie van den franc mee zou brengen. Maar vlak vóór de beslis sing' aarzelde de opper-devaluïst Paul Reynaud zelf, verklaarde dat hij tegen devaluatie-in-paniekstemming was en dat hij het middel volstrekt niet als een panacée voor alle kwalen beschouwdeen toen Flandin eenmaal gevallen was, vormde Bouisson een nieuw kabinet vananti- devaluïsten. In Zwitserland werkt de parlementaire practijk geheel anders. Het referendum is daar de toeststeen Zondag heeft men er de met zooveel ophef aangekondigde volks stemming gehouden over ,.het crisis-initia tief", behelzend een aantal ingrijpende maat regelen dat gezamenlijk de practische toe passing van staatssocialisme beteekende. Het parlement had dit plan al verworpen. Het bevatte niets minder dan een gi*ondwetsher- ziening, waarbij de regeering volmacht zou krijgen om loonsverlaging te beletten en prij zen te beschermen. Een vorm van economi sche regeerings-d ictatuur dus, die naar de algemeene opinie tot het devalueeren van den Zwitserschen franc gedwongen zou heb ben. Het Zwitsersche volk trok dan ook ter stembus met de gedachte: we stemmen voor of tegen devaluatie. Het heeft devaluatie met 566.242 tegen 424.878 stemmen, dus met een meerderheid van 141.364, verworpen. Maandagmorgen is een Nederlandsehe bom ge sprongen. De minister van Economische Za ken, mr. Van Steenberghe, is afgetreden om dat hij zich niet langer met de politiek van feet kabinet-Colijn kan vereenigen, waarin alle ministers tegenstanders van devaluatie zijn. Hij is er voorstander van geworden en zijn opvolger, de bekende anti-devaluïst prof. ir. Gelissen. is meteen benoemd. Men kan uit al deze gebeurtenissen van de laatste dagen niet anders afleiden dan dat de deflatie-politiek in de drie goudlan den op het moment nog zeer sterk staat. Een andere vraag blijft, of zij zich op den duur even sterk zal kunnen handhaven. Het aspect der gebeurtenissen wisselt snel, de in ternationale economische verhoudingen zijn éen groote janboel. Maar dit is volkomen duidelijk: in de goudlanden beschouwt op dit oogenblik de meerderheid devaluatie nog steeds als een onzeker avontuur, en de erva ringen van andere landen inspireeren niet voldoende tot navolging. De Franschen heb ben zelf ruime ervaring met monetaire expe rimenten opgedaan, de Zwitsers en de Hol landers weten niet hoe hun eigen volk er op reageeren zou, en willen het risico liever niet nemen. Een meerderheid althans wil dat niet. Het spreekt vanzelf dat de strijd nog niet uitgevochten is. Zoowel in Frankrijk en Zwit serland als bij ons staat men voor zware be- zuinigings-consequenties als men niet deva lueert. Maar de objectieve beschouwer van de zen economischen strijd moet wel concludee- ren, dat de val van een regeering niet nood zakelijk een totale koersverandering in de economische gedragslijn met zich sleept. Dat zou ook in Nederland niet het geval behoeven te zijn als liet kabinet-Colijn bij de behande ling van het groote bezuinigingsplan het loodje mocht leggen. De talrijke ministerwisselingen zijn geen gunstig voorteeken voor de naaste toekomst van deze regeering, al hebben die zeer uiteenloopende oorzaken gehad. Maar als het kabinet-Colijn mocht vallen op een quaes- tie van economisch beleid, dan is daarmee de vraag „deflatie of devaluatie'" nog niet beant woord, en het treft in de heden gedane mede deelingen, dat alle ministers, met inbegrip dus van de R.K. mr. van Schaik en Deckers, tegenover de devaluïstische inzichten van mi nister van Steenberghe staan. Het is en blijft de verdere ontwikkeling van de internationale verhoudingen, die over liet lot der goudlanden zal moeten beslissen. Zelf zijn zij het is uit de gebeurtenissen geble ken niet geneigd tot omgooien van het roer. R. P. IJMUIDEN NU TS SPAARBANK. In Mei meer terugbetaald dan ingelegd. Gedurende Mei 1935 werd ingelegd: Kantoor Julianakade f 37.868.49 Kantoor Willebrordstraat f 14.672.89. Kantoor Santpoort f 498.18. Totaal f 53.039.56 en terugbetaald: Kantoor Julianakade f 35.261.74 Kantoor Willebrordstraat f 18.839.87. Kantoor Santpoort f ld 1.10. Totaal f 54.212.71. In Mei werd dus meer terugbetaald dan ingelegd en wel een bedrag van f 1.173.15. Het tegoed der spaarders op 1 Mei 1935 be droeg f 1.144.931.75. Het tegoed der spaarders op 1 Juni 1935 bedraagt f 1.143.758.60. Uitgegeven werden 30 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 14 spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 3432, Nederlandsehe Unie van Bellamyanen (N. U. V. B.). Afdeeling IJmuiden opgericht. Men schrijft ons: ..Niet voor een betere regeling van het in- ..dustrieele en maatschappelijke stelsel, op „een hoogeren zedelijken grondslag, en voor „een doelmatiger verzekering der algemeene „welvaart erkend wordt in het belang te zijn „niet van één bevolkingsklasse, maar van „allen gelijkelijk, van rijken en armen, be- „schaafden en dommen, ouden en jongen, ..zwakken en sterken, mannen en vrouwen, „kan er eenig uitzicht bestaan, dat zij ver- kregen wordt!" (Edw. Bellamy). Het doel der Unie is deze erkenning door te doen dringen. Zij tracht dit doel "te be reiken langs' den politieken weg. Waarom? Eerst nog een vraag. Wat is een utopist? Een utopist is iemand, die zich bezig houdt met droombeelden. Droombeelden in den zin van hersenschimmen. Er is echter een hoo- gere orde van droombeelden, de profetie, de gave der voorzegging. De profetie wordt me nigmaal in den vorm van droombeelden weer gegeven. Het blijft dan soms nog een moei lijke taak en is menigmaal zeer ingewikkeld de bedoeling te onderscheiden. Bellamy was een utopist wordt wel eens beweerd, evenals Thomas More e.a. Alhoewel Thomas More geen slecht gezelschap is, is de bewering ten opzichte van Bellamy zeker niet juist. Bel lamy was geen utopist, doch een ziener. Te meer. daar de vorm van zijn voorspellingen niet moeilijk is te onderscheiden en reeds thans bewaarheid wordt. Hij ziet de uitein delijke verwarring, gesticht' door de aanbid ding van het gouden kalf, verbrijzelt echter niet in gerechtvaardigden toorn de tafelen der wet, doch houdt de tafelen der mensche- lij'kheid hoog, als een licht boven de verdwa zing dezer eeuw. Politiek is het voorstaan éener staatkun dige richting. Hiertoe is het noodzakelijk, dat de voorstanders zich vereenigen. De prac tische uitvoering van Bellamy's staatkundige richting dwingt tot den vorm der N.U.V.B. Alweer een politieke partij, zal men zeggen. Goed. Maar dan een, die niet schaadt en niet geschaad kan worden, doch die zal trachten den versuften, staatkundig vastgeloopen 20- eeuwschen mensch terug te brengen tot de nuchtere werkelijkheid. Bellamy houdt zijn licht niet onder den korenmaat. In elke bi bliotheek kan men zijn werken raadplegen. Hoog. edel en voornaam is de doelstelling. Zij is bovendien practisch eenvoudig, zoo eenvoudig, klaar en duidelijk, dat men zich schaamt niet eerder daarvan kennis geno men te hebben Op een propagan da verga d e ring is boven staand uiteengezet. Op 31 Mei is opgericht de eerste afdeeling der N.U.V.B. in Nederland tc IJmuiden. Voor de vorming van een be stuur stelden zich beschikbaar de heeren: A. Th. Tieman, voorzitter, J. Nat, secretaris, J. Visser, penningmeester, F. Maas en J. Demmers, leden. EENDRACHT MAAKT MACHT Aan het 37ste jaarverslag van de Vereeni- ging van Personeel in dienst bij den Rijks Wa terstaat „Eendracht maakt Macht" ontleenen wij het volgende. Geconstateerd wordt dat de eenheid in de organisatie niet het minst ge schokt is, ondanks alles. Het ledental bleef stationair en bedroeg op 1 Jan. 1935 968. Op 1 Mei 1935 was het gestegen tot 981. De afdeeling Noordzeekanaal is de groot ste van E. M. M. en telt 103 leden. Over 1934 kon een batig saldo van 484.22 1/2 geboekt worden. IN VEILIGE HAVEN. Op Woensdagavond belegt de loge „In Veilige Haven", van de I.O.G.T. een open bare vergadering in het gebouw Oranje straat 2. Als spreker zal optreden onze vroegere plaatsgenoot de heer J. C. Ver meulen. He programma vermeldt o.a. muziek, zang en declamatie. In de pauze wacht het publiek een verrassing. Toegang gratis, aanvang 8 uur. SNEEVLIET SPREEKT VOOR HET PLAATSELIJK ARBEIDSSECRETARIAAT. Voor Donderdagavond 6 Juni heeft het Plaatselijk Arbeidssecretariaat een vergade ring vastgesteld in de voorma^ge Geref. kerk aan de Willebrordstraat. De heer H. Sneevliet, voorzitter van het N.A.S. en lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, zal daar spreken over de aanpassingspolitiek van het ministerie-Colijn Het 77 millioenplan. Er zal gelegenheid zijn voor debat. JUBILEUM MEJ. DALHUYZEN. Mej. Dalhuyzen heeft gejubileerd! Zaterdag was de vaderlandsche driekleur bij de Insin- gerschool uitgestoken, omdat zij 25 jaar bij het onderwijs was verbonden. Was het de wensch der jubilaresse om dezen dag ongemerkt te doen voorbij gaan, anders was de gedachte van het schoolpersoneel. Alvorens het lesuur aanving had men de kinderen bijeengebracht in de tuinzaal, waar bij tevens eenige bestuursleden aanwezig wa ren. Bij het binnentreden van mej. Del'huy- zen werd door de kinderen gezongen Ps. 121 4. waarna de heer J. Dalhuyzen als hoofd dei- school haar toesprak en haar toewenschte dat zij nog vele jaren, tot welzijn der jeugd, het onderwijs mocht dienen. Vervolgens werd het woord gevoerd door Ds. J. W. Swaan na mens het schoolbestuur en door mevr. Swaan namens de moeders van de leerlingen. Hierna complimenteerde den heer D. Selling, namens het schoolpersoneel de jubilaresse, waarbij hij haar een vulpen aan bood. Hiermee was de eenvoudige huldiging afgeloopen (Onder leiding van Mr. Zeldenrust is Zondag een bridgetournooi ge houden in het vliegtuig F 36 tijdens een vlucht boven het IJselmèerj. Een bridgepartijtje in een vliegtuig, Wat zegt u daar als nieuwtje van? Het geesteskind van vader Goudsmit Komt op een nog weer hooger plan. Zoo'n evolutie maakt het vliegen Nog tot een veel serieuzer zaak, En anderzijds het nobel bridgen Tot een Icarisch soort vermaak. U snapt wel, dit verheven kaarten Werd toch niet luchtig opgevat, En dat dit hooge bridgegezelschap Niet vluchtigjes te spelen zat. Al maakte zelfs de zwakste speler Nooit zooveel slagen in de lucht, Al. gingen deze enthousiasten Nooit voor een robber op de vlucht, Men bleef, hoezeer in hooger sferen, Toch diep verzonken in 't probleem, Er werd natuurlijk hoog geboden. Volgens het K.L.M.-systeem. Aan IJselmeer of IJselmeermin Werd bij het spelen niet gedacht, Die zijn door Culbertson of Goudsmit Dan ook nog niet „in kaart" gebracht. Het is een groot succes geworden. Wie weet wordt het nu meer gedaan. Voordat de laatste kaart gespeeld was, Is er geen speler „down" gegaan. Alleen dacht menigeen, vermoed ik. Terwijl hij tegen d'ander bood, Ik mag dan in mijn hand wat hebben. De hoogste troef heeftde piloot. Visscherijnieuws in een notedop. Prachtige vangst! De Fritz Homann uit Wesermünde is op 7 Mei uitgevaren en keerde 10 dagen later, op 17 Mei, terug met een vangst van 2000 manden van 100 pond! Nadr zee. Op 27 Mei is een gedeelte der log- gervloot uit Emden ter haringvangst op de Noordzee uitgevaren. De geheele vloot, be staande uit 67 booten, zal op 5 Juni de haven verlaten hebben. Begin der haringvangst. De Bremen-Vege- sacker Maatschappij is op 28 Mei begonnen met de haringvangst. Reeds zijn vele loggers uitgevaren. Op 14 Juni zal de heele vloot, 65 loggers tellende, elk met een bemanning van 17 koppen, uitgevaren zijn. GRATIA—PLATO. Met ingang van Woensdag 5 Juni zullen de oefeningen bij wijze van proef plaats hebben op het terrein van V. S. V. aan de Frans Hals straat. Bij ongustiig weer wordt evenwel in het gymnastieklokaal geoefend. De adspiranten en deleden worden verzocht zich van te voren te overtuigen waar de oefe ningen plaats hebben, hetgeen te zien is aan de edur van den sigarenwinkel van de wed. Goossens, hoek Willemsbeekweg—Velserduin- weg waar de woorden „terrein" of „gym nastieklokaal" de plaats der oefeningen aan geven. De vereeniging heeft ingeschreven voor de athletiek-competitie K. T. K. en de Bonds- wandeldag op 23 Juni. BESOMMINGEN VAN MAANDAG Stoomtrawlers: Amsterdam, IJM. 58, 525 manden f 2330. Rotterdam, IJM. 112, 500 m. f 2640. Roode Zee, IJM. 41, 130 m. f 1100. Beyer, IJM. 46, 400 m. f 1790. Hoop, IJM. 46 300 m. f 1580. Eendracht, IJM. 117, 370 m. f 1910. Maria Elisabeth, IJM. 114, 130 m. f 980. Motorloggers: KW 5 f 650. KW 38 f 610, KW 112 f 240, KW 28 f 330, KW 124 f 520, KW 104 f 840, KW 135 f 380, KW 151 f 750, KW 173 f 250, KW 95 f320, KIW 35 f 670. KW 134 f 320, KW 14 f 300, KW 107 f 400. KW 41 f 710. Door een misverstand zijn deze besommin gen niet in ons nummer van Maandag opge nomen. DE WERKLOOSHEID. Zaterdag 1 Juni waren aan de Gem. Ar beidsbeurs als werkzoekende ingeschreven'. 374 bouwvakarbeiders, 301 met-aalbewerkers. 40 kantoorbedienden, 19 huisbedienden, 30 houtbewerkers, 30 landarbeiders, 5.15 vis schers, haven- en transportarbeiders. 674 losse en fabrieksarbeiders, en 301 in overige feeroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 12 metaalbewerkers, 9 kantoorbedienden. 5 huisbedienden, 30 losse- en fabrieksarbeiders en 5 in overige beroepen. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg derhalve 2346. VELSEN Levering van water door het waterleidingbedrijf. ieder ter inzage gelegen. Binnen den bij de Woningwet gestelden termijn zijn geen be zwaren ingediend. B. en W. stellen den raad daarom voor, plan XIII tot herziening van het oorspronkelijk, bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vast gestelde uitbreidingsplan voor Velsen vast te stellen. Ver. tot behartiging van de belangen der rijpere jeugd. Hoe heette het schip? Aansluitingskosten voor pereeeleigcnaar? Het heeft dé aandacht van B. en W. ge trokken, dat vooral In den laats ten tijd wan neer een nieuw gebouwde woning wordt be trokken dit dikwijls tot gevolg heeft, dat een andere woning leeg komt te staan. Hierdoor komen een groot aantal aansluitingen voor gas en water, gelegd door en voor rekening van de gemeente, renteloos te liggen. De ka pitaalsuitgaven voor die aansluitingen zijn daai-door voor een belangrijk deel improduc tief. Teneinde dit zooveel mogelijk te be perken, komt het gewenscht voor, dat de aansluitingskosten voor water voor rekening van den eigenaar van de aan te sluiten per- ceelen komen. Die kosten kunnen per perceel geraamd worden op ongeveer f 15. B. en W. stellen den raad daai*om voor, ar tikel 7 der verordening, regelende de voor waarden voor de levering van water door het waterleidingbedrijf, te wijzigen als volgt: De 7e alinea wordt gelezen: „De aanleg van de dienstleiding en het aanbrengen van de hoofd- en afsluitkraan geschiedt uitsluitend door het waterleiding bedrijf voor rekening van den eigenaar van het perceel. De dienstleiding met toebehoo- ren is eigendom van het waterleidingbedrijf". De 8e, 9e, 10e, 11e, 12e en 13e alinea's ver vallen. De 14e alinea wordt gelezen als volgt: Het is verboden aan de dienstleidingen, welke door het waterleidingbedrijf worden onderhouden, veranderingen of herstellingen van welken aard ook aan te brengen". Het loon bij de Rijkswerkverschaffing. Op 33 cent gebracht. De arbeiders, bij de rijkswerkverschaffing werkend, ontvangen lager loon dan zij, die in de plaatselijke werkverschaffing zijn te werk gesteld, omdat de eerste bovendien nog voeding krijgen. Totnogtoe was deze regeling in Velsen niet ingevoerd. Thans heeft de mi nister het uurloon voor die arbeiders bij de Rijkswerkverschaffing van 38 op 33 cent bracht. HERZIENING VAN HET UITBREIDINGSPLAN Den 30 October 1934 stelde de raad van Vel sen in handen van B. en W. om advies, een verzoek van de N.V. Kennemer Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen te Bloemendaal om haar vergunning te verleenen tot het aanleggen van wegen over het ter rein te Santpoort, begrensd door den spoor weg Haarlem-Velsen, de Willem de Zwijger- laan, den Bederoodscheweg en den Duinweg of Duivelslaan. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. in overleg met de Vaste Commissie voor uit breidingsplannen in Noordholland, de com missie van bijstand in het beheer der open bare werken en adressante, een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding voor deze gemeente, voor zooveel het bovenbe doelde gedeelte betreft, doen ontwerpen. Dit ontwerp (aangeduid als ontwerp XÜD heeft, overeenkomstig de daaromtrent gestelde wettelijke bepalingen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, van 26 April 1935 af gedurende vier weken op de gemeente-secretarie voor Men schrijft ons naar aanleiding van de Ten toonstelling der Vereeniging tot Behartiging van de Belangen der Rijpere Jeugd, Velsen: Zijn er nu nog menschen in IJmuiden en Velsen, die niet weten, dat er zoo'n vereeni ging bestaat, die jongens en meisjes nuttige en aardige dingen leert maken? Of zijn er nu jongens en meisjes, die niet weten dat er ge legenheid is om fijne lampen te leeren zagen, reuzen schepen te bouwen, beelderige hand werken te maken? Hoeveel bezoekers er geweest zijn? Wij weten het niet er werd geen emtrée gevraagd en dus niet gecontroleerd. Maar ik droom 's nachts nog van de eindelooze rijen voort- schuivende menschen en kinderen. Het moet in ieder geval een getal van 4 cijfers zijn ge weest. Ook veel jongens en meisjes kwamen er. En het financieele resultaat? Best tevreden zijn we! Slechts weinig bezoekers zijn ons busje voorbijgeloopen. Maar om de financien was het niet in de eerste plaats begonnen. Wij wilden weten of er belangstelling voor dit werk is en daar zouden staaltjes van te ver tellen zijn! Gelukkig hebben ook sommigen hun bewondering omgezet in een lidmaat schap. De vraag, die wij ons verleden jaar stelden Zou onze gemeente belang stelilen in dit werk, is met een duizendvoudig „ja" beant woord. En dan moet nog iets verteld worden over den naam van het schip. Dat is een geschie denis apart: een schrift vol namen, 333 staan er in. En ze zijn een studie waard want ze ge ven precies aan wat er onder de bezoekers leeft. Burgemeester Rambonnet is 25 maal ge noemd. En dan Wilhelmina, Emma en Juliana! Verscheiden keeren lezen wij ook namen van trawlers en loggers en daar tusschendoor weer Stormvogels en Zeemeeuwen. De zeehelden schijnen uit den tijd te geraken dat zijn er maar enkele; Vrede en Pax zien wij hier en daar en dan weer IJmuidens Bloei, IJmuidens Jeugd en enkel IJmuiden; opwekkingen als Vooruit, Voorwaarts e.d. geven blijk dat we den moed nog niet laten zinken en de vele Normandie's, dat we nog altijd bewondering koesteren voor het grootste schip in zijn soort. Ook de naam van burgemeester Kwint kwam voor, evenals de afleiding 'k Win 't een pessi mistische grappenmaker schreef er onder ,,'kWin 't niet" hij heeft het ook trouwens niet gewonnen. En nu de oplossing. Onze Burgemeester zei, dat de eerste naam erg moeilijk was en dat hij daarom een tweede gegeven had voor het geval de eerste niet geraden was. De voorlezing van den eersten naam was de grootste verrassing van de heele tentoonstel ling: „Dient je". „Nou mot je toch ophouwe!" zouden wij in IJmuiden zeggen. Maar het bleek goed ge zien: die naam is door niemand geraden! De tweede naam geeft een bewijs dat de nieuwe Burgemeester in zeer korten tijd zijn gemeente begrepen heeft, gevat heeft waar wij over denken, waar wij trotsch op zijn als IJmuidenaar buiten elk belang om: „Neeltje Jacoba". Had burgemeester Kwint een bete ren naam kunnen verzinnen om te zeggen dat hij met hart en ziel reeds in onze gemeente thuis hoort? Vijfmaal was „Neeltje Jacoba" geraden en er moest d-us geloot, worden. De eigenaar van bonnetje no. 161 zal de gelukkige eigenaar van het schip worden. Bij den heer Sinjewel op het Wilhelminaplein is het schip met het origineele schrijven van den Burge meester tentoongesteld totdat het afgehaald wordt. De winnaar gefeliciteerd! r de Bank van Frankrijk stonden vorige week rijen menschen, die hun bankpapier voor goud gingen inwisselen, GYMNASTIEK SPORTDAG K.T.K. Ook dit jaar zal de Kennemer Turnkring in Haarlem op één van de Zaterdagen in Juli een sportdag houden. De sportdag zal ook nu bezet zijn door gymnastiek-, spel- en zwemwedstrijden, waar van eerstgenoemde alleen voor adspiranten bestemd zijn en de beide andere onderdeelen voor leden en adspiranten. De gymnastiekwedstrijden zijn voor ploegen van zes deelnemers. Uitgevoerd moeten wor den een vrije oefening, twee brugoefeningen en twee paardsprongen, waarvan alleen de vrije oefening voorgeschreven is. Deze wed strijd is klassikaal. Voor de verschillende groepen adspiranten, voor de dames en voor de heeren zijn in de zwemwedstrijden schoolslagnummers en vrij? slag-nummers bestemd, en bovendien esta fettes. Als spelen gelden voor de adspiranten slag bal, kastie, grensbal en slingerbal, voor de dames grensbal. en voor de heeren slingerbal. Zoo noodig worden voorwedstrijden gehouden. BONDSWANDELDAG. Op 23 Juni houden 14 kringen uit het K.N. G.V. een z.g. Bondswandeldag. Ook de Kennemer Turnkring zal daaraan medewerken. De tijdsgrens voor dezen marsch van 30 K.M. is 6 1 2 uur. Haarlem is begin- en eindpunt. Er zijn zcowei persoonlijke- als vereenigmgs- prijzen beschikbaar. Bij voldoende deelneming organiseert de K.T.K. op denzelfden dag een jeugdmarsch van 20 K.M., af to leggen binnen 51/2 uur.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1