UIT HET BUITENLAND KUNST VAN HEDEN. THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL. Engelands nationale Vredesenquete. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT „IJSDAG 4 JUNI 1935 Minister Caillaux begint zijn taak. Twee commissies gevormd. Onaantastbaarheid van de munt en even wichtige begrooting/' Geen plan tot bijeenroeping van monetaire conferentie. Frankrijk. Caillaux begint zijn taak. pe minister van financiën Caillaux besloot *0t het instellen van een commissie van vier eden t°t reorganisatie van de financieele markt en tot bestudeering van de voorwaar- Li van vorming van een bankiers-groep, «•elke belast zou worden met de controle van Introducties ter beurze en der uitgifte van «ieuwe fondsen. De minister bereidt den tekst van een wets ontwerp voor, waarbij strenge straffen gesteld «orden op het plaatsen van fondsen waarvoor ïeen toestemming is verleend. ;cpe nadruk zal gelegd worden op de nood zakelijkheid van onaantastbaarheid van de munt en een evenwichtige begrooting. Naar aanleiding van het feit, dat Caillaux volgens eenige bladen zou overwegen, stap an te doen tot het bijeenroepen van een nieuwe monetaire conferentie, ten einde een internationale aanpassing der valuta's te ver krijgen- wenscht de Fransche minister van Financiën aldus Reuter uitdrukkelijk te verklaren, dat, hoewel hij voorstander is van een stabilisatie der munt. het niet aan hem staat, een dergelijk initiatief te nemen. De minister wijdt zich uitsluitend aan zijn dubbele taak: het in evenwicht brengen van ontvangsten en uitgaven op een normale be- jrooten en de absolute handhaving van den franc op zijn huidige pariteit. Niettemin is de minister van oordeel, dat de herleving van het handelsverkeer en het internationaal economisch herstel zeer in de hand zullen worden gewerkt, wanneer de andere landen zuilen inzien, welke voordee- len verbonden zijn aan de onwrikbare hand having van de valuta, zooals Frankrijk die toepast, en wanneer zij gezamenlijk er naar zullen streven, de monetaire stabiliteit over e geheele linie te herstellen. Italië. Troepentransporten naar Oost- Afrika gaan door. Uit Napels en Genua zijn Zondag twee groote stoomschepen naar Oost-Afrika in zee afstoken. Aan boord van den Rosario Sauro bevinden zich 1000 artilleristen, 70 onderoffi cieren en 54 officieren. Het uit Genua uitge- loopen stoomschip „Duohessa de Costa" heeft ongeveer 800 geschoolde arbeiders aan boord. Opnieuw een incident met Abessynië. In het grensgebied tusschen Italiaansch So- maliland en Abbessynië heeft zich een nieuw incident voorgedaan. In Italiaansche politieke kringen geeft men uiting aan de meening, dat het nieuwe incident een merkwaardige inleiding vormt voor de Donderdag a.s. te Milaan beginnende werkzaamheden van de ItaliaanschAbbes- synische arbitragecommissie. Betreffende het incident wordt van offi- cieele Italiaansche zijde het volgende mede gedeeld: „Een groep gewapende Abessyniërs heeft op 1 Juni in het gebied der Dankali een aanval DO X maakte haar laatste reis. Op specialen vrachtwagen naar Berlijnsch museum De laatste tocht van de 12-motorige Dornier- vliegboot „Do-X" naar een Berlijnsch museum, vormt wel een scherpe tegenstelling met de vluchten die zij vroeger over oceanen en we- relddeelen heeft gemaakt. Het duurde acht uren voordat het toestel den afstand van an- derhalven kilometer van een Berlijnsche gracht naar het museum had afgelegd. Een speciale vrachtwagen was gebouwd om den zwaren romp van de machine te vervoe ren. Het straatverkeer was stopgezet en de bovenleiding van de electrische tram was met het oog op 't gevaar voor kortsluiting stroom loos gemaakt. Op den af te leggen weg bevond zich een lichte helling en daar de remmen van den vrachtwagen niet pakten, moest aan de ach terzijde een kleine vrachtauto worden aange koppeld, dit in tegengestelde richting trok. In het gezicht van de haven strandde het trans port nog, doordat de wielen van den vracht wagen wegzakten. Met een takel werd het ge vaarte weder in het goede spoor gebracht, en thans bevindt zich de „Do-X" eindelijk in vei lige haven. gedaan op een inboorlingen-voorpost, die was ingesteld ter bescherming der Italiaansche grens. Bij den aanval zijn 30 inboorlingen ge dood, terwijl ongeveer 200 stuks vee als buit werden weggedreven. De militaire autoritei ten in dit district hebben de noodige voor zorgsmaatregelen ter bescherming der grenzen genomen. Op denze-lfden dag hebben bij Moestahil in Somaliland ongeveer 20 gewapende Abessy niërs getracht, de Italiaansche linies te over schrijden. Nadat de Italiaansche inboorlingen- troepen hadden gewaarschuwd, openden de Abessyniërs het vuur, dat van Italiaansche zijde werd beantwoord. De aanvallers hebben verliezen geleden." GRETA GARBO MET VACANTIE NAAR ZWEDEN. Greta Garbo is Zaterdag van Hollywood naar New York vertrokken op weg naar Zwe- aen, waar zij vijf maanden met vacantie zal doorbrengen. Zij had haar vertrek geheim gehouden en teneinde niet opgemerkt te worden had zij zich in oude kleeren gestoken, doch iemand heeft blijkbaar de slordig gekleede figuur die in een hoekje van een oude auto zat weggedoken, herkend, want toen zij vlug in den trein stapte stonden er tientallen fotografen om haar vlucht te vereeuwigen. Westelijke staten der V. S. zwaar getroffen. Doodencijfer tot 185 gestegen. Een der ontvoerders van Weyerhauser gevat. Na hevig geweervuur door 20 agenten gearresteerd. Het Amerikaansche departement van justitie maakt bekend, dat Volney Davis, lid der bende van den tegenwoordigen staats vijand no. 1, Alvin Karpis, een der mede plichtigen aan de ontvoering van den ban kier Bremer en den zoon van den multimii- lionnair Weyerhauser, Zaterdag te Chicago na een hevig geweervuur door 20 agenten dei- federale politie is gearresteerd Lampersberger in Tsjecho- Slowakije. Gisteren aan de Tsjechische autoriteiten uitgeleverd. Van officieele Tsjechische zijde wordt me degedeeld, dat de Duitsche emigrant Lam persberger, die op 27 April bij het grenssta tion Eisenstein op Tsjechisch gebied werd gearresteerd en naar Duitschland gebracht, Maandag is uitgeleverd aan de Tsjechische autoriteiten Sprekende Resultaten RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 uanaf - met garantie, pijn- vanar j óo. l00s trekkcn inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Normandie verovert den blauwen wimpel. In recordtijd den Atlantischen Oceaan over. Groote geestdrift bij de aankomst. Het aantal dooden tengevolge van de over stroomingen en de tornado's in de Westelijke staten is gestegen tot 185. In Nebraska alleen zijn reeds 140 menschen om het leven geko men, In het zuid-westen van Kansas -en in het noorden van Oklahoma- heeft de Republikein- sche Rivier in zijn geheele stroomgebied groote verwoestingen aangericht. Duizenden zijn dakloos geworden, terwijl de totale schade wordt geschat op 12 millioen dollar. Over een afstand van 400 K.M. zijn alle bruggen weggeslagen. De situatie wordt ern- st-iger gemaakt door het opsteken van zand stormen. De nationale garde is gereqüireer-d om het vee in Missouri en in Mississippi te redden Wn het uit het noorden naderende water, het federaal leger zal hulp verleenen, (Van onzen correspondent.) LONDEN, 3 Juni. Meer dan 9.000.000 Britten uit alle deelen van het Vereenigd Koninkrijk hebben thans het vragenformulier, uitgezonden door de Britsche Vereeniging voor den Volkenbond en ontworpen met het doel de openbare meening over belangrijke vraagstukken van oorlog en vrede te leeren kennen, ingevuld en ondertee kend. De vragen, welke ér zij nog eens aan herinnerd worden gesteld, zijn de volgende: 1. Moet Groot Brittannië lid blijven van den Volkenbond? 2. Zijt gij voor algemeene vermindering van bewapening bij internationaal vergelijk? 3. Zijt ge voor algemeene afschaffing, bij internationaal vergelijk, van nationale mili taire en maritieme luchtstrijdkrachten? 4. Moeten de vervaardiging en verkoop van wapens als particuliere winstmakende bedrij ven bij internationale overeenkomst worden verboden? 5. Indien een natie een andere natie aan valt meent ge dan dat de andere naties moe ten Samengaan om de aanvallende natie te dwingen op te houden, a met gebruik van economische en non-militaire middelen, b zoo noodig met militaire maatregelen? De jongste schifting en telling der antwoor den heeft de volgende cijfers opgeleverd: Vraag 1. totaal 9.098.537, ja 8.825.360, neen 273.177. Vraag 2. totaal 9.004.069, ja 8.326.003, neen 678.066. Vraag 3. totaal 8.915.527, ja 7.565.212, neen 1.350.313. Vraag 4. totaal 8.909.107, ja 8.289.455, neen 619.653. Vraag 5a. totaal 8.443.773. ja 7.940.852, neen 502.921. Vraag 5b. totaal 7.322.987, ja 5.454.104, neen 1.868.874. De formulieren zijn toegezonden aan alle kiezers en ongeveer 40 percent van de kiezers heeft de formulieren ingevuld, in sommige districten niet meer dan 20 percent, in andere districten soms meer m 80 percent. Een aanzienlijk deel der b. king, hier en elders: is nimmer te bewegen formulieren in te vul len en het gewone stembiljet van den kies gerechtigde hoort er bij indien de wet het niet verlangt. Als men daarmee rekening houdt dan kan men slechts zeggen dat het werk van de hierboven genoemde Vereeniging, geleid door Lord Cecil, goede vruchten heeft gedragen en treffend weerklank heeft gevon den in de harten van alle menschen, die nor maal besef hebben van hun maatschappelijke saamhoorigheid en die daarom geacht kun nen worden de beste openbare meening te vertegenwoordigen. Tusschen thans en den dag, 27 Juni, waarop de volledige uitslag in een vergadering in de Albert Hall, Londen, zal worden bekend ge maakt, zullen geen analyseerende cijfers van de enquête meer worden gegeven. Reeds een maand geleden heeft men de ver spreiding en de verzameling der stembiljetten stopgezet. Maar het tellen en schiften eisoht veel tijd en daar zijn nog wel drie weken mee gemoeid. Het groote belang van de enquête is door belangrijke vertegenwoordigers van alle politieke partijen ingezien en Conserva tieve, Liberale en Labour-vrijwilligers hebben om strijd hun tijd en werkkracht gegeven aan de onderneming. De eindcijfers zullen formeel aan de regeering en aan parlementsleden wor den overhandigd. Herhaaldelijk hebben de on dernemers den wensch uitgesproken dat dit Engelsche voorbeeld door andere landen zal worden gevolgd. Uit New York 3 Juni: Het Fransche passa giersschip „Normandie" is er in geslaagd het blauwe lint voor den snelsten overtocht over den Atlantischen Oceaan te veroveren. Het is om 10.50 hedenmorgen bij het lichtschip Am brose aangekomen en heeft de reis volbracht in vier dagen, drie uur en twee minuten, waar door het record van het Italiaansche schip „Rex" met 2 uur en 28 minuten is verbeterd. De „Normandie" heeft met een gemiddelde snelheid van 29.98 knoopen gevaren, waardoor alle records zijn geslagen. De afstand tusschen Bishop Rock en het lichtschip Ambrose werd met deze snelheid afgelegd. Zondag behaalde het .schip over een afstand van 174 mijl een snelheid van 32.39 knoopen. Ofschoon kort voor het aankomen van de „Normandie" werd gemeld dat het schip er niet in was geslaagd den „Blauwen Wimpel" te veroveren tengevolge van de slechte weers omstandigheden, waardoor het schip genood zaakt zou zijn geweest een omweg van 100 zee mijlen te maken, alsmede een kleine averij, is thans officieel vastgesteld, dat de Oceaanstoo- mer van de Compagnie Generale Transatlan- tique het record, dat op naam van het Ita- laansche schip „Rex" stond, heeft verbeterd en het recht heeft verworven op de unieke onderscheiding. Enthousiaste ontvangst. Bij het binnenvaren van de haven van New York werd de Normandie begroet met een oor- verdoovend lawaai van de sirenes van alle schepen. Boven het enorme schip manoeu vreerden vliegtuigen met fotografen. Langs de kaden en op de huizen nabij de haven was het zwart van de mensehen. Mevrouw Lebrun, de echtgenoote van den president van de Republiek, was de eerste die van boord ging. Onder groote geestdrift van de menigte reed zij naar haar hotel. De hulde der Ameri kaansche regeering. Ook de Amerikaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken. Huil, liet zich niet- onbe tuigd en wel op een zeer bijzondere wijze, al dus lezen wij in de Tel. Hij hield namelijk een begroetingsrede in Washington, welke per telefoon werd overgebracht naar het vrij heidsbeeld in de haven van New-York.. De menschelijke stem werd daar omgezet in lichtsignalen, die door een specialen spiegel van 3.5 decimeter middellijn in -de toorts van het standbeeld, werden uitgezonden naar -de „Normandie". Daar werden zij opgevangen en door middel van een foto-electrisch appa raat weer in geluid omgezet, zoodat zij ver staanbaar werden. Omstuwd door honderden booten naderde het schip de nieuwe kade. welke speciaal is gebouwd en nog niet geheel is voltooid. Voor de ontvangst-delegaties meesten twintig sleenbooten worden gehuurd, waarop zich o.a. bevonden de burgemeester van New-York La Guardia, de Fransche gezant en zijn echt genoote en vertegenwoordigers van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Indrukken uit het Palais des Beaux Arts te Brussel. (Van onzen correspondent). GOEMBOES EN VON ECKHARDT ZULLEN NIET DUELLEEREN. Heit persoonlijke conflict tusschen den lei der der partij der kleine landbouwers, Tibor v-on Eckhardt en den Homgoarschen minister president Goe-mboes, is in allen vorm bijge legd. De secondanten van beide partijen kwamen Maandag in het gebouw van den premier bij een voor een onderhoud in den loop waarvan, naar de avondbladen melden, het gelukt is een definitieve en vriendschappelijke oplos sing te bereiken van het incident. Brussel. Mei. De Belgische schilders zijn wel doordron gen geweest van de beteekenis der tentoon stellingen in deze periode gehouden. Tegen over de buitenlandsche kenners, die van alle kanten aanstroomen, hebben zij zich van hun besten kant willen toonen. Zoowel op de retrospectieve van Kunst van Heden in het Palais des Beaux Arts als op de afdeeling .Moderne Kunst" op de wereldtentoonstelling Brussel 1935 vindt men een kerncollectie van de beste Belgische schilders van heden. En wie een studie zou willen maken van de ont wikkeling der schilderkunst in de laatste dertig jaar van de 19e en de eerste dertig jaar der 20e eeuw, vindt hier voor zoover het België betreft, een rijk en goed geschikt ma teriaal. Wij bepalen ons thans tot de retros pectieve van de Kunst van Heden. Op de schilderijen van de wereldtentoonstelling ko men wij later terug, wanneer de catalogus welke thans nog niet gereed is, eenige leiding kan geven in deze veelheid. Wanneer wij hier eenige hoofdwerken van de Belgische meesters der 19e eeuw bij elkaar zien, blijkt het. dat de meeste daarvan nog slechts op historische gronden volledig ge waardeerd kunnen worden. Een echter is over het graf heen, niet slechts lévend maar zelfs nog heel jong gebleven: Jan Stobbaerts. Wanneer wij zijn inzending zien wordt het ons duidelijk dat werkelijk goede, groote kunst door den tijd onaangetast blijft. Wat de allerjongste schilders nu weer zoeken, subtiele toonmodulaties, was ook het ideaal van Stobbaerts. En de ..hobby" van een school, die thans geen aanhangers meer telt en welke de schilderkunst wou reduceeren tot een evenwicht van volumina hield ook reeds Stobbaerts bezig. Deze grootmeester vereeni-gde alle kwaliteiten in zich. Hij wist, dat in een schilderij twee elementen zijn, welke niet gescheiden kunnen worden: vorm en kleur, met andere woorden: plastiek en toon. Bij hem vinden we bovendien wat zoo veel jongeren thans zoeken en helaas dik wijls tevergeefs: een poëzie, die niet voort komt uit het onderwerp, maar die opstijgt uit het mysterieuse spel der kleuren Zelden of nooit zag men een levenslust, welke men ten onrechte specifiek Vlaamsch noemt, sa mengaan met zooveel teedere subtiliteiten, met zulk een kinderlijke lust om zich in een droomenwereld te verliezen. Stobbaerts heeft de Pallietery veredeld en op een hooger plan gebracht. Plet menschelijk probleem, dat deze schilder ons voorlegt is een van de merkwaardigste, welke "de 19e eeuw aan kunsthistorici en psychologen ter oplossing heeft aangeboden. Deze kwestie is zoo moei lijk, dat tot nogtoe niemand er een aan vaardbare oplossing voor heeft weten te vin den en zoo komt het. dat aan deze machtige figuur, die een gansch kunsttijdperk van zijn land domineert, nog geen definitieve mono grafie gewijd is. Wanneer men voor deze schilderijen staat, voelt men duidelijk welk een diepe werking er ook nu nog van uit gaat. Ze zijn frisch en bezitten de kracht om ons weer jong te maken daarbij: welk een variatie zoowel in het thema als in de uit werking, welk een eenvoudige waarachtig heid, welk een geestdrift, welk een volko men overgave en welk een eerbied voor het handwerk. Het is onmogelijk om hier een voorkeur te doen gelden. „La Porte Verte" is een meesterwerk, maar „Le Lait de Veau" doet er niet voor onder. En „Narcisse" is even gaaf en even groot. Een veiTassïng was het weerzien van en kele kleine doeken van Piet Verhaer. Er zijn maar weinig kunstenaars en vooral in zijn tijd en omgeving, die zoo weinig aan de schijn en aan.de mode geofferd hebben. Hij was een beperkt meester, maar in die beper king zuiver en volmaakt. En wanneer men gelijk hier geschiedt een goede keuze weet te doen, weet hij óns ook nu nog belangstelling in te boezemen. Henri Evenepoel is lichtelijk door den tijd aangetast. Hij stijgt niet als Stobbaerts boven zijn levensperiode uit, doch blijft er innig mee verbonden. Desniette genstaande kunnen wij hem nog als een nobel, aandachtig en evenwichtig schilder waardeeren. Hij staat ons in elk geval onein dig veel nader dan een Ferdinand Knopf, die toch in het begin van deze eeuw in alle deelen van de wereld bewonderaars had. Wat wij hier van hem zien, boeit ons niet meer. Ook tusschen kunstenaars als Theo van Rijsselbergh (het zelfde geldt van Emile Claus) en ons is de afstand zoo groot ge worden, dat geen direct contact meer moge lijk is. Niemand denkt er 'aan hun talent en eerlijke zoekersdrift te ontzeggen, maar des ondanks spreken zij op geen enkele wijze meer tot ons gemoed. Zij hebben zich tezeer gebonden aan bepaalde kunstopvattingen, dat hun werk onverstaanbaar en onwaar deerbaar wordt voor allen die hun opvat tingen niet deelen. Alleen werk als dat van Stobbaerts dat aan de theorie ontstegen en volkomen vrij van vooroordeelen is, blijft voor alle geslachten begrijpelijk. Van de ouderen moet ik nog noemen Charles De Groux die, zeer ongelijk, hier een aangrij pend werk heeft-, „Le Viatique", en Félicïen Rops, dien men hier van 'n gansch anderen en oneindig aantrekkelijker kant leert ken nen, namelijk als landschapsschilder. Deze Waal heeft langen tijd een bekendheid van bedenkelijk allooi genoten, welke hij dankte aan zijn moiezaam bedachte, meestal nog al armelijke erotische grafiek. Zijn schilderkunst is niet groot, maar zuiver en edel en toont ons een vriendelijke natuurlijkheid, welke wel scherp afsteekt tegen de pijnlijke gezochtheid van zijn ero tiek. Zoo worden dikwijls kunstenaars het slachtoffer van een reputatie, welke zij toe vallig verwerven en die geenszins berust op wat zij werkelijk zijn en wat zij werkelijk kunnen. De collectie Ensors en de inzending van Rik Wouters zijn beide goed, maar leeren ons niets nieuws omtrent deze meesters en geven dus weinig aanleiding tot beschouwin gen. Ensor heeft het geluk gehad na een miskende jeugd niet alleen een groote kring van bewonderaars, maar ook eenige uitste kende exegeten en biografen te vinden. De Parijsehe uitgever Rieder bijv. gaf een klein goedkoop boekje uit door André de Ridder aan Ensor gewijd, waarin men tallooze waardevolle gegevens vereenigd vindt. Over Rik Wouters bestaat een uitstekende mono grafie door prof. A. J. J. Delen. Van de schilders, die thans om en bij de vijftig zijn. vallen niet slechts op deze ten- toonstellinsr. maar overal waar zij exposeeren Constant Permeke ert Hïppolyte Daeye, het sterkst op. Zij vormen de twee polen van de hedendaagsche schilderkunst in België. Wie van de twee men verkiest, hangt af van de geestesgesteldheid v?»i den beschouwer. Wan neer men gevoelig is voor de grootschheid van een kosmische drift houdt men het met Permeke. Wanneer men meer verwantschap voelt met het subtiele glanzen van een verin nerlijkte teederheid sluit men zich bij Daeye aan. Permeke is een oerkracht als er nog nimmer een in de Bo1r>'*che schilderkunst gewoed heeft en zooals alle primitieve drif tige kunstenaars is hij zeer ongelijk. Als het hem lukt maakt hij een meesterwerk, lukt het hem niet dan is het er ook falikant naast. Wij kennen geen schilder, wiens werk zooveel hoogten en diepten vertoont. Wat hier van hem hangt, behoort tot zijn beste stukken. Hier zien wij zijn donkere rustieke levensvreugde, zijn gevoel voor monumentale verhoudingen en zijn vulkanische kracht. Daeve is Permeke's tegendeel. Hij is nauw keurig, aandachtig en bezonnen. Maanden lang overweegt hij in zich zelf alle kansen en mogelijkheden voor hij een penseel op het doek zet. Hij twüfelt tot het laatste toe aan zichzelf en aan de kunst. Wat hii voelt is zoo vluchtig en zoo zuiver dat hii tel kens opnieuw vreest het niet te kunnen uit drukken^ Hii vraaet van ziin techniek en zijn talent niet- het alleruiterste: de uitdrukking van wat eigenliik niet uit te drukken is. De inzending van Daeye op Kunst van Heden vertegenwoordigt hem uitstekend. Zij. die be langstelling bezitten voor de hedendaagsche schilderkunst in België, zullen goed doen met- eerst het werk van Daeye grondig te leeren kennen. Het spreekt niet dadelijk aan, maar wanneer men er in doordringt ziet men al spoedig de bekoring en de beteekenis er van. Tiitgat, De Smet Brusselmans. Van den Berghe en Van de Woestiine zijn hier goed. maar niet zoo goed mogelijk aanwezig. Tiitgat is op zijn best- in ziin vrouwenpor tretten, Daarin komt de mengeling van teederheid. naïveteit en coauetterie hem eigen, het best tot zijn recht. Van deze wer ken hangt er slechts één: .La jeune Fille au Bolér-o Vert", maar dat behoort -dan ook tot zijn bestgeslaag-cle. De beeldhouwkunst is voornamelijk ver tegenwoordigd door Wiinands en Oscar Jes- pers. De eerste boeit en imnoneert on* im mer door ziin eenvoudige grootheid, de tweede boeit ons door ziin vindingrijk dom, zi.in vernuft, dat aan ziin gevoe1 eeen schade doet en vooral door de oneindige schakeering zoowel in uitdrukking al* werk wijze waarbij hii toch immer een sterke per soonlijkheid. die alles b'ndt tot uiting laat komen. Oscer Jespers. is een nobele, rijke kunstenaarsfiguur die on dit c^w^'k rie belangrijkste beeldhouwer ven zün lond is. JAN GRFsvWfWE1. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC RADIOPROGRAMMA. Op zijn weg naar huis kwam Thijs, die pas bevrijd was uit het rijk van den Winterkoning, bij een rotspad, waar hij aan het eind een groot en trotsch kasteel zag staan. Hij dacht: „Daar vraag ik onder dak voor vannacht! Ik geloof, dat deze weg de eenige toegang is." Zoo gezegd, zoo gedaan; Thijs kiest zijn weg dus langs het rotspad. WOENSDAG 5 JUNI 1935. HILVERSUM 301 M. Vara-uitzending. 8.De Notekrakers o.l.v. D. Wins en gr.pl- 9.Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 10.Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. continubedrijven. XX-ensemble o.l.v. C. Steijn, Pat. Miller zang. Schalmei o.l.v. P. Renes, strijkorkest o.l.v. E. Walis. A. Bouwmeester declamatie en Mr. II. Willerase lezing. 12.— Gramei jonpl. 12.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 1.— De Zonnekloppers o.l.v. C. Steijn. 1.15 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis m.m.v. A. de Booy zang. 2.— Voor de vrouw. 2.15 Gramofoonplaten 3Voor de kinderen. 5.30 E. Walis en zijn orkest. 6.16 Sport. 6.30 R.V.U. Jhr. Dr. D. J. van Lennep spreekt. 7.— Stads- en Landleven, causerie 7.20 „Het Nederlandsche Levenslied". 8. S.O.S.-ber. Vaz Dias. Vara-varia. 8.10 Gra- mofoonmuziek. 8.30 „Het verloren Loonzakje" hoorspel van P. P. Doppelman. Vert. Nel Bakker, m.m.v. het Vara-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.15 Vara-orkest o.l.v. H. de Groot m.m.v. Jules Moes (tenor). 10.— Gramofoon platen. 10.15 Vara-orkest o.l.v. H. de Groot 11.Gramofoonplaten. HUIZEN 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.Schriftlezing en medidatie. 8.15 Gra mofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. ds. A. Dragt. 11.Gramofoonplaten. 11.1512.00 Pianoduetten E. Boelens—Hoelen en M. Mül- ler. 12.15 Gramofoonpl. 1.30 Amsterdamsch kamermuziekkwartet en gramofoonpl, 3. Orgelconcert Ronald Parker. 4.M. M. Westerman Holsteyn (sopraan) en mevr. N. N.Winckelman (piano) en gramofoonplaten. 5.Kinderuur 6.— R. Cazemier: ,De gevaren van electriciteit". 6.30 Afgestaan. 7.Politie berichten. Ned. Chr. Persbureau. 7,15 Gramo foonplaten. 7.30 Landbouwhalfuur. 8Vaz Dias. 8.05 Orgelconcert Jan Zwart. 9.Drs. J. A. v. d. Hoeven: Genezing doro den Geest. 9.30 Haagsch dameskoor. Liederen Leeft, o.l.v. R. A. van Pelt m.m.v. mevr. M. Winkler Blooker (piano). Om 10.05 Vaz Dias. 10.30 Gramofoonmuziek. (Gedurende het avond programma zullen verkiezingsuitslagen van plaatsen van meer dan 10.000 inwoners uit gezonden worden).

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3