De voetganger en de gevaren van den weg. Minister Mr. M. P. L. Steenberghe treedt af. Verkeersveiligheid en winkeliers be lang. Wilhelm von Wied, ex-Mbref van Albanië. De verkeersongevallenstatistiek leert ons. dat er te Haarlem op een totaal van 1596 on gevallen 126 werden veroorzaakt door fouten van voetgangers. Is dit aantal relatief gering, bet is evenwel geen maatstaf voor de hoe grootheid van het verkeersgevaar voor den voetganger. Al worden betrekkelijk weinig ongelukken door voetgangers veroorzaakt, dit neemt niet weg, dst het aantal slachtoffers onder de voetgangers zeer groot is. Naar mate het verkeer met auto's en andere vervoermiddelen, in het algemeen het mecha nische verkeer toenam, is het voetgangers verkeer in het raam der verkeersregelingen jneer en meer op den achtergrond geraakt. Eerst de laatste jaren heeft men dit verkeer door het houden van voetgangersweken e.d. getracht opnieuw in de algemeene belangstel ling terug te brengen. Een betere regeling van de positie van den voetganger is hiervan nog niet het gevolg geweest. Het verschijnsel js te verklaren: de ontwikkeling van het me chanische verkeer is zoo onrustbarend snel gegaan en vergde zoozeer de aandacht van autoriteiten en weggebruiker, dat men den voetganger eenigszins uit het oog heeft ver loren, Daarbij komt, dat men den voetganger uit hoofde van zijn speciale verkeerspositie (hij heeft immers veelal een eigen weg) van minder belang is gaan beschouwen. Het is be grijpelijk, doch onjuist, hetgeen blijkt uit het aantal slachtoffers, dat nog steeds onder de voetgangers wordt gemaakt. De voetganger is, wat betreft de reglemen- teering van zijn „positie" in het verkeer wel zéér stiefmoederlijk bedeeld. In de hier gel dende verkeersregelingen wordt met den voet ganger weinig rekening gehouden, hoewel hij toch evengoed als elk voertuig aan het verkeer in zijn geheel deelneemt. Dit is een gevolg van het hierboven aangegeven verschijnsel. Bo* vendien dient men te bedenken, dat wij geen algemeene verkeerswetgeving hebben, doch in hoofdzaak alleen een wettelijke regeling van het motor- en rijwielverkeer. Dit brengt met zich, dat de positie van den voetganger alleen wettelijk geregeld voor zoover dit in verband met het mechanische verkeer nood zakelijk is. Behoudens een enkele bepaling in het Motor- en Rijwielreglement ontbreekt een wettelijke regeling. Wel kunnen de gemeen telijke en provinciale overheden in deze re gelend optreden, doch eenheid en volledig heid ontbreken in deze ten eenenmale. Opmerkelijk is ook, dat de voetganger ner gens uitdrukkelijk aan de politioneele ver keersregeling wordt onderworpen. Een ver keersagent regelt practisch alleen het rijden de verkeer, dat dan ook volkomen aan zijn bevelen is onderworpen, doch de voetganger kan, voorzoover het overige verkeer dit toe laat, zich van die bevelen niets aantrekken. Deze toestand is zeer ongewenscht. Vooral op de groote Markt ziet men nogal eens voetgan gers, die hardnekkige pogingen doen om in de „onveilige" richting over te steken. Zij brengen zich zelf, maar ook anderen in ge vaar. Ook de voetganger behoort de bevelen van den verkeersregelaar zoo veel mogelijk op te volgen en in acht te nemen. Gelukkig geeft de politie zich veel moeite den voetgan ger in het verkeer te betrekken en „op te voeden". De positie van den voetganger in het ver keer is een zeer eigenaardige. Al vóór dat het verkeer een „vraagstuk" werd, is hem, althans in de steden, een aparte weg aangewezenhet trottoir. De scheiding van voetgangers- en ander verkeer is al oud en zij is oorzaak dat de positie van den voetganger vrijwel ongere geld is gebleven. Het is een opmerkelijk ver schijnsel, dat naar mate het verkeer zich ont wikkelt, de splitsing van verschillende soor ten van verkeer verder wordt doorgevoerd. Ook op dit terrein voltrekt zich de speciali seering meer en meer. Na de facultatieve rij wielpaden heeft men de „verplichte" gekregen. Speciale autowegen, waarvan ieder ander ver voermiddel wordt geweerd, zijn reeds hier en daar aangelegd. Het gevolg van het aanwijzen van een spe- cialen weg voor den voetganger is, dat alle vervoermiddelen van dezen weg worden ge weerd: Anderzijds is het den voetganger niet geoorloofd zonder noodzaak zich te bevinden op het voor het rijverkeer bestemde wegge deelte. Opmerkelijk is, dat men hiervan niets vindt in de Motor- en Rijwielwet of -regle ment. Deze wetten behandelen den voetganger alleen met betrekking tot wegen, waar geen trottoir aanwezig is. Art. 7 van het Motor- en Rijwielreglement bepaalt in het algemeen (dus afgezien van hetgeen bij gemeentelijke ver ordening is voorgeschreven) dat voetgangers verplicht zijn zooveel mogelijk op de wegen aan motorrijtuigen, rijwielen of andere rij- of voertuigen behoorlijk ruimte tot voorbijgaan te laten. Omgekeerd zijn de bestuurders van deze voertuigen verplicht aan voetgangers be hoorlijk ruimte voor hetzelfde doel te laten. Zoolang de voetganger zich blijft bevinden op den aan hem toegewezen weg, is het ver keersgevaar voor hem tot een minimum ge reduceerd. Helaas komt het voor. dat de voet ganger, die op het trottoir loopt en zich van geen gevaar bewust is, wordt aangereden door een voertuig, dat door de een of andere oor zaak van den voor hem bestemden weg af dwaalt. Dit zijn echter gebeurtenissen, waarop de voetganger geen invloed kan uitoefenen: de schuld ligt hier gewoonlijk bij den bestuur der van het voertuig, of bij dit voertuig zelf. Dit risico, d.w.z. de kans om schade te lijden buiten eigen schuld, loopt een ieder, die aan het verkeer deelneemt. Dit risico móét men nu eenmaal nemen. Het kan slechts vermin derd worden door het overige verkeer een grootere veiligheid te geven. Eerst wanneer de voetganger den voor hem bestemden weg verlaat, loopt hij een gevaars kans, waarop hij zelf invloed kan uitoefenen. Het zich buiten noodzaak bevinden op het voor het overige verkeer bestemde gedeelte van den weg is geheel voor zijn risico. Treft hem dan een ongeval, dan heeft hij dit ge heel aan zichzelf te wijten. Bedoelde noodzaak ontstaat eerst, wanneer de voetganger moet „oversteken". Zonder dit kan hij niet aan het verkeer deelnemen. De voetganger, die over steekt bevindt zich echter in een uitzonde ringspositie, wat met zich brengt, dat hij dan geheel ondergeschikt is aan het overige ver keer. Hij moet het rijdende verkeer „voorrang" verleenen en mag dus alleen oversteken als de weg vrij is. In het algemeen behoeft dit ver keer dan ook niet te stoppen wanneer een voetganger over wil steken. Evenmin behoeft het signalen te geven. Vooral omtrent dit laatste hebben voetgangers nogal eens een fou tieve opvatting! Op den voetganger rust dus de verplichting na te gaan of het rijverkeer al dan niet toe laat dat hij oversteekt. Vervolgens moet hij ervóór zorgen dat zijn richting bij het over steken loodrecht staat op het trottoir, zoodat hij den kortst mogelijken afstand op den middenweg heeft af te leggen. Daar het rij verkeer rechts houdt moet hij eerst kijken of het verkeer aan zijn zijde oversteken toelaat. Is dit het geval, dan kijkt hij naar rechts of het verkeer aan de overzijde hem voldoende gelegenheid tot oversteken geeft. Tegen dezen regel wordt maar al te veel en meestal door gebrek aan voldoende aandacht gezondigd. Wanneer inderdaad Iedere voetganger dezen eenvoudigen regel in acht neemt dan is het gevaar van den weg voor hem tot een mini mum teruggebracht. Aandacht voor het ver keer is echter ook hier een eerste vereischte. In verschillende steden treft men in drukke straten z.g. „Oversteekpunten" aan. De voet ganger mag dan alleen op die punten over steken terwijl het rijverkeer verplicht is den voetganger daar gelegenheid tot oversteken te geven. Hiermede wordt stagnatie in het verkeer voorkomen en een groote mate van veiligheid gewaarborgd. Ten slotte nog dit. In vele steden heeft men, althans voor bepaalde stadsgedeelten, het rechtshouden van den voetganger verplich tend gesteld. In drukke straten verdient dit zeker aanbeveling. Hier ziet men dikwijls, dat voetgangers door collega's, die uit de tegen overgestelde richting komen, van het trottoir worden „.afgewerkt", wat in drukke straten buitengewoon gevaarlijk is. De winkelstand heeft zich echter steeds tegen dit voorschrift verzet. Het „winkelen" wordt er inderdaad door bemoeilijkt. Naar onze meening zal, voor al in onze binnenstad met haar nauwe stra ten en smalle trottoirs, de verkeersveiligheid boven het winkeliersbelang moeten worden gesteld. Beide belangen zal men echter zorg vuldig moeten afwegen. Terecht adviseerde de Kamer van Koophandel om te Haarlem alleen voor de drukke straten (Groote Houtstraat, Barteljorisstraat en Anegang) en dan alleen nog tijdens de spitsuren, het rechtshouden voor voetgangers verplichtend te stellen. Mr. J. H. VAN GELDEREN. De vacature Marchant. Het interimaat van minister Slotemaker. Onze Haagsche correspondent seint ons: Wij krijgen meer en meer den indruk, dat het interimaat van minister Slotemaker de Bruine aan het Departement van Onderwijs nog wel een tijd zal duren en dat de kans niet gering is, dat eerst na aanneming van het Bezuinigings-ontwerp door de Tweede Kamer (waar de min. Slotemaker ook het gedeelte dat op het onderwijs betrekking heeft, zou moeten verdedigen) een definitieve voor ziening van de opengekomen portefeuille zal plaats vinden. Het is zeer wel mogelijk, dat men dan aan Prof. Slotemaker de Bruine definitief de on- derwijsportefeuille zal toebedeelen en een nieuwen dignitaris voor Soc. Zaken zal aan wijzen. Voor Haarlem's Kantonrechter. De eigenaar blijft aansprakelijk. „De eigenaar van een auto is altijd aanspra kelijk voor alles wat er met den wagen gebeurt, indien hij niet kan bewijzen dat iemand an ders de auto heeft bestuurd, of zonder zijn toestemming den wagen heeft weggereden. Dit kwam ter sprake bij een aanrijding die in Beverwijk is geweest en waarbij een fietser was aangereden door een auto, die na de aan rijding niet had gestopt. Getuigen hadden het nummer opgenomen en nu stond de eigenaar terecht. Deze zei dat hij niet in Beverwijk was geweest, en hij wis' niet wie zijner chauffeurs er wel geweest zou kunnen zijn. Bovendien verkocht hij wel wa gens ook, die dan voorloopig zijn nummer bleven dragen. Dit is natuurlijk glad verkeerd, zooals de ambtenaar ook opmerkte, en hij die dit doet, maakt zich direct aan een overtreding schul dig. Wanneer voorts de eigenaar niet weet wie met zijn wagen op een bepaalden dag heeft gereden, geeft hij blijk geen goed eigenaar te zijn, zoodat het alleszins gerechtvaardigd is, aldus de ambtenaar, hem ook aansprakelijk te stellen voor de gevolgen van een eventueele aanrijding. Anders zou iedereen zich op deze manier aan de gevolgen kunnen onttrekken. De eisch was f40 of tien dagen, de uitspraak f 15 of tien dagen, overeenkomstig het bij ver stek gewezen vonnis. Ned. Reisvereeniging ver gaderde. Te 's Hertogenbosch is de algemeene verga dering gehouden van de ÏSTederlandsche reis vereeniging, onder voorzitterschap van den heer J. Panman te Haarlem. Deze hield de openingsrede. Het verheugde spr. dat alle afdeelingen aan wezig waren. In het afgeloopen jaar was het ledenaantal weer met 12.000 vermeerderd. Er waren vele reizen gemaakt naar het buiten land, maar ook het binnenland was niet ver geten. De toestand van de. Nederlandsche Reisvereeniging is krachtiger geworden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Sabel uit Haarlem, gaf aanleiding tot eenige opmerkingen. Nadat de voorzitter enkele vragen beant woord had, deelde hij in verband met een op merking mede. dat er vooralsnog geen toeristi sche belemmeringen bestonden in Duitsch- land. Omtrent het houden van een reisweek, zooals dit het vorig jaar was geschied, bestond er nog geen zekerheid. Het hoofdbestuur had hier en daar informaties ingewonnen, maar was daarvan niet veel wijzer geworden. De Ned. Spoorwegen hadden gezegd, dat ze dit jaar geen interesse hadden voor een Neder landsche Reisweek. De A. N. V. V. had eenzelf de antwoord gegeven .Vervolgens werd het jaarverslag ^edgekeurd. Het eindcijfer der lasten- en batenreke ning over 1934 luidt f 260.979.61, met een voor- deelig saldo van f 9.638.83. De balans per 31 December 1934 draagt het cijfer f 194.575.90. Vervolgens werd de begrooting goedgekeurd met het eindcijfer f 275.155, met een post f 4805 voor onvoorzien. De heeren J. Panman uit Haarlem, J. G. P. Sabel (Haarlem) en J. J. Olt- mans uit Apeldoorn werden als bestuursleden herkozen. Daarna kwamen de voorstellen aan de orde. Een voorstel van Amsterdam om t.z.t. weer een filiaal van het Centraal Bureau te Amster dam te stichten werd ook aangenomen. Het hoofdbestuur maakte plannen om ook in en kele andere groote streken van ons land filia len te stichten. Men wilde echter daarmede wachten tot de nieuwbouw klaar was, daar dit toch reeds genoeg kostte. De kleine afdeelingen krijgen voor dit jaar een te ge moe tkom in g boven de gebruikelijke van f 25 en het hoofdbestuur komt op de vol gende vergadering met een voorstel tot wijzi ging van de schaal der bijdragen voor de af deelingen. De algemeene vergadering zal het volgend jaar gehouden worden te Apeldoorn. •DINSDAG 4 JU MI 1933 Tot opvolger ProfDr. Ir. H. C. J. H. Gelissen benoemd. Zijn zoon is thans de troonpretendent. (Van onzen Weenschen correspondent). Prins Wilhelm von Wied, de vroegere vorst oftewel Mbret van Albanië, wiens heerschap pij over dat Balkan-landje, zooals men zich herinneren zal, niet al te lang geduurd heeft houdt zich op het oogenblik te Boekarest op. Zijn neef, koning Carol van Reomenir had hem uitgenoodigd een bezoek aan zijn hoofd- en residentiestad te komen brengen, teneinde daar de internationale jacht-ten- toonstelling in oogenschouw tc nemen. Daar het oponthoud van den prins var Wied nu samenvalt met de Balkanconfe rentie, welke eveneens te Boekarest, plaat1 vindt, waren velen, ook in politieke kringer geneigd te denken, dat dit geen toevallige samenloop van omstandigheden was, doch dat er wel degelijk verband tusschen die twee gebeurtenissen bestond. Het heette, dat de prins van Wied aspiraties had opnieuw der troon te bestijgen. De gewezen vorst nu verklaart echter, dat daar hij thans den leeftijd van acht en vijf tig jaren bereikt heeft, hij zelf in het gehee1 geen heerschersplannen meer heeft. Maar hij wijst er wel, en met nadruk, op dat hr zelf nimmer afstand van den troon gedaan heeft, zoodat zijn familie daar nog altijd aanspraak op kan maken. „Ik zelf behoef niet meer te regeeren", zoc zegt hij. „maar mijn thans twee en twintig jarige -zoon Karl Viktor is de tr oonprenten - dent. Op het oogenblik Is hij student ir Tübingen. Mijn dochter studeert ook in Duitschland, en wel aan de universiteit te Berlijn, in de staathuishoudkunde". De grootmoeder van koning Carol var Roemenië, koningin Elisabeth van Roemenië die onder het pseudoniem Carmen Sylva ge schreven en eedicht heeft, was een geboren orinses van Wied en was een zuster van der vader van Wilhelm van Wied. De ex-Mbret is van plan dezen zomer ir. verschillende landen rond te reizen en o.a een bezoek aan Parijs, Londen, Weenen en Rome te brengen. Hij schat den tegenwoordigen koning var Albanië, Achmed Zogoe, bijzonder hoog en hij vertelt, hoe hij hem indertijd nog voor de gevangenis gered heeft; Essad Pascha, de premier-minister van den Mbret, die on enigheden met den toen nog zeer jonger Ichmed gehad had, wilde hem in den kerker 'aten werpen. Mbret Wilhelm had den jonge ling in vrijheid laten stellen. ..Achmed Zogoe is een flink regent", zoc zegt Wilhelm van Wied. „en ik zal nooit iet1 tegen hem in het schild voeren!" W. M. BEKAAR. Waarom minister Steenberghe aftrad Naar aanleiding van het verzoek om ontslag van minister Steenberghe wordt het volgende medegedeeld: AANBESTEDINGEN. De directie van de Genie heeft heden. Maandagmorgen, in de voormalige Infanterie kazerne aan den Koudenhorn aanbesteed: 1. Het verven van militaire gebouwen en werken te Haarlem Laagste inschr. Koster en Zilverberg te Amsterdam, voor f 1750. 2. Voorzieningen aan militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Laagste inschr. P. C. Dubbelt, te IJmuiden-Oost, voor f 2138. 3. Voorzieningen aan militaire gebouwen en werken ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder. Laagste inschr. H. Bax en Steenkist te Haarlem voor f 4183. 4. Het verven van militaire gebouwen en werken ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder. Laagste inschr Koster en Zilverberg te Amsterdam, voor f 940. Moordaanslag te Loon op Zand Jongeman schiet zijn vroegere meisje neer. LOON OP ZAND, 3 Juni. Zondagavond had te Loon op Zand op den Tilburgscheweg nabij het landhuis Beukenborch een moord aanslag plaats. Omstreeks half negen liepen op dezen weg de 21-jarige jongeman J. v. d. B. en het 21- jarig meisje J. B., beiden uit Kaatsheuvel. Dez° beiden hadden een tijd met elkaar verkeerd doch deze omgang was door het meisje ver broken. Telkens opnieuw probeerde de jonge man weer contact met het meisje te krijgen Het meisje bleef echter weigeren. Toen zij gisteravond weer eenig meeningsverschil had den, trok de jongeman een revolver en schoot het meisje drie keer in den rug, waarop zij ineen zeeg. Toevallig passeerende voorbij gangers wierpen zich op den dader, daar deze ook de hand aan zich zelf wilde slaan. De omstanders hielden den jongeman vast, tot dat de gemeentepolitie aanwezig was. Het meisje is per ziekenauto naar het zie kenhuis te Tilburg overgebracht. Haar toe stand is zorgwekkend. Een nieuwe godsdienstige secfe in Hongarije. Van onze Weensche correspondent.) In Hongarije bestaat sedert korten tijd een nieuwe religieuse secte, welke haar geloof voortbouwt op de basis van de oude Magyaren Nu werd in een te midden van een tuin gele gen huis te Gödöllö bij Boedapest een gods dienstoefening gehouden, die door ettelijke honderden personen bijgewoond werd. Het waren lieden uit verschillende rangen en standen. Er waren arbeiders bij en kooplieden boeren en hooggeplaatste ambtenaren. De secte noemt zich „Gemeente van de Toeraan- sche Aanbidders van Bén God". De priester is een gewezen Hongaarsche ambtenaar uit Ze venburgen, die voor de Roemenen gevlucht is, De belijders van de leer imiteeren de oude gebruiken van de Magyaren. Er werd op de bijeenkomst een vuur ontstoken, maar in plaats van dat men een wit paard aan de vlammen geofferd had, heeft men bloeiende takken van een kerseboom in het vuur ge worpen. De gemeente wil Hadoer. den ouden Magyaarschen god, die de voorouders van de Hongaren vereerd hebben, weder in eere her stellen en aanbidden. Verder heeft zij ook een nieuwe tijdrekening ingevoerd. Het is thans het jaar 1501 na de troonsbestijging van Atilla of het 10.000ste jaar van Hadoer. De nieuwe secte geeft ook een blad uit, „Turani roham" geheeten, „Toeraansche Storm". In verschil lende deelen van het land werden priesters aangesteld. De belijders van de leer bewe ren, dat zij van de Soemieren afstammen en dat de Magyaren met de Mongolen verwant zijn. Zij zijn trotsch op deze verwantschap. Toen de Tartaren Europa in 1242 overstroom den, hebben zij de Poolsche en Duitsche troe pen bij Liegnitz met gifgas verslagen en tegen Bela IV van Hongarije zouden zij al met bus kruit gestreden hebben, toen de Europeanen alleen nog maar met pijl en boog en lansen konden vechten! Men is er zich dan ook reeds pl.m. een week geleden, van gaan vergewissen, of Prof. Gelissen bereid zou zijn de portefeuille van Econom. Zaken op zich te nemen. Uit den gcheelen gang van zaken blijkt duidelijk dat het gansche kabinet, vastberaden is en blijft in zijn opvatting tegen devaluatie. Met de gi'ootst mogelijke meerderheid, zoo vermeldt het communiqué, is het kabinet de zienswijze toegedaan dat het moet komen tot een aanpassing door verlaging van vaste 1 lasten, zonder devaluatie, dat wil dus zeg gen, dat alle ministers, op Mr. Steenberghe na, deze opvatting huldigen. Zoodat dus ook de ministers Van Schaik en Deckers, voor mannen uit de R.-K. Staatspartij, op het anti-devaluatie-standpunt staan. 3LR. STEENBERGHE. Het kabinet was en is eenstemmig van oor deel dat de nood van den tijd verdere aanpas sing noodzakelijk maakt en dat die aanpas sing moet worden nagestreefd, zoowel in het maatschappelijk leven als bij de publieke fi nanciën. Deed zich ten aanzien van het inge diende bezuinigingsontwerp geen enkel ver schil van meening voor. zulk meeningsverschil ontstond wel bij de vraag langs welken weg de aanpassing in het maatschappelijk leven moet worden nagestreefd. Terwijl het kabinet in zijn grootst mogelijke meerderheid van meening was, dat beproefd moest worden de aanpassing en met name de verlaging van vaste lasten voor speciale maatregelen te ver krijgen. was minister Steenberghe van oordeel dat alleen devaluatie hiertoe zou kunnen lei den. Volgens hem kan de aanpassing in het maatschappelijk leven, welke den verderen teruggang van het bedrijfsleven moet tegen gaan, onder de huidige monetaire en economi sche verhoudingen alleen langs den monetai- ren weg verkregen worden. Daar ter zake overeenstemming niet te verkrijgen was en minister Steenberghe zich niet kon neerleggen bij het gevoelen van .de overige leden van het kabinet gevoelde hij zich verplicht aan de Ko ningin ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. Een dezer dagen is de benoeming te ver wachten van prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen tot minister van economische zaken. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. Vermoedelijk zal de overdracht van het de partement Donderdag a.s. plaats hebben. Minister Steenberghe werd, zooals men weet. in Juni 1934 minister, als opvolger van Mr. T. J. Verschuur. Onze Haagsche correspondent seint ons nog: Wij kunnen er nog op wijzen, dat, naar wij thans uit verschillende factoren meenen te mogen opmaken, het meeningsverschil tus schen minister Steenberghe en de overige leden van het kabinet reeds een veertiental dagen geleden in een dusdanig stadium ge komen was, dat daardoor het aftreden van dezen bewindsman tot een zeer groote waar schijnlijkheid werd. Communistische winst bij Fransche departementale verkiezing. PARIJS, 3 Juni (V.D.) De Generale Raad van het departement van de Seine bestaat, behalve uit de 90 Parijsche ge meenteraadsleden, uit 50 gekozenen uit de gemeenten rondom Parijs. Gisteren zijn hie-r voor de verkiezingen gehouden, die een com munistische overwinning tot resultaat had den. Het aantal zetels bedroeg vroeger 40. doch is thans uitgebreid tot 50. Hiervan veroverden de communisten er 29, of 19 meer dan zij tot nog toe hadden. De socialisten, die wederom een eenheidsfront met de com munisten hadden gevormd, wonnen slechts twee zetels en hebben in totaal in den Gene- ralen Raad zeven zetels, terwijl zij er vroe ger acht hadden. De neo-socialisten en de onafhankelijken kregen ieder 2 zetels, de '•adicaal-socialisten verloren hun 3 zetels de links-republikeinen handhaafden zich op 6, en ook de overige groepen bleven gelijk. 468e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 13de lijst Trekking: van Maandag 3 Juni 1935 Hooge Prijzen 1000.— 10760 18348 18365 400.— 1505 200.— 1889 2605 4292 7574 7629 15055 19901 100.— 1483 4601 4877 5650 6391 6540 7329 8500 9596 10751 11641 11725 12099 12435 12540 13778 Prijzen van 70. 24 58 164 166 200 328 352 436 709 814 828 847 849 929 1080 1157 1207 1242 1264 1272 1293 1443 1448 1462 1506 1556 1558 1575 1726 1727 1736 1745 1822 1855 1907 1920 1921 2021 2040 2045 2074 2105 2162 2217 2245 2255 2290 2421 2934 2938 2076 3136 3226 3279 3344 3410 3517 3701 3812 4245 4333 4335 4469 4531 4633 4664 4863 4942 4943 4976 4979 5027 5337 5409 5541 5691 5798 5967 6195 6205 6218 6312 6424 6436 6450 6706 6835 6874 6877 6917 6968 7016 7035 7084 7093 7265 7362 7429 7466 7472 7480 7584 7620 7734 7785 7838 7939 7983 8314 8365 8451 8564 8576 8595 8692 8743 8759 8813 8814 8847 8940 8946 9068 9232 9309 9526 9650 9933 9988 10087 10240 10311 10330 10331 10409 10473 10505 10799 10823 10850 10879 11013 11173 11184 11295 11341 11381 11431 11552 11571 11667 11700 11729 11811 11819 11858 11945 12217 12229 12307 12352 12525 12559 12610 12717 12722 12789 12811 12827 12910 12968 12969 13103 13148 13291 13315 13369 13399 13428 13519 13784 13818 13840 13933 14062 14282 14448 14567 14592 14594 14659 14670 14675 15217 15283 15345 15350 15702 15807 16091 16256 16463 16499 16577 16645 16646 16649 16670 16699 16759 16776 16783 17019 17098 17113 17197 17232 17285 17405 17413 17431 17571 17579 17796 17877 18048 18112 18123 18162 18171 18182 18227 18428 18603 18665 18671 18752 18755 18817 18895 18904 18944 18993 19020 19249 19279 19622 19635 19650 19753 19815 19963 20000 20136 20146 20277 20383 20410 20413 20461 20501 20590 20686 20695 20806 20845 Nieten 12 34 55 66 105 120 130 158 275 278 322 350 412 421 440 449 464 487 624 764 770 779 834 837 863 896 925 938 942 946 957 961 979 1055 1091 1092 1144 1155 1184 1245 1275 1303 1485 1490 1497 1507 1553 1569 1571 1574 1652 1658 1685 1694 1734 1742 1748 1753 1767 1791 1810 1844 1872 1887 1901 1906 1916 1930 2029 2036 2060 2069 2088 2097 2103 2149 2178 2185 2201 2203 2262 2269 2275 2314 2393 2416 2430 2441 2466 2496 2514 2522 2571 2610 2688 2691 2696 2713 2739 2743 2759 2799 2800 2837 2918 2999 3020 3029 3054 3078 3117 3121 3346 3403 3418 34-35 3452 3433 3477 3532 3551 3566 3596 3603 3657 3669 3706 3739 3764 3779 3801 3844 3846 3850 3869 3889 3907 3914 3920 3983 4012 4126 4135 4144 4171 4266 4349 4356 4432 4442 4452 4456 4477 4509 4607 4612 4620 4665 4669 4758 4778 4800 4819 4875 4895 4963 4967 4984 5016 5028 5047 5078 5117 5120 5137 5196 5199 5233 5267 5287 5358 5454 5460 5462 5468, 5489 5493 5494 5554 5560 5577 5634 5641 5657 5678 5701 5715 5722 5748 5776 5778 5802 5855 5860 5883 5909 5919 5930 5937 5950 6082 6088 6092 6119 6139 6160 6283 6344 6349 6376 6380 6381 6394 6399 6409 6426 6427 6451 6486 6500 6616 6675 6708 6747 6775 6792 6822 6827 6926 6956 6961 6972 6986 7024 7060 7117 7120 7156 7199 7218 7243 7297 7332 7335 7365 7390 7433 7447 7456 7470 7475 7498 7525 7537 7586 7599 7637 7642 7681 7691 7716 7724 7745 7784 7790 7798 7828 7846 7931 8006 8044 8052 8067 8071 8083 8112 8131 8138 8142 8196 8216 8267 8292 8382 8402 8544 8580 8685 8693 8705 8708 8724 8778 8786 8804 8825 8833 8862 8875 8888 8936 9018 9041 9200 9204 9219 9249 9262 9272 9377 9378 9396 9408 9413 9418 9446 9518 9552 9558 9584 9649 9657 9668 9676 9701 9723 9727 9756 9800 9809 9835 9869 9887 9912 9958 9961 9968 10011 10071 10075 10083 10164 10170 10181 10190 10193 10232 10237 10260 10287 30337 10351 10361 10416 10481 10511 10516 10544 10590 10602 10769 10815 10884 10900 10904 10905 10911 10914 10963 10968 11005 11036 1)070 11124 11133 11147 11171 11208 11253 11340 11382 11386 11402 11416 11422 11424 11465 11528 11532 11535 11557 11G05 11620 11638 11643 11673 11690 11738 11754 11782 11888 11908 11924 11951 11955 11969 11991 12015 12038 12045 12052 12066 12215 12243 12270 12313 12319 12351 12441 12554 12566 12634 12636 12657 12G71 12684 12721 12732 12783 12840 12854 12937 12976 12980 13019 13070 13089 13142 13152 13222 13249 13254 13320 13352 13372 13379 13381 13400 13426 13430 13486 13543 13659 13663 13709 13836 13856 13881 13926 13937 13949 13995 13996 13998 14004 14044 14117 14180 14205 14214 14216 14231 14234 14268 14362 14365 14406 14409 14456 14461 14471 14488 14509 14534 14582 14589 14620 14638 14687 14698 14703 14711 14727 14752 14755 14802 14816 14831 14904 14941 14957 14961 14976 15021 15028 15107 15114 15115 15130 15164 15197 15244 15316 15426 15473 15490 15502 15511 15539 15555 15567 15580 15605 15652 15675 15698 15763 15775 15792 15827 15844 15921 16093 16159 16187 16216 16279 16284 16299 16356 16385 16407 16416 16428 16455 16540 16553 16676 16680 16683 16688 16706 16707 16721 16736 16889 16966 16967 16979 17022 17108 17148 17162 17183 17277 17304 17321 17357 17368 17386 17392 17430 17434 17450 17484 17490 17506 17507 17524 17555 17565 17627 17706 17729 17747 17754 17816 17844 17855 17858 17896 17964 17965 17984 18000 18004 18043 18070 18Ö76 18114 18134 18181 18230 18239 18263 18287 18312 18340 18342 18375 18435 18483 18493 18519 18523 18561 18563 18584 18626 18661 18678 18685 18696 18725 18739 18788 18806 18809 18832 Ï8845 18846 18854 18861 18863 18865 18919 18921 18933 18946 18983 18999 19003 19059 19093 19112 19142 19169 19183 19257 19284 19307 19315 19337 19355 19391 19412 19530 19603 19626 19636 19644 19653 19718 19731 19812 19817 19836 19904 19905 19923 19936 19943 20011 20020 20031 20071 20031 20119 20145 20148 20188 20219 20337 20351 20374 20439 20478 20479 20538 20585 20612 20622 20719 20777 20993 20945 20990 Verbet. 5tle kl. 12de lyst: 16086 m. z. 16086 m. f 70.-

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7