Een Kort Bewind Het Fransche kabinet Bouisson heeft drie dagen geleefd, zich daarna voor de Kamer gepresenteerd met zijn machtigingswet, en is erop gevallen. Bij de vorming van zijn re- geering-op-breede-basis is Fernand Bouis ^on net een klein tikje te smal in zijn basis oebleken. Of misschien had hij zich alleen Jnaar verrekend bij het tellen der neuzen, en de ziekenlijst van de Kamer niet goed bestu deerd. In elk geval legde hij het af met 2g2—264 stemmen, dus met een minderheid van twee. En de E-ngelsche bladen mogen nu zeggen dat hij ook een slecht figuur gesla gen zon hebben met een méérderheid van twee, niaar dat wijst op gebrek aan kennis van de Fransche toestanden. Want niet alleen zou Bouisson dan zijn machtigingen hebben ge had. maar bovendien had hij dan de gelegen heid gekregen, terrein te winnen. Een jaar of dertig geleden haalde het Fransche ka binet Waldeck-Rousseau bij zijn eerste optre den een meerderheid van één stem, en het bleef drie jaar aan het bewind! Bouisson's korte regeeringsduur lijkt een record, maar is het niet. Tijdens den oorlog leefde het kabinet-Ribot precies één dag, en die prestatie schijnt onverbeterlijk. De kern van de historie is niet de devalua tie-kwestie, zooals al bleek in de nachtzitting die aan den val van Flandin voorafging U herinnert, u toch Flandin nog? Die viel drie dagen geleden. Hij was premier van Frank rijk. We leven zoo snel De kern van de zaak is de vraag, of de Kamer aan de regeering volmachten zal ge ven voor het nemen van maatregelen voor 's lands financieel herstel maatregelen die irebaseerd zullen zijn op de handhaving van den franc op zijn huidige waarde. Flandin heeft die volmachten niet kunnen krijgen, Bouisson heeft ze niet gekregen en nu kan Laval, ex-minister van buitenlandsche zaken, die door president Lebrun als kabinetsformateur is aangewezen, het nog eens probeeren. Wel licht slaagt hij bij de derde poging. Zou die ook falen, dan dreigt Kamerontbinding wel heel erg en daarvoor is men in Frankrijk doodsbenauwd. Sinds een vermaard ontbin- dings-avontuur van den maarschalk Mac- Mahon. toen president van de Republiek, in de zeventiger jaren, heeft men er zich niet meer aan gewaagd. Zooals ik al eerder in deze rubriek heb op gemerkt. is het saneeren van de Fransche staatsfinanciën een onderneming die weinig hoop biedt, omdat de helft van de gewone uitgaven besteed wordt aan nationale defen sie. Die helft is twaalfhonderd millio-en, in Nederlandsclie harde guldens gerekend. Hel is zoowat twintigmaal zooveel als Nederland op dit hoofdstuk besteedt, en aangezien de bevolking van Frankrijk maar vijf maal zoo groot is als de Nederlandsche kunt gij u wel voorstellen, dat dit een ietwat-drukkende last is. Het voortdurend zich voorbereiden op een nieuwen oorlog verarmt Europa, en niet het minst Frankrijk, dermate dat men de verar ming, die een oorlog meesleept, al bij voor baat schept. Aangezien nu een deel van de Parijsche pers in handen van de oorlogsindustrie is, en deze geen grooter doel kent dan haar bedrijfsex- pansie te vergrooten, is er natuurlijk geen kans voor een Fransche regeering om een meerderheid tot zware vermindering van de improductieve bewapeningsuitgaven te krij gen. Er zijn, zooals bekend, eenige instellin gen in deze wereld die op critieke momenten heel wat machtiger zijn dan regeeringen, en die nooit om volmachten hoeven te vragen en nimmer worden afgestemd. Het Fransche volk is nu al jarenlang in permanente angst gehouden voor een nieuwe invasie, en is der halve bereid als maar weer kanonnen en gra naten te koopen. Zeg niet: wat kan het ons schelen, want als de Fransche franc het ten slotte definitief mocht begeven zullen wij wel mogen meedansen. Het is tenslotte een vrij zotte toestand, en onzakelijk, onzakelijk! Het kan niet onzakelijker! Maar als men dat zegt, is men een „idealist". Maar den heer Laval zij sterkte ge wenscht. Of, als hij misschien zijn opdracht alweer teruggegeven mocht hebben eer dit artikel verschijnt, zij zijn opvolger sterkte gewenscht. In 1906 schreef Bernard Shaw zijn tooneel- stuk „Major Barbara", waarin hij den wapen fabrikant Undershaft aldus liet spreken tot den premier: „Ais ik iets r.oodig heb om mijn dividend hoog te houden, zult u ontdekken dat mijn behoefte een nationale behoefte is. Als andere menschen iets willen om mijn dividend laag te houden, zult u de politie en de soldaten erbij halen. En als belooning voor dit alles zult u den steun en de toejuichingen van mijn dagbladen oogsten, en het genot hebben u in te beelden, dat u een groot staatsman bent." Wat een fantaisie heeft zoo'n man als Shaw toch altijd gehad. Nietwaar? BEVERWIJK FRAAT SUCCES VOOR „VOX HUMANA". Nu de uitslag van het concours te Rotter dam volledig bekend is, blijkt de Chr. Gem. Zangvereeniging „Vox Humana" dat een eer sten prijs behaalde, ook den eereprijs voor het hoogste aantal punten van alle deelnemende koren te hebben verworven. Bovendien werd de directeui-spKjs aan den dirigent van „Vox Humana" den heer P. J. Potgieser toegewezen. JUBILEUM. De heer Ph. M. Pattes. oud-wethouder van Beverwijk, is heden-, Woensdag 5 Juni 30 ja ren in dienst als boekhouder bij de N. V. Ma chinefabriek „Kennemers" voorheen M. Wit kamp. alhier HANDELS-, KANTOOR EN WINKELBE DIENDEN. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden hield in het gebouw der K. S. A. een .edenvergaderingNa de gebruikelijke ope ningswerkzaamheden las de voorzitter een schrijven voor, gericht aan het Bondsbestuur dat een scherp protest bevatte tegen het door de regeering ingediende bezuinigingsplan. De ze brief verwierf de instemming der verga dering. De heer Groeneveld, die de afdeeling op de Bondsvergadering vertegenwoordigde, bracht over deze bijeenkomst een uitvoerig' rapport uit. Over eenige punten werd van gedachten gewisseld. In de controlecommissie werden benoemd de heeren E. A. Geldermans, Jac Ruurda en J. Ruurda. Als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren Th. Ettema en v. d. Mey. Een der leden hield een inleiding over Esperanto. Getracht zal worden in den a.s. winter bij voldoende deelneming voor de leden een Es- peranto-cursus te organiseeren. Vervolgens werden besprekingen gewijd aan den moeilijke omstandigheden, waarin vooral de jonge col lega's door de langdurige werkloosheid ver- keeren. Besloten werd een kerngroep te vor men uit afgevaardigden van verscheidene afdeelingen, die naar een bepaald plan zich met deze aangelegenheid bezig zal houden. HET BLAUWE BLOEMPJE. De alhier gehouden verkoop van het blauwe bloempje ten bate van het Drankweercomité heeft f 105.32 opgeleverd tegen f 56 vorig jaar. De verkoopsters en verkoopers hebben dus een schitterend resultaat bereikt. De op brengst was zelfs een record, want in 1933 werd f 54,10 en in 1932 ongeveer f 99 ingeza meld. DE BOONENCAMPAGNE EN DE STEUN REGELING. B. en W. hebben besloten om aan de gehuw de ondersteunden, die volgens de steunrege ling steun genieten, gedurende de a.s. boonen campagne de eerste f 3 van de verdiensten niet in mindering te brengen op den steun, indien het afhalen van boonen aan huis ge schiedt WIJK AAN ZEE var den dubbelen raad. Het voor en tegen van de fusie. Dinsdagavond vergaderde ten raadhuize de in art. 158 der gemeentewet bedoelde commissie uit de ingezetenen, de z.g.n. dub bele raad. die aan Ged. Staten evenals te Beverwijk is geschied advies moet uitbren gen over een eventueele samenvoeging van de gemeenten Wijk aan Zee en Duin en Be verwijk. Nadat men het eens was geworden over de volgorde der besprekingen, waarbij woord voerders van voor- en tegenstanders achter eenvolgens hun standpunt zouden kenbaar maken, behandelde de heer Jansen de eerste vraag: Kunnen de leden de motieven in de adressen van den gemeenteraad genoemd, al dan niet onderschrijven? Spr. betoogde, dat op vele gronden deze samenvoeging niet alleen gewenscht, maar ook noodzakelijk was te achten Ook op his torische gronden kan worden aangetoond, dat een fusie mogelijk is. De bevolking van Wijk aan Zee en Duin is met die van Bever wijk samengegroeid tot een maatschappelijk, kerkelijk en politiek geheel als waren de beide gemeenten niet door grillige grenzen gescheiden. Namens de minderheid der commissie er kende Ds. Hovy. dat de bevolking van Wijk aan Zee en Duin op Beverwijk als markt plaats en voor de behartiging van tal van belangen is aangewezen; dat een deel van Wijk aan Duin zoodanig is samengegroeid, dat daarvan een eenheid kan worden gespro ken en dat de grenzen zeer grillig zijn; dat 1 het kleine grondgebied van Beverwijk is vol gebouwd en dat men zich noodgedwongen in Wijk aan Duin ging vestigen. Voorts erkende spr.. dat samenwerking niet is ingesteld, om een universeele oplossing te brengen, maar hij kon niet toegeven, dat de beide gemeen ten daadwerkelijk een belangengemeenschap vormen, althans voor Wijk aan Zee staat de zaak geheel anders. Samenwerking en par- tieele grenswijziging leek de tegenstanders de beste oplossing. Deze samenwerking werd door den heer Van Doorn nader behandeld. Spr. wees er op. dat de meerderheid der bevolking geen samenwerking wenscht. maar samenvoeging en betoogde, dat de gemeenten ten aanzien van talrijke vraagstukken eigenlijk reeds een geheel vormen. Samenwerking werd menig maal van hoogerhand opgelegd (scholen bouw en verkeersregeling o.a.) Vervolgens wees hij op de dure autobusverbinding met de badplaats, op de slechte verlichting en het onderhoud van de grenswegen. De ge meente Wijk aan Zee en Duin ^heeft zich apathisch ontwikkeld volgens den heer Van Doorn. Uit een citaat van het bekende fusie- rapport van prof. Donner en v. d Grinten leidde spr. af. dat hier alle termen voor sa menvoeging aanwezig zijn. De heer Hovy achtte samenvoeging mo gelijk. mits daarmede een partieele grens wijziging gepaard zou gaan. De derde vraag luidde: Is samenvoeging der gemeenten een eisch van algemeen belang? De heer R u n i a vestigde er bij de beant woording van deze vraag de aandacht op. dat 7/8 der bevolking den bestaan den toe stand niet langer wenscht. Wij leven aldus spr., in een Hebridische gemeente, nl. het dorp Wijk aan Zee en de streek Wijk aan Duin. Voor deze twee deelen der gemeente geldt zelfs het locale posttarief niet. De in woners hebben steeds het onbehagelijke ge voel. dat zij in Beverwijk gastvrijheid ge nieten. Men verlangt het burgerschap in die plaats met alle rechten daaraan verbonden. Spr. constateerde het ontbreken van ver schillende diensten en zoo deze er zijn. is het slechts gebrekkig. Beverwijk heeft groote bestaansmogelijkheden. De heer Runia her innerde er aan. hoe er ernstige ontstemming in de gemeente heerschte, toen de zaak van den primairen weg zoo en bagatelle behan deld werd. De situatie in Wijk aan Duin zou zich heel anders hebben ontwikkeld Wijk aan Zee en Duin is geen historische eenheid betoogde spr. verder en het is slechts onbegrijpelijk, dat deze toestand zich zoo lang heeft bestendigd. Thans heeft ech ter hereeniging van wat in 1817 op onjuiste gronden werd gescheiden een goede kans. Ds. Hovy kon in de tegenwoordige tijds omstandigheden in samenvoeging geen alge meen belang zien. Ten aanzien van de vierde vraag: ..Zal sa menvoeging betere perspectieven bieden voor beide deelen onzer gemeente?" gaf de heer Schaaper als zijn meening te kennen, dat de badplaats Wijk aan Zee langzaam maar ze ker naar den afgrond gaat. Spr. weet dat aan verscheidene ongewenschte toestanden, waarvan hij er een tiental opsomde. Oa. is de mogelijkheid voor een tramverbinding in 1924 weggenomen, het contract met de E.P.U. is niet meer in overeenstemming met dezen tijd, de brandweer is onvoldoende enz. De heer Schaaper was er van overtuigd, dat bij samenvoeging meer perspectieven zullen worden aangegrepen om de badplaats op hooger peil te brengen. De heer M ey r a n was van oordeel, dat Wijl: aan Duin eigenlijk altijd is blijven „aan leunen" tegen een beter geoutilleerde ge meente. De omgeving is uitstekend als woon oord geschikt, maar niet wanneer zij nie aantrekkelijk wordt gemaakt. Het rioleeringsvraagstuk achtte spr. daar voor al van een zeer groote urgentie. Dc kosten daarvan zijn echter zoo groot, dat zij niet door één gemeente te dragen zijn. Spr zag in samenvoeging de oplossing van tal van vraagstukken. Ds. Hovy zei ten aanzien van deze vraag :lat de minderheid der commissie overtuigc is van de juiste wijze, waarop de belanger van de badplaats behartigd worden. Er een goede weg, een prachtig parkeerterrein enz. Het behoud van het landelijke karakter van Wijk aan Zee is de grootste attractie van de badplaats en de burgemeester heeft juist voor het behoud daarvan geijverd. Spr. achtte het voorts zeer aan twijfel onderhevig, of een bebouwing van Wijk aan Duin wel andere dan eenige directe voordeden door grondver- koop bijv. zal bieden. In partiëele grenswijziging was volgens Ds Hovy de beste oplossing gelegen. Spr. stelde zien dat voor. door de gronden ten Oosten van den Rijksstraatweg en tusschen Oud- Alkmaarscheweg. Rijksstraatweg en Hoflan der weg en enkele andere deelen op en om de grens bij Beverwijk te voegen. Daarmede zouden geen vitale deelen van de gemeente worden afgesneden. Wordt de geheele be bouwing van Wijk a. Duin bijgevoegd dan zal dat gelijk staan met opheffing der gemeen telijke zelfstandigheid, omdat Wijk aan Zee niet, alleen kan bestaan. De heer H. Vink constateerde bij de tegen standers van fusie toch ook de meening, dat er in ieder geval iets moet gebeuren. De ■temeentera..den hebben echter aan de Kroon nadrukkelijk samenvoeging en geen grens wijziging gevraagd. De tegenstanders zijn echter juist de grenswijziging als de oplos sing gaan beschouwen. Partiëele grenswijziging kan echter volgens snreker niet doeltreffend zijn. in de eerste "laats, omdat 80 pet. der bevolking samen voeging wenscht. maar ook. omdat dan tocb een administratieve scheiding blijft bestaar in een cultureele eenheid. De heer Houtkooper merkte ten aanzier van de zesde en laatste vraag, of oogenblik- kelijk financieel vóór of nadeel mag" gelden als een factor bij de boordeeling "van de wenschelijkheid eener samenvoeging, on. da' men ten aanzien van de schulriei-f van Be verwijk altijd i.s afgegaan op uitlatingen va^ Wijk aan Duin zonder meer. Maar Beverwü'- heeft. zijn schuldenlast toch voor een gron' deel ook voor Wiik aan Duin moeten maken a.a. voor scholenbouw. Wük aan Duin heef' ook schulden, maar geen bezittingen. Nocb fans nam snr. gaarne aan. dat het gemeente bestuur gehande^ heeft in het eem«ente belang en spr. zal het ontbreken van be zittingen daaraan niet wijten. Maar ook financieel bezien vormen de beide gemeenten reeds een eenheid. d:e slechts op de sanctie der regeering wacht om officieel te zijn. D<- Hovy was van oordeel, dat het financieele vraagstuk beslissend is. De tijden zijn ei geenszins naar, om onnoodïge risico's te nemen. Onjuist achtte spr. de gedachte, alsof de economische belangen der gemeente al leen in Beverwijk zouden liggen. Vele inge zetenen werken te Ve'sen in de groote in dustrieen. Het gaat hier om de belangen gemeenschap Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin. Velsen en Heemskerk en die belangen wilde spr. niet aan Groot-Beverwijk, maai aan de Commissie voor de Streekoelange. opdragen. (Bedoeld is vermoedelijk de on langs ingestelde Commissie voor het streek plan IJmond-Noord Red.) De heer Runia vroeg zich tenslotte nog af of de verhouding van schuld tot bezit we; gunstiger is dan in Beverwijk. Hij becijferde dat het verschil, hoofdelijk herleid niet zo. groot is, en zeker niet, wanneer daarbij de voortreffelijke autillage van Beverwijk op zoc menig gebied voor oogen wordt gehouden Een gemeente als Wijk aan Zee en Duin kan wel geringe schuld hebben maar spr kon daarin niets verdienstelijks ontwaren. Vele zaken zijn onvoldoende verzorgd en het heef' ontbroken aan initiatief om daarin verbete ring te brengen. Een geringe schuldenlast zou spr. als motief kunnen aanvaarden, wanneer alles goed verzorgd was. De donkere voor uitzichten kunnen spr. er niet van weerhou den om ook uit financieel oogpunt bezien, elf samenvoeging toe te juichen. De Voorzitter maakte de voorstanders van fusie een compliment voor het vele werk. dat zij voor de behandeling der vragen ge maakt hadden. Ook Ds. Hovy had lof voor den arbeid van zijn tegenstanders en was dankbaar dat deze studies zijn uitgelokt. Nadat men tenslotte nog had besloten ir een laatste algemeene vergadering het rap- nort vast te stellen en op spoedige afhande- Ung bij Ged. Staten aan te dringen, werd de vergadering gesloten. VERGADERING S.D.A.P. Donderdag 6 Juni houdt de afdeeling van ie S.D.A.P. in „Kennemprduin" een openbare vergadering. De heer W. van Dok zal spre ken over „De komende gemeenteraadsver Iriezing". WOENSDAG 5 JUNT 1935 VOETBAL. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE. HAARLEMSCH ELFTAL—STORMVOGELS 2 (1—6) Dinsdagavond speelde het Haarlemsch Za- tedagmiddagcompetitie-elftal te IJmuiden een oefenwedstrijd tegen Stormvogels 2. De elftallen zagen er als volgt uit: Stormvogels 2: De Vries, Jongsma, Van Dongen. Bravenboor. Spruyt, Rij-keboer. Van Pel Jr., Van Pel Sr., Effern, Schipper Beneker, Haarlemsch elftal: Van den Berg, Van Leeuwen. Wapenaar, Leyte, Hoek. Bonke, De Koning, De Waard, Rechsteiner. De Niet, De Koning. Het Zaterdagmiddag-competitie-elftal heeft van de reserves der Stormvogels een goed lesje gehad in tempo, balcontröle en positie spel. Het was werkelijk vaak een lust, voor hoede en middenlinie der Vogels aan het werk te zien. Zoo spelend mag het verwonderlijk heeten, dat spelers als Effern. Schippers en Van Pel in het eerste elftal steeds weer te genvallen. Aan het spel van met Haarlemsch elftal was het duidelijk te zien, dat men het spelen in zulk een tempo niet gewend is. Behalve een tekort aan tempo, waardoor o.a. het binnen trio bijna niet aan schieten toe kwam, vielen nog twee fouten sterk op. Ten eerste was het plaatsen beslist onvoldoende en ook hield men het spel niet open genoeg Tot overmaat van ramp waren de voorzetten der vleugelspelers als deze nog eens aan het werk werden gezet, steeds te scherp. Vooral V^n den Berg bezondigde zich hieraan Met de rust leidde Storvogels met 3—0 door toedoen van Schipper, die door krach tig doorzeten twee doelpunten maakte ?n Beneker. Onmiddellijk na de hervatting werkte Ef fern op buitengewoon handige wijze nummer 1 ïangs de Koning. (40) Nog geruimen tijd hield Stormvogels het pel in handen, doch Rechsteiner en De Niet ohadden er nu beter het oog in en ook De Koning weerde zich onder de lat lang niet riecht, al dient erkend, dat het hem mee- 'ïep toen Effern keihard tegen de lat schoot. Een kwartier voor het einde lokte Wape naar De Vries uit zijn doel en redde Hoek de eer (4—1). De Zaterdagmiddag spelers kwamen nu weer wat meer los. maar dit had juist tot ge volg dat de Stormvogels-voorhoede meer vrij- neid van handelen kreeg. Van Pel Jr. ko gelde hard nummer 5 in het net en in de laat ste minuut beoordeelde De Koning, evenals in de eerste helft een vleugelschot van Beneker verkeerd, zoodat Stormvogels m;t 6—1 won. SCHAATSENRIJDEN. Congres Int. Schaatsenrijders- Organisatie. De kwestie Sonja Henie. Een blik in de winkelwijk van de stad Quetta, voordat de catastrofale aardbeving deze stad van den aardbodem wegvaagde. Uit Stockholm: Dinsdag is te Stockholm het driedaagsche congres van de Internationale Schaatsenrij ders Organisatie begonnen, dat in de toe komst ieder jaar zal bijeenkomen. Met uit zondering van Frankrijk waren alle 22 aan gesloten landen vertegenwoordigd. De vergadering hield zich in hoofdzaak be zig met de van Engelsche zijde aanhangig gemaakte kwestie van overtreding der ama teursbepalingen door de wereldkampioene Sonja Henie, de Zweedsche rijdster Vivi Ann Hulthen en de Duitsche Europeesche kam pioenen Maxie Herber en Ern Baier. BILJARTEN. Wereldkampioenschap 451. Maandagmiddag werden te Scheveningen de wedstrijden voor het wereldkampioenschap Biljarten ancre cadre 45—1 voortgezet met de partijen Davin-Cote en Dommering-De Leeuw, gevolgd door Sweering-Moons en Ga- briëls-Albert. De resultaten waren als volgt: Davin 300 25 70 12.— Cote 289 25 45 11.56 Dommering 300 39 62 7.69 De Leeuw 259 39 47 6.64 Gabriels 300 26 89 11.53 Albert 282 26 102 10.84 Sweering 300 20 119 15.— Moons 149 20 59 7.45 De avondpartijen verliepen als volgt: Davin 300 9 162 33.33 Dommering 70 9 48 7.77 Cote 300 21 74 14.28 Moons 300 21 38 14.28 Gabriels 300 21 93 14.28 De Leeuw 151 21 47 7.19 Sweering 300 23 76 13.04 Albert 225 23 49 9.78 SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP 2E KLASSE. In het lokaal Jansstraat 49 werd gespeeld, de wedstrijd tusschen het Haarlemsch Schaak gezelschap en het Leidsche Schaakgenoot schap voor het landelijk kampioenschap der geheele tweede klasse. De uitslag luidt als volgt: H. S. G. I: L. S. G. I.: G. KrooneMr. G. J. van Eybergen R. A. G. DavidsonW. Demmendal G. Bol lebakkerG. Bosscha A. S. KatanIr. J. J. G. van Hoek B. v. d. VeldenIr. J. Westra F. A. PutsW H. van der Nat J. K. VeurmanMr. A. G. de Blécourt 01 G. de BruinM. M. Segaar 1/21/2 J. H. MarwitzI. Samkalden 1/21/2 A. C. de GrootMr. C. J. Goudsmit 01 1—0 1—0 1—0 1/2—1/2 1/2—1/2 1/2—1/2 Totaal 5 1/2—4 1/2 HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar. Vancouver naar Rotterdam 3 (n.m.) v. Southampton. Veendam Rotterdam n. New-York pass 3 Lizard. Dinteldijk, Vancouver n. Rotterdam 2 te San Francisco. Lochkatrine, Rotterdam n. Vanc. 31 te San José. Binnendijk, 2 van New-Orleans naar Rot terdam. Burgerdijk. Rotterdam n. New-Orleans 2 te Norfolk. Lochgoil, Vancouver n. Rotterdam, via Liver pool 3 (2,37 v.m.) 1250 mijl Z.W. v. Va ten tia. Statendam 3 v. Bermuda te New-York. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisreis) 4 van Dar-es-Sa- laam. Jagersfontein 3 van Rotterdam naar Ham burg. Meliskerk (uitreis) p. 3 Perim. Randfontein (thuisreis) via Duinkerk. 3 (12.9 v.m.) 450 mijl Z.W. van Land's End. HALCYONLIJN. Stad Amsterdam 3 v. Porto Ferrajo n. Se- riphos. Stad Zaandam 3 v. Savona te Makri voor Oran en Rott./Vlaardingen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (thuisreis) 4 van Shanghai. JAVA—NEW YORK LIJN. Myrmidon New-York n. Java 4 v. Suez. Adrastus, Java n. New-York 3 te Belawan. Palembang New-York n. Java 4 te Penang. Siantar, 1 v. New-York n. Philadelphia. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjimanoek 2 van Batavia naar Japan. Tjisalak 2 van Batavia te Sjanghai. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Baarn 1 van Arica n. Mollendo. Berenice, Pto Barrios n. Amsterdam, 3 v. Pta Delgada. Ceres 3 v. Panderma te Izmir. Euterpe 4 van Bordeaux te Amsterdam. Fauna 3 van Bari n. Catania. Medea, 3 van West-Indië te New-York. Merope 3 van Malaga n. Cadix. Rhea 3 v. Palermo te Lissabon. Ulysses 3 van Stamboul n. Bourgas. Van Rensselaer. Paramaribo n. Amsterdam vertr. 4 n.m. van Havre, 5 (12 midd.) te Amsterdam verwacht. Alkmaar, Chili n. Amsterdam via Liverpool 3 (2,52 v.m.) 2100 mijl Z. W. v. Land's End. KON. HOLL. LLOYD. Waterland 3 van Amsterdam te Buenos- Ayres. Amstelland 2 van Buenos-Ayres n. Amster dam. ROTTERDAMSCHE LLOYD Baloeran (uitreis) 4 Juni van Port Said, Kedoe (thuisreis) 4 van Havre via Londen. Kota Tjandi 3 van Rotterdam naar Ham burg. Modjokerto (thuisreis) 3 van Sabang. Kota Geae (uitreis) pass. 4 Finisterre. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (thuisreis) 3 van Rio de Janeiro. Alwaki (uitr.) pass. 3 Ouessant. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) Salawati 4 van Amsterdam te Batavia, Tarakan (thuisr.) pass. 2 Gibraltar. Salabangka (thuisr4 van Marseille. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Theseus, Batavia naar Londen, 3 van Am sterdam. Polydori'c Batavia naar Hamburg 4 van Amsterdar Melampus, aBtavïa naar Amsterdam 3 te Singapore. Perseus, Japan naar Rotterdam 1 v. Kobe. Rhesus, Batavia naar Amsterdam pass. 3 Perim. Philoctetes 4 van Rotterdam naar Yoko hama. City of Birmingham. Japan naar Rotter dam 6 te Havre verwacht. SILVERJAVAPACIFIC LIJN. Silverwillow, N.-Orleans naar Calcutta 2 te Kaapstad. Manoeran, N.-Orleans naar Calc. 3 te Pt Natal. Silverwalnut, N.-Orleans naar Calcutta 2 te Beira. Silvermaple, Vancouver naar Calcutta 1 te Soerabaja. Aangekomen: 3 Juni: Pluto ss. Gothenburg. Ek ss. Oslo. Hermes ss. Zwarte Zee. Ousel ss. Liverpool 4 Juni: Afon Dulads ss. Port Talbot. Euterpe ss. Bordeaux. Westlaan m.s. Great-Yarmouth. Ragnhild ss. Zeebrugge. Marklyn ss. Archangel. Vertrokken: 3 Juni: Bestevaer zeilschip Noordzee. Redcar ss. Blyth. Ilse ss. Rotterdam. 4 Juni: A. K. Fernström ss. Gefle. Atlas ss. Constantza. VLUGGE ZEILSCHIPREIZEN. Het Duitsche zeilschip Padua is na een reis van 100 dagen van Australië met graan in Queenstown aangekomen. Zijn zusterschip Priwall had dezelfde reis in 92 dagen afge legd. Zooals men weet is er elk jaar in de graan- vaart een soort wedstrijd, wie de vlugste rei zen van Australië naar Europa maakt. BURCERLIJKEN STAND HAARLEM, 4 Juni. Bevallen 30 Mei: J. D. Zonneveldv. Galen, z.31 Mei: J. C. HooijOverzier, d.; 1 Juni: S. M. v. d. BergeGeyer, z.; 2 Juni: A. W. M. Wiggers—Serné, z.: M. J. Prins—Wijkhuijzen, d.: M. A. van Aken—Hertogh, z.; G. L. Schreu- derErkelens, d.; M. C. ZonneveldKoop man, z.; 3 Juni: E. HoremanSluis, z. Overleden 2 Juni: A. van Opzeeland. 62 Zomer kade; J. M. v. d. ReepPhilips, 56 j., Kamperlaan.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5