Lijst 7 Stemt „DE VRIJHEIDSBOND" Lijst 7 Burgemeester C. G. ROOS DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: De komende Gemeenteraadsverkiezingen De catastrofe in Beloedsjistan. Schip van verm. aankomst Laatste bericht Chili 27 Mei van Curacao. Andriotis Buenos Aires 11 Juni 8 Mei van Rosario. Amstelland Buenos Aires 30 Juni 1 Juni vertrokken. Achilles (Ned.) Hamburg 6 Juni 5 Juni vertrokken. Boskoop Chili 3 Juni te Hamburg. Buenos Aires 11 Juni 2 Juni van Las Palmas. Chili 1 Juni van Arica. Bodegraven Chili 31 Mei van Valparaiso. Beverwijk Archangel 9 Juni 31 Mei vertrokken. Bloemfontein Zuid Afrika 4 Juni v. Dares Salaam. Clytoneus Batavia 8 Juni 3 Juni van Gibraltar. Ceres (Ned.) Midd. Zee 27 Jun: 3 Juni te Izmir. Caribia West Indië 17 Juni 3 Juni van La Guyra. Crynssen West Indië 11 Juni 28 Mei van Barbados. Coatsworth Archangel 10 Juni 31 Mei vertrokken. Dorine Casablanca 28 Mei vertrokken. Dolius Batavia 24 Juli in lading. Essen Med Indië 8 Juni 31 Mei van Messina. Engeland Maru Moii 29 Mei van Singapore. Everest Archangel 9 Juni 30 Mei vertrokken. Fauna Venetië 25 Juni 3 Juni van Bari. Ganymedes Piraeus 11 Juni pass. 3 Juni Gibraltar. Grootekerk 4 Juni van Shanghai. Glarona Curacao 28 Mei vertrokken. Gunda Archangel 7 Juni pass. 1 Juni Lodingen. Helder Ned.) West Afrika 3 Juni «e Hamuurg. Hercules West Afrika 6 Juni 30 Mei van Las Palmas. Harcalo Buenos Aires 23 Mei te Santa Fé. Hebe (Ned.) Danzig 9 Juni 4 Juni te Kopenhagen. Ingvall Sandvik 3 Juni 28 Mei vertrokken. Jagersfontein Z Afrika 4 Juni te Hamburg. Joh v O'debarneveldt 4 Juni van Genua. Junior Hernösand 5 Juni 30 Mei van Gefle. Klara Zetkm Leningrad in lading. Kurmark Ned Indië 19 Juni 3 Juni van Port Said. Móntterland Buenos Aires M Juni 28 Mei van Bah ia. Menes Ned. Indië 13 Juli 1 Juni van Padang. Melampus Ned. Indië 6 Juli 3 Juni te Singapore. Merope Valencia 13 Juni 3 Juni van Mals ga. Nina Borthen Constantza 3 Juni van Ouessant Nereus (Ned.) Stettin 11 Juni in lading. Orion 1 N°d.) Alexandrië 1 Juni te Patras. Otterhound Swansea heden 3 Juni van Liaard Phoenicia Mexico pass 1 Juni Azoren Poelau Tello 24 Mei van Sabang. Phryg'ia West Indië 3 Juli 1 Juni van Pto Mexico. Poelau Roebiah Batavia in lading. Pan Europe Aruba 15 Juni 27 Mei vertrokken. Rhesus Batavia 20 Juni 3 Juni van Perim. Randfontein Z Afrika 5 Juni van Duinkerken. Rhea (Ned.) Midd. Zee 3 Juni te Lissabon Ruggano Batavia 31 Mei vertrokken. Rbani West Afrika 11 Juni 29 Mei van Freetown. Saiaoangka Ned. Indië 13 Juni 29 Mei van Pt. Said. Saleier Batavia 13 Juni 4 Juni to Genua. Stentor Batavia "3 Juni 1 Juni van Singapore. Skeldergate Rosario 18 Juni 18 Mei van Montevideo. Simon Bolivar Hamburg 9 Juni vertrekt 8 Juni. Scopas Duracao in lading. Sea Valour Archangel 29 Mei vertrokken. St. Stephan Nollonica 7 Juni 1 Juni van Gibraltar. Treworias Buenos Aires 17 Juni 16 Mei vertrokken. Tarakan Ned -Indië 2 Juni van Gibraltar. Til'us (Ned.) Midd Zee 1 Juni van Beyrouth. Ulysses <Ned.) Bourgas in lading. Venersborg Stockholm (v. Velsen) heden 31 Mei vertrokken. Venus «Ned.) Midd. Zee 10 Juni 1 Juni van Malta. Van Rens"°laer West Indië 5 Juni 4 Juni van Havre. Waterland 3uenos Aires in lading. Zuiderkerk 1 Japan 1 Juni van Penang. VISSCHER1J EN SCHEEPVAART IE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hoogovens Papierfabr. Deensch Britsch Ragnhild Marklyn Zeebrugge Archangel laden hout IJMUIDEN Visscherijnieuws in een notedop. In Engeland schijnt men nog steeds geen groote roode poonen te willen gebruiken, daar deze kostbare visch elke week naar het vaste land wordt geëxporteerd. Ook Holland krijgt hiervan z'n aandeel daar elke week van deze groote consignatiepoon in den afslag wordt verkocht. Door het verzenden naar elders wordt de kwaliteit er echter niet beter op en de visch brengt geen 50 pet. van den prijs op. De Roode Zee en Oentoeng hadden ruime tongvangsten. De Oentoeng had zelfs 2300 kilo doch besomde slechts f 1180. De schelvischbooten brengen thans wat meer schelvisch aan. De Gloria had zelfs al een vangst van 100 manden terwijl ook de andere booten een 60 en 70 manden aanvoerden. Doordat deze schelvisch, die „zomerschelvisch' genoemd wordt dikwijls zeer goed van kwa liteit is, ziet de vischhandel naar deze vangst uit. IJs overgenomen. De Odin die door het lang stil liggen droge vischruimen heeft gekregen kwam op zee. doordat het ijs van dit schip gauwer smelt, ijs te kort. Andere schepen heb ben den trawler op zee aan ijs geholpen. MARKTPRIJZEN VAN WOENSDAG 5 JUNI. Tarbot per K.G. f 0.50—0.40. Griet per 50 K.G. f 23—4. Groote schol per 50 K.G. f 29. Tongern per K.G. f 0.450.34. Middeschol per 50 K.G. f 27. Zetschol per 50 K.K. f 23—16. Kleine schol per 50 K.G. f 20—3.70. Bot per 50 K.G. f 5.50—3.20. Schar yer 50 K.G. f 5.30—3.20. Tongschar per 50 K.G. f 19—1. Vleet per stuk f 0.280.04. Kleine poon per 50 K.G. f 2.800.75 Groote schelvisch per 50 K.G. f 1815.50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 1610. Kleine middelschelvisch per 50 K. G. f 13 f 6.30. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 6.201.60. Groote gullen per 50 K.G. f 179.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 42—17,50. Kleine gullen per 50 K.G. f 12—2.60. Wijting per 50 K.G. f 4.10—2.50. Makreel per 50 K.G. f 8—1.30. Heilbot per K.G. f 0.72—0.64. Leng per stuk f 0.940.60. Koolvisch per stuk f 1,590.41. BESOMMINGEN. Trawlers: Timor IJm. 491 610 manden f 2300. Lut-her IJM. 59 465 manden f 2060. Odin IJM. 168 435 manden f 1770. Uiver IJM. 334 420 manden f 1710. Zwarte Zee IJM. 27 145 manden f 1050. Petten IJM. 49 450 manden f 1820. Adriatic IJM. 18 410 manden f 2030. Alelante IJM. 19 490 manden f 2300. Dolfijn IJM. 103 115 manden f 1200. Kotter: A 3 f 130. Motorlogers: SCH. 84 f 470. SCH. 285 f 540. KW. 74 f 910, KW. 44 f 540. Loggers: KW. 39 f 670. KW. 23 f 380, KW. 114 f 380, KW. 24 f 300, Sch. 201 f 520, Sch. 412 f 500. DE BUIT WAS NIET GROOT. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een vischpakhuis aan de Ericssonstraat te IJmuiden. Verschillende laden en kasten zijn opengebroken, terwijl getracht is de brand kast te forceeren. Er wordt echter niets ver mist. OEFENING VAN HET ROODE KRUIS. Donderdag 6 Juni zal door de afd. Velsen- IJmuiden van het Ned. Roode Kruis een avondoefening worden gehouden in het duin terrein achter het Storm vogels veld. De leden der Transportcolonne en helpster worden uitgenoodigd des avonds om 8 uur aanwezig te zijn. R.K. BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST .JOZEPH". De R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozeph. afd. IJmuiden, geeft gelegenheid tot verzilve ring van bonnen op Donderdag des namiddags van 79 uur in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost. Het aantal in te léveren bonnen bedraagt 8 Ned. Vereen, van Huisvrouwen Lezing architect A. V. Hartogh. Voor de afdeeling IJmuidenVelsen der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen hield de heer A. V. Hartogh, architect te Haarlem Dinsdagmiddag een lezing met als onderwerp „Hoe richt ik mijn huis in naar mijn levens gewoonte". Het Vrijz. Herv. Vereenigingsgebouw was goed bezet, toen mevr. P. L. de BoerHarder presidente, de bijeenkomst opende en den spreker introduceerde. Deze ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat hij de dames geen vast recept, geen bepaald voorschrift kon geven om nu op afdoende wijze een huis in te richten. Wel moeten we modern zijn: dat wil zeggen, dat we moderne mate rialen moeten gebruiken en practisch zijn in het gebruik van de ons ten dienste staan de hulpmiddelen. En ons aanpassen aan het nog steeds teruggaande levenspeil. De huisvrouw moet zich tegenwoordig veel meer behelpen met allerlei dingen, vnl. wat betreft het personeel. dan vroeger. Hoe de architect, daar meer en meer reke ning mee te houden heeft, lichtte spr. mei enkele woorden toe. In moderne woningen wordt bijv. in een kast reeds een kleine spoelbak met water- op een vergadering 4 Mei 1935 te Utrecht gehouden aan eiken candidaat moet de eisch worden gesteld, dat hij is een liberaal in handel en wandel, die aan de gemeenschap iets te geven heeft en wil geven, die de verantwoordelijkheid voor moeilijke beslissingen aandurft, die het gezag van de wettige overheid met al zijn vermogen schraagt (Adv. Ingez. Med.) huisvrouw zich niet meer naar de keuken behoeft te begeven, teneinde thee te zetten en het kleine vaatwerk afwasschen kan. Ook de kinderkamer van vroeger is terug gebracht tot een apart speelhoekje in de huiskamer. De heer des huizes wordt in de moderne huishouding eveneens te werk gesteld. Vroeger stond dat „gek" voor de buren, maar daar zijn we vandaag wel aan gewend geraakt". Wat de kamerinrichting betreft, ried spr eens aan de tafel, die in het midden der kamer altijd het effect geeft van een kamer schijnbaar te verkleinen, naar een zijde bijv, naar den raamkant te verplaatsen. Oook her hoofdolichtpunt naar die zijde geeft een ver groot effet. Dan heeft de moderne mensch de beschik king over positieve (d.w.z. groote zware houten crapeaudsi en negatieve (d.w.z. lage stalp" rtoelen) meubels. Het negatieve meube' voldoet zeer goed en in het bijzonder wan neer ze gebruikt worden in samenvoeging met positieve meubelen als bijv. houten tafels. Spr. gaf een uitvoerige toelichting van het voordeel van inbouwmeubels en de wijze waar op het ouderwetsche meubilair getransfor meerd kan worden in een moderner. Ook al is dit natuurlijk geenszins een ideale op lossing. Het kamerbehang moet van een bijna effen rustig en frisch patroon zijn om het juiste effect aan een moderne woonkamer te geven Schilderijen hangen veelal te hoog. In de nieuwere huizen worden de berg plaatsen weer geaccentueerd; de kasten worden niet meer gewit van binnen, doch alles met triplex afgetimmerd. Bij de onpractische inrichting der keukens stond spr. meer in het bijzonder stil. De gootsteeen moet in het midden van het aan recht zijn, met een apart hoekje waar de kraan voor de zwaardere emmers aan; bracht is. Deze zit lager opdat de emmeri niet zoo hoog getild behoeven te worden. De heer Hartogh gaf nog andere, meer speciale wenken vor de inrichting vair de huidige keuken en de vervaard!eins? van de wandbekleeding van kamers en keuken. Behangen plafonds. Engelsch van origine, geven de kamer een heel gezellig aanzien en het blijft lang mooi. Ook voor vloer- en raamaankleeding en verwarming gaf spr. vele nuttige wenken aan in auditorium. Toch blijft de practische inrichting en aan kleeding van een huis iets geheel persoon lijks. Na de pauze werden verschillende punten door den spreker aan de hand van licht beelden verduidelijkt. JAARVERGADERING „KERK EN VREDE". In de bestuurskamer van het Herv. Ver eenigingsgebouw Kalverstraat heeft gister avond de jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling „Kerk en Vrede" plaats gehad. De vergadering stond, wegens onstentenis van den voorzitter mr. dr. A. v. d. Flier, on der leiding van den heer T. Snoek. Hij open de. na voorlezing van 1 Joh. 3 1015 de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat het de vereeniging in het afgeloopen iaar niet aan 'activiteit heeft ontbroken. Het verslag van den penningmeester gaf re den tot tevredenheid. Aangezien het nood zakelijk was dat, wegens ziekte van den voorzitter, een tweede voorzitter gekozen werd. is al zoodanig benoemd de heer T. Snoek. Wegens gebrek aan tijd, kon geen der aan wezige leden het op zich nemen om als afge vaardigde naar de algemeene vergadering te gaan. zoodat de afd. dit jaar zich niet kan doen vertegenwoordigen. Daar de rond vraag geen stof tot verdere besprekingen op leverde sloot de heer Snoek de vergadering. VELSEN AANGEHOUDEN. Door de politie in Velsen (N.) is een be woner van het woonwagenkamp aldaar aan gehouden, daar hij in het Alg. Politieblad ge signaleerd stond tot ondergaan van een straf, bestaande uit 12 boete of 5 d. hechtenis. De man werd na betaling der boete heengezon den. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. Bakker-Strijker, d., Corn. Drebbelstraat 8rd„ IJmuiden. C. J. Been tjes-Bos, d„ Trompstraat 176, IJmuiden. E. A. L. Ulerpan-Pisters, z„ Zeeweg. Velsen. J. van Buuren-Stam, z„ Ko r tena ers tra a t 12, IJmuiden. A. Th. Dobbelaar-Snijders, z., Melklaan 3. Velsen N. G. Tol-Klomp, z. Duinlustpai-kweg 41, Santpoort. M. v. d. Vaart-Haringsma, z.. Stationsweg 80, IJmui den. J. M. M. Duivestein-van den Bos, z., Walravenstraat 39, Velsen N. Overleden: C. van Beusekom, 64 jaren, echt genoot van M. C. Rutte, Stationsweg 88, IJmuiden. Uit het Bloembollenbedrijf. Bindendverklaring van het arbeidscontract? Door de samenwerkende landarbeiders- organisaties is aan de besturen van de drie organisaties van werkgevers in het bloem bollenbedrijf voorgesteld een besprekiixg te houden teneinde de mogelijkheid na te gaan dat door de regeering het contract voor de bloembollenstreek bindend zal worden ver klaard. ,,Het Beeldje?' ANNIE E. EVERS. Koortachtig grepen zijn handen in de boetseerklei. Zij kneden en kneden. Nu eens was het een bollige appelvorm, die ontstond, dan weer een sierlijke kelk. Doch de jonge man scheen moeilijk te voldoen. Telkenmaal immers werd de klei weer opnieuw gekneed. Wekenland had deze jongen gezocht naar werk. Van werkplaats tot werkplaats was hij gegaan, van fabriek tot kantoor en winkel. Overal: neen. Och. hij wist het toch, in dezen tijd was er geen werk. voor zooveel jongelui niet. Zijn slappe gestalte ook ixx het te groote jasje, zijn magere wangen waarin diep de oogen lagen, gaven geen teeken van kracht en werkzaamheid, al smeekten de lippen ook nog zoo. al maar weer. Een kort schouderop halen en een ,,neen"knik was al wat hij ont ving. Hij oogde immers niets en dat terwijl zij te zoeken hadden uit rijen en rijen, uit kern gezonde en werklustige, krachtige arbeiders, uit energieke jongelui zonder droomoogen, die Dan ging de jongeman meer weer, o, zoo verdrietig, want hij wist dat thuis een oud moedertje op hem te wachten zat, dat het leven zijn zorgen al niet onthield, een oud moedertje, dat afgewerkt nu nog stuntelig voortging in hun huisje en rondkwam met wat de steun hun gaf. De steun. Oud was ze en stokdoof, dat moedertje, maar zij voelde instinctief wanneer hij de trap opkwam en bij zijn binnentreden wist ze al, dat het weer mis was, weerDan vond zij altijd nog een troostwoord voor hem. Morgen kon het immers weer beter gaan, eens zou er toch wel een eind komen aan dat zoeken. Zij streelde zijn vingers, waarmee hij de klei kneden ging omdat hij niet werkloos neer zitten kon den eindelooze dag. Och, armoe leden zij niet direct, 't zuinige vrouwtje, dat nooit veel ge had had, wist er te komen van de steun, hield er zelfs nog een paar centjes van over voor de klei en gips, waar haar jongen zulke mooie beedjes van maken kon, die haar kamertje versierden overal. Het was zoo mooi, vond zij, en voor hem een bezigheid. Doch de jongen wilde meer. Hij wilde niet enkel klei kneden, maar ook geld verdienen. O niet voor zichzelf immers zijn verlangens waren weinig. Zijn oud moedertje had hij echter graag goed verzorgd gezien, op een mooi hofje of zoo, waar zij zelf niet te werken zou hebben. Knappe dokters had hij willen vragen of er niets aan te doen was aan die doofheid, die haar het leven nog moeilijker maakte dan het al was. Hij wist, dat er dure instrumenten waren, die als een tweede gehoor golden. Doch dat alles kostte veel geld en veel geld had hij niet of hij moest krijgen: goed vast werk. Morgen dan, hè jongen", ving troostend het vrouwtje zijn gedachten. KINDEREN VINDEN EEN GRANAAT Tijdens het spelen vond een aantal kinde ren bij Wilna een granaat. Zij trachten het voorwerp te openen, waarop het explodeerde. Zes kinderen werden zoo ernstig gewond, dat vijf hunner aan de opgeloopen verwondingen kraan en gasleiding gemaakt zoodat dei-overledoxx, En weer ging hij, vragen hier, smeeken daar, Totdat hij, plots, hoe het zoo ineens kwam, wist hij zelf niet goed, op het kantoor zat van een artistieken mijnheer, die veel over had voor beeldjes en beeldhouwwerk. En of die mijnheer nu iets artistachtigs vond in zijn sliertige haren, die omkroesden in zijn nek, of meelij kreeg met zijn magere wangen, of misschien getroffen door het diepe leed in zijn oogen; waar is, dat hij met den jongen sprak, hem tenslotte naar huis zond met de woor den: „Als je me nu binnen drie dagen een gipsen beeldje brengt, dat je eigen werk is en zoo geslaagd, dat het de aandacht van het publiek trekt, mag je hier komen en beloof ik je goed en vast werk". O, wat dankbaar gin gde jongen huiswaarts. Moeder, misschien". En koortsachtig grepen zijn vingers in de klei en boetseerden. Vlotten deed het niet, moeilijk te voldoen als de jongen was, waar het zoo'n opdracht gold. Nu eens styleerde hij een wondere bloem, dan een meisjeskopje, dat hem getroffen had door zijn schoonheid. Maar steeds weigerden de vingers verder te gaan. Hij kon niet, kon niet. ,0, moeder", kreunde hij, „dit is mijn mooi ste kans en ik kan niet, ikMet zijn hoofd in de handen zat hij voor de tafel neer, heel zijn lichaam in siddering vair snik ken. Zijn oud moedertje, dat tegenover hem zat te dommelen, geduldig wachtend tot haar jongen klaar zou zijn met zijn werk, hoorde niet zijn snikken, noch zijn wanhoopsklacht. En toch, in haar hart trilde zijn stem even, waarop haar lippen in slaap fluisterden: ,Goed, jongen, zoo is het goed, ja" Haar moederlijke trots deed haar altijd zoo spre ken, wanneer hij haar een werkstuk toonde, het was immers haar jongen, die het maakte. Nu verdrietten die woorden hem, maar zijn lief moedertje niet willende storen in haar slaap, zweeg hij en boetseerde hij opnieuw. Tenslotte gaf hij het op. Toen het vrouwtje uit haar dommel kwam en hoorde, dat het niet lukken wou, den heelen avond al niet, legde zij troostend haar hand op zijn arm en met de andere zijn verward kroezelhaar streelend. vond zij: „Je hebt toch immers drie dagen, mijn jongen. Kom je zult moe zijn, laten we nu naar bed gaan". Hij was moe, dat voelde hij wel. Weldra lagen beiden in bed. Het moedertje, moe van een lang, hard leven, sliep spoedig in doch de jongen kon geen rust vinden. Hij woelde om en om, zoekend naar een schepping. Wat zou mooi genoeg zijn om het lastige publiek te trekken en te voldoen? Hoe kon hij de op- dracht volbrengen? En wat anders? Huiverend dacht hij aan wat dan. Weer zag hij zijn moedertje zitten dommelen, weg- gekrompen in haar stoel, 'n Klein vrouwtje met zware schaduwen op de ingevallen wan gen. De magere handen met de doorwerkte vereelte vingers losgevouwen in de schoot. Wat lagen die oogen diep. Droevig klein fi guurtje zoo, zijn moeder. Zou hij weer werk moeten gaan zoeken? Zou hij weer iederen dag bij zijn thuiskomst haar aan tafel vinden, wachtend op hem? Het breiwerk in rust op haar schoot, in haar oogen, lichtend naar de deur verlangen naar eindelijk goed nieuws, eindelijkSteeds duidelijker zag hij haar zoo zitten voor zich en met haar blik in de zijne doezelde hij weg in den nacht. Toen was het of een zachte hand hem op riep. .Vaag veelde hij zichzelf naar de tafel WOENSDAG 5 JUNI 1935 meldt: Hoogste barometerstand 763.8 m.M t Isafjord. Laagste barometerstand 745.8 xnM. Scilly. w en voorspelt: Meest matigen Zuidelijken tot Zuidweste lijken wind. Zwaar bewolkt of bertokken met tijdelijke opklaring. Regenbuien met kans on onweer. Weinig verandering in temperatuur Barometer Hedenmorgen 9 uur 750 m.M Neigin: Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 63 F Laagste heden nacht 52 Hoogste heden 58 p' OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83. IJmuiden. Telef 5450 HOOG WATER TE IJMUIDEN. Donderdag v.m. 6.13 uur; n.m. 6.35 uur. Vrijdag v.m. 6.52 uur: n.m. 7.17 uur Zaterdag v.m. 7.39 uur; n.m. 8.06 uur VELSER ZWEMINRICHTING. Temperatuur lucht 58 p_ Temperatuur water 60 f] gaan, waar de klei nog wachtte. Weer ging hij kneden en boetseeren en de zachte handen schenen de klei met henx mee te kneden. In onbewustheid werkte hij toch met koorts achtige ijver. Tot plots een lichtstraal door de kamer drong. Het was ochtend en het werkstuk was klaar. „Gelukt, moeder, gelukt" juichte hij, nu pas zelf zijn gewrocht over ziend. Een klein beeld was ontstaan, een klein beeldje, maar zoo gaaf, zoo goed getroffen, dat zelfs de schepper er onder den indruk van was. In innig verlangen zijn geluk mee te deelen (immers nu zou alles goed worden, hij zou werk krijgen, daar twijfelde hij niet aan) snelde hij naar het bed van zijn moe der. „Moeder, moeder, het is gelukt, mijn werk is geslaagd". Het doove vrouwtje echter hoorde niet. Onstuimig greep hij moeders hand in zijn beide jonge knuisten.... Toen werd het plotseling heel stil in hem, Want de hand van zijn lief, oud moedertje, die hem zoo menigmaal troostend gestreeld had en die hij nu zoo wild gegrepen had in zijn nog met gips bemorste handen, was koud ijskoud Het was een zeer bleeke jongen, die drie dagen later den mijnheer kwam zeggen, dat hij aan de opdracht niet kon voldoen. „Nu ja, dan", een kort schouderophalen was het antwoord en de hand wees hem de deur uit. immers voor hem waren er zooveel anderen, die wel Voor den jongen met zijn kroezelhaar en droomoogen in mager, vertrokken gezicht, be gon weer het zoeken naar werk van winkel tot fabriek, van werkplaats tot kantoor. Rampzaliger dan anders nog was hij. Immers thuis wachtte hem nu geen moeder meer met verlangen in de oogen, geen moeder, die steeds een troostwoord vond. Doch altijd bij zich hield hij het beeldje, dat hij gewrocht had I11 den nacht, toen zijn moeder stierf: het beeldje, dat de wereld yoor hem geopend zou hebben. Niemand zcu het echter ooit zien, hij stond het nimmer af. Het gipsen modelletje stelde een klein, oud vrouwtje voor, weggekrompen in haar stoel. Zware schaduwen lagen op de diepe ingeval len wangexi. De kleine handen, vereelt en doorwerkt, lagen met de grove breikous te rusten in haar schoot. Uit de oogen straalde verlangen naar: hem. Om de lippen-lag een troostende glimlach: Morgen mijn jongen. Zijn Moeder. Dat was „Het beeldje". 56.000 dooden? Van geautoriseerde zijde wordt medegedeeld dat het aantal menschen, dat is omgekomen bij de aardbevixigsramp in Beloedsjistan, nog belangrijk hooger is dan zelfs de meest pessi mistische schattingen bedroegen. Het be draagt 56.000. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd dat, dank zij het snelle optreden van de reddingsbrigades, 10.500 personen uit de puinhoopen werden gered binnen twee xxren nadat zich de eerste schokken deden voelen. Laval principiëel tot kabinetsvorming bereid. PARIJS, 6 Juni (Reuter). Laval heeft in principe toegstemd een nieuw kabinet te vormen. AGENDA VOOR VELsbi, ti, j.\ TUIDEN WOENSDAG 5 JUNI Bioscoop de Pont: „Liliom" en „Das Lied, vom Glück". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 5 JUNI Frans Hals Theater: „Prinses voor dertig dagen." 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alleen op de wereld". Op het too- neel: Lupesco Sisters, equilibristen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „In de haven van San Fran cisco" 2.30 en doorloopende voorstelling van 711.30 uur. Rembrandt Theater: Josephine Bakerin „Zou-Zou". Op het tooneel: Les Diodattis. porceleingroepen 2.30. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 JUNI Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6