HET NIEUWE AVONDBLAD Het Olympische dorp. 20e JAARGANG No. 181 DONDERDAG 6 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Eigenaardig gebruik op Hemelvaartsdag. Uitdeeling van brood en haring. Op Hemelvaartsdag is in Verden, een stadje, dat 35 K.M. Zuid-Oost van Bremen aan de Weser ligt, wederom zooals ieder jaar ge schiedt, de z.g. Ascensie-gave uitgedeeld. Deze gave omvat het verdeelen van een vat zoute haring en brood, gemaakt van 18 kleine sche pels roggemeel. Sinds eeuwen wordt deze gave als een traditie gehandhaafd. Gerechtigd tot het in ontvangst nemen van de haringen en het brood zijn uitsluitend de gemeentesecretaris', de hoofdinspecteur van gemeentewerken, de directeur van het arm bestuur, de dienaren der politie, geestelijken, de kosters der verschillende kerken, de dood graver en de armen van de stad. Elke portie van de traditioneele gave be loopt van 20 tot 2 haringen en van 24 tot 2 pond brood. Het best komt de gemeente-secre taris er af. Zij, die tot het in ontvangst nemen gerechtigd zijn, nemen de Ascensie uit tra ditie nog steeds aan, doch verdeelen ze daarna onder de armen. Volgens overlevering is deze Hemelvaarts daggewoonte terug te voeren tot den beruch- ten zeerover Stortebeker, wiens spitsbroeder Michiel Geudeker in het dorpje Scharnhorst bij Ver den een onderkomen gezocht had, toen de Hansa het oud-Duitsch stedenverbond, hem iii handen trachtte te krijgen. Stortebeker moet volgens overlevering ook aan den Dom in Verden 7 kerkramen geschon ken hebben om boete te doen voor zijn 7 dood zonden. Of de uitdeeling van brood en haring wer kelijk betrekking heeft op dezen zeeroover is uit de in het gemeente-archief aanwezig zijnde documenten niet meer na te gaan. Tijdens den oorlog werden de gaven niet meer verdeeld, het gemeentebestuur voerde het gebruik ech ter wederom in zoodra de omstandigheden dit toelieten. GESLAAGDE PROEFTOCHT. De Schoorl maakte na een reparatie van enkele maanden een geslaagden proeftocht. Het schip vertrekt binnenkort naar zee. DE SALTO-MORTALE VAN DE VISCHAUTO. In ons nummer van gisteren maakten wij melding van een ongeluk, dat een vischauto had tusschen Hippolytushoef en den Oever, welke auto bestuurd werd door den eigenaar H. S. Ter voorkoming van misverstand zij thans de volledige naam van den onfortuin- lijken automobilist gemeld: H. Sminia. NAAR CONCOURS. De Christ. Muziekvereeniging Juliana zal 2e Pinksterdag deel nemen aan het Nat. muziek-concours te Alkmaar. Juliana zal uit komen in de tweede afdeeling fanfare met als verplicht nummer Friedens gedanken van Arthur Klein en het vrije nummer La Fêtp Triomphale van G. Joh. van Dam. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel- sen is ingekomen een verzoekschrift van I. J. F. de Champs, echtgenoote van J. van de Wal, zonder beroep, wonende te IJmuiden om een verlof B, voor den verkoop van uitslui tend alcoholvrijen drank in de benedenvoor- en de ibenedenachterlocaliteit van het perceel Kanaalstraat no. 57 te IJmuiden. Vóór 20 Juni 1935 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. EEN ONVERWACHT BAD. De slagersknecht K., wonende aan de Prins Hendrikstraat, kwam des avonds om half negen ongeveer per fiets van het zwembad... en reed in de middensluis! Spoedig wist hij zich op het droge te brengen waarna hij zich naar huis begaf. Het sluispersoneel heeft de fiets opgehaald. PROCES-VERBAAL OPGEMAAKT. IDe hal-politie treedt den laatsten tijd met kracht op tegen personen die zich onbevoegd in de veil hallen bevinden. Deze week werd tegen enkelen proces-verbaal opgemaakt we gens vischdiefstal. DE HEER AERTSEN NAAR SLOTERDIJK. De heer S. M. S. Aertsen, theol. cand., die 3 maanden in IJmuiden werkzaam geweest is als hulpprediker, is thans door den kerke- raad van de Ned. Herv. gemeente als zoo danig benoemd in Sloterdijk, eveneens voor den tijd van 3 maanden. „EXCELSIOR". Op den eersten repetitie-avond van bo vengenoemd koor na de deelneming aan het concours te Ede, is de dirigent Jan Beider gehuldigd. De voorzitter van het koor dankte den di rigent en ook de leden voor den arbeid in de laatste maanden verricht die het moge lijk maakte een dergelijk succes te boeken en dit toe te voegen aan de vele, die reeds ge boekt zijn. De dirigent beantwoordde deze woorden, gaf een korte nabeschouwing over het con cours en deed vervolgens mededeelingen over de aanstaande nieuwe nummers. Een deputatie van Polyhymnia was aan wezig Namens de damesleden ontvingen de dirigent en zijn echtgenoote souvenirs. Besloten werd alsnog te trachten mede te Werken aan het festival te Velsen-Noord. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP GROOT-IJMUIDEN 1935. De eindstand der voorwedstrijden luidt thans: B. Dukel Basstra Leijte Koetsier Bais Kramer Postma F. Dukel Ligthart 7 5 Suyk 7 3 Schaap 7 3 De Jong 7 2 De Boer 7 1 v. d. Velde 7 2 Smit 7 1 Kraay 7 0 H .Buis 6 6 Souverein 6 2 Meyer 6 2 Schager 6 2 v. d. Heyde 6 1 Postma 6 1 Ott 6 1 Laros 7 6 Smit 7 5 C. Buis 7 3 Vrijhoef 7 3 v. d. Outenaar7 l Post 7 1 Visser 7 0 De Boer 7 1 Postma 5 3 v. d. Sluis 6 3 Schol 6 2 Snel 6 2 Broek 5 1 Glas 6 1 v. d. Gaag 6 1 Schouten 7 5 Van Straten 7 4 Klinge 7 2 Brand 7 4 Snel 7 1 Visser 7 0 De Weerdt7 1 Ras 7 0 I. O. G. T. Gisterenavond vierde de Loge ,.In Veilige Haven" het 14e jaarfeest. Deze avond was tevens een propaganda-avond voor de Blauwe Week. De zaal was flink bezet. Bij ratst entenis van den spreker, den heer J. C. Vermeulen, die plotseling verhinderd was, werd het pro pagandistisch gedeelte door den heer Reits- ma verzorgd, die in zijn rede vooral naar voren bracht de gevaren van het eerste glas- De avond werd opgeluiseterd met declamatie van mevr. KroonKuneken. De heer R. Kofman heeft de bezoekers laten genieten van zijn mooi orgelspel. De leiding van dezen avond berustte bij mevr. Konkelaar-Blok. De Loge „In Veilige Haven" kan op een goed geslaagden avond terugzien. VELSEN UITREIKING VAN POTPLANTEN AAN AAN SCHOOL G. Door bemiddeling der Oud er com missie van school G zijn aan eiken leerling der hoogste klassen een tweetal jonge potplantjes uitge reikt die door de kleine kweekers en kweek- sters zelf moeten worden verzorgd. Het ligt in de bedoeling einde Augustus hiervan een tentoonstelling te houden, waar door een deskundige commissie de fraaist gekweekte planten zullen worden bekroond. Dit viel bij de leerlingen zeer in den smaak! HARMONIEKAPEL „DE EENDRACHT" NAAR ZAANDAM. Uitgenoodigd door Albert Heyn's muziek korps te Zaandam, is de Harmoniekapel „De Eendracht" voornemens a.s. Zaterdagavond aldaar een concert te geven. Waar de athleten zullen wonen. En waar ze zullen eten. Het Organisatie-comité voor de Xlde Olym piade Berlijn 1938 stelde dezer dagen de bin nen en buitenlandsche pers in staat, een kijk je te nemen in het toekomstige Olympische dorp. De indruk, die zich aan den toeschou wer van dit gigantische werk opdringt, is wei in de eerste plaats, dat Duitschland niets on gedaan wil laten, dat ter verhooging van het peil der Olympische Spelen gedaan kan wor den. Duitschland heeft een hooge opvatting van zijn taak als gastheer en het wil met zijn voorbereiding voor dit feest de bewondering van de heele wereld oogsten. Het Olympische dorp ligt een goed stuk ten Westen van Berlijn. Het' Rijkssportveld nieuwe naam voor Stadion waar de wed strijden zullen plaats vinden ligt aan de uiter ste Westgrens van de stad; het Olympische dorp is vandaar in 20 minuten met een auto te bereiken, gaande langs den lommerrijken weg naar Hamburg. Men bevindt zich dan in een idyllische omgeving: het terrein is licht heuvelachtig; vriendelijke akkers wisselen af met donkere bosschen, waarin de hooge den zijn schaduw werpt op de schilderachtige berk. Het is het gebied van Döberitz. bekend als oefenterrein der Rijksweer. Dit plekje grond is uitgezocht, om de deelnemers aan de Olympische Spelen 1936 te herbergen. Hier werkt men reeds vele maanden aan den bouw van het Olympische dorp. Het plan voor dit dorp is ontstaan met de befaamde Duitsche „Gründlichkeit". Er is niets vergeten Aan alle wenschen en moge lijkheden is gedacht. Daarbij heeft men zoo veel mogelijk het boschkarakter van de om geving willen behouden. Wel was het noodig, een heuvel gedeeltelijk te verwijderen. Er is daar een zacht glooiend terrein geschapen, dat als een bolwerk bekroond wordt door een breedgerekt gebouw met drie verdiepingen: de gemeenschappelijke eetzalen. Hier sluiten de keukengebouwen bij aan, waar in 38 ver schillende keukens niet minder dan 190 koks de nationale gerechten der verschillende man schappen zullen kunnen klaarmaken. Er zijn ook 38 verschillende eetkamers. Van uit de eetzalen ziet men omlaag langs een groene grasvlakte, waarin een schilder achtige groep hooge berken oprijst. Die gras vlakte strekt zich dan verder uit tot aan het complex poortgebouwen. Het publiek zal van het Olympische dorp alleen deze poortge bouwen te zien krijgen. Toegang tot het dorp zullen nl. alleen de mannelijke deelnemers aan de Olympische Spelen hebben, mitsga ders hun talrijke staf voor de bediening. Het complex poortgebouwen omvat in de eerste plaats een aantal dienstgebouwen voor de administratie, verder vijf winkels, voor kap per, kleermaker en dergelijken, een wissel kantoor, een postkantoor, en eindelijk ten ge rieve der te verwachten bezoekers een restau rant. Onderdak vinden de deelnemers in betrek kelijk kleine huizen, die elk 8, 10 a 12 kamers bevatten met steeds twee bedden. Zoo'n ge bouwtje heeft tevens een modem ingerichte JW waschgelegenheid, 'n gemeenschappelijk woon vertrek en twee kamers voor de „stewards". Van zulke gebouwen zijn er in het Olympische dorp niet minder dan 135. Verder zijn er ook nog gebouwen met twee verdiepingen, die elk 20 kamers bevatten. Zoo staan totaal 3252 bedden ter beschikking! Deze gebouwen lig gen over het geheele terrein verspreid, vaak onder donkere pijnboomen verborgen, elders in de volle zon, aan de stille boschzoom of in de nabijheid der gemeenschappelijke gebou wen. Op dit oogenblik is nog niet uitgemaakt, waar de verschillende manschappen zullen wonen. De landen mogen vrij kiezen. Er is thans nog volop keuze. Laat het Olympisch Comité in Nederland er dus vlug bij zijn, zich een zoo gunstig mogelijk plekje uit te zoeken. Dat wil zeggen: voor de heeren deelnemers, want onze beroemde zwemstertjes zullen van al het moois, dat wij hier gezien hebben, niets zien. Het Olympisch dorp is alleen toe gankelijk voor de mannen. De dames krijgen onderdak op het terrein der Olympische Spe len. Voor het halfcirkelvormige toegangsgebouw zal de rij vlaggen der naties, die deelnemers aan de Olympiade afzonden, wapperen. Daar voor staan dan naast elkaar gïplant de beide Duitsche vlaggen en er tusschenin de beken de Olympische vlag met de vijf ringen. Het is de bedoeling, dat de manschappen, althans zoolang de Spelen duren, alleen dan het terrein van het Olympisch dorp zullen verlaten, wanneer het hun beurt is, het inter nationale arena te betreden. Allen overigen tijd moeten ze gelegenheid hebben te trai nen, te rusten en al dat te doen wat des sport- mans is. Bij den bouw van het Olympische dorp heeft men daarom bijzondere aandacht gewijd aan oefenterreinen. Er is een uitge strekt sportveld met sintelbaan, een sporthal van 1055 vierkante meter, en een zwemhal van 1100 vierkante meter. Om nu nog bij de getallen te blijven: de straten door het dorp hebben een totaalleng- te van ruim 6 K.M., het net van waterbuizen is 12 K.M. lang, de electrische kabels totaal 9 K.M. Er zijn 2 telefooncentrales met 550 aan sluitingen. Op het parkeerterrein kunnen 500 auto's staan. De buitengewoon gelukkige architectuur van het dorp, dat een levensblijden, krachti- gen indruk maakt, wordt nog versterkt door den bewust massieven bouw der verschillende huizen. Het Olympische dorp is namelijk geen eendagsvlieg, maar een permanente bouw. Het ligt in de bedoeling, dat hier het toekomstige Duitsche leger van het depót Döberitz onder gebracht zal worden. De muziektent op het midden der grasvlakte is dan ook speciaal voor de toekomst gedacht. In den afgeloopen winter hebben 600 arbei ders werk gevonden bij den bouw. Deze dagen zullen er totaal 1800 aan het werk worden gezet, om in den zomer van 1936 de interna tionale bezoekers met alle eer en waardigheid te kunnen ontvangen. De Derby-race te Epsom. Gewonnen door Bahram. Woensdagmiddag werd te Epsom in tegen woordigheid van den koning en de koningin en den prins van Wales de Derby Race ver reden. Het had den geheele dag geregend, doch even voor het begin van de race, juist toen de koning arriveerde, brak de zon door. De race had, ondanks het natte veld, zonder ongelukken plaats. Zij werd gewonnen door Bahram; tweede werd Robin Goodfeliow met twee lengten; derde Field Trial, een halve lengte achter no. 2. Bahram werd bereden door den 48-jarigen jockey F. Fox, die zijn tweede Derby-over winning boekte. BILJARTEN. Wereldkampioenschap cadre 45—1. DERDE DAG. De biljart-wedstrijden om het Wereldkam pioenschap ancre cadre 45/1 werden Woens dag in het Kurhaus te Scheveningen voort gezet. De resultaten waren als volgt; Gabriëls 300 22 88 13.63 Cote 134 22 21 6,09 Moons 300 24 54 12,50 Dommering 227 24 83 9,45 Sweering 300 25 111 12.00 Davin 284 25 54 11,36 Albert 300 30 58 10.00 De Leeuw 170 30 21 5,66 Moons 300 13 144 23,07 De Leeuw 242 13 118 18,61 Albert 300 14 124 21,42 Dommering 71 14 22 5,07 Sweering 300 20 57 15,00 Cote 286 20 78 14,30 Gabriëls 300 16 99 18,75 Davin 165 16 85 10,31 De situatie is thans zoo, dat Sweering en Gabriëls thans met elk 6 gewonnen partijen aan den kop gaan. LANGS DE STRAAT. De Stroohoed. Er zijn menschen, die hun leven inrichten volgens den kalender en andere factoren buiten beschouwing laten. Om een voorbeeld te noemen: vele kachels worden in den schoonmaaktijd buiten gebruik gesteld en blijven dat tot het najaar, ongeacht de vele koude dagen in die periode. Er valt iets voor te zeggen. Dat doen dan de huisvrouwen. Er valt veel meer tegen te zeggen. Dat zouden de huisvaders graag doenals ze durfden. In plaats van rekening te houden met de steeds wisselende omstandigheden, in plaats van zich zooals dat tegenwoordig heet, aan te passen, kijkt men naar den kalender. Zoo als de heer die zijn strooien hoed voor de zomermaanden ite beginnen met Juni) be stemd heeft en die dan ook dezer dagen met zijn strooien hoed op langs IJmuiden's stra ten liep. Het regende misschien niet, toen hij zijn huis verliet, al was het toen al dreigend, maarhet was Juni en de strooien hoed moest gedragen worden. Het regende echter wèl, het góót zelfs, toen ik hem zag. Dat was niet erg voor den heer. Wel, dat eenige straatjongens hem in het vizier kregen, want die steken hun meening nooit onder stoelen of banken, en de man-met-den strooien-hoed kreeg dan ook het een en an der te hooren. dat hij kennelijk niet- op prijs stelde. Het. liefelijkste, wat hem toegevoegd werd, was nog een uitdrukking voor het be grip: dom, echter in rauwe straatjongens- uitgave. De heer reageerde er op door woe dend om te kijken woedend óók en voorna melijk om het feit, dat hij met dergelijk weer een stroodak torste) en een debat aan te gaan, dat zijnerzijds nijdig, anderzijds luidruchtig-hoonlachend werd gevoerd. Het ■ging er mee als met den hond, die een fietser aanblaft: reageert de laatste niet, dan blijft de hond spoedig achter, trapt hij, dan loopt de hond zoolang mee. En de jongens bleven achter den stroogedekten heer aanloopen. Hetgeen in wetstaal hinderlijk volgen heet. De regen kletterde onder anderen op straat (wat er voor dit verhaal echter minder toe doet) en op den hoed. eerst met het harde, tikkende geluid van maïskorrels op een blik ken plaat, al spoedig met doffe, om zoo to zeggen zuigende klanken, als van een water straal op een afcte spons. De heer had al eens voorzichtig aan den rand geplukt, doch dit daarna angstvallig nagelaten, gezien de vernielende uitwerking daarvan op zijn hoofddeksel, waarvan de rand bedenkelijk slap begon te worden. „Daar gaat je dakkie, vader!" riep een der jongens, die voorzoover uit de uiterlijke ver schillen met den aangesprokene kon worden, opgemaakt echter niet in die nauwe familie betrekking tot hem stond. Een zoon loopt bovendien zijn vader op straat niet na, hem hoonend. Dat doet men nu eenmaal niet. „He, Sjors, zou j'm niet es uitwringen?" stelde een tweede voor. Hoewel „Sjors" naar mijn vaste overtuiging niet Sjors heette, keek hij toch nijdig om met een vernietigenden blik op de jongens, waaruit volgt, dat een naam er niets toe doet. Het komt alleen aan op den inhoud van wat gezegd wordt. „Heb je den hoed op. tschjing boem!" zong een derde, ook door het gebruik van het woordje: je, evenals de andere knapen, blijk gevend van weinig eerbied voor den heer. Overigens moet worden toegegeven, dat het bewuste lied minder vloeiend loopt als men zingt: hebt u den hoed op enz. Het antwoord op de vraag in het liedje neergelegd kwam vrijwel onmiddellijk er na: een rukwind schoot om den hoek van een huls en sleurde den hoed in zijn vaart mee, rader gejuich van de jongens. Het echte ple zier. dat geschept kan worden in het af waaien van een strooien hoed, die zoo droog- knappend over de steenen kan rollen, had den ze weliswaar niet, omdat het doorweekte vod even over de straat schoof als een rotte reine claude en daarna in de goot bleef lig gen. De heer deed eerst nog een schuchtere poging den hoed te grijpen, zelfs gaf hij een begin van uitvoering aan zijn voornemen zijn bezit op te rapen, doch een nadere be schouwing deed hem doorloopenzonder hoofddeksel, dat terstond door de jongens werd gepromoveerd tot voetbal. De heer liep ongehinderd door. Op zijn gelaat verscheen, ik zou bijna zeggen een zonnige glimlach van opluchting. En tusschen de wolken door, die op dat oogenblik geen regenwater meer naar de aarde zonden, brak een zij het ook wat bleeke zon. A. J. C. VI. ADSPÏRANTFN WEDSTRIJDEN. Op Zaterdag 29 Juni hebben op het ge meentelijk sportterrein aan de Kleverlaan atletiekwedstrijden nlaats voor adspiranten uit den K. T. K. gesp. gew.rem. verl. pnt. 7 4 3 0 11 7 4 2 1 10 7 4 2 1 10 7 2 2 3 6 7 0 5 2 5 .7133 5 ,.7133 5 ,.7124 4 VERKIEZINGSSTRIJD. Uitgaande van de S.D.A.P. te Velsen zullen in verband met de op handen zijnde gemeente raadsverkiezingen ter propaganda hiervoor eenige straatdemonstraties plaats vinden, tevens op Woensdag 12 Juni een openlucht meeting op een terrein nabij de Watervliet- straat. 1 1 11 2 2 8 2 2 8 4 1 8 4 2 6 2 3 6 3 3 5 4 3 4 0 0 12 3 1 7 2 2 6 1 3 5 3 2 5 2 3 4 1 4 3 1 0 13 2 0 12 2 2 8 0 4 6 3 3 5 3 3 5 4 3 4 1 5 3 2 0 8 1 2 7 3 1 7 2 2 6 3 1 5 2 3 4 1 4 3 2 0 12 2 1 10 5 0 9 1 2 9 3 3 5 4 3 4 2 4 4 3 4 3 ATHLETIEK. COMPETITIE K. T. K. De deelneming aan de athletiek-competitie van den Kennemer Turnkring is belangrijk grooter dan vorig jaar. Er schreven 42 ploegen in tegen het vorig jaar 30. Bij de dames ko men 5 ploegen uit in de le klasse en 20 in de 2e klasse, bij de heeren resp. 3, 7 en 7 ploe gen in de le, 2e en 3e klasse, Ingeschreven werd door Concordia en Turn- lust te Haarlem, O. S. S. te Zandvoort, Bloe- meldaalsche G. V., T. V. IJmuiden. Gratia- Piato te IJmuiden-Oost en Turnlust te Bever wijk. i

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1