Fransch kabinet samengesteld. De Zweedsche Rijksdag 500 jaar. THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL y R IJ D A G 7 JUNI 1935 FRANKRIJK. Laval werd opnieuw met de formatie belast en slaagde ditmaal. Piétri moest de opdracht teruggeven. Piétri is er niet in. geslaagd de noodige bi te leggen voor de vorming van een kabinet, zoodat hij zich gedwongen heeft gezien de opdracht daartoe terug te geven. Nadat de voorzitter van de radicaal socialis tische kamerfractie Delbos geweigerd had de kabinets-formatie op zich te nemen, is Pierre Laval naar het Elysée ontboden. Na uitvoerige besprekingen met Lebrun, heeft hij zich bereid verklaard voor de tweede maal te trachten een regeering samen te stellen. Pierre Laval. Toen Laval het Elysee verliet, verklaarde hij: „De president der republiek heeft mij wederom de regeeringsformatie aangeboden. Met het oog op den ernstigen toestand heb ik gemeend mij niet aan deze opdracht te kunnen onttrekken. Ik zal dus de regeering vormen." Uit deze verklaring meende men in parle mentaire kringen te mogen concludeeren, dat Laval zonder rekening te houden met het standpunt van de verschillende fracties, in het bijzonder de radicaal socialistische, nog in den loop van den nacht een kabinet zou samen stellen, waarmede hij zoo snel mogelijk voor de kamer zal verschijnen. Laval is, naar men meent, vastbesloten de kamer voor de verant woordelijkheid te plaatsen. De radicaal-socialistische Kamerfractie kwam gisteravond opnieuw bijeen. Zij heeft het fractiebestuur en de partijleiding volledige vrijheid van handelen ten aanzien van de op lossing der crisis toegestaan. In de wandel gangen van de Kamer werd dit besluit uitge legd als een onvoorwaardelijke medewerking aan een kabinet-Laval. In de zitting heeft Herriot met klem betoogd, dat het niet langer een politieke kwestie be trof, doch dat het ging om het lot der repu- blikeinsche constitutie. Ook Chautemps zou de waarschuwing van Herriot om niet te zeer in te gaan op doctrinaire punten gesteund hebben. Het besluit der radicaal-socialisten schijnt vrij wat ontspanning te hebben gebracht. Een afgevaardigde der Kamerfractie heeft vervol gens zich in verbinding gesteld met Laval, die met zijn besprekingen toen reeds begonnen was Nader meldt Reuter uit Parijs, dat Laval er in den loop van den nacht in geslaagd is een nieuw kabinet samen te stellen Hij heeft den president der republiek Lebrun de volgende lijst van ministers voorgelegd: Minister-president en buitenlandsche za ken: Laval. Ministers van staat: Herriot, Marin en Flandin. Justitie: Bérard. Binnenlandsche Zaken: Paganon. Oorlog: Fabry. MarinePiétri. Luchtvaart: Denain. Handel: Bonnet. Financiën: Regnier. Onderwijs en Opvoeding: Marcomibes. Koloniën: Rollin. Openbare werken: Eynac. KoopvaardijRoustan, Arbeid: Frossard. Pensioenen: Maupoil. LandbouwCathala. Volksgezondheid: Lafont. P. T. T.: Mandel. Onderstaatssecretaris en toegevoegd aan den premier, belast met de zaken van Elzas- Lotharingen: Blaisot. Het kabinet omvat vier senatoren namelijk Laval, Regnier. Bérard en Foustan. Buiten het parlement staat generaal Denain, de an deren zijn kamerleden. Dertien ministers ma ken deel uit van het kabinet-Bouisson. Van de nieuwen behooren Flandin en Fabry tot de groep der linksch-republikeinen. Blaisot tot de Fédération républicaine, Regnier tot de linksch-democraten, Bérard tot de Union-ré- pubiicaine, waarvan hij voorzitter is. 'schillende arbeidswetten, die op het oogenblik in het Congres behandeld worden. Op een vergadering van de American Iron en Steel Institute te New-York is een motie aangenomen om de door de N.R,A.-code vast gestelde werktijden en loonen te handhaven. Voor deze motie stemden meer dan 200 leden van het instituut, die 90% van de Amerikaan sche staalindustrie vertegenwoordigen. Bovendien werd besloten, dat het recht der arbeiders op collectief onderhandelen be schermd zal worden. De voorzitter, Eugène Grace, zeide, dat het voor de staalindustrie gelijk zou staan met zelfmoord, indien zij zich niet zou houden aan de overeenkomsten, die met de vakvereenigingen zijn gesloten onder het regime van de oude N.R.A. Johnson, de gouverneur van Colorado, heeft Roosevelt telegrafisch in kennis gesteld van zijn plan om de N.R.A. te redden. Hij stelt voor. dat de staten, die hun eigen N.R.A.- codes hebben, een verdrag sluiten, terwijl hij het verder wenschelijk acht, dat het Congres maatregelen goedkeurt, waardoor deze staten worden beschermd tegen de concurrentie van de staten, waar geen codes bestaan. Frankrijk. Oud-minister Renoult vrijgesproken. De vroegere minister van justitie Renoult, die beschuldigd was van omkoopbaarheid in verband met de Stavisky-affaire, is door de iury-rechtbank van het Seine-departement vrijgesproken. Italië. Arbitragecommissie met haar arbeid begonnen. Reuter meldt uit Milaan: De Italiaansch-Abessynische verzoenings commissie is gisteren bijeengekomen en zal vandaag een tweede vergadering houden. Hoewel de gedelegeerden weigeren iets te zeggen, gelooft men, dat begonnen is met de bestudeering der verdragen. Italië zou zich bereid hebben verklaard behalve het Wal- Wal-incident ook de andere grensincidenten te behandelen. Uit Addis-Abeba wordt gemeldt, dat men in goed-ingelichte kringen verklaart, dat door het te Genève bereikte accoord. waarbij werd besloten tot instelling van een Italiaansch- Abessynische arbitrage-commissie geen ver andering is gekomen in den politieken toe stand. Dat de keizer reeds vier weken in het Har- rar-gebied vertoeft, is, naar men hier meent, het beste bewijs voor de afwachtende en rustige houding van de regeering. Van Abessynische zijde wil men alles ver mijden, wat als een schending van het ver drag kan worden beschouwd. Daarom zal men dan ook afwachten welke uitspraak de arbitragecommissie zal doen. Zoolang echter Abessynisch grondgebied nog door buiten landsche troepen is bezet, blijft het conflict in een acuut stadium. Gisteren zijn weer berichten ontvangen over grens-incidenten. Storm woedt over Korea. Havenstad geteisterd. Korea is door een zwaren storm geteisterd, waardoor vooral de haven van Gensan is ge troffen. Vijfhonderd huizen werden daar door den storm vernield. Een visschersvloot van 39 booten is nog niet naar Gensan terug gekeerd. Het Japansche s.s. „Kaisjo Maroe" is met de geheele uit 28 personen bestaande bemanning gezonken. En ook andere sche pen moeten vergaan zijn. De herdenking te Arboga op de plaats waar Engelbreht in 1435 de vertegenwoordigers der vier standen verzamelde. WAPENS VAN KROATISCHE TERRORISTEN? PARIJS, 6 Juni (Reuter). Een opzichter der Staatsspoorwegen heeft bij het onderzoeken van bagage en vrachtgoederen, die in het Gare St. Lazare in depót lagen zonder dat de eigenaars zich kwamen melden, een merk waardige ontdekking gedaan. Een der paketten bevatte verscheidene wa pens o.a. een handgranaat en een aantal snel vuurpistolen. Het paket was in het begin van October 1934 in bewaring gegeven. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en consta teerde tot haar verrassing, dat het soortgelijke wapens waren als men bij den moordenaar van koning Alexander heeft gevonden. Men meent hieruit te kunnen afleiden, dat de Kroatische terroristen voor het geval, dat de eerste aanslag zou zijn mislukt, nog meer wapens gereed hebben gehouden. Men neemt aan, dat de drie Kroaten. die zich te Marseille in voQrarrest bevinden en ontkennen, dat zij actief bij den aanslag zijn betrokken, van de herkomst op de hoogte zijn en den koffer mis- „,XtT. schien zelf hebben afgegeven, zoodat de wa- Gansz. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.201.15 ZATERDAG 8 JUNI 1935. HILVERSUM, 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellen, VARA-orkest o.l.v. P. Tiggers. 12.00 Trio Guaroni o.l.v. L. Cohen en Gram.pl. 2.00 Hoe de toonkunst groeide. 2.20 Filmpraatje M. Sluyser. 2.35 Saar van Alphen (zang) en J. Jong (piano) 3.00 Jelle Troelstra: De kunstenaar en de cri- 3.20 Muzikale causerie P. Tiggers. 3.45 Gram.pl. 4.45 Causerie over „De Blauwe Week' 5.20 Orgelspel C. Steyn. 5.40 Voordracht. J. v. d. Woude. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Gram.pl. 6.30 Esperanto - uitzend ing. 6.50 Gram.pl. 7.00 Or- jelspel J. Jong. 7.30 De Roodborstjes o.l.v. Leida Hulscher, m.m.v. J. Kickhefer (piano). 8.00 SOS-berichten. Vaz Dias. VARA-Varia. 8.13 Wij vragen Uw aandacht voor8.15 Vlaamsoh Programma m.m.v. Ch. Maskens (gezant van België), Burg. Huysmans van Ant werpen, het VARA-orkest o.l.v. R. Veremans, Jefke Bruininckx en W. Benoy (declamatie), F. Buyl, Pola Cortez, J. Diriokx, en A. de Quick (zang), F. Vaerewyck (zang en declamatie), C. Steyn (piano) en H. Wiggelaar (viool). HUIZEN, 1875 M. KRO-Programma. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orkestcon cert en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Le zing. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Gram.pl. 4.30 Orkestconcert. 5.20 Gram.pl. 6.207.00 Lezing Gram.pl. 7.15 Causerie. Gram.pl. (Om 8.00 Vaz Dias). 8.35 Schlagermuziek en voordracht. 9.40 Zang en piano. 9.50 Lezing. 10.00 Schla germuziek. 10.20 Zang en piano. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Sohlagermuziek. 11.0012.00 Gramofoon- muziek. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Gram.pl. 12.05 BBC-Northern-orkest o.l.v. Crawford McNair, m.m.v. D. Phillips (sopraan). 1.20 Commodore Grand Orkest o.l.v. H. Davidson. BBC-Norbhern-orkest o.l.v. P. Montgo mery. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 John Reynders' orkest m.m.v. G. Kassen (bas). 4.50 Het John MacArthur Kwintet. 5.35 Ambrose en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sport praatje. 7.05 Welsoh intermezzo. 7.20 BBC- orkest o.l.v. J. Lewis. 8.20 Variété-programma. ".50 Berichten. 10.20 3e acte van „La Bohème", Puccini. 10.50 Alfredo Campoli's Trio. 11.20— 12.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Symphoniecon- cert o.l.v. J. Doyen. 8.20 Radiotooneel m.m.v. solisten en orkest ol.v. L. Masson. 10.55 Dans muziek KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Strijkorkest o.l.v. H. Andersen. ,505.50 Omroeporkest o.l.v. Mahler. 8.20 Liederen van Schubert en Brahms. 8.40 Om roeporkest o.l.v. Reesen, m.m.v. solisten, 10.00 Oude Fransche dansen. 10.35 Gram.pl. 10.50 Operettemuziek, o.l.v. Reesen. 11.2511.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.35 Omroepdansorkest en solisten 12.20 Ge- var. concert. 2.35 Concert. 4.20 Gevar. pro gramma m.m.v. orkest en solisten. 7.20 Schu mann-concert. 8.30 Orkestconcert m.m.v. so listen. 9.20 „Fauler Zauber", spel van Albrecht. 10.5012.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 9.15 ,,L' elisir d' amore". BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.502.20, .20, 4.50 en 5.20 Gram.pl. 6.50 Salonorkest. 35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. J. B. Schrey. 10.30 Gram.pl 11.2012.20 Popu lair concert. BRUSSEL, 484 M. 12.20 en 1.302.20 Het Constantin-orkest. .35 Gram.pl. 5.20 Populair concert. 6.20 Gra- mafoonpl. 6.50 Gevar. concert. 8.20 Omroep orkest o.l.v. Gason. 8.35 Hoorsoel. 9.10 Ver volg concert. 10.30—12.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Bonte Avond uit Stuttgart o.l.v. Fritz penvondst te Parijs wellicht tot een oplossinj van dit raadsel kan leiden. Dansmuziek door Ilja Livsohakoff orkest. en zijn Amerika. Staalindustrie houdt vast aan de N. R. A. In kringen van afgevaardigden wordt Roose velt's nieuwe voorstel inzake de N.R.A. gunstig beoordeeld. Waarschijnlijk zal het ontwerp vandaag officieel worden ingediend. Volgens Roosevelt's voorstellen zou het werk der N.R.A. worden verlengd tot April 1936. De president zou niet langer het recht hebben, codes voor te schrijven of op te heffen. Ook de vakvereenigingsleiders bespreken in vergaderingen de situatie, die ontstaan is door de uitspraak van het Hooggerechtshof. Zij overwegen, wat den vakvereenigingen te doen staat om de voordeelen voor de arbeiders te behouden, die verworven zijn onder het regime van de N.R.A. De leiders hebben medegedeeld, dat in hun nieuwe programma twee punten vooropstaan: de versterking hunner organi satie tot het verkrijgen van collectieve onder handelingen en het doen aannemen van ver- ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING „Zoo word ik hier van verdriet oud," besloot de prins, „zonder dat ik iets maar kan beginnen en Prinses Elvira schreit onophoudelijk." „Waar woont die toovenaar?" vroeg Thijs, die zeer getroffen was. „Michias woont op een eiland midden in het meer maar hij helpt toch niet; alleen dit wonderlijke wapen is hem die sleutel waard." „Breng mij eens naar den waterkant," zei Thijs vastbesloten mis schien kan ik U wel behulpzaam zijn. Als ijsbeer kan ik heél'lan* onder water blijven en op den bodem van het meer van allerlei doen5 Als U me nu naar beneden en boven hijscht. en mij zoo ongeveer de plaats aanduidt, duik ik misschien die sleutel op!" „O! dat verheugt me zeer!" riep Prins Koenboud blij, „als dat eens mogelijk was!" (Van onzen correspondent.) STOCKHOLM, Juni. 's Morgens in den trein naar Arboga begon een van de medereizigers een metaalbewen ker volgens 't vakbondinsigne in het knoops gat van de gekleede jas, maar een tanige, be jaarde boerenman van 't Smalandsche hoog land naar 't uiterlijk er al over, dat we nu wel het vijf honderd-jarig bestaan van den Rijksdag gingen vieren, maar dat het met dit jubileum toch, als met zoo vele andere eeuw feesten, niet heelemaal in den haak was. Daar is al jaren lang over geschreven en deskundi gen hebben er breedvoerige studies aan ge wijd, want als den eersten Rijksdag in Zweden wil men slechts dien beschouwen, waar be halve edelen, geestelijken en burgers ook ver tegenwoordigers van de groote massa des volks, van de boeren, aan deelnamen en de berijmde kroniek, waarin gewag gemaakt wordt van den door Engelbrekt bijeengeroepen Rijksdag van Arboga van Januari 1435. is op dit punt helaas niet erg duidelijk. Daar En gelbrekt, een boeren-mijneigenaartje uit Bergslagen, die in den zomer van 1434 den op stand tegen de Deensche onderdrukkei's be gonnen was, echter juist onder de boeren de willigste medestrijders in den vrijheidskamp gevonden had, moet het wel zeer waarschijnlijk geacht worden, dat hij kort na Kerstmis ook vertegenwoordigers van de boeren naar Ar boga liet optrekken, zoodat dus op deze Rijks vergadering, dezen Rijksdag, voor de eerste maal de vier standen vertegenwoordigd waren, voor de eerste maal ook het volk te beslissen kreeg over de algemeene landszaken. Sedert dien zijn vijf eeuwen verloopen, de Rijksdag heeft een steeds voortschrijdende ontwikke ling ondergaan, er zijn tijden geweest, dat hij vrijwel de geheele macht in handen had, en tijden, waarin hij alleen maar ja en amen had te zeggen en bij den vorst niets in te brengen had; de standen-vertegenwoordiging is in 1866 vervangen door het twee-Kamer stelsel en door de invoering van het algemeen kiesrecht is de Rijksdag tenslotte geworden tot de volks-vertegenwoordiging, die we thans kennen, die een belangrijke taak heeft te ver vullen en voor deze taak ten volle berekend is. En toen de Smalander voorbij Enköping naar den restauratiewagen toog om een kop koffie te pakken want die wagen zou in Tillberga afgehaakt worden en je kon nooit weten hoe "t in Arboga met eten en drinken loopen zou constateerde hij, dat het ondanks alle on- eenige geleerden in deze voor de democratie internationaal benarde tijden dan toch maar goed was den Rijksdag eens in 't zonnetje te zetten, eens feest te vieren over den Rijksdag, omdat die dat ten volle verdient, omdat de Zweden, wat ook de menschen in andere lan den mogen denken, tevreden zijn met hun volksvertegenwoordiging. Arboga is een klein plattelandsstadje 4777 inwoners en daarmee de zeven-en-zeventigste stad van Zweden, vertelde een jongedochter van zeventien lentes, die in het perskwartier de buitenlandsche journalisten over 't wel en wee der Arbogenaren kwam inlichten maar het is een der bekoorlijkste stadjes van Mid den-Zweden met zijn zonnige achterstraatjes en zijn oude roestroode balken schuren, zijn lage licht-geschilderde houten huizen en zijn tuinen met de bloesemwolken van appels en kersen. Rondom liggen de zacht golvende lan den met hoeven onder blanke berken en een riviertje slingert daar tusschen door op 't Ma- larmeter aan en dat alles is zoo Zweedsch als je 't je maar wenschen kunt. Maandenlang heeft het stedeke zich op het jubileum voorbe reid, 't plaatselijke blad heeft kolommen-lange artikelen gehad van een expert op 't gebied van hoe men zich bij een koninklijk bezoek ge dragen moet, er is kippengaas over 't riviertje gespannen, opdat de gekortwiekte stads-zwa- nen er niet op 't kritieke oogenblik vandoor zouden gaan, tusschen de hobbelkeien van de straten zijn alle grassprietjes weggepeuterd, huizen en schuren zijn opnieuw in de verf gezet en de oude stadskerk is weer eens van onder tot boven gekalkt en toen Maandag morgen vroeg koning Gustav Arboga binnen reed hadden de schoolkinderen nieuwe jurken en nieuwe pakjes aan, wapperden er in alle tuinen en langs alle straten de pas-gestrek°n vlaggen en stonden op 't plein voor het ook al blinkend-wit gekalkte raadhuis de vroede vaderen keurig in jaquet en gestreepte broei den hoogen hoed en den rechter handschoen in de gehandschoende linkerhand, precies zooals de etiquette-expert van Arboga Tidning het gespatieerd voorgeschreven had. Zoo begon het groote feest in het kleine stadje. De extra-treinen met tegenwoordige en vroegere Rijksdagleden, met ministers, verte genwoordigers van de parlementen van de an dere Scandinavische landen en andere genoo- digden arriveerden, met de muziek aan 't hoofd trok de lange zwarte s' der gasten door de zonnige straten naar Tude kerk, die er vijf eeuwen geleden ook den eersten Rijksdag on der zijn ihooge gewelven met de kleurige schil deringen bijeenkomen zag. En terwijl daarbin nen vier burgers de burgemeester, een on derwijzer, een bedrijfsleider en een fabrieks arbeider een proloog voordroegen, bisschop Billing in vol ornaat een bede sprak, een pro fessor een rede hield over Engelbrekt en zijn Rijksdag, en psalmen klonken, stonden bui ten op 't plein de Arbogenaars en de duizen den, die in den ochtend per trein of fiets of bus naar 't stedeke opgetrokken waren, stil te luisteren naar de klanken uit de luidspre kers, die in de galmgaten hingen, maakte zoo 't volk deze herdenking mee, die niet grootsch, maar heel indrukwekkend was. En nadat koning Gustav wat later een standbeeld van Engelbrekt had onthuld, mu ziekcorpsen geconcerteerd hadden op de plei nen, de gasten vluchtig de beide tentoonstel lingen hadden bezocht, die er ter eere van 't jubileum in Arboga worden gehouden, en- men even op de oude brug over 't bruisende riviertje had getoefd, trok men dan door de bochtende straatjes naar 't plein bij de haven, waar de stad Arboga een feestmaal aanbood, dat niet licht vergeten zal worden. Uit Stock holm had men een stoomschip met 150 koks en kellners en diensters, met gasfornuizen en welgeteld 23759 stuks serviesgoed met hon derden kilo's vleesch en kisten vol groenten laten komen, en in de smoorwarme tenten, die voor alle zekerheid over het plein gespannen waren, werden dan de kannen met 't van-ouds beroemde Arboga-bier en de schalen vol spij zen aangedragen, werden lange redevoeringen gehouden en vele hoera's uitgebracht tot ten slotte de fluit van de loco van den eersten extra-trein klonk, de vorstelijke personen af scheid namen, de gasten de souvenirs in den zak staken en intendent Sward, de opperste leider, met een zucht van verlichting kon con- stateeren, dat alles goed afgeloopen was en dat de feestende politici nota-bene nog niet de helft van den voorraad wijn hadden op gedronken. Zoo werd het Dinsdag. In de ochtenduren reed de rijksheraut in purperen gewaad op een fieren schimmel ee escorteerd door bazuinblazers, den hofpa'uke~ nist, de bereden muziek en een eskadron van het Lijfregiment, door de stad om als in oudp tijden den volke kond te doen van de bood schap van Zijne Majesteit, dat de bijeen zou komen, ditmaal om plechtig zlin 500-jarig bestaan te gedenken. Zoo was er in Storkyrkan, waar nog de bloemen stonden van 't huwelijk van prinses Ingrid, een grootsche plechtigheid. Weer lange redevoeringen van de voorzitters van beide Kamers, weer een cantate en een wel heel opmerkelijke en indrukwekkende weer afgevaardigden, die gelukwenschen aangeboden. En koning Giistav sprak, een korte rede over de goede verstand houding tusschen vorst en volksvertegenwoorl diging, waarin hij den Rijksdag zijn hulde bracht. En 's avonds had de Rijksdag ruim duizend personen, alle leden van het vorste lijk huis, burgerlijke en militaire autoriteiten en velen, die door hun werk in relatie tot den Rijksdag staan, zooals ae stenografen en de boden en de werksters, aan een grootsch ban ket genoodigd, waar weer redevoeringen ge houden en weer vele hoera's op den Rijksda°- uitgebracht zijn. Woensdag was er een gewone zitting van den Rijksdag opdat de buitenlandsche gasten zou den kunnen meemaken, hoe het Zweedsche parlement werkt en Vrijdag was er op het plein voor het gebouw van den Rijksdag een huldiging door de vertegenwoordigers van alle gemeenten in den lande. Maar de Don derdag vormde toch in meer dan een opzicht het hoogtepunt van de Rijksdag-feesten, want meer dan bij den, door kleinsteedsche gemoe delijkheid gekenmerkten inzet te Arboga en in veel grooter mate dan bij de officieele plechtigheid van Dinsdag in Storkyrkan, waarvan de groote massa op zijn hoogst oor getuige kon zijn, wanneer men lust had om volle twee uur aan de radio te zitten, was het feest op Hemelvaartsdag in Stockholm's Sta dion een volksfeest en een hulde van 't Zweedsche volk in al zijn geledingen aan de j ubileerende volksvertegenwoordiging. 't Morgens was Stockholm wintersch wit van de sneeuw, zoodat de berekening, dat men de feesten maar eind Mei inplaats van om streeks den eigenlijken jubileumsdatum, 13 Januari, moest vieren om beter weer te heb ben, niet uit kwam. Het sneeuwde heel den morgen, zoodat de nu vol in 't blad zittende boomen doorbogen onder den zwaren last en doorbraken soms, zoodat alles er zoo hopeloos wintersch uitzag, dat de feestelijkheden zeker afgelast zouden zijn, wanneer niet uit heel den lande, van de Lappenkampen bij Kare- suando in 't Noorden tot de wijde Schoonsche landen aan de Zuidkust, duizenden naar de hoofdstad waren gereisd om er op Hemel vaartsdag achter de vlaggen van hun provin cies en hun steden, hun kantons en hun plat telandsgemeenten voorbij vorst en volksver tegenwoordiging te marcheeren. En hoewel het veld van 't Stadion nog wit zag, toen de tribunes er zich vulden, hoewel heel den middag de regen neer bleef druilen, toch reden de vorstelijke personen in open galarijtuigen van het Slot naar het Stadion, toch was het een bont en feestelijk tafereel, toen daar de welhaast vierduizend afgevaar digden van alle gemeenten des lands, van provincies en steden met hun kleurige vlag gen 't Stadion binnentrokken. Daar gingen heeren met hooge hoeden, boeren in 't Zon- dagsche pak, daar waren stoeten van vrouwen en meisjes in kleurige drachten, met wappe rende vuurroode rokken en hagelwitte hoofd doeken, daar waren visschers uit de scheren en Lappen in hun stemmige kleedij. Dan wer den al die provinciale en stedelijke vlaggen op den muur van het Stadion geplant, dan trokken door drie poorten tegelijk stoeten 't veld op, trapten de voeten de sneeuw tot mod derige pap, schaarden de blauw-gele vlaggen zich op lange rijen, zooals anders op den Dag van de Zweedsche Vlag. De voorzitters van beide Kamers spraken, mannenkoren zongen, koning Gustav voerde het woord. Hij sprak over de bijzonder goede en door wederzijdsch vertrouwen gekenmerkte verstandhouding, die er sedert oude tijden vrijwel steeds tusschen de regenten en het volk van Zweden ge- heerscht heeft. De oude vorst dankte warm en hartelijk voor de vele bewijzen van aan hankelijkheid en vertrouwen, die hij van zijn volk ondervonden heeft en gewaagde van het gevoel van saamhoorigheid met het volk dat zijn taak in moeilijke tijden zeer verlicht heeft. Dan daverden de hoera's over het Sta dion, zong men het volkslied zoo krachtig, zoo uit volle borst als maar hoogst zelden het ge val is, en nadat de koning aan een twintigtal vereenigingen zijden vlaggen had uitgereikt en er nog eens gesproken, nogmaals gezongen was begon dan het défilé langs de koninklijke tribune, de afmarsch van die duizenden met hun vaandels, hun muziekcorpsen. Lange stoe ten studenten eerst, marinetroepen in stram- men paradepas, groote groepen van vrouwen in kleederdracht, dan de Stockholmsehe po litie, die natuurlijk ovaties kreeg evenals de corpsen Heilssoldaten, die daarachter volgden. Dan padvinders, landbouwers, volksdansers, vredesvereenigingen, schutterscorpsen, Roode Kruis, kantoorbedienden, vakvereenigingen, schoolkinderen. En voortdurend speelde de muziek, voortdurend neigden de blauw-gele vlaggen ten groet voor den koning, die maar steeds salueerde voor de vlaggen, zooals ook het publiek die groette door 't hoofd te ont- blooten. Het was ondanks het trieste weer een kleurig schouwspel, het was voor velen een groot moment toen daar de macht van roo de vlaggen der vakvereenigingen langs de koninklijke tribune gleed en de Zweedsche vlag, die er voor gedragen werd. den vorst groette, het was, op dezen dag der jubileums- feesten van den Rijksdag een machtige mani festatie van de eenheid van het Zweedsche volk, dat zijn vrijheid en zijn zelfbeschik kingsrecht lief heeft en behouden wil en daartoe het handhaven van de democratie de beste waarborg acht. C. G. B. ONGELUK VAN BRITSCH VLIEGTUIG IN DUITSCHLAND. Van de zeven Engelsche vliegtuigen, die op reis van Frankfurt naar Straatsburg in Baden Baden een tusschenlanding hadden gemaakt is gisteren een toestel bij een rond vlucht boven het vliegveld alhier neergestort. De piloot C. G. Highfield uit Londen kreeg zware verwondingen. Twee Duitschers, die hij als passagiers had meegenomen werden lichter gewond. GRAAF BYNG OF VIMY OVERLEDEN. Graaf Byng of Vimy, de commandant van het derde Britsche legercorps in Frankrijk in 1917 is op 75-jarigen leeftijd overleden. Na den wereldoorolg is hij gouverneur-gene raal van Canada en chef van de Londensche politie geweest. Hij was de voorganger van Lord -TrencharcL

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6